ARIE HAAN NAAR ANDERLECHT Zwemselectie is aan top kwetsbaar i Nivellering van sportsubsidies 'LIMIETEN MOETEN REDELIJK ZIJN' mm Igf* ?&!sS- Ploeg van atleten uit VS naar China Karpov bereid tot gesprek met Fischer Uitstel Pool trainer bij Feyenoord Wereldbeker voor Atletico Madrid Rusland nog ongeslagen Jan Timman wint weer Volleybalwinst Hes Grewer: 'Halve finaleplaats op Spelen moet voldoende zijn' HAALT MONTREAL 1976? ^ROUW/KWARTET ZATERDAG 12 APRIL 1975 SPORT 25 BRUSSEL (Belga/ANP) Arie Haan gaat spelen voor Ander- lecht. De voormalige Ajacied ïeeft bij de Belgische eerste di- yisieclub een driejarig contract ondertekend. &rie Haan raakte op 9 maart ln :onflict met Ajax, na de verloren wedstrijd tegen Feyenoord. laan verklaarde toen liet meer onder manager Hans Craay te willen werken, waarop ijax hem uit de a-selectie verwij - lerde. De 26-jarige international, lie zijn contractuele verplichtingen pilde nakomen, spande een kort geding aan tegen het bestuur van Ajax, dat hij won. Kort erop beslo ten Haan en zijn zakelijk adviseur Speelman de contacten met Ajax te verbreken, hetgeen geschiedde door middel van een afkoopsom van 450.000 gulden. Arie Haan is de derde Nederlander bij Anderlecht, dat momenteel op de tweede plaats staat in de Belgi sche eerste divisie, achter RWD Molenbeek. Verder heeft de Brus selse club onder contract Jan Rui ter (doelman) en Rob Rensenbrink. Volgens een woordvoerder van An derlecht is de zaak donderdagavond laat in Nederland beklonken. Arie Haan is gisteren met vakantie ver trokken naar Zuid Europa. Arie Haan.heeft jarenlang bij Ajax triomfen gevierd als middenvelder. Onder Rinus Michels veroverde hij zich een vaste plaats in het eerste elftal. In 1971 maakte hij als inval ler in de eerste Europa Cup-finale van Ajax (tegen Panathinaikos in Londen) het tweede doelpunt. Vori ge zomer maakte Haan,' eigenaar van zaken in Zaandam en Win schoten, tijdens het wereldkampi oenschap in West-Duitsland furore als libero, een vondst van Rinus Michels. In de huidige competitie speelde Haan bij Ajax afwisselend in de verdediging en op het mid denveld, hetgeen hij beschouwde als de voornaamste oorzaak van zijn zwakke vorm. FEYENOORD De geruchten wie de opvolger gaat worden van Wiel Coerver bij Feyenoord nemen hand over hand toe. Opnieuw is een naam naar voren gekomen: de Tsjech Anton Malatinsky, de huidige coach van Spartak Trnava. Vorige week zou deze nieuwe kandidaat reeds een officieus gesprbk hebben gehad met Feyenoord. Manager Guus Brox wenste het gerucht, niet te bevesti gen, maar ontkende het ook niet. Gerard Kerkum, een lid van de beleidsgroep betaald voetbal van de landskampioen, noemde het bericht 'onwaar'. Het Tsjechoslowaakse persbureau CTK uit Praag meldde dat er 'geen officieel' contact was geweest tussen de 50-jarige Mala tinsky en Feyenoord. EXCELSIOR De eredivisieclub Excelsior heeft de besprekingen geopend met Maarten Vink, de trainer die anderhalf jaar geleden door Wageningen de laan werd uitgestuurd en waarschijnlijk de opvolger wordt van Ben Peeters. Vink, die in Rotterdam woont en weer graag aan het werk wil, zal binnen twee weken beslissen of hij op het aanbod van Excelsior zal ingaan. Ed van de Roer, de 27- jarige doelman van Excelsior, heeft inmiddels zijn contract met drie jaar verlengd. Begin deze week contracteerden de Rotterdammers Rini van Zanten die uitkomt voor de zaterdagclub Spijkenisse. Vicieuze cirkel niet te doorbreken )EN HAAG (ANP) De zeslanden-zwemwedstrijd, dit weekeinde in het nieuwe 50-meterbad van 'aeby (bij Stockholm) vormt voor de Nederlandse ploeg de afsluiting van het winterseizoen en de erste aanloop naar de wereldkampioenschappen in Cali. Weliswaar worden de reisbiljetten naar lolumbia pas uitgereikt aan degenen, die eind juni in Utrecht binnen de gestelde limiettijden lijven, maar het is nu eenmaal een ijzeren wet dat wie zwak heeft overwinterd geen kans meer ïeeft in het buitenwater de opgelopen achterstand in te halen. Als zodanig is Taeby een redelijk etrouwbare graadmeter. Meer niet. inds vorig jaar In Coventry aan e formule van de dertien jaar estaande Eurovisie-wedstrijden 'erd gesleuteld, is Nederland kans los voor de zege. In Engeland na- ïelijk werd het op zwemgebied in e breedte traditioneel weinig pres sende Frankrijk als deelnemer ervangen door de Sovjet Unie, na lost Duitsland de tweede grote wemnatie van Europa. West-Duits- ind, dat.de laatste vijf afleverin- en van de Eurovisie-wedstrijden ad gewonnen, moest prompt bui en voor de nieuwkomer. oor dit weekeinde is de .Sovjet nie opnieuw sterk favoriet. Chef- ainer dr. Sergej Wajcechowski eeft ten lange leste iets overgeno- van de geavanceerde trai- lngsmethodes van zijn Oostduitse Dllega's, hetgeen onlangs heeft ge- isulteerd in Europese records voor ladimir Boere en Igor Evgrafov op )0 en 800 meter vrije slag (51.36 8.30.16). Voorts bleef bij-de gro- wedstrijden in Londen 200-me- irspecialist Samsonov met een tijd in 1.51.84 vóór op de Amerikaanse oef Tim Shaw (1.52.37) en stal de routineerde schoolslagzwemmer Pankin de show bij de tra- (Ltionele wedstrijden in Bremen.- hoogst bereikbare voor de Ne- ierlandse ploeg is een derde plaats, lezelfde positie die vorig jaar in "entry werd behaald. Toen won Sovjet Unie met 171 punten or West-Duitsland, (146), Neder- nd (134), Zweden (126), Italië 110) en Engeland (103). Het leeu- jendeel van de punten werd bij- fengezwommen door Enith Brigi- jia, die driemaal zegevierde en eemaal een beslissend aandeel Iverde in de succesvolle dames- ^tafettes. Ditmaal echter bestaat 1 gerede twijfel over de vorm van IPIPWP F ENITH BRIGITHA de veelzijdige Amsterdamse zwlm- ster. Een hardnekkige voorhoofds holteontsteking hield haar zes we ken uit het water en hoewel haar comeback enkele weken geleden tijdens wedstrijden in Londen be vredigend was, is het zeer de vraag of bondscoach Bert Sitters het risi co van meerdere starts per dag zal aandurven. De nationale zwemse lectie is in dat opzicht tocfy tame lijk kwetsbaar. Ronald Woutering, José Damen en Fred Eefting beklimmen bij inter nationale wedstrijden onophoude lijk de startblokken in een lofwaar dige poging het gebrek aan breedte bij de nationale zwemselectie te verdoezelen. Hun veel-zwemmerij gaat waarschijnlijk ten koste van de eigen specialisaties en tempert in ieder geval de aspiraties van degenen, die nu thuisblijven. Eén herhaling van de doorlichting van het hele trainingsmechanisme, zo als dat geschiedde na het falen bij de Olympische Spelen van 1968 lijkt de enige manier om de vicieu ze cirkel te doorbreken. Maar in het huidige Voor-Olympische jaar zal de KNZB daar waarschijnlijk niet aan beginnen. SANTIAGO (ANP) —De fina le Chili-Zuid-Afrika van de Amerikaanse, zone "van het toernooi om de Davis Chup die van 9 tot en met 11 mei in Santiago zou worden ge- spee^d, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Herman Basa- goitia, voorzitter van de Chi leense Tennis bond, verklaar de dat hij deze mededeling had gekregen van Basil Reay, de secretaris van de ILTF en het Davis Cup comité. Chili was winnaar van de Zuidamerikaanse zone terwijl Zuid Afrika het recht verwierf om Noord-Amerika te verte genwoordigen, nadat Mexico en Columbia hadden gewei gerd wegens de rassendiscri minatie in Zuid-Afrika tegen dit land te spelen. Volgens Basagoitia heeft het Davis Cup comité ook beslo ten de diskwalificatie van Mexido en Columbia opnieuw te bekijken tijdens een bijeen komst, die op 17 april in München wordt gehouden. Programma Eredivisie HEDEN FC Den Haag-Haarlem ZONDAG Telstar-FC Twente Wageningen-FC Amsterdam NAC-Roda JC Excelslor-Feyenoord Sparta-Go Ahead MVV-FC Utrecht Ajax-AZ '67 De Graafschaap-PSV SC Amersfoort-SVV PEC Zwolle-Volendam Veendam-FC VW FC Dordrecht- SC Cambuur FC Den Bosch-NEC Heerenveen-WUlem II Helmond Sport-FC Groningen Eindhoven-Vitesse Heracles-Fortuna SC Pleidooi van Eindhovense sportraad EINDHOVEN (ANP) In een adviesnota die deze week is verschenen pleit de Vereniging Eindhovense Sportraad voor een nivellering van de sportsubsidiëring. Die nivellering zou zich dart vooral moeten voltrekken op het gebied van de subsidies die worden verstrekt ter dekking van de accommodatiekosten. De Eindhovense sportraad pleit in de nota voor de instelling van een al gemene sportsubsidie op basis van kostensoorten en niet op basis van con tributiehoogte. Het willekeurig indirect subsidiëren van sportverenigingen, moet, zo meent de Eindhovense sportraad, verdwijnen. Daarvoor in de plaats moeten onder meer kostendekkende tarieven voor de accomodaties worden gehanteerd. De sportraad hoopt hierdoor een einde te maken aan de al jaren lang bestaande discrepantie tussen de veldsporten enerzijds en de zaal- en zwemsporten anderzijds. Volgens de Eindhovense sportraad kan de in de nota ontwikkelde filosofie ook elders in Nederland worden toegepast. Na tafeltennissers tweede keer in drie jaar NEW YORK (AFP) Voor de tweede maal sinds de geruchtmakende reis van de tafeltennissers drie Jaar geleden gaat er een Amerikaanse sport- - ploeg naar China. Het is de uit 66 leden bestaande Amerikaanse atletiek - ploeg, die van 16 tot en met 30 mei een bezoek brengt aan de Volksrepu bliek en daarbij uitkomt in wedstrijden in Kanton, Sjanghai en Peking. De atleten zijn nog niet aangewezen, maar het is vrijwel zeker dat de reis niet zal worden meegemaakt door de eerste garnituur van de Amerikaanse atletiek. De trip valt namelijk midden in de examen- en tentamentijd van de universiteiten. Dwight Stones, de wereldrecordhouder hoogspringen heeft al verklaard, dat hij er zeker niet bij zal zijn. Daarmee vervalt het uitzicht op een eventuele confrontatie tussen hem en Ni Chih-Chin, de Chinees, die in 1970 een hoogte haalde van 2.29 meter. Op het official- front zal de Verenigde Staten wel zwaar zijn vertegenwoordigd. De af vaardiging staat onder leiding van de voorzitter van de atletiekbond Jo seph Scalzo, terwijl de voorzitters yan de technische commissies de dames en heren atleten onder hun hoede zullen nemen. Voorts reizen mee de le den van de senaatscommissie voor de relaties tussen de Volksrepubliek en de Verenigde Staten. MOSKOU (Reuter) De nieuwe wereldkampioen schaken Anatoli Kar pov heeft in een Russisch schaakweekblad gezegd bereid te zijn om in een direct gesprek met Fischer, dus zonder inmenging van officials en de Amerikaanse schaakbond, tot een voor beide partijen aanvaardbare over eenkomst te komen om alsnog een tweekamp te spelen. Karpov maakte echter wel duidelijk dat er niet gespeeld zal worden onder de voorwaarden die al eerder waren vastgesteld voor deze wedstrijd. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Feyenoord heeft gisteravond de 54-jarige Pool An- toni Brzezauczyk als opvolger aan getrokken voor trainer Wiel Coerver. Hij is oud-bondscoach van het Pool se elftal en speelde vier keer voor het nationale elftal. Hij heeft een contract voor twee jaar getekend. MADRID Atletico Madrid heeft donderdagavond de wereldvoetbal- i beker voor clubs veroverd door in Madrid de tweede wedstrijd tegen Independiente Buenos Aires met 2- 0 te winnen. De ruststand was 1-0 door een doelpunt van Irureta in de 22e minuut. In de tweede helft verhoogde de voor Atletico spelende Argentijn Ruben Ayala (86e mi nuut) de voorsprong. Independiente had de eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. MüNCHEN De Sowjet Unie heeft de eerste helft van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey met een overwinning op Zweden af gesloten: 41 (20, 1—1, 1—0). Sowjet Unie 5 5 0 O 10 40—14 Tsjechoslowakije... 5 4 0 1 8 2612 Zweden 5 3 0 2 6 219 Finland 5 2 0 3 4 18—21 Polen 5 1 0 4 2 936 Ver. Staten 5 0 0 5 0 15—37 LEEUWARDEN Door zijn vierde achtereenvolgende overwinning heeft grootmeester Jan Timman zijn leidende positie in de strijd om het Nederlands kampioenschap schaken verbeterd. Timman won in de vijfde ronde van Borm, terwijl concurrent Rob Hartoch tegen Vo gel niet verder kwam dan remise. Vijfde ronde: Van DopSchouten afgebroken: Hartoch Vogel '4>4; Böh.nEnklaar afgebr.; Van der Sterren—Ree Ms 4: DleksDu Chattel afgebr.; TimmanBorm 10. Uit vierde ronde. BormDleks 1414. Stand na 5 ronden: 1. Timman 414; 2. Hartoch 314: 3. Böhm 3 en 1 afgebr.; 4. Vogel 3: 5. Du Chattel 214 en 1 afgebr.; 6-7. Enklaar en Schou ten 2 en 1 afgebr.: 9-9. Van der Sterren en Ree 2: 10. Van Dop 1 en 1 afgebr.; 11. Borm 1412. Dleks 0 en 1 afgebr. ISTANBOEL Het Nederlands da mesvolleybalteam heeft in de fina lepoule de tweede wedstrijd gewon nen. Turkije werd verslagen met 3_0 (15—7. 15—2, 15—5). Het Ne derlands zestal speelde zeer geva rieerd en was superieur aan de Turkse dames. Coach Van Doorn had de volgende ploeg binnen de lijnen gezonden: Valentine van der Kllft, Fransje Murphy, Lidy Schut, Hermien van Bree Marjan van 't Land en Annelies Visser. Dit zestal werd niet gewisseld. De ploeg speelde zeer snel en vooral Anne lies Visser en Marjan van 't Land onderscheidden zich. Gisteravond zegevierde de Neder landse ploeg ook met 3—0 over West- Duitsland. De setstanden waren 15—10, 15—9, 15—7. Nederland ls door deze overwinning als tweede ln dit Westeuropees kam pioenschap geëindigd achter Italië. bver ruim een jaar, op 18 juli 1976, jeginnen in Montreal de Olympische (pelen 1976. Ruim een jaar heeft de nternationale sportwereld dus nog im zich op Montreal voor te berei- len. In Nederland echter lijkt nau welijks iemand zich voor de Spelen e interesseren. Slechts de onzeker- leid over het doorgaan van het (rootste sportevenement ter wereld, let de belangstelling iets opleven. De [ederlandse sportlieden hebben vier Bar lang de tijd gehad zich intensief loor te bereiden, niemand heeft er fts van gemerkt. Pas de laatste we ien wordt er openlijk aan de Spelen pdacht. Is dat niet wat te laat? In en serie van vijf artikelen brengt frouw /Kwartet een overzicht van de tand van zaken met betrekking tot ie Spelen in Nederland. tandaag het tweede artikel, waarin je voorbereiding bij een aantal bon- len wordt besproken. Het eerste ar- ikel in de serie verscheen gisteren, fijdag 11 april. Atletiek ATLETIEK: De Koninklijke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) en het NOC hebben de laatste jaren herhaaldelijk overhoop gelegen. De KNAU verweet het NOC een te streng en soms zelfs willekeurig selec tiebeleid. De KNAU beschouwt de atle tiek, de 'moeder der sporten', als het belangrijkste onderdeel van de Olympi sche Spelen. Het NOC is een andere mening toegedaan. Leeuwenhoek, zelf al twintig jaar atletiektrainer: 'De atletiek is niet bëlangrijker dan welke andere Olympische sport. Voor ons neemt de atletiek geen uitzonderingspositie in'. De KNAU vocht ook de scherpe limieten aan, die het NOC keer op keer stelde. 'Maar', zegt Leeuwenhoek, 'ze wilden die limieten zelf. Tien jaar geleden waren er geen limieten en toen hebben ze zelf gevraagd om richtlijnen voor uitzending. Nu willen ze er plotseling af'. (Iets dat de KNAU zelf bestrijdt). Hes Grewer, voorzitter van de technische commissie van de KNAU: 'Limieten zijn niet erg als ze maar redelijk zijn. Wij willen aanne melijk maken dat een halve finaleplaats op de Spelen voldoende moet ziji\'. Daar tegenover stelt Leeuwenhoek weer: 'Wij willen dat er een hoogwaardige ploeg afgevaardigd wordt. Dat verhoogt ook het moreel van de deelnemers. Als er weinig kwaliteit is, dan gaan er ook weinig mensen. Dat moet de KNAU aanvaarden. Wij stellen de eisen voor de atletiek niet scherper dan voor welke andere sport dan ook. De KNAU kijkt alleen naar de atletiekprestaties, de verticale lijn. Wij kijken meer horizontaal, wij moeten ver gelijken met andere sporten. Dat .vergeet men bij de bonden wel eens'. Toch is de KNAU een van de weinige bonden die een gerichte planning voor de Spelen heeft. Het feit dat er geen WK atletiek bestaat werkt daar sterk aan mee. De KNAU heeft al twee trainers aangewezen (Wil Westphal en Jaap Noordenbos) die de traningen van de pré-Olympische selectie coördineren. Er zijn voorlopig 21 atleten en atletes aan gewezen. die zoveel mogelijk gecoördi neerd trainen en ln mei een trainings kamp van 10 dagen meemaken in Formia (Italië). De groep kan uiteraard uitge breid worden als zich nieuwe talenten aandienen, maar zal zeker uitgedund worden bij de uiteindelijke selectie, om dat er op een paar nummers meer atle ten zijn dan de drie die per nummer mogen meedoen. Boksen BOKSEN: De Boksbond zit met het pro bleem dat centrale trainingen moeilijk te organiseren zijn, omdat de meeste bok sers voortkomen uit de boksscholen en allemaal hun eigen instructeur meebren gen. Toch bestaan erdistrictstrainingen (lx per week) en is er een groep van ongeveer 20 boksers, die zich voorbereidt op de Europese kampioenschappen in Katowice (Polen) in juni. Na de EK wil de boksbond proberen centrale trainin gen te organiseren voor de beste boksers. Boksvoorzitter Hofman: 'Pas na Katowi ce kunnen we bekijken wie er doorgaan. Ik geloof wel dat er een paar bij zitten die een kans maken op Montreal, maar ik noem liever geen namen om geen scheve ogen te krijgen'. De boksbond is een typisch voorbeeld van een bond die op korte termijn werkt, iets dat mede veroorzaakt wordt door de structuur van de bond. Krachtsporten GEWICHTHEFFEN EN WORSTELEN: Beide sporten zijn ondergebracht in de Koninklijke Nederlandse Krachtsport- bond. Een organisatie met een zeer reële visie op het sportgebeuren. Leeuwenhoek: 'De bond heeft ons meegedeeld dat ze geen kandidaten hebben voor de SgeleÉ.- Ze hebben ook geen vertegenwoordiJjsr gestuurd naar de contactcommissleaeaat vind ik zeer realistisch. Die mensen ken nen hun eigen onmogelijkheden'. Handboogschieten HA.NDBOOGSCHIETEN: Deze tak van sport mag dan in Nederland vrijwel on bekend zijn, toch had de Nederlandse Handboogbond bijna een afvaardiging in München. Pas op het laatste moment vielen enkele dames af. Tijdens de Spe len schieten de boogschutters vier af standen, 90, 70, 50 en 30 meter (voor barnes: 70_ 60, 50 en 30). Elke afstand 36 pijlen. Het totaal aantal punten telt. De handboogbond startte pas dit jaar met een centrale training voor een selectie van tien mensen. Vice-voorzitter Van de Riet. die ook in de contactraad zit: 'We wilden eigenlijk al in oktober vorig jaar beginnen, maar dat lukte niet. Toen heb ben we maar een schriftelijke cursus gegeven. Richtlijnen die de schutters thuis konden uitwerken'. Het wereldkam pioenschap in Interlaken dit jaar geldt voor de handboogschutters als een selec tie voor Montreal. Leeuwenhoek: 'Ik ben deze sport enorm gaan waarderên. Het is schitterend om te zien en ook om te d$en. Deze zomer ga lk weer een aantal wedstrijden bekijken, om afgevaardigd te worden moeten die mensen ongeveer rond de achttiende plaats op de wereld staan. Dat is niet eenvoudig want deze sport is nogal mondiaal verspreid'. Moderne vijfkamp MODERNE VIJFKAMP: De stichting Mo- JOS HERMENS enige Nederlandse athleet van in- ~~ternationale klasse. derne vijf kamp kreeg na München. waar de ploeg faalde, een behoorlijke dreun. De hele München-equipe stopte en er moest begonnen worden met de opbouw van een jonge ploeg. Vooral uit de zwem- wereld werden jongeren geselecteerd, die nu deel uitmaken van een 12 man sterke selectie. Van die twaalf komen er zes in aanmerking voor de Spelen, onder wie. Bert Bergsma (19), ex-zwemmer, die met een enorme basis op dat onderdeel en een goede klassering op het loopnummer een serieuze kandidaat is. De gemiddelde leeftijd van de selectie is 20 jaar. Er zijn De situatie voor de Olympische winterspelen, in februari 1976 in Innsbruck, ligt iets simpeler dan bij de zomerspelen. In principe ko men alleen schaatsenrijders en -rijdsters in aanmerking omdat Ne derland daar altijd in de top heeft meegedraaid en er op d| andere onderdelen nauwelijks beoefenaren zijn. De zekerste kandidate is kunst- rijdster Dianne de Leeuw, de we reldkampioene kunstrijden, die de OS ziet als een logische afsluiting van haar amateurcarrière. De hard rijders op de schaats worden gese lecteerd uit de kernploegen van de KNSB, die elk jaar gevormd wor den. De voorbereiding van die kernploegen zal nauwelijks afwij ken van andere jaren, met dit ver schil dat op de Spelen de klassieke afstanden (500, 1500, 5000 en 10.000 meter voor herendit keer aange vuld met de 1000 meter, als afzon derlijke wedstrijden worden gere den. Daarom zal er meer nadruk komen op specialisatie, al blijven voor de schaatsers de internationa le klassementswedstrijden vaak als nummer één staan. Voor de dames geldt hetzelfde over de afstanden 500, 1000, 1500 en 3000 meter. De beide coaches, Leen Pfrommer (he ren) en Gerard Maarse (dames) hebben in principe toegezegd tot de Olympische Spelen in dienst van de KNSB te blijven. De Nederlandse Ski Vereniging hoopt, eindelijk eens iemand te kunnen afvaardigen. Hoopgevend zijn d prestaties van Linda Esser (een in Zwitserland wonende Ne derlandse) inderdaad, maar de af stand tot de absolute wereldtop is nog te groot om die hoop enige grond te geven. De ijshockeyploeg verspeelde de plaats in het Olym pisch B-toernooi door vorige maand tijdens de WK in Sapporo als laat ste te eindigen. centrale trainingen een keer per maand en elk kwartaal een onderlinge wedstrijd om de vorm te testen. De trainingen staan onder leiding van Dick van de Winden en maitre Cor van Tol voor het moeilijke schermonderdeel. Verder staan bij de moderne vijf kamp nog schieten en paardrijden op het programma. Secreta ris Lansink: 'Ik geloof wel dat we een kans hebben op een afvaardiging. Als het geen team ls, dan toch wel enkele meer- kampers Individueel'. En Leeuwenhoek: 'Vooral ln de breedte ls men hier enorm vooruit gegaan. De basis is nog smal, maar vooral bij de junioren is er veel talent'. Paardesport PAARDESPORT: De stichting Nederland se Hippische Sportbond, overkoepelend orgaan van vele vormen van paar desport, heeft voor de Spelen te maken met drie onderdelen: de springruiters, de military en de dressuur. De zaken liggen het gunstigst voor de springruiters. Jo- han Heins, Jan Maathuis, Arno Nee6sen en Henk Nooren maken, mits er goede paarden voorhanden zijn, een redelijke kans op uitzending. De prestaties van de Nederlandse ruiters op de grote concour sen vorig jaar waren uitstekend. In de afgelopen maanden werden in Zuldwolde trainlngsweken voor de top gehouden onder leiding van de Duitse topruiter Alwin Schockemöhle, Johan Heins en.de Groningse trainer Steef Barlage. Anders ligt het voor de military en de dressuur. Vooral over de military zal lang gepraat worden. Het NOC voelt zich een beetje bedrogen door de (wan)prestaties van de military ploeg in München. Leeuwen hoek: 'We gaan er vanuit dat er geen military ploeg gaat met één paard per deelnemer. In München bleek dat er geen vervangende paarden waren, toen er blessures optraden'. Voorzitter Stehou- wer van de NHS: 'We hebben onze les geleerd. We zullen er nu voor zorgen dat er meer materiaal aanwezig is'. De mili tary ruiters gaan centraal trainen onder leiding van de heer Ruitenkamp. Een ploeg van 8 tot 10 ruiters die op grote internationale wedstrijden de kwalifica tie zal moeten afdwingen. Voor de dres suur is er een trainingsgroep die een aantal malen bij elkaar zal komen om te leren van de Duitse top dressuur-rulter Teodorescu, die daarvoor speciaal een paar weekeinden naar Nederland zal ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23