Toetsing van geweten in feite onmogelijke zaak' 'Wijs voor niet af', mensen actie die tussen wal en schip vallen V erlenging schooltij d kleuters ongewenst V redesorganisaties nationale commissie veiligheidsproblemen [ees Vellekoop na zijn vrijlating Christelijk onderwijsvakbond Van der Louw erkent ongelijk Ierse kinderen komen tóch naar Nederland Voorstel regering onvoldoende, minder studenten Sociale markt in Dordrecht Leo Geleijnse: Let op signalen en grijp op tijd in ROUW/KWARTET ZATERDAG 29 MAART 1975 BINNENLAND loor Willem Schrama )ELFT Kees Vellekoop is weer thuis. De door het kabinet voor- m estelde wijzigingen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst ijn zo ruim uitgevallen, dat hij ontslagen kon worden uit de cheveningse jeugdgevangenis De Sprang. Maandagmiddag om wart over vier gingen voor hem de celdeuren open en mocht hij net een berg post (rond 2000 brieven) huiswaarts keren. ees Vellekoop (23), die hierdoor eertien maanden eerder de gevan- enispoorten mocht verlaten dan ij had verwacht, heeft goede hoop at de zaak voor hem nu is afge- >nd. Al op 7 december 1971 deed ij een beroep op de wet gewetens- ezwaarden omdat zijn overtuiging em niet toeliet in dienst te gaan. ijn gewetensbezwaren werden niet ■kend, omdat hij verschil wenste maken tussen 'bevrijdend' en inderdrukkend' geweld. Met ande woorden: hoewel hij afkeer heeft an geweld omwille van macht, kan ij toch enig begrip opbrengen onderdrukte bevolklngsgroe- die als enige mogelijkheid aar dit middel grijpen. Als hij Dtweg verklaard had, tegen alle •weid te zijn, waren zijn bezwaren lor de commissie geen probleem •weest en zou hij vervangende ienstplicht hebben moeten vervul- n. Maar hij sprak de 'Grote Leu- en' niet uit en werd zowel voor de rijgsraad als voor het Hoog Mili- jir Gerechtshof (waar hij in be- Dep was gegaan) veroordeeld tot maanden gevangenisstraf minus •ven weken met aftrek van zes eken voorarrest in Nieuwersluis. iteindelijk heeft zijn straf nog vier maanden geduurd, en ees heeft goede hoop dat hij niet Isnog vervangende dienstplicht •hoeft te vervullen, al heet zijn ivrijheidsstelling dan formeel trafonderbreking'. 'och waren die vier maanden een erzame ervaring voor me', zegt ees Vellekoop, die bij zijn ouders Delft weer kan genieten van andy Newman en een fles jonge lare, die vrienden hem zo juist •bben aangereikt. 'Als je nooit izeten hebt, houd je toch een oop rare ideeën over het gevange- iswezen. Je verwacht een heel be- jmpte sfeer, en je denkt dat er ooit gelachen wordt. Nou. er wordt ïtzettend gelachen en ook de hou- ng van de bewaarders ten opzich- van de gedetineerden is stukken iter dan je zou denken', fee, ik vind het niet jammer, die ier maanden. Het feit dat ik geze- in heb, heeft de zaak toch bespoe- "jd. In dat opzicht is het dus niet nloos. Ik moest destijds nu een aal een keuze maken. Mijn prin- pes laten varen, of de bak in'. worden op dit moment ongeveer iOO gewetensbezwaarden per jaar kend. Van dit kabinet mogen dat maximaal 8000 worden, alvorens n zich ongerust gaat maken, erwacht jij dat grote aantal? eez: 'Ik verwacht het niet. Het is leculeren natuurlijk, maar ik :em aan dat een groot aantal van mensen, die in het verleden ilitieke bezwaren hadden, de 'gro- leugen' hebben gebruikt om er- :nd te worden. Dus zeggen dat je gen alle geweld bent, terwijl dat feite niet helemaal waar was. Als it er 1500 per jaar zijn, zie ik dat tntal niet plotseling 8000 worden'. ochten zich meer dan 8000 gewe- nsbezwaarden per jaar aandienen, in wordt de toetsing van die be- raren evenals in tijden van irlog weer ingevoerd. Vind je it een principieel besluit? :s: 'Een moeilijke situatie hoor. ik vind dat niet principieel, omen er méér dan 8000, dan Ordt een principiële zaak weer ruggedraaid. Vanuit mijn stand- int zeg ik: schaf die commissie al komen er 38.000 gewetensbe- paarden. Als iedereen zo graag enst weigert, kun je je uit demo- Kees Vellekoop: 'Toch waren die vier maanden een leerzame ervaring voor me' cratische overwegingen afvragen of iedereen dat leger nog wel zo nodig vindt. Toetsing van je geweten is wat mij betreft overigens een on mogelijke zaak'. Jij weigert dienst op politieke, en niet op ethische of religieuze gron den. Formuleer je bezwaren nog eens. Kees: 'Dat waren het lidmaatschap van de Navo, en het aan de bewa peningswedloop verbonden gevaar van atoomgeweld. Verder de enor me geldverspilling: alleen in Ne derland al zes miljard per jaar, terwijl de Derde Wereld schreeuwt om voedsel. En dan waar alles om draaide: mijn opvattingen over be vrijdend en onderdrukkend geweld. Ik vind dat ik in het Nederlandse leger via de Navo onderdrukkend geweld uitoefen, terwijl de mensen in Zuid-Afrika, Latijns-Amerika en Zuidoost-Azië en noem maar op, bijna geen andere mogelijkheden meer hebben dan met geweld te strijden voor de vrijheid. Dat was mijn overtuiging. Ik heb het voor deel gehad dat ik fijne ouders en een lieve verloofde heb. Ze hebben me volledig gesteund, van meet af aan'. Mevrouw Vellekoop: 'Er waren wel kennissen, die het een schande vonden, Kees in de gevangenis. Die zeiden: hoe moet dat nou in zijn verdere toekomst? Ik zei: nou, dat zullen we wel zien hoor. Ik lachte er maar om'. Kan er eigenlijk onderscheid wor den gemaakt tussen de aard van het gewetensbezwaar, of dat nu po litiek, zedelijk of religieus is? Kees: 'Ik vind dat je geweten is opgebouwd uit zowel politieke, ze delijke als religieuze opvattingen. Het een kun je niet los zien van het andere. Daarom is het te gek dat het ene bezwaar wel gehono reerd wordt en het andere niet. Dat is onzin'. Vader Vellekoop: 'Ethische en rell- |an onze onderwijsredactie EN HAAG De sectie kleuteronderwijs van de christelijke on- srwijsvakbond P.C.O. vindt verlenging van de schooltijden voor leuters ongewenst. Ouders die daarnaar streven om zo een con- nurooster mogelijk te maken denken te gemakkelijk over de eisen e de kleuterschool stelt. een reactie op de eisen van de tiegroep 'Tijd voor school' toont sectie kleuteronderwijs wel be- ip voor de verlangens van moe- rs die streven naar betere school den. Vooral de wens om school- kanties per streek gelijk te rege- i verdient steun, zegt het sectie- stuur. De sectie vindt verder dat ïolen niet voor elk wissewasje ij mogen geven. In geen geval ogen kinderen naar huis gestuurd )rden, wanneer niet zeker is of zij uis kunnen worden opgevangen, aar de sectie kleuteronderwijs de P.C.O. heeft wel kritiek op verdere aanpak van de aktie ijd voor school'. De initiatiefne- ers doen alsof de verlenging van schooltijden van kleuters geen oblemen oproept. Ze zien daarbij e argumenten over het hoofd die stijds aangevoerd zijn om jonge nderen een kortere schoolweek te ven dan oudere kinderen. rritant llgens het sectiebestuur is deze lichtvaardigheid in hoge mate irri tant. Moeders zouden kunnen we ten dat de kleuterschool geen be waarschool meer is. De ontwikke ling van het individuele kind krijgt op school alle aandacht. Voor het kind is dat inspannend. Vandaar dat te lange schooltijden onge wenst zijn. Het is begrijpelijk dat moeders ook voor zichzelf mogelijk heden tot ontplooiing opeisen. Maar 'volwassen mensen die kinderen krijgen weten in wat voor een maatschappij ze leven. Ze krijgen daarbij ook met een' school te ma ken, die haar eigen wenselijkheden heeft'. De organisatie van kleuterleidsters wil graag met de mensen van 'Tijd voor school' spreken over de moge lijkheden die er ter plaatse zijn om praktische oplossingen te vinden. Maar eenzijdige akties van de kant van de ouders passen niet meer in een tijd waarin ouders en leer krachten juist proberen nauwer sa men te werken. gieuze bezwaren hebben duidelijk voorrang in de huidige wet. Erken ning van alle gewetensbezwaarden is ook altijd een anti-revolutionair standpunt geweest. Ik ben ook blij dat Aantjes dat standpunt nu ook onomwonden heeft uitgesproken. Alleen jammer dat dat niet eerder is gebeurd. Den Uyl heeft eens gezegd dat alle politieke bezwaren gekoppeld moeten zijn aan andere bezwaren. Daar heeft hij naar mijn mening gelijk in. anders zou je bij wijze van spreken op politieke gronden dienst kunnen weigeren onder een bepaalde regering'. Vertel nog eens iets over je gevan geniservaringen. Kees: 'Het eerste wat me opgeval len is, is dat de kreet re-sociallsatie loos is. Dat je in de gevangenis geleerd wordt je aan te passen aan de maatschappij en haar normen. Dat kan niet, omdat het gevange niswezen een heel aparte maat schappij is, die volkomen naast de onze functioneert. Je vervreemdt er juist van de maatschappij. Elke vorm van eigen initiatief, van zelf standigheid, van verantwoordelijk heid, het verdwijnt als je er maar lang genoeg zit. Bij het luchten of het koffie en thee drinken zien al die jongens elkaar en laten dan de spanningen de vrije loop. Er is een grote behoefte om te lachen. Mis schien is het geen echt plezier, maar het is gewoon opgekropt. Je hebt in de gevangenis besloten rechten te gaan studeren. Kees: 'Ik deed eerst MO geschiede nis. maar daar was ik al mee opge houden voordat ik de bak in ging. Mijn bedoeling was om politicologie te gaan doen, maar tijdens mijn detentie heb ik inderdaad besloten om maar rechten te gaan doen'. Je wordt geen beroepsmilitair. Kees, lachend: *'Nee, hoewel ik bij mijn vonnis wel het recht heb be houden alsnog toe te treden tot de gewapende macht'. Vader Vellekoop: 'Ja, er ging een homerisch gelach op In de rechts zaal. De ernst waarmee zoiets wordt uitgesproken. Je verloofde Paulien vond het geen bezwaar dat je voor je principes het gevang inging, integendeel zelfs, geloof ik. Kees: 'Ja, ik vraag me af of ze me nog wel geaccepteerd zou hebben als ik was gaan schipperen. Op 'n gegeven moment schreef ze me: ik kom zaterdag lekker bij jou op bezoek, en dat is beter dan dat jij in dat groene pak bij mij op bezoek komt'. Tijdens je gevangenschap ben je geadopteerd door Amnesty Interna tional in Duitsland. Is dat niet een beetje merkwaardig? Kees: 'Nou ja. ik was natuurlijk een politieke gevangene, al was ik dan bevoorrecht. Dat is gebeurd op initiatief van een adoptiewerkgroep van Amnesty in Leidschendam. die een tijd geleden in Duitsland zo iemand als ik heeft geadopteerd. Ik ben er erg blij mee geweest. Am nesty is een vrij neutrale organisa- ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft in een persoonlijke brief aan de hoofdinspecteur van politie B. D. Kalma erkend, dat zijn informatie met betrekking tot de dodenher denking in 1967 onvolledig is ge weest. Hij biedt zijn echtgenote, mevrouw I. Kalma-Staal, die op 17 maart de politie in een open brief beschuldigde van politieke activi teiten, zijn verontschuldigingen aan voor het onjuiste antwoord dat hij hierop had gegeven. Hij had de aanwezigheid van leden van de po litieke recherche bij de demonstra tieve dodenherdenking ontkend. Dit laatste, zo schrijft de heer Van der Louw nu, had alleen betrekking op de officiële dodenherdenking. De burgemeester had over het hoofd gezien, dat in 1967 naast de officiële herdenking enkele jonge- rengroeperingen een optocht hiel den uit protest tegen de door de regering naar 3 mei verplaatste do denherdenking. Aan het einde van deze tocht, waarvoor geen vergun ning was aangevraagd, werden de deelnemers opgeroepen aanwezig te zijn bij een herdenking aan de Westersingel. Dit was voor de toen malige korpsleiding aanleiding op deze avond' twee personeelsleden van de inlichtingendienst naar de demonstratie te sturen. UTRECHT Dinsdag komt er tóch een vliegtuig met Ierse kinderen en hun begeleiders, in totaal 110 per sonen. naar Nederland voor een vakantie van drie weken. Voorzitter C. van Bockel van de stichting 'Hulp Noord-Ierland' heeft dat gis teren gezegd. Zowel rooms-katholieke als protes tante organisaties in Noord-Ierland hebben de stichting toezegging ge daan alles te doen om de angst bij de ouders van de kinderen weg te nemen. Alle betrokkenen vinden het belangrijk, dat de vakantie doorgaat, vooral, omdat het om sterk sociaal gehandicapte tieners gaat. aldus de heer Van Bockel. tie, die met die stap toch wel een beetje indruk moet hebben ge maakt op de Nederlandse regering'. Jouw rol Is eigenlijk best te verge lijken met die van Rinus Wehrman, die er indirect voor gezorgd heeft dat je tegenwoordig in dienst lang haar mag dragen. Kees: 'Kijk, ook mijn situatie vond iedereen een wantoestand. Maar het ontbrak aan een concreet voor beeld. Toen kwam Rinus Wehrman, en het was ineens duidelijk dat je best lang haar mag dragen in dienst. En toen kwam Kees Velle koop, en het was natuurlijk duide lijk dat je politieke bezwaren tegen militaire dienst kunt hebben. Er werd tevoren gewoon teveel vanuit de theorie gepraat'. We mogen natuurlijk niet vergeten dat je bevoordeeld bent als blijkt dat je zal worden vrijgesteld van vervangende dienstplicht. Kees: 'Ja, misschien wel, maar ik heb nooit bezwaar tegen vervan gende dienstplicht gehad. Ik heb destijds zelf voorgesteld om te gaan werken op een school voor geeste lijk gestoorde kinderen in Gouda. Dat was al helemaal rond met de directie, maar ik mocht niet van de krijgsraad. Aan de andere kant zou ik het juridisch wel een vreemde kronkel vinden, omdat gratie voor mij kwijtschelding inhoudt'. Vader Vellekoop: 'Wat tijdsduur be treft lijkt het misschien bevoorde ling, maar als je kijkt naar de intensiteit van de ellende, die Kees ermee heeft gehad, dan kom je wel tot andere gedachten. Deze zaak heeft drie en een half jaar ge speeld. Voortdurend een onzekere toestand, dat wordt op den duur erg vervelend'. Kees: 'Maar als ze zeggen: het is niet rechtvaardig, je moet nog wat vervangende dienst doen, dan doe ik het. Geen punt'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De katholieke vredesbeweging 'Pax Christi' en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) willen blijkens een voorlopige studie, dat de regering een nationale commissie 'veiligheidsvraag stukken' instelt, die, net als de commissie-Claus dat doet voor ontwikkelingswerk, geld beschikbaar zal stellen voor het stimu leren van particulier vredeswerk van allerlei aard. De belde vredesorganisaties menen dat er te weinig wordt gedaan aan voorlichting en vorming van het publiek. De vredesbeweging bevindt zich volgens hen ln een impasse. Het plan voor een nationale com missie 'veiligheidsvraagstukken' werd reeds geopperil tijdens de par lementaire hoorzitting over de de fensienota in de nazomer van vorig jaar. Op het moment wordt 'n polemolo- gisch onderzoek verricht aan de universiteiten van Groningen en Nijmegen en aan de hogeschool in Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De linkse studen tenorganisatie L.O.G. vindt de voorstellen van de regering inzake studieverkorting nauwelijks een verbetering. De in het LOG vere nigde plaatselijke studentenorgani saties vinden wel dat de verlenging van de cursusduur van vier jaar tot maximaal vijf jaar mede aan hun eigen akties te danken is. Maar de versoepling van de studieverkorting is toch onvoldoende. Het LOG blijft daarom streven naar intrekking van het wetsontwerp. De kritiek van deze studenten richt zich onder andere op de bepaling die de minister het recht geeft de studieprogramma's af te keuren. De minister bepaalt wat de richtlijnen zullen zijn en hij beslis of de lengte van de studieprogramma's door de beugel kan. In dit keurslijf is verbetering van de studie onmo gelijk, aldus de verklaring van het LOG. Tilburg. Internationaal heeft de Ne derlandse vredeswetenschap echter weinig betekenis. Bundeling van het wetenschappelijk vredesonder zoek zou dit werk ongetwijfeld ten goede komen. Het Nederlands Insti tuut voor Vredesvraagstukken (NIW), dat geleid wordt door de journalist H. J. Neuman, houdt zich voornamelijk bezig met onderzoek, adviezen aan de overheid en het uitgeven van studies. Naast het NIW bestaat een rijk geschakeerd gebied van vredesbewegingen, on der welke het IKV en Pax Christi de meeste aanhang hebben. De staatssecretaris voor veiligheids vraagstukken, P. H. Kooymans, was, alvorens deze functie te aanvaar den, voorzitter van de stichting 'Vredesopbouw', een instantie die door het ministerie van CRM ge subsidieerd wordt en welke infor matie en vorming op het gebied van de vrede verstrekt. Vorige week zaterdag had op initia tief van de stichting Vredesopbouw in Den Haag een vertrouwelijk ge sprek met staatssecretaris Kooym- mans plaats, waar over een nationale commissie 'veiligheidsvraagstukken' werd gesproken. De staatssecretaris zei toen, dat hij open staat voor argumenten voor een zodanige commissie, hoewel hij verwachtte met zo een plan voorlopig nog op tegenstand binnen het kabinet te stuiten. Tegen een verslaggever van NRC/Handelsblad liet de staatse cretaris gisteren zeggen, dat hij de formuleringen van de twee vredes organisaties inzake een nationale commissie 'veiligheidsvraagstukken' geheel voor hun rekening laat. Pax Christi en het IKV hebben andere vredesorganisaties inmiddels uitge nodigd voor een gezamenlijke stu die, waartoe deze week een eerste vergadering heeft plaats gehad. Landelijk primeur: Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Staatssecretaris Mertens opent maandag 7 april in het stadskantoor te Dordrecht een 'sociale mark' die een samenbal ling is van alle informatie die er in de sociale sector maar te geven is. Deze markt is een landelijke pri meur die in meer dan één opzicht belangwekkend is. Het systeem is voorbereid met steun van het mi nisterie van Sociale Zaken en het voorlichtingscentrum Sociale Verze kering te Amsterdam. Doel is alle drempels die vele mensen ervan weerhouden zich op de hoogte te stellen van hun rechten uit de weg te ruimen. Verder nemen er aan deel de raad van Arbeid het Ge meenschappelijk Administratiekan toor, het Gewestelijk Arbeidsbu reau, het Algemeen Ziekenfonds, de Sociale Dienst van de gemeente Dordrecht, het Veiligheidsinstituut, de Arbeidsinspectie, de Stichting het Ivoren Krus en plaatselijke sociale instellingen, werkzaam bij voorbeeld op het gebied van de bejaardenzorg. De markt bestaat in de eerste plaats uit een tentoon stelling die een overzicht geeft van alle sociale voorzieningen in Neder land. Van meer belang is echter de aanwezigheid van ambtenaren en medewerkers van alle deelnemende instellingen, aan wie men niet voor een loketje maar informeel vragen kan voorleggen en met wie men zo nodig afspraken kan maken. Als derde activiteit gaat men een aan tal doelgroepen zoals leerlingen van het algemeen vormend en tech nisch onderwijs, werknemers en werkgevers, werkende vrouwen enz. uitnodigen om aan hun speciale interesse aangepast programma bij te wonen. De sociale markt Dor drecht duurt tot 12 april. De bedoe ling is dat andere steden met steun van het ministerie en het voorlich tingscentrum dit initiatief overne men. DEN HAAG De in Dordrecht geboren kapitein-ter-zee Arie Sig- mond (46) is enoemd tot comman dant van het permanente Navo- smaldeel Stanavforlant (Standing Naval Force Atlantic). In Ports mouth werd het commando aan hem overgedragen door de Canade se commandeur D. Maingay, die tot nu toe het bevel had gevoerd over het smaldeel. door Kees de Leeuw VEENDAM "De laatste jaren is de hele geestelijke volksgezondheid in een stroomversnelling ge komen. Er gingen steeds meer stemmen op, dat er iets moest gebeuren. Daar hebben wij op inge haakt", zegt Leo Geleijnse, één van de initiatiefnemers van de actiegroep Wijs Niet Af (WNA) en vanuit Veendam fungerend als contactpersoon. Wat ons voor ogen stond was, dat er groep moest komen, waarin mensen zitten met ieder een eigen achtergrond." WNA telt zeven leden, afkomstig uit Veendam. Winschoten en de stad Groningen zelf. In de groep is de psychiatrie vertegenwoordigd, de reclassering, het maatschappelijk werk en de arbeidsbemiddeling, waarbij de werkers uit deze vakge bieden ieder hun eigen inbreng hebben in het werk van deze groep. Eén van de eerste daden van de actiegroep WNA was het uitbrengen van een affiche met daaraan ge koppeld een stencil, dat liet zien, wat WNA nu eigenlijk beoogt. Op het affiche, dat als tekst heeft: 'Wees wijzer, wijs niet af', staan drie wltgehouden, niet verder ingevulde figuren - man. vrouw en kind - tegen een muur met daarop gekalkt woorden als gek, vreemd, mesjogge, raar, anders, terwijl een nogal fors uitgevallen hand met uitgestoken vinger naar hen wijst. Voor een goede verstaander is het duidelijk, wat het affiche wil uitdrukken. In het begeleidende stencil schrijft WNA, dat 'het onverschillig afwij zen van anderen op grond van hun anders-zijn, aan de orde van de dag is', dat 'de toenemende verza kelijking van onze samenleving re sulteert in onrustbarende ver vreemdingsprocessen. waarbij men selijke waarden steeds onderge- schikter dreigen te raken aan het maatschappelijk systeem', en dat 'dit zich manifesteert in een groei end aantal neurotische aandoenin gen enerzijds en de klemmende schreeuw om herstel van allerlei relatievormen anderzijds'. Kortom, voor wie zich hierdoor aangesproken voelt is er nogal wat te doen. Dat de groep het afgelopen jaar niet stil heeft gezeten, daarvan zijn vijf dikke dossiers met kran teknipsels over grote en kleine za ken, waarbij WNA betrokken is ge weest, de stille getuigen. Gesprek ken met raadsleden, leden van pro vincialestaten van Groningen, te legrammen, brieven, voorlichtingsa vonden, het geeft bij elkaar een behoorlijk beeld van de activiteiten van deze groep, die de mens. die ten onder dreigt te gaan in deze maatschappij of de moed al heeft opgegeven, niet aan zijn lot wil overlaten. Ander gezicht Vrij kort na het ontstaan van de groep is men dan ook naar het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne getrokken om daar te praten met de plaatsvervangende De actiegroep WNA - de letters staan voor Wijs Niet Af - bemoeit zich nu al een jaar met de geeste lijke volksgezondheid, zoals die in de provincie Groningen, maar ook daarbuiten, wordt bedreven. Cen traal staat daarbij het op een an dere manier benaderen van men sen, die in psychische nood verke ren. Mensen, die op dit gebied hulp nodig hebben, ervaren die hulpver lening nog maar al te vaak als een onpersoonlijke en kille zaak, die buiten hen tot stand komt, terwijl juist zij - meer dan anderen - het gemis voelen aan gedeelde emotio nele ervaringen. Nieuwe ontwikkelingen tonen dui delijk aan. dat bij een gevoelsmati ger aanpak mensen van buitenaf beter te bereiken zijn. WNA zet zich dan ook in voor een gelijk waardiger opstelling in de relatie tussen helper en geholpene, tussen hulpverlener en cliënt. hoofdinspecteur, dr. C. Buis. Hem werd een lijstje met voorstellen overhandigd, die tot doel hebben de geestelijke volksgezondheid van psychotherapeutische mogelijkhe den, meer geestelijke gezondheids centra, zowel voor ambulante zorg als voor opname in therapeutische gemeenschappen, die beide niet of nauwelijks in de noordelijke pro vincies aanwezig zijn, een betere voorlichting over het 'anders-zijn' en een zwaarder accent op de pre ventie dan nu het geval is. Leo Geleijnse: 'Ik wil nog wel iets zeggen over ons uitgangspunt. We vinden namelijk, dat de noodklok luidt en dat we op een punt geko men zijn, waarop we ons afvragen, hoe het verder met deze wereld moet. Hoe gaan we ook als mens verder? Er gaan steeds meer stem men op om zuinig te zijn op het milieu. Denk maar aan 'Wees wijs met de Waddenzee', maar daarvoor moet je ook wijzere mensen heb ben, die daar goed mee om kunnen springen. Die wijzere mensen krijg je niet, als je ook niet wijzer met elkaar wordt. Dat is simpelweg onze filosofie: dat Je niet wijzer met het milieu kunt. omgaan, als ook die mentaliteit niet verandert'. WNA vindt, dat de mensen teveel bezig zijn met elkaar af te wijzen. Een afwijzen zonder iemand echt ont moet te hebben'. Men gunt zich dikwijls de tijd niet meer om ie mand te kennen, neemt er niet meer de moeite voor en holt alleen maar achter die belangetjes aan, die de consumptiemaatschappij hem aanpraat. Dat zou dan belang rijk en in zijn eigen belang moeten zijn. Wij hebben ook in eerste in stantie ons gericht op dat afwijzen; dat maakt dat mensen langs elkaar heen leven. Leo Geleijnse vertelt, dat de gang naar Den Haag nodig was om WNA een eigen gezicht te kunnen geven. Uit persoonlijke ervaring weet hij, dat er in de provincie Groningen niet zo snel geluisterd wordt naar een groep als WNA - zeker niet onder het vorige college - maar 'omdat Den Haag - (het ministerie en de Tweede Kamer) - de groep serieus nam moesten ze hier ook wel iets met ons gaan doen', zegt hij. Om die stap te vergemakkelij ken had WNA een urgentiepro gramma voor de provincie Gronin gen opgesteld, dat in juli vorig jaar aan gedeputeerde staten van Gro ningen werd overhandigd. Tijdens de bespreking die daarop volgde kwam naar voren, dat GS bereid zijn mee te werken aan de ideeën van WNA. Deze komen erop neer, dat er nogal wat tekorten bestaan op het gebied van voorzieningen binnen de gees telijke gezondheidszorg in deze pro vincie cn dat daar wat aan moet worden gedaan. Dat de actiegroep WNA hier niet alleen in staat, blijkt wel uit adhesiebetuigingen, binnengekomen, zoals van het Aca demisch Ziekenhuis de stichting maatschappelijke dienstverlening Oost-Groningen, de samenwerken de reclasserings-instellingen, de stichting voor jeugd en gezin, de Cliëntenbond, de Rechtswinkel in Groningen en het JAC in deze stad. Leo Geleijnse: 'Die adhesiebetuigin gen komen van verschillende kan ten. En dat past heel mooi in ons streven om duidelijk te maken, dat die geestelijke gezondheidszorg niet alleen een zaak is van medici. Wij pleiten dan ook - en daarvan ge tuigt tevens de samenstelling van WNA - voor een aanpak vanuit alle vakrichtingen. Leo Geleijnse: 'Wij zouden graag willen zien. dat er hier een psycho therapeutisch centrum komt, zoals De Viersprong in Halsteren (NB) waar mensen weer met elkaar via groepsgesprekken en begeleiding zichzelf kunnen worden, zodat ze Leo Geleijnse: Niet ziek, maar emotioneel ontredderd. deze maatschappij weer aankun nen. Een dergelijke opvang - en het ministerie heeft dit ook beaamd - bestaat hier helemaal niet. De psychiatrie moet weggehaald wor den uit die wereld van ziek-zijn. Als je dat woord alleen al noemt en zegt. dat je ermee te maken hebt gehad, ben je meteen geëti ketteerd. Zeg nou eens gewoon - en dan gebruik ik de woorden van Evelien Paull, schrijfster van het boek 'In het land der blinden' - en erken dat dan ook, dat die mensen vaak niet ziek zijn, maar emotio neel ontredderd. Ze zien het om wat voor reden dan ook op een gegeven moment niet meer. Veel mensen weten daar geen weg mee, kunnen die confrontatie niet aan. Ze weten - en dat geldt vaak voor ons allemaal - met hun gevoelens geen raad. Om daar wat aan te kunnen doen. heb je een goede opvang nodig'. Nieuw Dennendal Leo Geleijnse vertelt zelf nogal wat ervaring te hebben met mensen, die zoals hij het noemt, er buiten gevallen zijn. 'Ik probeer ze te ac cepteren in hun mens-zijn zonder mij blind te staren op hun gedrag, op wat er naar bulten komt en misschien wel een beetje afwijkt van wat de maatschappij in deze tijd als norm stelt, waarbij je je dan nog afvragen kan in hoeverre die norm goed is. Daarom heeft ook de filosofie, die er achter de aan pak van Nleuw-Dennendal zit, ons als WNA zo aangesproken. Dat is mede de reden geweest, dat wij ons hebben ingespannen om hen hier behulpzaam te zijn met het leggen van contacten en het zoeken naar huisvesting'. Leo Geleijnse tot slot: 'Wij leggen een zwaar accent op het voorkomen van moeilijkheden. Vaak was een ingreep niet eens nodig geweest, omdat meestal voor die tijd al sig nalen worden uitgezonden, maar die worden niet gehoord, of beter ge zegd. willen we niet horen. Pas als het eenmaal zo ver is, wordt er klaar gestaan en niet op het mo ment. dat er al een heleboel op tafel is gekomen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9