Communistische plannen in Italië doorkruist 'Leger gedraagt zich alsof het nog in Afrika is Gebeurtenissen in Portugal maken Italianen voorzichtig Portugal, op zichzelf terug geworpen (3) ROUW/KWARTET ZATERDAG 29 MAART 1975 BUITENLAND 11 Van een onzer redacteuren )e gebeurtenissen in Portugal van de afgelopen weken hebben de kans dat det Italiaanse communistische par tij (PCI) in Rome als regeringspartner wordt aanvaard, nog kleiner gemaakt dan zij al was. Het is vooral de rol van de Portugese communistische partij bij het buiten- ipel zetten van geestverwanten van de Italiaanse chris ten-democratische partij, die de behoefte aan experimen ten aanmerkelijk heeft bekoeld. nternationale ontwikkelin- hebben de Italiaanse •ommunisten sinds het einde ran de tweede wereldoorlog elkens parten gespeeld. Merkwaardigerwijs maakten sij van 1944 tot 1948 deel uit ran verschillende kabinetten. Aanvankelijk leek er in de Italiaanse verhoudingen dan iok geen bezwaar te zijn te- de aanwezigheid van lommunisten in de regering, 'as toen Tsjechoslowakije in ebruari 1948 achter het 'ijze- en gordijn' verdween, nadat de communisten zich op sleu- elposities hadden genesteld zoals Binnenlandse zaken), :regen de communisten in talië de wind tegen. 5n telkens als zij de schade ïersteld leken te hebben, noesten zij nieuwe klappen ncasseren: het neerslaan van ie opstand in Ooost-Duits- and (1953) van de vrijheids- trijd in Hongarije (1956), ran het liberaliseringsproces n Tsjechoslowakije (1968) en recent: het streven van de ïommunisten om van Portu- ;al een volksrepubliek naar Josteuropees voorbeeld te naken. Eigen weg Deze gebeurtenissen hebben ;rote invloed gehad op de po- itieke strategie van de Itali- lanse communistische partij. Om binnenlandse politieke redenen kon zij zich niet ver oorloven het gedrag van de Sowjet-Unie en dat van de communistische partijen in de Oosteuropese landen goed te keuren. Reeds onder haar oude leider Palmiro Togliatti begon de PCI zich onafhan kelijker van Moskou op te stellen. Zij werd daartoe min of meer genoodzaakt door de gebeurtenissen in Oost-Euro pa. maar dat neemt niet weg dat zij onder Togliatti bewust ien eigen weg ging en er toe bijdroeg dat de leidende posi tie van de Sowjet-Unie in de communistische wereld lang zaam maar zeker werd onder mijnd. Togliatti maakte van de omstandigheden gebruik om zich te ontdoen van be voogding door de Sowjet- Unie. zonder echter de sa menwerking met Moskou op te zeggen. In eigen land liet Togliatti er geen twijfel over bestaan dat de PCI slechts langs parle mentaire weg naar overname van de macht zou streven. Hij kon dit doen omdat de partij over een grote aanhang be schikte en hij er rekening mee hield dat de linkse socia listen van Pietro Nenni te zijner tijd bereid zouden zijn. samen met de PCI een volks front te vormen. De gerust stellende verklaring van To gliatti had echter weinig ef fect, omdat de vrees voor een volksfront groter was dan de tevredenheid over het parle mentaire karakter, dat het optreden van de PCI blijk baar had aangenomen. En zo bleef deze partij wel een heel belangrijke factor ln de Itali aanse politiek, maar slaagde zij er niet in, haar aanhang sterk te vergroten. Evenmin kwam de begeerde samenwer king tussen communisten en linkse socialisten tot stand. Het ging heel anders. De christen-democraten over wonnen hun angst voor de Nenni-socialisten en maakten de 'apertura sinistra' (ope ning naar links) mogelijk, die deze socialisten tot regerings partners maakte. Er kwam zelfs een hereniging tot stand tussen de volgelingen van Nenni en de gematigde socia listen van Giuseppe Saragat, al was dit samengaan ge doemd om kort te duren. Bei de partijen hebben echter een betrekkelijk kleine aanhang en ook al zou de meerderheid van de linkse socialisten zich Het veertiende congres van de Italiaanse communistisch e partij. voor samenwerking met de communisten uitspreken, dan zouden deze zonder de mede werking van de linkervleugel van de partij der christen democraten, Democrazia Christiana, nog geen regering kunnen vormen. Vandaar dat de PCI naar een andere me thode uitzag om van de rol van eeuwige oppositiepartij af te komen. Enrico Berlinguer, die na ver loop van tijd opvolger van Togliatti werd. heeft de PCI een manier aan de hand ge daan. die tot verwezenlijking van het verlangen naar rege ringsverantwoordelijkheid kan leiden. Hij wist de meer derheid van de partij ervan te overtuigen dat gestreefd moest worden naar een rege ring van christen-democraten en communisten, die in staat zou moeten zijn. de enorme problemen van Italië op te lossen. Berlinguer noemde dit een 'historisch compromis' en liet zich niet ontmoedigen door de afwijzende houding van christen-democraten en socialisten en door de weer stand in eigen partij. Hij beroept zich op de erva ringen die op regionaal en plaatselijk niveau met com munistische bestuurders zijn opgedaan en vraagt zich af, waarom niet landelijk kan worden samengewerkt. EG en NAVO Als eprste communistische partij heeft de PCI onder Berlinguer de Europese Ge meenschap als een realiteit aanvaard. Sinds 1969 nemen afgevaardigden van de partij deel aan het werk van het Europese parlement in Straatsburg. Zij verdedigen hun aanvaarding van de Ge meenschap met de opmerking dat deze niet anti-Ameri kaans of anti-Russisch hoeft te zijn, maar een instituut dat samenwerking naar twee kanten mogelijk maakt. De PCI tracht toenadering tussen de Europese Gemeenschap en de Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EG) te bewerkstelligen, maar zij heeft al ondervonden dat zij in Moskou op groter moeilijk heden stuit dan ln Brussel, waar ook naar haar mening de economischr belangen van Italië het best worden ge diend. Om zuiver taktische redenen eist de PCI thans niet meei dat Italië uit de NAVO treedt. De slogan 'Italië uit de NAVO. de NAVO uit Italië is niet meer in. Men handhaaft zijn bezwaren tegen ueze organi satie en ziet haar als een mogelijk gevaar voor de soe vereiniteit en onafhankelij- heid van Italië. Dit bleek nog toen de Amerikaanse minister van ouitenlandse zaken Henry Kissinger eerder dit jaar een bezoek aan Rome bracht. De PCI organiseerde toen een grootscheepse de monstratie tegen de minister, van wie was gebleken dat hij de hand had gehad In het ten val brengen van het bewind van de Chileense president Salvador Allende. Uittreden uit de NAVO is voor de PCI echter geen voorwaarde voor samengaan met de christen democraten. omdat zij meent dat een voortgaande ontspan ning in Europa de NAVO en het Warschaupact (de Oost europese tegenhanger) aan betekenis zal doen verliezen Dat de Democrazia Cristiana niettemin een afwijzende houding aanneemt tegenover het aanbod van Berlinguer, vindt zijn oorzaak vooral in de vrees dat de PCI haar zal overvleugelen als zij eenmaal coalitiepartner is. Of die angst juist is. kan over enkele maanden duidelijk worden, als in Italië regionale verkie zingen worden gehouden. Naar alle waarschijnlijkheid mogen dan alle Italianen van 18 jaar en ouder dan hun stem uitbrengen. Dat hangt af van de vraag of nog op tijd een wet van kracht wordt die de kiesgerechtigde leeftijd verlaagt van 21 naar 18. De communisten verwachten veel van die verkiezingen, omdat zij menen dat de invloed van de rooms-katholieke kerk de finitief is teruggedrongen, sinds een flinke meerderheid van de Italiaanse kiezers vo rig jaar tegen afschaffing van de echtscheidlngswet stemde. Of zij gelijk krijgen, kan ech ter ook afhangen van de ko mende ontwikkelingen in Portugal. Als de communisti sche partij - daartoe in staat gesteld door Beweging van de strijdkrachten - daar een machtspositie gaat innemen ten koste van de andere par tijen, zal dit verschijnsel een afschrikwekkende uitwerking hebben op de Italianen, die geen behoefte meer hebben aan dictatoriale avonturen, of die nu van rechts of van links komen. De christen-de mocraten kunnen daarvan profiteren ondanks het feit dat de Nationale raad van hun partij al vorige maand besloten heeft, zich vooral tot de conservatieve kiezers te wenden om de neo-fascisten de wind uit de zeilen te ne men. Met twee handen hebben de leiders van de Democrazia Cristiana het feit aangegrepen dat een geestverwante groe pering in Portug 1 op aan dringen van de communisti sche partij werd verboden, politieke actie te ont plooien. De delegatie van de Democrazia Cristiana. die het veertiende congres van de PCI in het Sportpaleis in Ro me bijwoonde, verliet de monstratief de conferentie zaal. toen het nieuws bekend werd. De communisten zaten met de handen in het haar. Zij hadden er moeite mee. het uitsluiten van politieke groeperingen in Portugal openlijk af te keuren. Pas na twee dagen distantieerden zij zich heel voorzichtig van deze uitsluiting 'onder heel bijzon dere omstandigheden'. Het is duidelijk dat het 'his torisch compromis' zoals de PCI het zelf noemt voorlopig niet meer haalbaar is. Veel zal afhangen van het resul- laat van die komende regiona le verkiezingen. Boekt de PCI belangrijke winst, dan zal zij proberen om op eigen kracht via een parlementaire meer derheid aan de macht te ko men. zo mogelijk met steun van de socialisten en linkse christen-democraten. Het 'historische compromis' heeft voor dp PCI dan nog slechts propagandistische waarde. Voor talriike cr unisten is het compromis van Berlingu er altijd een zuiver taktische zet geweest. Op het PCI-con- gres van vorige week noemde de oude senator Umberto Terracini het nog 'een belij denis met de lippen'. Hij maakte zich tot woordvoerder van degenen die de huidige Democrazia Cristiana volko men ongeschikt vinden voor samenwerking. Eerst zou deze partij een algehele politieke vernieuwing moeten onder gaan, meende hij. Fanfani Dat deze vernieuwing er moet komen, beseft men in de De mocrazia Cristiana zelf ook. Zolang Amintore Fanfani echter partijvoorzitter is. zal zij uitblijven. De mogelijk heid bestaat evenwel dat Fanfani niet op zijn invloed rijke post zal worden ge- als de regionale verkiezgen eenmaal achter de rug zijn. Tenzij de Democra zia Cristiana als gevolg van gebeurtenissen in Portugal verloren terrein terugwint. door H. Biersteker aantal officieren in de top van de MFA in verschillende militaire ra den weggestemd ten gunste van gematigder figuren. Het gevolg van de coup was de oprichting van een Hoge raad voor de revolutie waarin ook de juist verslagen leiders nog veel groter bevoegdheden kregen dan ze al hadden. Dat echter met de stemming in de lagere kaders nog altijd rekening moet worden ge houden blijkt uit het feit, dat op vier nog openstaande plaatsen in de revolutionaire raad inmiddels gematigde officieren zijn be noemd. De democratisering werkt trouwens verder door naar onde ren. In de te vormen assemblee, het 'parlement' voor de revolutio naire raad zullen ook lagere ran gen en soldaten vertegenwoordigd zijn. Sergeants zouden al klagen dat ze hun manschappen moeilijk meer in de hand kunnen houden omdat deze genoeg krijgen van de discussies aan de top. Ze maken zich zorgen over hun persoonlijke toekomst en worden balorig. Dynamisatie In een nieuwe torenflat aan de Rua Castilho in Lissabon, onge twijfeld nog opgezet voor een lok kend commercieel doel, lopen nu militairen van alle onderdelen, kunstenaars en vakbondsleden ln en uit. Daar is het zenuwcentrum van het meest ambitieuze project van de Beweging van de Strijd krachten: het programma voor de 'Culturele dynamisatie', geleid door luitenant Ramira Correla van de Vijfde Divisie, Inmiddels lid van de Revolutionaire Raad. Na lang wachten en bezorgd toe zien hoe nonchalant vooral de matrozen met hun schiettuig om gingen, werd ik toegelaten bij een van de assistenten van Correia, de onderluitenant José Soares. (Een van de eerste taken van de Revo lutionaire Raad zou moeten zijn ook eens wat meer namen onder de Portugezen te distribueren). Hij had het uiterlijk en de ernst van een Jonge curiepriester en was bijzonder hartelijk en mede deelzaam. 'Bij Portugal denkt ie dereen aan de kuststrook met ontwikkelde steden als Lissabon en Porto. Maar niemand let op de districten daarachter, die vaak nog half in de Middeleeuwen ste ken. Het platteland Is ln de tijd van Caetano bewust dom gehou den en uitgebuit door de grote monopolies. Als u erheen gaat zult u zien hoe dwaas het'is dat we de helft van ons voedsel moeten im porteren en dat we arbeid expor teren. We hebben meer dan een miljoen gastarbeiders in andere landen. Potentieel zijn er genoeg mogelijkheden om de landbouw op peil te brengen. We kunnen nog veel meer energie opwekken door de riverien die er stromen. Maar eerst moeten de bewoners verlost worden van de onwetend heid waarin het Caetano-reglme hen heeft gelaten'. 'En de kerk?' 'Dat is een delicate kwestie. Er zijn priesters die zich bewust zijn van de noodzaak van dit pro gramma, maar dat zijn uitzonde ringen. Globaal gezien moeten we iedereen in het land met televisie en radio kunnen bereiken. Maar er zijn genoeg dorpen waarop geen ontvanger te vinden ls. Waar men niet eens weet wat er op de 25ste april vorig jaar ge beurd ls Zaaitijd Inderdaad verscheen er kortgele den een boerin op de televisie, in een programma over de culturele dynamisatie, die op de vraag 'waaraan denkt u bij de datum van de 25ste april?' onbekommerd antwoordde: 'dan zitten we in de zaaitijd Waarop de ondervra ger, getroffen door de symboliek, zei: 'De zaaitijd voor een nieuw, democratisch Portugal.' Het ach terland van Portugal is zeer uitge strekt. Hoe denkt de MFA dat hele gebied met zijn campagne te kunnen bestrijken? Soares: We zenden niet alleen vaste teams uit voor voorlichting en studie. Maar alle legeronderdelen hebben min stens een keer per jaar een grote oefening te velde, een 'exercitlo'. Ook dat koppelen wij aan een programma voor culturele dyna misatie, want in een wisselwer king tussen deze mensen ln de provincie en de soldaten moet de nieuwe bewustwording plaatsvin den. Politici verwijten dc Vijfde Divisie wel eens dat zij nu op Portugal aan het toepassen is, wat zij verondersteld was te doen in Afrika. Zij vrezen dat zo'n diep gaande bemoeienis met de poli tiek zal lelden tot een militaire dictatuur. Soares, wat verbaasd: De politiek heeft zich nooit met dit achterland bemoeid. Waarom ons dan kwalijk nemen dat wij er eindelijk aan beginnen? En als wij een militaire dictatuur wilden, dan had de MFA die toch allang kunnen vestigen. Maar dat is niet gebeurd we hebben juist meteen na de 25ste april de politieke par tijen uitgenodigd om mee te doen in het revolutionaire proces'. 'Meedoen' of 'samenwerken', dat zijn uitdrukkingen die de militai ren voor in de mond hebben als het gaat om de rol van de politie ke partijen. De voorafgaande artikelen ver schenen op 25 en 27 maart. Portugal heeft naar verhou ding het grootste staande le ger van West-Europa. Op een bevolking van 8,5 miljoen niet minder dan 230.000 militairen. Zet daarnaast Frankrijk met 500.000 militairen op de 50 miljoen inwoners. De uit Afri ka teruggekeerde soldaten zijn niet gedemobiliseerd. Waarom nog tienduizenden werklozen toevoegen aan de tweehon derdduizend die er al zijn? Zij zijn trouwens niet meer uit het straatbeeld weg te denken, de twintigjarigen in hun camoufla gepakken en losjes manipulerend met hun automatische geweren. Ze hebben een hartelijke verhou ding met de zichtbaar minder be deelden van de samenleving. Het volk argumenteert met hen en gaat innig gelukkig uiteen als de soldaten met een ruk aan de schouderband van hun wapen te kennen geven dat ze weer eens verderop moeten. In de avondu ren ziet men oude vrouwtjes le vensmiddelen en lekkernijen bij de kazernes afleveren, allemaal voor het leger. De verhouding tus sen strijdmacht en burgerij, een voortdurende zorg voor de autori teiten in andere landen, is hier op het eerste' gezicht optimaal. Al zijn er ook voorbijgangers, die zich zichtbaar ergeren aan dat gedweep en vinden dat het na een jaar huldeblijken welletjes is. Een vroeger Braziliaans parle mentslid, op wie de militairen daar de jacht hadden geopend omdat hij als kampioen van de burgerlijke vrijheden martelingen aan de kaak stelde, geeft nu les aan de hogere economische school in Lissabon. Hij zegt zonder blik ken of blozen: 'Het leger, de Be weging van de Strijdkrachten is de belangrijkste politieke partij in Portugal. Het heeft zich gedemo cratiseerd midden onder het vuile karwei dat het ln Afrika moest opknappen. Het is begonnen met 51 majoors in Guinee-Bissau onder leiding van Fablan, nu tot gene raal gekozen, let wel gekozen! Zij leerden van de bevrijdingsbewe ging PAIGC wat een leger alzo kan doen behalve vechten. En ze zijn gaan nadenken, lang voordat Spinola met zijn boek klaar was. De minder geliefde Nationale Republikeinse Garde, GNR, staat op nogal kwetsbare plaatsen, zoals hier voor het partijbureau van het Democratisch en Sociaal Centrum aangesloten bij de Europese christen-democraten dat inmiddels het doelwit is geweest van de vernielingswoede van extreem-linkse partijen. Dit leger is uniek in de wereld'. Even lyrisch ls een andere balling uit Latijns-Amerika, zonder vaste werk- of verblijfplaats zwervend door West-Europa. 'Als ik hier de betogingen van het volk zie en daartegenover de gezichten van de middenklasse, dan komt weer diezelfde spanning over me als in Chili. De spanning van: wanneer zal de reactie terugslaan? Maar dan denk Ik: o nee, hier staat het leger aan de goede kant Maar een socialist van Portugese bodem zei boos: 'Het leger ge draagt zich alsof het nog in Afri ka is! Het blijft hier de psycholo gische oorlogvoering voeren die het daar opgedragen kreeg. Het meent hier een soorl beschavings opdracht te hebben. Het gaat naar de boeren op het platteland om te vragen of ze nog klachten hebben en wat ze daaraan kun nen doen. Het is hetzelfde pater nalisme als in Afrika, maar nu toegepast op Portugal'. Het wonderlijkst is nog altijd de verhouding tussen het leger en de oude ordebewakers van de GNR. de nationale republikeinse garde, een kleine tienduizend man allemaal minstens een generatie ouder en door hun grijze unifor men herinnerend aan het vorige regiem. De GNR is na de revolu tie, waaraan zij niet heeft deelge nomen, goeddeels ln tact gelaten, maar ln haar ordebewarende functie geheel door het leger overvleugeld. De grijze gardisten staan er in het huidige Portugal net zo naast als darren in een .bijenstaat. Kwade tongen beweren, dat de MFA de nationale garde reser veert voor de onpopulaire klusjes. Zij herinneren eraan dat het leger nergens te bekennen was toen op de avond van 8 maart het congres van de PPD een door links gehate middenpartij, waarover ik het nog zal hebben door extre misten werd verstoord, ln de to tale chaos die toen ontstond moest ingegrepen worden maar er waren geen andere ordehandha vers voorhanden dan de nationale gardisten. Zij gingen geheel vol gens het oude boekje te werk met als gevolg dat er twee doden en vijftien gewonden vielen. Tot vandaag toe houden velen vol dat er ook vanuit het publiek op de gardisten is geschoten en dat klinkt niet onaannemelijk want de LUAR. was erbij, de 'Liga voor verenigde revolutionaire actie' die onder Caetano al actief was en van wie iedereen weet dat zij wapens heeft. Hoe dan ook- toen de ontreddering totaal was kwa men de militairen die zich onmid dellijk verbroederden met de ra zende menigte 'terwijl de republi keinse garde ln haar kazerne zat af te wachten wat er over haar zou worden beschikt. Een dag la ter moest zij uit Setubal vertrek ken. Voor de demonstranten was het weer eens een klinkende be vestiging van de leus die op veel spandoeken gevoerd wordt: De soldaten zijn de kinderen van het volk. Een dag na de mislukte coup van 11 maart maakte ik in Lissabon een volksoploop mee voor een van de gebouwen van de nationale garde: men meende dat daar ver dachten van deze coup hun Intrek hadden genomen. Ook hier had den zwaar bewapende militairen zich tussen het publiek en het bureau van de garde opgesteld. Ze verzekerden de menigte dat ze de zaak volkomen in de hand hadden en dat er niets te duchten viel. Achter een kapitein van de fuse liers aan mocht ik even het bu reau binnen. Uit het halfdonker keken de gardisten de jonge be velvoerder aan met een blik die de machtsverhoudingen volstrekt duidelijk maakte. Het leken ko nijnen ln een hok. Beperkingen De Beweging van de Strijdkrach ten die politiek oppermachtig is in Portugal heeft overigens van binnenuit ook haar beperkingen. Dat radicaal-linkse officieren in dit militaire wereldje een hoofdrol spelen heeft dezelfde reden waar om de communisten in het ont waakte politieke leven zo domine ren: zij zijn degenen die duidelijk weten wat ze willen in een situa tie waarin de meerderheid onze ker is. Maar vlak vóór de coup van 11 maSrt waren juist een De militairen zijn de troetelkinderen van een groot deel van de bevolking. Hier wordt goede sier gemakt met Nederlandse zuivelprodukten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11