Kissinger: nu snel naar Genève Afval Besprekingen vastgelopen lieuw Portugees kabinet beëdigd In deze krant Thieu: Danang niet opgeven - pag. 7 Vakantie nog regelen? met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Feisals moordenaar zou nog in leven zijn Amsterdam 700 briljantring Klederdrachten hollen achteruit M-Oostenconf eren tie moet hervat worden Abonneer eens iemand. Best net'es. hoort bij u. ogezegd Welkomstvoordeel, Suriname wenst gouden handdruk Eline Veere verhuist Trouw 33e JAARGANG NO. 9481 DONDERDAG 27 MAART 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentifërubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dir. jaar te bepalen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer gisteren bekendgemaakt op een. door radio en tv uitgezonden, persconferentie in Washington. In zijn verklaring zei Kissinger dat zijn 'stapsgewijze benadering' een ernstig terugslag had geleden. De huidige situatie is 'een moment dat in potentie erg gevaarlijk' is. De VS zijn nu bezig met een totale herzie ning van hun benadering van het bewerkstelligen van vrede in bet Midden-Oosten, zo vervolgde Kis singer. Volgens de minister blijven de VS 'volledig gebonden aan het voortbestaan van Israël', maar is het nu van het hoogste belang multinationale diplomatie te gaan bedrijven. Kissinger waarschuwde zowel Israë li's als Arabieren zich, wegens de gevaarlijkheid van de toestand, te matigen in hun verklaringen en daden. Volgens Kissinger zouden andere mogelijke oplossingen voor het geschil door hem niet worden veronachtzaamd. Maar de wereld is nu een periode 'van ingewikkelder internationale politiek' binnenge treden. Hervatting van de Geneefse conferentie leek. aldus Kissinger, op dit moment het enige alterna- lief. 'Wij zijn bereid naar Genève te gaan en zullen in de nabije BinnönlanCl .toekomst contact opnemen met de mede-voorzitter van de conferentie (naast Engeland ep de VS), de Sowjet-Unie Kissinger Naast zijn opmerkingen over het Midden-Oosten, die door waarne mers werden aangestipt als Kissin gers' formele lijkrede over zijn stap-voor-stap-diplomatie. voerde de minister een krachtig pleidooi voor. verdere Amerikaanse steun aan Zuid-Vietnam. De VS, aldus Kissinger, hebben de bevolking van Vietnam 15 jaar lang aangemoedigd zich te verdedigen tegen wat door ons wordt gezien als een externe dreiging. 'Nu wij onze troepen heb ben teruggetrokken en nu onze krijgsgevangenen zijn vrijgelaten is wat ons betreft het verlenen van militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam nooit een punt ge- weest waaraan kon worden getwij feld.' Maar, aldus Kissinger, het gaat erom of wij een bondgenoot willen vernietigen door hem onze hulp te onthouden. Het gaat erom wat voor een volk wij eigenlijk zijn. Volgens Kissinger zou stopzetting van de hulp aan Saigon maken dat het beleid van Amerikaanse bond genoten jegens de VS fundamenteel zou worden gewijzigd. 'Betrouwbaarheid' In een eerdere opmerking, toen nog sprekende over het Midden-Oosten, had Kissinger gezegd: 'De VS kun nen hun,vrienden in een deel van de wereld niet in de steek laten zonder de veiligheid van vrienden elders in gevaar te brengen. Vol gens Kissinger moet Amerika geen beleid van 'selectieve betrouwbaar heid' (betrouwbaarheid als dat de VS zo, uitkomt) voeren. Binnenhof autovrij 3 Inhoud collectebussen komt meestal goed terecht 5 Buitenland Twist over rol van leger in Portugal 7 Kerk NBG vraagt vrijwillige bijbelverspreiders 2 Sport Ruska stapt op 22 Knobel heeft ontslag genomen 23 Economie Bedrijven kunnen ook via tv vergaderen 24 Als de plannen die in Hilver sum gemaakt zijn verwezen lijkt worden (en daar is goede kans op) zullen we binnenkort ook weten hoe radioprogram ma's met een zeer kleine luis terdichtheid aangehoord wor den en 'overkomen'. Andries lil. Overste van de afdeling kijk en luisteronderzoek van de NOS deed de plannen aan Riet Diemer uit de doeken. Zie pa gina 4. Nieuwe boeken Lezers schrijven Radio en tv strips, leiiilleton i'uzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer JITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS O.oO ARNHEM Nederland holt op het gebied van de klederdrach ten achteruit. Je ziet de laatste ti.id dat hier en daar hele stra ten tegelijk met de klederdracht stoppen. Dat zei de heer J. Duy vetter. hoofd van de afdeling klederdrachten van het Neder lands Openluchtmuseum te Arn hem. In het museum dat van daag zijn poorten weer voor het publiek opent, wordt in het nieuwe seizoen een aan de kle derdrachten gewijde tentoonstel ling gehouden. Staphorst wordt wut't Als voorbeeld noemde de heer Duyvetter Volendam. maar in Marken, zei hij, gaat het ook mis. 'Staphorst' aldus de heer Duyvetter, 'wordt wuft. Vroeger mochten de dames er geen sprietje haar laten zien, maar nu komen er hele rollen onder de kap uit, zowel aan voor- als achterkant.' In Bunschoten-Spakenburg is de situatie vond hij, nog 'vrij gun stig'. Maar daar moet men op passen dat het niet gaat ramme len, bijvoorbeeld doordat men enerzijds schoenen met gespen draagt, wat antiek is, maar an derzijds soms met lippenstift verschijnt, wat evenmin behoort, al is op zichzelf ook de kleder dracht altijd aan mode onderhe vig geweest. De heer Duyvetter: 'Het komt ook wel voor dat men oude bijbels gaat slopen om van het zilverbeslag armbanden te maken. Dat is niet gepast.' WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De VS gaan door met het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten en zullen 'in de nabüe toekomst' contact op nemen met de Sowjet-Unie ter hervatting van de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Genève. RIAD (Reuter) Prins Feisal ibn Moesaed, de 26-jarige neef die ko ning Feisal heeft doodgeschoten leeft nog en wordt ondervraagd in volstrekte afzondering en Ln het bijzijn van de nieuwe koning Kha- led en Prins Fachd. Dit is gisteren uit betrouwbare bronnen in Riad in Saoedi-Arabië vernomen. Volgens de zegslieden zou de daad van de 26-jarige prins, die geestelijke 'in stabiel' zou zijn, te maken kunnen hebben met de dood van diens broer, prins Khalid ibn Moesaed. Deze werd ruim twee jaar geleden door Saoedische veiligheidstroepen doodgeschoten bij het binnengaan van de hoofdstudio van de toen net ingevoerde televisie. De prins stond aan het hoofd van fel tegen tv protesterende moslims, die zich wil den houden aan een islamitische wet die het uitbeelden van enig menselij k -gelaat verbiedt. Gaat Nederland binnenkort echt schoon worden'? We hebben nu in ieder geval al een ontwerp voor een af valstoffenwet. Onze aanvulling: geen oude kranten laten slingeren. En zorgen dat het goed gekozen oude kranten zijn. U begrijpt waar wij heen willen. Nieuwe abonnee: Straat Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal 'Opgegeven door: Naam: Plaats: Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalpn wij 11 Ttn,.. Premier Vasco Gonpalves (midden voor) van Portugal heeft gisteren geflankeerd door president Costa Gomes (tweede van links) het nieuwe kabinet beëdigd, waarin 13 burgers en acht militairen zit ting hebben. De Amerikaanse minister Kissinger heeft giste ren op zijn persconferentie be zorgdheid geuit over de ont wikkelingen in Portugal, /ie ook buitenlandpagina. ilitiek houdt meer in dan be- herming van zakenbelangen. Minister Van der Stoel. Hagel of natie-sneeuwbuien, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige noord westelijke wind. Maximum temperaturen rond 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: opklaringen, ook enkele buien en aanhoudend vrij koud met plaatselijk nachtvorst. Morgen zon op: 06.26 onder: 19.06 maan op: 21.05 onder: 06.26 ontrole op belasting 'ordt verscherpt lk ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pa>i Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant t<- hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schoolkinderen, verkleed in de stijl van Eline Veere, waren gis teren present bU de verhuizing van het beeld van de hoofdfiguur uit het gelijknamige boek van Louis Couperus. Het beeld verhuis de van het Lange Voorhout naar de Groot Hertoginnelaan in Den Haag. DEN HAAG De onderhandelingen tussen Nederland en Surina me over de regeling van de onafhankelijkheid van Suriname zijn gisteravond vastgelopen. De Surinaamse delegatie vroeg weer schorsing van cle beraadslaging. Hét grote struikelblok was het vraagstuk van de aard en de om vang van de ontwikkelingssamen werking, nadat Suriname onafhan kelijk is geworde... De Surinaamse delegatie wenst voor haar land een, wat genoemd wordt, goede gouden handdruk. Nederland is niet onge negen deze handdruk te geven, maar het wil wel de zekerheid heb ben dat het geld in de eerste plaats de ontwikkeling van het gehele volk ten goede zal komen. Op dit punt was er gisteren weinig sprake van toenadering tussen de delega ties. Een ander belangrijk verschilpunt dat in de twee weken van overleg eerst met de Antillen erbij en deze week rechtstreeks tussen Suriname en Nederland, niet is opgelost, is dat van de voorkeursrechten voor de Surinamers. Paramaribo wenst de vrije en ongehinderde toegang van Surinamers naar Nederland ge handhaafd te zien. Maar de Nederlandse delegatie bleef ook gisteren nietbereid een concessie te doen. waardoor de stroom van Surinamers naar Ne derland zal blijven voortduren. Ook is er nog geen luchtvaart-overeen komst bereikt. Hierover onderhan delden vandaag de ministers Wes- tererp (Nederland). Bruma (Suri name) en Voges (Antillen). De sfeer tijdens de onderhandelin gen is steeds goed genoemd. Toch werd er over en weer tussen de teerd. Zo dachten deNederlanders delegaties wat irritatie geconsta- WASHINGTON (AP) De Senaats commissie voor de buitenlandse be trekkingen heeft gisteravond met 9 tegen 7 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel op grond waarvan de Amerikaanse hulp aan Turkije hervat zou worden. Het door het congres opgelegde verbod op de Amerikaanse hulp aan Turkije is sinds 5 februari van kracht. dat de Surinamers een aantal pro blemen bewust verschoven naar het overleg in Paramaribo, om daar in een thuiswedstrijd succes te kun nen boeken. De Surinamers op hun beurt waren geneigd te Nederlan ders te verdenken de problemen voer zich uit te schuiven, omdat ze toch alle tijd hebben en niet- zijn gebonden aan de fatale datum van onafhankelijkheid in november. Na afloop van de topconferentie tus sen Nederland en Suriname bleek, dat geen overeenstemming was be reikt over de ontwikkelingshulp en de vrije toelating van Surinamers tot Nederland. Het overleg zal van woensdag 14 tot woensdag 21 mei in Paramaribo worden voortgezet. On danks het teleurstellende resultaat van de topconferentie zei Den Uyl vannacht dat er bijzonder realisti sche besprekingen waren gevoerd en dat er vorderingen waren gemaakt in het overleg. Uit het protocol dat omstreeks mid dernacht is ondertekend blijkt, dat Suriname en Nederland het in prin cipe eens zijn geworden over de in houd van het rapport van de ge mengde commissie van deskundigen over de hulp van Nederland aan Su riname. Alleen moet er nog overeen stemming worden bereikt over de hoogte en de duur ervan. Het ak koord over de defensie, aldus Den Uyl, is vooral organisatorisch van aard. Nederland en Suriname hebben ver der besloten tot een overeenkomst inzake culturele samenwerking. Over de inhoud daarvan zal ook nader overlegd worden. Suriname is van plan afzonderlijke verdragen aan te gaan, aldus het protocol, met die landen die voor Suriname van belang zullen blijken te zijn. Het onafhankelijke Suriname en Nederland en de Antillen zullen een verdrag aangaan tot regeling van de economische samenwerking voo zover dié niet in andere ver dragen is geregeld. 1 wit goud met briljant vanaf fl. 500.- slechts 7(10 genummerde exemplaren HERMAN SCHIPPER BV. JUWELIERS Heilige weg :i, Amsterdam Hij aankoop en op vertoon van deze annonce een fraai geschenk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1