ftudie Kross: Laat de Surinaamse onafhankelijkheid nü afketsen ziekenverzorgsters nige wapen om politieke problemen te lijf te gaan: de grootst mogelijke politieke eenheid 'Verdeeldheid, niet vrij van racistische trekken' Hervormde Stichting 'DEN OOIMAN' GEDIPLOMEERDE BEJAARDENVERZORGSTERS AMILIEBERICHTEN Inschrijving nieuwe studenten. [OUW/KWARTET DINSDAG 25 MAART 1975 BINNENLAND 9 oor Jan Kuljk ludi Kross is een 36-jarige Surinaamse Durnalist van creoolse afkomst; een oan die verbazingwekkend goed formu- eert iemand die zich, eerst in Ne- lerland, daarna in Suriname en nu reer in Nederland, bijzonder heeft in spannen voor het bewust maken van ijn landgenoten. Hij is een zeer politiek ier, maar niet politiek georganiseerd. lij beroept zich er op nog nooit in luriname door toevallige omstandighe- en, in Nederland door principieel te e bent nationalist; hoeveel jaar eleden hoorde ik je al niet over de nafhankelijkheid van je land pra- en; je hebt mede een staking ge- id tegen de Surinaamse regering ie optrad toen Lachmon nog de lerke man was en nu nog geen rie jaar later zit je met diezelf- e Lachmon in één schuitje en epleit je uitstel van de onafhan- elijkheid. Wat is dat voor angst oor de onafhankelijkheid? Iet is in wezen heel simpel. Ik eem geen woord teamg van wat ik i het verleden heb gezegd en ge- aan. Ik ben ook nog steeds vóór nafhankelijkheid. De vraag is al en: op welke voorwaarden? Daar tten twee kanten aan een Ne- erlandse en een Surinaamse. Het iag niet zo zijn dat Nederland op en koopje van ons afkomt en wat uriname betreft: de tegenstellin- en die de huidige regering van de 1 PK nu opwerkt, waardoor het nd uitgerekend op het ogenblik it het de belangrijkste stap uit ijn geschiedenis doet de grootst logelijke verdeeldheid beleeft, die iet vrij is van racistische trek endat is voor mij onaanvaard- aar. oais de regering nu zegt: 'wij heb- en een mandaat' en dan de oppo- iiie uitschakelt; dat kan niet at wekt revanchistische gevoelens p. Dat Is het omgekeerde (maar erder hetzelfde) als wat Lachmon eed toen hij de macht had en er elfs niet over onafhankelijkheid iocht worden gesproken. ie dat dan maar als reactie op achmons houding in het verleden, laar Lachmon zou naar mijn me- ing nu hij er op staat om mee t praten over onafhankelijkheid en stuk geloofwaardiger zijn als in het verleden niet zo star was i eweest. Hij wekt nu de indruk (of raagt de verdenking met zich lee) dat hij wil meewerken om te aan dwarsliggen. geloof dat Lachmon zelf ook wel ziet, dat hij in het verleden op te orte termijn heeft gedacht. Hij eeff een taxatiefout gemaakt en idacht het allemaal wel te red en. Dat is een ernstige fout voor politicus, laar hij is nu oprecht als hij die nafhankelijkheid als feit accep- ert. Hij moet trouwens wel, want ederland wil van ons af. Maar ekijk nu die situatie in Suriname, en klein land, dun bevolkt, dat chter zijn eigen mensen niet eens an opvangen. Wij hebben slecht afwikkelde hulpbronnen en grote ook psychologische proble- De mensen die weggaan zade- de achterblijvers evenzeer met un problemen op. Of je het wil of let je moet de vraag beant- roorden: 'Waarom blijf ik eigen- jk?' en land ook dat in zekere zin in achtertuin van de Verenigde laten ligt, dat eigenlijk geen taatkundige geschiedenis' heeft at moet je doen als dat land elfstandig wordt? Je kunt toch één wapen gebruiken om die iroblemen te lijf te gaan en dat is grootst mogelijke politieke een- eid. kan me toch niet aan de indruk nttrekken dat Lachmon en jij iok wel op het punt van de rondwet en de burgerrechten chreeuwen voordat zij geslagen weigeren gestemd te hebben. Een paar jaar geleden vertelde hij mij zich verwant te voelen met de NPS, de Na tionale Partij Suriname; de grote cre oolse volkspartij van enige jaren gele den overleden premier Pengel en van de huidige premier Arron. Hij voelde zioh verwant met de NPS om op die manier politiek contact te houden met de bre de massa van het volk. Dat betekende dus ook dat hij afstand nam van de vooral op de intellectuele creolen steu nende PNR (Partij Nationalistische Re publiek) van de huidige minister van economische zaken Bruma. Hij zet zich nu echter in, samen met de leider van de hindostanen (en de oppo sitieleider in het parlement) Lachmon om de onafhankelijkheid in elk geval door zoveel mogelijk groepen uit de be volking te laten dragen; om op die ma nie de als afschuwelijk ervaren politie ke deling in Suriname langs de lijnen van het ras te doorbreken. Als er eco nomisch dan ook nog wat extra's inzit, is dat mooi meegenomen. Hiernaast volgt RUdi Kross' politieke verhaal. Er is over hem als óver zo veel Surinamers die doordrenkt zijn van de Nederlandse .cultuur ook een an der verhaal te vertellea; over. een man die in zijn gevoels- en gedachtenleven voortdurende heen- en weer .^eis^ tus sen Suriname en Nederland en nergens thuis is. Dat verhaal probeert Rudi Kross óp het ogenblik .zichzelf'bewust te worden en op te schrijven in een boek. Rudie Kross zijn. Er is een redelijk samengestel de en heel achtenswaardige com missie aan het werk orp een grond wet op te stellen; alle bevolkings groepen zijn daarin vertegenwoor digd er bestaat een staatsrege ling waarin de rechten gewaar borgd zijn. Het moet niet zo'n honds moeilijk werk zijn die staats regeling even om te bouwen tot een echte grondwet, vooral omdat' de tijd zo dringt. Je verhaal is juist, maar niet vrij van mythologie. De commissie heeft zich gesplitst in twee groe pen. waarvan de eerste de funda menten moet leggen voor een goe de grondwet in de gegeven situatie. De tweede groep moet inventarise ren Wat er aan rechten en eventue le wenselijkheden op dat gebied is. Die tweede groep mag dus alleen maar materiaal voor die eerste groep aandragen? Precies, en het nare is nu dat in die eerste groep de hindostaanse bevolkingsgroep 'bijna niet verte genwoordigd is, terwijl de hindosta- neai in de tweede groep oververte genwoordigd zijn. Dat is op zichzelf al erg, maar mijn grootste bezwaar is bovendien dat die commissie wel heel respectabel, maar zo weinig politiek is. De tijd is voorbij dat grondwetten als een charter bij wijze van /spreken dooi de wolken heen aan de volken werd gegeven. Ik wil natuurlijk ook geen 'eden in de kaatsbaan' of iets der gelijks, maar ik wil wel een grond wetgevende vergadering, waarin al le stromingen van het volk aan het woord komen. De tijd daarvoor is wel heel kort. Arron heeft zichzelf ook veel te weinig tijd toegemeten, maar voor mijn part zou dan de herziene staatsregeling de eerste tijd nog best even als grondwet kunnen die nen. Dan zou er later een echte grondwet kunnen komen. De grondwet van de Verenigde Staten is toch ook een hele tijd na de onafhankelij kheidsverklaringopge - steld. Een grondwet moet een werk van lange adem zijn. Ik begrijp Arron overigens wel. Die wil het nu met die commissie 'neu traal' houden. En met een nieuwe grondwet ontloopt hij bovendien het artikel uit de staatsregeling dat voor wijziging een twee-derde meerderheid voorschrijft. Maar ik vind: als Arron voor die nieuwe grondwet geen verkiezingen laat houden, als deze regering on der de nieuwe grondwet gewoon doorgaat of er niets aan, de hand is dan is er maar één conclusie mogelijk: dan wordt Suriname on afhankelijk onder een onwettige regering. Dan kent Arron zichzelf een mandaat toe, waarover het volk zich niet heeft uitgesproken. Waarom is bij de verkiezing van 1973 de onafhankelijkheid geen in zet geweest ook niet bij de NPK. Dat is vreemd: zwijgen tijdens de verkiezingscampagne en bij de eer ste regeringsverklaring ermee op de proppen komen. Het is overdreven te zeggen dat Arron een marionet is van Bruma. Maar wel is waar dat Bruma en zijn' partij in deze regering zijn overgewaardeerd. De overwinning van de NPK bij de verkiezingen van 1972 is vooral het gevolg van een fronteffect; een afzetten tegen het (terecht) gehate regiem van Lachmon en zijn marionetten. Een bij-verschijnsel in die coalitie is nu, dat de positie van de kleine partijen sterk overgewaardeerd wordt. En de PNR van Bruma is nationalistisch. Laat ik er meteen bij zeggen: wat ouderwets nationa listisch. Daar bedoel ik mee het nationalisme van de jaren vijftig, een beetje 'Blut und Boden', met wat erg veel symboliek, waarachter niets te vinden is. De fout van deze regering is dat zij zich zozeer op de onafhankelijkheid heeft vastgelegd, dat die onafhan kelijkheid is gemaakt tot een on omkeerbaar beginsel. Je mag ook niet vergeten dat die hele onafhan kelijkheid ons door Nederland is opgedrongen. De anti-revolutionai re partij begon met een rapport waarin Suriname op jaren gesteld werd; er kwam kort daarop een parlementaire delegatie die hetzelf de liet doorschemeren en 'Keer punt' van de progressieven legde het allemaal nog eens vast. Arron wilde dat voor zijn en de eer aan zichzelf houden: dan gaan wij uit eigen beweging weg! Maar hij calculeerde mis. Niemand in Neder land schrok. Integendeel: men haalde opgelucht adem. Arron was (en is bij deze onderhandelingen) door het zelf noemen van een da tum zijn grootste troef kwijt. Hij had rustig op Nederland moeten wachten dan had Suriname veel sterker gestaan. HAMVRAAG Want nu zijn wij bij de hamvraag van die hele onafhamkelij<kheid\ Nu Nederland als één van de Taatsten zijn koloniale rijk afbreèkt, nu blijkt dat Nederland tijdig, aange paste verhoudingen heeft gescha pen. Die hele onafhankelijkheid is een eenvoudig administratief af te wikkelen zaak, waarbij de top in Suriname alleen maar de draad heeft op te pakken. Dat betekent dat de Surinamers geroepen worden een stuk Neder landse politiek (een voor Nederland profijtelijke politiek) af te ronden onder de paraplu van een Suri naams nationalisme: Er verandert echt niet zo veel met die onafhan kelijkheid en ik zie op lange ter mijn ook niet zoveel veranderen. Je denkt natuurlijk aan de infiltra tie van Nederlandse en andere bui tenlandse belangen in de Suri naamse economie. Ik ben bang dat jij (en dat doen trouwens heel wat Surinamers) het belang van Suri name voor Nederland danig over schat; dat jullie florissanter over jezelf denken dan verantwoord is. Suriname is voor Nederland zoiets als een volkstuintje, waar iemand wat in geïnvesteerd heeft en waar van hij goedkoop aardappelen en groenten heeft (en ook nog wat recreatie onze politici en zaken lui zijn er nog eens uit in Parama ribo). Maar als hij dat tuintje kwijt is, eet de man echt geen hap min der. Ik geef toe: Nederland zal geen arm land worden, zelfs niet als het niets meer met Suriname te maken had. Maar je moet het toch wat ruimer zien. Op grond bijvoorbeeld van het Surinaamse hout hebben Bruynzeel en Wijma in West-Euro pa zo'n goede positie. Ik heb wel eens voor wat kleine houtconcessi onarissen geprobeerd voet aan de grond te krijgen in bijvoorbeeld Duitsland heel bescheiden hoor! 't Is onmogelijk. Gaat de onafhankelijkheid wel door? Zoveel aarzeling een zo zwakke parlementaire meerderheid om alle verdragen goed te keuren. Het lijkt me realistisch er heimelijk rekening mee te houden dat het hele feest in november niet door gaat. Het is inderdaad geen vanzelfspre kende zaak. En vraag je me of ik het wenselijk vind dat het afketst, dan zeg ik zonder meer 'ja'. De startproblemen van ons land bij de onafhankelijkheid worden ernstig verzwaard door de huidige gang van zaken. Het lijkt me daarom ver standig te zoeken naar een betere basis om te onderhandelen; een basis waarop wij minder afhanke lijk zijn van Nederland. Reactiveringscentrum en verpleeghuis Doetinchem heeft op korte termijn plaats voor enkele Salariëring volgens de regeling van de Nationale Ziekenhuisraad. Sollicitaties te richten aan de directrice, Mevrouw E. van Lochem, Groot Hagen 6, Doetinchem, die tevens bereid is inlichtingen te verstrekken. Telefoon (08340) 26541. VERZORGINGSHUIS DE DIEM In ons moderne tehuis, met 120 bejaarden, kunnen wij plaatsen full-time dienstverband. In- of extern. Salaris volgens CAO bejaardentehuizen. Sollicitaties aan de direktie, Ouddiemerlaan 110, Diemen. Telefoon (020) 99 02 56. „Rust mijn ziel Uw God is Koning". Tot onze diepe droefheid nam de Here on verwachts tot Zich mijn geliefde Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Eduard Hendrik Houpst op de leeftijd van 74 jaar, drager van de ere-medaille in goud behorend bij de Orde van Oranje Nassau Liever geen bezoek, geen bloemen of toespraken Breukelen, 23 maart 1975. Rijksstraatweg 163. Breukelen: J. A. Houpst-Den Uyl Alphen a/d Rijn: W. M. G. van Vliet- Houpst L. van Vliet Jos, Ed, JaCo, Helma Vreeland: H. Smit-IIoupst Jeanette, Edo, Annita Zaandam: C. Th. Somsen-Houpst B. H. Somsen Oscar, Arnold De teraardebestelling zal plaats hebben don derdag 27 maart a.s. op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan het Zandpad te Breukelen om 14.30 uur. Voorafgegaan door een rouw dienst in de Geref. Kerk om 13.30 uur. Deze dienst wordt geleid door de Weleerwaarde heer Ds. W. Molenaar. Gelegenheid voor condoleantie na de teraar debestelling in de aula op de begraafplaats. Niemand van ons leeft voor zich-zelf alleen, of sterft zich-zelf, wij zijn met Christus één. wanneer wij sterven horen wij zijn stem. wannee rwij sterven horen wij zijn stem. in leven en in sterven weten wij: wij zijn geboren in zijn heerschappij. Gezang 91 1. Zondag heeft de Heere na een bitter lijden tot Zich genomen, mijn zorgzame Moeder, onze Groot- en Overgrootmoeder Hillegonda van Delft-Alblas weduwe van Paulus van Delft in de ouderdom van bijna 87 jaar. Uit aller naam: M. C. M, van Popta-van Delft Leidschendam, 24 maart 1975. Bèj aardencentrum „Schoorwijck", Schoor- laan 1. Corr.-adres: Regentesselaan 13, Rijswijk. De rouwdienst, waarvoor wij u hartelijk uitno digen, is bepaald op donderdag 27 maart om 14 uur in „Schoorwijck", waarna de begrafe nis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraaf plaats te Rijnsburg. Aankomst aldaar circa 15.15 uur. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 19.30—20.30 uur in „Schoorwijck" en na de begrafenis in „de Voorhof", Vliet NZ 36, Rijns burg. Heden overleed na een kortstondige ziekte, onze'geliefde Zwager Anthonie Marinus Rodenburg; echtgenoot van Maria Jacoba van der Spek oud 50 jaar. Berkel en Rodenrijs. 24 maart 1975. Familie van der Spek. Heden nam de Here tot Zich onze geliefde Tante Jacoba Groenendijk in de ouderdom van 82 jaar. Psalm 138: 8 onberijmd Uit aller naam: J. Knol Rotterdam, 22 maart 1975. „Borgsate", Meidoornsingel 181. Correspondentie-adres J. Knol, Besemerstraat 8a, Rotterdam-4. De begrafenis is bepaald op woensdag 26 maart op de algemene begraafplaats „Crooswijk" te 2.30 uur. Voor de begrafenis is er een rouwdienst in „Borgsate", welke aanvangt om 1.30 uur. Mijn genade is U genoeg. Heden is overleden na een kortstondig ziekbed mijn innig geliefde Man, mijn liève Zoon en onze Broer en Zwager Anthonie Marinus Rodenburg op de leeftijd van 50 jaar. Mede namens allen: M. J. Rodenburg-van der Spek Berkel en Rodenrijs. 24 maart 1975. Wilhelminastraat 14. Geeen bloemen De overledene is opgebaard in de Rouwkamer van Huize „Hergerborch", Raadhuislaan 7. Bezoek aldaar dinsdag- en woensdagavond van 7.30 tot 8.30 uur. De rouwdienst zal plaatsheb ben donderdag 27 maart in de Ned. Herv. Kerk aanvang 3.00 uur, waarna de teraardebestelling op het Kerkhof achter de Kerk. Heden-nam de Here tot Zich onze lieve Moe der en Oma Cornelia Johanna Olijslager weduwe van A. H. Brasz, op de leeftijd van ruim 82 jaar. H. A. Brasz J. F. J. Brasz-de Kraker en kleinkinderen Driebergen, 21 maart' 1975. Valerïtijn 8. De rouwdienst zal gehouden worden op woens dag 26 maart in de aula van de nieuwe be graafplaats „de Donderberg" te Leersum om 2.00 uur n.m. Na afloop van de begrafenis gelegenheid tot condoleren. „Jezus Uw verzoenend sterven is het rustpunt van mijn hart" In deze zekerheid overleed zondagmorgen onze lieve Man, Zoon, Vader, Opa, Broer en Zwager Hendrik Vlijm in de leeftijd van 59 jaar. Uit aller naam: M. Vlijm-Evers Amsterdam, 23 maart 1975. Anske Lammingastraat 29 hs. Geen bloemen, geen toespraken. De rouwdienst zal plaatsvinden donderdag 27-3-1975 om 14.00 uur in de geref. kerk „Het Open Hof" Slotervaart, waarna de crematie in Westgaarde, Ookmeerweg 275 in Osdorp. Na afloop aldaar gelegenheid tot condoleren. Bezoek aan huis dinsdag 25 maart van 19.00 21.00 uur. Hogere Technische School Aanmelding van studenten voor 15 mei. Ook vrouwelijke studenten zijn welkom. De H.T.S. kent geen "studentenstop", een ieder die voldoet aan de eisen t.a.v. de vooropleiding kan worden geplaatst. Afdelingen voor: bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, werktuigbouwkunde en elektrotechniek. Toelatingseisen: Naar het voorbereidend jaar met: - elk HAVO-diploma - MAVO-diploma met wis-en natuurkunde - 2 jaar MTS Naar de eerste klas met: - HAVO-diploma met wis-en natuurkunde - Atheneumdiploma met wiskunde I en natuurkunde i Prospektus en aanmeldingsformulier op aanvraag of dagelijks verkrijgbaar bij de portier. Spreekuur direkteur: woensdag van 14 tot 16 uur. Hogere Technische School, G. J. de Jonghweg 6, Rotterdam 3002. Telefoon (010)36 62 44. Zacht en kalm, in volle zekerheid van het ge loof, ging van ons heen onze zeer geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster en Schoonzuster Elisabeth Westerveld-Bénard weduwe van Adrianus Westerveld op de leeftijd van 87 jaar. 's-Grayenhage; J. C. E. Noordanus- Westerveld - J. Th. Noordanus Carletonville (Zuld-Afrika)C. E. Wegner-Westerveld K. J. Wegner Voorschoten: E. A. Spa-Westerveld A. H. Spa De Lier: A. M. Voogt-Westerveld J. Voogt Klein- en achterkleinkinderen en verdere familie 's-Gravenhage, 24 maart 1975, Huize „Uitzicht", Daal en Bergselaan 52. Correspondentie-adres: De la Reyweg 333. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „Uitzicht". Bezoekuren van 3-4 en van 7-8 uur. De begrafenis zal van daar uit plaatsvinden op D.V. donderdag 27 maart a.s. om 2.30 uur op de begraafplaats „Westduin", Ockenburgh- straat, 's-Gravenhage/Loosdulnen. Aanvang van de rouwdienst In „Uitzicht" om 1.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis plechtigheid in de ontvangkamer van de be graafplaats. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9