Indonesië kan badmintonners putten uit groot reservoir Uw bank is op Goede\Wjdag gesloten. Benefiet voor zonder Johan Van Himst Neeskens Joeri Kondakov pal record van Schenk Rudy Hartono ondanks nederlaag in Londen nog steeds de grote vedette Cruijff, Rijsbergen en Van Hanegem wel in Brussel Moeizame zege Tsjechoslowakije Limieten voor kampioenschappen Tom Okker snel uit de strijd Als ik zondag win in de Nationale Lotto, sla ik geen Europa Cup-finale meer over. Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. 5000 meter in 7.08,92 TROUW/KWARTET DINSDAG 25 MAART 1975 SPORT 10 (ADVERTENTIE) Van onze badmintonmedewerker x LONDON/AMSTELVEEN Ondanks de sensationele nederlaag die Rudy Hartono afgelopen zaterdag in de finale van de 'All Eng land' kampioenschappen leed tegen de Deen Svend Pri leidt het geen twijfel dat de Indonesische top-badmintonners van absolute wereldklasse zijn. Dat zullen de verwachte 1500 toeschouwers bij de eerste officiële badminton-interland Nederland-Indonesië in de Amstelveense sporthal Bankras vanavond met eigen ogen kunnen aanschouwen. De Indonesiërs waren de afgelopen week gebrand op een achtste 'All England' titel voor Rudy Hartono Kurniawan, zoals zijn volle naam luidt. Daarmee zou de 25-jarige student economie uit Djakarta het record van de beroemde Deen Er- land Kops. die zeven keer kampi oen werd, hebben gebroken. Harto no werd in zijn streven volledig gesteund door de Indonesische offi cials. die hun grote vedette nauw lettend in de gaten hielden om ongewenste storingen te voorko men. RUST Een verzoek om een Interview werd de eerste dagen vriendelijk maar gedecideerd afgewezen door Johan Tambunan de teamcaptain, die in heel behoorlijk Nederlands uitlegde waarom zijn meest kostbare pupil met rust gelaten moest worden. 'Als we niet hadden opgepast, zou Rudy door iedereen lastig gevallen zijn. Niet alleen veel journalisten wilden met hem praten, ook familie en vrienden van hem die in Londen wonen. Daarom heb ik tegen ieder een gezegd: kom maar terug ria de eindstrijd'. Rudy Hartono wordt al jarenlang Indonesiës belangrijkste ambassa deur genoemd. Voor de jeugd is hij het grote voorbeeld. Tambunan: 'Bij ons is voetbal de meest belang rijke sport. Pal daarna komt bad minton. Aangezien onze voetballers relatief nog niet veel presteren en Rudi Hartono een wereld-vedette is, is/hij ontzettend populair. Je zou hem kunnen vergelijken met uw eigen Johan Cruijff'. CADEAUS Volgens Johan Tambunan is Harto no geen staatsamateur. 'Integen deel, hij krijgt volgens mij nog te weinig faciliteiten. Aan het begin van dit seizoen hadden wij bijvoor beeld het Wereld Invitatie'Toernooi in Djakarta. Rudy was ongetraind door zijn studie. Hij studeert eco nomie aan de universiteit van Dja karta. Hij heeft moeten afzeggen omdat hij niet wilde afgaan. De prestaties van Hartono worden na tuurlijk wél gehonoreerd. Hij heeft kostbare cadeaus als een eigen wo ning en een auto gekregen van particulieren. Maar ligt dat in Nederland nu zo anders?' De Indonesische ploeg op Wembley bestond uit 22 leden: 17 spelers en vijf begeleiders, onder wie een arts en een masseur. Voordat de teamle den naar het voor hen veel te koude Europa vertrokken werd er een trainingskamp van twee maan den georganiseerd. In het sport complex 'Senayan' in Djakarta hebben de speelsters en spelers zich in alle rust kunnen voorbereiden op de 'All England'. Merkwaardig genoeg vindt de In donesische bond het echter niet noodzakelijk om veel internationale toernooien te bezoeken. Tambunan, tevens vice-voorzitter van de natio nale Badmintonbond In Indónesië: 'Dat is een te dure grap. Wij krij gen namelijk niet altijd alle kosten vergoed. Daarnaast liggen bijvoor beeld de data van de belangrijke toernooien in Duitsland en Neder land erg ongunstig. Als we daar aan zouden meedoen, zouden we weer heel even naar Indonesië te rugmoeten. Dat zou de voorberei ding in een te ernstige mate versto ren. Natuurlijk hebben we wel wat contact in de buurt, zoals met Ma leisië en Singapore'. VOORBEELD Indonesië is, logisch, voor veel bad- mintonbonden een lichtend voor beeld. Menigeen vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat er steeds weer nieuwe topspelers naar voren ko men. Want niet alleen Hartono is van wereldklasse, ook een Tjun Tjun, een Christian en een Liem Siwa King om maar enkele na men te noemen zijn door ieder een gevreesde tegenstanders. Johan Tambunan: 'Wij hebben het grote voordeel, dat badminton een volkssport is. Onze bond telt 70.000 leden, maar in werkelijkheid zijn er veel meer beoefenaren- van deze sport. Daarnaast hebben we een uitstekende organisatie. Althans in de meeste van de 26 provincies. Elke onderbond heeft trainingen en kampioenschappen in liefst vijf leeftijdsgroepen. De sterkste spelers van de provinciale titelstrijd doen uiteindelijk aan de nationale kam pioenschappen mee. Er bestaat veel concurrentie tussen de verschillen-s de provincies. Men wil niet voor elkaar onderdoen, en dat stimuleert het spelpeil natuurlijk enorm'. De Deen Svend Pri die op de All-England kampioenschappen de Indonesiër Rudy Hartono tenslotte stopte. In de hele opbouw vormen de trai- nérs een onmisbare schakel. 'We hebben zeer veel trainers, die opge leid worden via regionale en natio nale cursussen', aldus de 58-jarige Tambunan. 'Via regelmatige trai nersbijeenkomsten zorgen we er voor, dat ze up-to-date blijven'. EMANCIPATIE Merkwaardig is wel, dat terwijl de Indonesische heren al jarenlang keer op keer voor geweldige succes sen zorgen, de dames pas sinds kort op de voorgrond treden. Utami De- wi (een zusje van Rudy Hartono) bereikte in Londen de halve finales onder meer door winst op Joke van Beusekom, en Theresia Widyastuti en Imelda Wigoeno werden tweede in het damesdubbelspel. Tambji/ nan: 'De emancipatie is. in Indone sië nog niet zo ver gevorderd als in Nederland. De man is bij. ons nog veruit het belangrijkst. Ongeveer tien procent van onze leden is slechts vrouwelijk. Het is vaak ook moeilijk om de meisjes op de trai ningen te krijgen. Erg veel ouders vinden dat maar zo-zo. Het is een proces van jaren om daarin veran dering te- brengen, maar gezien de resultaten op Wembley zijn we ook bij de dames op de goede weg'. TED VAN DER MEER BRUSSEL Johan Neeskens zal niet spelen in de benefiet voor de Belg Pol van Himst, die woensdag avond in Brussel wordt gehou den. Neeskens is in de Spaanse competitiewedstrijd met zijn club Barcelona tegen Atletico Madrid zodanig geblesseerd geraakt dat het niet verantwoord werd geacht hem af te laten reizen naar Brus sel. Wel zullen de Nederlanders Johan Cruijff, Wim Rijsbergen en Wim van Hanegem van de partij zijn. Van Hanegem wil vooral graag spelen omdat hij in Nederland voor drie wedstrijden geschorst is, zodat hij nog even aan het wed strijdritme kan blijven. Het wereldelftal dat onder leiding van gelegenheidstrainer Rinus Michels tegen Anderlecht zal spelen bestaat uit de volgende spelers: Pele, Altafini, Paulo Cesar (allen Brazilië), Piot, Van Moer, Lambert (België), Heredia, Ba- bington (Argentinië), Sotil (Peru), Amancio (Spanje), Rivera (Italië), Law (Schotland), Cata- ltnski (Joegoslavië), Delicaris (Griekenland), Viera (Uruguay), Eusebio (Portugal), Tomaszewski (Polen), Cruijff. Van Hanegem, Rijsbergen (Nederland). Heerenveen De bestuurdereren van de eerste divisie club Heerenveen gaan zich deze week beraden over een even tuele verlenging van het contract met trainer Laszlo Zalai. Binnen de club wordt er van verschillen de kanten aangedrongen op een vertrek van Zalai. Hans Ooft (27), middenvelder van Heerenveen, moet op medisch advies stoppen met zijn loopbaan als aktief voetballer. Ooft wordt nu trainer van de amateurverenl- ging Bergun die in de derde klasse Noord uit komt. SC Cambuur De Leeuwarder eerste-divisie-ver- enlging SC Cambuur heeft van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond geen dispensatie gekregen om Atta Bouma te benoemen als opvolger van trainer Leo Been hakker die gaat vertrekken. Bou ma is niet in het bezit van het vereiste A-diploma. SC Gambuur overweegt een kwa lijke gewoonte in de Nederlandse voetballerij ook te volgen, name- PRAAG Het Tsjechische ijsT hockeyteam heeft in Praag een moeizame overwinning op Finland behaald: 21. De periodestanden waren 00, 20 en 01. De Tsjechen, die vorige week drie keer van wereldkampioen Rusland wonnen, stelden hun 11.500 aanhan- gers teleur. De Finnen kwamen pas Fr&&u- in de laatste twintig minuten uit ci&n. zijn. hun verdediging, maar misten de kracht om nog naast de Tsjechen te komen. Voor de thuisploeg scoor den Kotska en Stastny en voor de Finnen trof Oijennus doel. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Zwembond hèeft de li mieten vastgesteld waaraan de kandidaten moeten voldoen om in aanmerking te komen voor uitzen ding naar de wereldkampioen schappen zwemmen, die van 18 tot 29 juli te Cali (Columbia) worden gehouden. De .limiéttijden zullen moeten wor den gehaald tijdens selectiewed strijden die op 28 en 29 juni wor den gehouden in. het zwembad Den Hommel te Utrecht. Inschrijving van de zwemsters of zwemmers (ten hoogste twee per nummer) die beneden de limieten zijn gebleven, zal door zwemcommissie en bonds coach. Bert Sitters geschieden aan de hand van het programma te Cali. De vastgestelde limiettijden en, ter ver gelijking, de tijden van de kampioenen bij de winterkampioenschappen die op 8 JOHAN NEESKENS geblesseerd lijk het aantrekken van een trai- ner-in-ruste als stroman voor de activiteiten van Bouma. Een van de kandidaten hiervoor is oud- international André Roosenburg, wiens twee zoons tot de a-selectie van SC Cambuur behoren. De 31-jarige Henk Prinsen heeft het bestuur van Cambuur laten weten dat hij voor het komende seizoen niet meer beschikbaar is. Prinsen geeft er de voorkeur aan een amateurvereniging te gaan trainen. Cruijff probleem Leeds United wordt overstroomd met adviezen om 'Johan Cruijff uit te schakelen', waarna de Europa Cup voor het grijpen ligt. Cruijff speelt met Barcelona in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampi oenen tegen Leeds United. De Engelse supporters zien de Neder landse ster als het grootste obsta kel tussen Leeds en de finale. Men herinnert zich in Engeland hoe vorige zomer ih West-Duits- land Bertie Vogts Cruijff in de finale om de wereldbeker in toom hield. Maar wie zal het werk van Vogts doen als. Leeds tegen Barce lona speelt? Waarschijnlijk wordt dat ofwel Paul Madeley of Terry Yorath. Madeley. een van de meest stljl- volle verdedigers ter wereld, is altijd moeilijk te passeren. Maar Yorath is een harde, niets ontzien de verdediger en mogelijk acht Leeds hem daarom nog geschikter om Cruijff af te stoppen. Ian MacFarlane, trainer van Manchester City. dat in november met 2-3 van Barcelona verloor, zegt dat Cruijff de sleutelfiguur bij de Spanjaarden is. 'Cruijff is duidelijk het grootste obstakel op zich, maar Leeds is beter toegerust om hem tegemoet te treden dan welke ploeg dan ook', aldus MacFarlane. 'Ze heb ben Terry Yorath om hem te be waken en als ze denken, zoals ik denk, dat kracht is waar de Ne derlander het minst van houdt, zetten ze Yorath op Cruijff. Aan de andere kant kunnen ze ook Paul Madeley bij hem zetten om dat die sneller is.' De eerste wedstrijd wordt op 9 april in Leeds gespeeld en de tweede op 23 april tn Barcelona. Op dezelfde data komen de ande re halve finalisten, St. Etienne en Bayern Miinchen, tegen elkaar Come-back Pele De beroemde Braziliaanse voet baller Pele wil terugkeren naar de voetbalvelden als de club 'Cosmos' uit New York bereid is zes mil joen dollar te betalen voor veertig wedstrijden. Pele, die een jaar ge leden officieel afscheid heeft ge nomen, vertelde tijdens een pers conferentie in Sao Paulo: 'Begin deze maand kreeg ik een aanbod van twee miljoen dollar van de Amerikanen. Om van het gezeur af te zijn, heb ik toen een tegen bod gedaan: zes miljoen. Tot mijn verbazing waren ze daar in het geheel niet van onder de indruk en het is zeer wel mogelijk dat er inderdaad een contract tot stand komt.' MONTE CARLO - Tom Okker is gisteren in de eerste.ronde van het WCT-tennistoernoo-van Monte Car lo (groene groep) uitgeschakeld dooi de Fransman Francois Jauffret. De Nederlander verloor in twee sets 4-6 en 0-6. De andere uitslagen van de eerste ronde zijn: Orantes (Spa)-Franulovic (Joe) .6-4 en 6-1. Crealy (Ausi-Pohmann (Wdl) 6-2 en 7-5. Parun (N.-Zeei-Barazutti (Ita) 6-1 en 6-2, Panatta (Ita)-Taroczy (Hon) 2-6. 7-5 en 6-2. Hcwir.t (Z. Afri-Baii iVSt) 6-4 en 6-1. Warwick (Aus)-Barthes (Fra) 6-3 en 6-1. Betty Stöve heeft in Dallas samen met Francoise Durr de finale dames dubbelspel gewonnen van een inter nationaal tennistoernooi. De Neder lands-Franse combinatie versloeg het Amerikaanse dubbel Julie An- thony-Mona Schallau met 7-6 6-2. Elke zondag uitslag. 6 kruisjes per kolom. Dat gaat zo. 1Haal een Lotto-formulier bij uw club of winkelier. 2. Kruis J5 getallen aan per kolom (met een minimum van 2 kolommen). 3. Vul het formulier verder duidelijk en correct in. 4. Lever het formulier in en betaal uw inleg (voor f 1,75 hebt, u al twéé kansen). 5. Zondag weet u of u - bijvoorbeeld - een half miljoen gulden rijker bent. Zo gaat dat. Let op het reservegetal. In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken.Plus een extra getal: het reservegetal. Er wordt dus altijd 1 getal meer getrokken dan u aan kruist per kolom. Dat reservegetal kan uw geluksgetal zijn als! u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. Ie prijs: 6 goede voorspellingen per kolom (zonder reservegetal) 2e prijs: 5 goed reservegetal 3e_pnj6j 5 goed (zonder reservegetal) 4e^p_rijs: 4 goed feonder reserVegëtal) 5e pnjsj 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij de 2e en 5e prijs. Alléén melden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) hebt gedaan, is het raadzaam dat even telefonisch door te geven. Het nummer vindt u op het formulier. In alle andere gevallen hoeft u niets te doen. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. DAMES: 100 m vrij: 0.59.5; Veronica Stel 1.00.32. 200 rn vrij: 2.07.5; Ada Pors 2.07.12. -100 m vrij: 4.25.0; Ada Pors 4 24.78. 800 lil vrij: 9.06 0; 100 in rug: 1 06.7; Paula van Eijk 1.06.39. 200 m rug: 2.22.5: Paula van Eijk 2.20.67. 100 in school: 1.15.8: Wijda Mazereeuw 1.15.44. 200 m school: 2.43.0; Wijda Mazereeuw 2.41.31. 100 m vlinder: 1.04.9; José Da- men 1.0623. 200 in vlinder: 2.20.5; José Damen 2 18.46. 200 m wissel: 2.25.4; José Uamen 2.24.94. 400 ui wissel: 5,08.0; José Damen 5.02.85. HEKEN: 100 ui vrij: 0.53.7; Bert Bergsma •53.88. 200 rn vrij: 1.57.0; Henk Elzerman 1.58.15. 400 m vrij: 4.06.0; Henk El"zerman 4.07.66. 1500 m vrij: 16.10.0; 100 m rug: 0.59.6; Fred Eefting 1.01.74. 200 m rug: 2.09.0; Fred Eefting 2.12 95. 100 m school: 107.5; Robin Woutering 1.08.40. 200 m school: 2.27.0; Robin Woutering 2.27.58. 100 m vlinder: 0.57.5; Arnold Rood 0.59.13. 200 ui vlinder: 2.06.0; Robin Woutering 2.10.74. 200 ui wissel; 2.10 9; Robin Woutering 2.14:91. 400 m wissel: 4 40.0: Robin Woutering 4.4CT.14 Tevens werden de limiettijden vastgesteld voor de Europese jeugd kampioenschappen, die van 7 tot 10 augustus in Genève zullen worden gehouden. De vastgestelde limiettijden zijn (resp. jongens en meisjes100 m vrij: 1.03.1 0.58.4; 100 m vrij: 4.45.7—4.28 9: 800 m vrij: 9.49.8; 100 m rug: 1.10.51.05.6: 200 m rug: 2.32.0—2.21.8; 100 m school: 1.2051.14.3: 200 m school: 2.54.6 2 39.4; 100 ïu vlinder: 1.10.01.03.4; 200 in Ivindcrr 2.32,1—2.18.3; 200 m wissel: 2.34.2—2.25.5. ALMA ATA Joeri Kondakov heeft op de Medeo-baan van Ata tijdens de Russische schaatskampioenschappen het w ek record op de 5000 meter van Ard Schenk verbeterd. Kom maakte een tijd van 7 minuten en 8,92 seconden. Het record van Schenk dateerde varp 4 maart 1972, toen de Neder lander in Inzeil. 7.09,8 reed. Konda kov werd dit jaar tijdens de we- reldkampio.en'schappen in Oslo der de achter kampioen Harm Kuipers en zijn landgenoot Vladimir Iwa- now. Kondakov kwam toen op de 5000 meter tot 7.38,42. Winnaar Sten Stensen kwam niet verder dan 7.31,72. Door de prestatie, van Kondakov op de wonderhaan in Alma Ata heeft Ard Schenk op de overige afstan den nog drie wereldrdcords in zijn bezit. Die op de 1500 meter (1.58,7), de 3000 meter (4.08,3) de tijd van Aleksander Tsigankov van 4.08,2 op 6 januari 1973 werd niet erkend en de 10.000 meter (14.55,9). Tevens heeft Schenk nog het record over vier afstanden in één wedstrijd: 167.420 punten. Joeri Kondakov wereldrecord (ADVERTENTIE) C' Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op vrijdag 28 maart (Goede Vrijdag) gesloten zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8