Met de hartchirurgie gaat het veel beter Radio en televisieprogramma's KOLONISTEN IN MINNESOTA Even puzzelen Prof. Nieveen redelijk tevreden Centra konden vorig jaar flink uitbreiden Vacaturebank na eerste dag al veel telefoontjes Zaak tegen Pronk een week later Residentie Orkest naar Ver. Staten Jubileumtoernee 'Dutch Swing' band Nieuwe directeur van Bachvereniging Balletpremière uitgesteld Rijdende orgelschool Roerig A'dam Laatste gesprek over opvolging van Starfighter TROUW/KWARTET DINSDAG 25 MAART 1975 BINNENLAND-RADIO-TV Van een verslaggever GRONINGEN Het gaat weer goed met de hartchirurgie. Wezenlijke beletselen om de capaciteit uit te breiden zijn weggenomen en in alle vijf academische hartchirurgische centra in ons land wordt gewerkt aan een forse uitbreiding. De Groninger cardioloog prof. dr. J. Nieveen, die als voorzitter van commissies van de Gezondheids raad een groot aandeel had in het opstellen van rapporten over de strijd tegen de hart- en vaatziekten, blijkt redelijk tevreden: 'Nieuwe ruimten worden verbouwd en inge richt om in de loop van dit en volgend jaar te komen tot de aan bevolen aantallen van tussen de 250 en driehonderd open hartopera ties per jaar per centrum'. In september 1972 beval de com- missie-Nieveen aan de capaciteit minstens te verdubbelen. Er werden toen ongeveer elfhonderd open hartoperaties per jaar uitgevoerd, maar minimaal waren 2300 opera ties per jaar nodig. De commissie drong erop aan hartchirurgische af delingen in academische centra te concenteren om op die manier in die centra ervaren teams tot stand te brengen, die vier tot zes operaties per week zouden kunnen verrich ten. Verspreiding van kleinere cen tra over het land als een olievlek diende tot elke prijs te worden voorkomen, vond de commissie- Nieveen. Het motief van de commissie was dat verspilling van geld, mankracht en ervaring moest worden tegenge gaan. Dit hield in dat in het zuiden van het land voorlopig geen hart- chirurgisch centrum zou komen. Het rapport, kwam op een moment dat er volop herrie was over de hartchirurgie. De sluiting van de kliniek in het Academisch Zieken huis in Utrecht was nauwelijks uit het geheugen of, opnieuw als ge volg van een medische rel, ging het centrum in Eindhoven dicht. De Groninger specialist constateert nu dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen geld beschikbaar heeft gesteld voor de centra om te gaan verbouwen en toestemming heeft gegeven voor personeelsuit breiding. Daarnaast zijn midden vorig jaar de ziekenfondsen na moeizame onderhandelingen ermee akkoord gegaan open hartoperaties in academische ziekenhuizen apart vergoeden (25.000 gulden per in greep). Hiermee was een van de belangrijkste beletselen voor uit breiding. naast de noodzaak apart een eenmalig bedrag te krijgen voor verbouwingen," weggenomen. Een hartoperatie is immers zo duur dat deze niet kon worden betaald uit de gewone verpleegvergoeding. Door deze oplossing hebben de een- tra vorig jaar flink kunnen uitbrei den. Vorig jaar werden in het niet- academische Sint Antoniuszieken- huis in Utrecht 612 hartoperaties verricht, waarvan het overgrote deel open hartoperaties. Voor dit jaar wordt gestreefd naar zeven honderd van deze ingrepen. In het Amsterdamse Academische Zieken huis, het Wilhelmina Gasthuis, hoopt men dit jaar 150 tot twee honderd van deze ingrepen te -ver richten. In het Nijmeegse Radboud- ziekenhuis werden in 1974 121 open en zeventig gesloten hartoperaties gehaald, in Rotterdam waren het er 238 open en 35 gesloten. In Gronin gen waren het 110 open hartopera ties en in Leiden zelfs 270. Dit brengt het totaal in 1974 op onge veer vijftienhonderd open hartope raties, als die van het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwegasthuis, waar vorig jaar ongeveer honderd opera ties werden verricht, erbij worden geteld. Niettemin is men nog ne genhonderd van het door de com- missie-Nieveen genoemde minimum aantallen van 2300 verwijderd. Uitgesteld Prof. Nieveen: 'Ondanks onze rap porten gebeurde er alsmaar niets en werden beslissingen steeds uit gesteld. Merkwaardig was dat een radio-uitzending voor een door braak zorgde. De programmamaker heeft de staatssecretarissen Klein (onderwijs) en Hendriks (volksge zondheid) de opname laten horen. Ik geloof dat dat diepe indruk op hen heeft gemaakt'. Minder optimistisch is prof. Nie veen over de epidemie van de hart en vaatziekten in het algemeen. 'Operatie kan slechts in een be perkt aantal gevallen uitkomst brengen', zo stelt hij. 'In de acute fase van een hartinfarct heeft ope ratie niet altijd zin. Er is dan al een deel van de hartspier kapot en dat is chirurgisch erg moeilijk te repareren'. Per jaar worden ruim vijftigduizend mensen door een hartaanval getroffen. 'Het meest beangstigende vind ik', aldus de hoogleraar, 'dat steeds meer vrou wen en steeds meer jonge mannen. tussen de dertig en veertig jaar, hartaanvallen krijgen. Daar zit de ellende en daar moeten we iets aan doen op preventief gebied'. Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG Na afloop van het radioprogramma 'De vacaturebank' hebben gisteravond ruim vijftig mensen gereageerd. Zij deden dit door contact op te nemen met de voorlichtingsdienst van het minis terie van sociale zaken (tel. 070- 608325). Daar vond men dat de actie al op de eerste dag redelijk geslaagd was. De telefoon stond niet stil. Het ministerie kon gister avond alleen helpen bij het ver schaffen van telefoonnummers van arbeidsbureaus en in geval de va catures niet duidelijk waren over gekomen ze nog eens te vermelden. Vandaag kunnen de belangstellen den terecht bij de arbeidsbureau's. De banen die werden aangeboden varleerden zeer en bevonden zich in verschillende delen van het land. Zo werd er gevraagd om een werktuigbouwkundig ingenieur, om frasers, loodgieters, een diëtiste, een logopediste, gediplomeerde stuurlieden, een personeelschef, een auto-instructeur enz. Vandaag kan het ministerie pas een feitelijke indruk geven van de reacties als geïnformeerd ls bij de arbeidsbu reau's. Van een verslaggever. ZWOLLE De strafzaak tegen mi nister Pronk, die op 3 april voor de politierechter in Zwolle zou dienen is aangehouden tot vrijdagmorgen 11 april. Dit, heeft de hoofdofficier van justitie in Zwolle, mr. dr. H. van Buuren gisteren meegedeeld. De minister heeft om uitstel van de behandeling verzocht omdat hij op 3 april voor een dienstreis in Soedan is. DEN HAAG Het Residentie Or kest gaat het komende najaar zijn vierde toernee door Amerika ma ken. Van 26 september tot 26 okto ber worden 23 concerten gegeven in de VS en Canada o.l.v. Jean Martinon. Gast-dirigent van zes concerten is de jonge Italiaan Gui- do Ajome-Marsan. De toernee is mogelijk gemaakt door bijdragen van het rijk, de gemeente en de 'Vrienden van het Residentie Or kest'. RIJSWIJK Het bekende Dutch Swing College Band bestaat dit jaar 30 jaar. Ter gelegenheid daar van gaat de band een jubileum toernee door Holland maken gedu rende de maand april. Er wordt gespeeld op 3 april in De Boerehof- stede te Laren en verder in Rijs wijk (Reinvoorde, 4), Rotterdam (Doelen, 5), Gouda (Schouwburg, 10), Enschede (Schouwburg, 11), Beek en Donk (Jazzcorner, 12), Alkmaar (Wapen van Heemskerk. 15), Leeuwarden (Harmonie. 17). Nijmegen (Vereniging, 19) en Haarlem (Concertgebouw, 27). UTRECHT Met ingang van 1 april is Pascal A. Rijnders benoemd tot directeur van de stichting 'Ne derlandse Bachvereniging', die dan tevens van Naarden naar Utrecht gaat verhuizen. De heer Rijnders is 12 jaar als directiesecretaris in dienst geweest van de stichting Gaudeamus (promotie van heden daagse muziek) en is directeur van de stichting Jr. Jacob van Eyck (voor muziek van voor 1750). AMSTERDAM De première van een nieuw ballet van Toer van Schayk op muziek van Gesualdo die donderdag 27 maart in Amsterdam zou plaatsvinden is uitgesteld. Het Nationale Ballet dat de première zou geven heeft er door een toernee naar Brazilië en Canada niet vol doende tijd voor kunnen vinden. Nu wordt het ballet 'Pyrrische dan sen' opgevoerd. Het nieuwe ballet van Van Schayk zal waarschijnlijk tijdens het Holland Festival van dit jaar voor het eerst worden opge voerd. De Utrechtse gemeente Houten had gisteren de nationale primeur van een nieuwe vorm van muziekonderricht: een rijdende orgelschool, die voorlopig elke week één dag zal worden gestationeerd in de centra van Houten, Breukelen, Maarssen, Vleuten-De Meern, Nieuwegein en IJsselstein. De orgelschool is ondergebracht in een oplegger, waarin zeventien orgels staan opgesteld. De lessen worden 's middags en 's avonds gegeven. De initiatiefnemer van deze rijdende orgelschool een Utrechtse muziek handel, die daarmee de verkoop van elektronische orgels hoopt te stimu leren heeft zich verzekerd van de medewerking van de plaatselijke gemeentebesturen en (voorzover aanwezig) muziekschool. Het menselijk brein is tot gigan tische prestaties in staat: Inge wikkelde computers maken, atomen splijten en een nauwkeurige lijn dienst projecteren naar de maan. Maar dat is bij elkaar allemaal veel gemakkelijker dan het reali seren van een beetje harmonisch samenleven in een grote stad. De televisiebeelden uit een roerige Amsterdamse buurt geven je het verlammende gevoel dat onze wer kelijke vooruitgang sinds de Bata vieren heel gering is. Hun instinct kan heel makkelijk het gezonde verstand uitschakelen. Tussen de atievoerders zag je af en toe iemand het bekende teken maken van de geheven vuist. Ik geloof niet dat de 'Symbolisten' zich hebben gerealiseerd dat een soortgelijk verzet tegen het gezag in Oostbloklanden wordt beant woord met mitrailleurs en tankgeschut. Overigens heb ik tussen de opgewonden menigte niemand kunnen ontdekken van de kunstenaars, die een paar weken geleden met veel bravour aankondigden, zich achter de barricades te zullen laten insluiten. Op de dag dat 'het oproer kraaide' werd bij de omroep van de 'Rode Haan' In naam van Oranje ge zongen. Dit onderdeel van spelen met muziek zou je 'rood met een goud randje' kunnen noemen. In dit programma, waarin Polo de Haas veel plechtmatigheid rondom de Muze doorbreekt, zaten tal van aardige momenten, onder andere het dirigeren van het Metropole- Orkest door de drie deelnemers aan het spel. De muzikanten reageerden ad rem op de vreemdste aanwij zingen en handhaafden desondanks een voortreffelijke samenspel. En bij de compositie voor vier slagwerkers zullen niet alleen alle beroeps- en amateur drummers hebben zitten fibreren. Koning Klant stelde een uitermate kwalijke vorm van oplichterij aan de kaak. Ene mijnheer Jansen uit Eindhoven stuurde aan nabestaan den van iemand die pas was overleden een pakketje onder rembours. Daarvoor werden prijzen betaald, die varieerden van 20 tot 40 gulden. De inhoud van het pakje bestond uit een paar waar deloze koperen prulletjes, die natuurlijk nooit waren besteld. De justitie heeft de zaak in onder zoek en de Eindhovenaar zal wel rap verhuizen, nu in Koning Klant zijn adres is opgegeven voor even tueel verhaal. Wel vraag ik mij met enige zorg af, of een andere dwaas door deze publicatie gedre ven misschien een variant gaat bedenken, want oplichters steken oplichternaturen aan. Fabrikanten van zoetigheden, die zo heerlijk weghappen zouden spinnijdig kunnen zijn op de redactieleden van Vara's consumentenrubriek. De reclamekreten voor allerlei candyachtige toestanden zijn als misleiding veroordeeld. Die dingen hebben een zeer hoog vet- en suikergehalte, bederven de eetlust en verwoesten het gebit. Wie gelooft dat deze publicatie de omzet zal drukken, mag zijn vinger opsteken. Ons beperkingen opleggen? Kom nou. T. H. Van onze Haagse redactie DEN HAAG-BRUSSEL Nederland en België doen deze week in Brus sel een laatste poging overeenstem ming te bereiken over een geza menlijke aankoop van een nieuwe straaljager als opvolger van de Starfighter. Minister Vredeling heeft gisteren in Brussel al overleg gevoerd met zijn Belgische collega Van den Boeijnants. Vandaag ne men ook de ministers van buiten landse zaken, Van der Stoel en Van Elslande aan het overleg deel. De Nederlandse bewindslieden zul len hun Belgische collega's trach ten mee te krijgen voor het Neder landse plan de Starfighter nu door een Amerikaanse jager, de F16 te vervangen en later, voor de vervan ging van de rond 1984 verouderde Northrop F 5 jager een Europees toestel te kiezen. Zij moeten daar bij de sterke Belgische voorkeur voor de Franse Mirage als opvolger van de Starfighter zien te door breken. Denemarken en Noorwegen, de twee andere partners bij de geza menlijke vervanging van de Star fighter zijn ook voor de aanschaf van de Amerikaanse jager. De vier landen komen 3 april weer in Brus sel bijeen. Als Nederland en België het deze week niet eens kunnen worden, zal naar in Den Haag verwacht wordt, de stuurgroep van de vier landen op 3 april uit elkaar vallen. SMIDJE VERHOLEN 146. 'Bravo, gemeente-ontvanger!' "riep smidje Verholen prijzend uit. 'Dat is de taal, die in Rijkhuyzen gesproken behoort te worden!' 'Bemoei je d'r niet mee, Indringer!' brulde Janus Paxse. 'Ik ben hier de baas en er wordt gedaan wat ik zeg, begrepen?' 'Je bent een dictator van de slechtste soort!' riep de gemeente-ontvanger driest uit en hij wipte met een handige beweging de ambtsketen van Janus' nek, welk voorwerp met een sier lijke boog wegvloog om rinkelend tegen de vloer te belanden. 'De gemeente is tóch al zo slecht bij kas en dan wil jij nog 600 gulden per maand extra hebben? En ook nog met terugwerkende kracht? Schurk! Wat denk je wel? Dacht je heus, dat ik zo mal was om jou dat te geven? Stel je voor? Tien maan den achterstallig salaris! Dat ls tien maal 600 gulden! Zesduizend gulden! Waar haalt de vent de waanzin vandaan!' 'Waanzin of niet, dat geld wordt bettóld!' brul de Janus. Hij frommelde even on der zijn slipjas en toen verscheen er een dreigende revolver in zijn hand. 'En nu schrijven...' siste hij Minister. 'Doe die gek zijn zin maar zei smidje Verholen tegen de nerveus trillende gemeente-ont vanger. 'Het zal nou niet lang meer duren of aan het rijk van deze despoot is een einde gekomen. Dat zal hem nog opbreken'. 'Nou..., ik móg het hopen', zuchtte de t' meente-ontvanger. 'Ik zal deze titie in het kasboek maken, onder protest. Begrijp dat goed, H der protest!' 'Gooi je proteae maar in mijn zondagse h< grijnsde Janus. 'Betaal mij n gauw uit en verdwijn dan uit r ogen. Ga dan maar weer fijn o|ft eigen kantoorkrukje zitten om de rest van je tijd door te brentt{ met het verslijten van je bro« er Voor veel meer deug je tóch De Zuchtend voldeed de geplas gemeente-ontvanger aan het b -én even later had hij uit de gek een massa bankbiljetten voor Jfll neergeteld. st PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN rNU KUNNEN WE/IN 0NZ6 NIEÜWEYJfKOMT 66 ZAAK TENMIMSïe te /STOOMMACHINE OUDE ROMMEL 1 VERBRANDEN WEy Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klass. muz. (7.30 Nws. 7.41 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: een progr. voor Het Holiandsche Huishouden. 9.40 De Middenschool (1). 10.00 (S) Aubade: klass. kamermuz. (10.30 Nws.) 11.30 Be- jaardenprogr. 11.55 Scheepspraat: Inform, voor schippers. 12.00 Bericht Vastenaktle. 12.01 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (12.22 WIJ van het land. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar.) 14.00 Huisbezoek. 14.15 De Middenschool (2). 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag: gev. progr. (15.30 Nws.) OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nwef. 17.32 Echo magazine. PP.: 18.19 PSP. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbeschouwing. 19.00 (S) Zin ln muz.: amateurs geven de toon aan. 19.45 Instemmen met velen: het gezongen woord ln de liturgie. AVRO: 20.00 (S en Mono) Vanavond: muz., gezelligheid en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.50 (S) Vana vond laat nieuws. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws. en om 8.11 Radiojourn. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) Planorecital: klass. muz. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekplatenprogr. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojourn.). 11.30 (S) Ron dom Twaalf: een uur allerlei voor leder een met om 11.55 Beursberichten. OVER HEIDSVOORLICHTING: 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muz. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Kerkorgel concert. 14.00 (S) Sophie, hoorspel (2). 14.35 (S) met het oog op luisteren: muzlekprogr. 15.25 (S) met muziek op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojourn. 16.05" (S) Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk progr. voor beweeglijke mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.21 (S) Dansorkest De Skymasters met 0 In het EO-programma Van Hart tot Hart zijn opnamen te zien van De Keukenhof en worden bijzon derheden verteld over bijstandsuit keringen aan bejaarden. Ned. 1/15.30 0 Nader Bekeken informeert over crematie en een rimboetraining in Suriname. Ned. 1/20.21 0 Na 'Sam' (20.21) en Springtrofee (21.10) geerft de NCRV achtergrond informatie in Hier en Nu. Vuilver branding via buizenpost in Zwe den; Aangepast zwemmen voor ge handicapten; Nieuwe toelatingsre geling voor illegale gastarbeiders. Ned. 2/22.00 0 De EO zendt de uitvoering van Karl Heinrich Grauns lijdenscanta- 4. «ed. 1/j mme sf| 14, verr1 te Der Tod Jesu uit. Ned. 0 Van de Russische stomme i film Het geluk, uit 1934, vei de VPRO een verkorte versie. I Ned. 1/fj 0 In het televisiespel See-Leh,. naar de roman van Werner F leeft iemand andersom: graf naar de wieg van Duitsl. 2/l 0 Jacques van Kollenburg spr met de dichter Gabriël Smit. Hilv. l£ 0 In de serie gewijd aan hi sche orgels in Zwitserland, bei Rudolf Meyer het 129 jaar orgel in de kerk van Choëx lais) Hilv 2, TV vandaag zangsolist. 18.45 Toppers van toen (gr. 19.25 (3) Piano-improvisaties. NOS: 19.1 Den Haag vandaag. 'KRO: 20.00 __Nws. .50 20"Ö5 Lijdensmeditatie. 20.20 (3) Klass. gewijde muz. In de pauze: 21.30-22.30 Babel-publiek. 23.15 Babel-kalender: kort kultureel nieuws. 23.20 (S) Mezzo-so praan en piano. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM Hl VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie TELEAC 12.15-12.45 Flexibele school les 6 (herh.) KRO NCRV 14.25-14.50 schooltelevisie EO 15.00 Van hart'tot hart TELEAC 18.15 Menselijk lichaam - les 3 NOS 18.55 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal EO 19.05 EO-Kinderkrant 20.00 Journaal 20.21 Nader bekeken 20.50 Der Tod Jesu, lijdenscantate 21.55 Tenslotte, epiloog VPRO 22.00 VPRO-Laat: Het Geluk. Russ. speelfilm 23.15 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty, jeugdserie 19.30 Tweekamp, quiz 20.00 Journaal 20.21 Sam, tv-serie 21.10 NCRV-Springtrofee 1974-!! 22.00 Hier en nu, akt. 22.40 Wie was zo goed? J, Lijdensliederen 22.55 Journaal 12.03 (S) Drie tussen de middag: VARA's visitie vanuit.... 14.03 Gesodermeurders, een mieters progr. 16.03 (S) Mix. met o.a. de LP-top-20. NOS: 18.03 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter; Poprekonstruk- tie. 20.02 (3) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.02 (3) (P)opdonder. Wachten op middernacht, t Nacht-drte-draai. 2.02 HELP! kers in de verplegende en verz beroepen. 4.02 Truck - een progi vrachtwagenchauffeurs. KR~ (S) Scheer je weg. door Vilhelm Mobf Copyright Hollanrtla B.V. Horizontaal: 1. voegwoord, 4. ver driet, 9. vaarwel, 10. dof, 11. tijdre kening, 12. verhaal, 14. riviertje op Sumatra, 15. peulvrucht, 16. meis jesnaam, 17. scheik. element, 19. mengsel, 22. water in Utrecht, 24. recht stuk vaarwater, 25. telwoord (duits), 27. avontuur, 30. scheik. element, 32. ontkenning, 33. land tong. 35. niet goed doorbakken, 37. uitgave, 39. berg, 40. buitenhaven, 41. lidwoord. 42. inkeping, 43. jon gensnaam. Verticaal: 1. zeemacht, 2. plaatsje onder Vries, 3. ver, 4. broeibak, 5. deel van debijbel, 6. huishouding, 7. lof 8. spoorstaaf. 10. onderwerp, 13 behoeftig, 14. bijrivier van de Rhöne, 16. betreffende, 18. boom, 20. vernis, 21. vordering, 23. leids man, 26. insektenverterende plant, 28. zaak. 29. steensoort. 31. roe, 34. boerderij, 36. tijdrekening, 37. soort bier, 38. Europeaan, 40. muzieknoot. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. deining, 2. protest, 3. anoniem, 4. margarine. 5. massief. 6. artiest, 7. graniei. DROGIST 5 De houthakker stak zijn bijl in de stronk. Hij reikte Karl Oskar de hand met de woorden: Ik ben Petrus Olausson. Ik ben een boer uit de gemeente Alfta in Helsingland. Karl Oskar antwoordde met zijn naam: hij was een boer uit de gemeente Ljuder in Smaland. Dan had ik tóch gelijk: je bent een Zweed! Hoe wist je dat? Aan je voeten, you see! De Helsinglandse boer lachte ver genoegd en wees op Karl Oskars schoeisel. In zijn bovenkaak zaten lange, brede tanden. Je klompen, man! Alleen Zweed se people hebben wooden shoes! Karl Oskar wist wel dat de Ame rikanen de Zweedse immigranten 'Klompenvolk' noemden. Petrus Olausson nam zijn hoed af, toen kwam er een kale kruin te voorschijn. Hij leek zo'n tien jaar ouder dan Karl Oskar, een man van een jaar of veertig. Aan zijn kleren en aan zijn spraak kon je wel nagaan dat hij geen nieuwe ling in Amerika was. Hij doorspekte zijn taal precies zo met Engels, als Anders Mansson uit Taylors Falls, een van de eerset Zweden in het Territorium. Welke houtsoort gebruik je als je klompen maakt, Nelson? Karl Oskar antwoordde: omdat er hier Ln het dal geen elzen groeiden, gebruikte hij basswood, de Ameri kaanse linde, dat was veel zachter hout dan de Zweedse linde, en ge schikt om te bewerken. Maar hij had geen goede werktuigen en daarom kon hij ook geen klompen maken die gemakkelijk zaten. Hij keek naar de bijl van de ander, die had een nog breder en dunner blad dan zijn eigen Amerikaanse bijl. Je kunt veel vlugger werken met Amerikaanse gereedschappen, zei de eigenaar van de bijl. Ze maken alles veel eenvoudiger. Als ik je een raad mag geven, houd je dan aan de yankees. Hij hield Karl Oskar voor een nieu weling en keek vol afkeuring naar diens bijl, die in Zweden gemaakt was: log en onhandig en het blad was veel te dik. Karl Oskar legde uit dat dit een speciaal soort bijl was om takken mee door midden te klieven voor de omheining. Jij komt uit Helsingland? voegde hij er aan toe. Ik had gedacht dat je een Amerikaan was. Hij hoefde Petrus Olausson niet te vragen wat hij hier kwam doen. Niemand velde grote bomen voor de grap: hij wilde hier blijven. Ze gingen samen op een boomstronk zitten en praatten wat. Het geluid van bijlslagen in het bos had twee mannen bijeen gebracht die hetzelfde beroep en dezelfde taal hadden, twee Zweedse boeren. Ze warn vreemden voor elkaar, maar zodra ze eikaars bijlen be keken hadden was het, of ze elkaar ■vroeger al eens ontmoet hadden en elkaar nu, na jaren, terugzagen. Het was een heel stille dag daar in het verwilderde bos. Geen denne- naald bewoog, geen geruis van bla deren was er te horen. Rondom de mannen op die stronk stonden de oude, oude bomen en verhieven hun weelderige kruinen boven het land. En zo ver spiedende ogen konden zien, viel er geen huisje in de hele streek te ontdekken. I like dit land, zei de Hel landse boer, over het meer1 kijkend. Ik ben van plan me bij dit lake te settelen. Je bent welkom, amtwo, Karl Oskar, en hij meende Hier is ruimte genoeg. Het is, nog bijna onbewoond. That's right! We zitten (j nog niet te verdringen om pla Olausson wees op een takk tussen een paar grote dennet j klein eindje van hen van<; daar had hij alvast een shantj zichzelf gemaakt, en nu wa bomen aan het omhakken i hout voor een blokhut; als c stond, zouden zijn vrouw en deren komen. Hij was met gezin hier in Amerika gekomi gezelschap van de profeet Erik son, nu zeven jaar geleden, i jaar zesenveertig. Tot nu toe den ze in de prairiestaat I gewoond, maar ze hielden nl< van de vlakte, ze wilden lieve i om zich heen hebben, net als in Helsingland. (wordt verv

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4