iwart van bevolking oven de 17 jaar is d van boekenclub 'Gouden Griek' Onassis was gewiekste jongen ezig bedrijf Nederland zorgde in Tunesië voor 3000 arbeidsplaatsen countancy-studenten iden de noodklok Nederlanders krijgen trek in mosselen Jackson roept op tot mobilisatie tegen olieprijzen 'g*! vesteringen 4n ons land in «3 namen toe nerican Enka jit rayonfabriek Nieuwe vestigingen op komst Ziekenhuis voor paarden EG telt 4,3 min. werklozen DOW JONES INDEX Sjah zou Italiaanse schepen willen kopen Aldipress moet tijdschriften blijven leveren New York scherp omlaag Kt%pieptfcine pikzwarte pilletjes. Markt- en visserij berichten - )UW/KWARTET DINSDAG 25 MAART 1975 FINANCIEN-ECONOMIE PS11-RH13 HAAG Bijna een kwart van de Nederlandse bevolking bo de 17 jaar is lid van een boekenclub. Negen procent is lid van en Plaat, zeven procent van Europa Club Internationaal, vijf int van de Nederlandse Boekenclub en drie procent van andere gegevens van het Bureau voor en Opinieonderzoek Inter- in opdracht van de Stichting werk betreffende het boek zijn id gemaakt door de Dr. E. nanstichting, het sociaal-we- happelijk studiecentrum voor en cultuur. Het onderzoek een steekproef onder 906 ten en vrouwen boven de 17 alle Nederlanders koopt 21 pro- het liefst een boek via een nclub. De brochures van de krijgen als informatiebron het kopen van boeken dezelfde icht als de krant, maar meer dan radio- en tv-gidsen en aan huis gestuurde folders. 56 pet. van de Nederlandse bevolking leest een boek voor ontspanning. Van de boekenclubgebruikers is dit percen tage 70. Elf procent van de-Nederlandse be volking boven de 17 jaar miskoopt zich bij een boekenclub. Daarmee komt alle verkooppunten van boe ken in beschouwing genomen een miskoop het meest voor, bij een boekenclub. Uit het onderzoek is ook gebleken welke mensen vooral worden beïn vloed door brochures van een boe kenclub. Het zijn: vrouwen, men- iTELVEEN De vereniging van Accountancy-studenten 5) heeft de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, j. Kiein, schriftelijk op de hoogte gebracht van haar grote be iheid over de 'deprimerende en uitzichtloze situatie, waarin buitenuniversitaire accountantsonderwijs zich reeds geruime >e vindt.' uitblijven van snelle en doel- nde maatregelen zal tot ge- dat de NIVRA-oplei- Rangzaam zal doodbloeden. Al le VAS. Zij wijst erop, dat het bij het NIVRA-onderwijs dit ra .bijna ƒ1,9 min zal bedragen, jl de ministeriële bijdrage in .nïkort slechts 1,1 min groot is. 4 eite zijn de tekorten nog veel r. Zij worden versluierd door ïorme stijging van cursus- en engelden. De NIVRA-student fit bijna driemaa. zoveel als academische collega. In het cursusjaar 1974-75 komt de oplei ding hem te staan op ruim 10.000'. Om in deze situatie verbetering te brengen acht de VAS minimaal noodzakelijk, dat aan het NIVRA onverwijld de nodige middelen worden verstrekt om de in gang gezette herstructurering van de buiten-universitaire accountantsop leiding voortgang te doen vinden. Verder moet voortvarend worden gestreefd naar een integratie van de universitaire en buitenuniversi taire accountantsopleiding. sen van 17 tot 34 jaar, mensen'met een MAVO-opleidingsniveau, in so ciaal-economisch opzicht de mid denklasse, abonne's'van Tros-Kom- pas, lezers van De Telegraaf en het Algemeen Dagblad. Bibliotheek Ter vergelijking geeft de Boekman- stichting uit het onderzoek van In- ter-View dat éénderde van de Ne* derlandse bevdlkijig; boven' de. 17. jaar wel eens een boek leent uit.de bibliotheek. Ruim éen kwart -van hen doet dat zeer vaak tot geregeld. Van de Nederlanders kent 82 pro cent de boekenbon en de platen- bon, daarna komen da algemene geschenkbon' (67 procent), dé bloe menbon (46 procent), de gedistil leerd-bon (16 procent) 'en de (ca deau-bon voor kunstwerken (13 procent) Als men een cadeaubon als ge schenk geeft gaat de voorkeur uit naar een algemene geschenkbon (35 procent), daarna naar een pla- kenbon (27 procent); Dertien pro- kenbon (27 procenta. Dertien pro cent van de Nederlanders koopt vaak tot regelmatig een boekenbon, 51 procent af en toe.. Éénderde koopt er nooit één. Een boekenbon wordt gekocht als noodoplossing als men niet meer weet wat men moet geven en om dat de ontvanger vrij is in het kopen van een boek naar keuze, zo redeneert de helft van de Neder landse bevolking boven de 17. De Nederlander is niet bereid maar voor een boekenbon te betalen als de verpakking luxer zou zijn. Onge veer éénderde vindt de gebruikster- mijn van drie maanden te kort. Meestal koopt men een boekenbon voor een man en meestal gaat het om een cadeau voor een verjaardag (vrienden, kennissen en familiele den buiten het gezin). Dezelfde mensen krijgen vaak boekenbon- nen cadeau. Bijna de helft krijgt er wel eens een, terwijl bijna tweeder de van de Nederlanders er wel eens een koopt BERGEN OP ZOOM De Neder landse consument heeft in het ten einde lopende mosselseizoen 1974"75 tot nu toe 4,5- miljoen kilo Verse:mosselen gegeten. 'Dat is nog nooit vertoond', zegt het mossel kantoor van het Produktschap voor vis en .visprodukten. De inleggerijen hebben 16,5 mil joen kilo gekocht. Ook dat was erg veel, hoewel geen record. De export -van 25 miljoen kilo naar Frankrijk was kleiner dan vorig jaar, die naar België was met 22.5 miljoen kilo normaal. Op 23 april wordt het mosselseizoen officieel gesloten, maar wat er nu nog wordt aangevoerd is al bijna te verwaarlozen. De aanvoer heeft tot nu toe ongeveer 100 miljoen kilo bedragen.^ Daarvan is 16,6 miljoen kilo in eerste instantie onverkocht gebleven, én in het opvangfonds ,voor mosselen,, terechtgekomen. Het fonds heeft er alweer twee miljoen tón van kunnen verkopen en wat er nu nog over is wordt op 4 april vefkocht. De mossélhandel heeft waarschijn lijk riog: voldoende voorraad om de periode tot 4 april te overbruggen, maar; kan, als ze toch krap mocht komen te zitten,, ook voor die tijd al een beroep' doen op het fonds als leverancier. De begindatum van het nieuwe mosselseizoen is voorlo pig op 21 juni gesteld. MIAMI De invloedrijke Ameri kaanse senator Henry Jackson wil dat er een mobilisatie op oorlogs- schaal wordt afgekondigd ter be strijding van de effekten van de door de Arabische landen opgedre ven olieprijzen. Tijdens een pers conferentie zei de democraat uit Washington, dat het oliebeleid van de Arabieren gelijkstaat aan econo mische oorlogvoering tussen de Arabische landen en de westelijke wereld. De naam van het spel is 'breek het oliekartel. Dit is een economische oorlog en we zouden ons moeten mobiliseren alsof we in oorlog zijn'. Jackson wil in 1976 naar het Ame rikaanse presidentschap dingen. rijfsresultaten ïij-Buttinger boekte vorig jaar Twinst na belasting van 1.87 miljoen en wil 7 (7,80) De omzet steeg met 15 L wat voornamelijk te danken het eerste halfjaar. te Hengelo komt met een jjjfranderde dividendvoorstel van >ct. bij een winstdaling van nt naar 7,8 min. De omzet groei- 391 tot 440,5 min. satlantica verdiende twee ton erlies van een zelfde bedrag in De vooruitzichten voor de abricage in Argentinië zijn kt, tiger. De commissie van aan- ïesiouders stelt terugbetaling van iet. op het kapitaal voor in s van 45 pet. in 1978. Aandeel- Iers zouden dan 4,5 pet, in con- 3l2 :n en 20,5 pet in certificaten ag Indo krijgen. Op de jaarverga lg komt dit alternatieve voor naast het oorspronkelijke aan Ys: Be HAAG De Nederlandse in dringen in het Amerikaanse be- Jsleven hadden einde 1973 een 1 waarde van 2,5 miljard dollar dan zes miljard gulden), Dit ne t uit het jaarverslag van de rican Chamber of Commerce in Netherlands, gaiijn nog geen gedetailleerde ge- over 1974 beschikbaar. Vol- de Kamer zijn de Nederlandse in de Verenigde Sta- echter blijven groeien als ge- van de daling van de koers de dollar ten opzichte van de en. loekwaarde van de Nederlandse Beteringen in de V.S. is in 1973 een half miljard gulden toege In 1974 zouden de nieuwe steringen van het Nederlandse ijfsleven in de V.S. volgens )lannen 553 miljoen dollar agen, ongeveer 1.4 miljard gul- meeste Nederlandse investerin- 'vinden plaats in de olie-indus-' I gevolgd door de chemische in- |rie. Begin 1974 had het Neder - bedrijfsleven ongeveer 800 hterondernemingen in de Vere- Staten. Voorts bestonden er 200 samenwerkingsovereen- fsten. 1M American Enka Cor- (een Amerikaans onder van Akzo) gaat de rayonflla- tfabriek in Enka, Noord-Caroli- :hü sluiten. Circa 1700 werknemers jfJn len hierdoor getroffen, aldus 565 974 leed de fabriek een verlies 4 min dollar voor belastingen. ^Jacht wordt dat dit verlies in IRcirca 900.000 dollar per maand bedragen. inylonfabriek in Enka valt niet r deze maatregel. Verwacht dat dit bedrijf de prodüktie DJ3 >ersoneelsbestand zelfs zal ver en naarmate de in januari be nen verbetering in de economi- situatde aanhoudt. Nigeria bestelt vijf fellowships AMSTERDAM Nigeria Airways heeft vijf Foker F 28 Mark 2000- vliegtuigen besteld, die plaats - bie den aan 75 passagiers. De levering vindt gespreid plaats tot april-mei 1976. Nigeria Airways vliegt sinds december 1970 met de F28 op het binnenlandse en regionale luchtnet. Lagere rente bij ABN AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland verlaagt het rente tarief voor spaarrekeningen. Per 15 april zal op spaarrekeningen en spaarboekjes 4,5 pet (was 5 pet) worden vergoed. Voor spaar-extra- rekeningen resp. boekjes blijft de rente echter 7 pet. Op alle spaardeposito's met opzeg termijn zal de rente met 0,5 pet worden verlaagd. De rente op de spaardeposito's met een vaste loop tijd zal niet worden gewijzigd. Bokma handhaaft verticale prijsbinding SCHIEDAM De Gedistilleerd Groep Nederland (volledige dochter van Heineken) die onder meer het merk Bokma op de markt brengt blijft vasthouden aan de voor haar produkten vastgestelde consumen tenprijzen. Enkele afnemers zoals Alberto en Miro hebben Bokma- produkten onder de vastgestelde prijzen verkocht. Een dergelijke handelwijze is voor de groep niet aanvaardbaar. Voorbereidingen worden getroffen om een kort ge ding tegen overtreders aan te span nen, aldus de groep. Eerder dit jaar heeft Heineken de verticale prijsbinding voor haar bier losgelaten. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK. Kon. Olie noteerde giste ren (ln dollars! 33-%, Philips 10%-%. Unilever 43%-44 en KLM 22%-23%. Op- gave^Hornblowei^sWeeka^^^^^^^^^ EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de of ficiële slotkoers). AKZO (42.90). Hoogovens (56.20). Kon. Olie 79.00 gb-79.70 (79.60). Philips 25.60-25.70 (25.50). Unilever 103.70 gb- 104.20 (104.40). KLM (55.20). BRUSSEL De negen- landen van de Europese Gemeenschap telden op 1 januari 4,34 miljoen werklozen tegenover 3,07 miljoen aan het be gin van 1974. Verhoudingsgewijs nam de werkloosheid het meest toe in Denemarken nl. van 39.700 werkzoekenden in februari 1974 tot 123.000 een jaar later wat neerkomt op een toeneming van 210 procent. Tweede is West-Duitsland met een groei van 91 pet. In Frankrijk was het aantal mensen zonder werk in januari 60 procent groter dan een jaar eerder en België had in febru ari 51 pet meer werkzoekenden dan in dezelfde maand v&n 1974. Ter vergelijking: de ruim 200.000 werk- loz enin Nederland (cijfer van fe bruari) overtroffen het aantal werk lozen in februari 1974 met 38 pet. De werkloosheid nam het minst toe in Italië (5 pet) maar daar was het aantal werkzoekenden in december 1973 al zo groot (981.000), dat Italië een jaar later met 1,03 miljoen toch het land bleef met het meeste werkzoekende mensen. 'We leven in een maatschappij, waarin alle methoden om geld te verdienen gerechtvaardigd zijn.' Met deze woorden heeft Aristoteles Socrates Homerus Onassis ooit zijn denkbeelden over het huidige maatschappelijke leven ontvouwd. Hij zou ook geen andere samenleving wensen, want 'het land van mijn keuze garandeert de grootste belastingvrijheid en beperkt zo min mogelijk de vrijheid van handelen'. Onassis kon tijdens zijn leven moeilijk vergeleken worden met een ondernemer als bijvoorbeeld Henry Ford, die zijn automobiel imperium steen voor steen op bouwde. De 'gouden Griek', zoals hij wel genoemd werd, was meer het type van de gewiekste jongen, die het beproefde en uiterst sim pele ondernemersparool huldigde: zo goedkoop mogelijk inkopen en zo duur mogelijk verkopen. Onassis, zoon van een tabakshan delaar, vertrok 17 jaar oud en 60 dollar arm naar Argentinië, een land met kennelijk onbegrensde mogelijkheden, want zeven jaar later was hij van loopjongen eh telefonist opgeklommen tot miljo nair. Het zou onjuist zijn Onassis als een man te zien, die 'monopo lie' in het groot speelde en daar bij wel eens verloor, maar vaker won. Hij was één der grootste reders van deze tijd, die de bete kenis van de tankvaart in het aardolie-tijdperk op het juiste moment onderkende en die de staats-burgerluchtvaa rtmaat- schappij 'Olympic Airways' uit de rode cijfers hielp en er een on derneming van maakte, die inter nationaal aanzien genoot. Eerste schepen Zijn eerste schepen kocht Aristo teles Onassis in 1930 in Londen. Het waren zes ongeveer tien jaar oude vrachtboten, die 20.000 dol lar per stuk kostten, één procent van de oorspronkelijke produktie- kosten. Tot aan de tweede wereld oorlog vlude hij deze vloot aan met nog enkele vrachtschepen en een enkele tanker. Tegen het ein de van zijn leven controleerde hij Aristoteles Socrates Homerus Onas- direct of indirect een vloot van 2,5 miljoen ton met een voor zichtig geschatte boekwaarde van meer dan 1 miljard dollar. Onassis was de eerste, die het na de tweede wereldoorlog aandurfde tankers te bouwen die groter wa ren dan de tot dan gebruikelijke 12.000 tonners. Van 12.000 ton ging hij aanvankelijk over op 20.000 en later op 28.500 ton grote tankers. De voor eigen rekening op een Duitse werf gebouwde 'Ti- na Onassis' was met zijn 45.270 tonnen grote inhoud toentertijd een scheepsbouwtechnische sensa tie. De supertankers, die Onassis later bouwen liet, waren meestal voor zeer lange termijn aan grote 't olieconcerns vercharterd al voor dat ze op stapel stonden. De huidige economische terug gang, die ook het zeetransport niet ongemoeid laat, heeft het concern van Onassis met zijn bij na 60 schepen bijzonder zwaar getroffen. Op de tankervracht- markt gelden voor veel zeeroutes, vooral op de belangrijkste van de Perzische Golf naar West-Europa, nog tarieven die al lang de kosten niet meer dekken. Steeds meer tankers werden uit de vaart -geno men. De druk op de tarieven duurt intussen al zo lang, dat ook de reders die hun schepen op tijd vercharterd hebben, verliezen zijn gaan lijden. Tot het vermogen van Onassis, dat over ongeveer honderd maat schappijen in een twaalftal lan den verdeeld is. behoren behalve schepen, ook hotels, banken, on roerende goederen en een kunst verzameling met een waarde van vele miljoenen dollars. Een meer derheidsbelang in het casino van Monaco stootte Onassis na me ningsverschillen met prins Rai nier weer af voor het volgens hem veel te lage bedrag van 10 miljoen dollar. Ook de 'Olympic Airways', die hij slechts korte tijd heeft bezeten, bracht Onassis geen geluk. De maatschappij werd eind vorig jaar weer eigendom van de Griekse staat. Over de omvang van Onassis' ver mogen wordt druk gespeculeerd. In het begin van de jaren zeven tig werd het geschat op ongeveer 1,65 miljard gulden. In scheep vaartkringen wordt betwijfeld, of het sindsdien nog flink is toege nomen. DEN HAAG Nederlandse ondernemingen hebben in twee jaar tijds door de vestiging van bedrijven in Tunesië 3.000 nieuwe ar beidsplaatsen in dat land gecreëerd. Dit heeft de heer Tijani Chelli, president-directeur-generaal van het bureau voor de bevor dering van investeringen in Tunesië (API) in Den Haag meege deeld. Opname in een paardenziekenhuis behoedt veel viervoeters voor afmaken. In Köhigsbach jn West-Duitsland, tussen Pforzheim en Karlsruhe, staat één van de grootste van dit soort klinieken in Eu ropa. Siemens leverde de apparatuur voor het onderzoek. De foto toont een installatie voor het draadloos overbrengen van elektro cardiogrammen met behulp van een miniatuurzendertje aan het paard. Cbelli, voorheen minister van eco nomische zaken, bezoekt deze week Nederland voor contacten met de Nederlandse overheid, organisaties van het Nederlandse bedrijfsleven en individuele bedrijven. Buitenlandse ondernemingen heb ben in deze twee jaar 35.000 nieuwe arbeidsplaatsen in Tunesië gescha pen. Dit is gebeurd onder een in 1972 tot stand gekomen wet, die het voor buitenlandse ondernemin- gen erg aantrekkelijk moet maken exportbedrijven in Tunesië te ves tigen. De investeringen van de Ne derlandse bedrijven in Tunesië hebben in de twee jaar, die sedert het van kracht worden van de wet zijn verstreken, een kleine 70 mil joen gulden bedragen. Het gaat hier om acht nederlandse bedrij ven, hoofdzakelijk in de confectie- sector. Verder zijn er nog twee nieuwe Nederlandse vestigingen in Tunesië die nog bezig zijn zich te installeren, terwijl bovendien nog Indust. Sporen Utlll. Obi. Mods 20 mrt 764.00 163.76 77.26 69.17 738.8 21 mrt. 763.06 162.98 76.97 69.21 738.0 24 mrt. 743.43 160.56 75.41 739.7 Aand. Obl. Tot. H. L. 20 mrt 20.960 21.620 1.768 578 790 21 mrt. 15.940 19.960 1780 529 832 24 mrt. 17.180 1823 157 1435 vijf Nederlandse bedrijven vergun ning hebben gekregèn voor vesti ging in Tunesië onder de nieuwe wet. Via. de faciliteiten van de nieuwe wet probeert Tunesië jaarlijks 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. ROME.De Sjah van Iran zou de twee Italiaanse oceaanschepen, de 'Michelangelo' en 'Raffaello' voor de som van 20 miljard lire (onge veer 76 min.) willen overnemen. Dit meldt het Turijnse blad 'Stam pa'. Het blad baseert het bericht op uitlatingen in scheepvaartkringen in Genua, de thuishaven van de twee schepen. De 'Michelangelo' en de 'Raffaello' zullen deze zomer worden opgelegd. In het afgelopen jaar leverden zij een verlies van 40 miliard lire op. UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, heeft Aldipress, een dochterbedrijf van het VNU-con- cern, bevolen tot 1 oktober a.s. tijdschriften te blijven leveren aan het grossierbedrijf Tijgro in Til burg, die met uitzondering van Limburg het hele zuiden van Ne derland bevoorraadt. Het Tilburgse bedrijf had in een kort geding de ultimo maart a.s. door Aldipress verbroken zakelijke relatie aange vochten, omdat door deze veel te late opzeggingstermijn van drie maanden het bedrijf tot. liquidatie 'gedoemd zou zijn. Prof. van Dijk vond de termijn ook veel te kort, maag ging niet in op eis van Tijgro de termijn tot 1 oktober 1976 te verlengen. Hij vond één jaar voldoende en bepaalde de afloopdatum van het leveringscon tract dus op 1 oktober a.s. en de dwangsom op 5.000 per overtre ding. Partijen zullen samen de kos ten van het kort geding moeten betalen. De uitspraak in dit kort geding is nagenoeg identiek als in dat door de Rotterdamse tijdschriften-gros sier Hoenderop tegen Aldipress aangespannen kort geding. Aldi press heeft bijna alle regionale tijdschriften grossiers opgekocht en wilde de tijdschriftendistributie per 1 april a.s. op één enkele uitzon dering in Limburg na zelf ter hand gaan nemen. Aldipress heeft ongeveer 60 procent van de tijd schriftendistributie in Nederland in handen. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.400-13.800 (13.340-13.740) Der kg. Zilver 321-348.50 (320-347.50) per kg. (ADVERTENTIE) NEW YORK 21/3 ACF Industries 40 Alreo 14% Allied Chemical 35% Alum. Co of Am. 38% American Brands 38% American Can 32% Am Cyanamld 25% Am Electr Power 16% Am Metal Climax 40% Am Motors 6 Am Smelt F 17% Am Tel Tel 48%: Ampex 5% Anaconda 17% Armco Steel 29% Atlant. Rlchflelc 78% POELDIJK, 24 maart Velling West- land Noord. Tomaten exp 1470-2010, blnn 720-1340, sla 30-44.5. alicante 720-760. an dijvie 126-197, spinazie 198-250. postelein 350, stoofsla 58-88, snijbonen 770-850, sel derij 34-65, krulpeterselle 62-86, komkom mers 78-125, krom 161-172, prei 28-91, pepers groen 870-1060, paprika groen st 62-69, kg 480-720, asperges 8-1340, auber gines 90-150, raapstelen 25-40,5, radijs 84- 92, bloemkool 265-390. DE LIER, - 24 maart Veilingver. Delft Westerlee. Aardappelen 12-14, andijvie 115-160, snijbonen 790-830, komkommers 81-121, krom 173-193, spruiten 2-260, eie ren 15-17, peterselie 49-63, raapstelen 31- 39. rabarber 175-260, radijs 75-101, selde rij 28-38, spinazie 195-26o, sla 19-49, to maten 15-1960, prei 71-93. 's-GRAVENZANDE. 24 maart Velling- ver. Westland Zuid. Sla 25-56,5, tomaten A 1860-19, cc 1580-1610, bloemkool 2-265, andijvie 149-158, spinazie 205-270, poste lein 335, rabarber 205-230, boerenkool 58- 01. snijbonen 820-850, radijs 88-112, ali- canten 660-670, selderij 28-37, peterselie 67-84. raapstelen 28-35. tuinkers 45, prei 88-98. paprika 55-68. HONSELERSDIJK. 24 maart CCWS. Snijgroen 202-340, Amaryllis 42-81, Anjers 28-55, Tros 256-555. Anthurlum 257-460, Chrysanten tros Jaarrondcultuur 377-505. Gepl. 109-130, Fresia enkel 263-555, Dub bel 335-695, Gerbera gemengd 43-68. Op kleur 59-81, Irissen 338-5, Lellekelken 69- 86. Takken 92-185, Orchideeën 70-185, Ro zen groot 67-99, Klein 28-64. Tulpen 220- 310. TROUW ROTTERDAM VOOR ALGE MEEN MARKT Knolselderij st 25-62, komkommers 61-75 95, 51-60 90-93, 92 88. 81. 73, komkom mers krom 125, peterselie 77-82, prei kg 71-79, rabarber warm 265-299, koud 199- 211, selderij 48-69, sla zwaar 31-39, licht 25-30. spruiten A 177-205, B 149-184, C 116. All 175-186, Bil 116-120, ADII 281- 283. veldsla 410-5. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM - Prij zen excl. BTW. vastgesteld ln guldens per 100 kg af-bedrljf op auto volgens kwalitelts- eisen binnenland cq. export. KLEI-AARDAPPELEN BINNENLAND: Bintje 35mm ln 2 maten 11,00-13,00: Bintje 5ömm opw. 10,50-13,50; Eigenhei mers 35mm opw. 20,00-23,00. ZAND-AAR- DAPPELEN BINNENLAND: Bintje 35mm opw. 9.00-10,00. KLEI-AARDAPPELEN EX PORT: Bintje 35-50mm los verladen 11,00-12,00; Bintje 45mm opw. voor Italië 13,50-14,50; Bintje 50mm opw. lo$ verla den 10.50-13,50. ZAND-AARD APPELEN EXPORT: Bintje 35mm opw. 9.00-10.00. Voeraardappelen 4,50-7,00. Stemming, zo wel binnenland als export, rustig. SCHEVENINGEN Besomming Sch 1 6368. Sch 5 9299. Sch. 21 18036, Sch 34 6678, Sch 45 10810, Sch 56 ƒ6021, Sch 57 16911, Sch 60 ƒ10378, Sch 246 ƒ8034, Sch 37 0446, Sch 323 1467. Een kustvlsser met 1218. Noteringen per kg: tong gr 7,79 - /8,49, groot m /10,- ƒ19,84, kl m 11.11 - 11,80, tong 1 ƒ11,73 - ƒ12,39, tong 2 ƒ10,68 - ƒ11,44, tarbot 3,44 - 4,99. tarbot 2 10,93 - 12.00, tarbot 3 7,26 - 7,87, tarbot 4 ƒ6,74 - ƒ7,01, griet 1 5,28 - ƒ5,51, griet 2 4,36 - 4.98, per 40 kg.: schol 1 ƒ49,- 65.- schol 2 54,- 72, schol 3 66,- 79, schol 4 60 - 75, schar 45 - 60. bot 21,-. Tong-Schar - 128 - ƒ200, kabel jauw 2 139 - 150, kabeljauw 3 119 - ƒ149, kabeljauw 4 130 - 140, kabel jauw 5 ƒ70 - ƒ100. makreel ƒ18.40 - 19.- per 100 kg: kabeljauw 1 310 - 350,-. Aanvoer maandag te IJmulden: 12480 kilo tong, 98 kisten tarbot en griet, 719 kisten kabeljauw, 2388 kisten koolvis. 241 kisten schelvis, 1257 kisten wijting, 2310 kisten schol, 107 kisten schar, 2 kisten haring 241 kisten varia. Prijzen ln guldens per 1 kilogram: grote tong 8.21-7.54, grootmiddel tong 10.71- 9.64, kleinmlddeltong 11.90-11.08, tong I 12.56-11.71, II 11.78-11.12. tarbot 15.61- 13.37. Per stuk: kreeft 84.60. Prijzen ln guldens per 40 kilogram: tar bot 512-254, griet 229-156. kabeljauw I 126-90, II 154-88, III 128-70, IV 121-84. V 87-56, koolvis I 43, II 47-39, III 57-36, IV 32-16.40, schelvis I 122-89, II 120-94, III 80-67, IV 82-54, schol I 71-54, II 73-63, III 71-66, IV 79-64, wijting II 66-51. III 62-47, IV 55-26, haring I 64-57,50, schar 66-40, tongschar 192-120, poontjes 43-40, ham met kop 120, ham 210. lommen 70, leng 84-76. Besommingen: IJ M 154 10300, 115 25200, '14 15000, 30 21700, 29 6500, 20 9100, SCH 171 68800, 256 7600, UK 1 26200, 18 2100, VD 25 2100, 18 1600, VL 7 17500, 153 16700, WR 32 15800 45 5100, 57 14800, KW 226 5700, 221 4200, 214 8700, 213 10300, 194 6600, 189 22800, 185 6700, 187 11000 167 6100, 152 5400, 150 6700, 149 7000. 145 21000, 121 I 10700, 113 8600, 88 19600, 55 15600, 51 11800, 43 42700. 34 12000, 29 3200, 25 22300. 22 16500, 11 16400. VEEMARKT LEIDEN, 24 maart - Totale aanvoer 2838: slachtrunderen 1528, var- kens 312 en schapen of lammeren 998. Prijzen ln guldens per kg: stieren le kw. 6,20-6.45, 2e kw. 5 75-6,00, vaarzen le kW. 5,90-6,40 2e kw. 5,50-5,80, koelen le kw. 6,00-6,50, 2e kw. 5,50-580 3e kw. 5,05-5,30, worstkoeien 4.70-5,15, slachtvarkens extra kw. boven notering le kw. 2,73-2,75, 2e kw. 2,71-2,72, 3e kw. 2.68-2.70, slachtzeu- gen 2.25-2,35, zware varkens 2,20-2.35. Schapen 150-205 en lammeren 180-275. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen) slachtrunderen groot - vlot - sta biel, varkens ruim - vlot - stabiel en schapen en lammeren ruim - vlot - duurder. VETTE KALVEREN BARNEVELD, 24 maart - Aanvoer 455 stuks, handel vlot. Prijzen in guldens per kg lev, gew.: le kwal. 5,45-5,65, 2e kwal. 6,25-5,40 en 3e kwal. 5,05-5,20. PAARDENMARKT UTRECHT - Op de paardenmarkt ln Utrecht werden maan dag 379 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 2250-3400 gul den, voor werkpaarden 1250-2100 gulden, oude paarden 1150-1975, 3-jarige paarden 1000-1850 gulden, 2-jarige paarden 700- 1300, veulens 350-900, hitten 675-1150 en ponies 125-625 gulden per stuk. Slacht- paardon per kg geslacht gewicht f 4,65- f5,20 en jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 4,90-15.45. De handel was rustig. COOP. VELUWSE EIERVEILING BARNE VELD - Aanvoer 968.940 stuks. Stemming vlot. Prijzen ln guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 10,70, 55 gram 12,06, 60 gram 13,99 en 65 gram 15,35, Bethl. Steel Boeing Burlington Ind. Dan Pacific Ry Celanese' Chase Manhattan. Chessie System Chrysler Cities Service Colgate Palmollv Colt Industries Commonw Edlso) Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co 34% 32 34 33% 21% 20% 21% 21% 16 15% 30 29% 32% 31% 30% 30% 11% 10% 41% 40% 28% 28% 28% 28 24% 3% ex 11% 11% 26% 25% 44% 43% 10% 9% 21 21% 23% 22% 40% 39% Eastman Kodak 73% 72 ex Exxon 96% 94% Dow Chemical 92"% 89% Du Pont (El) 73 71 First Nat City 34% 33% Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ. Utll. Gen Tel Tel Getty OU Gllette Glmbel Brothers Goodyear I and Gulf Oil 46% 44% 24% 23% 42% 41% 14 13% 21% 20% 137% 136% 32 31 16% 15% i 25% 25 19% 18% Illinois Central Ind. 12% 12% Instico 7 7 Int Busln Mach 209 204 Intern Harvester 24% 24% Int Nick of Can 23% 22% Int Paper 40% 39% Int Tel Tel 21% 20% Johns Manvllle 22% 21% Ling Lemco Voug 14% 14% Litton Ind. 6% 6 Lockheed Aircral 6"A 6% Marcor 20% 20% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 32% 31% McDonnel Dougl 11% 11% Mobil Oil Corp. 40% 40% Nabisco Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 34% 34% 25% 24% 16% 15% %8I 13% 41% 40% 14% 13% Pac Gas and El. 19% Penn Central 2 Pepslco 59 Phelps Dodge 37% Philip Morris 48 Phillips Petr. 41% Procter Gambl 92% RCA 15% Republic Steel 31% Reynolds Ind. i53% Royal Dutch Peti 34% Santa Fé Ind. 26% Sears Roebuck 66% i Shell Oil 42 Southern Co 9% Southern Pacific 30% Southern Railw. 46% Sperry Rand 34% Stand Oil Calif. 25% Stand Oil Indian; 42% Studebak. Worth 25% Sun OH 33% Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. Westlngbouse El Wool worth 24% 24 92% 89% 8% 8% 40% 38% 7% 7% 57% 55% 12% 12% 14% 14% 13% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind. Cerro Chase Select Fd Columbia Gas Coralnco Cont Telephone 14% 14% 12% 12% 13 12% 50% 48% 14% 13% 22.14 22.19 26% 26 28b 28% 12% 11% Int Flav. Frag. Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Nat. Can. NY Centr. A Nortb West R N Am PhUlps Co 17% 99%b99%b Occidental petr. 13% 13 31 29% Pacific Light 17% 18 17,00 17.10 Public 6ervice 14%b 14% 96 9b Reliance Group 7 6% 16%, 23=5? 16% 22% Standard Brands 60% 59 23% 23% Tandy 28% 28% 13% 12% 110%ex Union Electr 10% 10', 12% 6% 11% 6% United Electr. 5% 5", Ug Corp 12% 12'i 64% 63% 17% 17 Western Bancorp 23 22%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13