/lonsterverbond tegen een schoolse' universiteit .R. Kamerlid: Eerst fenheid in beleid dan pas 't CDA Allemaal Lan,delijke op de fiets Dertigste jaardag Scapino: feestballet Bestuur artsen wil controle naleven abortus-richtlijnen ndaag grote landelijke demonstratie tegen studieverkorting Standpunten staan dogmatisch tegenover elkaar psverenigingen moeten te vroeg jlissen' werkgroep sociale diensten Violist-componist B. Giltay door politieauto gedood 'Moeder-mavo' krijgt alsnog groen licht Verkade album jaargetijden in herdruk Prachtige artistieke krachtproef Twijfel over juiste toepassing in praktijk W/KWARTET ZATERDAG 22 MAART 1975 BINNENLAND onze onderwijsredactie ECHT Vandaag is er gerote landelijke demonstra- ;egen studieverkorting aan universieit. Tegenstanders het wetsontwerp-Posthu- waarin dit geregeld wordt, en al weken lang massale s tegen het ontwerp. Daar- lebben links en rechts, do en en studenten een mon- -erbond gesloten om de ge- ïschappelijke vijand te ver- Die vijand heet: 'ver- filsing' van het universitai- derwijs. instraties zijn geen geschikte enheid om te discussiëren. Te- e tijd dat je een spandoek ter neemt, moet je in een paar en en een uitroepteken je punt klaar hebben. De :htse demonstranten hebben Ze zijn tegen een selectief ideutisch examen na het eerste ejaar, tegen een uniforme cur- ïur van vier jaar, tegen vast- ig van de maximale studieter- op zes jaar (vier plus twee jaren), tegen beknotting van wetenschappelijk onderzoek en intrekking van het wetsont- tegenover staat het tot nog toe ikbare standpunt van minister Kemenade en saatssecretaris Ze menen dat je de univer niet streng genoeg kunt aan- in. Ze erkennen dat sommige ;s misschien iets meer tijd no- ebben, maar het principe moet vier jaar, uniform. Alleen in uitzonderlijke gevallen zou van egel afgeweken mogen worden, f de academische raad en de ren van de universiteiten en icholen al klagen dat dit het van de universiteit betekent, Kemenade en Klein staan pal. hien met in het achterhoofd idachte dat ze ook wat achter land moeten hebben 'om de de Kamer te paaien. Dan kun- ze altijd nog die uniformiteit vallen of de grens van vier naar vijf jaar verleggen, everkorting is het streven ge- van een reeks van onderwijs- iters van zeer uiteenlopende eke richting. De KVP-er Cals i er mee, zijn partijgenoot ga was het die in 1967 prof. Posthumus tot regeringscom- ,ris benoemde, de christelijk- rische Van Veen en de DS'70- iter De Brauw verdedigden de Itellen van Posthumus met lit en de socialisten Van Keme- en Klein mogen het zaakje het parlement loodsen. De in (overleden Posthumus kan hen ir de regeringstafel niet meer Cartoon uit een extra-bulletin van de Nederlandse Studentenraad van december 1968, een jaar dus nadat prof. Posthumus tot rege ringscommissaris benoemd was. uttingsslag vermoeiende van de uitput- slag die sinds 1967 gevoerd is, jm vooral in de dogmatische loudendheid waarmee de par- hun stellingen verdedigden, aumus heeft destijds ijverig zijn tegenstanders gedebat- I, maar was niet van zijn Ipunt af te brengen. In verge lijking met het buitenland duurt een academische studie -in Neder land gemiddeld veel te lang, meen de hij. Gemiddeld doet een docto randus meer dan zeven jaar over zijn studie. Studieprogramma's dij en steeds verder uit. Veel studenten worden daar de dupe van. Na een paar jaar studie knappen zij af en slechts de volhouders halen de eindstreep. Later kwam daar een ander argument bij: die lange stu dies worden onbetaalbaar nu zoveel gegadigden zich aan de poort van de universiteit melden. En steeds weer herhaalde Posthumus, dat een studie niet lang hoeft te duren om goed te zijn. De tegenstanders van Posthumus hebben hem bestreden op hetzelfde algemene niveau. De discussie ging zelden over concrete studiepro gramma's. Het ging bijvoorbeeld niet over de vraag wat een eco noom echt moet doen om een goed econoom te worden of wat hij no dig heeft aan algemene maatschap pelijke vorming om geen vakidioot te worden. De studentenoppositie ging er domweg van uit dat je in vier jaar geen algemeen gevormde wetenschapsmensen van niveau klaar stoomt. Zoals Posthumus min of meer willekeurig een teimijn van vier jaar stelde, zo hielden zijn tegenstanders vast aan langere stu dies zonder zichop een termijn vast te leggen Het vasthouden aan de oude uit gangsstellingen is des te merkwaar diger daar er in de afgelopen zeven jaar toch al heel wat veranderd is in de studieprogramma's. Vele fa culteiten zijn serieus bezig geweest hun studieprogramma's te herzien. Door de ontwikkeling van de we tenschap worden steeds nieuwe vakken in het programma'opgeno men, minder belangrijke onderde len verdwijnen. Voor een deel is deze voortdurende herprogramme ring ook een gevolg van de inbreng van de studenten, die na 1970 iets meer over hun eigen studie te ver tellen kregen. Daaraan is met name te danken dat meer nadruk kwam te liggen op de maatschappelijke verantwoordelijkheid van de weten schapsbeoefenaar. Ook de werkwij ze (werkgroepen, projecten) veran derde. Een al te rigoreuze verkorting van de cursusduur zou dit proces van voortdurende herprogrammering verstoren. Maar dat betekent niet dat er daarom geen behoefte is aan een wettelijke regeling. Studies mo gen niet eindeloos duren. Er is op zichzelf geen bezwaar tegen het stellen van termijnen. Een basis school duurt zes jaar. Een gymnasi um of atheneum eveneens zes jaar. Waarom zou het ongepast zijn ook de cursusduur voor universitaire studies van overheidswege vast te stellen? Per slot van rekening be taalt de overheid dit onderwijs. De universiteiten hebben in de laatste tien jaar ook wel wat ge daan om paal en perk te stellen aan de al te langdurige studies. Wie de studiegidsen van de laatste tien jaar van de Vrije Universiteit naast elkaar legt ziet bij vakken als Ne derlands, oude talen, theologie, so ciologie en wiskunde duidelijk dat serieus geprobeerd is de cursusduur terug te brengen. Dat dit niet al leen een verkorting op papier bleef is bijvoorbeeld gebleken uit een onderzoekje naar de feitelijke stu dieduur van sociologen. Het kandi daatsexamen werd vroeger meestal na ruim drie jaar afgelegd en kan nu na twee jaar gehaald worden. Wiskunde aan de VU is een aardig voorbeeld waaruit blijkt dat studie verkorting (vlotte studenten kun nen het (Jocoraal in vier jaar doen) niet gepaard hoeft te gaan met maatschappelijke verschraling. Hier werd in het nieuwe program ma zelfs extra ruimte gemaakt voor de maatschappelijke en ethische kant van het vak. Voor de meeste studies geldt tegen woordig een officiële cursusduur van tussen de vijf en zes jaar. Dat valt onder meer af te lezen uit het blad 'Straks Studeren' van het mi nisterie van onderwijs. Wel wordt er vaak bij gezegd dat velen het niet halen binnen deze termijn. In sommige studierichtingen haalt slechts de helft de eindstreep, de rest valt voortijdig af. Van degenen die hun doctoraal wel halen ligt de gemiddelde studieduur doorgaans dichter bij de zeven dan bij de zes jaar 'Vijf jaar' onze parlementsredactie HAAG Het a.r. Tweede Kamer-lid J. van Houwelingen fit dat de a.r.-kiesverenigingen in een te vroeg stadium een braak moeten doen over de statuten van het CDA. In het partij- I 'Nederlandse Gedachten' van deze week legt hij uit dat het eerst eenheid in het politieke beleid zal moeten bereiken dat de organisatorische eenheid aan de orde kan komen. artikel van Van Houwelingen pijnt op het moment dat een I deel van de AR-kiesverenigin- nog moet beslissen over CDA- Ijen. itslag van deze stemming voor 15 april aanstaande ver- |t. Voor de goedkeuring is een ilificeerde meerderheid van er-j-derde nodig. (Houwelingen schrijft in Neder- >e Gedachten dat het doel niet rizijn de ene partijorganisatie, lgef eenheid op politiek gebied. |Tweede Kamerlid: 'Het is de of met deze statuten al niet wordt gegaan. Natuurlijk pas de uiteindelijke eenheid irganisatie bereikt als besloten bij de volgende verkiezingen ien lijst te komen en de eigen iorganisatie op te heffen. Bij stap zal het moeilijker wor- :et streven naar eenheid af te indien men het onverhoopt niet eens kan worden over mma en uitvoering, geba- op het uitgangspunt. Een zal in zo een geval ook extra toebrengen aan wat reeds igionaal niveau was bereikt. inziens moeten de kiesvere- jen, gezien ook deze risico's, is in een te vroeg stadium een |raak doen over de concept- '1ten'. overhaast fen reactie op dit stuk van Van Houwelingen schrijft de vice-voor- zitter van de partij, dr. D. Th. Kuiper: 'Nu wij meer dan tien .jaar met elkaar gesproken hebben over de samenwerking, in de afgelopen twee jaar deze statuten op de juiste wijze hebben voorbereid, is er geen sprake van een overhaaste of te vroege beslissing'. Desondanks meent ook dr. Kuiper dat de statu ten weliswaar een noodzakelijke, maar geen voldoende voorwaarde vormen voor politiee eensgezind heid van het CDA: voor hen zou in de loop van het volgende parle mentaire jaar aan meer voorwaar den van eenheid in beleid moeten worden voldaan. Kuiper schrijft: Wanneer in de loop van 1976 de verdere voorwaarden niet vervuld zouden worden, behoeft dit niet toegeschreven te worden aan afwe zigheid van een werkelijk gemeen schappelijk uitgangspunt. Maar dan is de werking ervan in de drie partijen kennelijk niet krachtig ge noeg geweest om historische en fei telijke obstakels op korte termijn uit de weg te ruimen. Dan dreigen echter middelpuntvliedende krach ten van een links-rechts-tweede- ling of van andere aard grote kan sen te krijgen. Méér 'bezwaarden' Intussen is in AR-kring bekend ge worden dat Van Houwelingen niet het enige lid van de Tweede Ka mer-fractie is die bezwaren heeft D. van Houwelingen tegen de goedkeuring van de CDA- statuten. Deze bezwaren leven ook bij H. A. de Boer, drs. A. Schouten, dr. W. De Kwaadsteniet en dr. A. J. Vermaat. (ADVERTENTIE) Heer in het (fiets) verkeer In het boekje "Fiets-etiquette" vindt u alle informatie om "heer in het fiets-verkeer" te' kunnen zijn: wat u, als fietser, moet - en wat u mag. Te bestellen i door overmaking van f 3,60 (incl. btw en verzendkosten) ^■^1 op postgiro 234567 tnv mgBÊ stichting: fiets!, Amsterdam, gba Vermeld svp rïl "Fiets-etiquette De conclusie moet zijn dat de situ atie waarschijnlijk wel iets gunsti ger is dan het beeld dat Posthumus had op grond van de cijfers die hem ter beschikking stonden. Het grootste probleem lijkt nu hoe de feitelijke studieduur dichter in de buurt gebracht kan worden bij de cursusduur op papier. Het zou daar om beter zijn de maximale cursus duur te stellen op vijf jaar. De universiteiten krijgen door zo'n wettelijke bepaling nog een duwtje in de richting die zij in veel geval len zelf al waren ingeslagen. Maar dan moeten er wel waarborgen ko men die de student garanderen dat de gestelde termijnen ook haalbaar zijn. Dat betekent dat hij na de propedeuse (die geen slachtbank mag zijn) een goede kans heeft de studie inderdaad na totaal vijf jaar te beëindigen. Als een compromis over een vijfja rige cursusduur bereikt kan worden, is het debat over de opzet van de propedeuse, de studiebegeleiding, de inhoud van de studie en de rege ling van verdere studie (research- aantekening, promotie, post-acade- misch onderwijs) nog moeilijk ge noeg. Van een verslaggever UTRECHT De 65-jarige violist B. Giltay uit Vreeswijk is door een auto aangereden en omgekomen toen hij de Utrechtse Maliesingel wilde oversteken. De auto die hem aanreed werd bestuurd door de der tig jarige Utrechtse hoofdagent B. H. De heer Giltay was sinds september '51 altviolist in het Utrechts Symfonie Orkest. Het ongeluk ge beurde na een uitvoering van de Matthaus-Passion in Tivoli, waar aan hij had meegewerkt. De heer Giltay, die in juni met pensioen zou gaan, was ook bekend als com ponist. Op zijn naam staan onder meer de Symfonia Piccolo voor or kest, variaties voor orkest 'Kurucz Valtozatok', een concert voor twee violen, de Gosauersymfonie (ge noemd naar het Oostenrijkse plaatsje, waar de heer Giltay zich altijd voor het componeren terug trok), Kosmogromie 1 (voor vier luidsprekers en orkest), Kosmogro mie 2 (voor strijkkwartet en tape) en andere composities van elektro nische muziek. De heer Giltay was bezig met een concert voor orkest, dat in juli in première zou gaan in Joegoslavië. U~3 Het jongste zoontje van prinses Margriet, Pieter-Christiaan, wordt vandaag drie jaar. Max Koot maakte onlangs deze foto. MIDDENMEER De Ariëns School in Middenmeer (Wieringermeerpol- der) heeft alsnogtoestemming ge kregen om met een 'moeder-mavo' te beginnen. De directeur van de school, A. H. Remmers, heeft goede hoop, dat hij in augustus met twee brugklassen voor moeders kan be ginnen. Aanvankelijk voelde staatssecreta ris Veerman niet voor het idee van een 'moeder-mavo'. Hij was bang precedenten te scheppen. Nu heeft hij de Ariëns Mavo laten weten, dat deze school bij wijze van expe riment kan beginnen. Het is de bedoeling dat de moeders twee e drie ochtenden per week naar school gaan. Een paar jaar geleden toonden twintig moeders belangstelling. Hoeveel moeders in augustus komen opdagen, zal vol gens de heer Remmers sterk afhan gen van de opvangmogelijkheid voor kleine kinderen. BAARN De in 1906 verschenen serie Verkade-albums Lente, Zomer, Herfst, Winter van dr. Jac. P. Thijsse, zullen in september van dit jaar in facsimile opnieuw op de markt komen. Zomer Keuning Boeken BV heeft toestemming ge kregen van de Koninklijke Verkade Fabrieken in Zaandam om deze cyclus van jaargetijden, die de laatste jaren weer bijzonder ge vraagd is, opnieuw uit te geven. De Nederlandse Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten heeft medewerking verleend aan de we dergeboorte van dit populaire deel van het levenswerk van de grote natuurkenner Jac. P. Thijsse door een 'ten geleide' te verzorgen. Dit voorwoord wordt geschreven doör Kees Hana, de bekende journalist- natuurkenner. Voor de heruitgave is uitgegaan van de originele eerste druk van de jaren 1906, 1907, 1908 en 1909. Evenals destijds zullen de plaatjes, gedrut naar de originele aquarellen van de kunstenaars J. van Oort, Wenckebach en Voerman jr., bij het album worden geleverd, met dit verschil dat ze nu niet behoeven te worden verzameld. 'Bij elk album wordt een set van 144 plaatjes ge leverd', aldus adjunct-directeur C. van Maurik van Zomer Keuning Boeken BV. De prijs, waarover nog Geen zekerheid bestaat, zal onge veer twintig gulden per deel zijn. Op het ogenblik wordt voor een van deze jaargetijden-albums in de antiquarische boekhandel ongeveer honder dgulden per deel gevraagd. De heer Van Maurik: 'Liefhebbers hoeven straks niet langer zulke prijzen te betalen'. De albums zul len geheel gelijk zijn aan de oor spronkelijke. door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM Het Scapino Ballet is, zoals voorzitter ir. C. v. d. Veen van de Stichting Scapino Ballet vol plezier constateerde, het oudste balletgezelschap van Nederland en tevens het jongste ensemble. De heer Van der Veen zei dit in een gelukwens, waarmee hij in de RAI het verjaarsfeest van dit bal letgezelschap opende. Het Scapino Ballet is dertig jaar oud en de feestrede van de heer Van der Veen was vanzelfsprekend vooral een hulde aan Hans Snoek, die het ensemble heeft opgericht, die het heeft geleid tot zij een jaar of vijf geleden zich terugtrok en die Sca pino maakte tot een unicum in Europa: een groot, volwaardig bal letgezelschap, dat zich met zijn re pertoire uitsluitend richt op de jeugd en dat zich op deze manier vooral een educatieve taak stelt. Waardering voor deze taak kreeg Hans Snoek indertijd in de vorm van een koninklijke onderschei ding. De hoge kwaliteit van het repertoire bewees Scapino met zijn jubileumpresentatie: niet minder dan het klassieke Tsjalkowsky-bal- let 'De Notekraker' in een integrale voorstelling, hetgeen in de hele balletwereld nu als een zeldzaam heid geldt. Zo'n Tsjaikowsky-ballet geldt als een hoogtepunt in de danskunst en vereist van dansers, regie en pro- duktie een uiterste graad van vak manschap, produktiecapaciteit en dansvirtuositeit. 'Andersom' De Notenkraker dateert van eind 1892 en het ontstond 'andersom' als doorgaans een ballet ontstaat: di recteur Vsevolozhsky van het kei zerlijke theater van St. Petersburg en de balletmeester Marius Petipa hadden een tot in details uitge werkt libretto gemaakt en Tsjai- kowsky kreeg de opdracht, daar nu maar eens muziek op te compone ren. Ondanks de boosheid van Tsjai- kowsky over een dergelijke op dracht hij gevoelde zich aan handen en voeten gebonden zonder ook maar enige vrijheid werd de mufciek een bijzonder' succes. Sedertdien is De Notekraker een van de belangrijkste balletten ge bleven en het is gezien de hele sfeer bij uitstek geschikt voor een jeugdig repertoire. Heel wat zeer vooraanstaande cho reografen hebben het later opnieuw bewerkt voor hun eigen gezelschap en in deze rij vooraanstaanden heeft nu ook de artistieke leider van het Scapino-ballet, Armando Navarro, zich gevoegd met een heel boeiende choreografie. Navarro kreeg al dadelijk de handi cap, dat het Scapino Ballet nu een maal niet over een zo groot reser voir aan dansers beschikt als inder tijd het keizerlijk ballet van St. Petersburg. Het werd dus een zaak van een groot aantal dubbelrollen, wat van de dansers deze kracht proef prachtig doorstaan. Boven dien staat of valt een ballet van deze aard met de zorgvuldige af werking, de discipline. Uiterst verzorgd Wat het publiek te zien kreeg was tot in het uiterste verzorgd en ge tuigde niet alleen van een groot artistiek vermogen maar ook van heel hard werken en van aandacht voor de kleinste details. Er werd en dit is een grote zeldzaamheid geruisloos gedanst: geen geratel van balletschoentjes op de toneel vloer verstoorde de muziek. Het corps de ballet, met alle dubbelrol len, toonde een mooie discipline, een prachtige achtergrond voor het solistenwerk. Wim Bijmoer zorgde voor de cos- tuums en de decor, ook al een krachtproef. En om er helemaal een feest van te maken was de muzikale begeleiding gelegd in handen van het Residentie Orkest onder leiding van Jean Martinon. Niet onbewogen De dertig jaar historie van het Scapino-Ballet is niet altijd onbe wogen geweest. De eerste rijkssub sidie, 25.000, kreeg het ensemble pas in 1952. toen het zes Jaar oud was. Het jaar daarop verwoestte een brand de studio's met alle de corstukken. Het ensemble verhuisde naar het Hortusplantsoen, waar het. zoals bekend, door ruimtege brek later weer weg moest, later weer weg moest. Maar 10 jaar later kwam er 'n hoog tepunt: een tournee door de Vere nigde Staten met een ontvangst in het Witte Huis. Een slag trof het ensemble, toen vorig jaar Wim Bender door een auto-ongeluk werd gedood. Het be grip 'Scapino' stamt uit het oude, Italiaanse toneel en het Scapino- ballet gebruikte dan ook de scapi- no-figuur om in vrolijke vertelsels het jeugdige publiek duidelijk te maken wat er allemaal op het to neel gebeurt, een bijzonder aan trekkelijke manier van dans-educa- tie. Wim Bender was deze scapino- figuur. Sedert zijn dood zoekt het ballet naar een andere manier om de voorstellingen zo prettig moge lijk met verhalen te begeleiden. Scène uit De Notenkraker door Scapino Van een onzer verslaggevers UTRECHT Er moet een systeem komen voor toetsing van de naleving van de abortusrichtlijnen van 1971, die ervan uitgaan dat abortus het beëindigen van menselijk leven is. Dit is het oordeel van de meerderheid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, die hiermee opkomt voor handhaving van de abortusrichtlijnen die de maatschap pij in 1971 opstelde Een voorstel daartoe wordt op 8 april aan de ledenvergadering voorgelegd. Van een verslaggever ROTTERDAM In Rotterdam Is opgericht een landelijke werkgroep sociale diensten, die zich ten doel stelt een gezamenlijk eisenpakket te formuleren ten aanzien van de uitvoering van de algemene bij standswet. de wet werkloosheids voorziening en het functioneren van de gemeentelijke sociale dien sten. Tien plaatselijke werkgroepen hebben tot de oprichting besloten. De werkgroep weer nodig geacht omdat meer dan een miljoen Ne derlanders afhankelijk zijn van uit kering van een sociale dienst en in een aantal plaatsen de laatste maanden klachten waren over uit voering van de sociale wetten. Het voorstel behelst onder meer het door de KNMG instellen van een landelijk toetsingscollege, bestaan de uit artsen en andere deskundi gen, van wie er enkele worden aan gewezen na overleg met de genees kundig hoofdinspecteur. Uit zijn midden zou het college voor iedere regio een commissie moeten sa menstellen waarvan tenminste drie artsen deel uitmaken die periodiek ziekenhuizen en erkende inrichtingen in haar gebied be zoekt Het KNMG-bestuur is voor handha ving van de nu vier jaar oude richtlijnen, die ervan uitgaan dat het verrichten van een abortus pro- vocatus moet worden beschouwd als het doen beëndigen van menselijk- leven, waartoe alleen mag worden overgegaan na zorgvuldige afweging van alle factoren, die van belang zijn en als uiterste maatregel. De beslissing moet door tenminste twee artsen, eventueel samen met andere deskundigen, worden geno men. Het bestuur acht aanvulling van de richtlijnen nodig, 'aangezien er twijfel kan bestaan over de juis te toepassing van de richtlijnen in de dagelijkse praktijk'. Dat geldt hoofdinspecteur en aan de genees- met name de grote zorgvuldigheid die bij de besluitvorming tot en de uitvoering van abortus mag worden geëist. Taken Als taken voor het landelijk toet singscollege noemt het KNMG-be stuur: het beoordelen van het doen en laten van artsen inzake abortus provocatus (besluitvorming, uitvoe ring, verslaglegging en nazorg) aan de hand van de richtlijnen, en het beoordelen van inrichtingen op grond van nader op te stellen ei sen. Behandelende artsen zullen, als de visitatiecommissie daarom vraagt de verslagen moeten tonen, die zij van de gevallen van arbortus pro vocatus hebben, overigens zonder dat de behandelde vrouwen herken baar zijn. Van ieder onderzoek maakt de commissie een rapport met een voorlopige conclusie op, dat dan in het landelijk toetsings college ter sprake komt. Het college meldt zijn eindoordeel aan de heer-directeur ziekenhuis. van het betrokken Aanwijzingen Als het college meent dat artsen niet in overeenstemming met de richtlijnen hebben gehandeld of niet voldoen aan de gestelde eisen, moeten hun schriftelijk concrete aanwijzingen worden gegeven voor noodzakelijk geachte verbeterin- gen.Na het verstrijken van een be paalde termijn, bekijkt de visitatie commissie opnieuw welk effect haar waarschuwing heeft gehad. Als de aanwijzingen onvoldoende zijn opgevolgd stelt ze de hoofdin specteur op de hoogte die eventueel een klacht kan indienen bij de medische tuchtrechter of aangifte kan doen bij de officier van justi tie, of de minister adviseren het ziekenhuis of de kliniek niet langer te erkennen. Hoofdredacteur J. Bol van het Me disch Contact tekent aan, dat het hoofdbestuur van de KNMG een principiële beslissing heeft genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9