oeuw kabinet Phnom Penh Israëlisch op sabbat kabinet praat over compromis Moskou houdt kluif voor Tokio nog achter de hand Arme landen mogen kartels vormen voor grondstoffen Echt wild is erg gewild. Wg&m ■ke geruchten in VS over aftreden Nol Koerden willen verlenging van bestand in Irak Lichaam Chitepo mag niet in Rhodesië begraven worden Japan wil eilanden van Sowjet-Unie terug nugese CDS mogelijk mee aan jddezingen - Cigarros Autenticos. -W/KWARTET ZATERDAG 22 MAART 1975 BUITENLAND 7 'lT "I "I _J_ tuin viLrfAat e a ,rOM PENH, SAIGON, WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI) lier Long Boret van het Cambodjaanse regiem in Phnom v<i is er na tien dagen in geslaagd een nieuwe regering te vor- zo is gisteren in een officieel communiqué in de hoofdstad r edeeld. ieuwe 20 leden tellende kabi- evat drie vice-premiers van [ang Toen Hak, die belast is ..bolitiee zaken en speciale op- 1 ten de eerste is. Volgens ïemers is hij één van de wei die tenminste enige kans als onderhandelingspartner ipteerd te worden door de Khmer. die de Cambodjaanse volledig omsingeld heeft ilangs benoemde chef van de ile staf, luitenant-generaal ith Sakhanh, is minister van nfcie en tweede vice-premier ai den. ie dels doen in Phnom Penh geruchten de ronde dat pre- Lon Nol bereid is het land te ijjen om vredesonderhandelin- ^liet de Rode Khmer mogelijk e aken. In de Amerikaanse stad Washington hebben di- tieke zegslieden voorspeld dat 't lol binnen twee weken Cam- zal verlaten en waarschijn- ballingschap naar Europa zal Volgens het persbureau Asso- Press is het aftreden van Jlol verleden week al besprken !I diplomatieke vertegenwoordi gt ran Thailand, Indonesië, Ma- Singapore en de Philippij- )ok de Amerikaanse ambassa- V n Phnom Penh John Gunterh zou met deze Aziatische di- tieke vertegenwoordigers con- lebben, gehad. Zegslieden in ngton geloven dat na het 1.1 van Lon Nol leiders van de 'Khmer naar Phnom Penh worden uitgenodigd om daar ieuwe regering te vormen. De in aangetreden regering Long wordt door Amerikaanse emers beschouuwd als een m regering'. Lon Nol zou ze en inreisvisum voor de VS jjgen als hij daarom vraagt. ichten de hoofd tad is ook gisteren hevig gevochten Volgens Jemers wordt de druk van de Khmer in de stad steeds ster ft ïerkbaar. Weliswaar hebben 3i van Lon Nol getracht en- Tjanvoer^egen weer vrij te ma- ïaar tot gisteravond waren ze Hniet iri geslaagd. Het dorp j Leap, ongeveer tien kilome- wekten van het vliegveld ptorig, is door het leger van Penh verlaten. Ook gisteren - de--. Amerikaanse luchtbrug ;edufende enige tijd worden iroken vanwege de hevige ra- !n[chietingen door de Rode Vier mensen kwamen daar net. leven en 18 werden er Vrijwel zeker zal de lucht- ieder geval nog een maand iidfking blijven. President Fords ^gief Ron Nessen heeft meege- e; nog geld beschikbaar jjPhnorn Penh drie weken lang hunitie te voorzien. Als het negatief beschikt over de aangevraagde extra hulp sne voedselhulp aan Phnom op 30 april worden stopgezet. én nam en van de Voorlopige Revolu- re Regering van Zuid-VMiet- icl zijn gisteren samen met jd vietnanese eenheden begon- tvrfan hui opmars naar de oude stad Eoeé. Het vliegveld van td. da, alleen nog voor mili- vliegtiigen gebruikt werd, lag in order zwaar artillerie- en Juur. Volgens berichten uit is 80 procent van de 0 invoners al voor het ko- oorlogsgeweld uit gevlucht riclting van het zuidelijker in. ^li- gelegen Da Nang. Ten noorden van Hoeé hebben troepen van het be wind in Saigon een defensielinae ingericht, maar waarnemers menen dat deze geen stand kunnen hou- de. Ook in de provincies rond Saigon wordt hevig gevochten. Sai gon moest het basiskamp Doec Hoeé, dichtbij de Cambodjaanse grens opgeven, waardoor de provin- ciehoofdastad Tay Ninh voor de regering -Thieu verloren dreigt te gaan. Ook gisteren duurde de mas sale terugtocht van militairen en burgers uit zeker veertien provin cies voort. Volgens berichten uit Saigon heeft de VVR nu zeven pro vincies vast in handen, worden er vier door Saigon-troepen ontruimd en maakt de VRR in drie andere vorderingen. BONN (Reuter) De Koerdische Rode Halve Maan (Rode Kruis) heeft gisteren de regering van Iran (Perzië) gevraagd bij Irak aan te dringen op verlenging van het be stand in het noorden van Irak om 300.000 Koerdische- vluchtelingen in staat te stellen naar Iran te vluch ten. Een woordvoerder van het Eu ropese verbindingscomité van de Halve Maan vertelde dat ook ande re humanitaire groeperingen zoals het internationale comité van het Rode Kruis en Terre des Hommes om medewerking is gevraagd. De Iraakse regering heeft Koerden leider Moestafa Barzani en zijn guer rillastrijders tot 1 april de tijd gegeven om de wapens neer te leggen. Daarna zal het offensief tegen hen worden hervat. Inwoners van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zoeken dekking tegen inslaande raketten van de Rode Khmer. In de stad gonst het van geruchten over het aftreden van president Lon Nol. JERUZALEM (Reuter, UPI) In de vroege uren van de sabbat vergaderde vanmorgen het Israëli sche kabinet over de nieuwe voorstellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger. Kern van de besprekingen zou een comprisvoorstel zijn dat voorziet in een terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Sinaï-woestijn in fasen, waarbij blauwhelmen van de Verenigde Naties in de ontruimde gebieden de plaats van de Israëli's innemen. Het Israëlische kabinet zou nu aan het onderzoeken zijn of het op die basis genoegen kan ne men met een vagere niet-aanvals- verklaring van Egypte dan tot nu toe was geëist. Beide partijen zouden moeten af spreken een stilzwijgende overeen komst in acht te nemen hun heil niet te zoeken in geweld. Deze overeenkomst zou moeten worden gewaarbord door onder andere de Verenigde Staten. Rabin en minister van defensie Pe res hebben tot nu toe steeds 't denkbeeld van geheime verdragen afgewezen, maar Kissinger zou nu toch met de gedachte hieraan spe len om de impasse te doorbreken. De vergadering van het Israëlische kabinet op sabbat onderstreept de WASHINGTON (DPA) De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft uit de gezonken Russische onderzeeër twee torpedo's met kernlading ge borgen, zo meldde gisteren de Wash ington Post. In tegenstelling tot eer dere berichten zou de hele in 1968 gezonken onderzeeër, zijn opgehaald. noodzaak vaart achter het overleg te zetten. Eerste minister Rabin riep zijn ministers bijeen nadat on derhandelaars een gesprek van twee uur met Kissinger hadden ge had. Deze was eerder op de dag uit Assoean teruggekeerd met de jong ste voorstellen van de Egyptische president Sadat. Rabin staat onder druk van de haviken in zijn kabinet die met niets minder dan een ondubbelzin nige vrede toezegging van Sadat genoegen willen nemen. Ook eisen de militaire leiders van hem dat niet de strategische Mitla- en Gid- dipassen in de Sinaï prijs te geven. Egypte meent dat zijn standpunt verzoenend en buigzaam is, zo liet gisteren een woordvoerder weten. De huidige moeiüjkheden draaien volgens hem vooral om de niet- aanvalsverklaring. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi heeft gisteren gezegd dat de Israëlische onvoorspelbaar heid de kritieke factor is in het overleg tussen de twee landen via Kissinger. SALISBURY (Reuter) De Rhodesische regering geeft geen toestemming voor de begrafenis van de vermoorde zwart-nationalistische leider Herbert Chitepo. Een woordvoerder in Salisbury liet weten dat het verzoek was af gewezen 'omdat Chitepeo een verleden heeft als leider van een terroristi sche organisatie die direct verantwoordelijk is voor de moord op een aan zienlijk aantal Rhodesiërs. Chitepo was voorzitter van de militante nationalistische beweging ZANU die eind vorig jaar opging in de Afraikaanse nationale raad (ANC). Hij kwam deze week bij zijn huis in Loesaka (Zambia) om het leven toen zijn auto op een landmijn reed die door Rhodesische regeringsagenten zou zijn gelegd. Chitepo zal nu in Loesaka een staatsbegrafenis met militaire eer krijgen. WASHINGTON De Russen krijgen niet vaak loon naar hun werken van grootmoedigheid. Het Kremlin heeft besloten Tokio de schilderijen terug te geven van een van de toonaangevende Japanse kunstenaars die tijdens de oorlog in Russische handen was gevallen. Maar door de meeste Japanners werd dit besluit van Moskou opgevat als een veel te laat gekomen gebaar dat slechts dient om in her innering te brengen dat de Sowjet-Unie nog steeds vier noordelijkee ilanden in handen heeft, die als oorlogsbuit van Japan zijn afgenomen. ïighg communisten' (UPI) De leider van rk[9S (sociaal en democratisch ^h), de enige conservatieve vi die meedoet aan de Portuge- kiezingen. heeft gezegd dat ruj zich mogelijk zal moeten ekken uit de verkiezings- t partijleider Diogo Freitas e aral dreigen de communisten uwen en kinderen van CDS- aten te ontvoeren. 'We zijn pet ijk bang', zei hij tegen jour- i ti. figUren Ujt iiet CDS zijn edoken en zullen voor vana- een besluit nemen over de list van de partij. Freitas do 1 zei dat niet de ultralinkse rgroepen, maar de officiële nistische partij en de ver- MDP (Portugese Democrati- beweging) verantwoordelijk zas or de dreigementen tegen de voeandidaten. Sommige kandi- zouden zich als gevolg van iep latie al teruggetrokken heb- len erk uitsluiting van de christen- partij van de verkie- '.s het CDS de enige partij van het centrum die nog igt in de verkiezingsstrijd, net CDS-partijcongres in in januari voortijdig moest afgebroken vanwege een 'mg door uiterst linkse beto- II jn er herhaaldelijk vernielin- ngericht in CDS-kantoren en nhangers van de partij lastig De Sowjet-Unie heeft de intensiteit van de Japanse gevoelens omtrent de eilanden langdurig onderschat, zo leek het, daar herhaaldelijke Ja panse pogingen ze terug te krijgen door het Kremlin werden afgewim peld. Of het kan zijn dat het Kremlin juist heel goed de kracht der Japanse gevoelens over deze kwestie begrijpt en de eilanden achter de hand houdt als inzet bij onderhandelingen over één of an dere belangrijke zaak, waarvan het tijdstip van overleg nog niet aan gebroken is? Bij het onderhandelingsproces, dat nu op gang is gekomen, zijn niet alleen Tokio en Moskou betrokken, maar evenzeer Peking. Het Kremlin vreest dat het verdrag van 'vrede en 'vriendschap', waarover Japan en China aan het onderhandelen zijn, wel eens zou kunnen uitlopen op een verdrag van vijandigheid je gens dc Sowjet-Unie. In een uit zending van radio-Moskou dat voor Japan bestemd was werd gezegd dat de onderhandelingen worden gevoerd in 'een anti-Sowjet atmos feer'. Op zijn beurt maakt Peking zich zorgen over Russische pogingen de Japanners over te halen de door Moskou verafschuwde aspecten in het verdrag te laten vallen. Japan, dat het overleg begon in de hoop de twee partners tegen elkaar te kunnen uitspelen, ziet zich nu in de situatie geplaatst dat het door alle twee op de huid wordt gezeten. 'Hegemonie' In berichten uit elk van de drie hoofdsteden pleegt de meeste aan dacht te worden geschonken aan de opvattingen en gevoelens ter plaat se. Maar het is het samenspel van alle drie, dat van een afstand be schouwd, het beste raamwerk bie den voor het begrijpen van wat er gebeurt. China wil dat in het ver drag het beginsel wordt opgenomen van verzet tegen de 'hegemonie' van elk derde land in het regio. De VS en China heben zich reeds gebonden aan dit beginsel, dat dus duidelijk tegen de Sowjet-Unie ge richt is. Japan zou er de voorkeur aan geven de zaken te regelen zon der deze ergerniswekkende clausule. Het Kremlin ontkent elke bedoe ling het gebied te overheersen of er zijn hegemonie te vestigen. Moskou maakt duidelijk dat men met het toeschrijven van dergelijke bedoe lingen aan de Sowjet-Unie dat land al bij voorbaat als een potentiële vijand wordt bestempeld. Niet al leen wordt gewenst dat de clausule uit het verdrag wordt geschrapt, maar ook wordt druk uitgeoefend op Japan een verdrag van vriend schap te sluiten met de Sowjet- Unie dat op een aantal wijzen pa- ralel zou lopen met het Japanse verdrag met China. Maar Tokio kaatst de bal terug met- het argument dat er voordat er een vriendschapsverdrag kan zijn er eerst een vredesverdag moet wezen en dat e geen vredesverdrag kan zijn zonder dat de Sowjet-Unie de vier eilanden teruggeeft. Het touwtrekken over de eilanden tus sen Moskou en Tokio duurt al een aantal jaren. In het verleden heeft het Kremlin te kennen gegeven de zaak te zijner tijd geregeld zou kunnen worden. Maar na verloop van tijd zijn de Russische stand-- punten eerder harder dan gematig der geworden. Precedent Eén van de redenen voor het standpunt van het Kremlin wordt ingegeven door de Russische vrees dat met teruggave van de eilanden aan Japan er een precedent van territoriale concessies zou worden geschapen. Dit zou een Doos van Pandora van territoriale eisen kun nen openmaken, te beginnen met Pekings eigen eisen tot grenswijzi gingen. Premier Tsjoe En-lai ver telde onlangs dat alle territoriale eisen aan de Sowjet-Unie met el kaar te maken hebben. En hij had daarij niet alleen het Chinees- Russische grensgeschil en de Ja panse eilanden op zijn lijstje staan, maar noemde ook de grondgebie den die de Sowjet-Unie na de laat ste oorlog van Duitsland, Polen en Finland in bezit nam. De langdurige inspanningen die het Kremlin zich heeft getroost om de mogelijkheid van territoriale wijzi gingen in Europa te vermijden zul len met gedeeltelijk succes worden bekroond als de Europese Veilig heidsconferentie deze zomer in Ge- nève bijeenkomt, wat nu al zo goed als vaststaat, en als daar de na de laatste oorlog gevestigde status quo (bestaande toestand) wordt be krachtigd. De paralel lopende Russische po ging de Aziatische landen samen te brengen als ondertekenaars van een Aziatisch veiligheidsverdrag is veel minder succesvol geweest. Veel diplomaten beschouwen het als een soort grap als een volledig onre alistische operatie, een middel om China te isoleren of op zijn best een propagandistische onderneming zonder serieuze politieke bedoelin gen. Op die manier keken veel diploma ten ook aan tegen de Russische oproep 1ot het houden van een Europese Veiligheidsconferentie, toen dit voorstel vele jaren geleden voor het eerst werd gedaan. Maar het geduld en doorzettingsvermo gen van het Kremlin zijn lonend geweest. Het Chinees-Russische ge schil lijkt een onoverkomelijk ob stakel op de weg naar enig collec tief veiligheidsverdrag in Azië. Maar de verschillen tussen Oost en West over Duitsland leken nog maar weinige jaren geleden een nog grotere hinderpaal op de weg naar een Europees verdrag. Aziatisch verdrag Als het Kremlin een Aziatisch ver drag wil heben zal het eerst tot een regeling met China moeten ko men. En de pogingen om een rege ling te bewerkstelligen zullen zeker intensiever worden naarmate het heengaan van Mao nadert. Om een Aziatische conferentie naar Euro pees model te organiseren zullen de voornaamste deelnemers met speci ale kluiven gelokt moeten worden. En de belangrijkste zal Japan zijn. De beste beloning die Japan kan worden voorgehouden is de noorde lijke eilanden. Moskou zou deze kunnen afstaan als onderdeel van een algemene territoriale aanpas sing in het kader van een Aziatisch veiligheidsverdrag, waarin de nieu we status quo binnen de Japans- Chinees-Russische driehoek wordt gegarandeerd. Als dit het doel van Moskou is dan is er niets dat Japan nu kan doen om de eilanden terug te krijgen. Moskou houdt ze vast als onder pand voor een transactie die veel gewichtiger is dan elke andere koop die nu met Japan te sluiten zou zijn. Japanse politici zullen hun moties tot het terugvragen van de eilan den moeten blijven indienen, om dat de publieke opinie dat van hen vraagt. Maar zij behoren vooruit te denken aan de tijd dat een Azia tisch veiligheidsverdrag nieuwe machtsverhoudingen in het Stille Oceaangebied produceert. De potentiële macht van de Stille Oceaan-driehoek zou Japan, China en Rusland niet noodzakelijker wijs als bondgenoten de centrale rol kunnen geven, die eens Europa in wereldzaken heeft gespeeld. Van een onzer redacteuren De arme landen mogen samenwerkingsverbanden sluiten om zo bij het leveren van grond- en brandstoffen sterker te staan tegenover de rijke. Deze erkennen het recht om de ontwikke lingslanden om zulke kartels te vormen- (Het bekendste kartel tot nu toe is dat van de olieproducerende landen (OPEC) maar men kan zich natuurlijk ook kartels voor stellen van bijvoorbeeld koper, koffie, bauxiet en bananen pro ducerende landen. Samen heb ben zij dan de kans de prijzen stabiel te houden zodat zij min der afhankelijk zijn van de schommelingen op de wereld markt) De plotselinge bereidheid van de rijke landen om de arme het recht te geven kartels te vormen is gebleken tijdens de Unido- conferentie die op het ogenblik in de Peruaanse hoofdstad Lima wordt gehouden. Daar diende de woordvoerder van de rijke lan den een amendement (voorstel tot verandering) in op de zoge naamde verklaring van Algiers. Groep van 77 Deze is opgesteld door de Groep van 77 (zeg maar de derde we reld). De verklaring is vooral bedoeld om de arme landen een groter part te geven in de indus triële produktie in de wereld en wordt gebruikt als werkdocu ment in Lima. In hun amendement stellen de rijke landen voor 'te erkennen dat associaties van producenten een rol kunnen spelen in de internationale samenwerking om bij te dragen tot een ordelijke ontwikkeling van de wereldeco nomie en het ontwikkelingspro ces in de ontwikkelingslanden te versnellen'. Verrassing De voorzichtig verzoenende hou ding van de rijke landen komt als een verrassing. Tot nu toe hadden vooral de Verenigde Sta ten zich sterk verzet tegen het vormen van producentengroe- pen. Zo sloot Washington enige tijd geleden (in haar nieuwe handelswet) landen uit van handelsvoordelen als zij lid wor den van een kartel, zoals bij voorbeeld Venezuela dat de in de OPEC zit Dit leidde tot een conflict met de Zuidamerikaanse landen en het niet doorgaan van een reis van minister van bui tenlandse ^zaken Kissinger naar Argentinië. In Lima hebben volgens inge wijden vooral de Scandinavische landen en de EG-leden Frakrijk en Nederland zich sterk gemaakt om het amendement in te die nen. Overigens moet het nog wel een redactiecommissie passeren zodat altijd nog de kans bestaat dat het voorstel woi-dt afge zwakt, voordat het wordt opge nomen in de uiteindelijke ver klaring van Lirfta. Nederland ziet de conferentie in Limba vooral als een voorberei ding op de zevende bijzondere zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties. Deze wordt in september in New York gehouden en zal gaan over wat wordt genoemd de nieuwe economische orde. waarbinnen de derde wereld een veel grotere rol moet gaan spelen. In feite krijgen tijdens deze al gemene vergadering de VN-bij eenkomst over grondstoffen (vo rig jaar in New York), de we- reldvoedselconferentie (afge- pen november in Rome) en de huidige Unddo-conferentie hun beslag. Nederland probeert vooral een brug te vormen tussen de beide kampen op de Unido-conferen- tie, zo blijkt ook uit gesprekken met onze delegatieLieden. Neder land is één van de landen ge weest die er het sterkst op heeft aangedrongen de Verklaring van Algiers bij de discussies te be trekken. Dat betekent niet ons land geen moeite heeft met enige onderde len van het ontwerp. Vooral het nieuwe fonds voor de industria lisatie van ontwikkelingslanden en de compensatie (terugbeta ling) bij nationalisaties vormen tere punten. Nederland wil niet nog meer fondsen bij de vele die er al zijn als er toch een extra geld be schikbaar komt. In Rome (tij dens de voedselconferentie) steunde ons land als eerste de oprichting van een dergelijk fonds maar in Lima zal het ze ker geen co-sponsor zijn. Aan de bron Nederland stemt wel weer na drukkelijk in met de verwerking van grondstoffen aan de bron. Ook geven wij steun aan de doelstelling in de verklaring van Algiers dat ontwikkelingslanden in het jaar 2000 een kwart van de industriële produktie voor hun rekening nemen. Daarvoor moet de wereldeconomie in snel tempo anders worden geordend, zeker nu in 1975 (halverwege 't tweede ontwikkelingsdecenni um dat loopt van 1970 tot 1980) een gemiddelde acht procent groei van de industrie in de "me landen bij lange na niet is gehaald. Met een boodschap van de presi dent van Finland is donderdag het algemene deel van de Uni- do-conferentie afgesloten. Op het ogenblik praatten de ver schillende commissies, waarna de ontwerpverklaringen en reso luties weer in de voltallige ver gadering worden besproken. Vol gende week donderdag valt het doek. (ADVERTENTIE) Vv"A gk ',IV 4 ÜÜÉÉHÉi De Wilde Havana van La Paz is een erg gewilde sigaar. Niet alleen om z'n flos. Maar vooral om z'n zuivere melange, z'n eerlijke tabakken. Dat maakt 'm tot een échte Wilde Havana. Een erg gewilde voor 32 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7