Na 12 jaar overleg: Rijn steeds vuiler dichtbij joorzittingen (2) ekjiorzittingen (3) Geen goede dienst 1963-1975 Leg deze krant even neer en kijk naar buiten. Vbndaag schijnt de zon. Voor Bergasol genoeg om u snel bruin te maken. itslag directeur niek nietig weer Minder bestendig weerrapporten laat arena liever links liggen vrouwenfilm oorlogsduif giller geen 'roofdieren' gespleten uw KWARTET ZATERDAG 22 MAART 1975 BINNENLAND Arabische olieboycot van eind en begin 1974 heeft ons eigen- voor het eerst in de praktijk laten hoe kwetsbaar onze economie is ïaar afhankelijkheid van eneigie- men in het Midden Oosten. Het iiwerk van de industriële wereld 3 t stil als de hand van de oliesheiks - .wil. Nu hebben de oliesheiks in tumultueuze dagen niet de hele istriële wereld willen treffen, maar hts een deel ervan: Nederland en Verenigde Staten. Het gevolg daar- was dat wij (evenals de VS) waren rgeleverd aan de natuurlijk niet '®eel belangeloze goedgunstigheid de multinationale oliemaatschap- nii om internationaal-verdelende itvaardigheid te betrachten en de 0 cot ongedaan te maken of de J jlgen ervan in elk geval te ver iten. 1 n kan dankbaar zijn dat de multi- ®onals ons in die dagen niet in de r hebben laten staan en toch mee- slen met de frustratie van zovelen ;str het feit dat deze grensoverschrij- •■de giganten hun enorme macht efenen zonder dat zij evenmin wens als de sheiks zelf aan nationaal of supranationaal ver- nwoordigend lichaam dan ook ver- r wording schuldig zijn. Het zal as nog wel jaren en jaren duren dat regeringen en parlement in erlinge samenwerking voldoende en kracht zullen kun- opbrengen om in deze leemte te zien. ;Was te verwachten dat een parle- je) van één enkel land zoiets irlijk niet op zijn eentje kan :engen, zeker niet als het zich zo van bewerktuiging en man- it heeft voorzien als het Neder- Dat de vaste commissie voor ómische zaken van de Tweede ïer zich er deze week nochtans heeft gewaagd, vertegenwoordi- van de oliemaatschappijen op te en om verantwoording af te leg- van hun beleid tijdens de oliecrisis dan ook meer als een demon ie worden gezien dan als een >on van controlerende potentie. Nederlandse parlement heeft tij de hoorzittingen van dinsdag en ^erdag dan ook zelfs niet een laten zien van hoe het moeten zijn (en het hier zoals in het Amerikaanse ook is). De meeste commis- ien die de vertegenwoordigers de oliemaatschappijen moesten !r' rvragen, leken zich zelfs ternau- kj)ood te hebben voorbereid op de ■ontatie. Het moet worden gezegd PvdA-afgevaardigde drs A. van '^Hek in elk geval zijn best heeft an. Maar hij zou zich eens moe- afvragen of hij door een wat te wan,ig en wat al te klassebetvust zijn medeleden van de com met elke lust heeft benomen, ^spel met hem mee te spelen. Het te voren al zo voor te stellen nu wel eens eventjes de schurk- gheden van het groot-kapitaal het licht zullen worden gebracht, niet een gunstig klimaat serieus en ontdekkend onder- lercag aai tve schijn zou n jdaar, zoal Ier z-a ék :eirc" Ti ed. i geloven wij, dat de resultaten de hoorzittingen gezien de om- ligheden wel iets hebben verhel- in zoverre dat belangrijke vra- scherper zijn omlijnd. De heer der Hek heeft geen ongelijk als :egt dat we achteraf kunnen vast- :n dat de invoering van de benzi- stributïe niet nodig is geweest, deze maatregel werd afgekon- had de aanvoer van ruwe olie namelijk alweer goeddeels her- Heeft het kabinet hier dan in ek gehandeld? Of was zij van de lijke situatie niet zo goed op de ;te als wij in die tijd hebben lejcht? Het is nu aan de regering daar een antwoord op te geven, kan, zij het langs een omweg, nog worden vastgesteld of de '^national:, met wie het kabinet de energiecrisis heeft moeten nwerken, zich ten volle bewust leweest van hun verantwoordelijk- voor de belangen van de gemeen- 0.0 le Het is verbazingwekkend (om dit toch nog vrij voorzichtige woord even aan te houden) dat de commissie Indonesië van de Raad van Kerken het dienstig heeft gevonden om de Nederlandse kranten, radio en televisie op te roe pen geen of anders slechts kriti sche aandacht te besteden aan het 25-jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken op 25 april aan staande. AI die publiciteit zou de Zuidmolukkers hier in ons land alleen maar versterken in hun politieke ide alen, die slechts als 'een droom' kun nen worden gekarakteriseerd. Daar mee bewijzen wij niemand en de Zuidmolukkers in de laatste plaats een dienst, aldus in het kort de mening van prof. J. Verkuyl als woordvoerder van de commissie en daarmee van de Raad van Kerken: Het is voor ons veel meer de vraag of de Raad van Kerken zichzelf wel een dienst heeft bewezen met deze oproep. Hoort het wel tot de taak van de kerken uit te maken in hoeverre de politieke idéalen van een mens als 'droom' moeten worden gekarakteri seerd? Moet uitgerekend de kerk nu de mensen voorhouden geen dromen meer te dromen de droom die door de eeuwen heen velen heeft geïnspi- rèerd en tot daden bewogen en door een man als Martin Luther King tot zijn politieke geloofsbelijdenis weid verheven? Bovendien hoe neutraal, nobel of praktisch gericht die uitspraak ook moet worden verstaan het is na tuurlijk niet niks wat de kerken hier zeggen. Er wordt hier tussen neus en lippen en buiten de gewone procedu res om een politieke uitspraak van niet geringe allure gedaan. Er is echter nog een aspect aan deze zaak, dat ons nog meer dan het bovenstaande verontrust. De Raad van Kerken en metw name zijn woord voerder in deze zaak, prof. Verkuyl, is verontrust over de radicalisering die zich op het ogenblik aftekent onder de Zuidmolukse jongeren in ons land. Die verontrusting is terecht. Maar de kerken zouden goed doen ook scherp te onderkennen dat die radicale poli tieke bewustwording bij een deel van die Zuidmolukse jongeren gelijk op gaat met een hier, door de Nederland se samenleving gevoed en gestimu leerd proces van secularisering. Tegenover deze jongeren stellen nu de kerken zich met al hun gezag op om een onmachtige en overbodige boodschap uit te sturen. Zal het resultaat van die boodschap nu niet zijn dat die jongeren die toch al de neiging hebben, het christendom te zien als een instrument van Westers imperialisme en kolonialisme, in het vooroordeel gestijfd worden en slechts verachting zullen gaan voelen voor een kerk die zó meent te moeten spreken over hun zaak en die zich zó subjectief identificeert met hun tegen standers. De Raad van Kerken heeft zichzelf géén goede dienst bewezen. door Hans Schmit DEN HAAG Twaalf jaar in ternationaal overleg heeft de stervende Rijn, een rivier waar van alleen al 25 miljoen mensen hun drinkwater moeten betrek ken, geen enkele verlichting ge bracht. Terwijl ambtenaren en politici uit de landen waardoor of waarlangs de Rijn stroomt zich van het ene vruchteloze overleg nar het andere begaven, ging de vervuiling niet alleen rustig door, maar nam de hoe veelheid geloosde schadelijke stoffen ook nog toe. De zachte winter dreigt bovendien het stervensproces van de Rijn, Eu ropa's grootste open riool, nog te versnellen. Wanneer in de zomer de temperatuur gaat stijgen, kan het zuurstofgehalte naar een ongekend dieptepunt zakken en dan is het. zei onlangs Bernard Glass van het Franse ministerie voor milieube- heer, gebeurd met het leven in de Rijn. Vóór die tijd zullen de ver antwoordelijke ministers uit de Rijn- oeverstaten zich niet meer over de zaak beraden: de derde ministers conferentie. die na enige malen uitstel in februari had moeten wor den gehouden, zal niet voor oktober bijeen worden geroepen. Tot zolang echter hopen drie West- landse kwekers en de Stichting Reinwater niet te hoeven wachten op een daadwerkelijke aanpak van een van de grotere vervuilers van de Rijn, de kalimljnen in de Franse Elzas. Per dag lozen de kalimijnen ongeveer elfduizend ton zout in de Rijn, oftewel veertig procent van het totaal aan zout dat dagelijks in de Rijn wordt gestort. Hoezeer die zoutvracht is toegenomen, blijkt uit het feit dat in 1870 per seconde dertig kilo zout bij Lobith met het Rijnwater Nederland binnenkwam. In 1973 was dat 328 kilo per secon de, in 1974: 395 kilo en in januari van dit jaar al bijna vijfhonderd kilo. Gelet op het feit dat 25 mil joen mensen hun drinkwater, een eerste levensbehoefte, uit de Rijn moeten halen en het feit dat Ne derland (waar zeventig procent van het oppervlaktewater uit de Rijn afkomstig is) al het vuil op zijn dak krijgt, is het terugdringen van het zoutgehalte van groot belang. De kwekers in het Westland, die hun gewassen met Rijnwater moe ten besproeien, lijden hierdoor jaarlijks een schade van (zo bere kende het Centraal Bureau voor de Statistiek) 35 miljoen gulden. Pleidooien Vanuit de gedachte dat vervulling en vergiftiging van het water een misdrijf tegen de mensheid is en vanwege de directe schade die de glastuinbouw in het Westland lijdt, is in oktober vorig jaar door zowel de Stichting Reinwater als de drie kwekers aan de rechter gevraagd de DEN HAAG Het overleg over de Rijn verliep In grote lijnen als volgt: In april 1963 wordt hij tractaat de 'Internationale eommlssle ter bescher ming van de Rijn tegen verontreiniging' (IRC) opgericht. In november 1965 heslult de IRC tot de aanleg van een proefberg van zout om te zien of dit gevaar kan opleveren voor verzilting van het grondwater. In juni 1968 blijken de resultaten gunstig. In mei 1972 wordt binnen de IRC overeenstemming bereikt over de opslag van zout uit de Kranse kalimljnen en een kostenverdeling, waarbij Nederland bijna de helft op zich zal nemen. In Juli 1972 zegt Frankrijk vast te houden aan waterkoeling voor de eentra les die worden gebouwd. Gevolg: stijging van de temperatuur van het Rijnwater. Op de eerste ministersconferentie in Den Haag In oktober 1972 wordt besloten de zoutovereenstemmlng uit te werken. Tegelijkertijd wordt, op initiatief van de Vereniging Milieudefensie, door vele mi lieu-organisaties de Internationale Rijn- groep opgericht. De tweede ministersconferentie In Bonn (december 1973) draagt de IRC op een ontwerpverdrag over de zoutopslag op te stellen, dat dan op de derde conferentie in de herfst van 1.971 in Parijs kan worden aangenomen. Akkoord over drie lijsten van chemische sterren en over hofgebruik van gesloten koels ystemen. September 1971: oprichting van de Stichting Reinwater. Februari 1975: definitief uitstel van de derde conferentie. Geschilpunten over financiering, stroomgebied van dc Rijn. lijsten van schadelijke storren. financie ring zoutopslag, toepassing chemisch ver drag op bestaande bedrijven. Minister IVesterterp erkent dat Nederland conces sies zal moeten doen, wil er uitzicht op een oplossing zijn. zoutlozingen van de 'Mines de po- tasse d'Alsace' in Mulhouse als een onrechtmatige daad te veroordelen. Dat proces krijgt maandag voor de Rotterdamse rechtbank een vervolg, wanneer beide partijen hun mon delinge pleidooien houden. Het gaat hierbij om de vraag of de Neder landse rechter bevoegd is in het geschil op te treden. De Stichting Reinwater en de kwekers menen van wel en wel op grond van een EEG-regeling. het Verdrag van Brussel, uit 1968. Dit verdrag is 13 januari 1973 ook door Frankrijk ondertekend. Indien de rechter zich bevoegd acht. hopen de stichting en de kwekers nog voor de zomer op een uitspraak. De kwestie van de zoutlozingen is al van voor 1940 onderwerp van discussie. Nadat in april 1963 de 'Internationale commissie ter be scherming van de Rijn tegen ver ontreiniging' (ICR) was opgericht, leek in het voorjaar 1972 overeen stemming in zicht over opslag in plaats van lozing van zout. Per 1 januari van dit Jaar zou met de opslag worden begonnen, maar alle geschillen die moeizaam leken te zijn opgelost, traden het laatste half jaar weer naar voren. Als er wordt opgeslagen, aldus minister Westerterp begin februari, zal dat nog wel anderhalf tot twee jaar duren. Andere mogelijkheden, zoals het zout per pijpleiding naar de zee vervoeren, afvoer per schip of ge deeltelijke afvoer naar de sodafa- brieken aan de Moezel, roepen vooralsnog te veel problemen op. De overmatige hoeveelheid zout die (ADVERTENTIE) Q, Bruin worden in Nederland. Met Bergasol. ^ASü T Het ontslag van de ge- heer-directeur van de Pepijn- ek voor geestelijk gehandicapt" eren in Echt, dr. J. Beijaert. is het scheidsgerecht voor het rlands Ziekenhuiswezen nietig laard. Het bestuur van de kli- had de directeur per 1 septem- 1975 ontslag aangezegd zonder voor toestemming te vragen het arbeidsbureau, bestuur van de kliniek over- ;t nu een vordering tot ontbin- van de arbeidsovereenkomst dr. Beijaert aan te vragen. In ussentijd is dr. Beijaert en eco- isch directeur W. Kunst om le samenwerking gevraagd. Beijaert heeft laten weten in te willen blijven zitten, hoe hem het leven ook wordt ge kt. 'Ik zou het zien als verraad opzichte van de medewerkers de ouders van de pupillen van 'epiin. als ik nu zou gaan', zegt Van onze weerkundige medewerker De eerste lentedag is stralend ver lopen. Het was een aangename ver rassing, dat de zon vrijdag van het eerste tot het laatste moment scheen. Deze zonnige film met mid dagtemperaturen tot 10 graden Cel sius in Rotterdam en 9 gr. in Am sterdam, Utrecht. Vlissingen en Maastricht werd ontrold door een 1.036 millibar-sterk hogedrukgebied boven zuid-Scandinavië. Dit rekende op efficiënte wijze met een Franse depressie af. Die ver dween druipstaartend naar de Mid dellandse Zee. Het weer daar was in tegenstelling tot dat op onze breedte onstabiel met hier en daar regen en onweer. Een flink, bewa terd gebied was zuid-Italië, waar Messina vrijdag in zes uur tijd 24 mm regen kreeg. De barometer in Crotone, onder de voorvoet van Italië, zakte in drie uur tijd 9 mm. In de ochtend wa ren in zuidwest-IJsland nog grotere barometerdalingen geweest, nabij Reykjavik 11 mb. in drie uur. Hel wel vaker genoemde station Vest- mannaeyiar aan de zuidkust meld de op dat moment een zuidooster orkaan van gemiddeld ruim 120 km/uur Deze depressie, althans het warm- tefront ervan, brengt in de loop van dit weekeinde een weersveran dering van het westen uit. We zul len in de loop van zaterdag al meer bewolking zien opkomen en vervol gens wordt, de kans op enige regen groter. Een maximum in de Gol/- van Biskaje geeft het front een flinke ruggesteun, wat vooral ook blijkt uit de krachtige hoogtewin den. Een vliegtuig op 53 gr. N.Br. en 20 gr. W.L. (ergens ten westen van Ierland) rapporteerde vrijdag middag op stratosfeer-niveau een westei orkaan van 224 km/u en dun weet je wel. hoe laat het is. K)2&^~ HBU& 'ANP/KNMI 21-3-7$ 13 uur in de Rijn wordt geloosd, vormt slechts één van de bedreigingen van de Rijn. De chemische afval stoffen van met name de Duitse industrie maken de Rijn evenzeer tot een giftig riool, terwijl de lang zame temperatuurstijging (het ge volg van het gebruik van Rijnwater als koelwater voor kernenergiecen trales) het leven in de Rijn even min bevordert. Daarbij komt dat de 1400 kilometer lange Rijn. eens ui termate rijk aan zalm. ook nog druk bevaren wordt met alle ver ontreinigende gevolgen van dien. Het uitblijven van daadwerkelijk optreden tegen de vervuiling draait in de eerste plaats om de centen, of beter gezegd: wie er voor de centen moet opdraaien. In oktober 1972 werd, wat het zout betreft, de mogelijkheid tot een oplossing ge vonden: Nederland toonde zich be reid. in tegenstelling tot het begin sel dat de vervuiler betaalt, meer bij te dragen in de kosten voor de opslag dan Frankrijk en West- Duitsland. Nu echter toont West- Duitsland zich, gezien 'de teruglo pende conjunctuur', terughoudend wat betreft het aangaan van nieu we verplichtingen op milieuhygië nisch terrein. Gekibbel Zo wordt er ook weer gekibbeld over de lozing van chemische af valstoffen. Bij nieuwe fabrieken moeten maatregelen worden getrof fen. daar is men het wel over eens. maar wat moet er met bestaande fabrieken? Die moeten binnen een bepaalde termijn maatregelen tref fen. menen Nederland en Frank rijk. Nee, zeggen West-Duitsland en Zwitserland, je moet daar geen termijn voor vastleggen. Verder hebben West-Duitsland en Zwitser land vraagtekens gezet achter de 3 lijsten, waarover eerder overeen stemming was bereikt: zij willen een versoepeling van -de mate waarin de schadelijke stoffen mo gen worden geloosd. Tenslotte ligt Frankrijk dan weer dwars waar het het gebruik van Rijnwater als koel water betreft. Voor de te bouwen kerncentrale op Fessenheim wil Frankrijk Rijnwater gebruiken, waardoor de gemiddelde tempera tuur van de rivier met twee graden Celsius zal stijgen. Naast deze conflicten is bovendien een geschilpunt gerezen over de vraag of het ontwerpverdrag che mische afvalstoffen nu. alleen moet gelden voor de Rijn zelf of voor het gehele stroomgebied van de Rijn. Ja. zegt Nederland en vindt daarbij gehoor bij Frankrijk. Maar met na me West-Duitsland tekent fel be zwaar aan. Veel chemische indus trie ligt immers ook aan de Moezel, de Main en de Neckar en het tref fen van maatregelen zou een ern stige slag voor de Westduitse che mische industrie betekenen. Het betekent bovendien, zo meldde be gin vorige maand het dagblad Die Welt, dat Frankrijk zijn eigen in dustrie bevordert, omdat voor de Rhóne, waar veel Franse fabrieken liggen, geen verdrag geldt. Hoewel Nederland heeft aangeboden ook de fabrieken in de Rijnmond onder het verdrag te brengen, blijven de Duitsers van mening dat alle ande re rivieren dan ook moeten worden gezuiverd. Een economische machtsstrijd dus achter de facade van de milieube scherming. De groeiende tegenstel lingen kunnen ook, zo waarschuwde de directeur van het grootste West duitse waterleidingbedrijf Gelsen- wasser, als alibi worden gebruikt voor het uitblijven van milieumaat regelen op nationaal niveau. De toenemende vervuiling onder schrijft deze veronderstelling. Weerrapporten van gisteravond 1 weer. max. temp., neerslag. "—19 Amsterdam licht bewolkt De Bilt Ucht bewolkt Deelen licht bewo kt Eelde onbewolkt Eindhoven Ucht bewolkt Den Helder licht bewo kt Luchth. R'dam Ucht bewo kt Twente onbewolkt Vlissingen half bewolkt Zd. Limburg onbewo kt Aberdeen geheel bewolkt Athene reSS5 Barcelona onbewolkt Berlijn w onbewolkt Bordeaux half bewolkt Brussel licht bewolkt Frankfort onbewolkt Genève geheel bewolkt Helsinki half bewolkt Insbrück zwaar bewolkt Kopenhagen nobewolkt Lissabon onbewolkt Locarno onbewolkt Londen geheel bewolkt Luxemburg onbewolkt Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca half bewolkt München half bewolkt Nice licht bewolkt Oslo onbewolkt Parijs geheel bewolkt Rome geheel bewolkt Split regen Stockholm half bewolkt Wenen onbewolkt Zilrlch zwaar bewolkt Casa Blanca onbewolkt Las Palmas onbewolkt Tel Avlv onbewolkt Tunis zwaar bewolkt Ongetwijfeld gaat het droge hoge- drukweer-type dus in de loop van het weekeinde voor de bijl. De eer ste hoge wolkjes werden trouwens vrijdagmiddag laag aan de kim in het zuidwesten en westen al zicht baar en in de vooravond vertoon den ze nog meer activiteit, wat wel wees op enige versnelling. In Ierland regende het gisteren uit gebreid Gisteravond ivas op vrijwel alle stations het warmtefront voor bij ten koste van 5 tot 11 mm. regen. Maandag dinsdag af.rn.ken we dan m een weer wat koelere westelijke sliuming wel opklarin gen en iets koudere nachten. Op het Bereneiland was het vrij dagmiddag -7 gr. C. bij wat ge noemd werd 'blowing snow', op Spitsbergen -17 graden bij mist. Kouder nog was het in Hopen in Noors Lapland met -22 gr. C., dauwpunt -26 gr. C. HOOG YVATF.R voor zondag 23 maart Vlissingen: 10.11-22.49Harlngvlletslul- zen: 11.39-0.00; Rotterdam: 0.01-12.55; Scheveningen: 11.27-0.00; IJmulden: 12.11-0.00; Den Helder: 2.35-15 19; Harlln- gen: 5.18-17.50; Delfzijl7 22-19.55. HOOG WATER voor mnnndng 24 maart: Vlissingen: 11.33-0.00; Haringvlletslul- zen: 0 32-13.01; Rotterdam: 1.33-14 18; Scheveningen: 0.11-12 43; IJmulden: 0.55- 13 22; Den Helder: 4 21-16 56; Harlingen: 7.00-19 19; Delfzijl: 8.57-21.21. onder redactie van loessmil Al honderden jaren trekken op sensatie beluste Spanjaarden naar de arena om juichend toe te zien. hoe een daartoe opgefok te stier door zijn belagers wordt afgeslacht of een enkele keer andersom. De meeste Nederlan ders kunnen het enthousiasme voor dat wrede schouwpel niet waarderen, maar toch is het bekend dat van de duizenden die jaarlijks de Spaanse zon op zoeken. heel wat Nederlan ders zo'n 'feest' ook wel eens willen meemaken. Meestal ver melden de reisbureaus onder hel kopje 'evenementen' in hun fol ders al waar de arena's staan en dat maakt de weg erheen een voudig te vinden. Mensen die er eens geweest zijn, komen vauk diep ontgoocheld terug, maar volgende vakantiegangers gaan toch weer. 'Het stieregevecht is een eeuwen oud volksvermaak, zo diep in gevreten dat het niet zomaar uit te roeien is. Het is precies als met het schieten van kleine vo geltjes in Italië. Daar gaat het niet zozeer om het vlees van die vogeltjes, maar om het schieten. De mensen vinden het veel ge woon omdat het altijd zo ge weest is', zegt voorzitter Verlaan van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Zijn vereniging probeert de Neder landers die deze zomer naar Spanje gaan, te bewegen de arena's links te laten liggen. Ze doet dat door verspreiding van stickers en posters en dringende verzoeken aan alle reisbureaus om de stiergevechten tenminste niet te propageren. Op die pos ters en stickers staat een stervende, doorstoken stier met de tekst: Sterven is geen .ver maak. Boycot stieregevechten' De heer Verlaan: 'Boycot is ei genlijk een wat erg sterk woord, want wij hebben natuurlijk wei nig over stieregevechten te zeggen. Dat is een zaak van de Spaanse regering. Wij krijgen wel veel brieven van mensen die ons vragen: doe daar nou eens iets tegen en soms schrijven ze zelfs: schandelijk dat jullie er niet méér aan doen. Maar het enige wat wij konden doen, is de wereldfederatie van de dierenbe schermingverzoeken om stappen te nemen en die heeft zich iveer tot de Spaanse regering gewend'. De nederlandse tereniging kan daarnaast alleen doen wat ze nu doet: de reisbureaus en de De titel maakt al duidelijk dat de film 'Lucy, Mira, Toos 1975' met vrouwen en met het jaar van de vrouw te maken heeft. De film is dan ook in opdracht van het Nationaal comité voor het jaar van de vrouw gemaakt en gaat over die drie met name genoemde vrouwen: Lucy uit Suriname. Mira uit Joegpslavië en Toos uit Nederland. Ze ver tellen over zichzelf, over hoe het was en hoe het nu is, hoe ze denken dat het zou moeten zijn en ook hoe het volgens hen be slist niet moet. De film is be doeld voor vertoning in besloten kring en wordt voor 25 ver huurd aan alle geïnteresseerde scholen, instituten en organisa ties. Mevrouw Paardekooper van het Nationaal Comité voor het Jaar van de Vrouw in Rijswijk, Z.H., (J. C. van Markenlaan 3, tel. 070-943200) weet er vérder alles van. Israëls nieuwe 'geheime wapen' is door de dagbladen Yedloh Aharonoth en Ma'ariv aan de openbaarheid prijsgegeven: de duif die Arabieren bespioneert. Toegerust met elektronische zenders verschaffen duiven de Israëli's kaartgegevens voor het bepalen van Arabische posities. Dr. Robert Lubow van de psychologische faculteit van Tel Aviv heeft een trainingspro gramma ontwikkeld, waardoor de duiven leren vanuit de lucht militaire objecten waar te ne men en erop af te gaan. De duiven worden hongerig ge maakt en krijgen dan luchtfoto's van militaire doelen en andere doelen te zien. Als ze pikken naar de militaire doelen worden ze beloond met voedsel. Als ze naar de andere doelen pikken krijgen ze niets. Spanjegarfgers bewerken. 'Sommige (helaas nog lang niet alle) reisbureaus hebben gezegd: daar willen we wel aan mee werken. maar andere mensen ob jectief te moeten blijven en geen stelling te mogen nemen'. De heer Verlaan is net terug van een reis naar Sapnje natuur lijk niet voor de stiergevechten en heeft daar verheugend nieuws gehoord: 'Nederlanders die daar permanent wonen, heb ben de indruk dat er de laatste tijd minder landgenoten naar de arena's gaan'. Minder dus, maar er blijven er nog altijd (te) veel over. De Kojaks. Columbo's Erskines, Peppers. McClouds, Mannixen, Ironsides en andere Amerikaanse televisiemisdaadbestrijders trek ken rin ons land een groot kij kerspubliek. Misschien scheren we deze helden wel wat al te makkelijk over één kam, want de Amsterdamse echte re chercheur Baantjer (die ook nog zeventien boeken en zestig korte verhalen over het politiewerk heeft geschreven) ziet wel dege lijk verschil tussen de helden. In de NCRV-gids vertelt hij wat hij van zijn namaak-politiecolle- ga's vindt. Over Columbo's ach teloze houding: 'Altijd vliegen de intelligente mensen met wie hij te maken krijgt, erin en dat is natuurlijk raar. Een politie man is niet intelligenter dan de doorsnee-burger'. McCloud. 'Een regelrechte giller'. De FBI: 'Dat is zo onwezenlijk van sfeer. Daar heb ik niks van te leren.' De vrouwelijke sergeant Pepper vindt hij 'puur slecht. Slechtere series zijn ér niet en heb ik vroeger nooit gezien. Zo onecht als maar mogelijk is.' De beste politieserie vindt rechercheur Baantjes nog Kojak, vooral qua sfeer en verhaal. Tenminste, de beste van de Amerikaanse series. sfervcn is geen vermaak boy col slieregevechfen Door verspreiding van stickers met deze afbeelding van een stervende stier en de tekst "ster ven is geen vermaak, boycot stieregevechten', en van posters met dezelfde opdruk probeert de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren Spanje- gangers er van af te brengen naar stieregevechten te gaan. De persdienst van Ouwehands Dierenpark is door enkele die renbeschermers op de vingers getikt. Het wordt de persdienst hoogst kwalijk genomen, dat ze schrijft over 'roofdieren' als het om wolven, tijgers of leeuwen gaat. Want, zo stellen de dieren beschermers, een tijger is geen roofdier. Hij weet niet beter. De persdienst is nu druk bezig een aangepaste woordenlijst (zo mag bij voorbeeld een sneeuwuil niet meer als 'vraatzuchtig' worden betiteld) samen te stellen, omdat zij de laatste wil zijn, die de dierenstand belastert. Tijdens de discussies In de Utrechtse gemeenteraad over het al of niet aanleggen van een railiijn naar Nleuwegein sprak de PSP-er Van Gemert: 'In onze fractie zijn wij niet tot een eensluidend standpunt geko men'. Een doodgewone opmer king, behalve als je weet dat de PSP in de Utrechtse raad een eenmansfractie is, die het blijk baar niet met zichzelf eens kan worden. 'Ik geloof, dat wij zo vooruitgang op het gebied van draagbare tv's boeken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5