EO ruilt late tv-uren voor middag-zendtijd KOLONISTEN IN MINNESOTA Van Doorn: 'huismanskiesrecht' bij omroep niet van deze tijd Radio en televisieprogramma's OP Even puzzelen Plannen voor nieuw seizoen Voorstel: lidmaatschap omroepen loskoppelen van betalen omroepbijdrage Te duur Raadslid bedankt omdat gemeente te traag zou zijn Ontslag voor34mai bij Vulcaansoord Botsing bij stoplicht: dodi TROUW/KWARTET DONDERDAG 20 MAART 1975 BINNENLAND/RADIO-TV PS4-! Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Evangelische Omroep zal in oktober, in het nieuwe seizoen, afzien van late tele visie-programma's. Uiterlijk zal de uitzending gestopt worden om tien voor elf. In plaats daarvan wil de EO elke week één middagprogramma brengen. Nu gebeurt dat eens in de veertien dagen en wel op dinsdag. Met deze middaguitzendingen, op een niet-vrije middag, was deze omroep de eerste. Met ingang van het nieuwe seizoen krijgt de EO zendtijd op de donderdag, dus komen de middag programma's ook op donderdag. Als reden geeft de omroep op dat late programma's over het algemeen een lage kijkdichtheid hebben. Met deze maatregel wil men eraan meewerken dat na de TV samen doorgepraat wordt of vroeger naar bed wordt gegaan. Uit reacties van mensen boven de veertig Jaar non zijn gebleken dat de late uitzendingen moeilijkheden opleveren. De EO beklaagt zich dat de zendtijd Indeling voor het nieuwe seizoen weer erg verbrokkeld is. De EO en de VPRO zijn de dupe geworden van het 'aanvechtbare gewoonte recht' van de grote omroepen op hun vaste- en wisselavonden. De twee C-omroepen moeten op een avond samen uitzoeken hoe de zendtijd verdeeld wordt. Het aantal EO-leden bedraagt 140.000. De laatste vijf maanden zijn er zevenduizend nieuwe bijge komen. Er zijn thans zeventigdui zend leden-abonnees en zeventig duizend contribuanten. Een actie wordt begonnen om de abonne menten op het EO-blad Visie te doen toenemen. Er komt meer in formatie in en dat betekent meer aandacht voor programma's van andere omroepen. Visie, dat een magazine-formaat heeft, blijft zo en wordt geen micro-Visie. De EO heeft thans 91 werknemers in vaste dienst. Getracht wordt op de televisie-afdeling nog vakmen sen aan te trekken, onder meer presentatoren. Hans Glashouwer, die na weg te zijn geweest om zijn kandiaatsexamen theologie af te ronden en thans weer terug is als hoofd televisie bekent, dat het een moeilijke zaak is om goede presen tatoren te vinden. In het bijzinder wordt gezocht naar mensen voor de informatieve sector die zal worden uitgebreid. Dit betreft maatschap pelijk. cultureel en godsdienstig terrein. Op de kinderrebus, die regelmatig op het scherm verschijnt, en waar door de jeugd bijbelteksten zou moeten leren, was gisteren van de kant van journalisten nogal kritiek omdat deze manier onbedoeld bela chelijk overkomt. Uitgebreide aan dacht krijgen in het nieuwe seizoen de kinderprogramma's. Bij de nota media-beleid, die na veel 'proef uitzendingen' dan eindelijk in Den Haag offi cieel ten doop is gehouden, plaatste EO-directeur drs. L. P. Do renbos enkele kanttekeningen. 'Het huidige functioneren van de NOS als gelijkwaardige omroeporganisa tie is onjuist. Een en ander is een gevolg van de aan de NOS toege kende zendtijd. Het terugdringen van de zendtijd dient echter plaats te vinden, rekening houdende met de personele omstandigheden'. Wordt in de nota gesproken van een multimediaal systeem van ra dio en televisie en pers op grond van een door de overheid te stimu leren maatschappij-vernieuwing, de EO meent dat de werkelijke maat schappijvernieuwing betekent dat mensen en organisaties en de sa menleving zich gaan baseren op de God van de Bijbel als uitgangspunt. Verder wordt ervoor gepleit da ter bij instructieve omroepen, kabelte levisie en regionale omroep vol doende waarborg is dat inbreng van organisaties die zich op het Evangelie baseren mogelijk is. De EO wijst een door de overheid be stuurd orgaan af. Ook wil de EO meewerken aan een exacte formulering van de in de omroepwet genoemde noodzakelijke programmacategorieën. 'Zij acht het verloop van het tot nu toe gevoerde overleg beneden peil'. Ook spreekt de EO zich uit tegen om roepverkiezingen'. De omroep doet in het eerste half jaar een onderzoek onder de leden. Vragen worden gesteld waarom de leden bedanken, hoe is de binding met de achterban en hoe wordt de EO in het algemeen ontvangen in ons land. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De wijze waarop volgens de bestaande omroepwet de aanhang van de omroepvereni gingen wordt gemeten is eigenlijk een soort 'huismanskiesrecht' dat niet meer van deze tijd is. Im mers tellen alleen die leden mee die tevens.de omroepbijdrage betalen en omdat die bijdrage door gaans van gezinshoofden wordt geheven, worden huisvrouwen en kinderen die een zekere leeftijd hebben bereikt, gediscrimineerd. Minister Van Doorn (CRM) ont wikkelt deze bezwaren tegen de omroepwet in zijn nota mediabe leid, maar hij heeft ook kritiek op de oplossing van de 'omroepverkie zingen'. die een commissie van de PvdA heeft aangedragen. Minister Van Doorn voorziet namelijk een 'enorme populariteitsslag die in de maanden, voorafgaand aan de ver kiezingsdatum op het T.V.-scherm en voor de radiomicrofoon uitge vochten zal worden'. Hij schrijft: "Daarnaast zal de kijkers en luiste raars een reeks 'stemadviezen' be reiken, waarbij de huidige reclame campagnes voor lidmaatschappen en al dan niet verkleinde program mabladen verbleken tot schuchtere aanbevelingen'. (Overigens zegt de minister zich te bezinnen over maatregelen om deze reclamecam pagnes tegen te gaan). In de medianota wordt nu als al ternatief voor de omroepverkiezin gen het voorstel gedaan, het lid maatschap van de omroepvereni gingen los te koppelen van het betalen van de omroepbijdrage en trouwens ook van het abonnement op het programmablad. Op die ma nier blijft het ledental voor het meten van de aanhang van de om roeporganisaties maatstaf en zal 'een regelmatig contact tussen een goed gemotiveerde aanhang ener zijds en de beleidstop en program mamakers van de omroeporganisa ties anderzijds mogelijk zijn'. De minister wil bereiken dat te zijner tijd diegenen als leden of contribu anten worden beschouwd, die ouder zijn dan een bepaalde minimum leeftijd (bijvoorbeeld achttien jaar) en een bijdrage betalen om te laten blijken dat zij lid wensen te zijn van een van de omroeporganisaties. Volledig Verder herhaalt minister Van Doorn in zijn nota nog eens dat hij strikt de hand zal houden aan het voorschrift van de omroepwet dat de verenigingen een 'volledig pro gramma' moeten brengen. De mi nister heeft de indruk dat niet alle omroeporganisaties zich even ge trouw aan dit voorschrift houden en dat terwijl hij het ziet als 'een van de pijlers van het omroepbe stel'. Voorts deelt de minister mee dat hij het voorschrift dat NOS-pro- gramma's 'ontmoetingsprogramma's moeten zijn, uit de wet zou willen schrappen, zodat alleen blijft staan dat de NOS programma's moet ver zorgen die bij uitstek geschikt zijn voor een gezamenlijke voorberei ding. samenstelling en uitvoering. De minister denkt dat een andere zendtijdindeling en verdwijning van 'oneigenlijke' programma's zul len kunnen leiden tot vermindering van de zendtijd voor de NOS. De vrijkomende zendtijd zou aan de omroeporganisaties moeten worden toegewezen die dan beter het eigen gezicht kunnen laten zien. Zo kan aan het eerste uitgangspunt van de omroepwet, namelijk pluriformiteit, meer recht worden gedaan, aldus de minister. Regionale omroep Over de regionale omroep schrijft de nota dat de programma's ervan zouden kunnen worden verzorgd door de NOS of door representatie ve culturele instellingen. Deelne ming van persinstellingen wordt uitgesloten. De financiering zal moeten gebeuren uit regionale mid delen. Tenslotte: de minister bestrijdt de opvatting dat de overheid de ver spreiding van programma's via de kabel op dezelfde manier zou moe ten beschouwen als een soort druk pers. 'Alleen al de feitelijke om standigheid dat in ieder gebied over het algemeen slechts een voor het overbrengen van omroeppro gramma's geschikte draadomroep inrichting aanwezig is, levert een essentieel verschil op met de druk pers. De eigenaar (machtigingshou der) van die inrichting is daarmee monopolist in een bepaald gebied', aldus de minister, die dan ook van 'een onaanvaardbare machtspositie' spreekt. Hij meent dat daarom een strikte scheiding tussen beheer van de kabel en zeggenschap voor het overbrengen van programma's no dig is. Vandaar zijn voorstel, de overheid het gebruik van de kabel door middel van een vergunningen stelsel te laten regelen. Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN Niet om gewichtige politieke redenen noch wegens zo als dat heet, belangrijke persoonlij ke omstandigheden, maar om de traagheid waarmee op het stadhuis gewerkt wordt, legt het Zutphense raadslid A. Speelberg (PvdA) er binnenkort het bijltje bij neer. De gemeente verzendt de raadstuk- ken veel te laat. vindt de heer Speelberg. Hij heeft de burgemees ter geschreven dat hij om die re den voor het raadslidmaatschap bedankt. De heer Speelberg meent, dat hij de verantwoordelijkheid als raads lid niet langer op zich kan nemen, omdat het hem onmogelijk wordt ge maakt zich goed op de zaken voor te bereiden. Vaak ontvangen de Zutphense raadsleden de stukken pas in het weekeinde voor de com missievergaderingen. De gemeente ('het bedrijf') behoort, volgens de heer Speelberg. te zorgen dat de raadsleden genoeg tijd hebben om de aan de orde komende onderwer pen te bestuderen. In de particulie re sfeer gebeurt dat ook. Voor de voetballiefhebbers die nog niet weten, waarom de NOS woensdag geen beeldverslag heeft uitgezonden van de wedstrijd BenficaPSV, geef ik het antwoord door. dat in 'Studio Sport' werd gegeven. Benfica eiste namelijk een bedrag van maar liefst 75.000, hoewel de uitzending van de ontmoeting in Eindhoven aan Portugal was aangeboden voor slechts 7.500,Bij die vijfen zeventig mille zou ook nog eens 40.000 zijn gekomen voor da lijnverbinding met Lissabon. Bij elkaar vond de NOS 115.000 voor deze wedstrijd teveel geld. Nu zijn er televisiespelen van omstreeks een uur die ook boven een ton komen. In 'Kenmerk' is nagekaart over de uitzending van de vorige week. waarin kritiek werd geuit op de firma Kersten en Co. in Paramaribo, die eigendom is van de Hernhutters. Namens de Moravian Church Foundation werd thans verklaard, dat in Suriname een veel groter deel van de winst achterblijft dan in de film was aan gegeven. Maar, van de tachtig procent die werd genoemd, zou volgens andere informaties de grootste mep gestoken worden In ne venondernem ingen. Aan de discussie nam ook deel ds. P. Jansen die uit verklaringen van zijn gemeenteleden ter plaatse heeft kunnen opmaken, dat Kersten, waarvoor aanvankelijk veel liefde bestond, het meest geharde bedrijf in Suriname is geworden. De mensen vervreemden van de kerk door de keiharde zaken- politiek van dit bedrijf, zo zei hij. Nog meer informatie over 'De West' was te krijgen in 'Panoramiek' via pittige uitspraken van de op het ogenblik in ons land vertoevende premiers van Suriname en de Neder landse Antillen. Vooral de heer Evertsz deed een boekje open over onze nationale 'deugden'. Eén van zijn grieven is, dat veel Nederlanders weinig begrijpen van mensen die ergens anders op deze aardbol wonen. Ik kan hem niet tegen spreken. De Surinaamse premier Arron zei dat sommige Nederlandse pers organen het doen voorkomen, alsof hij hier is om flink in onze schatkist te graaien. Hij ontkende dit, al voegde hij eraan toe, dat Nederland wel enige financiële consequenties zal moeten aanvaarden. Wanneer u aanstaande vrijdag wat langer bij de buis blijft en de Ikor- film een koloniaal treurspel bekijkt, komt u misschien tot de verzuchting dat we bij Suriname wel een flinke schuld hebben in te lossen. De NCRV vertoonde woensdagavond het Duitse televisiespel Lisa is onmisbaar', van Oliver Starz. Een niet zo sterk gedramatiseerd levens verhaal van de ouder wordende secretaresse, die van haar sleur bestaan in feite 'baalt' omdat ze beseft niet werkelijk onmisbaar te zijn maar niet de moed heeft een andere bestemming te volgen. Eva Pflug was bijzonder geloofwaardig als de in wezen tragische vrouw. Het spel zou echter door flitsender scènes aanzienlijk aan spankracht hebben gewonnen. Voordat ik bedolven wordt onder een lawine van brieven verklaar ik hierbij niet te geloven dat alle se cretaresses op Lisa lijken. Het programma van Hier en Nu. waarover in de krant van woensdag al iets is gezegd, had ik graag langer willen volgen dan de minuten die mij gelaten werden voordat ik achter de schrijfmachine moest. Los gedacht van mijn eigen situatie vind ik dat dit op de oudere mens toe gespitste programma eerder op de avond uitgezonden had moeten worden. TON HYDRA HILVERSUM De Wilde Ganzen vliegen zondag voor hulp aan gezin nen van politieke gevangenen in Zuid-Afrika. De actie betreft in het bijzonder de gezinnen van de 38 gevangen, die zitten sinds de Freli- mo-conventie van eind vorig jaar. Het gironummer van de Wilde Ganzen is 40.000, Hilversum. (ADVERTENTIE) A Als lippen schraal zijn, N* trekken, pijn doen, zijn ze toe aan Labello, de stick die verzacht en beschermt jM £A Zomer winter. door Vilhelm Moberg Copyright Holland!* B.V. Baarn Een reusachtige boom werd door de storm omvergeworpen en viel over een pad dat langs de oever van Ki- Chl-Saga liep, een meer in het land van de Chippewa-Indianen. De boom bleef liggen, waar hij geval len was. een belemmering voor voetgangers, die nu in een boog er omheen moesten. Niemand kwam op de gedachte de boom in stukken te zagen en die opzij te wentelen. In de loop van de tijd ontstond er een nieuw pad. dat helemaal om de boom heen liep. Liever dan het obstakel op te ruimen verlegden de Indianen hun weg. Zo gingen er Jaren voorbij, de grote boom bleef daar liggen en het groene mos breidde zich over de stam uit. Er verliep een mensen leeftijd. daar in het woeste woud en de omgevallen boom vermolmde. Het pad er omheen was nu goed betreden, niemand die zich nog herinnerde, dat het hier bij die liggende stam eens anders gelopen had. Het jagersvolk verdeed al die jaren veel tijd met deze zoveel lan gere weg, maar dat volkje deed nu eenmaal niet anders dan zijn tijd verknoeien. Op zekere dag kwam er een man met een andere huidskleur langs het pad. Hij droeg een bijl onder zijn arm en liep met zware pas in schoenen die in een ander wereld deel gemaakt waren. Met zijn bijl hakte hij op een paar plaatsen de halfvergane stam In stukken en smeet die opzij. Nu was de versper ring weg. het pad weer recht en kort als tevoren. En de man met de bijl, die geen tijd wilde verdoen aan een onnodige omweg, vroeg zich verwonderd af: waarom had die boom hier zo lang als een obstakel gelegen, dat hij bijna half vergaan was? Er was een landbouwer In het ge bied van de nomade gekomen. Op de dag dat hij de omgevallen boom bij het Ki-Chi-Sagameer weghakte, was het tot een treffen gekomen tussen twee verschillende wijzen van leven. Het tijdperk van de nomade liep in dit werelddeel ten einde. Het volk dat de tijd meende te hebben nog een heel mensenleven te kunnen wachten, terwijl een obstakel op hun pad aan het vermolmen was, dat volk ging zijn ondergang tege moet. De jager, die zijn vuur en zij.i tent al naar gelang van de seizoenen en de trek van het wild verplaatste, kon de jaren die hem nog restten wel tellen. In zijn plaats trad nu de landbouwer, de vaste bewoner, die zijn haardstede metselde en zijn houten woonhuis optrok: hij was gekomen om op die plek te blijven waar zijn huis stond en zijn vuur brandde. Door een overeenkomst waaraan de zwakste partij wel genoodzaakt was zich te houden werd het land voor vrije vestiging opengesteld. Het ja gersvolk móest wel wijken voor de macht van de indringers, en zijn jachtvelden met de graven van de voorvaderen afstaan. Een maagde lijke aarde met een dikk e laag vruchtbare grond kon sindsdien door de werktuigen van de land bouwer veranderd worden in akkers die een rijke oogst voort konden brengen. Een geweldig stuk grond, waar de natuur tot nu toe vrij haar gang had kunnen gaan, werd ver kaveld en opgemeten, de gegevens werden genoteerd, in kaart ge bracht en het land ingedeeld in counties, townships en sections. Een woest en nog nimmer in cul tuur gebracht land van miljoenen acres werd geregistreerd in genum merde, vierkante stukken grond waarop de immigranten zouden ko men te wonen. FERDINAND Radio vandaag Speciaal TV vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Prelldium: klassieke mu ziek. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt: programmaoverzicht. 8.00 Te Deum Lauaamus; gewijde mu ziek. 8.24 Op de man af: evangelisch commentaar bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Podium: informatie over gezin en samen leving. 9.45 (S) Onder de Hoogtezon: programma voor de zieken. 10.30 Nws. 10.33 (S Orkestpalet: klassie muziek. 12.00 (S) Bel Canto: operettemuziek. 1226. Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (8) Lichte koorzang. 13.30(S) .Globaal: muziek, re portages en meningen. (15.30 Nws.) 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.00 (S)TiJd vrij voor muziek in vrije tijd: concoursmuzlek. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist versche nen. 19.00 Leger des Heilskwartier. 19.15 (S) De wereld zingt God's lof: verzoek programma van gewijde muziek. 19.55 (S) Overdenking. 20.00 (S Muziek, mu ziek. muziek: licht platenprogramma. 21.50 Schooltoetsen, een Bij de Tijd-6erie. (4). 22.10 de KERK VANDAAG: nieuws en kommentaar. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 23.00 Voedseiproduktle: na tuurbeheer en zinvol werk: lezing. 23.1 (5) Album: minder bekende muzikale Romantiek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11-8.21 Radiojournaal.) 8.50 Mor genwijding NOS: 9.00 Spiegel van Bel- gie: muziek en nieuws van onze zuider buren. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03- 11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf: een uur allerlei voor ledereen, met om 11.55 Beursberichten. 12.30 (Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. 13.21 Omzien naar muziek. 14.10 (S) 't Is Historisch - een programma over geschiedenis. 14.30 (S) De Koper mijn, hoorspel (laatste deel.) 15.05 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nws. 16.05 (S) Klndermagzine 17.00 (S) Mobiel - een beweeglijk programma voor beweeg lijke mensen. 17.55 Mededelingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. P.P.: 18.20 A.R.P. IKOR: 18.30 Kleur: informatie en kommentaar over zaken van kerk en samenleving. AVRO: 19.00 (S) Promenade Orokest. 19.30 (S) Top- concours: K.N.F. sectie harmonie en fan fare. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. AVRO: 20.05 Radiojournaal. 20.10 Inleiding tot het avondprogrmma. 20.15 (S) Omroeporkest met zangsollsten: mo derne muziek. 21.05 (S Essay - een programma waarin over kunst wordt doorgepraat. 21.35 (S) Orquestra Slnfonl- ca Braslleira met zangsoliste: moderne muziek. 22.50 Vanavond laat nieuws. 23.20 Radiojournaal 23.25 (S) Jazz-Spec trum. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM in TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pep-op-drle. 11.03 Drie draalt op verzoek. 12.03 Drie draalt tussen de middag: Bo ter, Klaas en Prijzen en het spel More, 0 De drama's van Peyton Place zijn gedurende zes jaar in 514 afle veringen over het scherm gegaan. Vanavond gebeurt dit in één afge ronde verfilming door Mark Rob- son. Zijn product uit 1957 vergt wel een 'zit' van twee uur en drie kwartier. De kijker ziet andere ge zichten dan in het tv-feuilleton. Ned. 1/19.05 9 Als 't Wilhelmina voor goed uit het beeld is verdwenen, vraagt om budsman Hans Ouwerkerk aan dacht voor echte problemen. Ned. 2/21.00 9 Pier Janssen en Leen Timp ple gen weer hun Kunstgrepen. Ned. 1/22.15 9 Achter het Nieuws vertoont een reportage uit Portugal. Ned. 2/20.20 en 22.15 9 Wolfgang Mann maakte een film over Josef Maria Reuss, de wijbisschop van Mainz die al jaren lang kerkelijke bevoogding bij ge zinsplanning afwijst. Duitsl. 2/22.00 9 Onderdelen van het NCRV-pro- gramma Globaal zijn: de kwalijke gevolgen van de Belgenmoppen, een test van het veiligheidssysteem bij het songfestival in Stockholm en een reportage uit Israël over gevolgen van de bomaanslag in Tel Aviv voor het toerisme. Hilv. 1/13.30 9 De uit 1614 daterende en onge veer 27.000 graven omvattende Por tugees-Israëlitische begraafplaats in Ouderkerk wordt in kaart gebracht. Meer daarover in 't Is Historisch. Hilv. 2/14.10 9 De solisten Cora Canne Meyer, Robert Bruins, Erna Spoorenberg en het Omroeporkest voeren o.l.v. André Rieu 'Canti di Castelvecchio' uit, een werk van de Hilversumse componist en AVRO-medewerker Willem Strietman. Hilv. 2/20.15 die klopt daar. 14.03 Pop-kontakt. 16.03 De Hltmeesters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster. 20 02 Ferry Maat's Soul Top-10. 21.02 (S) Sesjun: jazz en blues. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 23.02 (S) LP's. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.00 (S Old time religion: Blue Grass Gospel Music. 5.30 (S) Matinata: muziek voor de vroege ochtend. NEDERLAND I NOS-NOT 14.00-14.50 Schooltelevisie TELEAC 18.15 Flexibele schoolles 6 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 Peyton Place,speelfilm 20.00 Journaal 20.21 Peyton Place, vervolg 22.15 Kunstgrepen 22.40 Journaal 22.10 Ronduit gezegd, komm. op actuele gebeurtenissen 22.45 WK Biljarten 47-1 NEDERLAND U NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Sol en Gobelet, de clowns 19.30 Horen, zien, zwijgen 20.00 Journaal 20.20 Achter het nieuws 20.35 't Wilhelmina, tv-serie Jan Teulings als Rembrandt, in laatste aflevering van 't Wilhelm 21.00 De Ombudsman 21.25 Duiken...Politie, politieserie 22.15 Achter het nieuws DE VRIJE GEDACHTE 22.50 Woord voor woord voor volwassenen NOS 23.05 Den Haag Vandaag 23.20 Journaal Vul horizontaal in: 1. beelden die in de slaap voor de geest komen, 2. huis, 3. met olie bestrijken, 4. plaats in Italië, 5. in slag in een kledingstuk, 6. reeks, 7. innig. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en de eindletters beiden van boven naar beneden gelezen twee namen van beroepen. Oplossig van gisteren: Horizontaal: 1. manhaftig, 2. ara idee-el, 3. si-rail-oma, 4. kabaai eed. 5. Epe-tra-rei, 6. rad-set-Lea- 7. Assen-er-ent, 8. Dee-Ida-neo, 9. engte-paar. Vertikaal: 1. maskerade. 2. aria pas-en. 3. nar-bede-eg, 4. hiaat snit. 5. adi-are-Ede, 6. fel-la-trap, 1 2 3 4 5 6 7 7. te-Oer-Lena, 8. leme-een-i gladiator. TERBORG Vulcaansoord moet verband met de verslechterde e nomische situatie, vooral in de T warmings- en landbouwsector een sterk verminderde vraag in toeleveringen, 34 man ontslaan. Het betreft werknemers uit diva produktie-afdelingen. De direc verwacht, dat de genomen maal gelen in combinatie met verleng van de werktijdverkorting, de c tinuïteit van de onderneming i len waarborgen, aldus Vulcaansoi BREDA De 43-jarige groei handelaar J. van Eoeckel uit Br is omgekomen toen hij op noordelijke rondweg in zijn wo plaats met zijn auto achterop vrachtauto botste, toen die bij verkeerslicht stopte. rzo HEB IK HETNU ALTUD6E-W Wflü-jkNOU KAWIKTEN-/fif MINSTEpfEIENWIEER -.op /^.straat Looprri riKzoRs ER NU VOORmUnrmi DE HES OVERAL sewjk work. JmwÊMmm »NA,zoisHer.\ KEURIS... EM STRAKS MAKEN we MOS KM I \5CHUtriMsL SMIDJE VERHOLEN 142. Eenmaal uitgedanst, zei Janus Paxse: 'Vrouw! Aangezien mijn dienst heden ingaat, voel ik me verplicht mijn werkzaamheden geen minuut langer uit te stellen dan strikt noodzakelijk is. Hebben we bij geval mijn trouwpak nog ergens liggen?' Vrouw Paxse viel haast achterover van verbazing. 'Wét?' riep ze uit. 'Wil jij je oude trouwpak aandoen? Ach man, dat is immers veel te nauw?' 'Dat zal beslist wel meevallen', zei Janus kalmerend. 'Ik doe mijn trouwpak aan, want een burgemeester be hoort er netjes uit te zien. Zwart lakens jasje.streepjesbroek en zo ja. ja, je hoeft Janus niks te vertellen'. Op aanwijzingen van zijn vrouw haalde hij een oude koffer uit de kast en naarstig be gon hij in die koffer te rommelen. Tot zijn grote vreugde bleken de kledingstukken van zijn huwelijks dag nog allemaal aanwezig te zijn, zelfs in zéér behoorlijke staat. Dat was eerlijk gezegd allemaal te dan ken aan het huishoudelijk Inzicht van vrouw Paxse, die de kamferbal- letjes niet had gespaard. De kleding mocht dus goed verzorgd heten, maar zij verspreidde een lucht, die niet mooi meer was. Doch dit alles vermocht de pret van Janus niet te drukken. Zich verkneu kelend In zijn nieuwe functie be gon de ontaarde koddebeier zich aan te kleden en met ongew pijnlijke zorg strikte hij zijn Toen hij er tenslotte keurig uit nam hij afscheid van zijn vrouv ging hij vol trots op weg naar gemeentehuis. Natuurlijk m hij onderweg de brave Gait- tegenkomen, die een kruiwa mest vervoerde en door deze i standdgheid werd verhinderd in afnemen van zijn petje. 'Zeg 1 kei!' schold Janus, misprijzend kend naar de inhoud van de k wagen. 'Kun jij je nieuwe bui meester niet groeten?' 'Alle tenbrie nog 'es an toe!' dacht G Jan. 'Janus Paxse is burgemee geworden! Da's ook geen veuri gang!'. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4