PSV BEWIJST ZICHZELF Profbasketbal in moeilijkheden IJshockeyteam degradeert mogelijk nit EUROPA CUP I EUROPA CUP II UEFA CUP Willy van der Kuylen zorgt in slotfase voor zege op Benfica Tweekamp lijkt erg onzeker TROUW/KWARTET DONDERDAG 20 MAART 1975 SPORT Barcelona (Spa)Atvidaberg (Zwe) 2—0 3—0 Anderlecht (Belg)Leeds United (Eng) 0—3 0—1 Saint Etienne (Fra)Ruch Chorzow (Pol) 2—3 2—0 Ararat Yerewan (Rusl)B. München (WDld) 0—2 1—0 Rode Ster Belgrado (Joeg)Real Madrid (Spa) 02 20 (Rode Ster w.n.s.) Ferencvaros (Hong)Malmö FF (Zwe) 31 11 Menfica (Port)—PSV (Ned) 0—0 1—2 Dinamo Kiev (Rusl)Buraspor (Turk) 10 20 FC Twente (Ned)Velez Mostar (Joeg) 0—1 2—0 Hamburger SV (WDld)Juventus (It) 0—2 0—0 FC Amsterdam (Ned)—FC Köln (WDld) 1—5 2—3 B. Mönchengladb. (WDld)Banik Ostrava (Tsj) 1—0 3—1 Van onze speciale verslaggever LISSABON Het wonder is geschied. Een zichzelf hervonden PSV heeft gisteravond in een heroïsch gevecht het roemruchte Benfica uitgeschakeld in de kwartfinales van het Europese toer nooi voor bekerwinnaars. De Eindhovenaren die in het met 65.000 toeschouwers bezette stadion van Benfica al kort na het begin via Willy van de Kerkhof de leiding namen, maar die voorsprong door een puntgave treffer van Humberto weer verloren zagen gaan, sloten het duel vijf minuten voor het einde door een schit terende treffer van Willy van der Kuylen met een 12 overwin ning af. 'Het publiek hier in Lissabon ver wacht aanvallend voetbal en mijn team moet dus meer risico's nemen dan in Eindhoven. Het organiseren van een achterhoede is niet zo'n punt als je snel kunt spelen en ik hoop dat het snel gebeurt'. Woor den van deze strekking liet de Joe goslavische coach van Benfica, Mi- lorad Pavic, gisteravond kort voor het duel tegen PSV horen. Welnu, de Eindhovenaren hebben in de openingsfase ervaren, dat het strijdplan van Pavic geen groot spraak was. Vrijwel onmiddellijk na het openingssignaal van de Schotse scheidsrechter Patterson bestorm den de Portugeze de Eindhovense verdedigingsgordel. Gesteund door een uitzinnige menigte van zestig duizend toeschouwers die het Esta- dio de Luz in een kolkende arena hadden veranderd, beukte Benfica met de kracht van een orkaan op het doel van Van Beveren. Al na twee minuten moest Jan van Beve ren een keihard door Eusebio geno men vrije trap over de lat tikken. Het onthande Benfica dat zonder de geblesseerde Nene en onder de uitgekookte Simoes speelde - zij waren vervangen door Baptista en Diamantino (als linkerspits) drong in de openingsfase veelvuldig PSV's laatste linie binnen. Maar daar stond dan altijd Jan van Be- veren. Maar hoe lang zou PSV zich staande kunnen houden? FOUT Al voor een antwoord op die vraag kon worden gegeven, gebeurde het onverwachte. Een fout van linker verdediger Artur werd door de ra zendsnel meegekomen René van de Kerkhof schitterend afgestraft. De snelle PSV'er spurtte met de bal aan zijn voeten naarvoren, tikte het leer vervolgens door naar Wllly van de Kerkhof, die raak knalde: 01. Een bijna ongelooflijke ken tering in deze enerverende ontmoe ting Het aangeslagen Benfica raak te door dit verrassende wapenfeit danig van de kook. De doorgaans solide verdediging stapelde fout op fout en PSV nam op knappe wijze Publiek blijft in Euro pa weg BRUSSEL Het profbasket bal mag dan aan Nederland voorbij zijn gegaan, in Euro pa functioneert de door Ame rikanen opgezette competitie nog wel. Maar vraag niet hoe. Het eerste seizoen dreigt de sastreuze verliezen op te gaan leveren voor de organisato ren en sponsors. In de oorspronkelijke plannen was men ervan uitgegaan in Eu ropa in acht steden te starten met officieel betaalde basketbal lers. Uiteindelijk bleven vijf ste den over. In Nederland viel ook bij gebrek aan steun van de plaatselijke overheid Den Haag af. In West-Duitsland, Bel gië, Israël, Zwitserland en Span je, wordt wel gespeeld. Maar er worden grote verliezen geleden. De toeschouwersaantallen blij ven zwaar tegenvallen. Er zijn dikwijls wedstrijden met slechts 150 toeschouwers en er zijn bij een duel nooit meer dan 2000 betalende bezoekers geweest. De deelnemende teams hebben hun plannen al drastisch moeten wijzigen. Er kan geen geld af voor grote advertentiecampagnes en sommige teams hebben de grootste moeite een speelveld te vinden. Het Belgische Lions bij voorbeeld weet slechts enkele dagen voor een wedstrijd waar er gespeeld gaat worden. Maar ondanks die zwarte situa tie. zo zegt Ben Hecht, een ban kier uit Houston, voorzitter van de proforganisatie en eigenaar van het team uit Israël, gaat de competitie door. 'We zijn tevre den even op dit niveau te blij ven staan. We hadden ook geen winsten verwacht in de eerste Jaren, maar we zien toch ook geen al te grote verliezen'. Hecht confereerde eerder deze week met organisatoren van het eve nementen in New York. voorna melijk over de toekomst van de competitie. De competitie ls een volledig Amerikaanse aangelegenheid. De teams bestaan voornamelijk uit vroegere unlversitelts- en prof- basketballers. Het spelniveau ligt hoog. Geen wonder overigens met vroegere topprofs als John Vallely, Joe Ellis, Eddie Mast. Byron Jones en Joe Hamilton. John Vallely meent dat het hui dige spelpeil nog niet vergeleken kan worden met de twee Ameri kaanse prof-leagues, NBA en ABA. 'Maar als de financiële mogelijkheden nog een paar jaar op dit niveau blijven, dan kan deze Europese league zeker wed ijveren met de ABA' Vallely opereert als speler-coach voor het Belgische Llons. Eerder speelde hij voor de Atlanta Hawks en de Houston Rockets. Tegenover Vallely's optimisme staat bijvoorbeeld de mening van de Belgische sterspeler, ve teraan Wllly Steveniers. Hij speelde enkele maanden voor de Lions, maar heeft al weer zijn ontslag genomen met de woor den 'dit was de grootste fout ln mijn leven'. Vallely meent dat er wat Ste veniers betreft andere reden voor het ontslag zijn. 'Wllly is 36 jaar en hij heeft zijn hele leven lang een heel ander soort bas ketbal gespeeld dan wij nu doen. Hij heeft nooit verdedigd. Toen Wllly bij ons kwam heb ik me er vooral op toegelegd hem te leren onze manier van spelen over te nemen. Hij ls een zeer getalen teerde speler, hij is erg snel, hij heeft alles om een superspeler te zijn, maar hij heeft het zestien Jaar lang op de verkeerde ma nier gedaan. Ik begrijp dat het voor hem erg moeilijk ls om nu nog te veranderen'. Naar aanleiding van de gang van zaken met Steveniers heeft men de plannen om meer lokale spelers ln het team op te nemen maar laten varen. De profleague ln Europa speelt dit seizoen de competitie in ieder geval uit. Maar zegt Les Patrick, manager van de Lions, 'we zullen grotere financiers moeten hebben dan de mensen die nu geld in deze zaak steken alleen om zo minder belasting te moeten betalen. Van het publiek alleen kun Je niet leven'. bezit van het middenveld. PSV's coach Kees Rijvers haalde Ralf Edström uit zijn team en verving hem door Bertus Quaars. Een gok van Rijvers om al in zo een vroeg stadium een verdediger in te zet ten. Desondanks: in de 25ste mi nuut zag PSV zijn verrassend opge bouwde voorsprong verloren gaan. Een voorzet van Baptista werd door Eusebio naar achteren gekopt, waarna de toegespurte centrumver dediger Humberto Van Beveren met een enorme knal passeerde: 11. PSV moest na die treffer weer diep in eigen stellingen terugkeren, kon soms maar moeilijk vat krijgen op de wervelende, briljante acties van Moinhos en Eusebio. die tien minu ten voor rust nog in goede scoring- spositie kwam, maar te nonchalant reageerde. Niettemin leverde PSV een heroïsch gevecht, zodra even een mogelijk heid was om uit te breken, pakte de Eindhovense ploeg die kans. Kort voor rust, bij een contra- attaque van Benfica, verzuimde de zeer matig leidende scheidsrechter Patterson te fluiten voor een gehei de buitenspelbal van Eusebio. Tot opluchting van PSV weerde echter Jan van Beveren de inzet. In de eerste helft was op het mid denveld het uitgekiende spel van Willy van de Kerkhof, die zich niet slechts beperkte tot het uitschakelen van Eusebio maar ook zijn enigszins ontkrachte voorhoede met goede pas ses aan het werk zette. Ook Willy van der Kuylen speelde aanzienlijk beter dan in het eerste duel. Kort voor het rustsignaal loste hij nog een ziedend schot, dat echter in het zijnet verdween. Benfica opereerde na de gelijkmaker vooralsnog heel wat minder gemoti veerd dan PSV. Het lag voor de hand dat PSV ln de tweede helft een ontke tend Benfica op zijn weg zou vinden. Met de opkomende Artur en de ster ke middenvelders Toni, Martines en niet te vergeten Euseublo stond PSV voor een gigantische opgave. Zelfs Humberto waagde zich ver naar vo ren. Hij was het ook die na een com- Het begin van de sensatie in Lissabon. Willy van de Kerkhof (link s) scoort het eerste doelpunt van PSV tegen Benfica. binatie met Mertins buiten bereik van Van Beveren de rechter paal trof. Maar PSV kwam terug. Met een voortreffelijke pass van invaller Quaars werd door de aanstormende Wily van de Kerkhof op een haar na gemist. Zo golfd ehet spel op en neer. De Eindhovense ploeg hoefde nog niet te wanhopen, zolang het duo Kraay- Nordqvist de zaken konden klaren. Minder soepel verliep het ingrijpen van Gerrie Deijkers die door Moin hos herhaaldelijk van het kastje naar de muur werd gestuurd. Ge lukkig voor PSV kon de razendsnelle Portugees zijn rushes niet met een doeltreffend schot bekronen. Een afschuwelijke blunder van Wil ly van der Kerkhof hij speelde de bal precies voor de voeten van Eu sebio werd PSV niet noodlottig, omdat Van Kraay op het juiste ogenblik het gevaar via een over treding die door de scheidsrechter niet werd bestraft, kon bezweren. De wedstrijd die tot een half uur voor het einde een vrij sportief ge halte had gehad werd nu steeds meer ontsierd door overtredingen. Messias vergreep zich aan Willy van der "Kuylen die het duel licht ge blesseerd moest voortzetten. Ook de door vermoeidheid uitge putte René van der Kerkhof, die een unieke kans kreeg en zelfs doelman Henrique al had omspeeld, verstapte zich. Per brancard moest hij van het veld worden gedragen, waardoor Dahlquist het team van PSV completeerde. En terwijl de regen bij bakken uit de Portugese hemel stroomde vocht ?SV zich fel en verbeten naar het einde. Dahlquist knalde de reeds splijtende pass van Lubse nog tegen Henrique. Maar de apothese zou kort voor het einde volgen. Een onge lofelijke fout van doelman Hen rique die de bal voor de voeten van Dahlquist plaatste vormde de ba sis van de ontluistering van Benfica De zweed bracht schutter Willy van der Kuylen in stelling, wiens schit terend gerichte inzet in de uiterste hoek verdween. 1-2 voor PSV wie had dat gedacht? BENFICA—PSV 1—2 (1—1) 13: Wllly van de Kerkhof 01, 25: Umberto 11, 85: Van der Kuylen 12. Scheidsrech ter: Paterson (Schotl.). Toeschouwers: 60.000. BENFICA: Henrique: Barros, Humberto, Messias, Artur; Martins, Eusebio, Toni; Baptista, Moinhos, Diamantino. PSV: Van Beveren; Krljgh, Van Kraay, Nordqvist, Deijkers; Wllly van de Kerk hof, Strik, Van der Kuylen; René van de Kerkhof (Dahlqvlst), Lubse, Edström (Quaars RICHARD MATTHIJSSE VOETBAL In het Nederlands jeug- delftal, dat van 25 maart tot 1 april zal deelnemen aan het toernooi voor UEFA-elftallen In Cannes. Is een wij zlglng gekomen. Doelman Hoek van Volendam is vervangen door De Zwart van Telstar. BADMINTON De Nederlandse kam pioene Joke van Beusekom heeft zich tijdens de AU-England kampioen schappen dat als het officieuze we reldkampioenschap wordt beschouwd, gekwalificeerd voor de tweede ronde. Zij versloeg de Ierse Heather Young met 113. 112. Marjan Ltlsken. de tweede Nederlandse vertegenwoordig ster ln het enkelspel, verloor met 1012. 511 van de Britse Jane Webster. Reeds ln de eerste ronde werden twee geplaatste speelsters uit geschakeld. Het zijn de Indonesische meisjes Theresla Wldlastuty en Sri Wljantl. Ze verloren van resp. de Britse Sue Whetnall (8—11, 7—11) en Heather Nielsen (9—12. 3—11). BASKETBAL De Italiaanse basket balclub Porst Cantu heeft In Barcelo na de eerste finalewedstrijd om de Korac-beker tegen Barcelona gewon nen met 71—69. BERGEN Na twee dagen batteren hebben de afgevaar den bij het eerste buitenger congres van de wereldschi bond (FIDE) in het Noord landse Bergen elkaar gevon in een compromis. Wereldk pioen Robert Fischer heeft beetje gelijk gekregen en ui ger Anatoli Karpov ook. 7 ziet het er naar uit dat de a vaardigden zich vergeefs het ingespannen. Geconfronti met de resultaten van de raadslaging heeft Robert Fisi vanuit Amerika laten weten der deze voorwaarden niet te len spelen. Daarmee is vri zeker de match Fischer-Kar die in juni in Manilla zou be nen (prijzengeld 5 miljoen lar) van de baan. Als gevolg daarvan zal binnen Anatoli Karpov de wereldtitel verstek' kunnen opeisen. Zovc het nog niet, want kolonel Ed mondson, de onvermoeibare v< diger van Fischers belangen, 1 voorgesteld het begin van de t kamp uit te stellen: van juni j oktober. FIDE-president dr. Eu we voelt veel voo r deze sugg en zal hem op de eerstvolg vergadering van het FIDE-bu ter sprake brengen. Dat zou Fischer de nodige bed tijd geven om zijn standpui) wijzigen. De wereldkampioen 1 namelijk in Bergen voor een zijn zin gekregen: de uitschaki van de remise als taktisch wa Het congres besloot met 3 stemmen dat degene die in tweekamp het eerst tien winsl tijen boekt, wereldkampioen is, Daarmee gingen de afgevaardi voorbij aan de besprekingen, dii scher zelf aangebracht wilde namelijk dat de uitdager twee tijen meer dient te winnen minimaal met 108) wil hi kampioen onttronen. Het coi verwierp het hiertoe strekk voorstel met 35 tegen, 32 voor onthoudingen. De Russische de tie-leider Boris Rodionov had een uiterst langdurig betoog getikte tekst besloeg 13 folio v< toch nog succes gehad. De kansen van de uitdager i tweekamp zijn daarmee ve beid: van 25 procent naa procent en dat terwijl Fischei laten uitrekenen, dat bij het 1 ge systeem de kansen van de v ger schommelen tussen de 8.7 21,7 procent. Geen wonder dat kolonel Edu son direkt na de stemming weten dat er een kans van ei de duizend was dat Robert Fi onder die omstandigheden de zou verdedigen. De Russen waren daarentegen zienlijk opgewekter. Na een beraadslaging achter gesloten ren verklaarde grootmeester Averbach: 'Wij zijn tevreden het compromis en de Rus schaakbond wil graag mee w aan de uitvoering van de bes van het FIDE-congres. Ai Karpov is zeker bereid om te len'. In het debat voorafgaande at stemming had delegatie-leide ris Rodionov een geheel ancU luid laten horen: 'Wij zijn ei stekt tegen dat het prestige v wereldschaakbond door de m wordt gesleept, met eindeloze cessies aan Fischer en verne< gen voor de uitdager'. Dankzij reglementswijziging en ondanks nieuwe nederlaag tegen Zwi tserland (3-4) SAPPORO Er bestaat eeng oede kans, dat de Nederlandse ijs- hockeyploeg ondanks de trieste resultaten in Sapporo toch zijn verblijf in de B-poule van het toernooi om het wereldkampioen schap zal prolongeren. Het dagelijks bestuur van de LIHG, de internationale ijshockey-federatie, heeft namelijk een voorstel van Engeland en Oostenrijk overgenomen om volgend jaar de A-poule met twee landen uit te breiden tot acht. Alle gedelegeerden in Sapporo hebben zich al achter dit voorstel geschaard, dat tot con sequentie heeft, dat er zowel uit de A- als de B-poule dit jaar geen landen zullen degraderen. De beslissing hierover wordt pas genomen op het jaarcongres van de LIHG. dat in juni in het Zwitserse Gstaad wordt gehouden. Volgens president Ahearne, die er na 24 jaar nog steeds geen genoeg van heeft en zich toch weer voor een herverkiezing beschikbaar wil stel len, staan ook de landen uit de C- poule positief tegenover het voor stel en zal er in Gstaad zeker een meerderheid voor te vinden zijn. Aan de Olympische opzet van het ijshockeygebeuren de zes landen van de A-poule, de eerste vijf uit de B-poule en het organiserend land wordt niet getornd. Om eventuele bezwaren van de kant van Rusland en Tsjechoslowakije op te vangen, wordt dan volgend jaar in de A-poule ook een nieuw systeem ingevoerd. In de eerste ronde speelt de nummer 1 tegen 8. 2 tegen 7, 3 tegen 6 enz., waarna de winnaars van deze wedstrijden met z'n vieren om de wereldtitel gaan spelen en de verliezers om de de gradatieplaats. Het voorstel is vooral bedoeld om de moeilijkheden in de gelederen van de C-landen weg te nemen, waar niemand zich meer beschik baar stelt om dit kampioenschap te organiseren vanwege de hoge kos ten en de betrekkelijk geringe pu blieke belangstelling. De C-poule wordt nu teruggebracht van acht tot zes landen (minder kosten) en bovendien wordt de vergoeding aan het organiserend land volgens 'Bunny' Ahearne fors opgeschroefd. Er moeten bij dit voorstel een voor Nederland belangrijke restrictie worden gemaakt. Indien Canada alsnog besluit om met een ama teurteam terug te keren, zal het congres in Gstaad beslissen in wel ke poule de Canadezen moeten starten en het ziet er naar uit, dat de keuze op de B-poule zal vallen. In dat geval zal Nederland toch degraderen naar de C-poule, want na de uiterst ongelukkige nederlaag tegen Zwitserland ziet er niet naar uit, dat oranje nog van de laatste plaats zal komen. Nederland verloor dus gisteren op nieuw. Deze keer van Zwitserland met 43. Maar iedereen in Sapporo vraagt zich langzamerhand wel af hoe het mogelijk ls dat Nederland nog steeds op nul punten staat. Want Zwitserland werd gisteren bijvoorbeeld vrijwel volledig wegge speeld. Maar in de slotfase from melde de Zwitsers de bal toch nog tweemaal langs de Nederlandse doelman, waardoor de nederlaag een feit werd. Het Nederlands team heeft er in le der geval weer al het mogelijke aan gedaan. Het begon met een over donderend openings-offensief, in clusief een doelpunt van Ron Krik- ke vanaf de rode lijn. Scheidsrech ter Erhard oordeelde echter, dat Mirek Vosatko iets te vroeg het aanvalsvak was binnengekomen en keurde de treffer af. In de negende minuut kwam Ne derland, dat voor de eerste keer de originele oranje shirts droeg en Vreugde btf Zwitserland nadat de ploeg door Durst een 2-1 voor sprong op Nederland heeft genomen. die brachten volgens het bijgeloof geluk toch op een voorsprong. De steeds beter draaiende eerste aanvalslijn, die bijna voor de helft van de tijd door Jastremski werd gebruikt, produceerde die treffer, waarbij de puck het laatst de stick van Dick Decloe raakte: 10. Daarna stokte het ritme weer. De Nederlanders bleven keihard wer ken, combineerden niet onaardig, maar de afwerking bleef achterwe ge. Het eerste foutje ln de verdedi ging, in de dertiende minuut, werd koelbloedig afgestraft door Jean Luc Croci-Torti: 11. Doelman Harry van Bilsen, die voortreffelijk werk verrichtte bij de Zwitserse breaks, was kansloos. Dat was hij ook in de derde minuut van de tweede periode, toen Leo Koopmans een onnodige overtre ding beging, doelman Alfio Molina razendsnel van het ijs schaatste en Walter Durst de penalty afstrafte: 21. Vosako, Krikk e en Huning verknoeiden de mooiste kansen, in de meeste gevallen voorbereid door de opkomende verdedigers Christl- aans en Peternousek. Toch bleef Nederland doorgaan. Zelfs de beste Zwitserse aanvaller, Urs Lott, moest in zijii eigen verdedigingszone drie maal achtereen aan de noodrem tre'iken om doorbraken van Decloe *e voorkomen, Sensatie genoeg, maar geen doelpunten. Nauwelijks had Corkie de Graauw Nederland eindelijk volkomen ver diend op winst gezet, of hij moest voor vijf minuten van het ijs. Va lentin: 'De Graauw deed het wel niet met opzet, maar hij tro stick los (holding) en bezorg Zwitser een wond in het g En op bloed staat onherroi een straf van vijf minuten nog zes minuten te gaan blei juist te veel. Doelpunten van liker en Bernhard Neininge zorgden de Zwitsers de onven winst en hield "oranje op nul ten. Het begon ln die slotfase m< misconduct voor Dick Jellem gens aanmerkingen op de 1 Een paar seconden later Corkie de Graauw weer het maar die werd door de Jf strafbankbewaker vast geh Na eindeloze discussies we klok eindelijk 15 seconden gezet, maar niet voordat het plete bestuur zich met de 1 n had bemoeit. Jastremski haa die laaste anderhalve Harry van Bilsen tot driemafi van het ijs. gooide al zijn^ mannen in de strijd, maar al r zonder succes. Rudolf Kilias, de Zwitserse anders niet bepaald obl. kwam niet verder dan een c 'Het enige positieve puntje mijn teanf is, dat we twee hebben verdiend, maar we ze eigenlijk van Nederland len'. NEDERLAND-ZWITSERLAND 34 destanden 11, 01. 22. Scorei 8e minuut: Decloe 1—0. 13: Cro u 1—1. 23: Durst 1—2, 43: Scheffl 51. De Graauw 32, 54. Koelllto d 57: Nelnlnger 43. Scheidsrecht! hard (West Duitsland) (Oostenrijk). Straffen: Nederlaf., Zwitserland 10 minuten. Schot doel: Nederland 80, Zwitserland schouwers: 2.000. Oost-Dultsland won gisteren vt met 9—2 (1—1, 1—1, 7—0). Stand: West-Duitsland ...4310) Oost-Dultsland 4 3 1 O 1 Japan 4 2 111 Italië 4 - - - Zwitserland 4 Roemenië 4 Joegoslavië 4 Nederland 4 0 14 d 2 1« D 1 11 or

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14