ihannes Passion et voor de radio LANDELIJK KONTAKTMAN HET PAROOL B v 'Halleluja' zong Johannes Passion Nieuwe 'boek van de maand': over menselijke verhoudingen /IILIEBERICHTEN De krant is nooit wen mtè jy/KWARTET DONDERDAG 20 MAART 1975 11 crp fERDAM De uitvoering van Bachs 'Johannes-Passion' op jondag door het Concertgebouworkest en het Nederlands Ka- por in het Concertgebouw was in één dag uitverkocht. loral jeugdig publiek heeft in ;estaan voor Bach om zondag te kunnen zijn van een weergave onder leiding Nlkolaus Harnoneourt. De musicus die in 1973 de Sus-Passion' uitvoerde met sidentie Orkest, dirigeert een tvoering van de 'Johannes- op vrijdag 21 maart, u verwachten, dat men van van de radio deze uitvoe- iker niet zou willen missen, «drogen uit. De AVRO houdt a de traditie en zendt de uit 1971 van de 'Matthaus- onder leiding van Eugen uit. Men is van mening, in de oudere luisteraar deze niet mag ontnemen. Men is voorbijgegaan aan het feit, rnoncourt geen Bach brengt lij aanspreekt bij de jonge- Dch dat hij Bach tracht te ren vanuit de barokke visie, geen sprake van een gene- rschil, doch van een musico- verantwoording. Men doet arnoncourt tekort door een te handhaven, doch wel cassette Cantate-project van Har- rt is inmiddels de elfde cas- 'erschenen met de cantates tot en met 42. Steeds blijkt dat dit project niet voorziet in een groeiende van de Bach-liefhebber, ok dat deze uitvoeringen ten staan van muziekstudenten, ten en koorleden. Harnoneourt heeft ook ndeel in het komende Hol- :tival. Op 5 juni zal in 'de Amsterdam een uitvoering worden gegeven van het oratorium 'Jephta' van Handel met als soliste Benita Valente, Norma Procter, countertenor Ren' Jacobs, Philip Langridge en Peter van der Bilt. Een herhaling van deze uitvoering, waarbij het Residentie Orkest de begeleiding verzorgt, vindt plaats op 7 juni in de Kurzaal te Sche- veningen. Hoge prijzen voor negentiende eeuwers LAREN De schilderijen van kun stenaars uit de 19e en 20e eeuw hebben tegen de verwachting in op de veiling van Christie's dinsdag in het Singer Museum in Laren, bete re prijzen opgebracht dan de oude meesters. Het meest werd betaald voor 'De Groenmarkt bij avond' van Petrus van Schendel en een landschap van J. H. Weissenbruch, die 55.000 opbrachten. Hoog geno teerd werd ook een winterland schap van C. H. J. Leickert met 40.000 en een 'Gezicht op Zwolle met de Peperbus van J. H. Verheij- en met 30.000. Toppers bij de oude meesters waren een Dorpsgezicht van J. C. Droochsloot en een stilleven van Cornells de Heem, die voor 38.000 een nieuwe eigenaar kregen. Een winters rivierlandschap van H. W. Schweickhardt bracht het tot 35.000. Warm onthaal voor Croiset in Londen LONDEN Jules Croiset is in Lon den een warm onthaal ten deel gevallen met zijn eerste voorstel ling in het Engels van 'Een zekere Vincent.' De grote zaal van het Shaw-theater was uitverkocht. Het publiek be loonde Croiset met een ovationeel applaus. Van de recensenten schreef o.a. Charles Lewsen van 'The Times' een lovende kritiek. Hij prees de Nederlandse acteur ook voor zijn moedige prestatie. De Engelse versie van dit solo- toneelwerk zal de komende weken ook in ons land te zien, zijn: op 2 april in het Van Goghmuseum in Amsterdam en op 4 april In Dili- gentia in Den Haag. Jules Croiset ROTTERDAM De traditionele jaarlijkse uitvoering van Bachs Jo hannes Passion door de Kon. Chr. Oratorium Vereniging 'Halleluja' onder leiding van Jan Eelkema be tekende dinsdagavond in de goed bezette Doelen een bevestiging van het hoge uitvoeringspeil dat dit koor in een lange reeks jaren, eerst onder Piet van den Kerkhoff en nu alweer geruime tijd onde rde te genwoordige dirigent heeft weten te bereiken. Ook voor dit gemengd koor ligt de verhouding vrouwen mannenstemmen ongunstig. Van Eelkema heeft met succes getracht het klankevenwicht zo goed moge lijk te verwezenlijken door tenoren en bassen in één groep rechts van het podium op te stellen. De koor zang was zeer gedisciplineerd en fraai van klank. De turbae (volks koren) werden met veel stuwkracht ten gehore gebracht. Het grote aanvangskoor 'Herr, unser Herr- scher' klonk indrukwekkend en het koor van de graflegging devoot en expressief. Bij wijze van tegenstel ling zouden wij de koralen een hogere graad van uitdrukkings kracht willen toekennen. Deze klonken soms wel eens wat te recht toe recht aan. Solisten voor deze avond waren Annette de la Bije, sopraan, Sylvia Schlüter, alt, beiden voortreffelijk voor hun taak bere kend. De twee zeer moeilijke tenor aria's blijken helaas de capaciteiten van Michael ten Houte de Lange te boven te gaan, zijn goed stemgeluid ten spijt. Ook Marius van Altema gaf de Evangelisten partij wat wei nig reliëf. Max van Egmond zong zijn bas-aria's op beheerste wijze. De beste prestaties leverde Bernard Kruysen in de Christuspartij. Be halve zijn prachtig stemgeluid en muzikale voordracht heeft deze bas-bariton iets van de oude zan gers-allure, (Denijs, Kloos, Ravelli, Scbeij). Het Amsterdams Philhar- monasch Orkest heeft correct en volgzaam begeleid. Arie Keijzer heeft aan het orgel met veel muzi kaal inzicht voor een aanvullende begeleiding gezorgd (Voorwaar geen gemakkelijke taak) Tijn van Eijk bespeelde het olavecimbel met ken nis van zaken. Maar met zijn al te drukke geïmproviseerde ornamen tiek en toevoegingen zijn wij het volstrekt oneens. W. H. Wolvekamp. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Ik, jij, wij allemaal' is de titel van het nieuwe boek van de maand, geschreven door twaalf auteurs. Elk van hen beschrijft in een hoofdstuk één of meer facetten van de intermen selijke relaties. Het boek, dat verschijnt in een oplage van 70.000 is vanaf 3 april gedurende een maand voor 13,50 verkrijgbaar. Daarna zal het 24,- gaan kosten. 'Hoewel uitgevers vrijwel uitslui tend worden gedreven door winst bejag en schrijvers door ijdelheid, mag er wat dat betreft voor dit boek een uitzondering worden ge maakt. Dit boek heeft een ideëel uitgangspunt, vooral ook omdat het een bijdrage wil leveren aan de geestelijke volksgezondheid', aldus prof. dr. G. A. Kooy bij de presen tatie van 'Ik, jij, wij allemaal' gis teren in Amsterdam. Op de inge wikkelde oorzaken van het misluk ken van relaties en de grote Universiteit Leiden 400 in Amsterdam 700 AMSTERDAM —De Leidse Univer siteit viert een deel van haar 400- jarig jubileum in 700-jarig Amster dam: van 27 maart tot 9 juni brengt het Rijksmuseum dan in sa menwerking met de Rijksuniversiteit van Leiden de tentoonstelling 'Leid se Universiteit 400'. De expositie is ondergebracht in vier zalen. In de eerste wordt een algemeen overzicht gegeven van het werken van de universiteit in de eerste jaren van haar bestaan (Filologie, theologie, rechten en medicijnen). In de tweede zal een reconstructie te zien zijn van het Theatrum Anatomicum op ware grootte en - aan de hand van oude prenten - precies zo ingericht als het er aan het eind van de zestien de eeuw moet hebben uitgezien, compleet met tientallen skeletten van mensen en dieren. De derde zaal geeft een beknopt overzicht van de Universiteitsbibliotheek en in de vierde zijn de (levende) planten samengebracht zoals die door de fameuze Clusius in het begin van de zeventiende eeuw in de Hortus Botanicus werden ge kweekt. psychische nood, waarmee veel mensen kampen hebben instituten zoals kerk en politieke partijen vol gens prof. Kooy geen antwoord. In de moderne menswetenschappen zoals psychologie, sociologie en andragogie ligt evenwel een ar senaal aan materiaal opgeslagen dat ter leniging van deze nood kan worden ingezet. In 'Ik, Jij, wij alle maal' is geprobeerd om op een hel dere, begrijpelijke wijze aan men sen inzicht te verschaffen over de aard van hun relaties, over de ei gen motieven, aspiraties en moge lijkheden', aldus prof. Kooy. Daar bij gaat het overigens niet alleen over de oorzaken van mislukking, maar ook het geluk en het plezier dat aan een relatie met een ander kan worden beleefd. V Aan de orde komen individue, rol lenspel, partnerkeuze, opvoeding, gezinsleven, gezinsmoeilijkheden, overgang en ouderdom en moeilijk heden met en beëindiging van de relatie. De auteurs zijn: G. R. van den Berg, prof. dr. M. van Beugen, F. R. J. Bourlcus, drs. G. de Bruijn, P. J. F. Dupuis, drs. Rita Kohn- stamm, Hans Korteweg, prof. dr. M. J. Langeveld, dr. H. Musaph, dr. M. J. A. M. Nevejan, dr. Richter Roeg- holt en dr. J. W. M. van Ussel. Voor de vormgeving het boek is rijk geïllustreerd zorgde Peter Boter- mans en Pieter van Delft Illustratie uit: 'Ik, jij, wij allemaal'. Compositie-opdrachten Johan Wagenaarstichting DEN HAAG —De Johan Wage naarstichting heeft dezer dagen aan vier Nederlandse componisten opdrachten verstrekt. Voor Bart Schurink in Weesp betrof dat een kamermuziekwerk voor vier instu- menten voor Willem F. Strietman het componeren van een liederen cyclus met orkestbegleiding en een pianopartij. De Amsterdammer Theo Loevendie werd uitgenodigd een kort werk voor piano te schrij ven en Joop Schouten te Rijswijk kreeg opdracht een werk te schrij ven met instrumentale begeleiding, bestemd voor de gezamenlijke ko ren van de Stichting Haagse Jeugd koren, die in het komend najaar haar zilveren jubileum zal vieren. Verder kende de Johan Wagenaar stichting nog negen premies toe voor uitvoeringen van Nederlandse kamermuziek. ERKDAG behalve zaterdags bestaat er tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch van familieberichten, die nog de volgende moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit geen opgave van advertenties meer mogelijk. IE Familieberichten kunnen worden ge- f in ALLE edities óf afzonderlijk in de ge- irde edities Groot-Rotterdam/Groot Den gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de breedte. Peter Reenders en Dieuwke Baalbergen op dinsdag 25 maart 1975 om kwart voor drie meentehuis van Katwijk. elijk zal om half vier worden bevestigd door lenders in de Triumfatorkerk, Piet Heinlaan rtjk. ns feliciteren van vijf uur tot half acht in de e kerk. s wordt: lat 109, 02230—27171, Den Helder, laan 24, Rotterdam-13. d 79, Katwijk aan Zee. aart a.s. hopen onze Ouders hun veertigjarig sfeest te vieren. J. Alblas J. Alblas-van Eynsbergen ïog lang gespaard mogen blijven is de wens dankbare kinderen en kleinkinderen, it, 20 maart 1975. ALGEMENE KENNISGEVING li nam God tot Zich Hermanus Gtfsbertus Galj aard gezegende ouderdom van 103 jaar. Familie en personeel Huize Horizont erdam, 15 maart 1975. fe Herengracht 143. raardebestelling heeft woensdag 19 maart sgevonden in het familiegraf op de be- plaats Zorgvlied. Al ging mijn levenszon ook plots'ling schuil in 't oosten, al liep mijn weg door 't doodsgebied, toch, goede herder, vrees ik niet; ook zelfs in 't schaduwdal zal mij Uw staf vertroosten. onden te zijn en met Christus te zijn is verre het beste. wens is in vervulling gegaan voor onze Man, Vader en Grootvader Warmolt Houwing n 68ste levensjaar, ihen a./d. Rijn: G. Houwing-Oostra Haarlem: A. H. J. Houwing M. Houwing-Krauss Jessica Natalie ora (Canada): A. C. A. Keyzer-Houwing J. J. Keyzer Michèle Yvonne Geraldine 'urt (Canada)L. H. I. van Leeuwen- Houwing J. J. van Leeuwen Jacqueline Anette Jennifer hen a. d. Rijn: M. G. Lammers-Houwing W. A. Lammers a. d. Rijn, 19 maart 1975. inckplein 164. pafenis zal D.V. plaatsvinden op zater- maart op de Oosterbegraafplaats. Aan- aan de aula te 12 uur. enheid tot condoleren na de begrafenis t kerkelijk en gemeenschapscentrum fon', Troubadourweg 2. Psalm 23. De Here Is mijn Herder mij ontbreekt niets. Hij doet mij neder liggen in grazige weiden. Heden nam God tot Zich, onze lieve Vader, Pleegvader en Opa Jakob Wijnhold weduwnaar van Siena Schouwman in de ouderdom van 89 jaar. *s-Gravenhage, A. W. Wijnhold, Oosterhesse- lenstraat 345. Emmen: Wim en Liesbeth Swanette Marjanne Erik en Alieke Delfzijl, 18 maart 1975. Van Julsinghatehuis, Wilhelminapark 23. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 21 maart a.s. om 13.15 uur in de bovenzaal van het Van Julsinghatehuis, waarna de ter aardebestelling zal plaatshebben op de Alge mene Begraafplaats te Delfzijl. Gelegenheid tot condoleren op donderdag 20 maart na 20.00 uur in kamer 12 of na afloop van de begrafenis. „God is getrouw". Heden nam de Here tot Zich onze lieve Moeder en Grootmoeder Gosiena Henstra-Brölman Oud 80 Jaar. Zij wist zich in leven en sterven in Gods hand. Rotterdam: A. Klandermans-Henstra S. Tj. Klandermans Go. Heddo, Renny Rotterdam: E. J. Henstra Rotterdam, 18 maart 1975. Huize „Atrium", Karei Doormanstraat 143. Corr.adres: Bergselaan 394b, Rotterdam-4. Geen bloemen - Geen bezoek. De rouwdienst wordt gehouden D.V. zaterdag 22 maart om 10.30 uur in Huize „Atrium", waarna de bijzetting in het familiegraf op de Zuider begraafplaats aan de Slinge 50 zal plaatsvinden om circa 11.40 uur. Na de rouwdienst in Huize „Atrium" gelegen heid tot condoleren. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van Toos Rubbens leerlinge van klas 1 H. Studenten en staf van de Christelijke Hogere Landbouw school te Dronten. In plaats van kaarten. Dankbaar voor alle liefde die zij uit haar vriendenkring mocht ontvangen is heengegaan mijn Nicht Antonia Koers Haar Hemelse Vader heeft haar thuis ge bracht. J. D. Koers. Zeist, 19 maart 1975. Corresp.adres: Waalsdorperweg 126, Den Haag. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Jufferstraat 1 te Zeist. De begrafenis zal plaatshebben te Zeist op de Algemene Begraafplaats, maandag 24 maart a.s. Hiervoor voorafgaande zal om 12.00 uur een rouwdienst gehouden worden in de aula van de begraafplaats vertrek van bovengenoemde rouwkamer om 11.45 uur. Na een langdurig geduldig gedragen lijden nam God tot Zich mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader Karei Frederik Hordijk rustend arts op de leeftijd van 69 jaar C. Hordijk-Beerhorst Bob en Ieke Leiderdorp, 19 maart 1975. Raaphorst 83. Onze man en vader is opgebaard in het rouw- centrum, Hogewoerd 162 te Leiden, (t.o. Plan tage) waar gelegenheid is tot rouwbezoek vrij dagavond a.s. van 7.30-8.30 uur en na afloop van de teraardebesteling in de ontvangkamer van de begraafplaats. Thuis geen bezoek. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 22 maart a.s. om 11.00 uur v.m. op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadese- weg te Leiderdorp. Daar boven in de Hemel, ver van het aards gewemel, ben ik eeuwig bij Jezus, mijn dierbare Heer. Heden nam de Heer tot Zich in Zijn Eerlijk heid mijn lieve Vrouw, onze Schoonzuster, Tante en Nicht Gezina Petronella Valstar-Stom eerder weduwe van P. W. H. Zalmé op de leeftijd van 81 jaar. Uit aller naam: J. Valstar Voorschoten, 18 maart 1975. Tsjaikovskilaan 24. Liever geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard In een der rouw kamers Barentszstraat 49 te 's-Gravenhage. Bezoek van 3-4.30 uur. De bijzetting in het familiegraf op de alg. be graafplaats Westduin. Ockenburghstraat te 's-Gravenhage/Loosduinen, is bepaald op za terdag 22 maart om 11 uur. Vertrek vanaf Barentszstraat 49 om 10.30 uur. Na de bijzetting gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. In vol vertrouwen op Christus Is heden van ons heengaan mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Francina Maatje van der Meer-Kieviet op de leeftijd van 61 jaar. Joh. 17 23 t.m. 28. RhenenH. A. van der Meer Ochten: W. J. H. van der Meer J. M. van der Meer- Slotboom Ouddorp: H. van der Meer Rhenen: T. A. van Hunnik-van der Meer H. J. van Hunnik Bergentheim: H. N. van Hunnik-van der Meer J. H. van Hunnik en kleinkinderen Rhenen, 18 maart 1975. Willem van Nasstraat 1. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 22 maart a s. om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Rhenen. Voordien zal een rouwdienst gehouden worden in de N.H. Cu- nerakerk. Aanvang 11.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraarde bestelling in het Wijkcentrum Rhenen-Hoog, Anjerlaan 1. Heden nam de Heer, door een ongeval, van ons weg mijn lieve Man, onze lieve Vader, Schoonvader en Opa Sieberen van der Baan op de leeftijd van 01 Jaar. A. van der Baan-Bos C. J. de Vrles- van der Baan W. J. de Vries E. H. Brilstra- van der Baan W. F. Brilstra M. Schaftenaar- van der Baan S. Schaftenaar S. van der Baan O. H. van der Baan- Slootweg en kleinkinderen Correspondentie-adres Geen toespraken Gelegenheid tot afscheid nemen bij de Coöperatie PC te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 183 donderdag van 18.30-19.30 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben vrijdag 21 maart a.s. tegen 12.30 uur op de Nieuwe Oosterbe graafplaats aan de Kruls- laan te Amsterdam. Zeer onverwacht nam de Here uit onze familiekring weg onze Schoonzoon en Zwager Sieberen van der Baan op de leeftijd van 61 jaar. E. H. Bos-Feijen A. Bos N. Bos-Becrs P. Bos C. H. Bos P. Bos-Pljper neven en nichten. Amsterdam, 18 maart 1975. Wibautstraat 131, Amsterdam Tel. 020-914400 Op korte termijn zoeken wij een jong Voor het advertentie-bedrijf De aard van deze funktie verlangt inzicht op het gebied van de marketing en in het bijzonder de reclame alsmede be kendheid met de moderne technieken ten aanzien van me diaplanning. Er wordt gewerkt in een klein team, dat bij zijn activiteiten wordt ondersteund door een afdeling marketing en media- research. Indien u belangstelling heeft voor deze aantrekkelijke funk tie kunt u uw schriftelijke sollicitatie richten aan de perso- neelchef commerciële sectoren van Het Parool B.V., Wibaut straat 131 in Amsterdam. Ook kunt u telefonisch informaties inwinnen bij F. Romeijn. Voor uw blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde Vrouw en onze Moeder en Oma Judith Pronk-v. d. Oever betuigen wij aan allen onze welgemeende dank. In het bijzonder dank aan ds. J. Catsburg en ouder lingen voor de geestelijke bijstand, de huisarts voor de geneeskundige behandeling, de wijkzuster zr. Ouwe hand van het Groene Kruis, de masseuse mevr. Arps voor de liefdevolle verpleging en de begrafenisonder neming C. v. d. Plas voor de goede verzorging van de begrafenis. Uit aller naam: C. Pronk Kinderen en kleinkinderen Katwijk aan Zee, maart 1975. Bestevaersweg 9. Voor de zeer vele blijken van belangstelling en mede leven die wij van u allen ondervonden hebben tijdens de ziekte, na het overlijden en bij de begrafenisplech tigheid van mijn lieve Man en der kinderen zorgzame Vader Pieter van Beek zeggen wij u allen hartelijk dank. S. van Beek-Paauwe Jan en Gerda Els en Jan Corrle Ineke Maasdijk, maart 1975. Prinsenlaan 2. Het is ons een oprechte behoefte allen hartelijk te danken voor de overstelpend vele bewijzen van mede leven, betoond na het overlijden van onze innig ge liefde Vader en Grootvader Bastiaan van Halem In de grote belangstelling die wij mochten ontvangen hebben wij een blijk gezien van grote waardering voor hem, die ons zo lief was. In het bijzonder danken wij de eerwaarde heer W. van Bokkum voor de pastorale zorg aan papa tijdens zijn leven, en steun daarna aan ons bewezen. Uit aller naam: N. Tempelaar-van Halem H. I. Ambacht, maart 1975. Weteringsingel 92. In plaats van kaarten. Voor de vele blijken van belangstelling, uw gebed en medeleven betoond tijdens de ziekte en na het over lijden van mijn Man, onze Vader en Opa Jacob Bakker willen wij u hartelijk dank zeggen. N. Bakker-Huibers Kinderen en kleinkinderen Maart 1975 „de Banscheiding", Voorburggracht 53, Broek op Langedijk. De krant wordt gelezen van pagina 1 tot en met pagina laatst. En als u 'm uit hebt, blijft hij tl trouw dienen. Bijvoorbeeld door de kopjes heel te houden wanneer u verhuist. Daar is de televisie toch zeker niets bij?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11