issie Kissinger icht bij impasse Kabinet Portugal Ford: datum voor stopzetting van hulp Cambodja Scheepsmagnaat Onassis overleden EG toegevender voor derde wereld dan VS eznjew m >edapest Koerden melden grove bestandsschendingen raël en Egypte houden been stijf }rster poogt _rzoening If Rhodesië Echtgenote Jackey was in New York Op Unido-conferentie in Lima 'Als congres toegeeft' het weer - Fleurig weertje ■weerrapporten JW/KWARTET MAANDAG 17 MAART 1975 BUITENLAND-WEER 5 JZALEM, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) Minister Henry iKssinger is na weekendbezoeken Syrië en Jordanië in Israël teruggekeerd en d aar geconfronteerd met hard verzet'tegen zijn nen Israëlische concessies in de Sinai te verwerven zonder dat Cairo overgaat tot een formeel ■aven van de krijgsbijl. In Jeruzalem wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Kissin- missie spoedig in een impasse geraakt. jesloten concessie van een te- ''iekking in de Sinai met 30 tot V in ruil voor politieke con ks door Cairo, dïoed ingelichte bronnen in Is- is vernomen dat de regering j niet bereid is verder over de te komen. Tegen verdergaande 'dl Israëlische kabinet heeft op de troepenterugtrekkingen is zaterdag van gisteren niet kunnen in Tel Aviv fel gedemonstreerd i tot verdere tegemoetko- door aanhangers van de oppositie. J"jen aan Egypte dan de al eer- Een Israëlische woordvoerder kwam na een eerste analyse van Kissin gers besprekingen met president Sadat met een verklaring dat de Egyptische voorstellen 'onvoldoende en onbevredigend' waren. De groot ste hinderpaal zou nog steeds zijn dat Cairo weigert officieel af te zien van het voeren van oorlog tegen Israël. Volgens het Israëlische blad Maariv in een exclusief bericht uit Wash ington wil Egypte de teruggave van de strategische passen in de Sinaï en de olievelden van Aboe Rodeis, maar eist Cairo ook nog de ontruiming van het militaire vlieg veld Bir Gafgafa in het hart van de Sinaï. Egypte acht dit steunpunt een bedreiging voor de scheepvaart in het Suezkanaal. Volgens Maariv stond tegenover deze eisen geen enkele politieke concessie van Egypte. Over Kissingers bezoek van zater dag aan president Assad van Syrië is gemeld dat er geen aanwijzingen zijn dat hij met nieuwe voorstellen voor het Golan-front uit Damascus is teruggekeerd. Over Kissingers overleg met koning Hoessein van Jordanië is weinig meer bekend geworden dan dat de Jordaanse koning is uitgenodigd eind april een officieel bezoek aan de VS te brengen. >0 'STAD (Reuter. UPI) 'De fiikaanse eerste minister Vorster zo-u opnieuw willen en een verzoening te bewerk ten tussen zwart en blank in esië. De Rhodesische eerste 3§ ter Ian Smith is gisteren in tad aangekomen voor overleg. 3<Jër en Smith zullen spreken de mogelijkheden van ont- g in Rhodesië, aldus een Olvoerder. bekend is de toenadering tus- rwart en 'blank in Rhodesië g verstoord door de arrestatie e zwart-nationalistische leider Sithole en zijn Zimbabwe "ianse Nationale Unie (ZANU) ervan beschuldigd de be dingen over de toekomst van •jteië te^en te werken. (Zim- de Afrikaanse naam voor ^slë). De ZANU zit sinds kort de paraplu van de Afrikaanse ïale Raad (ANC) in Rhodesië. 4is Salisbury is Sithole nog van mening dat de kwestie sië moet worden opgelost trijd en niet aan de onder lings tafel, een van de redenen waarom maakte de «ische regering dit weekeinde :ht bekend. Ook zou hij staande Afrikaanse politici willen vermoorden. Met de van de beschuldi- iu Ian Smith willen proberen ■leg met de zwarte nationa- weer op gang te brengen, r zou Smith tijdens het over- het hart willen binden zich uotief op te stellen. De Zuid- inse eerste minister zou bang at door de ontwikkelingen in sië zijn verbeterde betrekkin- et zwart-Afrika in gevaar ko- luid-Afrika zou ook geen mo- van plan zijn haar tweedui- nan po litiètroepen in Rhode- niew in te zetten, nu sinds «statie van Sithole de gueril- viteiten weer zouden zijn op- I. Onlangs werden d e politie- n teruggetrokken in kampen. Het uitvoerende comité van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft de 34 leden tellende centrale raad van de PLO. een soort mini-parlement, voor donderdag in spoedzitting bijeengeroepen. Er zal overlegd moeten worden over het Syrische voorstel een gemeenschap pelijk Syrisch-Palestijns militair en politiek opperbevel te vormen. De PLO-leiding is het in beginsel al eens met een dergelijk verenigd commando, zo heeft een PLO- woordvoerder meegedeeld. Via dit plan zou de PLO deel kun nen nemen aan een nieuwe ronde van het Midden-Oostenoverleg in Genève. Israël end e VS zouden de PLO dan niet meer van deelname kunnen weerhouden. De PLO zou via het gezamenlijke opperbevel deel uitmaken van een delegatie van Syriërs en Palestij nen en een weigeren van Palestijnen zou automatisch een weigeren van de Syriërs betekenen. Daarbij zou dezelfde taktiek worden gevoerd als destijds de VRR, de Voorlopige re volutionaire regering van Zuid- Vietnam, die op soortgelijke wijze werd ondergebracht in de Noord- vietnamese delegatie bij het Parijse Vietnamoverleg in 1972. Egypte zou meer voelen voor het sturen van één gemeenschappelijke Arabische delegatie, waarin verte genwoordigers van de 'frontlijn- partners': Egypte, Syrië, Jordanië en de PLO. Spinola komt met zijn vrouw aan in het Jaragua-hotel in Sao Paulo. Brazilië heeft hem politiek asiel verleent. )APEST, MOSKOU (AP, ■r, UPI) De Russische leider Leonid Breznjew is gisteren aan het hoofd een partijdelegatie per uit Moskou in Boedapest :komen. Hij zal er het van- beginnende elfde Hon- le partijcongres bijwonen, zijn eerste buitenlandse reis Breznjew zeven weken gele de achtergrond trad, wat Russische woordvoerders volg was van een ziekte in d met kouvatten, en die in itenland een golf van specu- op gang bracht, ew kwam daarna weer naar tijdens het recente bezoek Britse premier Harold Wil- in Moskou. Volgens waame- n Boedapest was Breznjew door de lange treinreis, zag hij er verder redelijk it. )mst naar Boedapest zou vol kslieden in de Hongaarse de beweringen weerleg- it Breznjew om gezondheids in of. uit politieke motae- illicht. spoedig van het to rn verdwijnen. heeft gisteren een nieuwe op de Sowjet-Unie gedaan ':ou ervan^ beschuldigd een vari economische samen- met West-Europa te voe- dit gebied onder Russische .sing te 'krijgen. Het pers- Nleuw-China gaf de inhoud i een artikel in het Chinese Iblad. dit blad poogt Moskou Eu- [jn wil op te leggen door met hand de valse indruk van ning té wekken met 'rook- in' als 'Veiligheid in Europa' Wapening in centraal-Euro- n de andere kant voert de expansie en infiltratie it-Euijopa op onder het uit- ird van 'totaal-Europese lischë samenwerking', terwijl itrole op, de uitbuiting van plundering van Oosteuropese wordt verscherpt.' ssische wiskundige Alexander een van de militante joodse nten in Moskou, heeft gezegd w Russische geheime politie ser$?em heeft bedreigd met ver wegens 'agitatie en propa- tegen de staat'. Luntz was geweigerd naar Israël te ren. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De Griekse scheepsmagnaat Aristo- teles Socrates Homerus Onassis is zaterdag op 69-jarige leeftijd in Parijs overleden. Onassis gehuwd met de weduwe van wijlen John Kennedy, Jacqueli ne Bouvier is gestorven aan een infectie van longen en bronchiën, die niet met antibio tica te bestrijden bleken, aldus een medisch bulletin. Onassis was op 6 februari in een zieken huis in Neuilly in Frankrijk op genomen voor ademhalingsmoei lijkheden. Hij leed al geruime tijd aan mysthenesia gravis, een ziekte die de spierbeheersing aantast. Op 9 januari was ook Onassis galblaas operatief ver wijderd. Op het moment van zijn overlij den was zijn vrouw Jacqueline in New York, waar zij het be richt vernam. Zij is met haar kinderen naar Parijs gereisd. Maandag was zij van Parijs naar de VS vertrokken. Uit Athene is vernomen dat Onassis naast zijn zoon Alexander op het eilandje Skorpios in de Ionische Zee be graven zal worden. Op dit eiland trad Onassis in 1968 in het hu welijk met Jacky Kennedy. De nalatenschap van Onassis wordt geraamd op 800 a 900 miljoen gulden. Onassis' bezittingen in Grieken land worden op rond 60 miljoen dollar geschat. Aangenomen wordt dat dit deel van de nala tenschap volgens de in Grieken land geldende voorschriften zal worden verdeeld. Dit betekent dat Jacky een kwart van dit vermogen erft, terwijl Onassis dochter Christina op het overige deel ervan aanspraak kan ma ken. Vervolg van pag. 1 gezien hij geen verklaringen mag afleggen. In Lissabon is officieel meegedeeld dat sinds de verijdelde staatsgreep 101 militairen en burgers zijn gear resteerd. Op de door de overheid gepubliceerde lijst komen de na men voor van zakenmensen, indus triëlen, uitgevers, grootgrondbezit ters, politici, juristen en hooglera ren. Duizenden Portugezen hebben inhet weekeinde deelgenomen aan een in een sportstadion in Lissabon door de communistische partij ge organiseerde massabetoging ter on dersteuning van ,het linkse militaire leiderschap. Navo De grensposten met Spanje bleven zondag voor de zesde achtereenvol gende dag gesloten. Alleen in het buitenland werkende Portugezen, buitenlanders, door de douane ver zegelde vrachtwagens en journalis ten werden doorgelaten. De secretaris-generaal van de NA VO, onze landgenoot mr. Luns, heeft gezegd dat het bondgenoot schap niets tegen Portugal zal on dernemen, als dit land zijn lid maatschap zou beeindigen. In een toespraak in Napels ver klaarde Luns zondag 'de NAVO kent geen Brezjnjew-doctrine' (in terventie in een land dat door een regiemsverandering uit het verbond van het Warschau Pact dreigt te vallen), Luns achtte het eerder waarschijnlijk dat het verlies van Portugal door toetreding van Span je goedgemaakt zal worden. Met zijn modern militair apparaat en zijn geografische ligging is Spanje voor het NAVO-bondgenootschap trouwens belangrijker dan Portugal, aldus de secretaris-generaal. Barzani: Wij aanvaarden geen amnestie TEHERAN-BONN (AFP, Reuter) Radio Vrij Koerdistan heeft zondag in een door radio-Teheran opgevangen uitzending melding gemaakt van drie zware schendingen op zaterdag van het bestand dat de Iraakse regering in het noorden van het land had afgekon digd. Daarbij zouden zeker honderd Koerden en tachtig Irakezen zijn gedood. De Europese Gemeenschap heeft zich tijdens de industrie conferentie in de Peruaanse hoofdstad Lima tegenover de derde wereld toegevender opgesteld dan de Verenigde Staten. Namens de EG zei de Ierse mi nister van industrie Keating: 'Wij vinden een groeiende deel neming van de ontwikkelings landen in de industriële produk- tie van de wereld noodzakelijk en in overeenstemming met de behoeften van internationale sa menwerking'. De arme landen proberen in Lima een resolutie aangenomen te krijgen die haar van een groter aandeel moet verzekeren. Op het ogenblik leeft zeventig procent van de wereldbevolking in ontwikke lingslanden, maar deze hebben maar zeven procent van de tota le welvaart. De Amerikaanse ambassadeur Tapley toonde echter weinig be reidwilligheid tegenover de eisen van de derde wereld. Hij wees alle beschuldigingen van de hand dat Noord-Amerika en West-Eu ropa de economische samenwer king in de rest van de wereld hebben tegengewerkt. Uitgebreid verhaalde hij over alle ontwik kelingshulp die de Verenigde Staten hebben verstrekt. Verachten Vorige week vrijdag nog viel de Chinese vice-minister van eco nomische betrekkingen mevrouw Moe Hoea de economische poli tiek van de Verenigde Staten (maar ook die van de Sowjet- Unie) fel aan. In Lima zei zij dat de supermogendheden de landen van derde wereld 'in boeien hebben geslagen en een juk opgelegd'. Zij drong er bij de ontwikkelingslanden op aan te streven naar economische onaf hankelijkheid, en de supermo gendheden te verachten omdat deze hen op een dwaalspoor wil len brengen. De niet afwijzende opstelling van de Europese Gemeenschap betekent niet dat de EG-woord- voerder en de sprekers van de ledenlanden geen kanttekenin gen hadden. EG-woordvoerder Keating zelf waarschuwde dat kiezen voor in dustrialisatie alleéén, kan leiden tot industriële centra als 'eilan den' die los staan van de econo mische ontwikkeling in een land. De industriële ontwikke ling moet naar zijn mening ge lijk lopen met de agrarische. Daaraan is in het verleden wel eens te weinig aandacht ge schonken. Ook de Brit Hood ging op deze toer. Hij zei dat, omdat dat het merendeel van de bevolking in ontwikkelingslanden op het platteland woont, de agrarische ontwikkeling voorrang moet krijgen. Nieuwe industrieën in de derde wereld moeten daarop ook geënt worden. Hood dacht daarbij vooral aan voedingsmid delenindustrie en kleine bedrij ven op het platteland. De lei der van de Britse delegatie hield de ontwikkelingslanden voor, hun ongeduld (om tot industriële ontwikkeling te komen; red.) te temperen met realisme. Aanpas sing van het economische systeem moet rekening houden met de belangen en problemen van élle betrokkenen. Geen winnaars De Westduitse minister voor economische samenwerking Bahr waarschuwde tegen het zoeken naar oplossingen voor ontwikke lingsproblemen door het aan vaarden van resoluties. In een economisch conflict, aldus de Westduitser, zijn er geen over winnaars, allen zullen lijden. 'Ik ben voor evolutie, voor vooruit gang door middel van compro mis en samenwerking'. De poli tieke coëxistentie ('het vreed zaam naast elkaar bestaan') moet worden uitgebreid tot eco nomische samenwerking, al dus Bahr. De Nederlandse miniser Pronk tenslotte zei dat een vrije markt altijd lijdt tot ongelijkheid zodat regelend moe worden opgere den. Er moet aan aanpassings programma's worden gewerkt. Nederland heeft daartoe enkele miljoenen bijgedragen en ook geld gegeven voor de bevorde ring van de verkoop van pro- dukten uit de arme in dé rijke landen en het vestigen van in dustrieën in de ontwikkelings landen. Nederland wil ook een verdere verbetering van het voorkeurssysteem van de EG, waardoor (thans) 47 ontwikke lingslanden eenvoudiger aan de gemeenschap kunnen leveren. Aldus Pronk op de conferentie van de Unldo de VN organi satie voor industriële ontwikke ling die tot volgende .week woensdag duurt. Inmiddels heeft de Koedistaanse leider Moestafa Barzani toegegeven dat de Iraans-Iraakse grensregeling het voor zijn strijders moeilijk had gemaakt de strijd in de bergen tegen de regering van Bagdad voort te zetten. Hij beloofde echter dat zij de strijd voor algehele autono mie zouden voortzetten ondanks het verliezen van hun toevoerlijnen naar Iran. Barzani zei dat noch een aanbod tot amnestie van Bagdad noch te rugtrekking in Iran zou worden aanvaard. De grensregeling van beide landen was gekomen als een verrassing. Over het bestand zei hij 'Wij zullen ons daaraan houden zo lang de regering dat eerbiedigt'. Hij zinspeelde er echter op dat de mo gelijkheid dat de Koerden hun hui dige strategie van verdediging langs vastgestelde lijnen tegen Iraakse regeringsoffensieven zou den prijsgeven en zouden overgaan tot guerrillastrijd. De Koerdenleider verklaarde dat het Iraakse leger en de luchtmacht de grootste aanval uit de geschie denis van het Koerdistaanse volk voorbereiden. Maar de Koerden zouden de strijd om hun politieke doeleinden te bereiken, voortzetten, dat i s 'democratie voor Irak en volledige autonomie voor Koerdis tan binnen het kader van de repu bliek Irak'. Barzani uitte bezorgd heid over het lot van de Koerdis taanse burgervluchtelingen. Er zijn naar schatting een half miljoen, van wie 150.000 over de grens naar Iran uitweken. WASHINGTON/PNOM PENH (AP, Reuter, UPI) President Ford is bereid een datum te noemen voor beëindiging van de Ame rikaanse hulp aan de Cambodjaanse regering als het congres in stemt met noodhulp van 82,5 miljoen dollar aan Lon Nol. Van onze weerkundige medewerker De zon is terug van weggeweest. Na eindeloze wolkenvelden in een zeer sombere week zonder een straaltje zon zijn er gisteren na de passage tan een koufront uit het Noorden eindelijk weer eens zonnige perio den gekomen. Dat koufront mani festeerde zich zaterdagavond het eerst in Noord-Nederland met wat licht hagelgetik; afkoeling in de bovenlucht. Het weer dat wij giste ren hadden beviel stukken beter vanwege het veel meer fleurige ka rakter ervan. Er waren afwisselende wolkendecors van buien die hagel en sneeuw gaven. Amersfoort kreeg de eerste droge sneeuw van het hele winterseizoen.De lucht is afkomstig uit het poolgebied en laat overdag geen hogere tempera turen dan circa zes graden toe. De nachten zijn wat kouder geworden met de mogelijkheid van lichte vorst: min één tot min drie graden. In Denemarken (Jutland) wordt het 's nachts circa min vijf graden. De hele vorige week heeft het weer in ons land onder invloed gestaan van een uitgebreid continentaal la gedrukgebied. Alle pogingen van een Scandinavisch maximum om het weerbeeld op te fleuren liepen op niets uit en te langen leste trok het maximum maar weg naar Rus land. Tezelfder tijd bouwde zich in het gebied IJsland-Oost-Groenland een nieuw hogedrukgebied op, waarvan het centrum zondagmor gen met 1031 millibar in de kern bij de Shetlands werd aangetroffen. Het hele systeem bereidt zich lang zaam nog wat in zuidoostelijke richting uit. Een lagedrukgebied, ontstaan uit een randstoring boven Duitsland, verwijderde zich naar Finland en toen was de baan vrij voor noordelijke winden. De lucht wordt momenteel boven het Zuidnoorse bergland voldoende opgedroogd om vandaag en morgen Weerrapporten ran gisteravond uur: ma ximum-temperaturen van gisteren en neerslag 19 uur: Amsterdam regenbui 7 0.2 De Bilt licht bewolkt 6 0.1 Deelen licht bewolkt 5 5 Rein*» onbewolkt 7 0.4 licht bewolkt 6 1 hagelbui 7 0.2 licht bewolkt 7 0.1 onbewolkt 6 2 onbewolkt 6 0.5 hagelbui fl 0.5 zwaar bewolkt 4 0.1 onbewolkt 18 0 licht bewolkt 14 0 hagelbui 5 0.3 zwaai bewolkt 11 C licht bewolkt 6 1 regen 5 2 zwaar bewolkt 9 0 sneeuw 3 5 Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrtick Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Müncben Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis sneeuwbui geheel bewolkt half bewolkt half bewolkt half bewolkt regen half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt regen half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt hall bewolkt Ford heeft steeds aangedrongen op een bedrag van 222 miljoen dollar militaire hulp voor de regering In de belegerde hoofdstad Phnom Penh en lijkt nu een laatste poging te willen doen het congres te bewe gen tenminste nog enige hulp te bieden. De regering-Ford heeft steeds gesteld dat het in de steek laten van de bondgenoot In Phnom Penh de geloofwaardigheid van de Verenigde Staten bij andere bond genoten een gevoelige deuk zou be zorgen. Inmiddels hebben Cambodjaanse regeringstroepen het dorp Tuol Le ap twaalf kilometer ten westen van Phnom Penh heroverd. Van daaruit voerde de Rode Khmer ra ketbeschieting uit op de hoofdstad. Zeker 267 leden van de Rode Khmer zouden bij de inneming zijn gedood; van verliezen aan rege ringszijde zijn geen cijfers bekend. De beschieting van Phnom Penh was gisteren wat minder, waardoor via de Amerikaanse luchtbrug naar de geïsoleerde stad een recordhoe- veelheid voedsel en brandstof kon worden gevlogen. De luwte kan een gevolg zijn van het verdrijven van de Rode Khmer uit Tuol Leap, ook is het mogelijk dat de Rode Khmer zich klaar maakt vóór groot offen sief op 18 maart, de dag waarop vijf jaar geleden de verbannen prins Norodom Sihanoek werd af gezet. Prins Norodom zei gisteren in een interview dat zijn regering in het in december beginnende droge sei zoen in Phnom Penh zal zitten. De Rode Khmer zou hem hebben ver zekerd dat hij tot zijn dood koning van het land kan blijven. In de buurt van het presidentiële paleis In Phnom Penh zijn gisteren twee mensen gedood toen een raket ontplofte. Ook kwam één terecht bij de Amerikaanse ambassade. In middels heeft Frankrijk haar am bassade-personeel uit Phnom Penh geëvacueerd. flinke zonnige perioden tot stand te brengen, maar vooral de kust provincies zullen van de Noordzee nog wél hier en daar een hagel- of sneeuwbui krijgen. Op de Balkan is het nog vrij warm met Bulgarije zaterdagmiddag achttien tot twintig graden. Vrijdagmiddag had zich daar tijdens een plotseling opste kende storm een driehonderd meter hoge zandwolk voorgedaan. VJ eg ge bruikers moesten midden op de dag met groot licht rijden. In Noord-Rusland meldde Moer- mansk plus één, maar Hoseda-Hard verder naar het oosten min 21 gra den middagtemperatuur. Volop tro pisch weer meldt Anantapur in In dia op 14 graden noord, 77 graden oost met maximaal 37 graden. Op het vliegveld Allahabad ligt het dauwpunt met min vijf graden maar liefst 36 graden onder de waargenomen temperatuur over eenkomend met een relatieve voch tigheidsgraad van ongeveer negen procent. Nog een aardig contrast: de temveratuur op 5.000 meter hoogte was zaterdag boven Brindisi min 32 graden, boven Rome en Sleeswijk min 29 tegenover de Ha- wai-eilanden min 14 en Duan in de Stille Oceaan min 5 graden. HOOGWATER VOOR DINSDAG 18 MRT. Vlissingen: 4.50-17.13; Harlngvlletsluizen: 0.35-18.52: Rottrdam: 7.29-19.59; Scheve- nlngen. 6.03-18.22; IJmulden: 6 43-19.02; Den Hlder; 10.23-22.35; Harlingen: 0.36- 13.06: Delfzijl: 2-46-15.09 zonnige perioden "•'Sm'' ta.qp 'Hij zegt, dat hij morgen terugkomt om zijn gestoomde broek te halen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5