Van Riel zorgt bij VVD voor rumoer 'Kabinet moet samen ergens voor staan' Conflict in fractie van PvdA in raad Amsterdam mmentaar Verband gelegd tussen Pr onk en Baader Meinhoi WD 3*fn vervoersbond teleurgesteld CAO-overleg Uitlatingen roepen kritiek op in congres in Breda Geen feestelijk jubileum van 'Door de Eeuwen Trouw' Vijf leden zeggen samenwerking met meerderheid op Arrestaties wegens ontvoering consul Leupin in Columbia Aantjes: Het lijken soms wel twee vijandelijke kampen 'Anders raken we elkaar straks kwijt' RITA Van Hanegems portret bracht ruim 500 gulden op Man omgekomen bij brand in Amsterdam Man verdacht van miljoenenfraude y/KWARTET MAANDAG 17 MAART 1975 BINNENLAND ten onrechte heeft de politieke van de WD, de heer Wiegel, fgelopen weekeinde voor zijn de eer opgeëist dat men kan waar men met haar aan toe is. elf heeft tenminste geen twijfel lestaan over de koers die hij de de jaren met zijn partij wil om de regeringsmacht weer te ren. Standwerker Wiegel gaat 'B an de markten bewerken waar ïsverre voornamelijk de PvdA ^ren heeft weten te verkopen. IdfYD'hoopt op een doorbraak in ^ting van diegenen die naar ?°ord van Wiegel 'in het n om historisch verklaarbare iditioneel begrijpelijke redenen PvdA hebben gestemd'. Men kfiegel neemt de PvdA-stemmers oeger niets kwalijk, hij is zelfs rip, maar het wordt nu tijd dat ware belangen zien en besef die bij de WD veilig zijn. V belangen gaat Wiegel voort afelen directe belangen in de «til klinkende munt, van 'de ei- ije bestedingsmogelijkheden van gers'. Ook daarin is hij op het jj 5 van zijn partij in Breda open- i geweest. Is dit nu allemaal oedige grootspraak, ijdele Wij zijn daar niet zo zeker heeft in elk geval goed gezien gemeenschapsuitgaven en socia- - zieningen de komende tijd een 7 wissel zullen trekken op hét ^le en dus ook op het particu- komen. Minister president Den minister Boersma proberen al tijd terecht de publieke opinie vertrouwd te maken dat wij in ationale economie de touwtjes t dan aan elkaar zullen kunnen ipen indien de burgers bereid durende enige tijd de pas van lomensgroei in te houden. ok voor'' de lange termijn zal de I ving zich ermee moeten ver- dat de welvaartsgroei die sinds ré h '60 ons deel is geweest, niet ilfde tempo kan worden voort- Het is niet voor niets dat de van de gereformeerde kerken ;h opgeroepen tot soberheid en enheid van levensstijl. Wij zul- t kunnen doorgaan met het os opstoken van grondstoffen r veel minder zullen wij de arme 5n! blijvend aan hun lot kunnen '1b, V( WD in tegenstelling tot het i van de korte termij nproble- jast heeft, mag haar niet misgund. De oppositionele orengt behalve nadelen, ook gtèn met zich mee (al mag men toewensen dat zij haar moge- T")n met Wat meer goede smaak 'het klakkeloos navertellen van over bewindslieden uit de bou- lers legt daarvan geen getuige- evenmin als hetgeen de heer e iiel zaterdag over minister leeft gezegd). ïts anders is dat de WD de rmijn problemen met hetzelfde van zich afschuift als zij het vraagstukken van de korte doet. De heer Wiegel heeft ;n middengroepers met zoet i gelokt, hij maakt zich op nu eliie met 'gewone arbeiders' te ,ee Iet is geenszins onmogelijk dat 12 lukt; dé mensen laten zich nu graag wijsmaken hetgeen zij Het is prettiger nog even weg ïen in de .roes van geld en n te Wennen aan de soberheid gereformeerde synode predikt, een roes is het meestal slecht Van onze parlementsredactie BREDA Op het WD-eongres zaterdag in Bred a is enig rumoer ontstaan over de harde aanval die de liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, deed op minister Pronk. Minister Van Riel legde verband tussen het optreden van Pronk en terroristische activiteiten zoals van de Duitse Bdader-Meihofgroep. Hij negeerde daarmee de afspraak in de WD, zich voorlopig niet in de affaire- Pronk te mengen. Zijn uitlatingen stuitten op kritiek bij een aantal VVD-kamerleden en congresgangers. 'Op zichzelf', zéi Van Riel, 'kan het me niets schelen dat Pronk dronken in een auto ging zitten. Dat kan iedereen over komen. Maar ik verwacht wel van een minister dat hij dan ogenblik kelijk de consequenties daaruit trekt. Pronk mist echter de moed voor zijn daden te staan. Wij zijn nu al zo diep gezakt dat een defini tieve veroordeling nodig is om een socialistische minister tot wijken te brengen. Een minister die de con sequenties uit zijn daden niet trekt, werkt mee aan het ontstaan van een klimaat in de maatschappij dat onevenwichtige naturen kan stimu leren tot revolutionaire geweldda digheden. Zo'n minister haalt de hoogheid van het gezag naar bene den. De ondergang van het gezag is één van de achtergronden van het optreden van de Baader Meinhof- groep', zei mr. Van Riel. Het WD-kamerlid mr. H. Koning noemde het 'een warrig betoog waarbij Van Riel zich in zijn poli tieke uitspraken door emoties laat leiden'. 'Men moet', zei hij, 'uit deze affaire geen politieke kanen trach ten te braden'. De VVD-afdeling in Soest en Soes- terberg, alsmede de liberale jonge renorganisatie JOVD, distanciëer- den zich openlijk van de uitlatin gen van Van Riel. De WD-leider H. Wiegel, die ook verrast werd door het betoog, wilde de 'grand old man' van de VVD echter niet in het openbaar afvalleri. 'Het gaat hier om een persoonlijke mening, waarmee ik het eens ben. Maar dat betekent niet dat wij politiek ge zien nu het hoofd van Pronk eisen. Wij zullen ons standpunt bepalen nadat eerst Pronk zelf, en vervol gens het kabinet en de rechter aan het woord zijn geweest', zei Wiegel. 'Ja-knikkers' Op het congres stond de door de WD-leden niet bestreden uitbouw van de VVD tot een brede midden partij en een mogelijke samenwer- Mr. H. van Riel king met KVP, AR en CHU cen traal. De nieuwe WD-partijvoorzit- ter Korthals-Altes wees op de vele kiezers, onder meer van DS'70, D'66, maar ook van KVP en ARP, die dakloos zijn geworden. 'KVP en AR hebben hun waardigheid verlo ren omdat ze als ja-knikkers van het kabinet Den Uyl fungeren. De enige redding voor deze partij is het tot stand komen van het CDA. Daarvoor moeten zij toegeven aan de gerechtvaardigde wensen van de CHU. Dat is ftdet alleen een partij belang, maar ook een landsbelang. Alleen uit de samenwerking van CDA en WD kunnen er alternatie ve regeringsmogelijkheden ont staan', zei de heer Korthals-Altes. De vroegere liberale voorman Geertsema, die tot erelid werd be noemd, waarschuwde het congres wel dat samenwerking problemen geeft. 'Men mag de eigen beginse len nooit wegwerpen, maar moet ook ruimte scheppen voor mensen die anders denken en met wie wij Van eeii verslaggever UTRECHT De Stichting door de Eeuwen Trouw, die zich inzet voor het vrijheidsstreven van Zuidmolukkers en Papoea's, heeft in Utrecht het 25-jarig bestaan gevierd. Voorzitter W. de Vries zei tot onge veer honderd leden (onder wie Zuidmolukkers en papoea's, dat bij de oprichting van de stichting in maart 1950 enkele honderdduizen den Nederlanders achter de doel stelling. de bevordering van een vrije republiek der Zuid-Molukken, stonden: De heer De Vries noemde het 25- jarig bestaan geen feestelijk jubi leum: 'Eigenlijk zouden wij de stichting zo snel mogelijk willen opheffen, maar dah natuurlijk wel als onze doelen, een vrij Ambon en een vrij West-Papoea, bereikt zijn. Wij willen doorgaan an die doel stelling te werken, wij geloven in de rechtvaardigheid van het stre ven van de Zuid-Molukkers en Pa poea's'. Hij zette zich fel af tegen kritiek op de stichting als zou deze bijdra gen aan het in stand houden van niet te verwezenlijken wensdromen. Ook wees hij erop dat nog in 1960 de ARP en de VVD in positieve bewoordingen het streven van de republiek der Zuid-Molukken on dersteunden. Gebrqik van geweld om de gestelde doelen te bereiken, wees de heer De Vries krachtig van de hand. In dit verband betreurde hij het gedrag van de Zuidmolukse jongeren eind december vorig jaar tegen het Vre despaleis. Het zelfde deed de 'presi dent der Zuid-Molukken' ir. J. A, Manoesama. 'Ik voel mij wel eens hopeloos en vaak alleen staan, maar wie' opkomt voor het recht, strijdt geen vergeefse strijd', zei hij. Hij beklaagde zich erover dat de gewelddaden -van kleine groepen Zuid-Molukkers worden aangegre pen om afe hele Zuid-Molukse ge meenschap in Nederland in diskre diet te brengen. moeten samenwerken voor een suc cesvol alternatief. Ik voorspel u dat er zo in de toekomst moeilijke be slissingen komen', zei de heer Geertsema, die benadrukte dat hij vroeger altijd het belang van de liberale invloed in het kabinet bo ven het directe belang van de Par tij had laten gaan. Veranderingen Mr. Van Riel bereidde het congres voor op de veranderingen die de WD zal ondergaan in het streven naar een middenpartij. Hij bena drukte dat het winnen van de volksmassa een geheel andere zaak is dan het winnen van de intellec tuelen voor de WD. De WD-fractieleider Wiegel onder streepte de psychologische barrières die de behoudende PvdA-kiezers zullen moeten overwinnen om naar de VVD te komen. In dat verband was opvallend de hartelijke invita tie die hij uitsprak aan het adres van het aftredende DS'70 kamerlid Berger om zich bij de VVD te scharen. 'Berger is goed thuis'in de behoudende PvdA-kringen. die wij willen bewerken. Het is één van de weinige leden van DS'70. van wie ik het uitermate zou betreuren als liij uit de politiek zou verdwijnen', zei de heer Wiegel. Veel minder enthousiast toonde mr. Van Riel zich over de afgetreden DS'70 voorzitter De Braauw. 'Hij is bij ons van harte welkom. Wij kun nen altijd veertig gulden lidmaat schap gebruiken. Hij zou misschien wel geschikt zijn om onze afdeling in een klein plaatsje als Warffum te versterken. Hij heeft zulke goeie manieren', zei de heer Van Riel. Jongen (15) achter stuur: omgekomen Van een verslaggever AMSTERDAM De vijftienen ,g Amsterdammer Robin van Ai Lena is na een aanrijding tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleden. De jongeman, die gezien zijn jeug dige leeftijd niet gerechtigd was een auto te besturen, reed volgens getuigen met grote snelheid op de Herengracht in de hoofdstad. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, toen hij in een opengebroken gedeelte terechtkwam. De normale afzetting was door een onbekende weggehaald. Het slachtoffer botste eerst aan de linkerkant van de weg tegen een stapel waterleidingpij- pen. ,sloeg vervolgens met de auto enkele malen over de kop en kwam tot slot tot stilstand tegen een ver derop 'geparkeerde auto. De zeventiefljarige Monique de Vries, eveneens uit Amsterdam, die bij hem in de auto zat. is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Verder kwamen het afgelopen week einde bij verkeersongevallen om het leven: de twaalfjarige Mare Keupe 'uit Den Haag, de 21-jarige elektricien G L. Markesteijn uit Utrecht en de 43-jarige G. W. van Beek uit Hilversum. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vijf leden van de PvdA-fractie in Amsterdam hebben besloten de samenwerking met de meerderheid van de fractie op te schorten tot een aantal tegenstellingen tussen deze meerderheid en het gewest zijn opgelost. Het zijn Pelle Mug, Wim Polak, Ernst Dienaar, Astrid Blokpoel en Pitt Treumann. Een zes de raadslid zou overwegen zich bij de vijf aan te sluiten. De PvdA-fractie telt in totaal ze ventien leden, inclusief de vier wet houders. De tegenstellingen gaan over de verklaring van burgemees ter Samkalden over de Nieuw- marktbuurt en de stellingname ten opzichte van de metro, waarbij dan verder nog meespeelt wie de vijfde PvdA-wethouder moet worden als opvolger van de afgetreden PSP- wethouder Huib Riethof. Zoals ge meld heeft de PSP laten weten geen geschikte mensen te hebben om hem op te volgen. Tijdens een fractievergadering kwamen de meningsverschillen dui delijk naar voren, toen bij stem ming zes raadsleden voor Treu mann stemden en zestien voor Rutgers van der Loeff en dat ter wijl het PvdA-gewest in Amsterdam onlangs Treumann heeft aangewe zen als kandidaat voor deze post. De fractie heeft nu bestóten de moeilijkheden voor te leggen aan het gewestelijk bestuur en de ge westelijke vergadering van de PvdA Amsterdam. Het bestuur komt woensdag bijeen. Donderdag vindt in het Foresterhuis in Amsterdam een vergadering van het gewest plaats. De heer L. Matteman. voorzitter van de PvdA-fractie in Amsterdam, toonde zich enigszins verrast over de stap van de vijf. maar 'ik heb te doen met redelijke mensen en dus zal er wel een oplossing gevonden kunnen worden. ïk zie het gebeu ren niet als een scheuring in de partij, maar als een conflict dat aan de gewestelijke vergadering voorgelegd zal moeten worden'. De PPR in Amsterdam heeft bekend gemaakt de kandidatuur van Pitt Treumann voor het wethouderschap te ondersteunen. B. en W van Amsterdam hebben de raad inmiddels voorgesteld het principebesluit van mei 1968 tot aanleg van een volledig metronet in de stad in te trekken. Dit echter met uitzondering van de in aan bouw zijnde Oostlijn van de Bijl mermeer naar het Centraal Station. CALI (EFE) Hei onderzoek naar de ontvoering van de Nederlandse honorair consul in Caü. Columbia. Eric Leupm. heeft geleid tot vier arrestaties. Deze werden verricht in het departement Del Cauca in de omgeving van het houtbedrijf van de Consul. Eric Leupin werd in de nacht van 31 januari op 1 februari ontvoerd door een dertigtal gewapende man nen in uniform. Zij zouden behoren tot de pro-Russische 'Revolutionai re strijdkrachten van Columbia'. In officiële kringen is men'er zeker van dat de heer 'Leupin zich in goede gezondheid 'rgens' in het land bevindt zoals de ontvoerders in hun telefoongesprekken aan de vrouw van de consul hebben mee gedeeld. Men verwacht dat de ar restatie van de vier verdachten, wier namen niet zijn bekendge maakt, positieve resultaten zal op leveren. Na de ontvoering werd een groot scheepse speuractie op touw gezet van 2.000 militairen en politieman nen onder leiding van hoge militai ren en regeringsvertegenwoordigers. en ti verslaggever anlHT De leden van de vak- beroepsgoederenvervoer van r voersbond CNV hebben za- In Utrecht hun grote teleur- 7, uitgesproken over het aan- Jvin dë werkgevers voor de ing van de CAO voor 1975. ■r vorige vergadering gaven ze gei -delegatie opdracht een ex- )re schot van zestig gulden te ie q voor het inhalen van de Me terstand. Het aanbod van egevers bleef op 25 gulden ter ïaafd. De tot nu toe gevoer- issificatie-onderzoeken van en werkgevers naar de C«van de achterstand, hebben y ilossdng kunnen bieden, om- 4. «als de heer C. Groenedijk op Vervoersbond CNV zei - de 'ev ers het gemiddeld loon van ïd. lustrie-arbeider niet aan- absaj achten, maar in gebreke eid een alternatief te noemen. ïlg: dei groepsvergadering deed de t de werkgevers voor te tweejarige CAO af te met lnhaalfases tot zeventig waarna zekerheid moet nis geboden, dat er een derde jase op 1 januari 1977 zal met als extra daarbij een vee op basis van het rapport r' irkclassificatie. ^-beroepsvervoerders vinden e werkgevers met hun 'neen' u wtoe mistig zijn gebleven. Ze L meer zekerheid, of zoals in 'ie' adering werd gezegd: 'Geen t, maar daden'. Van onze parlementsredactie UTRECHT Mr. W. Antjes heeft zaterd ag het kabinet gewaarschuwd dat het te kort schiet in het samen ergens voor sta an. Het lijks soms wel, zei de fractie voorzitter van de ARP in de Tweede Ka mer, of het kabinet bestaat uit twee vij andelijke mogendheden die elkaar bestrijden. De progressieve partijen, zo betoogde mr. Aantjes in de algemene ledenvergadering van de ARJOS, moeten niet van alles de schuld geven aan confessionele partijen. De confessionelen op hun beurt moeten niet steeds maar frustraties opwekken bij de PvdA en geen uitda gende accenten leggen. Ver keerd noemde mr. Aantjes bijvoorbeeld de wijze waar op kritiek wordt geleverd op minister Gruijters. De fractievoorzitter van de ARP liet deze waarschuwing horen en deed deze oproep tot meer eensgezindheid omdat hij bang was dat de confessionelen en progres sieven elkaar straks in de verkiezingsstrijd zouden ver liezen door over en weer maar verwijten te doen. Ook minister Boersma van sociale zaken zinspeelde op deze druk bezochte ARJOS- vergadering op een voortzet ting van de coalitie en op de volgende kabinetsperiode. Hij constateerde dat de VVD-fractievoorzitter Wiegel en de aftredende partij voorzitter Haya van Some- ren-Downer dit weekend weer met vereende1 krachten duidelijk hebben bewezen dat de VVD terecht buiten de regering is gehouden. Misschien, vervolgde minis ter Boersma, zal de VVD na de volgende verkiezingen uitgroeien tot een krachtige oppositie. Terugkijkend op twee jaar kabinetsbeleid noemde mi nister Boersma het eigenlijk onaanvaardbaar dat er zo weinig terecht is gekomen van de belangrijke doelstel lingen van het kabinet: ver spreiding van kennis, macht en inkomen. De positie van de PPR-mi- nisters Van Doorn en Trip in het kabinet vond minis ter Boersma wel moeilijk geworden door de dreigende uitlatingen van PPR-Ka- mërlid Van Gorkum. De spelregels zijn wel overtre den, Zoals gemeld zei de mi nister van sociale zaken on langs in Aalten het niet de grootste ramp te vinden, wanneer, de PPR uit het kabinet zou treden. De mens De ARJOS had de geestver wante ministers en staatsse- cretarisen uitgenodigd om uit te leggen wat er van de anti-revolutionaire politiek in het kabinet terecht was gekomen. Staatssecretaris Kooymans (buitenlandse za ken) legde het accent op de pogingen de internationale samenleving, waarin veel ongerechtigheid voorkomt op een ander spoor te krijgen. Hij moest zich verweren te gen ARJOS-voorzitter Fred Borgman, die had betoogd dat de regering in het er kenningsbeleid niet alleen formeel juridische aspecten moet afwegen, maar het be lang van de mens ook cen traal moet stelen. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) noemde, sprekend over zijn taken, het vraagstuk van de openbare orde en veiligheid ARJOS-voorzitter Fred Borgman (links) in gesprek met minister Boersma en KVP-fractieleider Andries- sen. het belangrijkste. Hij wees speciaal op het toenemen van de georganiseerde inter nationale misdaad en op het groeien van de terreur. De bewindsman waarschuwde dat het geweld ook geweld van de kant van de overheid kan oproepen. Staatssecretaris Veerman (onderwijs) wroeg zich niet tegen onderwijsbeleid af te zetten. Dit beleid, dat er vooral op gericht is de ou ders bij het onderwijs te betrekken, moet worden ge zien als een uitdaging. Vrij heid van onderwijs betekent niet dat men nu maar stil kan blijven zitten. De staatssecretaris toonde aan dat het beleid, zoals uitge stippeld in het ARP-pro gram, op het ogenblik wordt uitgevoerd, zij het in een wat pregnante vorm. Geen effect De ARJOS-vergadering le verde nog een boeiende dis cussie op over het voorstel van de KVP. ARP en CHU tot verlaging van de winst belasting tussen twee partij genoten: minister Boersma en fractie-voorzitter Aantjes. ARJOS-voorzitter Borgman had reeds gezegd dat het indienen van het wetsont werp een onbegrijpelijke ma noeuvre was. De regering moest kennelijk de pin op de neus hebben. Minister Boersma geloofde dat deze belastingverlaging geen en kel effect zal hebben voor de werkgelegenheid. Veel beter is bijvoorbeeld de sug gestie van de regering subsi die te verlenen op investe ringen. die arbeidsplaatsen opleveren. Hiervan kan ook elk bedrijf profiteren. Van de 150 miljoen gulden die deze- belastingverlaging kost zullen volgens minister Boersma vooral grote onder nemingen profiteren. Mr. Aantjes legde er de nadruk op het voorstel niet te zien alls een WD-voorstel, zoals wel wordt gesuggereerd. De VVD ziet er kennelijk brood in om op de lijn van de KVP en ARP te kruipen. Daar moeten we niet In trappen, aldus de fractie voorzitter van de ARP. (ADVERTENTIE) Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. FUurop Intoflora cnrandurt Uv 6e KonixilnntgratM 13S, Dm Haai. 'Ik moet op de bazar van de kerk bij de grabbelton staan'. In het Singer Museum te Laren werden zaterdag voorwerpen die aan de actie 'Geven voor Leven' geschonken werden geveild. Een portret van Willem van Hanegem bracht er 525 gulden op. In totaal leverde de veiling ruim 21.000 gulden op. Van een onzer verslaggevers A MSTERD AM/NOORD WIJKER - HOUT Bij een brand in een huis aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam is de 48-jarige J. W. de Nooij om het leven gekomen. De brandweer vond hem in de woon kamer op de derde verdieping. Zijn 38-jarige vrouw werd op de vierde verdieping gevonden. Zij is opgeno men in een ziekenhuis. De kinde ren. dertien, twaalf erAelf jaar oud. bleven ongedeerd en zijn onderge bracht bij hun grootmoeder. Me vrouw De Booij was zaterdag jarig. Om twee uur was het echtpaar na een feestje in de woonkamer naar bed gegaan. De oorzaak van de brand is nog onbekend. In Noordwijkerhout brak zaterdag morgen brand uit in een paviljoen van de psychiatrische inrichting St. Bavo. De veertig patiënten, die in het paviljoen verblijven, konden tijdig door het personeel in veilig heid worden gebracht. Het perso neel was namelijk op zijn hoede, omdat eerder in de nacht ook al brand was uitgebroken, maar die kon door het personeel zelf worden geblust. De tweede brand greep echter zo snel om zich heen, dat de brand weer van Noordwijkerhout eraan te pas moest komen, terwijl ook die van Leiden assistentie verleende. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. omdat er aanwijzingen zijnMdat. beide branden zijn aangestoken. Winkels In Purmerend zijn gisteren twee winkelpanden uitgebrand, terwijl van een derde pand de bovenetage werd verwoest. De brandweer in Amsterdam moest in het weekeinde meer dan eens uitrukken. Op het terrein van de stichting 'Jongens land' ging een stal met daarin ze ven schapen en een varken in vlammen op en aan de Baden Po well weg werd een houten nood- school vrijwel totaal verwoest. Tot slot moest de brandweer in actie komen bij een uitslaande brand in het pand Nieuwezijds Voorburgwal 288, waarin onder meer dagblad Trouw een etage heeft gehuurd. Hier ontstond het vuur in de lokaliteiten van een importhandel in grammofoonpla ten. NIJKERK In samenwerking met de rijkspolitie in Apeldoorn heeft de recherchegroep van de rijkspolitie in Nijkerk de 44-jarige assurantie- bemiddelaar T. van H. uit Hoevela ken aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dë Rotterdamse Disconte- ringsbank in Amsterdam voor 2,5 a driemiljoen gulden te hebben op gelicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3