VASTEN, MAAR IN WIENS BELANG? Jan en alleman borrelt er maar op los M n im Vandaag Wereld- O diakonaal prj wffi9 1% giro 2211 Nikodim dr. in theologie Zaak-Wiersinga gaat naar volgende synode TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 KERK door drs. G. Manenschijn Je kunt geen kerkblad of krant met een kerkelijke rubriek opslaan of je leest wel iets over het vasten als nieuwe levens stijl. Het is een onderwerp, dat sterk in de belangstelling staat De trouwe kerkganger kan er van meepraten. Wat vroeger in de reformatorische kerken 'lijdenstijd' heette, wordt nu 'veertig-dagen-tijd' of 'vasten-tijd' genoemd. Zelfs kerkelijke vergaderingen houden zich met de nieuwe levensstijl bezig. Het gaat wat onwennig en nog steeds in lokalen die blauw zien van de rook. maar dat mag niet hinderen, want voorlopig gaat het nog niet tegen sigaren, maar alleen tegen het lapje vlees. Weliswaar is de laatste weken de aandacht wat verschoven naar het ge heel van een sobere levensstijl, maar dat heeft niet kunnen voorkomen dat de oor spronkelijke gedachte van een vastendag de discussie heeft bepaald en de mensen vooral emotioneel bij het onderwerp heeft betrokken. Dat is goed te merken aan ingezonden stukken en reacties op preken. Tegenstanders zijn bevressd, dat hun de goede dingen van het leven door de neus worden geboord en voorstanders doen als of er nu eindelijk weer eens iets van een eigen christelijke levensstijl kan worden beoefend. Je mAg er eigenlijk niet tegen zijn. Het is daarom goed, terugkijkend, de zaak uit de emotionele sfeer te halen en de argumenten voor en tegen op een rijtje te zetten. Is vasten als nieuwe levensstijl een goede zaak en zo ja. stelt het ook wat voor? Wat zijn de motieven en doelstellin gen? En vooral: wélke en wiéns belangen staan op het spel? Motieven Motieven voor het vasten zijn vaak heel persoonlijk. Als we echter letten op een paar algemene kenmerken (we houden geen rekening met dieethouders, die, het zij gezegd, zich dikwijls zeer streng moe ten onthouden van allerlei heerlijke din gen. Over vasten gesproken!) dan kunnen we allereerst denken aan bijbelse motie ven. In de bijbel wordt het vasten aanbe volen als iets goeds. Maar dan niet om het vasten zelf, maar als een oefening in de godsvrucht. Vasten komt niet in mindering op het goede leven, dat ons van harte is gegund. De Middeleeuwse kerk echter wierp zich meer op het vasten dan op het goede leven. Het werd een doel in zichzelf. Bevrediging van de zinnen was voor chris tenmensen minder gewenst. Het verbod van voorbehoedmiddelen en het verplichte celibaat zijn daarvan nog steeds een uit drukking. Merkwaardig is. dat juist op dit punt sommige reformatorische christenen wel wat zien in vasten en ascese. De moderne hedonistische levenswijze ('de mensen wil len maar genieten') voert maar van God af. Vasten en onthoudingen zijn een ge wenste tegenbeweging. Anderen hebben meer algemeen-menselij ke motieven. De gedachte aan honger in grote delen van de wereld doet de eetlust vergaan. Eten in een goed geweten wordt een probleem. Weer anderen menen oprecht, dat het uit' de mond gespaarde voedsel hongerlijders ten goede kan komen. Wie minder naïef is, wil in ieder geval een téken stellen. In een sobere levensstijl brengt hij zijn soli dariteit met de armen tot uitdrukking. Tenslotte noem ik nog het motief uit deernis met het slachtvee. Kalveren en kippen leiden een boos bestaan, alleen maar om de consument een goed stukje vlees te verschaffen en de producent maximale winst (of minimaal verlies!). Hoe men nu ook zijn houding kiest, duide lijk is, dat deze motieven allemaal erg nobel zijn. Kun Je er wel met goed fatsoen tegen zijn? Dat gaat inderdaad erg moeilijk. De argu menten van de tegenstanders zijn gemak kelijk te herleiden tot eigenbelang. De 'consument vreest het afscheid van zijn vrijdagse karbonade of zondagse pudding. De producent ziet zijn inkomsten al met tien procent dalen. Wat praten we nog? Christelijke moraal is toch het tegengestel de van eigenbelang. Christenen moeten offers kunnen brengen. Op gevaar af verkeerd begrepen te worden, zou ik willen beweren, dat het vasten, zeker zoals het ons gepresenteerd wordt, minder mooi is dan het lijkt en zelfs niet helemaal onschuldig. En met name, omdat er onvoldoende rekening wordt gehouden met het (eigen) belang. Ik wil voor deze stelling proberen wat argumenten aan te voeren om te eindigen met een voorstel tot een alternatief. Doelstelling We hebben de motieven al besproken, maar hoe staat het met de doelstelling? Het is verrassend te ontdekken, dat die erg onduidelijk ls. Wil men toe naar een persoonlijke moraal van christelijke snit? Wil men bescherming van het uitgebuite dier? Of de hongerlijders helpen? Of be sparing van voedsel? Laten we beginnen aan te nemen, dat het gaat om hulp aan derden en dan vooral aan de hongerlijders. Is er dan iemand te vinden, die serieus wil beweren, dat de De Heer richt op zyn berg een maaltijd aan, van spy's en merg, van uitgelezen wijnen; van heind' en ver zal men aan tafel gaan, de Heer is gul en goed voor al de zijnen. Gezuiverd en belegen is de wijn, zo rood als bloed, gerijpt tot heil en zegen; op deze berg zal 't feestlyk toeven zijn, hier leidt de Heer ons heen langs alle wegen. Gezang 27 vers 1 en 2. voorgestelde versobering een bijdrage kan zijn aan de oplossing van de gigantische problemen die er liggen? Er kan wél iets anders worden bereikt: dat de ernst van deze problemen van het proletariaat aan het oog werd onttrokken door allerlei par ticuliere liefdadigheidsacties. De tegenwerping luidt: oké, maar het gaat allereerst om mentaliteitsverandering. Om een eigen christelijke levensstijl. Daarna komen veranderingen op grote schaal. Ongetwijfeld kunnen met déze doelstel ling de voorgestelde maatregelen wel iets bereiken. Sommige mensen zullen er in derdaad in slagen hun leven meer christe lijke inhoud te geven. Zeker als het gaat om zinvolle besteding van vrije tijd waarop A. J. Klei reeds heeft gewezen. Ik voeg er aan toe: offervaardigheid voor kerk en diaconie. Maar we moeten goed begrijpen, dat we dan bezig zijn met de opbouw van een persoonlijke moraal. En de ervaring heeft geleerd, dat een persoonlijke moraal, los van een sociale en politieke strategie, nog nooit iets heeft kunnen oplossen aan har de structurele verschijnselen als honger en armoede. Teveel nadruk op persoonlijke moraal kan zelfs gevaarlijk zijn. De goede bedoeling van de boterham-met-tevreden- heid en de gehaktbal in plaats van de cotelet leidt de aandacht maar af van de zaak zélf. Belangen Dominee (die moet rondkomen van een zeer laag traktement): 'We eten bij w(jze van proef geen vlees meer'. Ryke dame: 'O ja? Nu, je kunt net zo en versterkende wijn'. goed leven van vis, wild, gevogeltje (Uit Punch van 3 mei 1909) We moeten nog een stap verder gaan. We moeten de vraag stellen: wélke en wiéns belangen zijn in het geding? Als we naar de kerk kijken, welk belang zou de kerk dan kunnen hebben? Ernst Troeltsch heeft in zijn beroemde boek 'Die Soziallehren der christichen Kirchen und Gruppen' gewezen op het verschil in waar dering van het vasten bij een volkskerk aan de éne en bij secten en vrije kerken aan de andere kant. Een volkskerk heeft belang bij een stabiele maatschappij, want ze is met die maatschappij verweven. Dat vraagt om volgzame kerkleden. Welnu: dit belang "wordt gediend door een onthou- dingsmoraal, want lustonderdrukklng leert de mensen zich te beheersen en te onder werpen. Hoewel ook thans sommige kerkleiders zich wat al te gretig op het vasten storten al was het een mooie zaak je behoeften te onderdrukken, geloof ik toch dat de kerk vandaag dit belang niet kan hebben. De gelovigen zijn veel te zelfbewust geworden. Bovendien is het vasten (nog) .niet een echt kèrkelijke zaak, maar meer een ideaal van bepaalde groepen in die kerk. Welk belang zouden die groepen kunnen hebben? Laat ik heel voorzichtig zijn en niet meer aanwijzen dan een minimale relatie tussen onthoudingstheorieën en be langen. De voorstanders van het vasten zullen over het algemeen geen belang heb ben ln veefokkerijen en slagerijen. Hun inkomens komen ergens anders vandaan. Deze opmerking wil niets kwaads suggere ren, alleen maar een feit constateren. Hoe je het ook wendt of keert, het blijft opvallend. dat het uitgerekend is begon nen met het lapje vlees en niet met reizen naar Israël, Rome of de wintersport. Ook HiFi-installaties én deelname aan culture le manifestaties bleven buiten schot. Ik heb het onbehagelijke gevoel dat men zich, waarschijnlijk onopzettelijk en zeker zonder kwade bedoelingen, keerde tegen de genoegens van gewone, hardwerkende mensen en dat men de culturele en intel lectuele genoegens van de sociale boven laag van ons volk onberoerd liet. Waarom eigenlijk? Gaan de mensen zich écht te buiten aan eten? Behalve in geval van ziekelijke afwijking komt vraatzucht niet meer voor. Het strenge modebeeld van onze tijd werkt al jaren zeer effectief op door A. J. Klei Vandaag is de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding vijfenzeventig jaar geworden en ter gelegenheid daarvan is het maandblad van de jarige met een herdenkingsnummer uitge komen. De beide eerste pagina's daarvan worden bijna helemaal in beslag genomen door het herdenkingsartikel van voorzitter W. C. F. Scheps (Scheps-van-Kerknieuws)Hij noemde zijn verhaal 'De lofzang in stilheid' maar dit verhinderde hem niet een nogal stormachtig proza weg te geven. Ik knip er het volgende uit: Nu leven we ln een welvaartsstaat en Jan en allemaal heeft een auto al is het ook de dood op wielen. Men borrelt er op los en ondanks het blaaspijpje zitten er nog lie den in bepaalde staat achter hun stuur. Ze rijden roekeloos en onverant woordelijk en jong en oud die zich op de weg bevindt en de regels in acht neemt, valt als een prooi van zulke barbaren(. Tientallen lieden die met nadruk stelden dat naast de rode vaan de blauwe hoorde te wapperen, die de stelling verkondigden dat den kende arbeiders niet drinken en drinkende arbeiders niet denken, zeggen nu dat men zonder een pilsje, zonder uat heerlijk, hel der. in huis niet leven kan en wij zien socialistische dienaren der kroon met een groot glas al coholica voor zich als zij zich ergens laten fotograferen. Zo is het goud verdonkerd en de klad is gekomen in de Ned. drankbestrijding, rechts en links. Tot zover de heer Scheps. Hij heeft gelijk, de drankbestrijders hebben de wind tegen. Om ons nu te beperken tot de kring die de jubilerende vereniging bestrijken wil. vroeger dronk eigenlijk alleen maar de bovenlaag van de gere formeerden: academici die het op de studentensociëteit, en zakenlui die het tijdens een diner-met relatie hadden geleerd. Bij de ge wone gereformeerde man was de zaak bekeken met een flesje zoete kruidenierswijn als vader of moe der Jarig was en dat flesje stond dan nog in de schaduw van de grote schaal met eigengemaakte vruchtenbowl. Maar toen de por- temonnaies beter gevuld werden en de blik verruimd, deed om te be ginnen de vermouth zijn intree. Aangezien niemand het lang vol houdt bij dit naar dropwater sma kend vocht kwam al gauw de sherry de deur binnen, met in zijn kielzog de onvervalste borrel. Als zondendelger hadden de broe ders de opmerking bij de hand dat calvinisten niet bij de choco ladeketel zijn grootgebracht en aldus is het geschied dat we nu zo ver zijn dat, om het eens schepsi- aans te zeggen. Jan en alleman er op los borrelt. Het is merkwaardig dat deze ont wikkeling, die ik misschien wat erg ruw geschetst heb. nooit veel aanleiding heeft gegeven tot be zorgdheid. Als het over verander de moraal gaat, vliegen ieders ge dachten in de richting van het bed en zijn klaagzangen, althans onzekerheden, niet van de lucht, maar ik heb nog nooit een be kommerde verhandeling gehoord of gelezen over drankgebruik vóór of bulten het huwelijk (laat staan in het huwelijk). Onlangs hadden we een plaatje in de krant van de hervormde studentendominee Ni co Bouhuijs. Hij hield een glas bier in de hand. Kan dat wel?, vroeg een zeer nauwgezet persoon me. Ik antwoordde dat blijkens mijn ervaring in onze kring de mensen zich er erg over opwinden als Je aan Je eigen of andermans lijf zit, maar dat het hen vrij onverschillig laat wat Je er in giet. Bouhuijs met een drankje kan dus wel, maar wee zijn en ons gebeente als hij afgebeeld zou staan met een juffertje op z'n knie. Er is nog Iets dat opvalt. Je treft her en der waardering aan voor radicale standpunten. Niet dat Je zelf dergelijke standpunten me teen omhelst, maar 't is toch mooi wanneer iemand zo duidelijk van zijn anti-autoritaire houding blijk durft geven, zo uitgesproken paci fist is, zo compleet thuis de boel emancipeert.Maar tegenover het radicalisme van de geheelont houding (en de gereformeerde drankbestrijders zijn consequente geheelonthouders) staan we direct klaar met een: kom, kerel, één zo n glaasje hindert toch niet, doe niet zo ongezellig! Ik kom weer eens met professor Gunning aan. Deze was een strikt geheelonthouder (en ook vegeta riër, wat velen niet weten, omdat Gunning daarover zich nooit na drukkelijk uitliet). Maar Gunning waarschuwde tevens tegen 'de dronkenschap van de afschaf- Een plaatje uit de tijd, waaraan de heer W. C. F. Scheps herin nert, namelijk toen denkende arbeiders niet dronken. Het is een tekening uit De Notenkraker van 10 juli 1926, waarop roomse jongens langs een AJC-kamp lopen en minachtend zeggen: 'Niks lollig, er wordt geen eens bier geschonken en gerookt'. fingsijver'.-Geeft de gereformeer de vereniging voor drankbestrij ding van een dergelijke dronken schap blijk en komt het daardoor dat ze slecht in de markt ligt? Ik meen van niet, al moet ik toe stemmen dat de bijdragen in het maandblad der vereniging niet al tijd kalm van toon zijn. Ligt de geringe toeloop naar deze (of een andere) organisatie van geheel onthouders dan in het feit dat we zulke ernstige tijden beleven dat een kruistocht tegen drank iets potsierlijks krijgt? Maar we hoe ven niet met onze tijd te scher men, want Gunning had het in de vorige eeuw ook over een tijd als den onzen, zoo rijk aan ontzaglij ke problemen, aan geweldige ei- schen, aan gevaren Van overspan ning en óverprikkeling. Kortom, hoe het komt, komt het, maar de geheelonthouding zit in de kantlijn en eerlijk gezegd, ik voel ook geen aandrang me bij collega Scheps of een andere af schaffer aan te melden, ik ben naar het getuigenis van Vrij Ne derland een 'Innemend' iemand. Toch feliciteer ik de jarige graag, al was het alleen maar hierom dat drankbestrijders ons er bij bepalen dat vrugen van en rondom een nieuwe moraal niet bekeken zijn met sexproblemen. Voor belangstellenden is hier het adres van de secretaris der vijfen zeventig-jarige: Meppelweg 376. Den Haag. ADVERTENTIE Bestem ook deze maand van uw netto maandinkomen voor onze verre- naaste in nood t.n.v. het Algemeen Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken in Nederland Koningslaan 7, Utrecht. MOSKOU Nikodim, metropoliet van Leningrad en Novgorod, presi dent van de Praagse christelijke vredesconferentie, heeft vorige maand uit handen van archiman driet Cyrll, rector van de theologi sche academie ln Leningrad, het diploma van doctor ln de theologi sche wetenschappen ontvangen met het daarbij behorende gouden kruis. Het doctoraat werd door de weten schappelijke raad van de academie toegekend en patriarch Plmen van Moskou en heel Rusland be krachtigde dit op grond van een vijf delen omvattend proefschrift. Nikodim, die sinds vele jaren ver bonden is aan deze theologische school en ook in het schoolgebouw woont, had reeds de titel van ma gister. De archimandriet Cyril is sinds kort aan deze school als rector verbonden. matiging in eetlust. Kortom: degenen, die het vasten bepleiten, snijden mij te veel in andermans en te weinig in éigen vlees. Aanvaardbaar Het belang, dat écht op het spel staat is het belang van de armen en de hongerlij ders. En als er dan iets gebeuren moet, cian moet er een ethiek ontwikkeld wor den, die hün belang voor honderd procent tot gelding brengt. Zo zagen, in de visie van Troeltsch, de secten en vrije kerken het ook. Hun vasten was uitdrukking van radikale solidariteit met de armen. Het ging niet tegen de 'vreugde der zinnen', maar tegen structuren van onrecht. Ascese was verbonden met het ideaal van het liefdescommunisme. Voor God waren im mers alle mensen gelijkwaardig en dat moest tot uitdrukking komen ln aardse gemeenschapsvormen. Deze motivatie, die zowel een principe als een doelstelling omvat, lijkt me de énig aanvaardbare. Er aan ten grondslag ligt het gelijkheidsprincipe. Dat principe is be langrijker dan het vasten zélf, want vasten kan zowel met het gelijkheids- als met het ongelijkheidsprincipe (de middeleeuwse vastenpraktijk) worden verbonden. Al te lang heeft de kerk het ongelijkheidsprinci pe begunstigd. Het wordt tijd dat te ver vangen door het gelijkheidsprincipe. Natuurlijk ben ik me er van bewüst dat 'gelijkheid' een moeilijk begrip is. De Amerikaan John Rawls. een expert óp dit gebied, heeft nog niet zo lang geleden een boek van bijna zeshonderd bladzijden over dit onderwerp gepubliceerd. Dat tekent wel de problemen, die met dit vraagstuk ver bonden zijn. Kort gezegd komt het hier op neer: we moeten leren het onverdraaglijk te vinden, dat anderen, om welke redenen dan ook, het minder hebben dan wij. De uitwerking van dit principe vraagt niet om een persóónlijke, maar om een sociale moraal, aangevuld met een politieke stra tegie. Dat zal zó moeilijk zijn, dat we ons niet moeten laten afleiden door het lance ren van goedbedoelde, maar privé-pogin- gen, die weinig kunnen uithalen. Is er dan helemaal geen ruimte meer voor een persoonlijke levensstijl als versobering en offervaardigheid? Natuurlijk wel. Heel graag zelfs. Maar laten we er geen ophef van maken en vooral niet gewoon ménse lijke plicht laten doorgaan voor christelij ke prestatie. Tot een sobere levensstijl behoort zekersober te doen over die le vensstijl. Niet wij, maar anderen moeten maar uitmaken of het ook wat voorstelt. Drs. G. Manenschijn te Amstelveen is we tenschappelijk medewerker aan de theolo gische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. DE MEERDERHEID In onze samenleving waarin z'n best doet om democratisch beslissen en te handelen, speelt meerderheid een grote rol. Een sluit bij meerderheid genomen wettig, of het juist is, is daan nog niet uitgesproken. Men kan besluit aanvechten. In Exodus gaat het over de rechtspraak i poort, waarbij vooral de ouc betrokken zijn. In een recente visiereportage uit het Midden ten kon men nog zo'n poort ouderen bewonderen. Voor rechtspraak gelden voorschrl Wie een ander op loze geruc voor de rechter sleept, brengt in gevaar, hij kan worden een tuige ten gunste van het onri Maar ook bij een proces waarin mens betrokken wordt zijn gevi te duchten. De verleiding is g om de meerderheid in het kwad volgen. Ze zeggen het allemaal dereen doet het. De meerder kan een gevaarlijk wapen woi ook het beroep op de zwijgi meerderheid. Het gaat niet om aantal bij het bepalen van rech; waarheid. Dogmatische beslissin bij meerderheid van stemmen ken later herroepen te moeten den. Intussen is het onrecht schied. Het luistert nauw bij bepaling van recht en wa vandaar dat zelfs gewettigd de emoties, het voortrekken vi onaanzienlijke, moeten bedwi worden. Morgen roept God met het Woord van Zijn waarl Intussen ook door mensen, daar gaat het om wat Hij bed voor ons leven als mensen elkaar, ln recht, veiligheid en de. (Exodus 23. 1-3). NED. HERV. KERK Beroepen te Genemuiden: Beek te Sommelsdijk Bedankt voor Eikerzee: J. W. B kert kand. te Utrecht; voor kerk: J. C. Schuurman te Putte CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag: J. H. lier te Leiden. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Beekbergen: W. C main te Grand Rapids (VS) Middelburg; A. Hoogerland Krabbendijke. Bedankt voor Rhenen: H. I4& berg te Terwolde; Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Met vljt stat tegen en vier onthoudingen de gereformeerde synode de antwoordbrief van dr. H. singa over te dragen aan de gende synode. De synode sprak daarbij uit verschillende passages in de van dr. H. Wiersinga haar te stallen, andere haar hoopvol i men, en dat de brief haar vragen stelt, welke opheldering eisen'. De synode vond echter de tijd voor een bezonken beoo ling van de brief té kort was daarover nu reeds een definil beslissing te nemen. Er komt deputaatschap dat de volg) synode 'zo mogelijk in de loop 1975' over de behandeling van brief van advies moet dienen. Voordat de synode hiertoe bes) had kwam er even een gespai sfeer als gevolg van een o valreep ingediend amendement dr. B. Wentsel uit Den Haag. in hij voorstelde uit te spreket de synode dat betreurt dat Wiersinga de verklaring die dl mensprekingscommissie hem voorgelegd niet heeft willen od tekenen. Verder wilde dr. We dat de synode nog eens nadru lijk haar uitspraak van 22 noir ber 1974 zal herhalen (waarin staat dat dr. Wiersinga tekort aan de rechte prediking van evangelie). Ook zou de syi nogmaals een klemmend bertx dr. Wiersinga moeten doen om trouw te houden aan het beli van de kerk. Tegen dit amendement had s| depraeses dr. A. Kruyswijk het mele bezwaar dat de geleget amendementen in te dienen v dag al afgesloten was. Dr. Wf betoogde blijkbaar zinspelen het radiogesprek van Noortje Oostveen met dr. Wiersinga diens nieuwe boek dat dr. singa 'opnieuw publiekelijk het front van Nederland froi en agressief dingen gezegd die lijnrecht ingaan tegen hel lijden dat Cristus het gericht gedragen heeft'. Toen dr. Kruys toch zjjn amendement onontva lijk verklaarde, verliet dr. We: demonstratief voor korte tijd vergadering. Prof. dr. J. Verku' nog dat het radiogesprek al tijd van tevoren opgenomen ws ook geen woord ten nadele vü synode bevatte. Na de stemming hield dr. KJ wijk een korte toespraak waar) zei dat mensen die spreken een binnenbrandje van ger< meerd kerkelijk leven niet begri waarom het ten diepste gaat. 1 tig jaar geledan zou een gen meerde synode korte metten een dergelijke zaak hebben geit Dat er nu zoveel tijd aan bes wordt bewijst dat we ge) hebben anders met elkaar gaan, aldus dr. Kruyswijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2