Boeken die binnenkort op de markt komen ffasillslll riisilifilil flisihstil /haill£\ll de nieuwe DAF 46 gul met veiligiheid en zuinig met benzine. fllSlllslll Fotograferen van mensen - in 't donker - of kreatief Nieuwe boeken gebouwd uit veiligheid TROUW/KWARTET VRIJDAG 7 MAART 1975 Uiteraard volgt hier een onvolledige keuze uit de boeken, die in de loop van dit jaar in de Neder landse boekhandel zullen liggen. Niet elk werk is precies in een hokje te stoppen, sommige boeken horen in alle hokjes of in een nieuw, hier niet genoemd. Voor liefhebbers een handige richtingaan wijzer. 8 Nederlands proza Ouders van nu, Jon Donkers. De Harmonie 14.50 Verzameld werk. deel I en II. F. C. Terborg. Bezige Bij, per deel 27.50 De dronken kanarie, Jan Gerhard Toonder. Bezige Bij 16.50 De brieven van de troubadour. Mi- cel Dhondt. Bezige Bij 12,50. De reis naar Brabant. Frans Kus- ters. Bezige Bij 14.50 Daar ga je. Deibel. C. Buddingh, Bezige Bij 16.50 De noordelijke samenzwering. Judi- cus Verstegen. Bezige Bij 21.50 Memoires van Baron de Saedeleer. L. P. Boon. Arbeiderspers 16.50 Mijn getijdenboek; Hary Mulisch. Landshoff 25. Barcarole, en De oorlog van de kleine paardjes. Johan Fabricius. Leopold 21.90 en 13.90 Jaapje, Jac. van Looy. Manteau 6.90 De kleine Johannes, deel II. F. van Eeden. Manteau 6.90 Verzameld werk, Cyriel Buysse. Manteau. twee delen 68.50 en 82.50 Gods wegen zijn duister en zelden aangenaam. B. den Uyl. Querido 16.90 Het Oramproject. G. Walschap. Querido 17.90 Poleltje Piekhaar en Lord Zeepsop. Willem van Iependaal. Querido 24.90 per stuk We beginnen de dag opgeruimd en lopen rond de tafel. Femand Auwe- ra. Standaard Gedichten Nieuwe woord beeld ingen. dadaïsti sche gedichten van de Stijlkunste naar Theo van oDesburg. Querido 39 Bijbedoelingen, uitgebreide her- druk. Victor van Vriesland. Querido 14.90 Berichten voor bezorgde kinderen. Willem Wilmink. Kosmos 7.50 De langste adem. Dorothee Sölle. Ten Have Vluchtige verhuizing, Chr. J. van Geel. Athenaeum-Polak Van Gennep 17.50 Tegenlicht. Harry Mulisch. Athe naeum-Polak Van Gennep 10 Verzamel de wolken op je gemak. Peter Simpelaar. Arbeiderspers 13.50 Mijn tegenstem. Hugues Pernath. Arbeiderspers 24.50 Een klein apparaat tegen rechtlij nigheid. Dick Hellenius. Arbeiders- spers 14.50 Fabeldieren. Gerrit Komrij. Arbei derspers 16 't Zelve anders. Hans Warren. Arbei derspers 15.50 Verzamelde gedichten 19441974. Nico Verhoeven. Bezige Bij 12.50 Zienderogen en Sporten van de ladder. W. Hussen. Bezige Bij 7.50 en 12.50 Orensnijder tulpensnijder. Paul Ro- denko. De Harmonie 15 Vertaalde poëzie en romans Het lijden van de jonge Werther. J. W. Goethe. Vertaald door Thérèse Cornlps. Bezige Bij 16.50 De goelag archipel, deel 2. A. Solz- jenltsyn. Vertaling Dick Peet e.a. De Boekerij 24.90 Continent I. onafhankelijk forum van Russische en Oosteuropese au teurs. De Boekerij, 17.50 Koninklijke hoogheid, Thomas Mann. Elsevier 22.50 De to ver berg. Thomas Mann. Arbei derspers 57.50. Vert. Pé Hawinkels Verhalen, Thomas Mann. Athenae um-Polak Van Gennep. Vert. Hans Hom. 25 De blauwe engel. Heinrlch Mann. Elsevier 14.90 Huwelijksvoorbereidingen op het land en ander proza uit de nalaten schap van F. Kafka. Querido 35 Sprookjes. H. C. Andersen. Een keuze van W. Wilmink. Kosmos 32.50 Zwarte Romantiek, verhalen ver taald door Joyce Co. Ath.-Polak 25 De avonturen van Hermann Lau- scher, Herman Hesse. Arbeiderspers 16.50 Peter Camenzind. Herman Hesse. Arbeiderspers 17.50 Verborgen gezichten. Salvador Dali. Arbeiderspers 29.50 De abdis van Crewe. Muriel Spark. Contact Liefhebben uit gewoonte. Doris Lessing. Contact De sacrale en profane liefdesmachi ne. Iris Murdoch. Contact. Mag ik de wals? Zelda Fitzgerald. Contact De oorgetuige. Elias Canetti. Arbei derspers 14.50 Algemeen Beeldenstorm, anthologi van het politieke beeldverhaal. 19681974 samengesteld door Steef Davidson. Tango 25 Toerisch Spoorboekje, Paul Postma. Bruna 5.50 Rechtwijzer voor de vrouw, onder redactie van Wim Hora Adema en Harriet Freezer. Bruna 6.50 De moeder van Marie kan méér. Joke Smit. Bruna 4.25 Amsterdams Stegenboek, André Leenes en Hans Wierenga. Bruna Conny Stuart, een theaterleven. Joop Bromet. Bruna 17.50 De wereld van Wim Sonne veld, Ri- go Kalkhoven. Amsterdam Boek 19.50 Verrukkelijke gekke rotstad. Am sterdam Boek 14.95 Lieve Hemel, overdenkingen bij ou de platen en prentjes over de ko mende dingen in dit leven en daar na. Amboboeken 17.50 Honger- en zwartboek. Karei Ros kam. Agathon 12.50 Mozambique, van kolonie tot onaf hankelijkheid. Sietse Bosgra e.a. Agathon 12.50 Medicijnen monopolies. Charles Levinson. Agathon 12.50 Angola, bezet, bevrijd, bedreigd, Sietse Bosgra. Kees Schaepman. Agathon 12.50 God is rood. een alternatief voor het christendom. Vine Deloria jr. Agathon. 22.50 Het hemels prenteboek. devotie- en bidprentjes. J. A. J. M. Verspaan- donk. Gooi en Sticht 29.50 De valse baard van Anatole France, Theo Kars. Athenaeum-Polak Van Gennep 20 I 10-Arthur Lehning. Bert Bakker 22.50 Vastberaden, maar soepel en met mate. Henk Hofland. Hans Keiler en Hans Verhagen. Contact 27.50 Stenen hebben pijn. J. R. M. Maas. Contact 12.50 Abortus voor het kind. Dr. Frans Wong. Contact Allemaal rottigheid allemaal ellen- de, het KZ-syndroom van Willem van Salland. Wim Wennekes. We tenschappelijke Uitgeverij Mata Hari. Jan C. Brokken. Weten schappelijke Uitgeverij Groot Amsterdams Boek, Jukes B. Farber. Unieboek 19.75 Hoe sterk ls de eenzame sollicitant. Mare Chavannes, Ineke Jungschle- ger. Frank Kuitenbrouwer. In de toren 7.50 Nieuw Dennendal, een goede buurt gesloopt. Jet Douwes, Willem Klootwijk, Carel Muller, Bram Pe per, Piet Reckman, Barto Smit, Loek Speyer, Winne Sprey en Jac. Vroemen. In den toren 16.50 Het laatste Jaar van Thomas Mann. Erika Mann. Querido 14.90 49 Beren, over de hoofdpersoon uit Wolkers 'Turks Fruit'. Helen Mei- laart. Leopold 13.90 Het science fiction boek. Frans Rottensteiner. Landshoff 29.50 Het versierde spijkerpak. Peter Be agle, Landshoff 19.50 100 Years of Circus Posters. Jack Rennert. Landshoff 25 Yum-Yum. Robert Crumb. Lands hoff 19.50 SSSt. Vertel het de Russen, Gijs Brandsma. Unieboek 14.90 Paradijs en pandemonium, Amster dam ongekend. Max van Rooy, Phi lip Mechanicus, Herman Mock. Ar beiderspers 35 Herinneringen aan de tovenaar, Katia Mann. Arbeiderspers 24.50 Maatstaf, Thomas Mann-nummer. Arbeiderspers 17.50 De romantiek van de spoorwegen in Nederland. N. J. van Wijck Jur- riaanse en H. Waldorp. Arbeiders- spers 42.50 Verscheurd jeugdportret, Louis Paul Boon. Arbeiderspers 18.50 De paus? Daar krijg ik een kind van Nico Scheepmaker. Arbei derspers 18.50 De Arische mythe. Léon Poliakov, Arbeiderspers 42.50 Mytholgieën. Roland Barthes. Arbei derspers 27.50 Drielandenpunt. Annie Romein- Verschoor. Arbeiderspers 23.50 Schrijversportretten. Martin Schou ten e.a. Elsevier 11.90 Human Interest, Theun de Winter. Elsevier 13.90 In het land der Belgen. Michel van der Plas. Elsevier 13.50 Roos en dynamiet. Heinrich Böll. Elsevier 11.90 De roze vlag. een week uit het bestaan van een 'roze' krant. Mar tin Koomen. Elsevier 12.50 De beste/afschuwelijkste stukken uit Panorama van de bewonderens waardige/verwerpelijke Hans Auer. Elsevier 9.90 De glorie van Amsterdam, balans van 700 jaar stedelijk leven onder redactie van Ton Koot. Elsevier 59.50 Praag schrijven, Daniel Robberecht. Bezige Bij 24.50 Portret van een huwelijk, Nigel Ni- colson. Bezige Bij 22.50 Vrouwen in verzet. Sheila Rowbo- tham. Bezige Bij 22.50 Zeg nu zelfMarten Toonder. Bezige Bij 11.50 Wie Het Fotograferen van Mensen doorbladert ziet meteen aan de fo to's (tweehonderd waarvan vijftig in kleur) dat die Michael Gnade er wat van kan, en wie het leest ontdekt dat hij er ook wat van weet te vertellen. Hij was eerst beeldend kunstenaar voor hij ging fotograferen, en daardoor goed op de hoogte van compositie, ritme, ruimte, perspectief, kleuren, con trasten, vorm, stofuitdrukking waarover hij het met verduidelij kende tekeningetjes heeft. Maar dat alles verwerkt hij wel puin: fotografisch, met verschillende ob jectieven, liefst dichtbij (telelens bijv.) en een dankbaar gebruik van het licht dag of, en kunstlicht en hoe dat dan het beste valt. Dat alles dient hem dan om men sen weer te geven kinderen, oudjes, types, figuren, naakten, portretten zoals ze zijn en het zuiverst weergegeven kunnen wor den. Karakteristiek, in hun omge ving. in de passende sfeer, op het juiste ogenblik, met de beste be doeling. Het zien en vastleggen is de hoofdzaak. Zijn donkere kamer is maar simpel ingericht, en allerlei bewerkingen achteraf heeft Gnade zelden nodig. In Kreatieve Fotografie van Hans Götze is dat anders. Die beweert dat de kreativiteit pas in de donke re kamer begint, met harde of high-key-afdrukken. overdrukken, combinaties, vertekeningen, tussen negatieven. rasters, filters, korrels, solarisaties. isohelies. en allerlei technische foefjes, soms al begon nen met speciale lenzen, die van een foto tenslotte iets maken dat lijkt op penseel-, lijn-, krijtteke ningen op houtgravures, op moder ne schilderijen tot aan abstracties toe. Met zo'n vierhonderd foto's en tekeningetjes, voor een deel in kleuren, verduidelijkt Götze wat hij bedoelt, en zijn technische uiteen zettingen zijn bruikbaar voor wie het ook wil proberen. Avond- en nachtfotografie is vol gens Georg Blitz geen probleem. In vele korte raadgevingen, met teke ningetjes verduidelijkt, zegt hij hoe het moet bij zonsondergangen en in de schermer, als er, naar zijn aanwijzingen, nog vertrouwd kan worden op de belichtingsmeter. La ter op de avond, met statief, draad- ontspanner, zonnekap en seconde wijzer, wordt het berekenen, ver dubbelen, schatten of halveren en, voor alle zekerheid, maar meer dan één opname maken. Want een pro bleem is het dan toch. Blitz geeft aanwijzingen voor winkelstraten, uitgaansbuurten, theaters, flood light. fonteinen, vuurwerk, bliksem, kampvuur en zo. en voor het spelen met de lichtsporen van rijdende auto's, varende boten of kermisat tracties. Hij onthult ook hoe de fotograaf bijvoorbeeld met een dubbele opname zelf kan bepalen waar hij de volle maan wil hebben. Wie als fotograaf nog bang is voor het donker kan met dit boekje leren durven. B.H. Het Fotograferen van Mensen door Michael Gnade. uitg. Focus Else vier, 200 blz. 200 foto's, geb. 49.50 Kreatieve Fotografie, door Hans Götze. uitg. Focus Elsevier, 192 blz., 400 foto's en tekeningen, geb. 29.50. Avond- en Nachtfotografie, door Georg Blitz, uitg. Focus Else vier. 62 foto's in kleur, 195 ill, zwart-wit. 120 blz., paperback 5,90. Hieke de Jong. Heksenkring. Meu- lenhoff, Amsterdam. 160 blz.. prijs 17.50. Enigszins fantastisch ver haal over de realiteit van de ver dwijnende natuur en alles wat daarmee te maken heeft. AO-boekje nr. 1551: Inkomensver deling: hoe en waarom?, door J. Hajer en A. van Prooijen. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz., 1.40. Alaska, een deel in de serie De wereld der woeste natuur van de uitgeverij Time-Life, Amsterdam. Geschreven door Dale Brown en de redactie van Tlme-Life-boeken. 184 blz. 29.80. Iris Murdoch. Vlucht voor de tove naar. (oorspr. titel: The flight from the enchanter) vert, door Clara Eg- gink. Contact, Amsterdam. 281 blz. prijs 20, GEMEENTE BUNSCHOTEN PUBLIKATIE NR. 10 Bestemmingsplan Bedrijfster rein Zuidwenk 1974. De burgemeester der gemeen te Bunschoten deelt mede. dnt> met Ingang van 11 maart 1975 gedurende één maand voor een leder ter gemeente- sekretane. afdeling algemene zaken, ter inzage ligt het door de raad dezer gemeente ln zijn vergadering van 27 februari 1975 vastgestelde be stemmingsplan Bedrijfster rein ZUidwenk 1974 met toe lichting en voorschriften. BIJ de vaststelling van het plan zijn wijzigingen ln het ont werp aangebracht. Het plan wordt begrensd aan de zuidzijde door de Zuid- wenk. aan de westzijde door de Oostsingel, aan de noord zijde door de bestaande be bouwing aan de Weikamp en de Oo6tdljk en aan de oost zijde door de Ren ge rs wete ring. Gedurende genoemde termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend bij ge deputeerde staten van Utrecht bezwaren tegen het bestemmingsplan Indienen. Een gelijke bevoegdheid tot het indienen van bezwaar schriften komt toe aan een leder, die bezwaren heeft te gen wijzigingen welke bij de vaststelling van het plan ln het ontwerp zijn aange bracht. Bunschoten, 7 maart 1975. De burgemeester voornoemd. Van der Helde Sportdulken, een sport voor atleten? - Is sportduiken duur? - De allernoodzakelijkste theo rie - Het enorkelduiken - Dui ken met persluchtapparatuur - Het vinden van goede duik- plaatsen - Het fotograferen en filmen onder water - Aanhang sel en register. Met foto's en vele Instructieve tekeningen. Gebonden f 28,50 Verkrijgbaar Jn de boekhandel Hf L J. VEEN WAGENINGEN JUWELEN. GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. Tel. 023-320431 Haarlem (bij de Ridderstraat) TENNIS BIJ A3I.VJ. Aan de Kalfjeslaan bij de Amstel. Onbeperkt speelrecht! Contr.: 150,-. Daglid maatschap 90.-. Andere reducties moge lijk. Inl.: P. W. F. Alons, Weteringschans 84 b. Adam. Tel.: 247487 of 946280. veihgheids-stuurinrichting- dashboard-stootrand hendels binnen handbereik waarschuwingslichten: remvloeistof .handrem en choke kooiconstructie naar voren scharnierende motorkap gescheiden remcircuits 3-punts veiligheidsgordels enkelvoudige variomatic zuinige 850 cc luchtgekoelde motor duplex trommelremmen De belangrijkste eigenschappen van de 46 liggen niet in het uiterlijk, maar in het hart van deze nieuwe DAF. Want daar vindt u, wat de 46 tot één der veiligste maar ook zuinigste auto's in zijn prijsklasse maakt gul met veiligheid Alle kennis en ervaring van DAF bij het bouwen van een werkelijk actief veilige auto werden in de 46 gelegd Daarom kiest DAF voor vaak duurdere, maar dan ook veiliger constructies. Zoals de „De Dion-as". Eén der beste achteras-constructies, die tot nu toe alleen in duurdere auto's werd gebruikt. De 46 kreeg zijn betrouwbare wegligging dank zij die .De Dion-as". Zoals de Duplex trommelremmen op de J)e Dion" achteras voorwielen. Oersterke remmen met dubbele remcylinders. Ondergebracht in een gescheiden remcircmt Zoals snellere bediening van de remmen door een verkorte pedaalslag eneenlagere pedaalkracht Zoals de enkelvoudige Variomatic. DATs beproefde versnellingsautomaat waardoor u al uw aandacht aan het verkeer kunt besteden. Zoals een speciaal veiligheidsstuur; een samendrukbare, ultra-korte stuurkolom; bedieningshendels binnen direkt handbereik; met stootrandbeveiligd dashboard; waarschuwingslichten voor remvloeistof, handrem en chokekooiconstructie3-punts veiligheidsgordels en achterin bevestigings punten^voor gordels ;radiaalbanden; eennaar voren scharnierende motorkap. zuinig met benzine Het motorische hart van de nieuwe DAF 46 geefthem zijn tweede belangrijke eigenschap: zuinigheid De 850 cc luchtgekoelde motor van 40 SAE pk, gecombineerd met de enkelvoudige Variomatic springt zéér zuinig met de kostbare liters benzine om Een gemiddeld verbruik van 1 op 14 is normaal voor de 46. En op die manier verdient u met de 46 dat beetje extra- dat werke lijke veiligheid nu eenmaal kost- indirekt terug. radiaalbanden ervaar zelf DAF's nieuwe 46 Bij iedere DAF-dealer staat de nieuwe 46 vo or u klaar. Omhem vanbinnen en vanbuiten te bekijken. En natuurlijk voor een proefrit Een waardevolle ervaring, die uduidelijkmaakt dat de 46 e© van DAF is. Uitvoeringen: de Luxe, SuperLuxe, Stationcar en Bestelwagen, DAF-VOLVO PERSONENAUTO NEDERLAND B.V., BEESD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8