Peek&Cloppenburg 083 F 242 T 125 L 525 T 09 1 H Collectie van Tromp Meesters in Venlo: rouleren Jessye Norman zingt 'Wunderhorn-Lieder' Hogere grenzen bij aankoop huis met bezitsvormingsfonds Onbevoegde prekers in Groningen TROUW/KWARTET VRIJDAG 7 MAART 1975 PS16/RH18 ITT] door G. KRUIS Salco Tromp Meesters, die zo'n twee jaar geleden zijn kunstcol lectie in langdurig bruikleen gaf aan de gemeente Venlo er wordt nu tot eind maart een overzicht van gegeven in het Cul tureel Centrum daar is een avontuurlijke figuur. HIJ wordt beschreven als een 'zee man op de wilde vaart' die 'al passagierend in kunstenaarskringen verzeild raakte' en hun werk begon te kopen": en als het geld op is. pakt hij de fiets en trapt dwars door Duitsland en Denemarken naar Oslo om opnieuw te monste ren.' Een leuk verhaal, dat best wel eens gebeurd zal zijn. maar ik geloof toch ook wel dat er voor de aan schaf van deze duidelijk zeer kost bare collectie nog een ander ach terdeurtje heeft opengestaan. In ie der geval heeft Tromp Meesters een aantal zaken bijeengebracht, die een goed overzicht geven van wat er de laatste jaren zoal gebeurd is in 'the scene'. Want je kunt het er mee eens zijn of niet, je kunt het overdreven bewieroken of krachtig afkraken, het gebeurde allemaal en het is gemaakt. Bij Tromp Meesters ei genlijk maar een paar. wat je zou kunnen noemen ezelschilderijen. Uit de perode kort na de bloeiperi ode van Cobra: Lotto van der Gaag wier werk na lange tijd ook weer te zien is in de New Style Gallery in Den Haag (tot 30 maart). Jef Diederen. Bram Bogart en van later kunstenaars als Martin Engelman, Kees van Bohemen. Jacob Zekveld, Klaas Gubbels en enkele volkomen apart staande figuren als de grafici Escher en Heyboer. Maar Tromp Meesters' belangstelling is zich vooral gaan richten op het 'knots gekke' het speelse (Engels) op bewe ging (Van Amen, Bertholo en licht (Ficheroux op het koele (Schoon hoven. Dekkers) met telkens tus sendoor invallen, die Je niet ver wacht had. Hij gaf zijn collectie In bruikleen met het oog op (dat was trouwens een voorwaarde) de grotere moge lijkheden van het naar buitentre- den. Ze rouleren zoveel mogelijk en ze zijn ook geplaatst in verschillen de Venlo'se gebouwen en dat zijn niet alleen gemeentelijke. Des noods vindt Tromp Meesters in wa renhuizen, als ze maar functione ren. En dat doen ze. y tf .-„v ii. Woody van Amen: 'Wie van de drie'. AMSTERDAM Op het abonne mentsconcert van deze week (woensdag en donderdag) heeft de plaatsvervangende dirigent David Zinman het oorspronkeijke pro gramma van Haitink onveranderd kunnen uitvoeren: Lohengrln-voor- spel van Wagner, zes liederen uit 'Des Knaben Wunderhorn' van Mahler en de Zevende Symfonie van Beethoven. Een goed gefor meerde reeks werken in een voor treffelijke uitvoering. Jessye Norman zong, samen met John Shirley-Quirk dit keer een tweede reeks van zes van Mahler's liederen en ook nu zong zij met een bloeiende stem deze uiterst ge voelig gecomponeerde liederen van menselijk verlangen, liefde, hoop en teleurstelling. Beide voca listen vonden, zowel in de duetten als in de solo-zangen de juiste sfeer die we dan maar met een algemene noemer 'romantisch' noe men. maar die ons toch om zijn die pe menselijkheid ten zeerste aan grijpt. Wat vanzelfsprekend bovendien zijn oorzaak vond in de juiste aanvoeling van de teksten. Bij solisten èn begeleiders. En daaruit kon deze uitvoering onder Davld Zinman mèt het orkest een zo hoog a rtistiek niveau bereiken. Bijzonder in de volkslied-teksten van anderhalve eeuw en nog langer geleden. Een zangkunst van scherp getekende contrasten van drama tiek en lyrische gevoeligheid. Het concert was geopend met het Lohengrin-Voorspel (uit 1848) waarin Wagner ook al het verleden had te hulp geroepen om zijn le genden-sfeer een bodem te geven. Ruim een miljoen voor filmers DEN HAAG Het ministerie van CRM heeft tot een totaal bedrag van ongeveer 1.010.000 subsidies verstrekt aan filmers. Deze bijdrage werden gegeven in de periode van 1 augustus 1974 tot en met 28 februari 1975. Subsidies om filmplannen uit te werken tot scenario's en/of draai boeken, gingen naar: J. Koelinga, H. Simons en E. van Tijn, mevrouw O. Madsen. J. Martens R. Haanstra en J. Röfekamp. Voor het vervaardigen van proef- fragmenten zijn bijdragen ver strekt aan: H. Hylkema, A. van der Wildt en D. Malherbe. Voor het maken van films onder regie van cineasten werden subsidies toege kend aan: A. den Ouden voor 'Oro- noque', R. van de Vijver voor 'En kele dagen voor de revolutie', L. M. J. J. Hofman voor 'De laatste re naissance', E. Cohen voor 'Habitat', mej. D. Slnke voor 'De gebroeders Helle', D. Mandersloot voor 'Mano- las', mej. M. van der Heyden voor 'Dark eyes', mevrouw N. van Brakel, E. Damen. B. van der Lecq en G. Pieters voor 'Zwaarmoedige verha len voor bij de centrale verwar ming'. A. Binstead voor 'Let's move or happy memories', G. Sluizer voor 'Gezin Palestijnse vluchtelingen' en F. Zwartjes voor 'Mensen'. De subsidies zijn verstrekt op ad vies van de Raad voor de Kunst. Het werd dit keer een vertederende klank in treffende schakeringen vol poëzie. Na de pauze vormde Beetho- vens Zevende een waardige afslui ting. De andere zes 'Wunderhorn-liede- ren', die vorige week uitgevoerd waren, vinden hun herhaling op a.s. zondagmiddag in het abonne mentsconcert. Johannes Passion op Palmzondag AMSTERDAM Het Concertge bouworkest heeft voor zijn traditio nele Palmzondag-uitvoering dit jaar Bach's Johannes-Passion op het programma geplaatst. De uitvoering vindt plaats in het Amsterdamse Concertgebouw op 23 maart om 14.15 uur. De leiding is in handen van de Oostenrijkse Bach-specialist Niko- laus Hamoncourt. die in zijn inter pretatie streeft naar een zo dicht mogelijke benadering van de stijl, waarin de muziek ten tijde van Bach moet hebben geklonken. Het orkest bestaat uit slechts 29 musici, het koor omvat 24 zangers. Solisten: Elly Ameling, Marianne Dieleman. Peter van der Bilt (Christus). Nigel Rogers (evange list). Philip Langridge en Ruud van der Meer. DEN HAAG De regeling voor het kopen van een huis met steun uit het bezitsvormingsfonds is veran derd. De maximum-koopsom voor een renteloze lening (van 2.400 gul den) is als volgt verhoogd: Voor al eerder bewoonde huizen tot 50.000 (was 45.000) gulden: Voor nieuwe woningen tot 80.000 (was 70.000) gulden. Dit heeft het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening gisteren meegedeeld. Ook voor de ge meentelijke garantie bij het kopen van een reeds eerder bewoond huis is de grens opgetrokken en wel tot 80.000 (was 70.000) gulden. Al deze veranderingen zijn met te rugwerkende kracht tot 1 januari ingegaan. GRONINGEN De hervormde provinciale kerkvergadering (PKV) in Groningen heeft de kerkeraden in haar gebied gewaarschuwd tegen onbevoegde voorgangers', die in sommige gemeenten preken en be grafenissen lelden. Er zijn er zelfs, die zich daarvoor per advertentie aanbieden, zonder dat ze enige ker kelijke bevoegdheid of opdracht hebben. De PKV heeft de kerkera den gevraagd, zich ervan te verge wissen, of de betrokkene wel een preekconsent heeft. Introduktie: van f250.- voor 198r Nieuw: Economy Class. Mode voor de representatieve man van nu. Modern blazerkostuum.Tweed, denim of mouliné. In blauw, beige en groen. 198.- Effen Matador shirts. Polyester/katoen. Bruin, roest, lindegroen, blauw, beige. 17.90 Twee stuks voor 29.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18