Met de regen ook paniek in Maleisië Dé Stoop: 'Veel te hard gespeeld' Dianne drie punten voor Lycurgus: geen ideële reclame Nog meer afgelaste wedstrijden (ook van Nederland) en een protest van Nieuw Zeeland tegen organisatie ROEP A iROEP B tanninga: len duel :eschorst «pez Carril Tekort FC Amsterdam in UEFA Cup al halve ton Training vertraagt 'ouder worden' ;0UW/KWARTET VRIJDAG 7 MAART 1975 SPORT PS15/RH11 KOEALA LOEMPOER Het toernooi om de derde wereldbeker voor hockeyteams dreigt een farce te worden. Een tombola, die niets meer met het serieus bedrijven van topsport te maken heeft. Een loterij met alleen maar nieten. Wat er allemaal in Koeala [tempoer gebeurde tart elke beschrijving. get toernooi startte het afgelopen ■fffeekeinde al onder een ongelukkig ■gesternte want na de vlekkeloos -erlopen openingsceremonie moest j>ndag Nederland-Span je worden uitgesteld omdat een plotselinge, hevige tropische regenbui het veld van het Merdeka-stadion in een uoeras had veranderd. \ALLEN EN OPSTAAN jaarna bleef het vallen en opstaan niet het voortzetten van het wed- rijdschema. Het regende verder ke dag, de ene keer korter, de andere keer langer en de top van e internationale hockeyfederatle tevens de leiders van het toer- ooi) besloot zijn toevlucht te ne- !aleisië-PoIen 31 (10) 7. rancis 10 (strafcorner) 24, Otu- 11 (strafcorner) 61. hanmuganathan 21 (strafcor- ler), 65. Mahendran 31. •olen Is er niet in geslaagd Maleisië te stoppen. De Maleisiërs waren ver alle linies sneller en beschik- over een aanzienlijke betere onditie. De Oosteuropeanen moes- en het slechts hebben van snel itgevoerde counters, maar Cro- owski en Rachwalski waren niet machte de Maleisische defensie it te spelen. Na zeven minuten wamen de Aziaten op 10, toen tancis tot grote vreugde van het itbliek een strafcorner onhoudbaar ischoot. Polen probeerde terug te aan, maar kreeg pas ln de 24e linuut de beloning voor het tegen- ffensiefOtulakowski zorgde voor gelijkmaker. Daarna ging het uel gelijk op, al waren de aanval- n van Maleisië gevaarlijker. Toen conditie bij Polen ging meespre- en sloeg Maleisië toe. Eerst scoorde anvoerder Shanmagunathan uit en strafcorner en vier minuten ter zorgde Mahadran voor het erde doelpunt. Door deze neder- is Polen n? genoeg uitgescha- eld voor de halve finales. akistan-Nieuw Zeeland 20 (1 onder protest van Nieuw Zee- nd. alelsië 3 1 2 0 4 3—1 akistan 3 1 2 0 4 7—5 panje 2 1 1 0 3 4—1 lienw-Zeeland 3 1 1 1 3 2—3 Itterland 2 0 1 1 1 4—5 Wen 3 0 1 2 1 4—9 idia-West-Duitsland 10 gestaakt 8 Harcharan 10. wedstrijd tussen India en West- iiitsland in groep B is tien minu- n na het begin van de tweede Ift door de scheidsrechters ge- aakt wegens te slecht licht. India ld op dat moment door een goal in Harcharan Singh met 10 de Iding na een uiterst harde wed- rijd. est-DuitsIand 2 2 0 0 4 7—4 Istralië 2 10 12 10—3 dia 1 1 0 0 2 2—1 igeland 2 10 12 43 gentinië 1 0 0 1 0 24 ïana 2 0 0 2 0 2—12 3ST (ANP) Dick Nanninga, de nge spits van Roda JC is door de itcommissie van de KNVB voor wedstrijd geschorst naar aan- ding van handtastelijkheden ten van scheidsrechter Frans 'pt. rks in de wedstrijd Roda JC ^iax. Nanninga kreeg ook nog een j^j lorsing van één voorwaardelijke dstrijd benevens tweehonderd Builen boete. k uitgebreide lijst met straffen ziet er S Pier als volgt uit: Excelsior: M. Israel: 150, A. Mud 1 wedstrijd. NAC: J. Beu- iberg: 1 wedstrijd. 1 voorwaardelijk en 5; Telstar: R. Kick: 1. WEDSTRYD: ip: T. van Londen: 1. wedstrijd en 50, J. Doornebosch: 1 wedstrijd: FC 'echt: 2. Mulder: 2 wedstrijden; PEC: Fuselier: 1 wedstrijd: FC Vlaardingen: v.d. Bol: 1 wedstrijd en 100, M. e: 3 wedstrijden, J. v.d. Walle: 1 tórijd ©n 75; FC Den Bosch: A. Ijkers: 1 wedstrijd en 75: Ileeren- itta: j. v. Dop: 1 wedstrijd; De Graaf- E. Bosman: 1 wedstrijd en 1 voor- Wdelijk, A. Postma: 1 wedstrijd en 1 Waarde!ijk; Helmond Sport: J. Maas iers: 1 wedstrijd: Eindhoven: G. Kool- n: 1 wedstrijd, 1 voorwaardelijk en 00, P, v.d. Vleut: 1 wedstrijd en 75; Jclcs: j. Kuipers: 1 wedstrijd en 5; FC Dordrecht: B. v.d. Rest: 1 strijd; SVV: R. Korengevel: 3 wed- len, P. Jeup: 2 wedstrijden en 1ÖO, leppe: 1 wedstrijd. Vrijdagavond is een mondelinge behandeling van de LENCIA (ANP) Vicente Lopez Til heeft in de derde etappe van Ronde van de Levant de eerste »ts in het algemeen klassement overd. Carril voltooide de rit 166 kilometer van Cocentaina w Jativa bij Valencia met een 'fsprong van zeven minuten op peleton. deelnemersveld werd gecon- iteerd met barre omstandighe- 1 een voor Zuid-Spanje onge le koude, slechte wegen en tal- lekke banden. Meer dan twin- renners, een-derde van het bplete veld, kwam na de sluiting J de tijdcontrole binnen. Jose lsViejo was een van de slachtof- 8 die door de koude werd bevan- Hij moest naar een ziekenhuis fden overgebracht. men tot de vroege ochtenduren, als het niet pleegt te regenen, en tevo ren aangewezen reserveterreinen, die zelfs beter zijn dan de velden van de hoofdstadions, maar geen accommodatie rijk zijn. Tot zover was het geheel nog wel te verdedi gen. Enkele wedstrijden moesten desondanks toch wegens de vas thoudende regen (het weer heeft men ondanks het bestaan van re genbezweerders zelfs in Maleisië niet in de hand) worden afgelast, maar er was nog wel plaats in het ruim opgezette programma (uit gangspunt: niet teveel duels achter elkaar ln de hitte) om nieuwe in delingen te maken. MATINEUS Voor gisteren was alleen Maleisië- Polen (groep A) op het veld van de Kilat-club even bulten Koeala Loempoer vastgesteld op een mati- neus tijdstip (08.00 uur). Dit tref fen werd niet gestoord door regen val en Maleisië won normaal met 3-1. Maar voor de late middaguren (vanaf 15.00 uur) waren nog vier wedstrijden vastgesteld. Aanvanke lijk was er nog niets aan de hand. Engeland-Argentdnië (groep B, Kl- lat-cluto) en Pakistan-Nieu w-Zee- land (groep A, Merdeka-stadion) begonnen op tijd. Maar om half vier besloten de weergodien hun ge hele voorraad regenwater over de Maleisische hoofdstad uit te storten en toen begonnen de moeilijkheden pas goed. ONDERGELOPEN De Nederlandse ploeg die om 16.45 uur op de Kilat-club tegen Spanje moest aantreden, vertrok hoofd schuddend met de bus uit hotel Merlin. De regen hoosde onderweg tegen de ramen, straten waren on dergelopen omdat de putten de stroom niet konden verwerken, scooters en auto's stonden half on der water. Bij aankomst op de Ki lat-club konden de spelers hun ogen niet geloven. Het gehele ter rein, enkele uren daarvoor nog een prachtige groene weide, was veran derd in een binnenmeer, geschikt voor zeilboten en hengelaars. Maar natuurlijk niet voor hockey. De wedstrijd Engeland-Argentinië was in d:e rust bij de overigens verrc.s- sende stand 1-0 voor de Argentij nen gestaakt. De Nederlandse ploeg behoefde niet eens uit de bus te stappen. Een drietal 'verzopen' Engelsen mocht meeliften en onder het genot van dampende thee werd de terugtocht naar het hotel aanvaard. PROTEST Intussen was in het Merdeka-stadi on het duel tussen Pakistan en Nieuw Zeeland na veertig minuten bij de stand 10 voor de Aziaten gestaakt. Toen zijn de afgevaardig den van de FIH kennelijk in pa niek geraakt. Terwijl de Nieuwzee- landers dachten dat het gebeurd was en een biertje dronken werden zij ineens naar bussen gedirigeerd (in hun doornatte plunje) om het duel op het merkwaardig genoeg nog wel enigszins bespeelbare TPCA-veld te vervolgen. Prompt diende ploegleider Tony Palmer een fel protest in. maar evengoed moest er worden gespeeld. Een absurde beslissing om topspelers, die zich maandenlahg op een dergelijk evenement voorbereiden, halverwe ge een zo belangrijke wedstrijd van de ene bus in de andere te hijsen om ergens anders verder te spelen. Pakistan won met 20 en Palmer protesteerde opnieuw. 'Zoiets is toch niet mogelijk?' zei de uiterlijk kalme Palmer. 'Het is ongelooflijk wat hier gebeurd is. Maar ik heb goede hoop dat het protest zal wor den geaccepteerd.' Tony Palmer zou ongelijk krijgen. Laat in de (Maleisische) avond be sloot de FIH het protest af te wijzen. Nieuw Zeeland ging onmid dellijk in beroep en liet zelfs door schemeren het toernooi anders te verlaten. DONKER Maar daarmee was de ellende van donderdag nog niet voorbij. Na Pa- kistan-Nieuw-Zeeland moesten de ploegen van West Duitsland en In dia, de toppers van groep B, het veld opdraven hoewel de in de tro pen zonder schemering invallende duisternis hockey onzichtbaar zou maken. Beide teamleiders Hugo Bu- dinger en Balbir Singh startten om 18.00 uur plaatselijke tijd dan ook terecht onder protest. Na twaalf minuten in de tweede helft (stand: 10 voor India) gespeeld te heb ben lieten de scheidsrechters (Piet Lathouwers en de Fransman Gillet) inrukken. Later besloot de toer- nooileiding zowel Engeland-Argen tinië als India-West Duitsland hele maal over te laten spelen. PROGRAMMA Het gehele wedstrijdprogramma voor de kwalificatiegroepen tot en met maandag 10 maart werd op nieuw ingedeeld. De slechte velden van de oorspronkelijke hoofdstadi ons Merdeka en Mindef (waar men zelfs met helicopters had getracht het water weg te blazen) zijn voor lopig taboe verklaard en er is uit geweken naar een drietal andere terreinen in Koeala Loempoer. De vastgestelde duels in andere plaat sen, Ipoh en Seremban. bleven ge handhaafd. Voorts wordt er meer gebruik gemaakt van de vroege ochtenduren omdat de regen dan meestal pleegt uit te rusten van de inspanningen op de vorige dag. Nederland speelt vanmiddag vol gens plan in Ipoh tegen Maleisië, dat zich met vier punten uit drie wedstrijden als een tijger zal ver zetten. Het al twee keer afgelaste duel met Spanje is nu voor zater dagmiddag vastgesteld, zondag komt Nederland niet in actie en maandagmiddag moet Polen wor den bestreden. Tenminste.als het eens op wil houden met regenen. Dianne de Leeuw in actie tijdens de verplichte figuren. Juryleden kijken in Colorado Springs nauw lettend toe. KEULEN FC Amsterdam heeft zichzelf in de UEFA Cup-wedstrijd tegen FC Köln geen beste beurt bewezen. Niet alleen zullen de Amsterdammers de komende weken nog met de naweeën van de gele en de rode kaarten wor den geconfronteerd, maar ook de naam van de tweede Amsterdamse club zal voorlopig verbonden blijven aan de schoppartij in Keulen. Dé Stoop, voorzitter van FC Am sterdam, heeft weinig goede woor den over voor zijn spelers. 'Dit was' zegt hij reëel, en geheel in tegen,- spraak tot hetgeen Pim van der Meent, de trainer, verkondigde, 'te hard. Veel te hard. Dit kan de club geen goed doen. Nu de mensen hebben gelezen wat zich in Keulen heeft afgespeeld, zullen zij zich over twee weken waar schijnlijk niet naar het stadion reppen voor de return. 'Wat het tekort van het tot woensdagavond succesvolle FC Amsterdam in dit Europese toernooi alleen nog maar groter maakt: Tot nog toe hebben de wedstrijden tegen Hir- bernians Malta, Inter Milan en Borussia Düsseldorf de club van Stoop al een halve ton gekost. Tel dus maar uit je winst. Marinho RIO DE JANEIRO Francisco Marinho, de ster van de voetbal club Botafogo, zal aan het West- duitse Schalke '04 worden ver kocht voor 4 miljoen cruzeiros (ongeveer 1,2 miljoen gulden) al dus is gisteren in Rio de Janeiro meegedeeld. Wilhelm Knopf, voetbal-impressa- rlo, heeft de officials van Botafo go meegedeeld dat Schalke de ge vraagde prijs van 4 miljoen cru zeiros accepteerde, Donderdag nacht vertrokkèn hij en Marinho reeds naar de Bondsrepubliek. Marinho heeft evenwel gezegd dat hij liever bij Botafogo zou blijven. 'Ik ben bang dat ik (in West- Duitsland) voortdurend met Schalke zou moeten reizen en dat mijn vrouw dan gedwongen wordt alleen in een vreemde stad achter te blijven. Ik geloof dat Botafogo enthousiaster is dan ik over'de 4 miljoen die het zal ontvangen, en wel zodanig dat zij de koop heb ben gesloten zonder dat mij ver teld is hoeveel ik nu eigenlijk ga verdienen'. Een deel van het bestuur van de Bundesligaclüb Schalke '04 is het overigens niet eens met het be sluit van voorzitter Günter Sie- bert de Braziliaanse linkervleugel verdediger Francisco Marinho aan te trekken. Siebert heeft het ongenoegen van enkele bestuurs leden op zijn hals gehaald, omdat hij de transfer zelfstandig wilde afwerken. Ook bij de spelers ko men de onderhandelingen tussen Siebert, Marinho en Botafogo niet duidelijk over. Aanvoerder Hel- muth Kremers: 'Wij de spelers vinden het vreemd, dat wij er niet bij worden betrokken. Ten slotte moeten wij eventueel met hem samenspelen'. Voorzitter Sie bert echter: 'Onze spelers hebben niets te zeggen over het aan- en verkoopbeleid. Kremers moet zich er buiten houden'. Marinho woont zaterdag met nog 70.000 toeschouwers in het Park stadion het duel Schalke '04- Bayern München bij. In Gelsen- kirchen wordt gezegd dat Marinho ook nog steeds hoog op het ver langlijstje van Olympique Mar seille staat en dat de onderhande lingen tussen Marinho en Siebert nog in een beginstadium zouden verkeren. Benefiet Rijnders BRUGGE FC Brugge en Ajax zijn bereid gevonden een bene- Dé STOOP fietwedstrijd te spelen ten behoe ve van Nico Rijnders. De oud speler van beide clubs heeft enige tijd geleden zijn werk als trainer- moeten stoppen wegens een hart- aandoening. De wedstrijd, waar aan beide clubs belangeloos mee werken, zal plaatsvinden in Kort- rijk. Een datum is nog niet vastgesteld. Zeker is dat de wedstrijd voor de aanvang van het komende seizoen zal plaats vinden. Partijbonzen MOSKOU Het was al jaren een doorn in het oog van de stadsbe stuurders van Tsjerkassi in de Oekraine, dat de plaatselijke voet balclub het zo slecht deed. Jaren lang stond het team onderaan de ranglijst. Partijbonzen besloten daaraan een einde te maken en gingen over tot de aankoop .van een goed team. Omdat in de Sowjet Unie prof voetbal theoretisch niet bestaat, kregen de elf spelers en de trai ner, die uit het nabij gelegen Tsjernigow werden 'gehaald', niet bestaande banen in fabrieken en dure suites in hotels. De ploeg ging opereren onder de naam 'Granit' en vestigde zich binnen korte tijd een faam in de Oekraine. Toen de club naar de hoogste afdeling promoveerde greep het centrale partijbestuur in. Volgens de Prawda, die deze week de affaire 'Granit' bracht, is partijsecretaris Andrejew zeer ern stig berispt, Joeri Maiborod, de chef van de sportafdeling van Tsjerkassi, is ontslagen en dege nen die gemeentefondsen (vele tienduizenden roebels) misbruikt hebben worden gerechtelijk vervolgd. Gerson stópt RIO DE JANEIRO Gerson Nu- nes (33 jaar), 80 keer speler van het Braziliaanse elftal, heeft de voorzitter van zijn club Plu- minense meegedeeld dat hij met .voetballen stopt. Gerson, die zijn carrière begon bij Flamengo en daarna speelde bij Botafogo, Sao Paulo en tenslotte bij Pluminense, maakte deel uit van het Brazili aanse elftal dat in 1970 wereld kampioen werd in Mexico, Rumoer om Rumor BERLIJN De openbare aankla ger in Berlijn heeft een aanklacht ingediend wegens bedrog tegen Jiirgen Rumor, speler van Tennis Borussia Berlin. Rumor, die na zijn schorsing wegens het Bun- desligaschandaal pas sinds kort weer terug is in de hoogste Duitse voetbalklasse als speler van Tebe Berlin, wordt ervan verdacht 15.000 gulden omkopingsgeld in eigen zak te hebben gestoken. Uitgangspunt voor de nieuwe be handeling van het omkopings schandaal dat plaats vond op 5 juni 1971, toen Arminia Bielefeld met 1-0 van Hertha BSC won, is het proces geweest tegen de Ble- lefelder speler Jürgen Neumann, die in de hele affaire bekend is geworden als de 'geldbrenger' Neumann werd wegens verduiste ring tot een boete van 6000 gul den veroordeeld. Na de over.winning van Arminia in Berlijn had Rumor het omko pingsbedrag van 220.000 gulden van een contactman van Arminia ontvangen. De Hertha-spelers zouden 15.000 gulden de man krij gen. Volgens de aanklager in Ber lijn zou Rumor de Bielefelder nog eens 15.000 gulden gevraagd hebben voor Lorenz Horr, die op dat moment geblesseerd was. Ook dat bedrag zou Rumor hebben ontvangen, maar niet hebben af gedragen aan Horr- Scheepsrecht BOGOTA Columbia hoopt erop dat alle goede dingen in drieën gebeuren. Daarom heeft de Columbiaanse voetbalbond Blago- je Vidinic als bondscoach gecon- tracteerd.De nu 41-jarige Joegos- slavische trainer bracht in 1974 Zaïre naar de eindronde van het wereldkampioenschap, vier jaar eerder kwam Marokko onder Vidi nic bij de laatste zestien. De taak van Vidinic zal zijn het Columbi aanse elftal in de eindronde van het wereldkampioenschap 1978 in Argentinië te brengen. Vidinic heeft als doelman van Vardar Skoplje en OPK Belgrado acht keer ln het Joegoslavische nationale elftal gespeeld. Hij maakte bovendien deel uit van PC Sion dat de Zwitserse voetbalbe ker won in 'zijn tijd'. Voor Vidinic naar Afrika ging, heeft hij ook als trainer in Joegoslavië gewerkt. COLORADO SPRINGS De Nederlandse kampioene Dianne de Leeuw heeft een uitstekende kans zaterdag te worden ge kroond als wereldkampioene kunstrijden 1975. Bij de ver plichte figuren in Colorado Springs, het op 2000 meter hoogte gelegen wintersport plaatsje in Colorado, won zij met een overweldigende voor sprong de verplichte figuren. Na de eerste figuur had de Zwitser se Karen Iten nog een Lichte voor sprong. Maar al in het tweede fi guur (de enkelvoudige Lus) ging Dianne de Zwitserse voorbij. Nog belangrijker was dat de huidige we reld - en Europese kampioene Christine Errath deze figuur volle dig verknoeide en ver terugviel. In de derde figuur, de paragraaf lus, breidde Dianne haar voorsprong nog verder uit, zodat zij thans bij na drie punten voor staat op Karen Iten met plaatscijfer negen. Dat wil zeggen dat zij bij alle negen juryle den op de eerste plaats staat. Niet alleen Christine Errath bleef ver achter, ook de 18-jarige Ameri kaanse kampioene Dorothy HamiU, die vorig Jaar vóór Dianne de Leeuw beslag legde op de tweede plaats, werd op achterstand gezet. Het Amerikaanse meisje, dat in no vember aan de enkel werd geope reerd, staat vijfde, vóór Christine Errath. De tweede en derde plaats worden na de verplichte figuren ingenomen door de Zwitserse en Westduitse kampioenes Karen Iten en Isabel de Navarre, die geen van beiden als sterke vrij-rijdsters be kend staan. Het zou eigenlijk aan een toeval te danken zijn, als Dianne de Leeuw zaterdag na Sjoukje Dijkstra de tweede Nederlandse wereldkampi oene wordt. Het in Paramount (Ca- lifornië) uit Nederlandse ouders ge boren meisje, kwam vijf jaar gele den nog uit bij regionale wedstrij den in Amerika. De eerste drie kwalificeerden zich voor het natio nale kampioenschap, de nummer vier (Dianne de Leeuw) bleef thuis. Sindsdien komt zij voor Nederland uit. Het vorig jaar eindigde zij in München als derde. Nu heeft ze een pracht van een kans nog hoger te komen. Zelfs Doug Chapman, haar stoïcijnse trainer, stak na afloop van de verplichte figuren zijn vreugde niet onder stoelen of ban-' ken. Er moet nog heel wat gebeu ren. Maar het begin is er. Dat kan niemand ontkennen. Het kampioenschap wordt voortge zet met de verplichte kür, die 20 procent van de totale waardering oplevert, gevolg door de vrije kür, die evenals de verplichte figuren wordt gewaardeerd met 40 procent. De stand na de verp'lchte figuren is: 1. Dianne de Leeuw (Ned) plaatscijfer 9. 73.58 pnt.. 2. Karen Iten (Zwits) 31.5 en 70.83. 3. Isabel de Navarre (W.Dld) 35.5 en 70.18, 4. Kath MaJmberg (VS) 44.5 en 69.58, 5. Dorothy Hamill (VS) 43.5 en 69.63. 6 Christine Errath (O.-Dld) 56 en 67.65. Eindstand kunstrijden voor paren:: 1. Rodnina/Zaitsev (Sov) 141.64 punten, plaatscijfer 9. 2. Kermer/Oesterreich (O.-Dld) 137.95 - 19, 3. Gross/Kagelmaan (O.-Dld) 136.67-27, 4. Worobjewa/Vlassow (Sov) 135.52 - 37, 5. Leonldowa/Bogolju- bov (Sov) 132 94 - 51, 6. Militano/Johns (VS) 132.15 - 57. LONDEN (UPI) Dr. Ian Adams, één van Engelands bekendste sportartsen, heeft in een door hem uitgebracht boekwerkje verklaard, dat mensen op middelbare leef tijd door regelmatig trainen het proces 'van ouder worden' althans in conditioneel op zicht kunnen vertragen. Hij heeft het werkstuk, ge naamd 'Fit to play', geschre ven voor de vereniging van huisartsen. Adams stelt, dat bijvoorbeeld het aanschaffen van een home-trainer veel kan bijdragen tot een betere lichamelijke conditie. 'Men sen van middelbare leeftijd moeten eigenlijk meer trai nen. Het regelmatig doen van oefeningen is nodig om een goed figuur te houden en om beweeglijk te blijven. Verder is het goed voor het 'onder houd' van de spieren en het stimuleren van het stofwisse lingssysteem'. Hij vervolgt met: 'Het is een essentieel biologisch principe dat bewe ging stimulerend werkt en dat niets doen leidt tot af braak van de geest en het lichaam. Het is van groot be lang, dat de laatste jaren van een leven niet worden door gebracht met een verschrom peld en vervallen lichaam'. Adams, die zelf een sportkli- niek drijft, zegt ook, dat ter controle van toenemende zwaarlijvigheid het doen van oefeningen in wat voor vorm dan ook beter is dan helemaal niets doen. Nog be ter is het herhalen van oefe ningen. Incidentele lichaams beweging helpt nauwelijks. Om eventuele hartafwijkin gen tegen te gaan moet de lichaamsbeweging niet al te inspannend zijn. De beoefe naar moet er voor zorgen, dat de hartslag ongeveer 50 pro cent sneller is dan gewoon lijk. 'Men blijft alleen 'jong' door het lichaam geregeld in beweging te houden. Doet men dat niet, dan is het nut teloos', aldus de Brit. 'Boven matige inspanning is ook niet aan te raden, want voor de één zijn er andere grenzen dan voor de ander. Forceren heeft geen enkele zin', zegt Adams. Hij suggereert, dat een trai ning van tien minuten per dag (en dan twee keer per week) op een home trainer na vijf minuten transpiratie en versnelde ademhaling moet opleveren. Rug- en bui koefeningen completeren het programma om de spiermas sa's beter te ontwikkelen en de loomheid in het lichaam te verdrijven. Adams geeft ook nog aan, dat bijvoorbeeld het eten van en biefstuk kort voor een wedstrijd zoals boksers en atleten graag doen zeker niet bevorderlijk is voor de energie. 'Misschien wel begrijpelijk, maar ook onverstandig', zegt hij. 'De tijd tussen het eten en het tijdstip van de wedstrijd moet minstens dertien uur zijn. Het spijsverteringsproces moet zijn tijd hebben. Eén dag na het verorbëren krijgt men nog een lichte naslag. Door het eten verspeelt men veel kostbare energie en kracht. In zijn rapport adviseert Adams ook nog meisjes meer aan sport te doen. 'Veel spor ten maakte hen meer sexy dan zij reeds zijn. Het beoefe nen van sport is zeker niet funest voor het uiterlijk van een vrouw, integendeel. Zij wordt weliswaar gespierder, maar het maakt haar ook vrouwelijker', besluit hij. AMSTERDAM Het bondsbestuur van de Nederlandse Volleybal Bond heeft de Groninger eredivisievereni ging Lycurgus verboden reclame te voeren voor de landelijke vereni ging tot behoud van de Waddenzee. Sinds de vorige maand speelden de dames- en herenteams in shirts met daarop het vignet van deze landelijke stichting met als op schrift: 'Wees wijs met de Wadden zee'. Lycurgus-voorzitter Steeman is daarover nogal ontstemd. Die toe stemming is ingetrokken omdat het embleem te groot zou zijn en bo vendien omdat daarin een tekst is verwerkt. Het bestuur van Lycur gus. dat er van uitgaat dat het hier gaat om een ideële reclame en met sponsoring niets te maken heeft, heeft tegen het opgelegde verbod bij de NeVoBo protest aangetekend. (ADVERTENTIE) U deelt in de winst van E&L wanneer E&L in uw zorgen deelt Iedereen kan elke dag iets overkomen. Voorbeelden kent u genoeg Zorg daarom ook dit, plezierige, voorbeeld te kennen: Een man van 25 jaar neemt, voor 40 jaar, deel In het Dynamisch Leven-projektvan E&L f25.000,- f,43.175.- wi! hij op z'n 65e verjaardag, gegarandeerd ontvangen. krijgt hij van E&L als hij gaat delen in onze winst zoals andere verzekerden dal de laatste Jaren gewend zijn! (Elk winstaandeel deelt het jaar daarop ook mee in de winst Het werkt dus kumulatief). plus de reeds gerealiseerde winstbljschrijvmgan koert E&L direkt uit als deze man voor z'n 65e overlijdt Belastingvrij zijn alle uitkeringen, f 472,80 te de jaarpremie voordeman tót ons voorbeeld. En voor u? Wel, voor grotere en kleinere bedragen - langere of kortere -looptijden - voor bijna iedereen geldt een ander bedrag. Het loontzeker de moeite te weten of het Dynamisch Leven-projekt ook voor u aantrekkelijk is. Uw verzekeringadviseur kan het zo voor u nazien Zorgt u ervoor dat hij het even doet? De goede verzekeringadviseur kent E&L Als de beste. ®E&LEquSy&1^ Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel 070-469262*

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11