Onderzoek zelfmoord gemakkelijker dan hulp Radio en televisieprogramma's Even puzzelen Hardnekkig verschijnsel, omdat het léven zo zwaar is Ongebruikelijk Neergeschoten Een winter vol gevaren TROUW/KWARTET MAANDAG 3 MAART 1975 BINNENLAND /RADIO-TV 4 SMIDJE VERHOLEN door Piet Hagen Studies over zelfmoord wekken de indruk dat we al heel wat van zelfmoord af weten. Hoe belangrijk al deze gegevens echter ook zijn, de hulpverlening aan mensen met levensproblemen en de bestrijding van omstandigheden die tot zelfmoord aanleiding kunnen geven zijn nog altijd onvoldoende. Het is ook niet makkelijk om men sen te helpen die hun leven vol strekt uitzichtloos vinden. De le: vensgeschiedenis van mensen dié zelfmoord (willen) plegen ls vaak een aaneenschakeling van ellende. Een man die geregeld belt naar de telefonische hulpdienst in Den Haag, die alcoholist ls, die door zijn vrouw verlaten is en die leeft in het besef dat hij binnen korte tijd volledig blind zal zijn. heeft weinig om zich aan vast te klampen. Een dertigjarige vrouw die haar puders niet gekend heeft' en na een moei lijke jeugd een nog moeilijker hu welijksleven had (gedwongen hu welijk, van haar vier kinderen ls één overleden aan een hartkwaal en één aan een overdosis zenuwtn- bletten van haar moeder) kan door hulp van het Groningse crisiscen trum van haar eerste zelfmoordpo ging worden afgehouden, maar een volgende poging slaagt. Het verschijnsel zelfmoord en zelf moordpoging is zo hardnekkig om dat het leven voor veel mensen erg zwaar is. Een nog altijd uniek ge tuigenis van eigen zielenood is bewaard van ds. Franpois Haver- schmidt, wiens preken en brieven in 1964 door R. Nleuwenhuys werden uitgegeven onder de titel 'De domi nee en zijn worgengel'. In een preek in het jaar 1885 zegt Ha- verschmldt (schepper van de ge dichten van Plet Paaltjes): 'Hij. de worgengel, verstaat geen scherts. Wie hem spelend de hand reikt, die laat hij niet meer los, die sleept hij mee tegen wil en dank, om in het eind hem neer te storten in een eigenwillig graf'. Veel preken van Haverschmidt hebben de vorm van een dialoog tussen zijn eigen zwaarmoedigheid en een bijna wanhopige hoop op God. Ds Haverschmidt lijdt onder het leed van de miljoenen mensen die sterven van honger, die in onmen selijke holen hun werk moeten doen, die opeengehoopt leven in straten 'waar niets naar vreugde zweemt'. Het meest lijdt hijechter onder zijn eigen angst en vrees. Hij herinnert zijn gemeente aan Job, die bad dat het graf zich zou ont sluiten en aan Jeremla die de dag vervloekte dat zijn moeder hem baarde. Maar steeds weer weet hij voldoende moed te verzamelen om. zoals Paulus zegt, 'om der broede ren wil in het vlees te blijven'. Totdat hij in 1894 zich over geeft aan zijn worgengel en zich ophangt aan het gordijnkoord van zijn bed-' stee. Angst voor omgeving Niet alleen de hopeloosheid van levensmoede mensen, ook de angst voor hun omgeving die bang is zich ln zulke problemen te verdiepen Erover praten - en er iets aan doén maakt hulpverlening zo moeilijk. Dr. J. J. van Oenen, hoofd van het Amsterdamse crisiscentrum, zegt daarover: 'Het aangrijpende van dit soort levensproblemen voor de hulpverlener is, dat hij zijn eigen problemen en kwetsbaarheid her kent in de hulpzoekende'. Daar ligt ook het probleem voor de huisarts, die in veel gevallen nog enkele dagen tevoren contact heeft met iemand die een zelfmoord (po ging) doet. Er is vaak weinig tijd om te praten, er bestaat ook veel onkunde over zelfmoordneigingen, maar minstens zo erg is de begrij pelijke afweerhouding van de arts zelf tegenover zo ernstige proble men. Mede om zichzelf gerust te stellen kan hij het probleem af dempen met pillen. Niet zelden zal de patiënt zich na zo'n consult nog meer verlaten voelen dan voorheen. Zijn eigenlijke problemen zijn niet aan de orde geweest. Het recept van de dokter is dan een uitnodi ging om met de voorgeschreven medicamenten een zelfmoordpoging te doen. Medicament De in 1970 door de hoogleraren Speyer en Kruijt gehouden enquête onder hulsartsen, psychiaters, psychiatrische ziekenhuizen en ge zondheidsdiensten wees uit dat van de zelfmoordenaars een kwart, van de zelfmoordpogers driekwart zich bedient van medicamenten. Nu wordt het wel steeds moeilijker met medicamenten echt dood te gaan, maar deze getallen bewijzen wel het gevaar van een medicamenteu ze behandeling. Het onderzoek van Speyer en Kruijt, dat in opdracht van de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid Is gehou den, heeft overigens nog steees niet tot een eindverslag geleid en het ziet er naar uit dat dit nog wel een of twee jaar op op zich kan laten wachten. Vooral de hulsarts zou veel beter getraind moeten worden ln het hel pen van mensen met levensproble men. In het Belgisch tijdschrift voor geneeskunde heeft dr. P. Co- sijns daarover een uitstekend arti kel geschreven. Hij ruimt eerst een aantal misverstanden uit de weg zoals 'mensen die over zelfmoord praten zullen het niet doen' of 'wie zelfmoord pleegt weet echt wel ze ker dat hij dood wil'. Daarna geeft hij de huisarts een stel therapeutl- 127: Nu lagen de burgemeester en Janus Paxse weliswaar op de walle- kant, maar daarmee waren ze niet veel geholpen. Dat zag Kobus, kun dig O.I.B.O.-ist als hij was, ook wel in. Daarom sprak hij tot de twee mannen met de ladder de volgende woorden: 'Vrienden! Na onder le vensgevaar deze twee drenkelingen uit het ijskoude water te heben gehaald, stelde ik vast, dat zij enigszins bevroren waren en dat zij dus ohmiddellijk naar de dokter moeten. Mag ik jullie verzoeken ook het nodige tot hun redding te doen en ze op de ladder te leggen? Draag ze vervolgens naar de dokter toe en volg mij zonder schromen. Ik zal zelf voorop gaan'. Och er is eigenlijk niet veel moed voor nodig om naar een dokter te gaan, als de behandeling toch wordt toe gepast op iemand anders. We zullen daarom maar niet te veel acht slaan op de ietwat brallende woordjes van Kobus Reutelbos en we verplaatsen ons maar vast naar het huis van de dokter, waar Kobus juist heeft aangebeld. De dokter deed zelf open en vroeg wat er aan het handje was. Een simpel gebaar en een enkel woord van de koene Kobus waren voldoende om de dok ter te doen begrijpen waarvoor men hem nodig had. 'Juist..., ik begrijp het alzei de dokter. 'Een duidelijk geval van bevriezing, gepaard met semiverdrinking en vochtige koude. Geen trauma naar ik hoop. Tremor Spontanea zie ik ook niet meer. Calor nihiloei, oei; oei! Snel naar de kliniek met die lui, want warmtetherapie lijkt mij hier wel op zijn plaats. Warmte te is immers tegengesteld aan kou de, nietwaar? Haha, daar behoeft men geen medicijnen voor gestu deerd te heben!' En dat de dokter een man was, die van rappe maatregelen hield, moge wel blij ken uit het feit, dat de twee half bevroren drenkelingen nog geen tien tellen later al in de antivries- stoohihuls lagen. Dit werktuig is misschien nog niet bij alle medici bekend, maar wij weten zeker, dat men er in Rijkhuyzen fantastische resultaten mee behaald heeft, ook al is het toestel nog niet voorzien van de z.g. 'broeder-Blonk-schuif'. Wij zien wel, dat een handige verpleegster bezig is de verschillen de metertjes te controleren en op de juiste momenten tapt zij het dooi- en smeltwater af uit de daar toe bestemde kraan PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN WWMÖÖT SP6CU(,AA5fWN Tekening van Kathe Kollwitz (1867-1945) zelfmoord. sche raadgevingen. De belangrijkste daarvan is: verwijs niet meteen door naar een gespecialiseerde in stantie, want de huisarts is altijd nog degene die het dichtst bij de mensen staat. De huisarts kan ook beter de omgeving inschakelen bij de hulpverlening. Gesprek Hetzelfde kap gezegd worden van andere hulpverleners: maatschap pelijk werkers en dominees en pas toors. De verlegenheid met dit pro bleem kan alleen overwonnen wor den door erover te praten en er iets aan te doen. Wat dat betreft is het boekje van prof. dr. G. Th. Rothui zen 'Afspraak met de dood' (1972) een moedige poging geweest ook ln kerkelijke kring, waar zelfmoord zoveel eeuwen als een doodzonde is afgedaan, het gesprek op gang te krijgen. Rothuizen wil de zelfmoord niet accepteren als oplossing voor wanhopige mensen. Maar hij breekt ook met de gemakkelijke en op erg gammele bijbelse voorbeelden (Simson, Saul, Ablmelech en Ju das) gebaseerde veroordeling zon der meer, De bijbel spreekt zich, ook in de genoemde gevallen, niet rechtstreeks over zelfmoord uit. Het nee tegen de zelfmoord moet vol gens Rothuizen vooral voortkomen uit onze eigen betrokkenheid ('Je mag ons niet in de steek laten') en uit. Gods genade die sterker is dan de dood. Hij zegt er wel bij dat die genade Gods de mens van voren èn van achteren (dat ls na zijn daad) omringt. Naast deze hulpverlening van huis arts, maatschappelijk werkers en pastores zullen echter meer gespe cialiseerde hulpverleners nodig zijn. De crisiscentra in Groningen, Utrecht, Den Haag en Amsterdam: de opvang van Leger des Heils, JAC en anderen. In de toekomst zullen er overal dag en nacht geopende hulpdiensten moeten komen. Een van de belangrijkste vormen van hulpverlening is de telefoni sche hulpdienst, die nu al in vijf entwintig plaatsen bestaat en ook voor mensen buiten die plaatsen bereikbaar is. Het telefoonnummer staat voorin de gids: er wordt ge dacht over één landelijk nummer. De telefonische hulpdienst in Den Haag (75 vrijwilligers, 16.000 tele foontjes per jaar, één of twee, soms drie zelfmoordproblemen per et maal) doet vooral twee dingen: 'luisterend helpen' en tegelijk 'mis standen signaleren'. Als ook andere mensen de omvang van het zelfmoord-vraagstuk beter kenden, zou het aantal luisterende oren en misstandbestrijders vanzelf groter worden. Dit is het laatste van twee artike len over de zelfmoord. Het eerste artikel, waarin vooral aandacht be steed werd aan studies op dit ter rein, stond in onze krant van zater dag. Uiteraard besteedde Brandpunt zaterdag aandacht aan de dreigende situatie in de Amsterdamse Nleuw- marktbuurt. Het was een nogal ongebruikelijke vertoning, dat de Groningse wethouder Max van den Berg in de studio zat om kritiek te leveren op zijn hoofdstedelijke collega's. Zonder dat iemand van het Amsterdamse college aanwezig was voor tegenvuur. Maar goed, de filo sofisch ingestelde Groninger sprak bedachtzaam verstandige taal. Ten minste. dat zulen de meeste kijkers hebben gedacht van zijn opmerking, dat het beter ls een andere weg te zoeken dan het doordrukken van een plan met militair machts vertoon. Ook het zondagse magazine van de NOS hield zich bezig met het verzet van de Nleuwmarkters tegen de metro-aanleg door hun'buurt. Hier was te genieten van een kleurrijk betoog, een sappige liefdesverklaring jegens zijn ge boortestad en buurt, zoals alleen een rasechte Amsterdammer die kan afsteken. 'We mogen van alles, eten en drinken en zo, maar hangen zullen we', klonk het kernachtig en berustend. Het is te hopien dat het gezonde verstand op het nippertje toch nog zal zegevieren. Aan twee kanten, wel te verstaan. Een veel ernstiger brandhaard ligt ln het oude Palestina, op de weste lijke Jordaanoever. De islamitische burgemeester van Hebron vertelde aan een Brandpunt-team zijn plan, om dit gebied voor vijf jaar onder toezicht te stellen van de Arabische Liga of van de Verenigde Naties. Daarna zouden de Palestijnen moeten kunnen uitmaken of zij zich bij Jardanië dan wel bij de PLO willen aansluiten. Na wat schakelen tussen de dwaze lawine aan schoolboeken, ln navolging van uitgebreide krantenartikelen besproken in I op Zondag, en muziek die niet stuk te krijgen ls, zoals het duet uit De Parelvissers, heb ik Op Weg naar de Hemel gevolgd. Een verhaal van Roald Dahl over twee bejaarde echtelieden die elkaar uithollen. De titel doet veel vermoeden, maar heeft slechts betrekking op de triviale ontknoping, namelijk dat 'papa' l'n de lift, of op weg naar boven het loodje legt. Dat het een gemenigheidje van de oude dame was, werd niet duidelijk en dat leek niet het enige zwevende in dit werkje. Tegen de nieuwe vorm van Openbaar Kunstbezit heb ik al eerder enige bedenkingen geuit. De kijker heeft in feite geen enkele boodschap aan de keuze van een willekurig kunstenaar in een bepaald museum. Dat vertelt ons 'vrijwel niets van die kunst zelf, omdat kunstenaars nu eenmaal geen uitleggers en kunsthistorici zijn. Ger van Elk babbelde dan ook een braaf eind weg. TON HYDRA CALABRIA De 42-jarige Petrus Both, die in Bova Marina (Italië) een bloemkwekerij heeft, werd za terdag door twee gemaskerde man nen neergeschoten. De Nederlander werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG In Den Haag heeft de politie zaterdagmiddag een 12-jarige automobilist' van de weg gehaald, die met een 13-jarig vriendje aan hét toeren was in de auto van zl-jn vader. De jongen was vlak langs het hoofdbureau van politie gereden en surveillerende agenten merkten toen op dat er 'een verdacht jeugdige be stuurder in de auto zat'. Mijn vader weet er van, beweerde de jongen, maar pa wenste zich niet in te laten met de vraag of dat zo was en wei gerde zelfs zijn zoon van het bureau te komen halen. De jongen werd tenslotte naar huis gestuurd. 105 'Nu heb ik het gezegd.en moet je ook de rest weten. Maar het is gevaarlijk en misschien had je wel liever dat ik niets had gezegd. Maar, ik heb geen Woord meer ln vrijheid en vrede gesproken sinds hij ls 'weggegaan. Het was maan den. alsof ik in een grafkelder was opgesloten. Dat Dev mij mag vergeven.maar ik kan het niet helpen. Zijn vliegtuig is over de Sowjet- grens neergestort. Een noodlanding zeiden ze. Zij zeggen dat het vlieg tuig naar beneden is gekomen, niet neergeschoten. Een klein, laagvlie gend, ongewapend vliegtuigje... dat moet toeval zijn geweest, wat er ook is gebeurd. Hij was gewond, maar niet ernstig. Zij stonden ln contact met Moskou, qn in Moskou was zijn naam bekend. Zij hadden wel betere plannen dan Lawrence Devlin eenvoudig van grensschen- ding te beschuldigen. En zij werk ten snel. Na een paar dagen. hadden zij hem en mij ook'. 'U?' 'Hij ls hun gijzelaar zolang ik ge hoorzaam', zei Elizabeth met woede en wanhoop in haar stem. 'Ik heb de helft van mijn leven doorge bracht met tégen hen te schrijven en nu ben ik tenslotte hun slaaf geworden. Zij hadden berekend dat ik hun prijs wel zou betalen,.en dat heb ik tot nu toe ook gedaan. Zij weten nu dat ik hen onvoorwaarde lijk zal gehoorzamen als het om Dev gaat'. 'Maar wat.wét hebt u voor hen gedaan?' Het ontzettende van die gevangenschap begon tot Sally door te dringen. Zij keek met iets van Catherine Gaskin ontzag naar Elizabeth en vroeg zich af hoe die uitgeteerde vrouw dat kon hebben verdragen. 'Niets. Ik heb alleen gezwegen en zij hebben mij zijn leven gegeven. Zijn leven en zijn gezondheid, en hem de verschrikking van een van hun zogenaamde spionageprocessen bespaard. Ik voor mij heb gezwegen en mij hier op St. Martin terugge trokken'. 'Maar waarom...?' Sally stond op en boog dicht naar Elizabeth toe. 'Waarom?' 'Propaganda. Hun beste en goed koopste wapen. O, nee.zei zè, Sally's protest afwijzend. 'Het zou te simpel zijn gewoon maar te zeg gen dat Devlin naar de Russen was overgelopen. Dan zouden zij hem op een persconferentie moeten ver tonen, en zij weten wel dat hij nooit een dergelijke verklaring zou afleggen. En dus moet ik het beves tigen. over een paar weken zal ik voor een pers een verklaring afleg gen en zal het doen voorkomen of het vrijwillig ls. Ik zal de pers vertellen dat Devlin in Rusland is en dat ik naar hem toe ga. Meer niet, want meer hebben ze niet nodig'. Sally staarde haar verward en ge schokt aan. 'Er zijn meer vrouwen gegaan', ging Elizabeth verder. 'Ik zal niet de eerste zijn. Ik kon kiezen en ik koos om dit voor Dev te doen'. Haar hand ging verstrooid naar haar gezicht. 'Eerst wilde ik het liefst maar dadelijk doodgaan, om dat ik dan die keus niet behoefde te maken. Maar als ik stierf, zou ik niets voor hem winnen. Als ik doodging voor dit alles was gedaan zou Dev misschien ook sterven. Ik wilde, als de beslissing eenmaal was genomen, dadelijk gaan. Maar ik leerde wel wie de baas was. Zij zijn het die de tijd vaststellen. Maar het is binnenkort'. Haar stem was zwakker geworden, alsof zij zich weer terugtrok in haar vage wereld van pijn en problemen. Sally wist zich eindelijk uit haar eigen verdoving los te maken. 'Hoe weet u dat hij nog leeft.daar kunt u toch niet zeker van zijn? Zij hebben hem misschien wel dood gevonden, en een verhaal verzon nen In de hoop dat u het zou geloven. Als u die verklaring een maal hebt afgelegd, hebben zij ge wonnen. Dev hebben zij niet no dig'. Elizabeth gaf geen antwoord. Zij keek Sally wezenloos aan, zij wil de de vraag niet tot haar laten doordringen, omdat twijfel de hoop zou vernietigen. Sally greep Elizabeths arm zo ste ving beet dat deze het contact met de ander wel moest voelen. Sally moest voorkomen dat Elizabeth zich terugtrok. 'Waarom gelooft u het?' Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende Woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt. 8.45 (S) Allemaal muzikanten. 10.30 Nws. 10.33 Lichte koorzang. 10.50 Schoolradio. 11.00 (S) In 't zilver. 12.00 (S) De Klllma Hawallans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu met aansl.: Makro. 13.00 (S) Metropole Orkest met solist. 13.25 (S Onder 16.00 (S3) Een mondje Frans. 16.30 (S) Keerpunt. OVERH.VOORL.: 17.20 Ont moetingen met Rijksgenoten. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP: 18.19 D.S."70. TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) A la carte. EO: 20.00 Reforma tie en reveil. 20.15 (S) EO-Metterdaad. 20.30 (S) Lijdensmeditatie. NOS: 21.30 Franse chansons. 21.45 (S) Eurollght. 22.25 Ultz. van de Bond zonder Naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 NOS- Jazz. 23.55-24.00 Nws. 1 HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d. dag) 9.00. (S) Dansorkest met solis ten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NOS: 9.50 (S) Muziek uit de Middeleeuwen en de Renaissance. 10.30 Meer over minder. (11.00 Nws.). RVU: 11.40 Verdomd, wat zijn die banken hard. NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.16 SYMBIOSE. NOS: 12.25 (S) Prom.ork. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. 13.20 Ombudsman. NOS: 13.30 Vonken onder de as. 13.50 (S) Radlorama. 14.30 (S) Zoeklicht op Nederland. EO: 16.00 Nws. 16.03 Klank bord. 16.10 (S) Licht en uitzicht. 16.40 (S) Eigenwijs. 17.00 (S) Na vijven. OVERH.VOORL. 17.40 De Politie nu. EO: 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. PP: 19.00 D'66. EO: 19.10 Lectuur op tafel. 19.20 (S) WIJ hebben een woord voor de wereld. 19.45 Bijbel studie. NCRV: 20.00 Nws. 20.05 (S) Over denking. 20.15 (S) Alexander Voormolen 80 Jaar. 21.15 (S) Klass. pianomuz. 22.00 (S) Llterama-llve. 23.00 Vrouwen ln de DDR. 23.20 (S) Radio Kamerork. met zangsol. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.03 Radlojourn.) 9.03 (S) Pep-op-drle. 11.03 Radiojourn. 11.06 Etrie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Radlojourn. 14.06 Pop-kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 De Hitmeesters. (17.03 Radlojourn.) NOS: 17.55 WK Hoc key ln Kuala Lumpur. 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie lopot achter. VPRO: 20.02 (S) VPRO-maandag. (20.02 (S) Tilt, 21.20 (S) Jazz uit de West. 22.02 (S) Rik Zaal. 23.02 (S) Wlm Noordhoek. 24.02 (S) Jan Donkers. NOS: 1.02 Tineke. 4.02 Was handje. VARA: 6.02-7.00 Alfred Lagar- de. Speciaal 0 Ook ouderen met belangstelling voor schepen en havens zullen het Interessant vinden dat zes landen hebben samengewerkt aan een schooltelevisieprogramma over Eu ropese havens. De eerste uitzending belicht de haven van Londen. Ned. 1, 11.35 0 De KRO zendt de twintig jaar oude film Het wonderlijke leven van Willem Parel uit. Vier mede werkenden behoren niet meer tot de levenden, t.w. titelrolvertolker Wim Sonneveld, Peronne Hosang, Hans Kaart en Thom Keiling. Ned. 1, 20.35 0 Aktua TV geeft achtergrondin formatie. Ned. 2, 22.10 0 Bertold Brechts toneelspel Die Gewehre der Frau Carrar is door Egon Monk voor televisie bewerkt. Duitsl. 2, 21.15 0 De Bayerischer Rundfunk raadt ouders aan hun nog jonge kinderen niet te laten kijken naar de harde Amerikaanse documentaire over de misdaadbestrijding in de grote stad. Duitsl. 1, 21.45 0 In het Tros-concert zijn hoogte punten te beluisteren uit Die Walkiire, Siegfried Waldleben en Tannhauser van Richard Wagner. Hilv. 1, 18.41 0 Victor Nerincq, een van de wei nige doedelzakbouwers in de Bene lux, vertelt in Jeugdtoer van de EO over zijn werk. Hilv. 2, 18.30 0 De NCRV eert de tachtig jaar geworden componist Alexander Voormolen met de uitvoering van vijf van zijn werken. Dat zijn: Eli- ne, Concert voor hobo en orkest, Delft in avondschemering, Herin neringen aan Holland en de Spie- gelsuite. Hilv. 2, 20.15 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie 11.35-12.00 Schooltelevisie NEDERLAND I TELEAC 18.15 Nederlands voor buiten landse werknemers les 5 (Herh.) NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Een mooie toekomst programma over en met jonge mensen 20.35 Het wonderlijke leven van Willem Parel, film 22.05 Rooilijn: Informatie over e e n onderwerp in de aktuele sfeer 22.30 SYMBIOSE NOS 22.35 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Arpad de zigeuner 19.25 NL-tippers NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Ons kent ons, spel- programma 21.20 De F.B.I., misdaadserie 22,10 Aktua-TV NOS 22.50 Journaal Ruimere voorlichting over milieubelasting Van een verslaggever UTRECHT De provincie Utrecht is van plan de voorlichting over de z.g. milieubelasting drastisch uit te breiden, nu er de laatste weken nogal wat te doen is geweest rond de kwestie van het grote aantal weigeraars van deze heffing en de daarmee samenhangende blokkades van girorekeningen. Naar schatting zijn er 30.000 tot 50.000 weigeraars in de provincie Utrecht. De uitgebreide voorlichting zal zich richten op bepaalde groepen (b.v. vakbonden en huisvrouwenorgani saties), scholen, er komen televi siespots binnen de zendtijd van de centrale overheid en aan openingen van nieuwe zuiveringsinstallaties zal meer publiciteit worden gege ven. Gedeputeerde Staten, die deze voorstellen volgende week gaan be- Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1: krijgsgewoel, 2. Noors christen- prediker, 3. bereide dierenhuid, 4. plaats in Friesland, 5. rangtelwoord, 6. geneeskrachtige wortel, 7. koop lust, 8. inhoudsmaat, 9. muggelarve, 10. bestelloon. Oplossing van vrijdag. Horizontaal: 1. protektie; 2. roe, are, rot; 3. os, regie, NI; 4. meel, spreken, voelen er overigens veel voor de benaming milieubelasting te veranderen ln zuiveringsheffing, die volgens hen positiever over komt. Dambord-puzzel en, dek; 5. enk, snee, de: 6. neet, st, Let: 7. adres, leng; 8. dal, Epen, Ne; 9. erlka, etui. Verticaal: 1. promenade; 2. ros, ene, dar; 3. oer, eker, li; 4. tael, steek; 5. erg, Ens, spa; 6. kei, net, lee; 7. tred, el, ent; 8. ion, eden, nu; 9. etiket, gei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4