Onder burgemeesters minder KVP'ers dan minister zei dichtbij imentaar fkloosheid (1) srkloosheid (2) VVDM: Kritiek op aanwijzing grondrechten van militairen rijspraak voor én jongere van ende van negen het weer Stralend weer Groningers ongerust over Duits plan met kernafval ft Sneeuwberichten kerk onder de spaanse zon florence speurder mis mijnheer PS0VS KWARTET VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 5 n minister-president Den Uyl loven is het kabinet met zijn verschenen werkgelegenheids- het einde van zijn mogelijk- van verweer tegen het kwaad werkloosheid. Na de verrui- van de bestedingen, eerst die overheid (mogelijk gemaakt in •oting voor 1975), daarna van en bedrijven (de befaamde van 3,5 miljard) een tenslotte itregelen van de thans ingedien- meent de premier dat de 'op een breed front, in alle en gaten, op alle toppen en in alle beschikbare instrumenten ibruikt'. Hij zou niet weten wat meer zou kunnen worden' ge- yg'^Ue waardering die men moet voor de inspaöningen die het üu¥t zich ook nu weer heeft ge- en[ hoeft de minister-president ovfyf nu ook weer niet al te zeer te Ook de heer Den Uyl geJan de laatste studie van het Planbureau hebben geleerd, pds het begin van de jaren zestig pnkostenstijging te ver is uitge- jboven de stijging van de produk- t. Dit heeft in het economisch ET* tot een onbetaalde rekening ge- E^Mie ons nu op wel zeer ongelegen nt wordt gepresenteerd, met de ;en van een jarenlang uitstotings- s van arbeidskrachten. Dat is de ijke oorzaak van wat we de turele werkloosheid' noemen en iet bestaan van die harde kern ^rerklozen die zich niet of uiterst S® ijk laa afbreken. kan van het kabinet Den Uyl iet onmogelijke verlangen en 'dus liet dat het deze problemen on- Im jld en in een handomdraai op- Maar wel mag men verwachten iet kabinet uit de ontwikkeling le laatste tien jaar een les trekt. -2 irbeeld door moeite te doen om te brengen dat de arbeidskosten in ledrijfsleven niet ongestraft kun- worden losgemaakt van hun sa- lang met de arbeidsproduktiviteit. zou juist van dit kabinet mogen achten dat het deze dingen met onder de aandacht van de men- Éaprengt, al was het slechts om het ||M verdere werkgelegenheidsrampen toekomst te besparen. Maar s mist men in de nota van en en in de presentatie ervan elk van de mentale beïnvloeding, n dit opzicht bitterhard nodig is. igens moeten we niet uit het oog :en dat de verschrikkelijke werk- ïeid waarmee wij thans worstelen alleen van structurele, maar even van conjuncturele aard is dat zeggen dat zij ook is veroorzaakt factoren als: het stijgen van de dstoffenprijzen sinds de energie- het teruglopen van de vraag consumptiegoederen en de verza- ïg van de behoefte van tal van umenten aan vele voorzieningen, aard van het probleem is buitenge in ingewikkeld en het is daarom dat het kabinet in( zijn concrete id vooral heeft gemikt op gerichte tregelen; gericht namelijk op: be- 'en, die weinig of geen winst ma- hulp aan zwakke bedrijfstakkeu in de uithoeken van het land. extra wprogramma's, verlenging van de plicht. is inderdaad een breed en rijk arieerd front waarop het kabinet in aanval is gegaan. Een gunstig olg hiervan kan zijn dat allerwege gewenste neveneffecten van de iringsmaatregelen zullen optreden, is het de vraag of de regering te weinig heeft nagedacht over de isen die de export biedt. De nota t vrijwel niet in op de mogelijkhe- die hier waarschijnlijk liggen. Te irzichtig behandelt het kabinet irts het goede idee dat de overheid uit de algemene middelen (uit de atskas zou je kunnen zeggen) recht- :eks bijdraagt in de kosten van de rkgeverspremies. 'Gemeente en Gewest'; Cijfers van De Gaay Fortman sr. kloppen niet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De cijfers, die minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken onlangs aan de Tweede Kamer heeft verstrekt over de politieke overtuiging en de godsdienstige gezindte van de burgemeesters in ons land geven de werkelijkheid niet weer. De KVP heeft geen 343 burgemeesters posten, zoals het ministeriële lijstje vermeldde maar slechts 288. Dit schrijft "Gemeente en Ge west", een uitgave van het Centrum voor Staatkundige Vorming, het wetenschappelijk instituut voor de KVP. Volgens het overzicht, dat minis ter De Gaay Fortman gegeven heeft bezet de KVP 343 van de 840 burgemeesterszetels: de CHU heeft er 133. de AR 127, de PvdA 142 en de VVD 80. Dit overzicht is, aldus G en G. gebaseerd op de informatie die de burgemeesters, vóór hun benoeming hebben ver strekt. Hierin zijn alleen die wij zigingen verwerkt die de betrok ken burgemeesters hepben meege deeld aan de commissaris der ko ningin. Dat zijn uitzonderingen. Meestal zal een burgemeester die niet meer wil behoren tot deze of gene partij, hoogstens die partij inlich ten.' Volgens Gemeente en Ge west is het niet correct ex-leden op te voeren als 'KVP-burgemees- ters' omdat zij immers geen rela tie meer tot de KVP hebben. Als voorbeelden van ex-KVP-burge- Ook ex-leden van partij meegeteld Eén van de burgemeesters die geen KVP'ers meer zijn maar toch meegeteld werden: mr. dr. JL^le^oi^aii^Haarlem^^ meesters maar nog wel als partijlid meegeteld worden de burgemeesters van Haarlem, mr. dr. L. de Gou en van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graaf genoemd. Het aantal gemeenten met een burgemeester van een bepaalde politieke kleur is op zich een toe reikende maatstaf: het burge meesterschap van Eindhoven of Arnhem is voor een politieke par tij interessanter dan dat van Be- melen. Katwoude of Tienhoven, die minder dan vijfhonderd inwo ners tellen, aldus Gemeente en Gewest, dat stelt dat de KVP pro centueel aanmerkelijk meer bur gemeesters telt in gemeenten be neden de twintigduizend inwoners dan daarboven. De percentages naar gelang het aantal inwoners variëren van 23,1 tot 42,3. Volgens het overzicht van de mi nister woont 35,2 procent van alle Nederlanders in een 'KVP-ge- meente'; blijkens de cijfers van de KVP zelf is dit 6.6 procent minder, namelijk 28.6 procent. "Dat is nog altijd ruim tien pro cent meer dan het percentage KVP-stemmen bij de laatste ver kiezingen. maar het percentage burgemeesters kan uiteraard niet telkens parallel lopen met de meest recente verkiezingsuitslag. Partijen waarvan de aanhang sterk daalt, beschikken nog vele jaren over de burgemeestersplaat sen die hen in betere tijden zijn toebedeeld, al kan het verlies van enkelegrote gemeenten d e per centages sterk beïnvloeden.' Brabant en Limburg Gemeente en Gewest gaat ook in op de positie van Brabant en Limburg, een gebied dat er ook door de minister was uitgelicht. Het aantal KVP-burgemeesters is begrijpelijkerwijs het grootst in Noord-Brabant (72,8 procent in verhouding tot het aantal inwo ners) en Limburg (77,3 procent). Het feit dat de overgrote meer derheid van de Brabanders en Limburgers nog steeds katholiek is, is weliswaar geen partijpolitiek gegeven maar toch eert factor die in dit verband van belang blijft, aldus Gemeente en Gewekt. Het blad tekent hierbij aan dat de provincies waar de KVP de mees te burgemeesters heeft, verhou dingsgewijs veel gemeenten tel len, en daaronder weer veel klei ne. die hin burgemeester vaak moeten delen met die van een andere gemeente. Van de 288 'KVP-gemeenten' zijn er 52 waar voor dit laatste geldt: hieronder bevinden zich 26' Limburgse ge meenten. 'In dit verband kan men zich afvragen of de trend om kleine gemeenten op te heffen een ont wikkeling. war het parlement de laatste jaren een stokje voor heeft gestoken, niet zal doorzetten zodra er meer klaarheid 'is ge bracht in de problemen rond de gewestvorming. De dan te ver wachten gemeentelijke herinde lingen 'zullen waarschijnlijk ook veel slachtoffers maken onder de huidige kleine 'KVP-gemeenten. Gemeente en Gewest maakt ook enkele kritische opmerkingen over de invloed van de partij-organisa tie op het burgemeesterschap en het 'non-politiek' karakter van het ambt. 'Waarschijnlijk is de KVP de enige partij die zoveel burgemeesters als lid heeft verlo ren. Hier wreekt, zich de alte «gemoedelijke opstelling van de 'Katholieke partij', die te zeer een kiesvereniging is gebleven, waar van men even gemakkelijk lid werd als men er uitstapte, een partij met een .zwakke organisatie, die nauwelijks eisen stelde aan haar leden en evenmin veel aan dacht schonk aan haar 'perso neelsbeleid' zodat het vrij gemak- Minister De Gaay Fortman, wiens opgave over de politieke overtuiging van de burgemees ters aangevochten wordt. kelijk was haar te gebruil^en als opstapje voor een carrière, om haar vervolgens eventueel de rug toe te keren zonder .dat er een haan naar kraaide.' En over de politiek: 'Natuurlijk moet de Nederlandse burgemees ter in zijn functie 'boven de par tijen' staan, tot het dat ook hij telkens weeren hoe langer hoe meer politieke keuzen moet maken, ook in zijn ambt tefe- ning. Daarbij kan en hoeft de burgemeester zijn eigen politieke overtuiging niet te verloochenen. Ook burgemeesters, die' koketteren met hun afkeer van 'de politiek' plegen op hun terrein graag aan politiek te doen, al noemen zij dat niet zo. Kortom, ook de KVP mag van 'haar' ourgemeesters verlangen dat zij.'evenals hun collega's die tot andere partijen behoren, in woord en daad getuigen van hun overtuiging wanneer dat te pas komt, niet alleen in het stemlo kaal en in hun vrije tijd ma$r ook in hun ambt. DEN HAAG De Vereniging van Dienstplichtig Militairen (VVDM) is ontevreden over de aanwijzing die staatssecretaris Van Lent (defensie} gisteren heeft uitgegeven over de grond rechten van militairen. De VVDM meent dat deze aanwij zing de grondrechten eerder be perkt dan uitbreidt, vergeleken bij de huidige praktijk. De aanwijzing zal pas definitief worden vastgesteld na overleg met de militaire belangenverenigingen, waarbij de VVDM haar bezwaren dan kenbaar zal maken. De aanwijzing gaat over de uitoefe ning van de vrijheden van me ningsuiting, van betoging en van vergadering. Momenteel bestaan hiervoor geen duidelijke regels 'en dat heeft de laatste jaren tot een aantal conflicten geleid. Staatssecretaris Van Lent vindt dat de vrijheid van meningsuiting met zich meebrengt dat geschriften nooit van tevoren om hun inhoud in beslag mogen worden genomen. Van Lent: Geschriften nooit vóóraf om inhoud in beslag nemen Dat kan eventueel alleen na de verspreiding, als het om ernstige overtreding van het militair straf recht gaat. De militaire justitie moet daar 'dan- over oordelen. De commandant mag uitsluitend lich te overtredingen van het militair strafrecht afdoen, maar hij mag niets in beslag nemen. Voor betogingen binnen en buiten kazernes, al of niet in uniform, geeft de staatssecretaris een groot aantal regels. De toestemming van de commandant is altijd vereist voor 't houden van betogingen bin nen de kazernes. De commandant kan die toestemming weigeren onder meer indien de betoging tot ernsti ge tegenstellingen tussen personen binnen de kazerne kan leiden. De VVDM is hierover zeer ongelukkig omdat betogingen vaak tot span ningen v tussen dienstplichtigen en beroepsmilitairen aanleiding geven. De VVDM heeft voorts grote bezwa ren tegen de regeling dat personen die niet op een kazerne thuishoren niet aan betogingen ter plekke mo gen meedoen. Dat béteként dat VVDM-bestuurders van elders nooit betogingen kunnen leiden. Vergaderingen Ook voor vergaderingen binnen de kazernes is toestemming van de commandant nodig. Vergaderingen over politieke onderwerpen zijn in principe niet uitgesloten. Een ver gaderingen binnen de Kazerne moe» n een verslaggever ITTERDAM Een van de negen ngeren die vorig jaar september elnamen aan een wraakaktie op i caféhouder in Rotterdam, airbij deze werd neergeschoten at een machinepistool, is gisteren ijgesproken. De overige jongeren «nen op 6 maart voor de rechter. Rotterdamse rechtbank heeft ien verband kunnen vaststellen issen het gedrag van Max T., die et vuurwapen gehanteerd zou heb- en het handelen van Jimmy (22), in wiens zaak nu vonnis wezen werd. Tegen hem was een iar geëist. e wraakactie werd uitgevoerd om- at een van de jongeren door de iféhouder afgerammeld zou zijn. I lij vluchtte het café uit maar werd uiten neergeschoten, vermoedelijk H oor Max T. Jimmy M. had gezegd at hij er niets van wist dat er een j uurwapen was. De jongerenbende ook nog andere delicten begaan "ïben: een bankoverval in Moor- cht (waarbij de filiaalhouder stig gewond werd) en een po- Ing tot beroving van een banklo- Van onze weerkundige medewerker We houden de eerstkomende dagen mooi weer. Een omvangrijk hoge- drukgebied van 1035 millibar met- centrum bij Berlijn handhaaft zich en een koufront liep vast boven de Ierse Zee. Dit doet aanhouden van het droge en overwegend zonnige stralingsweer vermoedelijk over het hele weekend verwachten met in de nacht en ochtend lichte vorst plaatselijk ook mist) en 's mid dags vrij zachte weersomstandighe den met temperaturen tot zes a acht graden Celsius boven nul. Iemand liief gisteren een waar schuwend vingertje op toen hij te genover ons maart 1971 in de her innering bracht. Het was toen tqch compleet winter met de koudste eerste tien maartdagen in 125 jaar. Op 5 maart 1971 daalde de tempe ratuur op de Veluwe tot minus ze ventien graden, erg dicht bij de minus 17.8 graden Celsius. Van Wrnsveld op 10 maart 1931. het record. Daarvoor was de winter zo warm geweest dat de Zwedenmet temperaturen van gemiddeld tien graden boven normaal miljoenen aan sneeuwruimen konden bespa ren. Hangt de dreiging van een intens koud voorjaar ons ook nu boven het hoofd? Niemand die het precies weet. Persoonlijk achten we echter de kans op een zachte maart ook niet gering en eigenlijk groter dan een lentemaand met felle kou-uit- barsingen. Kijken wij eerst eens naar de algemene circulatie in ho gere niveaus op het noordelijk lial- frond in de afgelopen vier weken. De computers stelden vast, dat deze in veel opzichten leek op die in de overeenkomstige perioden van slechts twee eerdere jaren: 1957 en 1913. En laat nu uitgerekend deze jaren een opvallend warme maart ANP/KNUI 20-2-75 13 uur echter altijd door de militairen ter plekke worden georganiseerd. Een politieke partij kan dus Zo'n verga dering niet organiseren. Mensen van buiten mogen alleen vergaderingen binnen op de kazerne meemaken als die vergadering onmogelijk ergens anders gehouden kan worden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - In Groningen is ongerustheid ontstaan over Duitse plannen voor een kernafvalbedrijf aan de Eems. dicht bij de Neder landse grens. Het zou gaap om' een opslagplaats met een veiligheidszo ne er omheen van twintig kilome ter in doorsnee. De provincie Gro ningen heeft de regering om nade re inlichtingen gevraagd. De Vere niging Milieubeheer Noord-Neder land zal protesteren bij de regerin gen van Duitsland zowel als Neder land: zij vreest dat het radio-actief afval gevaar kan inhouden. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. maximum temperaturen van gistdren en neerslag 7IS uui Amsterdam hal! bewolkt e C De Bilt zwaar bewolkt C Deelen mist c Eelde onbewolkt 4 0 Eindhoven licht bewolkt 0 Den Helder zwaar bewolkt G 0 Luchth. R'dam licht bewolkt 6 0 Twente onbewolkt 6 0 Vlissingen licht bewolkt 9 0 Zuid Limburg licht- bewolkt 6 0 Aberdeen regen 0.4 Athene licht bewolkt 12 0 Barcelona geheel bewolkt 15 0 Berlijn licht bewolkt 4 0 Bordeaux zwaar bewolkt 11 0 Brussel onbewolkt 0 Frankfort onbewolkt 6 0 Genève zwaar bewolkt 4 0 Helsinki mist 2 0 Innsbrück onbewolkt 4 Kopenhagen licht bewolkt 7 0 Lissabon zwaar bewolkt 17 0 Locamo onbewolkt 13 0 Londen zwaar bewolkt 9 0 Luxemburg ón bewolkt- 3 0 Madrid ha lf bewolkt 13- 0 Malaga onbewolkt 21 0 Mallorca zwaar bewo'kt 18 0 München onbewolkt 0 0.2 Ni re Ucht bewolkt 16 0 Oslo zwaar bewolkt -4 0 •Pari is Urht bewo'kt 7 0 Rome zwaar bewolkt 11 12 Sol It zwaar bewo'kt 10 0 Stockblom zwaar hewotkt 4 0 Wenen onhpwolkt 4 0 Zürtch half bewo'kt 2 0 Ca«a Blanca onbewo'kt 22 O Las Palmas zwaar bewolkt 22 O hebben gehadOm met 1957 te beginnen: de gemiddelde etmaal- temperatuur in De Bilt ivas toen met 8.4 graden celsius, bijna 3,5 graad boven normaal: de warmste maart in twee-en-een-halve eeuw met vanaf 28 februari mooi zonnig weer door een stabiel liogedrukge- bied. Door de warmtegolf. die op 12 en 13 maart culmineerde in tempe raturen van achtien tot negentien graden, de hoogste zo vroeg op de veiling m Broek op Langendijk en meldde Emmen de eerste heide brand al in maart. Over 1913 schreef de bekende bioloog E. Hei mans: Tot begin januari was het zo zacht, dat kruiskruid en muur bloeidend alsof het april was. In De Bilt kwam het kwik de hele maand niet lager dan plus 0.6 graden ces- lius een grote zeldzaamheid dat er geen enkele vorstdag werd waarge nomen. Vap 15 tot 26 februari was er vrij strenge vorst en kon er geschaatst worden, maar van febru ari tot en met mei leverden alle maanden een gemiddelde tempera- tuur boven normaal op. In de Alpen is plaatselijk dertig centimeter verse sneeuw gevallen en de situatie voor de wintersport is op veel plaatsen uitstekend. Zo zijn er in de Beierse Alpen ook nu weer afdalingen mogelijk. Gunstige berichten ook uit het Zwarte Woud HOOG WATFR. - 22 Tebruarl. Vlissln- gen 10.32-23.10. Harlngvlletslulzen 12.02- 0.00. Rotterdam 0.30^13.13. Schevenlngen 11.41-0.00. IJmuiden 12.20-0.00. Den Helder 2.51-15.40. Harüngen 5.32-18.17. Delfzijl 7 40-20.22. en de Harz. Gedurende het komen de weekend verandert er weinig in de sneeuwtoestand. Wel wordt de sneeuw plaatselijk door de nacht vorst harder. Enkele peilingen: Braunlage elf centimeter harde sneeuw. Oberstdorf vijf centimeter poedersneeuw, skiën plaatselijk mo gelijk. Gargellen 260 centimeter. Sankt Anton 6.30 meter. Hintertux in het Zillertal 5.40 meter, en Ka- prun 7.50 meter sneeuw! Ook in Frankrijk ligt voldoende sneeuw om te skiën: Chammunix 3.20 meter en Val d'Isè onder redactie van loessmil In het NCRV-progrgmma Podi um vertelde ds. J. C. Langeveld uit Huizen (NH) gistermorgen iets over de problemen waarmee de Stichting Nederlands Pasto raat in Spanje worstelt. Behalve een vaste kerkzaal in Benidorm. zei hij, is het ook erg moeilijk om predikanten te vinden die een paar maanden naar Spanje willen en kunnen gaan. De her vormde predikant ds. C. M. van Endt en de gereformeerde dr J. van der Linden, die dominees voor Torremolinos en Benidorm proberen te vinden, hebben de predikantsplaatsen daar tot vol- gend jaar pasen bezet weten te krijgen, 'maar vraag niet', zegt ds. Langeveld. 'hoeveel werk dat kost. Het moeten predikanten- zijn die de tijd hebben, emeritus zijn dus, maar die gaan vaak óf nog veel uit preken, óf kunnen niet wegens hun ge zondheid of die van hun vrouw, en bovendien is niet iedereen geschikt voor dit werkJe houdt dus maar een kleine categorie over. We willen het pastoraat graag ook opzetten op Majorca en de Canarische Eilanden, maar daarvoor ontbreken de predikanten'. Wat doen die dominees daar in Spanie? Heeft een mens op va kantie wel zoveel zorgen en pro blemen dat hij daar een predi kant bij nodig heeft? Ds. Van Endt. die zelf ruim drie maan den in Benidonn gpwerkt heeft, kan daar alleen maar ja op zeg gen: 'Alle 'moeilijkheden van thuis vind je daar ook. Huwe lijksproblemen bijvoorbeeld, ziekte, heimwee, teleurstelling in de verwachtingen, zorgen om zieken thuis en nog veel meer' Vooral in het winterseizoen zo tussen kerst en pasen, worden de diensten druk bezochtin Be nidorm komen wel driehonderd overwinteraars naar de kerk. in Torremolinos tweehonderd. Na de kerk wordt er samen koffie gedronken en zo is de predikant, altijd bereikbaar eii beschikbaar, al gauw een vertrouwensman, bij Wie veel overwinteraars met hun kleine en grote zorgen min stens even makkelijk aanklop pen, als bij de hostess van het reisbureau. 'Vaak zijn het men sen die nooit eerder van huis zijn geweest en geen enkele taal spreken. Daardoor voelen velen zich verschrikkelijk geïsoleerd Een oude vrouw die in een zie kenhuis werd opgenomen, klaag de: dominee, ik schreeuw zo hard ik kan. maar ze verstaan me hier niet'. Buiten die driehonderd kerkgan gers zitten er nog veel meer Nederlanders die niet naar de kerk komen. Dat zijn de mensen die altijd al over de wereld heb ben gezworven, zich in Spanje gevestigd hebben, maar zich ei genlijk nergens meer thuis voe len. Ook met hen legt de predi kant zoveel mogelijk contacten. Hij heeft het er druk mee. maar hij en zijn collega in Torremoli nos worden geassisteerd door de 'commissie', gevormd door men sen die 's winters altijd in Spanje bivakkeren en nu als ker- keraad fungeren ('een kleine, maar hardnekkig trouwe groep'). Mensen die de kerkdiensten voorbereidenliederen uit het nieuwe liedboek stencillen, soms meegaan op huisbezoek, zo nodig vergaderen en collecteren, zoals ook de stichting in Nederland - zij het op een andere manier - doet postgiro van de stichting 2401285 t.n.v. de penningmeester mr. A. R. Henkemans, Oude La- renseueg 24. Epse gemeente Gorsseh. Want natuurlijk kan het werk niet alleen draaien van wat de kerkgangers in Spanje opbrengen. Een vaste kerkzaal in Benidorm zou alles al makkelijker maken. In Torremolinos is dat geen pro bleem. Het plaatsje ressorteert onder de progressieve bisschop van Toledo die. als er moeilijk heden zoiiden zijn. overal in zijn diocees wel ruimte ter beschik king wil stellen Maar de bis schop van Alicante, waar Beni dorm onder valt. is niet zo voor uitstrevend. Daar hebben de protestanten al eens in een nachtclub moeten hier ken. Jam mer. want wat de Nederlanders betre'tspeelt de kerkelijke ge zindheid hier vrijwel geen rol 'Een uit nood geboren stuk oe cumene'. zoals ds. Van Endt zegt. De Bank van Engeland doet op zijn manier iets aan het jaar van de vrouw door op de briefjes van tien pond uitsluitend vrou wen al' te beelden en zo dé aandacht op bekende en be roemde vrouwen te vestigen. Ge lukkig hebben ze al een konin gin, zodat de traditionele voor kant van het biljet geen pro bleem gaf. De leeuw op de ach terkant moest wijken voor Flo rence Nigthingale the laday with the lanmp'. die er uiteraaradaa met lamp en al op staat. De bank vindt z'n e'igen idee na tuurlijk prachtig, maar dé ver pleegkundigen zijn er niet erg over te spreken. De Engelsen zien hun verpleegsters graag als zachtaardige. goedheid rond strooiende Nightingales, maar de verpleegsters willen al lang van dat imago ar. Zij proberen de bevolking (zonder veel succes) aan het verstand te brengen dal ze een gewoon, nuchter beroep hebben gekozen en dienovereen komstig beta»ld willen worden, want daaraan schijnt nogal wat te haperen In Engeland. Van daar dat eén verpleegster, ge vraagd haar haar mening over de nieuwe bankbiljetten, korze lig opmerkte: Daar weet ik niks van. zoveel geld als tien ponds briefjes krijg ik nooit in han den'. Voor kapper Guil van den Broeck uit het Limburgse Lim- mel zijn alle klanten evenveel waard. Zijn kapperszaak bestaat nu een halve eeuw en daar wilde de kapper al zijn klanten van laten meegenieten: hij gaf een receptie voor de klanten van nu en liet een mis lezen voor alle klanten die in de loop van die vijftig jaar zijn overleden. 'Vindt u dat vreemd?' zegt hij in De Limburger, pat zijn toch ook mensen geweest- die mijn z^ak hebben groot gemaakt?' Zelfs (tussen de 8266' andere ras honden die zich als moeders mooiste op een grote honden- sow in Londen vertoonden, viel deze bloedhond nog op. Hij heel. Sherlock van z'n voornaam en draafde ,dan ook in speurdersuit rusting op. compleet getooid met het bekende geruite petje van Sherlock Holmes. Alleen de pijp onder zijn speurdersneu* ontbrak. De krant is een meneer, zo heeft althans iedereen - het geleerd. Maar om nou die meneer met 'mijnheer Pers' aan te spreken is wel een tikkeltje overdreven. De computer van Reader's Digest doet dat wel. Die viste uit het adressenbestand van zijn bedrijf de Christelijke Pers (Trouw- Kwartet dus) en tikte de naam keurig in het daarvoor bestemde vakje op een reclamepapier over. zoals dat een fatsoenlijke com puter betaamt. De machine maakte er dit van: 'C. Pers', zoals hij 'J. Jansen' zou hebben ge schreven. err voegde' de zelfbe dachte achternaam ook nog een paar keer in de voorgedrukte brief in. 'Geachte mijnheer Pers', staat er nu boven en even verderop: 'Daarbij kwamen wij ook uw naam tegen, mijnheer Pers'. 'Ja. Simpkins. ik vind hel altijd prettig om met mijn medewerker* over salarissen te prateh.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5