Niet armen, maar rijken moeten bevrijd worden Uit de kerkbladen SMRA kan over zes weken weer draaien We gaan in mei toch naar de Dom Vandaag Kookcursus voor alleenstaande pastoors Hervormde nota voor Nairobi Trouw Kwartet Ds. G. Spilt synodepraeses Zweden geeft geld aan kleine kerken Bidden voor het slapen gaan Zelfs geen hazen meer in Lunteren TROUW/KWARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 KERK/BINNENLAND MUNCHEN Het gebrek aan huishoudsters dwingt vele pastoors zelf hun potje te ko ken. De kunst van het 'snel koken, goed eten en toch slank blijven' wordt hen ge leerd op de eerste spoedcursus in koken voor priesters, welke na Pinksteren wordt gegeven door de zusters Benedic tinessen van Bernried (bij München). Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN 'Jezus heeft niet in de eerste plaats armen bevrijd, maar rijken.' Aldus een zin snede uit de nota 'De vrijheid van de christen en de rechten van de mens', die vanmorgen in de her vormde synode wordt behandeld. Deze nota Is geschreven door prof. dr. A. Geense uit Groningen, in overleg met dr. R. J. Mooi en dr. A. H. van den Heuvel, als bijdrage van de Nederlandse hervormde kerk aan de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi. De kern van de nota is, 'dat wij het zijn die bevrijd moeten worden'. Wij moe ten leren 'onszelf te zien met de ogen van de ander en door zijn ogen onze eigen gebondenheid ont dekken'. Het bijzondere van een ontmoeting als in Nairobi is, aldus de nota, 'dat wij elkaar ontmoeten op grond van ons opgenomen zijn in de ene ge schiedenis van Christus, maar dat we tegelijk in die ontmoeting ook onze eigen geschiedenis, onze be paaldheid door onze situatie en on ze belangen meebrengen.' De Ne derlandse hervormde kerk dankt haar bijzonder bestaan aan de strijd voor dubbele vrijheid (poli tiek en godsdienstig), die onze va deren vier eeuwen geleden hebben gevoerd. Tot in onze dagen plukken wij daarvan de vruchten, aldus de nota. Deze vrijheid is een voorrecht. Vele volken en kerken hebben nooit als wij de kansen gekregen, om zich te oefenen in de omgang met de vrij heid. Tegeljk bedenken wij, dat met de geschiedenis van ons volk als vrije natie parallel ging de over heersing over volken uit Azië en Latijns-Amerika, die niet weinig tot onze nationale welvaart heeft bij gedragen. Onzekerheid De nota constateert dan onzeker heid en onbehagen bij velen, als het gaat om de bevrijdingsbeweging elders in de wereld: het kan ons een hap welvaart kosten, het kan gepaard gaan met veel bloedvergie ten, nieuwe onvrijheden komen er soms voor in de plaats. Maar. zo vervolgt de nota dan, christenen in andere delen van de wereld kennen meestal onze westerse vorm van vrijheid niet en hebben daarom an dere zorgen dan het bewaren en verdedigen van een dergelijke vrij heid. Zij hebben er ook een scherpe blik voor, dat het genot van allerlei fundamentele vrijheden en men senrechten niet garandeert, dat die formele vrijheid nu ook positief wordt gebruikt. Vanuit deze waar nemingen vragen zij ons naar de zin en de waarde van onze klassie ke vrijheidsrechten. 'Zo komt alaus het rapport met grote klem de vraag op ons af, of wij als kerken, die vanuit verschillende situaties afkomstig spreken, het woord 'vrijheid' nog wel zo kunnen spreken en spellen, dat het werkelijk een gemeen schappelijk spreken is en niet de chaotische muziek van de vele vrij heden die wij tegen elkaar in het veld voeren.' Activisme 'Bij zo'n ontmoeting is het gevaar niet denkbeeldig, dat wij als wes terse, welvarende kerken in een misschien spontaan, maar theore tisch gebaar de anderen willen bij springen in de strijd om de vrij heid, die door henzelf is begonnen. Wij zouden dan daarin nog weer eens een keer onze westerse, acti vistische beheersing van de wereld situatie willen demonstreren, nu onder de vlag van christelijk enga gement of van christelijke solidari teit. Als het daartoe zou komen, zal het slechts een klein begin van gehoorzaamheid kunnen zijn, dat het niet verdient erover naar huis, laat staan naar de hemel te schrij ven. Het eigenlijke, beslissende echter is pas geschied, als wij in die ontmoeting leren onszelf te zien met de ogen van de ander en door zijn ogen onze eigen gebonden heid ontdekken. De vrijheid die zich daarin voltrekt, is niet de bevrijding van de ander (via een 'theologie' of een daad van bevrijding), terwijl wijzelf daarbij onveranderd kunnen blijven, maar deze vrijheid is niet minder dan de bevrijding van onszelf. Jezus heeft niet in de eerste plaats armen be vrijd, maar rijken. Dat is het ei genlijke geestelijke gebeuren. En het wonder is. dat als dit geeste lijke gebeuren zich voltrekt, er te gelijk ook voor de armen en onder drukten wordt gezorgd. Want dan is het belangrijkste obstakel op weg naar hun bevrijding opgeruimd, en kunnen wij samen met hen over leggen wat er gebeuren moet om deze vrijheid gestalte te geven.' 'Het eigenlijke geestelijke gebeu ren ligt in onze bereidheid te belij den dat wij zelf het zijn, die el- kaars vrijheid in de weg staan, dat wij onze vrijheid als de vrijheid van onze privileges hebben gezien en haar niet hebben gebruikt om elkaar te dienen, dat wij het zijn die bevrijd moeten worden. Het wereldwijde gesprek over de vrij heid, over de rechten van de mens kan daarom niet worden voltooid door de formulering van een ab stract ideaal, dat nergens in de wereld landt. Het kan slechts ge voerd worden in een niet eindigen de bereidheid onze eigen plaats in dé> discussie te zoeken en die te zien met de ogen van anderen. Dat is de specifieke bijdrage, die de kerken aan het gesprek over de mensenrechten kunnen leveren,' aldus de nota van prof. Geense. UIT VAN LEZERS Omdat we voor deze rubriek meer brieven ontvangen dan we, gelet de beschikbare ruim te, kunnen plaatsen, is het prettig wanneer inzenders ons hun volledige adres laten we ten: het is ons dan mogelijk in voorkomende gevallen hun bijdrage terug te sturen. Secr. Hoofdred. Werkloosheidsbestrijding Zoals talrijke deskundigen voor hem al hebben gedaan, heeft ook dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, gewezen op HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 1811 ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen v,'orden gestuurd naar: Secretaris Ileofdredaelle Trouw/ Kvarici. l i- cbus rsfr. -Amsterdam. v-nrdt «ie naam van ti'. svernield. het verband tussen loohhoogte en werkloosheid. Behalve erkenning van dit verband moet er volgens mij ter oplossing van het werkloos heidsprobleem worden voldaan aan twee voorwaarden: een loonstop en inkomensnivellering. Een loonstop zal onze concurrentie positie ten opzichte van het buiten land verbeteren. Binnenlands zul len evenwel door de import van inflatie o.a. door duurdere grond stoffen de reële lonen iets zakken. Momenteel wil tachtig procent van de bevolking geen genoegen nemen met de gevolgen van de inflatie (hogere prijzen). Bovendien wenst men een groter aandeel in de wel vaart (inclusief welzijn). Alleen bij een werkelijk rechtvaardige inko mensverdeling, met behoud van aanvaardbare verschillen, is het ir relevant een groter deel van de welvaart te blijven eisen, omdat de koek dan als gevolg van de nivelle ring al naar billijkheid is verdeeld. Terwille van de werkloosheidsbe strijding zou iedereen overigens van de prijscompensatie moeten af zien. Door de overheid wordt er naar mijn mening nog te weinig gedaan aan werkelijke inkomensnivelle ring. Belastingverlagingen bijvoor beeld werken vooral in het voordeel van de hoogstbetaalden. Bovendien weet deze groep ook door het aan gaan van schulden (dure huizen etc.) de fiscus op afstand te hou den. Over het argument dat verdere nivellering de kopstukken naar het buitenland doet vluchten zou ik willen zeggen: Laat ze rustig gaan. In de eerste plaats is het aanbod jonge kopstukken groot. In de tweede plaats hebben de kopstuk ken, die momenteel het beleid in handen hebben er nog geen blijk van gegeven dat zij oplossingen kunnen aandragen voor het werk loosheidsprobleem. Zo goed zijn z« kennelijk ook weer niet. Heiloo K. S. Voetberg Links en rechts Bij het lezen van de rubriek 'Van daag' krijg lk dikwijls de indruk, dat de auteur allerlei ongerechtig heden bij voorkeur ter rechterzijde ziet. In een gepolariseerde tijd moet men ervan uitgaan, dat de déraillementen zich dikwijls exact gelijk aan beide 'polen' voordoen. Vorige week had 'Vandaag' in een maandblad (rechts!) opgemerkt, dat de 75 procent van de studenten op Uilenstede die links stemmen, werden veroordeeld. Hij merkte daarbij op: 'De achterliggende stel ling is natuurlijk deze. wie links stemt doet dat niet vanuit, bijbels licht'. Aangezien ook de linkse wet geleerden zeer streng zijn en naar me is gebleken met behulp van een 'testcase' menen te mogen vaststel len of iemand al dan niet een christen is, dan valt licht te raden hoe zij denken over de nog steeds 'onverlichte' studenten die daar rechts stemmen. De 'achterliggende stelling' is natuurlijk ook hier, dat ze dat niet doen vanuit bijbels licht. Deden ze dat wel, dan hadden ze 'moeten' hebben ontdekt, dat 'kameraad' Jezus een linkse rebel was. In de dagen van de doorbraak werd met name het uit politieke overwegingen 'annexeren' van de Heer door de Barthianen verfoeid als een goddeloze heidense manipu latie. Schoorl Tj. Epema Milieubelasting De poging van de provinciale over heid met een boedelverkoop bij twee van de duizenden gezinnen die de milieubelasting weigeren te be talen de centen toch te innen, is mislukt door de solidariteit van de honderden weigeraars. Dit heeft de intimidatie politiek van het provin- cieel bestuur een flinke knak gege ven. In een spandoekleus was de solidariteit van de weigeraars (ook vanuit de provincie!) goed weer gegeven: nl. 'boedelverkoop, laat ze het maar proberen!, schoner produ ceren zullen wij ze leren'. De mensen die de milieubelasting van 1974 niet etaald hebben, hebben, van het stijfkoppige provin ciaal bestuur een herinnerings- kaart gekregen. Laten allen die tegen de milieubelasting zijn deze herinneringskaart opvatten als een oproep tot een eensgezind blijven weigeren, groningen P. Wyma. Anti-industrie De heer C. W. van der Griendt noemt in Trouw/Kwartet van 29 Januari het anti-industrieklimaat een gevaarlijke modegril. Ik zal geen kwaad woord zeggen over de industrie; deze is nodig en nuttig voor ondernemers, werknemer en consument. Er bestaat echter een andere pro blematiek, die in dat vraaggesprek niet aan de orde komt. Die vindt u in de Derde Oriënteringsnota Ruim telijke Ordening (1974), waarin ondermeer staat: 'Met name in de laatste jaren worden in brede kring steeds meer vraagtekens gezet bij een aantal doelstellingen, die se dert de laatste driekwart eeuw wel haast onaanvechtbaar leken. Dat DRIEBERGEN De generale synode van de hervormde kerk heeft gisteren ds. G. Spilt uit Ede tot haar praeses gekozen. Ds. Gijsbert Spilt (57) behoort tot de modaliteit van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. Sedert 1967 staat hij in Ede, daarvoor was hij predikant te Klaaswaal, Ermelo, Utrecht en twee jaar secretaris van de sectie Kerk en Krijgsmacht. Van 1959 tot 1963 was hij al lid van de synode, waarvan de laatste twee jaar als assessor, sinds 1972 ls hij .veer synodelid en tevens assessor. Ds. Spilt is ook praeses van de classikale vergadering van Arnhem. In zijn plaats koos de synode ds. L. de Liefde uit Vlissingen als assessoi voor 1975. Assessor secundus werd ouderling A. Ruiterkamp uit Almen en assessor tertius ouderling me vrouw mr. J. A. van Ruler-Hame- link uit Utrecht. Verder werden in het breed moderamen gekozen de predikanten dr. K. Blei uit Haar lem, P. Kloek uit Soest, W. J. Pronk uit Rijsoord, J. Terpstra uit Borger, de ouderlingen C. v.d. Griend uit Haaften en G. J. van Kolmeschate uit Delft, kerkvoogd W. J. Maan uit Oegstgeest en diaken E. van der Tol uit Heerlen. Schaarbeek In uw bericht van 10 februari over Schaarbeek spreekt ook u weer van 'Vlaamssprekenden'. U mag toch geacht worden te weten dat het Nederlands en niet het Vlaams een der drie officiële talen vn België is. Wat de Vlamingen, in het bijzondr in de Brusselse agglomeratie, willen is dat er nu eens een eind komt aan de neerbuigende, bij voorkeur van Franssprekende zijde gegeven, aan duiding van de door hen gesproken taal als Vlaams of te wel een ach terlijk dialect. Bij de betogingen in Schaarbeek gaat het eenvoudig om de door het gemeentebestuur gesa boteerde toepassing van de wet: Nederlandssprekenden moeten door een Nederlandssprekende ambtenaar te woord kunnen wor den gesbtaan, en met Nederlandse tekst voorbedrukte fomulieren voorgelegd krijgen. Als u werkelijk zo weinig van de onplezierige toe standen in Schaarbeek en elders in de Brusselse voorsteden weet, kan lk u aanraden er eens een ver slaggever heen te zenden. Hij zal er een keiharde, grotendeels socia le, strijd van een zich emancipe rend volksdeel aantreffen. Bern H. Wagenmakers. Lapje vlees (slot) Eerder was het: 'Oh wat ben ik vroom; ik dans niet'. Nu wordt het: 'Oh wat ben lk braaf; ik laat één dag in de week m'n lapje vlees staan'. En men gaat er braaf bij zitten. Echter volgens Trouw/Kwartet van 11 februari is er werk aan de win kel. De wereld heeft nog enorme voorraden grondstoffen. Alleen. er moet gewerkt worden om ze t.e voorschijn te halen. Waar blijft de brochure: 'Hoe help ik m'n medemens aan grondstof fen'? Hoogeveen H. de Boer zijn de bevordering van de econo mische groei, de technische voor uitgang, het dienstbaar maken van de natuur, de industrialisatie en de verbetering van de communicatie. In de ogen van velen heeft zich zo'n snelle ontwikkeling voorge daan. dat een verdere ontwikkeling eerder een dreiging dan een zegen lijkt. Er is dus nog een andere organisa tie nodig. Amsterdam H. H. Prell De cantor-organist Willem Vogel stuurt ons deze brief: In de krant van 7 februari heeft A.. J. Klei ons en dat zijn dan met name Frits Mehrtens en ik als le den van de hervormde commissie voor de kerkmuziek op een koste lijke manier op de vingers getikt omdat we ons een jaar vergist had den in de leeftijd van het liedboek. Maar ook al buigen we nu vol deemoed het hoofd, we zijn toch niet van plan ons te storen aan zijn advies, af te zien van een feest. We gaan op zaterdag 24 mei naar de Domkerk in Utrecht. Eerlijk gezegd, kan het ons als commissie niet zo veel schelen hoe lang het liedboek nu in de kerken gebruikt wordt. Het gaat er ons om dat we samen met een groot aantal mensen de werking van de lofzang zo goed mogelijk en in een passen de ruimte, om zo te zeggen aan den lijve ondervinden. Daarom hopen we op een tjokvolle Dom, waarin kerkkoren en gemeenteleden van alle kanten samengestroomd zijn. Een dergelijke manifestatie is overi gens niets iets nieuws. Het Gesang- buch Freylinghausen (1704) waar- Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De stichting Mechanische Registratie en Admi nistratie (SMRA) van de hervormde kerk verwacht, na de brand van verleden week, de dienstverlening over vier tot zes weken te kunnen hervatten, wanneer op korte termijn vervangende appara tuur wordt gevonden. De kans hierop is zeer groot, zo deelde ir. H. Mulder van de SMRA de hervormde synode gisteren mee. Het verbrande pand in Delft, dat door de SMRA was gehuurd, zal vermoedelijk niet meer opgebouwd mogen worden. De besprekingen over andere kantoorruimte zijn vrijwel rond. Zoals gemeld zijn alle basisgege vens van de gemeenten in tact gebleven. Van groot belang is ver der, dat -de programma-documenta- ties van de computer ook bewaard is gebleven. Dit houdt een voordeel van vele maanden in bij de recon structie van het bedrijf. De hele inventaris met inbegrip van het machinepark en de kantoorudtrus- ting is echter door het vuur ver nield. Een tegenslag is dat gegevens van de Actie Kerkbalans van circa der tig gemeenten verloren zijn gegaan. Met deze gemeenten wordt momen teel overlegd, hoe deze gegevens vervangen kunnen worden. Ook zullen bijzondere voorzieningen STOCKHOLM De Zweedse rege ring heeft aan zeventien kerken en kerkgenootschappen, waaronder ook de katholieke en aan het Jood se kerkgenootschap, een overheids subsidie toegekend. De regering heeft hiertoe besloten om te voor komen dat de kleine kerken ten opzichte van de evangelisch luther se staatskerk benadeeld zouden worden, wanneer straks een schei ding tussen kerk en staat in Zwe den wordt doorgevoerd. moeten worden getroffen voor de paascollecte. De schade wordt vol ledig gedekt door de verzekeringen. Gezien de noodzaak om op zeer korte termijn weer op gang te ko men, ls het niet mogelijk om nu al meteen over te gaan op de tegen 1977 voorgenomen nieuwe werkwij ze van de SMRA, waarbij nog min der handmatige arbeid vereist zal zijn. Deze omschakeling vergt na melijk een ingrijpende reorganisa tie van de bedrijfsstructuur en de programmering, die een voorloop- tijd van ten minste één jaar nodig heeft. Ze zal bijvoorbeeld een te ruggang van het personeelsbestand betekenen van 110 tot zestig man. Het is wel denkbaar, dat de reorga nisatie nu eerder kan worden ge projecteerd dan 1977. Na kennisname van deze informa tie zette de synode zich gisteravond aan een discussie over de vraag, of er buiten de SMRA goedkopere mo gelijkheden zijn, zoals met name betoogd is door de kerkvoogdij van Rotterdam-zuid. PARIJS Volgens een opi niepeiling, waarvan de uitslag door het Parijse dagblad France-Soir is gepubliceerd, bidt ongeveer 22 procent van de Franse bevolking voor het slapen gaan. Interieur van de Domkerk te Utrecht. Het pas gerestaureerde grote Batz-orgel is uit 1831 en zal ook op de 24e mei klinken. uit voor ons liedboek royaal is ge put, is niet los te denken van de indrukwekkende en indrukwekkend vele zangavonden in de diakonale inrichtingen van August Herman Francke, die duizenden deelnemers trokken. Wat nu de 24ste mei in de Utrecht se Dom betreft, we beginnen de dag om tien uur met koffie en na het woord van welkom door dr. J. v.d. Werf gaan we naar elkaar luis teren en met elkaar zingen. Want vooral dit laatste is, naar het getui genis der oude Hernhutters, die in 1727 met hun drukbezochte dage lijkse zanguren begonnen, 'de beste methode om de goddelijke waarhe den in het hart te brengen en ze daarin te bewaren.' Er kunnen twaalfhonderd mensen in de Dom. Aanmeldingen en alle inlichtingen vóór 1 maart bij City pastoraat, Nieuwe Gracht 94 in Utrecht. Men geve nauwkeurig op met hoeveel personen men denkt te komen. De deelnemersprijs is tien gulden per persoon (overmaken op giro 129.220 van de AMRO-bank te Bussum t.g.v. Cie v.d. kerkmuziek 44.12.06.409). BEWIJZEN Een advertentie bracht mij ei op. De annonce betrof een waarin het bestaan van de lijke Drieëenheid bewezen wei daarom volgens de lovende den zou kunnen dienen in hi sprek met andersdenkenden, was dat woord weer: bewijzen testanten hebben altijd gew om te spreken van godsbev Een boek als 'De bijbel heefl gelijk' mag dan nieuwsgit trekken, maar kan voor hen betekenen. Wat wil men troi met het bewijzen van bijvooi de Drieëenheid? Komt iemand verder mee? Vroeger leerde dat het begrip Drieëenheid soort hulplijn was om wat diil ker over God te denken i spreken. Van Augustinus is b dat hij wel van Drieëeinheid spreken, maar dan: om niet te zwijgen. Zijn er andersdei den die wakker liggen van de ëenheid? Toch schijnen er weer mensen in te lopen met gelijke weinig betekenende as dingen. Zo las ik zelfs in eei vervalste gereformeerde ker de aanbeveling tot het lezen 'De planeet die aarde heette' t de schrijver daarvan duidelijk tendeert beter op de hoogte ti van de wederkomst dan de zelf (het zou in 1988 moetei schieden). En ik maar altijd ken dat het tot de barmharti van God behoort dat wij geen tallen krijgen en dat ons va toekomst in beelden gespi wordt. Er zijn waarachtig wel ken aan te bevelen die mi beter helpen om in deze tiji mensen Gods proberen te leve NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Voorthuizen: L, Nieuwpoort te Nunspeet; voor nemuiden: T. Lekkerkerker te 1 dam. Aangenomen naar Valkëit (ZH)G. F. Overgaauw te Vri< veen. Benoemd tot bijstand in het p; raat te Zuidhorn: C. Moens, em. pred. te Gerkesklooster-Sfr die deze benoeming heeft aang men. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Gees en Heerent H. M. Smit kand. te Kampen Rouveen; J. Slotman te Dalfsei GEREF. KERKEN VRIJG. B V. Bedankt voor Zwolle-Dalfsen Veldstra te Leerdam. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwolle (li godsdienst te Heerde)Dr. J Vuyst te Zutphen. Beroepen te Zeist: M. Vlietsti Werkendam Bedankt voor Rotterdam-O: P den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Herkingen: J. Haaren te Amersfoort; te Wer! dam: H. Ligtenberg te Terwoldi Barneveld: A. Wink te Veenend te Apeldoorn; C. v.d. Poel te Y ke. Belankt voor Meliskerke: A. H gezand te Krabbendijke. voor KI waal: H. Ligtenberg te,Terwoldi GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Rotterd Alexanderstad: J. Tevel te Aalt Bedankt voor Haarlem Z en Rotterdam-AlexanderstadC. v Velde te Oosterhout die verder beroepen in overweging kan men. BAPT. GEM Beroepen te Westerhaar Vroomshoop: J. Bouritius te l hem. NED. PROT. BOND Benoemd: tot voorganger te E nen en Vgenendaal: Mevr. dr. E G. de Klark, rem. em. pred. Lunteren, die deze benoeming h aangenomen; tot voorganger Bennekom-Renkum: T. R. Schc herv. pred. te Hornhuizen, Kl< terburen en Pietersburen, die 't benoeming heeft aangenomen. De laatste haas van De Blije werelt. In het Kerkblad van de gerefor meerde classis Haarlem schrijft ou derling T. Scheper over zijn bele venissen als synodelid: Wanneer ik ter synode op De Blije Werelt rondkijk dan kan het an ders of ik maak nu en dan een vergelijking met de synode van Sneek van 1969-1970, waaraan ik eveneens als afgevaardigde mocht deelnemen. Wat ik in het begin al had gedacht, ls waar gebleken, deze synode van Haarlem is bedachtza mer. volgzamer en om het zo maar eens uit te drukken rechtser dan die van Sneek. Het valt mij daarbij op dat een prae-adviseur als prof. K. Runia in de synode veel invloed heeft. Ik vind dat wel goed, want deze professor is een praktische man 'en hij kan verstandig uit de hoek komen. Tenminste zo bekijk ik het. Al moet u natuurlijk aan deze mijn oppervlakkige gedachten niet al te veel waarde hechten. Nog een ander verschil tussen de syno de van Sneek en die van Haarlem schiet mij te binnen. In de schaar se vrije tijd die mij op de synode rest, wandel ik graag in de bossen rondom de Blije Werelt. Soms 's morgens vroeg, soms 's avonds heel laat. Zag ik tijdens de synode van Sneek, waarvan de zittingen even als nu in de Blije Werelt te Lunte ren werden gehouden, series konij nen of hazen op de grasvelden tus sen de bomen, de laatste tijd zie ik er geen een. Hoe ik ook speur, ze laten zich niet zien. Ook zij gedra gen zich blijkbaar rustiger dan tij dens de synode van Sneek. Toen waren er dolle Mina's, Synoodkre- ters en hazen of konijnen bij de vleet. Nu van dat alles niets. De wereld in Lunteren is een stuk bezadigder en kalmer geworden. Zwarte Piet Drs. P. Oskamp schrijft in het her vormde kaderblad Woord en Dienst over de vraag: Kan een homofiel dominee zijn? Drs. Oskamp: De kans lijkt mij dan ook groot dat kerkeraden de candidaten en predikanten van wie bekend is dat zij homo zijn, als zwarte pieten aan elkaar gaan doorspelen, met als ge volg dat homofiele predikanten in de kerk niet aan bod komen. Be halve dat aldus kostbare talenten voor de kerk verloren gaan, is zo iets onbarmhartig tegenover de be trokkenen. Je zult je maar geroe pen weten door de Heer der kerk en je zinnen gezet hebben op het ambt van predikant om vervolgens overal-in de kerk je neus te stoten! Kan een kerkeraad met een goed geweten besluiten zo iemand niet te beroepen, enkel en alleen omdat hij of zij zo geaard is? Men wil zich in zo'n geval nogal eens beroepen op de gemeente die er nog niet aan toe zou zijn. Maar is dat niet dik wijls de weg van de minste weer stand? Wordt zo de goegemeente niet eens te meer bevestigd in haar burgerlijke moraal? Versterken we op die manier niet de heersende taboes? Werken wij aldus niet de hand dat de bijbel Wordt bruikt op een selectieve en heill manier, waardoor we eerder i gaan van bestaande vooroorde dan van de gezindheid van Chi tus? Sjaloom Tenslotte het predikbeurtenlij! van Sjaloom in Odijk in de 1 reldkrant: Als vervolg op de kursus 'de akti liteit van de revolutie'1 start S, loom op 16 februari met een kun over de filosofiese grondbegrip! van het marxisme. Een evalua van de vorige kursus heeft duidel gemaakt dat hieraan behoefte 1 staat. Aan de orde komen de 1 grippen en verhoudingen: mater lisme-idealismeonderbouw-bov« bouw; zijn-bewustzijn; subjektii objektief; theorie<-praktijk; dial! tiek en vraagstukken van organis tie en stromingen binnen het m! xisme. Deze kursus omvat 6 a bijeenkomsten die alle door P Reckman verzorgd zullen wordi De bijeenkomsten worden, eveni bij de vorige kursus, eens in de dagen in de werkplaats van Sj loom gehouden, op zondag, van hi elf tot half één. Hebt u interesse wilt u nog wat meer informatie, 1 dan even naar Sjaloom in OdiJ 03405-2804-2348.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2