Uit de weekbladen HEMA tijdelijk honderd waardepunten op de grote voorraadpot uv Doe meer met minder geld. Marcel van Dam Arron of Aron? Frauderende artsen School maatschappij Heinemann Pessimisme 'Vloekende chef 'Dit geld stinkt' Voor voorzieningen openlucht-recreatie 48 miljoen gulden het nieuwe gezicht van het oude land Nu nog goedkoper. Nu per 6 stuks TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 8 Haagse Post: Accent: 'Succes ls vergil' meldt de Haagse Post op het omslag, dat wordt ge domineerd door staatssecretaris Marcel van Dam. In wiens carrière Kees Tamboer zich verdiepte: Het Interview dat Tamboer de be windsman afnam, heeft veel weg van een biecht. Er wordt ook heel wat overhoop gehaald: zijn snelle carrière, de vijandschap die confessionele politici hem toedra gen, en zijn pijnlijke optreden tij dens het huurdebat'. Tamboer zette er zich met gemengde gevoelens aan. 'Ik leg hem meteen maar mijn ambivalentie voor. Het ene ogen blik depk lk: Van Dam ls een bikkelharde, carrière-beluste, arro gante doordouwer die over lijken gaat. Maar op een ander moment: hij ls toch ook maar een gewone roomse jongen, die snel omhoog geklommen ls (-).' Marlus Aalders 'onthult' dat de Amsterdammers al drie Jaar milieubelasting betalen 'vla een verscholen post op hun elektriciteitsrekening'. Columnist W. L. Brugsma wil 'onze vooruit strevende regering' best een handje helpen bij haar streven het be drijfsleven terwille te zijn. Hij sug gereert Ir. Frlts Philips als com mentator bij Achter het Nieuws aan te stellen. Freddy Helneken te benoemen tot minister van buiten landse zaken, en Wibo van der Linde aan te stellen als hoofdre dacteur van de Staatscourant. De werknemers kunnen dan weer met twee woorden gaan spreken- 'Jaze ker meneer'. Vrij Nederland: Vier redacteuren van Vrij Neder land openen een 'dossier' over frauderende artsen en ziekenfond sen. Het Tweede-Kamerlid Beek- mans stelde over de fraudes vorig jaar vragen, 'maar omdat Beek mans niet erg concreet was sleepte de zaak zich in de pers snel voort naar een onbevredigend einde bij gebrek aan feiten'. VN licht, naar eigen zeggen, 'een tip van de sluier op'. J. van Tijn, die naging welke rol de ziekenfondsen spelen, ziet de toekomst niet somber in: 'In plaats van naar de huisartsen die eventu eel strafbare handelingen op hun kerfstok hebben, wordt naar het Kamerlid, dat toevallig naar binnen keek. en de zaak aan de orde stel de, 'Houdt de dief!' geroepen. Die omkering zal niet lang stand kun nen houden'. Hans Smits maakt zich zorgen over de plannen van de WD met betrekking tot de abor tuswetgeving. Het Kamerlid Hein Roethof (PvdA) deelt die: 'Ik ben bang. dat het belang van een oppo sitiepartij om zich tegenover rege ringspartijen op te stellen in dit geval wel eens ten koste kan gaan van het algemeen belang.' De kop 'Hier moet de mattenklop per overheen'! prijkt desondanks niet boven het artikel van Smits, noch boven het 'dossier-fraude' en zelfs niet boven Jan Rogler's ver oordeling van de Haagse rechters die Joop Glimmerveen vrijspraken, maar boven een selectie uit de brieven aan het Simplistles Ver bond van Kees van Kooten en Wlm de Bie. De mattenklopper verdient een ruimer gebruik. De Groene Amsterdammer: 'We moeten niet de illusie hebben dat als de scholen nou maar demo- kratlscher zijn, dan de maatschap pij dan vanzelf ook wel demokrati- scher wordt. Een uitspraak van de Groningse socioloog Jules Peschar, opgetekend in De Groene Amster dammer, die toch al weinig illusies heel laat. Peschar geeft in een ge sprek met Paul Brill een toelichting op zijn onlangs verschenen proef schrift, waarin wordt aangetoond, 'dat er geen gelijke kansen bestaan voor kinderen, uit de lagere mi lieus, zelfs wanneer ze op twaalfja rige leeftijd gelijke intellektuele capaciteiten hebben als kinderen uit de hogere milieus.' Ook over toestanden ln psychiatrische in richtingen hoeft niemand zich illu sies te maken. Geert Mak legt uit wat er mis ls: 'Psychiatrische pa tiënten mogen onder het mom van therapie nog steeds mishandeld worden'. De middenpagina's zijn ingeruimd voor een beschouwing over de Palestijnse schrijver Gha- san Kanafanl, die ln 1972 als gevolg van een bomaanslag om het leven kwam. Accent doet opgetogen verslag van een 'in een gemoedelijke sfeer' ver lopen gesprek met de minister president van Suriname, Henck Ar ron. De premier, schrijft het blad, beantwoordde 'openhartig' de hem gestelde vragen. Dat zit nog. Op de openhartige vragen: 'Is het Juist dat er ln uw land diamant gevon den is? En waar?' wordt niet meer geantwoord dan: 'Hierover slechts dit: er ls meer gevonden dan u denkt, en wat de plaats betreft ga lk niet verder dan de aanduiding: ergens midden ln het land'. Onze ker bleven de twee gesprekspart ners van de premier ook over de spelling van diens naam: 'In drie verschillende dagbladen zagen wij Arron als volgt geschreven: Henck Arron, Henk Aron en Henck Aron'. Columnist A. Heertje vermeit zich in 'de kritiek op het bedrijfsleven', waarbij natuurlijk ook de twee re devoeringen van Den Uyl, in Nij megen en Amsterdam, voor de zo veelste keer van commentaar wor den voorzien. Commentaar van Heertje: de rede in Nijmegen was 'al verouderd op het moment van uitspreken ervan'. Blikvanger is de ze week koning Feisal, die 'zijn burgers kort' houdt, maar, zo leert een foto-onderschrift: 'Vanuit zijn gerieflijk vervoermiddel is de vorst altijd bereid om te luisteren naar de beden van bedelaars en andere burgers'. Hervormd Nederland: Driemaal een niet bijster opgewekt kijkende Gustav Heinemann op de voorpagina van Hervormd Neder land. De vroegere Duitse bondspre sident laat zich ten overstaan van drie interviewers somber uit over de toestand in de wereld. 'We gaan 'eer beslist zeer harde tijden tege moet', zegt hij En: 'We zijn op prestatie en concurrentie Ingesteld en willen dat niet veranderen'. Ook de situatie in West-Duitsland geeft Heinemann aanleiding tot zorgen: 'Er zijn bij ons nog steeds mensen die de tweede wereldoorlog nog al tijd willen winnen'. De in Neder land verblijvende Portugees Lopes da Silva geeft antwoord op vragen over de rol die de communistische partij daar speelt. Hij vertelt dat op het ogenblik het leger het land doortrekt om erachter te komen wat er onder de mensen leeft. 'Op de vraag wat er sinds 25 april is veranderd krijgt men herhaaldelijk het antwoord: Niets. En op de vraag wat er dan veranderen moet, antwoordde men ergens: Wij willen hier een douche hebben.' J. Brants citeert uit zijn correspondentie met Godfried Bomans over de betekenis van Nicolaas Beets: 'Een predikant, die ernst met zijn beroep maakt, (kan) zich niet de luxe van een ironische levenshouding veroorlo ven'. De Nieuwe Linie: 1 Gerard van den Boomen signaleert in De Nieuwe Linie dat er 'een nieuw pessimisme aan het opkomen* is. 'Zeer recent ls van verschillende kanten de ondergang van de demo cratie voorspeld. Althans werd de onvermijdelijkheid van het ingrij pen door het centrale gezag' in d,e persoonlijke levenssfeer aan de or de gesteld. Mensen als Fulbrlght en Heilbronner, maar ook Van Riel en Van Mlerlo geven lucht aan sombe re gevoelens' Van den -Boomen is minder somber: het nieuwe pessi misme 'komt uit burgerlijke koker', want 'het wordt steeds duidelijker, dat het systeem dat zorgde voor bezit, macht, welvaart en vrijheden voor een elite van de wereldbevol king, steeds minder in staat blijkt om zelfs voor die elite te zorgen'. De Surinaamse minister mr. Eddy Bruma zegt in een interview met Andries de Jong: 'Nederland wil wel van Suriname af. Dat ls ook mijn indruk. Ik dacht dat Neder land er ook geen bezwaar tegen heeft er een hoge prijs voor te betalen. Daarnaast zie ik ln het Ne derlandse kabinet kruideniers die het lietfst niets betalen, die willen dat het geen cent kost' Erik Jur- gens, Kamerlid voor de inzake ab ortus verdeelde PPR, schrijft in zijn Politiek dagboek: 'Al kom je tot de conclusie dat leven-in-wor- dlng meer bescherming verdient dan het recht van een vrouw om haar eigen maatschappelijke exis tentie te bepalen, zelfs dan kan de keuze toch vallen op niet-straf- baar-stellen van abortus, omdat de overheid eenvoudig niet in staat ls die norm te handhaven.' De Tijd: Rob Vermaas heeft precies uitge zocht hoe dat nou zat met die vloekende chef bij het Rijksarchief, over wie het GPV-Kamerlid Ver- brugh vragen aan de minister had willen stellen. De chef zou een ondergeschikte hebben ontslagen, omdat de brave man aanmerkingen op dat gevloek had gemaakt. Nou, de werkelljktheid is wel even an ders dan je uit de kranten zou opmaken. De ondergeschikte, schrijft Vermaas in De Tijd, blijkt iemand te zijn die over zijn toeren raakt 'zodra leiïiand in zijn omge ving een woord bezigt dat in zijn verbeelding in de richting wijst van een vloek'. 'Jeetje', staat er boven het stuk van Vermaas. Niet te ver smaden is ook een interview met Hans Kraay, technisch directeur bij Ajax, die onder meer meedeelt: 'Op De Uyl kan ik niet stemmen. Dat ls gevoelsmatig voor mij totaal on mogelijk'. P. van der Eijk introdu ceert de gewezen reclameteksten- schrijver Herman Pieter de Boer, die door De Tijd als medewerker is aangetrokken. Het explosieve om slag verwijst naar een reportage over Italië, dat blijkens de kop de ineenstorting nabij lijkt. I Elseviers Magazine: Voor Elseviers Magazine speelt geld wel degelijk een rol. Op pagina 14 de waarschuwing: 'Pas op, dit geld stinkt'. Daarmee wordt de aandacht getrokken voor een reportage over valsemunterij, waaraan een 'ge sprek in het hol van De Spin' ten grondslag ligt. Verderop in Elsevier een al even alarmerend artikel: 'De spaarder wordt gestraft, de schul denmaker beloond'. Elsevier con stateert dat van de 'straf' op sparen de lage-inkomenstrekker de dupe wordt, omdat die niet de weg naar kust- en antiekhandel kan in slaan. Over immateriële zaken komt dr. Roelof Kruisinga aan het woord. Hij heeft onlangs in Portugal be nauwde ogenblikken meegemaakt, is daarna het slachtoffer geworden van 'verdachtmakingen' door 'de pers', en klaagt nu dat 'de voorlich ting over Portugal in Nederland allerbedroevendst' is. De 'verdacht makingen' golden ook de Portugese partij CDS. De voorzitter daarvan. Diogo Freitas do Amaral zegt in een interview: 'Het volk heeft het vertrouwen in het systeem verloren. Iedereen is bang dat het land com munistisch zou kunnen worden'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer heeft 48 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor voorzie ningen voor de openluchtrecreatie. Van dit bedrag, dan ten laste komt van het dienstjaar 1974, Is 38 mil joen gulden bestemd voor het aan gaan van verplichtingen, die pas na het dienstjaar betaald moeten wor den. Naast de 48 miljoen gulden is ook nog vijf miljoen galden ter beschikking gesteld voor de aan koop van gronden door het rijk. Iets meer dan de helft van het geld is. overeenkomstig het meerjaren plan voor de openluchtrecreatie, beschikbaar gesteld voor recreatie voorzieningen in het westen van het land. Dit percentage zal de komende Jaren nog verder oplopen en in 1979 ongeveer zestig procent bedragen. De drie Noordelijke provincies kre gen ongeveer 7.4 miljoen gulden. Dit bedrag voor recreatieve voorzie ningen werd mede ter beschikking gesteld door het ministerie van so ciale zaken ln het kader van de verbetering van de werkgelegen heid. In totaal werden voor het hele land meer dan honderd toe zeggingen voor subsidie gedaan. Aandeelhouders en certifi caathouders van Donker en Schip per Houthandel ln Zaandam kun nen tot en met 26 februari hun stukken aanmelden ter omwisseling in stukken van de nieuw te vormen DPW Holdings. Hierin worden ook twee andere bedrijven ingebracht, te weten Te Paske in Aalst en Wigboldus Bouwmaterialen en Hout handel in Groningen. Door de fu sie ontstaat een groep met een jaaromzet van ongeveer 49,6 min (1973) en ongeveer 225 medewer kers. De bonden zijn het met de samenvoeging geheel eens. Donker en Schipper wordt in Amsterdam Incourant genoteerd. Moccona- lekker pittige komelkoffie van Douwe Egberts j|j|JJjjjj| Het grote boek over de unieke historie van de staat fsraël ISRAEL INGELEID DOOR YIGAL ALLON, MOSJE DAJAN EN DAVID BEN-GOERION Auteur: Roman Frister Een boeiend beeld van het modems bia% De 25-jarige strijd van een volk voor zijn onafhan kelijkheid en zyn unieke posftfo. Met 202 foto's, waarvan 22 in Maun f 49,—. Verkrijgbaar h de boekhandel. I_J. Veen, Wagonlngen Effen Roland overhemd met normale pasvorm. Kies uit groén, geel, rood, zwart en bruin. 65% Pol./35% katoen. No-iron. Mt. 37-43. Geen 15.75 maar 12.-. Uw voordeel: 3.75 Even zelf je schoenen repareren en zo Haar. Lijm en gebruiksaanwijzing krijgt u er bij. Mt. 36-46. Plakzolen 2 paar v.a. 3.25 nü v.a. 3.-; 1 paar hakken v.a. 2.50 nü v.a. 2.25. panty-nylons. 20 Denier. In diverse modekleuren. Mt. 36-38 t/m 42-44. Normaal 1.75 nü 5 stuks 7.50. Uw voordeel: 1.25. Voordeel in fraai glaswerk. 6 Borrelglazen 7.50 nü 6.50, 6 sherryglazen 8.50 nü 7.50, 6 wijnglazen 9.50 nü 8.50; 6 whisky- of longdrinkglazen 11,50 nü 10.50. Uw voordeel: 1.-. Heerlijke zachte advokaat Naar Oudhollands recept bereid met veel verse eieren en brandewijn, 3/4 liter 5.50 nü 5.-. Uw voordeel: 50 ct. Hema-cake, een halve kilo zwaar. Daar snijdt u heel wat van die geurige verse plakken vanl 1.90 nü 1.75. i Aanbiedingen geldig t/m 8 februari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8