Van steen des aanstoots tot ontmoetingsplaats ffil /Il=lll£\ll Vaticaan moet mes in begroting zetten Vandaag Lambertuskerk blijft behouden Jeruzalem-congres in Cairo biedt perspectief Eerste chr. geref. fulltime godsdienstleraar Brusselse faculteit bijna 100 studenten Interview met Gustav Heinemann Kritiek op werkwijze geloof scongregatie Visser 't Hooft bezorgd over VN Moboetoe waarschuwt kerken in Zaire Vroeger rapen kievitseieren Beroepingswerk Nieuwe boeken Trouw Kwartot TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 KERK-BINNENLAND 2 door Heinz Gstrein CAIRO De bezetting door Israël van de oude stad van Jeruzalem heeft in het nabije oosten in nog geen acht jaar bereikt, wat sinds de kruistochten gedurende acht eeuwen een wensdroom moest blij ven: en wel een nauwe, bijna al broederlijke ontmoeting van christenen van alle confessies met de niet minder aan Jeruzalem en haar heiligdommen hangende moslims. Er zit ook een brok arbeidsbesparing in. ROME (CIC) Zeven kardinalen zetten drastisch het mes. in de Vaticaanse begroting van dit jaar. Indien normale bezuinigingen niet voldoende blijken, zijn ontslagen niet uitgesloten. Men moet niet vergeten, dat de islam alle groten uit het oude tes tament en ook Johannes de Doper. Maria en Jezus in hoge ere houdt. Jeruzalem is als de plaats, vanwaar de profeet Mohammed ten hemel zou zijn gevaren, een geliefd doel van islamitische pelgrims, onmid dellijk na Mekka en Medina. De affaire om de grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem Hilari- on Capucci. die in Israel tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld is wegens steun aan Palestijnse ver zetsstrijders, heeft op een heel bij zondere en spontane wijze de sympathie van de Arabische mos lims gewekt voor de vroeger door hen als regel correct gedulde, maar waarlijk niet geliefde christenen. Hand Tegen deze achtergrond kon dan de afgelopen dagen in Cairo een chris- telijk-islamietlsch Jeruzalem-con- gres worden gehouden, waaraan mensen deelnamen, die elkaar voor UIT VAN LEZEHS LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Seheffersplein 1, Dor drecht Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. 1967 nog niet eens de hand zouden hebben gegeven: Maximos V Ha- kim. de grieks-katholieke patriarch van Antiochië. Alexandrië en Jeru zalem. en sjeik Abdel Hamid as- Sa jjih, de hoogste islam van de palestijnen; de groot-imam van de Al-Azhar in Cairo dr. Abdel Halim Mahmud én de kaptische patriarch Sjenoeda III, metropolieten van de grieks-orthodoxe kerk in Libanon, armeense prelaten, protestantse do minees en moskeepredikers. De plaats van vergadering, in de zetel van de Arabische Liga, deed van meet af een politieke. anti- Israëlische grondtoon verwachten. Het kwam als een aangename ver rassing, dat de drie theologische hoofdreferenten, professor Muham mad Abdel Monim al-Junis van de Azhar-universiteit. de orthodoxe bisschop Georges Chodr en domi nee Georges Pidoux uit Zwitser land, echt religieuze aspecten bena drukten, die het slaan van een brug van deze christelijk-islamietische ontmoeting naar het gelovig joden- Korte. duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, breven kunnen worden gestuuri' «r.ar: evrei?.-! r. "tT- r x/ I -s -V-'- -n. I tv o' de lia'aiu van de sc.u_.cr vermeid. Lapje vlees (4) Het heeft op zichzelf geen zin om één dag het vlees te laten ^taan. Maar eenmaal in de week het vlees laten staan en dit niet door iets anders vervangen op die dag, ver volgens het uitgespaarde geld in een pot doen. die op die dag de plaats van de vleespot op tafel in neemt en dit geld afdragen aan het werelddiakonaat. is. hoewel een druppel op een gloeiende plaat, toch een druppel, waarmee bepaal de projecten weer uit de voeten kunnen. Gemiddeld vijf gulden per week per gezin is toch altijd nog iets. Misschien een idee voor een 'vastenbusje'. zoals vroeger het VU- busje? Huizen N. v. d. Does-de Jong dom reeds als volgende stap doen verwachten. Begrip Christelijke kringen in het oosten hebben de terugkeer van de Joden naar hun stamland en tenslotte zelfs hun voor de Arabieren zo pijnlijke greep naar de oude stad van Jeruzalem al lang gezien als een werk van Gods voorzienigheid voor de toenadering van christenen en moslims. Daarbij mag het na tuurlijk niet gaan om een verbond als een politieke eendagsvlieg, dat daarbij nog antisemietisch bepaald is bovendien. Het zal moeten ko men tot echt begrip tussen de mo- notheïstische wereldgodsdiensten, dat dan noodzakelijk ook voor het jodendom open zal moeten staan. Een dergelijke positieve ontwikke ling is nu in Cairo voor het eerst zichtbaar geworden in de verhan delingen van de imam van Jeruza lem over de heilige stad in de joodse theologie, het diep spittend betoog van metropoliet Chodr over ZWOLLE De christelijke gerefor meerde kerk van Zwolle heeft als derde predikant beroepen dr. J. de Vuyst uit Zutphen. Dr. de Vuyst krijgt als bijzondere opdracht het geven van godsdienstonderwijs aan de christelijke school voor voortge zet onderwijs De Heertganck in het bij Zwolle gelegen Heerde. Het is voor de eerste keer dat een christelijke gereformeerde kerk ge bruik maakte van de mogelijkheid om krachtens een verruiming van artikel 6 van de Dordse Kerkenorde door de laatst gehouden generale synode een predikant te benoemen voor het geven van godsdienston derwijs aan een school voor voort gezet onderwijs. De generale synode zag deze uitbreiding van bedoeld artikel mede als een middel om schriftuurlijk-confessioneel onder wijs op de scholen te bevorderen. Dr. de Vuyst was reeds voor een aantal uren per week aan De Heertganck verbonden. Hij treedt nu in volledige dienst. Voor de kerk van Zwolle heeft het beroep geen financiële consequenties. Dr. de Vuyst zal jaarlijks een aantal pre dikbeurten in Zwolle vervullen. Bo vendien neemt hij in geval van ziekte, vacature waar. onder meer bij het verzorgen van de ka- tachese. BRUSSEL De protestantse theo logische faculteit te Brussel meldt, dat het aantal studenten zich op een bevredigend peil handhaaft. Bij de opening van het academische jaar 1974-1975 heben zich twintig nieuwe studenten laten inschrijven. Het totaal aantal studenten be draagt 96: in de Franstalige afde ling 35 en in de Nederlandstalige 61. Pastores in spe van drie Belgische kerken krijgen aan deze faculteit hun opleiding: de protestantse kerk. de hervormde kerk en de gereformeerde kerken. De aanzet tot de stichting van deze faculteit was tijdens de tweede wereldoorlog, toen de Belgische protestanten ver stoken raakten van hun nauwe banden met de Nederlandse kerken De meest befaamde neogotische kerk van Eindhoven (en naar som- miger oordeel van heel ons land) is de Catharinakerk van de bekende bouwmeester Cuypers. Maar ook de in 1911 gereed gekomen Lambertus- kerk van W. te Riel Gzn. gaat in Eindhoven parochianen en niet-pa- rochianen ter harte, getuige de ma nier waarop men tegen sluiting (en in het vervolg daarvan afbraak) van de kerk in actie is gekomen. Hoewel Te Riel leerling van Cuypers is geweest, was hij in zijn werk toch meer met Tepe verwant. Later heeft Te Riel afstand genomen van de neogotische bouwtrant, zoals de door hem gebouwde basiliek in het Noordhollandse Laren laat zien. De gemeentelijke monumenten commissie vindt het voor de hand liggend dat de kerk ook op de rijksmonumentenlijst wordt opge nomen. Volgens wethouder mr. W. van Elk ondersteunt mgr. Bluyssen. bisschop van Den Bosch, van harte de stap van het gemeentebestuur. Binnenkort zal het bisdom met b en w van Eindhoven overleggen over een andere bestemming van het gebouw. Gedacht wordt de kerk te gebruiken als urnenbewaarplaats. het gevaar van een zuiver politiek messionisme (de staat Israël als de vervulling der messiaanse beloften) en het referaat van pasteur Pidoux over de natuurlijke belangenge meenschap van de werkelijk gelovi ge christenen, moslims en joden. Zij komt ook uit in een van de resoluties van het congres, waarin de belijders van alle drie de mono- theistische religies opgeroepen wor den tot gemeenschappelijk hande len in dienst van de vrede voor Jeruzalem. De .in een andere reso lutie besloten voorbereiding van een 'algemeen godsdienstcongres voor Jeruzalem', dat nog deze zo mer op Jordaanse bodem zou moe ten plaatsvinden, heeft daarmee een veel constructiever aanzet ge kregen, dan aanvankelijk werd ver wacht. Israël zou er goed aan doen, deze conferentie spontaan in Jeruzalem uit te nodigen en zo de heilige stad van een steen des aanstoots tot een ontmoetingsplaats te maken. Dat zou alleen maar in de lijn liggen van het eerste zionisme, dat zo doordrongen was van zijn taak om vrede en verzoening te brengen in het nabije oosten. Heinz Gstrein is correspondent te Cairo. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: De worm maakt de wereld bewoonbaar Is God wel Al-machtig? De toestand in Portugal Met voreken ende rappie ren naar de kerk Het is toch wat met de emancipatie Gebed voor de rijken 0 Nicolaas Beets en Hilde- brand. Ik abonneer NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: Abonnementsprijs 25,50 per half jaar: 51,— per Jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik Ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. en vervangende cursussen organi seerden. Ook nu nog doceren Nederlandse theologen aan de faculteit te Brus sel. zoals de hervormde hoogleraars dr. W. H. Beekenkamp, dr. R. Bijls- ma. en ar G. van Leeuwen, de gereformeerde hoogleraar dr. H. Mulder en de lutherse docent dr G. J. Lindijer. In ieder geval wordt de kerk niet voor de eredienst gesloten, voordat de ruimte een nieuwe bestemming heeft. De Lambertusparochie is samen met twee andere parochies opgegaan in de districtparochie Gestel-Zuid. Het voormalig kerkbestuur van de Lam- bertus meent dat de gemeentelijke subsidie een reden is om een vraagteken te zetten achter de slui ting of minstens om de definitieve sluiting voorlopig uit te stellen. Oos zijn raadsman, mr. Th. Dom vraagt zich af of de nieuwe ontwik keling geen aanleiding is de situa tie te herzien. Parochianen hebben zich jarenlang tegen de sluiting van de kerk vel zet. Het gebouw werd zelfs negen weken lang bezet. De commissie van goede diensten, die bemiddelde bij de bezetting van de kerk, zal de sleutels, gelden en papieren van de Lambertusparochie 18 februari overdragen aan het kerkbestuur van Gestel-Zuid, waarin enkele vertegenwoordigers van de Lamber- tus zullen worden opgenomen. Voorzitter S. Verdonk van het (voormalig) kerkbestuur van de Lambertus is niet van plan de com- Het Vaticaan heeft vooral aanzien lijke sommen verloren bij de in eenstorting van het financiële rijk van de Siciliaanse financier Miche- le Sindona, die nu door de poiltie gezocht wordt wegens frauduleus bankroet. De begroting over 1975 zou onge veer zeventig miljoen gulden be dragen. Dit getal heeft het Milane se dagblad Corriere della Sera op getekend uit de mond van een insi der van het Vaticaan. Daarvan is 43 miljoen bestemd voor bureau kosten, inbegrepen de diplomatieke dienst, en twintig miljoen voor de 3400 personeelsleden, die gemiddeld zevenhonderd gulden per maand verdienen. Alleen een kardinaal krijgt meer dan tweeduizend gul den. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft de bewering dat de schade post als gevolg van de krach van Sindona 150 miljoen gulden zou bedragen, tegengesproken. Hij zei, dat het Vaticaan slechts een aan deel van vijf procent had in Sindo- na's nu ter ziele zijnde Banca Uni one. Pieterspenning De inkomsten van het Vaticaan zijn verder aanzienlijk verminderd door beursdalingen en huurstop. Bovendien worden de bijdragen van de leden der kerk voor het centraal bestuur de zogenaamde 'Sint-Pieterspenning' steeds minder. Hoeveel in totaal hiervoor bijeen wordt gebracht is onbekend. Er is geen systeem van aanslagen of procenten. Het gebruik om in elke parochie eens per jaar voor dit doel te col lecteren, is ook in ons land nage noeg verdwenen. In plaats hiervan wordt per bisdom jaarlijks een be drag overgemaakt. In 1974 gaven de Nederlandse bisdommen zeventig duizend gulden. Dat is nog geen anderhalve cent per lid. Verwacht wordt, dat het Vaticaan nu wat harder bij de kerkprovincies aan de oei gaat trekken, zeker in de westerse landen, om zo de touwtjes aan elkaar te knopen. missie hierbij te dwarsbomen. Le den van het voormalig kerkbestuur hebben inmiddels reeds enkele pas tores bezocht om te pleiten voor het openhouden van de kerk. Om dit te bereiken wordt echter niet gedacht, aan een nieuwe kerkbezet- ting of aan een civiel proces, zo deelde de heer Verdonk desge vraagd mee. BONN (KNA) De Vatclaanse congregatie voor de geloofsleer mist de noodzakelijke kennis om nu en in de toekomst problemen te on derzoeken. Dit is de mening van dr. J. Neumann, professor in het ker kelijk recht in Tübingen. De con gregatie heeft tot nu toe bij proces sen tegen theologen als Rahner, Schillebeeckx en Kiing nooit argu menten gegeven en is ook nooit in discussie gegaan met de betreffen de theoloog. Neumann vindt het een open vraag, of theologische vragfen wel via een proces onder zocht kunnen worden. Om uit de moeilijkheden te komen heeft het Vaticaan voor zijn 350 in woners en drieduizend werknemers de prijzen verhoogd van goederen, de variëren van benzine tot spa ghetti. De voedselprijzen in de supermar ket van het Vaticaan - ëen oase van goedkoopte in de prijzenjungle van Rome - zijn de afgelopen da gen gestegen met acht tot dertien procent. De supermarket is alleen bestemd voor inwoners van de pau selijke staat, werknemers en enkele bevoorrechten. De prijzen liggen overigens nog ver beneden het peil van het verdere Rome. De prijs van de benzine aan de enige pomp, die het Vaticaan rijk is, steeg tot een gulden per liter, twee derde van de Italiaanse prijs en per 1 maart worden ook de sigaretten duurder, waarbij het duurste pakje nog be neden de twee gulden blijft. STUTTGART Dr. W. A. Visser 't Hooft, oud-secretaris-generaal en erepresident van de wereldraad van kerken, beeft in een radio-uitzen ding van de Süddeutschen Rund funk gezegd, dat de feitelijke er kenning door de Verenigde Naties van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO 'werkelijk zeer ernstig' is. Dr. Visser 't Hooft betreurt de offi ciële ontvangst van PLO-leider Ja- ser Arafat in de algemene vergade ring van de VN in november, 'om dat de Verenigde Naties, in plaats van hun opdracht te vervullen als bruggenbouwende organisatie, zich zozeer aan een bepaalde kant heb ben opgesteld en zich met het standpunt van de PLO hebben ver eenzelvigd'. Daarmee is de polarisa tie tussen joden en palestijnen nog verder opgevoerd. KINSJASA (AFP) De president van Zaire, generaal Moboetoe Sese Seko, heeft tijdens een volksbijeen komst onder zijn leiding in het stadion van de twintigste mei ge waarschuwd, dat hij 'van nu af aan' elke kerk zal laten sluiten, waarin een toespeling gemaakt wordt op de revolutionaire volksbeweging. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De sluitingsdatum voor het rapen van kievitseieren is bij koninklijk besluit vervroegd van 13 april tot 6 april. Deze wijziging is noodzakelijk omdat het zoeken van kievitseieren een steeds grotere bron van verontrusting is geworden. In Friesland was, vanwege de grote vlucht die de eierzoeksport in deze provincie had genomen, de raaptijd langer - tot 20 april. Maar hier is de datum eveneens tot 6 april terug gebracht. Dit blijkt uit een dinsdag in het staatsblad gepubliceerd besluit tot wijziging van het vogelbesluit 1937. PERSONALIA Adviseur Wethouder mr. A. A. M. F. Staatsen (D'66 van Groningen wordt adviseur van de directeur- generaal voor milieuhygiëne van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Staatsen kwam niet als wethouder terug omdat zijn partij niet meer aan de gemeente raadsverkiezingen deelnam. Psalm 72 Machtige, laat onze leider zijn een man die ieder het zijne geeft en alles tot zijn recht laat komen. Hij beoordeelt jouw maatschappij zo dat alles tot zijn recht kan komen, hij staat aan de kant van hen die onderliggen. Dan draagt het land vrede, vrede de maatschappij, alles komt tot zijn recht. Hij staat aan de kant van hen die onderliggen in de maatschappij, zet zich persoonlijk in voor mensen die gebrek lijden, de uitbuiter verplettert hij. Dan zien we jou, machtige, vast als de zon, onwrikbaar als de maan, want er daalt regen in dorstige grond. En er groeit een mens op die alles tot zijn recht laat komen, en er zal vrede zijn. Moge deze mens zich uitbreiden over de wereld: uitkomst voor mensen die gebrek lijden en kreunen, die onderliggen en geen hulp heb ben: mededogen voor armen, voor ge- brekkigen persoonlijke inzet; bevrijding uit afpersing en beledi ging; hun bloed is kostbaar in zijn ogen. Een zegen is zulk een leven dat roept: Wees er! Machtig: De machtige van Israël, Hij die uitspaart, Hij alleen! (vertaling Kees Waaijman) NED. HERV. KERK Beroepen te Doorn: C. Jongeboer te Elburg; te Kootwijkerbroek: F. Luitjes te Kinderdijk; te Nunspeet (toez.): F. J. Veldman, leraar chr. lyceum te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Avereest-Dedemsvaart: H. M. Smit, kand. te Kampen; te Toronto (Can.) voor missionaire dienst op Irian Jaya: M. H. Ooster huis, kand. te Dokkum; te Haar lem: T. O. G. M. Bosma te Urk en Nagele. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's Gravenzandet J. M. Kleppe te Woerden: te Veenendaal: A. Hoogerland te Krabbendijke. Bedankt: voor Emmeloord: A. Hof man te Scheveningen. Jan de Hartog Het Uitverkoren Volk. Uitgave: EIsevier-Nederland. Prijs: 18.90. In de romancyclus 'Het Koninkrijk van de Vrede', de geschiedenis van twee eeuwen Quakerdom, is het derde deel Het Uitverkoren Volk verschenen, waarin De Hartog, zelf overtuigd Quaker, donkere bladzijden uit de geschiedenis van de Verenigde Staten opslaat. Dit deel, spelende in de Ameri kaanse binnenlanden van weleer, belicht de even fanatieke als fasci nerende levenshouding van de in het grijs geklede Quakers, met hun geweldloosheid. Dat laatste in een gewelddadige periode, waarin de VS op weg zijn naar hun opgang in de wereld. Het verhaal is gesitueerd in 1833,' toen 2 grote heimelijke stromingen het Noordamerikaanse continent doorkruisten. Enerzijds de trieste stroom van ontsnapte negerslaven in het Zuiden, die door de Quakers via een 'ondergrondse weg' naar Canada werden geleid. Anderzijds de gedwongen landverhuizing van ontrechte Indianen, die evenzeer de medemenselijkheid van dit kerkge nootschap ondervonden. De conceptie valt in twee delen uiteen, de ontwikkelingen voltrek ken zich vanuit een meisjes- en jongenskostschool van het genoot schap in het Quakersstadje Pendle Hill in Illinois, en later in de prai rie, met de onherbergzame hoog vlakten van Kansas en Nieuw Mexico. Temidden van veel strijd en geweld is er ook de felle contro verse in het godsdienstig denken en handelen van predikers en hun volgelingen, die menen te zijn aan geraakt door de Vinger Gods. Jan de Hartog bespeelt feilloos, ge heel overeenkomstig z'n knap ver teltalent, de registers van de dra matiek. Een van z'n twee hoofdper sonen is Mordechai Monk, een be geesterd en sluw evangelist uit het oude Engeland, die onheil aanricht onder de vreedzame Quakers van het Midden-Westen. Een oude in trigant, die Lydia Best de andere hoofdfiguur een onderwijzeresje van Pendle Hill in z'n ban heeft gekregen. Zij volgt hem op een tocht met tot ondergang gedoemde Indianen, die door de Amerikaanse cavalerie worden 'weggebracht'. De onbarmhartige trek door de wil dernis is het boeiendste deel van j deze roman. De jeugdige en be dreigde Lydia wordt tijdens de voet reis in de Indiaanse stam opgeno men. waarmee zij ontkomt aan de sexuele begeerte van de gefrus treerde prediker. De auteur tekent haar als een moedige vrouw, als één van de sterke Quakersvrouwen van die tijd. Er zitten wel melodra matische trekken in dit deel van het verhaal. Het vierde en laatste deel van de toch beslist belangwek kende cyclus 'De oorlog van het Lam' dat in deze eeuw speelt, verschijnt in 1975. Rfs d Olie Het voorstel van de OPEC-landen om over enkele maanden een con ferentie te organiseren met de olie- importerende landen, is vooral be langrijk omdat de olie-exporteren- de landen niet slechts willen .pra ten over olie en energie, maar juist over grondstofzaken in het alge meen. Daarbij zal dan gelukkig ook grote aandacht worden geschonken aan de positie van de ontwikke lingslanden. die toch in de eerste plaats te lijden hebben van de sterk gestegen olieprijzen. De olie- exporterende landen hebben ook tijdens de vergadering in Algiers hun zorgen voor de ontwikkelings landen uitgesproken, maar zij zijn nauwelijks verder gekomen dan dit 'spreken' aangezien vrijwel al hun beleggingen nog altijd in het rijke westen gedaan worden. Overigens zijn zij in dit opzicht niet slechter dan de westerse landen. Eindhoven Ian Boor Acupunctuur Als een kei van een acupuncturist uit China zou komen, maar hij heeft geen Nederlands artsendiplo ma. dan mag hij geen praktijk uit oefenen. Maar als een Nederlandse arts acupunctuur uitoefent, al kan hij niet in de schaduw staan van de Chinese kei, dan mag het wel. Conclusie: de medische stand is primair, de patiënt secundair. Egmonr aan Zee L. de Groot Kippen De heer Mellema betreurt het (Tr/Kw 23 jan.) dat het houden van kippen op 'moderne, efficiënte wijze' bij veel mensen (gelukkig) vraagtekens oproept en dat velen voelen dat het economisch doel toch niet in het oneindige de mid delen kan heiligen. Als je leest dat de snavels van kippen worden af geknipt omdat ze anders uit pure verveling zichzelf en andere kippen kapot pikken; dat er dag en nacht HOOFDKANTOOR: Nieuws Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115583. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. licht aan is in hun hokken om de eierproduktie maar te verhogen, gaat er toch wel een rilling van afschuw door je heen. Iemand die lid is van een partij die het predi kaat christelijk voert, laadt dan wel een grote verantwoordelijkheid op zich! Het ware christelijker om on ze consumptie van kuikenvlees en eieren maar eens wat terug te draaien om zodoende het dier weer eens een meer dierlijk bestaan te gunnen. Bezinning op een wat be scheidener leefpatroon is iets totaal anders dan heksenjacht. Driebergen Rigje de Haas-Smilde Diabeet Als vader van een diabetisch kind. werd mijn aandacht getrokken door de volgende zin op de sportpagina van 31 januari: 'De negentienjarige Amerikaans Nederlandse beëindigde de verplichte figuren als tweede achter de Zwitserse Karen Iten, die de mooiste krullen in het ijs snijdt, maar als diabeet kansloos is bij het vrije rijden'. Deze mededeling demonstreert de vooringenomenheid van de met de ze ziekte onbekende leek. Afgezien van de sportcapaciteiten van dit meisje dat. op het moment althans, op de eerste plaats stond, moet ik aannemen dat haar lichamelijke conditie optimaal was en dat hier dus gesproken zou kunnen worden van een goed ingestelde zieke, die, zich lichamelijk goed in acht ne- mentd (voorwaarde voor een biabeet) niet hoeft onder te doen voor haar rivalen. Het is mij volledig duidelijk dat de suikerziekte voor haar een handi cap is en de regulering van deze ziekte bij deze sport moeilijkheden kan opleveren. Ik geloof echter niet dat zij kansloos zou zijn bij het vrije rijden omdat zij diabeet is. Amsterdam F. W. Verburg Lapje vlees (3) Waarom helpen we elkaar niet met goede, voedzame, gezonde maar vleesloze recepten? Zij die i n de naoorlogse jaren reeds maaltijden bereidden, moeten nog over een arsenaal van recepten beschikken! Waarom zouden de plaatselijke kerkboden hun kolommen niet voor een 'wekelijks vleesloos recept' kunnen openstellen? Het betreft urgente zaken van het christelijk leven! (En andere kerkelijke hete hangijzers kunnen dan eens even afkoelen Op deze wijze zouden we elkaar een helpende hand rei ken om iets (beter dan niets!) te doen aan het ombuigen van het consumptiepatroon van onze huidi ge westerse maatschappij. En mis schien zoekend en tastend ook weer ontdekken wat 'vasten' is. Want daar zit religieus en bij bels nog wel wat meer aan vast! Lelden Gerdien Verstraelen-Gilhuis Eindhovense gemeenteraad zegt steun toe Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De uit het begin van deze eeuw daterende neogotische Lambertuskerk in Eindho ven-Gestel blijft behouden. De Eindhovense gemeenteraad heeft het gebouw op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst en financiële steun toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2