Heath treedt af als partijleider Chemisch bedrijf krijgt boete van 4,5 miljoen gulden Duidelijkheid geëist over drie van Breda Nederland lonkt naar Mexicaanse olie In deze krant Lanser: dieptepunt lijkt voorbij - pag. 3 Familieberichten met Nieuwe Haagse Courant en niet Nieuwe Leidse Courant Prins Bernhard deed aanbod Droog Mevrouw Thatcher won eerste stemronde Pedro Ornella Aardbeving treft noordelijk China Onassis erg ziek Egypte krijgt weer wapens van Moskou Wolff (CPN) zeer fel Visseizoen 31 mei open Huisartsen in Utrecht gaan actie voeren Nalatigheid na ontsnappen gaswolk Aarzeling Trouw üóe JAARGANG NO. 9438 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383)Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT f 13,00 P. MND. f 39,00 P. KWART. f 154,00 P. JAAR POSTGIRO 269274 T.N.V. B.V. DE CHRISTELIJKE PERS BANK N.M.B. (REK. NR. 69.73.60.76tS GEM. GIRO X 500 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 MEXICO-STAD Prins Bernhard heeft aangeboden alle olie te kopen die Mexico maar aan te bieden heeft, aldus is bekendgemaakt namens het bureau van president Echeverria. De Prins, die een niet-officieel bezoek aan Mexico brengt, zou het aanbod hebben gedaan aan president Echeverria met wie hij een kort onderhoud had. De Prins noemde geen getallen over die olie-invoer uit Mexico, maar zei wel dat er spoedig een transactie tot stand zal komen. Ook de Mexi caanse regering zou bereid zijn Nederland olie te verkopen. In september van het vorige jaar werd Mexico olie-exporteur na het doen van grote vondsten in het zuidoosten van het land. Volgens schattingen van deskundigen zou de voorraad daar wel een 20 miljoen vaten kunnen bedragen. Prins Bernhard in gesprek met de Mexicaanse president Eche verria. Edward Heath Droog weer met wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Ma tige tot krachtige oostelijke wind. Maximumtemperatuur 3 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer, in het algemeen zonnig met lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 08.13 onder: 17.36 maan op: 05.04 onder: 13.11 Nationale ouderiveek LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse ex-premier Edward Heath (58) is afgetreden als leider van de Conservatieve partij, die thans in de oppositie is. (ADVERTENTIE) 7- de bekende fles 0,7 liter; medium dry NUi MOSKOU (UPI) Het Russische persbureau TASS heeft gemeld dat een zware aardbeving delen van Chi na's noordelijke kust heeft g«trt)f- fen. Een seismisch station in Wladi- wostok had de aardbeving gistermid dag omstreeks half een onze tijd ge registreerd. Het centrum van de be ving was het schiereiland Liaotoeng, ter hoogte van Noord-Korea. ATHENE (UPI) De Griekse scheepsmagnaat en multimiljonair Aristoteles Onassis is erg ziek. Zijn vrouw Jacqueline, voorheen gehuwd met president John P. Kennedy, is uit New York naar Griekenland ge vlogen om haar zieke man te bezoe ken. Onassis heeft een virusinfectie opgelopen en lag al vijf dagen in bed. Zijn toestand is plotseling ver ergerd en volgens vrienden heeft de 69-jarige Onassis hoge koorts en is hij 'zeer onwel'. U zult er deze week no? wel van boren Heath heeft gisteravond meege deeld dat hij zich heeft terugge trokken uit de strijd om het partij- leiderschap. Hij deed dat nadat hij in de eerste van twee stemmings ronden over het leiderschap de ne derlaag 'had geleden tegen de 49- jarige Margaret Thatcher, zijn voormalige minister van onderwijs. Van de 265 uitgebracht stemmen elf leden van de Conservatieve Lagerhuisfractie, die 276 zetels be zette, deden niet mee kreeg Margaret Thatcher er 130, Heath 119 en sir Hugh Fraser 16 stemmen. Ook Fraser heeft zich nu uit de strijd teruggetrokken. Volgende week dinsdag wordt de tweede, en beslissende stemming gehouden. De overwinning van Margaret Thatcher betekent «niet zonder meer dat zij partijleidster en schaduwpremler zal worden. Op de achtergrond wordt onder meer Willy Whitelaw in reserve gehou den. die een redelijke kans zou maken tegenover mevrouw That cher. Het besluit Heath'leiderschap te testen kwam onder meer voort uit het feit dat. hij in 1973 eerst moest aftreden door een volgens kritici te onbuigzame houding jegens de sta kende Britse mijnwerkers, terwijl hij vervolgens in 1974 tot tweemaal toe de verkiezingen verloor. Heath heeft de Conservatieve Partij sinds juli 1965 geleid. Toen hij aan de partijtop kwam betekende dit voor de 'Tories' een soort door braak. Heath had zijn middelbare scholing niet op de eliteinternaten Eton of Harrow gehad. Hij kwam uit een zeei eenvoudig milieu. Zijn vader was bouwvakker, die zich tot een kleine aannemer had weten op te werken. Heath studeerde dank zij een beperkte beurs. Als partijleider en premier had voortdurend moeite om zich van de gunst van het kiezerspubliek te voorzien. Hij was vrijgezel geble ven en iemand die zich steeds op een afstand hield, zelfs van zijn nauwste medewerkers. Daarnaast genoot hij echter de reputatie dat hij een zeer kundig bestuurder was, die van de kleinste details op de CAIRO 'AP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie gaat Egypte weer mo derne wapéns leveren en zal gelei delijk zijn economische steun aan Cairo opvoeren. Moskou en Cairo blijven echter van mening verschillen over de Ameri kaanse rol bij het vredesoverleg in het Midden-Oosten, en het tijdstip waarop de Geneefse vredescon ferentie zou moeten worden hervat. Cairo wenst Kissingers stap-voor- stap methode nog een tijd de kans te geven, terwijl Moskou zo spoedig mogelijk de Geneefse conferentie wil. Dit is gisteren uit gezagheb bende diplomatieke bronnen in Cairo vernomen, waar de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko sinds maandag overleg voert met Sadat. Uit bronnen bij de Amerikaanse inlichtingendienst is vernomen dat Moskou Egypte voor het eerst sinds de zomer van 1974 wapens heeft gestuurd. In de afgelopen weken zou door twee Russische schepen meer dan 7000 ton munitie en on derdelen zijn afgeleverd. Maar er zou geen 'nieuw' materiaal aan land zijn gezet. Tegen verslaggevers zei Sadat gis teren dat hij vier uur met Gromiko heeft gesproken. 'Er is een nieuw hoofdstuk begonnen in de betrek kingen van Egypte met de Sowjet- "r.«p'. aldus Sadat. hoogte was, een keiharde doorzet ter, die een straffe discipline in zijn partij wist te handhaven. Hij was dan ook tal van jaren 'chief- whip', opper-disciplinebewaarder, van de Tory-fractie in het Lager huis geweest. Op grond van deze ervaring en door het feit dat hij in Zie verder pag. 7, kolom 2 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) zal de Tweede Kamer morgen duidelijkheid moeten verschaffen over het beleid dat hij ten aanzien van de drie van Breda zal voeren. Het CPN-Kamerlid Wolff heeft hem gisteren bij de behandeling van de Justitie-begroting op de man af gevraagd, hoe hij momenteel staat tegenover de Kamermotie uit 1972 tegen collectieve gratiëring van de ze drie Duitse oorlogsmisdadigers. Deze motie werd toen na zeer be wogen debatten over de door mi nister Van Agt voorgenomen gra tiëring, aangenomen mét voor en tegenstanders in bijna alle fracties. De kwestie van het al of niet vrij- DEN HAAG Het nieu we visseizoen begint za terdag 31 mei. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft dat zo bepaald. De sportvissers zullen die eerste dag nog wel hun akten en bqdra- gebewijzen van het offi cieel tot 1 juni lopende vorigeseizoen moeten kunnen tonen. In het Brielse Maascom plex (Brielse meer en aangrenzende wateren) mag men van 31 mei af met de speciale hengel vissen, zodat op de hier uitgezette forel kan wor den gevist. Snoeken is ook hier tot 1 juli verboden. In de Grevélingen en het Brouwershavense gat zal in de hele periode 1 maart 1975 - 29 februari 1976 geen gesloten tijd voor vistuigen gelden. Men mag er dus met de gewo ne en de speciale hengel blijven vissen. Wel is ver gunning nodig van de houder van het visrecht. UTRECHT Voor het eerst zul len Nederlandse huisartsen don derdag op grotere schaal in actie komen tegen een overheids maatregel, die hun in het ver keerde keelgat is geschoten. De huisartsen in heel Nederland zijn ontstemd over de aangekon digde regeringsmaatregel dat een groot deel van het bedrag dat zij sinds 1973 moeten beta len voor hun pensioen niet meer aftrekbaar zal zijn voor de be lastingen. Donderdag wordt een afrondend gesprek over deze zaak in Den Haag gevoerd. Over de afloop hiervan zijn de artsen echter somber gestemd. De Utrechtse huisartsen hebben nu het initia tief genomen om hun eisen kracht bij te zetten. De meesten van hen gaan morgen tot twee uur 's middags werken volgens een zondagse dienstregeling. Het bestuur van de Haagse artsen overweegt, als geen akkoord wordt bereikt acties te gaan voeren, zoals het weigeren van medewerking aan keuringen en bloedproeven en het niet meer tekenen van overlijdensverkla ringen. Meer over dit artsenprotest op pagina 5. Van een verslaggever ROTTERDAM -r Het college van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam heeft gisteren be-» sloten het bedrijf Oxirane Chemie in het Botlekgebied een boete van ongeveer vier en een half mil joen gulden op te leggen. Oxirane heeft, volgens B. en W., op 1 december van het afgelopen jaar een giftige en explosieve gaswolk veroorzaakt en geen stappen ondernomen het hierdoor ontstane ge vaar voor de bevolking te beperken. laten van de drie van Breda is gisteren door verschillende fracties weer aan de' orde gesteld. Dit naar aanleiding van een pleidooi deze week in het Nederlands Juristen blad van mr. G. E. Langemeijer, speciaal adviseur van het kabinet en oud-procureur-generaal van de hoge raad tot vrijlating van Fi scher, Aus der Fünten en Kotalla. De AR-woordvoerder mr. G. C. van Dam noemde dit pleidooi 'niet zon der politieke betekenis, gezien het adviseurschap van mr. Langemeij er.' De meerderheid van de AR is voor vrijlating van de drie. Mr. Van Dam benadrukte, dat gratieverle ning een recht van de kroon is, waarbij de regering pas achteraf verantwoording aan de Kamer ver schuldigd is. Ook de KVP-fractie is, zo zei het KVP-Kamerlid Van Schaik in grote meerderheid voor gratieverlening. 'Wij zijn', zo ci teerde hij mr. Langemeijer, 'vrijla ting verschuldigd, niet aan de drie van Breda, maar aan onszelf.' Dat is, aldus de heer Van Schaik, ook de vaste overtuiging van de over grote meerderheid van mijn fractie. Bezwaar Het. pleidooi van mr. Langemeijer stuit daarentegen op fel verzet bij de CPN-fractie, die van collectieve gratiëring niets wil weten. De com munist Wolff had met name be zwaar tegen de mening van mr. Langemeijer dat de motie die de Kamer in 1972 aannam, nu niet meer zou gelden, omdat de Kamer ondertussen is gewijzigd. 'Dat is een staatsrechtelijk gevaalijk be toog', zei de heer Wolff. Hij vroeg minister Van Agt daarom met na druk of deze ook meent dat de motie niet meer geldt, dan wel nog steeds als een zwaarwegende Ka meruitspraak moet worden gezien. Andere fracties, o.m. de PvdA, be sloten gisteren de zaak van de drie van Breda nog niet aan de orde te stellen In afwachting van het ant woord van minister Van Agt.. In het algemeen over hét justitle- br-Ieid sprekend zei de heer Wolff: 'Het is onmogelijk over recht en onrecht te spreken, zonder het beeld van de oorlog In onze strijd tegen het fascisme terug te .roepen. Deze strijd gaat nog steeds door', aldus de heer Wolff. Hij wees hier bij naar de uitlatingen van de Ha genaar J. Glimmerveen, tegen Suri- namers en Antillianen en naar de plannen om Hitiers boek Mein Kampf opnieuw in Nederland mas saal op de markt te brengen. Zoals bekend heeft het Haagse ge rechtshof de heer Glimmerveen op formele gronden vrijgesproken op Zie verder pag. 4, kolom 3. De meldkamer van het openbaar lichaam Rijnmond werd niet bij tijds ingelicht door de directie van Oxirane. Hiervoor werd proces-ver- baal opgemaakt tegen het bedrijf. Hen college baseert zich, wat de boete betreft, op de erfpachtover eenkomst, die de mogelijkheid van het opleggen van een boete open laat. Voor Oxirane bedraagt de erf pachtsom 749.433,80. In dit geval hebben B. en W. een boete opge legd, die het zesvoudige van deze som bedraagt. Het college heeft voor het eerst gebruik gemaakt van de voorwaarde uit de erfpachtovor- eenkomst. Het bedrijf kan overi gens bij de gemeente in beroep gaan tegen de boete. Op 1 december moest de produktle bij Oxirane als gevolg van een elektriclteitsstoring worden stilge legd. Er ontsnapte toen een gas wolk aan de veiligheidsfakkel. Vol gens B. en W. was hierbij explosie gevaar niet denkbeeldig. Het be drijf vergat de meldkamer van Rijnmond tijdig in te lichten. Dit is volgens de geldende waarschu- wings- en meldingsprocedure inge volge de hinderwetvergunning en de wet luchtverontreiniging ver plicht. Door deze nalatigheid is het toch al bestaande gevaar nog ver groot menen b. en w. xn elk geval, zo deelde het college gisteravond mee, is door het niet- melden van de gaswolk de moge lijkheid van het neutraliseren er van onmogelijk gemaakt. Meer boetes Bovendien staat het bedrijf nog een boete te wachten van maxi maal drieduizend gulden inzake de overtreding van de hinderwet en tienduizend gulden vanwege het overtredén van de wet luchtveront reiniging. Het openbaar lichaam Rijnmond heeft voor de twee over tredingen proces-verbaal opge maakt. De officier van justitie moet echter beslissen of tot vervolging zal worden overgegaan. Ofschoon Oxirane Chemie gistera vond nog geen officieel schrijven van de gemeente Rotterdam had ontvangen, gaf men als commen taar op de aangekondigde boete, dat deze 'niet rechtmatig' zou zijn. Oxirane ontkent op 1 december ge vaar te hebben veroorzaakt en ont kent bovendien nagelaten te heb ben stappen te ondernemen om het gevaar van de storing te voorko men. de fabriek in werking traden. De dienstdoende waehtchef zou daarna, onmiddellijk tot actie zijn overge gaan en het personeel van de con trolekamer hebben geïnstrueerd om de gehele fabriek veilig stil te leg gen. Daarna heeft men de meld- en regelk^mer op de hoogte gesteld. Onmiddellijk daarna heeft de In middels gearriveerde Rozenburgse brandweer gasmetingen gedaan langs de weg bij Oxirane. Hieruit zou 'gebleken zijn, dat de gascon- centraties onder de explosiegrens zouden zijn gebleven. Volgens Rijn mond echter heeft de meld- en regelkamer op de bewuste avond als eerste contact opgenomen met Oxirane. Dit was om 22.07 uur. Het bedrijf gaf, zo luidt de lezing van Rijnmond, als antwoord dat alles onder controle was. Pas om 23.14 nam de chemische fabriek uit eige ner beweging contact op met Rijn mond. Toen was de situatie al cha otisch, aldus Rijnmond. 'Proefproces' Kortsluiting Volgens hrt bedrijf ontstond er een kortsluiting bij het aanzetten van een pomp, waarna alle ingebouwde alarm- en veiligheidssystemen van Een krant is van nature een wegwerpprodukt- En daarom leggen wij ons vandaag wat aarzelend aan u voor. Want een milieustudent vindt dat op zo veel mogelijk dingen weer statiegeld moet komen en dat wilden we u toch maar vertéllen. Abonneer eens iemand. Nooit weg. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krijgt een welkomst- voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de kranX te hebben ontvangen) zes gulden minder voor het eerste kwartaal. Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Rijnmond acht de actie van B. en W. een 'gunstige zaak.' Men be schouwt het als' een proefproces, dat zal bewijzen of de tot nu toe door de overheid genomen maatre gelen enig effect hebben of niet. Wint het college het proces, dan zal dit andere bedrijven zeker tot voor zichtigheid manen, aldus Rijnmond, mond. Binnenland Strijd tegen kortere studie... 3 'Weer statiegeld' 9 Buitenland Turkije niet uit NAVO 7 Kerk Onderling vrijzinnig verkeer 2 Wereldraad bijeen 2 Dreigend schisma binnen schaakbond 8 Economie Hotelbranche moet zich anders opstellen 13 Lezers schrijven Nieuwe boeken Radio en tv Mode Strips, feuilleton Puzzel Dichtbij en verder Weer Wetenschap en techniek I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1