Roolvink bezorgd over gevolgen loonstijging voor werkgelegenheid dichtbij ommentaar 'Ovefheid moet meer doen voor her- en bijscholing' i kwestie van stijl LM-overleg )g steeds juurvast Niet optimistisch over naaste toekomst Première RAI BMW 1502 Rampenbestrij ding krijgt 33 miljoen voor verbeteringen Bontjassen gestolen het weer - naat aanvaardt jbliotheekwet Speling der natuur weerrapporten Sneeuwberichten de ware geest van het feest gretchen showfiguur pauze recreatie UW/KWARTET WOENSDAG 29 JANUARI 1975 BINNENLAND T5/K7 aramaribo wordt deze week over- ;epleegd over de toekomstige on- okelijkheid van Suriname. Daar- zijn de ministers De Gaay Fort en Pronk en de staatssecretaris- De Goede, Kooymans en Van in Suriname. Ll lerichten uit Paramaribo over dit S|eg zijn niet zo opgewekt Het allemaal nogal stroef en de e laamse minister Van Genderen ii zich de eerste dag reeds duide- n [eïrriteerd getoond over de voort- van het gesprek. lijkt verstandig de berichten hier- nauwlettend te volgen, maar ons i direct te laten TJïitmoedigen. Het :uurlijk allemaal wel vervelend, op het eerste gezicht toch meer kwestie van stijl dan van diep- de verschillen. ster De Gaay Fortman heeft een persoonlijke stijl om zijn mening aar te maken (van minister Pronk hetzelfde gezegd worden al ii die twee in stijl niet of nauwe- op elkaar) en in Suriname kan de ^ek nauwelijks de sfeer van het er ontberen. Als dat zelfs al geldt de meest alledaagse politiek veel te meer moet het dan op voor zulke historische zaken als ds onafhankelijkheid? de moeilijkheden in het overleg een groot deel kunnen worden ekt onder de noemer 'een kwestie stijl' bewijst ook de dramatische grbreking, die de Surinaamse pre- Arron voor vandaag in de be- Li ngen heeft aangebracht, omdat p stel en sprong in het parlement officiële datum voor Suriname's t ïankelijkheid wil laten vaststellen, ebruari 1974 kondigde dezelfde n onverwacht in het parlement dat zijn land per 31 december onafhankelijk zou zijn. Onver- t, want naar verluidt hoorden bij gelegenheid alle ministers, met ndering van minister Ooft het nieuws voor het eerst uit de 1 van de premier, idien is er op regeringsniveau nog zo veel gebeurd. Uitgerekend nu echter het regeringsgesprek plot- i g onderbroken worden om een ^tn vast te stellen. Een zeer ge lige beslissing zonder twijfel, h het is klaar en duidelijk dat er koutje aan de lucht zou zijn est als die datum bijvoorbeeld ;e week woensdag zou zijn vastge- of eventueel volgende week Nisdag, als de Nederlandse be- Pslieden naar huis waren. nee het moet en zal één et vormen. Premier Arron (die overigens niet eens verwaardigd aan het gespek deel te nemen 'protocolaire redenen'; hij is pre en het is per slot een gesprek op v itersniveau) is bezig persoonlijk bladzijden in het Surinaamse ge- denisboek in te vullen. Straks alles in een topconferentie (hij Den Uyl persoonlijk) worden ge- d. Wedden dat het dan in een bekeken is? dat is een kwestie van stijl. Dts en meeslepend en in een zeer >onlijke stijl geweldige zaken even en. Wij zullen er in de wereldpo- aan moeten wennen helaas het scheiden van de markt) ook in het Koninkrijk. 'rezen valt bovendien dat dit alles eigen premier Den Uyl niet eens Cïlgevallig is. Van onze redactie DEN HAAG De oud-minister van sociale zaken in het kabinet De Jong, de heer B. Roolvink is bezorgd over de gevolgen van de loonkostenstijging voor de werkgelegenheid. In een interview met onze krant zegt hij dat de loonstijging dit jaar mogelijk zal uitgaan boven het doel dat de rege ring zich heeft gesteld, en dat nadat de directeur van het centraal planbureau, prof. drs. C. van den Beid onlangs nog krachtig voor matiging van de loonstijging heeft gepleit. een onzer verslaggevers HAAG Het ziet er niet naar dat morgen op de laatste dag de derde gespreksronde over lucht vaartverdrag tussen Ame- en Nederland nog een akkoord worden bereikt. Ook na het •leg van gisteren toonde minis- JWesterterp van verkeer en wa- Jjjtaat zich somber over het ver- De beide delegaties hebben met name bezig gehouden met uitwisselen van cijfers. Amerikanen blijven nog steeds ij houden aan hun eis, dat de tl afziet van het vervoer van Asitopassagiers tussen Nederland Amerika. In de praktijk zou dit rkomen op halvering van de lencapaciteit van de maat- tppij. Volgens minister Wester- weegt de schade, die daaruit de KLM en de Nederlandse ïomie voortvloeit, bij lange na op tegen de steun, die de erikaanse maatschappij Pan erican Airlines daarvan zou on- 1 rinden. De heer Roolvink zegt dat zo'n ontwikkeling moeilijk is tegen te houden. 'Als er iemand is die dat weet, dan ben ik dat wel. Maar de regering had er zich krachtiger over kunnen uitspreken. We heb ben tot nu toe zelfs geen woord van bezwaar van de kant van de regering gehoord. Had de regering maar meteen tegen de vakbeweging gezegd: Heren, u moet goed weten dat wanneer u met de lonen boven een bepaald percentage uitgaat, wij ernstig zullen moeten overwegen of we maatregelen zullen nemen'. Roolvink herinnert eraan dat al leen minister Lubbers iets in deze richting heeft gezegd, maar dan tegen de werkgevers, zoiets als: Wanneer jullie in de onderhande lingen teveel weggeven moet je het zelf weten, het kan alleen niet in de prijzen worden doorberekend. Roolvink: 'Maar je kunt geen loon politiek voeren met de instrumen ten van de prijspolitiek of omge keerd. Het kan zeer wenselijk zijn om de prijzen aan de ketting te leggen als de Inflatie moet worden bestreden. Maar waarom dan niet de lonen? Vorig jaar hebben we toch ook de machtigingswet gehad? De situatie van nu is in feite pre cies even ernstig. De olietanks zijn wel weer vol, maar de prijzen zijn scherp gestegen. Wat heeft de loonstijging met de werkloosheid te maken? De heer Roolvink legt uit dat de slechte toestand van de werkgelegenheid vooral structureel van karakter is, dat wil zeggen dat zij mede is veroorzaakt doordat arbeidskrach ten de laatste jaren in toenemende mate ten gunste van automatise ring zijn uitgestoten. Dure mensen werden vervangen dóór machines een ontwikkeling die werd ver sterkt door de inflatie, de krapper wordende geldmarkt, de hoge rente, de scherp gestegen grondstoffen- prijzen. Als minister van sociale zaken in het kabinet-De Jong heeft de heer Roolvink weinig bemoedigende er varingen opgedaan met de befaam de loonmaatregel van december 1970. Hij weet ervan mee te praten dat zoiets 'je een stempel opzet', maar anderzijds meent hij dat een regering haar eigen verantwoorde lijkheid heeft. Hij herinnert eraan dat de sterke loonstijgingen in 1963 zijn begon nen. Voordden was de arbeid goed koop geweest in Nederland. Het ka- binet-Marijnen achtte in '63 een aanpassing mogelijk: een forse sprong van tien procent die voor één keer bedoeld was. Roolvdnk: 'Maar het is niet bij één keer ge bleven. Het is helaas doorgegaan. Percentages als dertien, veertien en vijftien spreken nu niet eens meer tot de verbeelding'. 'Vierhonderd gulden' Hij spreekt over de voorgeschiede nis van zijn eigen loonmaatregel eind 1970, naar aanleiding van de 'vierhonderd gulden-golf' en de daarop volgende kentering van de werkgelegenheid. De oud-minister zegt nu: 'We voorzagen dat we met het loonpeil voorzichtig moesten zijn. Daarom wilden we de loonstij- ging enigszins afremmen; we zagen aankomen dat de werkgelegenheid verder zou afnemen. Ik wil nu niet de profetenmantel aantrekken, maar moet vaststellen dat ik helaas gelijk heb gekregen. In 1971 steeg de werkloosheid, zette door in '72 en is dat sindsdien blijven doen. Er werden wel geld-injecties in de economie gebracht, maar die waren na korte tijd uitgewerkt en dan steeg de werkloosheid gewoon door'. Over de naaste toekomst is de heer Roolvink niet optimistisch. Hij ver wacht dat de stijging van de werk loosheid zich dit jaar nog wel zal doorzetten en ook dat we ons er mee vertrouwd moeten maken dat we niet meer zullèn terugkeren naar het werkgelegenheidspeil van 1970. Hij noemt het 'een slag in de lucht', dat premier Den Uyl in sep- tembe r 1973 blijkens uitlatingen nog het uitzicht aanwezig achtte dat het werklozental tot onder de honderdduizend zou moeten worden teruggebracht. Roolvink: 'Daar blijkt wel uit hoe hij de situatie heeft onderschat. Als we de werk loosheid tot 150.000 zouden kunnen drukken, zou dat al een goed resul taat zijn'. Herscholing Wat nu te doen om dat resultaat te bereiken? Roolvink stelt vast dat we niet meer alleen kunnen vol staan met het conjuncturele re cept: van het inpompen van geld in de economie, waarvan de kabi netten Zijlstra, De Jong en Bies heuvel nog resultaat konden ver wachten. Gezien de aard van het verschijnsel moet het werkgelegen heidsbeleid zich nu aanpassen aan een nieuwe situatie. Veel mensen die nu werkloos zijn zullen ertoe moeten worden gebracht, een nieuw beroep te kiezen en om hun dat mogelijk te maken zal de over heid op veel groter schaal dan tot dusverre is gebeurd een hér- en bijscholingsprogramma moeten op zetten. Roolvink schat dat zo'n program ma, in een pakket van 3.5 miljard zoals de regering dat nu heeft op gezet, wél een miljard mag kosten. De mensen zullen tot een leeftijd van 45-50 jaar na een psycholo gische test nog in staat moeten worden gesteld, met volledig be houd van salaris scholingscursussen van een tot anderhalf jaar te vol gen om in een nieuw beroep te kunnen stappen. Verder moeten overheid en maat schappelijke organisaties de men sen proberen ertoe te bewegen, zo nodig naar andere streken in het land te verhuizen wanneer zij daar weer aan de slag kunnen komen. De overheid zou ruimer kunnen bijdragen in verhuiskosten en ho gere hurenzij moet proberen werkgelegenheid in de probleemge bieden te scheppen en daar nu al woningen in voorraad laten bou wen en een leefklimaat scheppen dat vestiging van nieuwe indus trieën mogelijk en aantrekkelijk maakt. Het kabinet zou, zegt de heer Rool vink, daarover met werkgevers en werknemers het overleg moeten openen en daar,bij 'een stokpaardje' als inkomensnivellering maar even moeten vergeten. 'Alles kan niet tegelijk gebeuren. Ik erken dat de inkomens in Nederland best een beetje dichter naar elkaar toe kun nen komen, maar is ook al iets aan gedaan. Nu hebben we nodig dat de vindingrijkheid in het volk opti maal tot ontwikkeling komt. We mogen geen geld jagers van de mensen maken, maar de hogere en midden-inkomensgroepen hoeven ook niet het gevoel te krijgen dat ze worden gezien als profiteurs, want dat wekt frustraties op, dan gaat de fut eruit, we zijn bezig de moed te verliezen in Nederland'. De verlangens die de VVD morgen tijdens de interpellatie Wiegel op tafel zal leggen, brengen Roolvink niet tot enthousiasme. Hij consta teert dat die wensen niet wezenlijk afwijken van het pakket maatrege len de 3.5 miljard dat het kabinet het afgelopen najaar heeft samengesteld: belastingverlaging en faciliteiten voor het bedrijfsle ven. In plaats van de verlaging van de vennootschapsbelasting die de WD voorstelt, zou Roolvink liever zien dat een zeker minimum aan Van onze automedewerker DEN HAAG Op de RAI-tentoon- stelling in Amsterdam zal BMW- importeur Alimpo B.V. een nieuw, goedkoper model ten doop houden. Deze wereldpremière van de Beierse autofabriek betreft het type BMW 1502. Hoewel de BMW 1502 uiterlijk wei nig zal afwijken van de eveneens tweedeurs 1602, krijgt het nieuwe model duidelijke economische voor delen. De motor is geschikt voor normale benzine, maar levert niet temin nog 75 DIN-pk vermogen. De prijs zal duizend gulden beneden die van de 1602 uitkomen: rond dertien mille. Richtte het merk uit München zich tot nu toe vooral op de sportieve rijders, thans wil het teven s wa gens met dezelfde uitstekende weg- ligging, maar een lagere topsnel heid, aanbieden aan de automobi listen, die bij hun keus afgaan op economie èn veiligheid. Dit deelt de fabriek mee bij de voorlopige intfo- duktie. Dezer dagen komen name lijk de eerste wagens op de Beierse wegen. Die exemplaren van de BMW 1502 zijn bestemd voor proef ritten door de Europese pers. De BMW 1502 heeft gewone stalen velgen en veel matzware uitrustin gen in plaats van chroom. Het mo torvermogen is 10 pk minder dan dat van de 1602. De RAI-tentoonstelling te Amster dam wordt op 13 februari geopend en zal duren tot 23 februari. B. Roolvink ondememingswinsten van vennoot schapsbelasting zou worden vrijge steld. Het is een technisch ingewik kelde operatie, die de moeite van het uitzoeken waard is, omdat vooral de kleine ondernemer ermee geholpen zou zijn. Tenslotte pleit oud-minister Rool vink voor een sociale politiek die gericht is op een zinvolle opvang van mensen die niet meer aan de slag zullen komen een opvang niet alleen in de sfeer van werk verschaffing maar ook in de sector van kerk, vakbond en verenigings leven, waar nog handen te kort komen. 'Want', zegt de heer Rool vink, 'we moeten realist blijven: we zullen moeten leren leven met een werkloosheidspercentage dat hoger is dan wat we gewend waren'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft besloten tot en met 1978 een totaal bedrag van 33 miljoen uit te geven voor de verbetering van de rampenbestrijding in vredestijd. Voor dit geld zal de brandweer- sterkte met 250 man worden ver hoogd en zal nieuw materieel wor den aangeschaft. Voorts wordt uit de 33 miljoen de al aangekondigde invoering van een landelijk alarm nummer 0011 betaald, alsmede eni ge verbetering van opleiding en uitrusting van de bescherming be volking. De voorbereiding op rampen in oorlogstijd zal nog meer extra uit gaven vergen voor manschappen en materieel, maar hoeveel daarvoor precies nodig is, is nog niet bekend. Aan de andere kant gaat Binnen landse Zaken drastisch bezuinigen op de Bescherming Bevolking. De sterkte wordt ingekrompen van 88.000 tot 50.000 man hetgeen bete kent dat ongeveer 30 procent van de beroeps BB'ers moeten afvloeien. Dit zal geleidelijk gebeuren. Een en ander staat in de gisteren gepu bliceerde Nota Hulpverlening bij ongevallen en rampen, waarvan de hoofdlijnen in juli vorig jaar reeds bekend waren gemaakt. Van een verslaggever UTRECHT Uit de winkel van een Koorstraat in Utrecht zijn honderd bontjassen ter waarde van 120.000 gulden gestolen. Ook namen de inbrekers, die een grote glazen toegangsdeur forceerden, nog 85 gulden kleingeld mee. i i onze pariementsredactie J HAAG De Eerste Kamer 1 ft gisteren met 49 stemmen r en vijftien tegen de nieuwe voor het openbare bibliotheek- en aanvaard. Tegen stemden de ^P, SGP, Boerenpartij en de frac- van de KVP met uitzondering de heren Mertens, Van der ien, Letschert en Franssen. bezwaar van de tegenstemmers Jen de wet is, dat op een gegeven nent een weigerachtige gemeen- j gedwongen kan worden een i nbare bibliotheek te stichten. i dergelijke bepaling zou de au- ii om ie van de gemeenten aantas- Van onze weerkundige medewerker 'Het was net alsof er een zomerse onweersbui was gevallen. Weilan den stonden blank, sloten liepen over en de riolen konden het re genwater niet verwerken'. Zo werd de situatie geschetst, gisterochtend in het uiterste noordoosten van Groningen. Vooral tussen 4 en 6 uur in de vroege ochtenid hoosde het daar van de regen, vermoede lijk door een onregelmatigheid in een koufront. Uithuizermeeden tap te maar liefst 34 mm etmaalregen af, waarmee het januari-totaal tot 109 mm opliep. Wij vonden als januari-uiterste in voorafgaande jaren: 49 mm in Alkmaar en En schede, respectievelijk op een janu aridag in 1877 en 1916 (gerekend over een etmaal). Ook in het Gro ninger Ulrum kwam men daar 21 mm etmaalregen boven de limiet van 100 mm (102 mm). In Siddebu- ren viel sinds zondag 25 mm. Ten Post tapte 25 mm etmaalneerslag af, de grootste januarisom sinds het begin van de waarnemingen daar in 1963. Na deze natte show glimlachte de natuur gistermorgen weer, maar meer dan een half dagje met zon kon er niet af, in sommige streken nog minder. Boven Schotland ver scheen dan ook al weer snel een volgende oceaandepressie. De eraan voorafgaande op glijding sneer slag viel in Engeland en Schotland vooral aanvankelijk als sneeuw. Een groot aantal stations in Enge land, ook in de zutdhoosthoek, Lon den inbegrepen, meldde in de loop van gistermiddag tegelijk regen en sneeuw bij temperaturen van iets boven het vriespunt. Om vier uur rapporteerde ook Vlis- singen dit verschijnsel bij +2 gr. C., als eerste Nederlandse station aan de vaste wal. Een aankondi ging van winterweer betekent dit niet. Het is eigenlijk niet meer dan een speling van de natuur. Wij blijven georiënteerd op de oceaan: Amsterdam sneeuw 7 4 De Bilt regen 6 4 Deelen regen 6 3 Eelde regen 7 1 Eindhoven regen 7 3 Den Helder regen 6 6 Luchthaven R'dam sneeuw 6 6 Twente regen 7 2 Vllsslngen regen 6 9 Zuid-Limburg regen 6 3 Aberdeen regen 3 16 Tthene half bew. 20 0 Baroelona half bew. 20 0 Berlijn regen 3 0.3 Bordeaux regen 13 8 Brussel sneeuw 6 9 Frankfort zw. bew. 6 0.2 Genève sneeuw 6 3 Helsinki zw. bew. -1 0 innsbrück half bew. 8 Kopenhagen geh. bew. 6 0.1 Locarno geh. bew. 11 0 Londen regen 8 8 Luxemburg sneeuw 4 2 Madrid zw. bew. 15 0 Malaga zw. bew. 19 0 Mallorca zw. bew. 19 O München half bew. 5 O Nice onbew. 10 0 Oslo sneeuw 1 6 Parijs regen 9 8 Rome licht bew. 15 1 Spilt zw. bew. 11 12 Stockholm half bew. 4 0 Wenen licht bew. Zürlch regen 6 0.1 Istanboel half bew. 8 0 Las Palmas licht bew. 18 0 Tunis half bew. 18 0 boven de grote- waterplas naderen al weer nieuwe regenstoringen, die het weer in de tweede helft van deze week onstandvastig zullen doen zijn met periodiek neerslag na nu en dan opklaringen en aanhou dend zacht weer voor de tijd van het jaar. In Newfoundland daalde het kwik gevoelig: Gander gaf gisteren -11 tot -12 gr. tegenover temperaturen boven nul een etmaal daarvoor. In noordoost-Rusland liep de barome ter vooruit tot 1027 mb, wel even iets om in de gaten te houden, maar groei zat er gistermiddag be paald niet in dit maximum. Het standvastige Azoren-hogedrukge- bied blijft op 1032 mb. Vrij opvallend was gisteren de sneeuw die er tijdelijk op de Britse eilanden is gevallen. Alleen in het zuidwest Schotse Eddleston viel flink wat: er bleef daar een laag van 6 cm. liggen. In de berggebie den van midden-Europa, oost- Frankrijk en zuidwest-N oorwegen bleef alles bij het oude, maar ook hier wordt wat sneeuw verwacht, zelfs in de Ardennen. Pas in de middelste en hogere lagen kan de wintersport goed beoefend worden. onder redactie van loessmit Zo tegen carnaval duikt de eeu wige strijdvraag op, of iets 'Hollands' wel passend is in het land beneden de Moerdijk. In de Leeuwarder Courant lezen we zelfs dat 'de Limburgse kaste leins' van plan zijn carnavalslie deren van boven de Moerdijk te boycotten. Dat zouden ze doen omdat liederen als die van Ria, André, Johnny en Rijk en an dere Hollanders 'afbreuk doen aan de ware, beneden-Moerdijk- se geest van het carnaval'. Car navalsvervuiling, mogen we dus wel zeggen. Een van die Limburgse kaste leins, uit Kerkrade, begrijpt dat wel. 'De Limburgse carnavalsmu ziek wordt belachelijk gemaakt in Holland', "^egt ie, maar zelf doet hij toch niet aan de boycot mee. En eigenlijk doen ze er in heel Limburg niet aan mee, be halve dan in Maastricht. 'Er zijn er hier waarschijnlijk wel een paar', zegt eigenaar-di recteur S. Guther van het Maas trichter Hotel Moderne, 'maar persoonlijk vind ik dat grote flauwekul. Het carnaval is er voor iedereen. En om elkaar dan op dat gebied al in de haren te zitten. Er is al genoeg ellende in de wereld. Wij zitten met car naval vol Hollanders, bijna alle maal mensen uit het westen, en er zullen echt maar weinig kas teleins te vinlden zijn die de Hollandse liedjes boycotten. Ik verwacht bijvoorbeeld dat zo'n liedje van Ria Valk het hier gaat maken. Mijn - zoontje van acht begint er zelfs al mee, die lijkt op zijn Dader vroeger. Zo'n plaat zou ik niet meteen voor mezelf kopen, voor in de huiskamer, maar ik draai 'm wél in de zaak'. De eigenaar van In den Ouden Vogelstruys zal met carnaval geen Hollandse carnavalskrakers ten gehore brengen, maar dat doet hij al zes jaar niet en dat- heeft dus niets met de boycot te maken. Boycotten, zegt hij, wil len alleen een paar jongere ca féhouders. Die praten over car navalsvervuiling en zo, maar voor hem is Idat het punt niet: 'Ik noem die Hollandse platen geen carnavalsmuziek. Een lijs ter in de la en zo zijn gewoon leuke Hollandse liedjes, die het goed doen in de hitparade en die draaien we dus vóór en na het carnaval. Maar niet tijdens. Dan komen er uitsluitend Lim burgse en Duitse platen aan bod, want voor mij is het carnaval een echt Maastrichts feest'. Of nou tien of honderd Lim burgse kasteleins de boven- Moefidijkse 'carnavalsmuziek' links laten liggen of niet, de reactie van de Leeuwarder Cou rant is er niet minder aardig om: 'Als de kasteleins boven de Moerdijk het carnaval nu eens zouden weren, omdat het niet alleen afbreuk doet aan de ware geest van dat feest, maar ook van de noorderlingen, zou dat over en weer heel wat ergernis kunnen besparen'. Deze huizenhoge ordebewaker is bijna rijklaar. Nog even en hij zal zich in de straten van de carnavalsstad Oeteldonk (in normale tijden 's Hertogenbosch geheten) vertonen, samen met andere showfiguren en praalwa gens. In alle plaatsen waar straks het carnaval losbarst, wordt al maanden aan de 'deelnemers' in de optochten ge werkt. Steeds meer parapsychologen en aanhangers van de reïncarnatie blijken hevig geïnteresseerd in het geval-Dolores Jay, de vrouw van de methodistenpredikant uit het Amerikaanse plaatsje Elkton (Virginia), die onder hypnose de levensgeschiedenis vertelde van het haar volkómen onbekende Duitse meisje Gretchen Gottlieb uit Eberswalde, zoals vorige week al in deze rubriek door gegeven. Gretchen, die een ongeletterde dochter van een dorpsburgemees ter uit Eberswalde moet zijn ge weest, volgens het in het Duits vertelde verhaal geleefd heeft in het Duitsland van Bismarck en daar zo'n honderd jaar geleden vermoord zou zijn, blijkt niet de enige. Achttien banden hebben de predikant en zijn vrouw op genomen, waarop de stemmen van twee verschillende meisjes doorkomen, op zichzelf al een zeldzaam verschijnsel. Meestal gebruikt een 'medium' zijn of haar eigen stem; de Engelsman Leslie Flint is een van de zeer weinigen, bij wie de herkenbare stemmen van degenen die hun verhaal doorgeven, te horen zijn. Het tweede meisje, van wie me vrouw Jay onder hypnose ver haalt, zou Laureen Tuttle heten en omstreeks 1850 in Springfield (Indiana) geboren zijn. Zij stierf aldus de banden aan een bloedziekte, toen ze 24 jaar was. De banden staan vol gegevens over het Duitse en het Ameri kaanse meisje en natuurlijk wordt ijverig geprobeerd die te verifiëren. Uit Oost-Duitsland (waar het bedoelde Eberswalde schijnt te liggen) is al gemeld, dat In de gemeente-archieven tot 235 Jaar geleden geen burge meester Gottlieb van Eberswalde gevonden is en evenmin in de kerkelijke registers. Niettemin zijn veel Amerikanen, leken en deskundigen, er van overtuigd dat er meer achter het feno meen moet steken. Dominee en mevrouw Jay zeggen zelf 'ver bijsterd' over de hele geschiede nis te zijn. Onder alle verplichtingen die een man tegenover zijn vrouw heeft is de sexuele zeker niet de onbelangrijkste. Maar als een mijnwerker 's avonds uitgeput van zijn werk in de goudmijnen van de warme Fidzji-eilanden thuiskomt, kan hij die verplich ting onmogelijk meer nakomen, vindt Navita Raqona, secretaris van de 1600 leden tellende goud- mijnwerkersbond. Hoog op het lijstje met eisen, waarover de vakbond aan het onderhandelen is met de mijnbouwmaatschap- pij, staat dan ook een half uur extra middagpauze. Want na de gebruikelijke lunchpauze, menen de heer Raqona en zijn mede- bondsbestuurders, verkeren de mijnwerkers wèl in een uitste kende conditie om aan hun ver plichtingen thuis te voldoen. De vakbond wil de 'sexpauze' reser veren voor de getrouwden onder de mijnwerkers. De voornaamste vrijetijdsbeste ding met een duur, maar veel gebruikt woord recreatie ge noemd van de Fransen be staat uit het uitgezakt naar de televisie kijken. Een onderzoek heeft verder uitgewezen, dat van elke drie Fransen er één nooit of te nimmer een boek ter hand neemt, laat staan leest. Ruim 87 procent van het Franse volk beschouwt volgens de on derzoekers t.v.-kijken als1 de prettigste manier om de vrije tijd door te brengen. Bezoek aan opera, ballet, pop- en jazzcon certen en politieke vergaderin gen komen helemaal onder aan het lijstje van methoden om de vrije tijd te besteden, maar wel weer gunstig vinden de onder zoekers het, dat de helft van alle Franse gezinnen een kunstwerk in huis heeft. Wel niet allemaal een origineel schilderij of beeld houwwerk, maar toch ten minste een poster of een reproduktie. 'En hier is uw gids

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7