\nti-industrieklimaat s gevaarlijke modegril Margarine nu al goedkoper in winkel Bezig bedrijf Te veel arbeidsplaatsen verloren door zwakke positie deel bedrijven W er eldprij sbeheersin g granen niet uitgesloten W. van der Griendt: 'We moeten tot bezinning komen' UNCTAD wil voorraden grondstoffen Wall Street goed prijshoudend LfcjUW/KWARTET WOENSDAG 29 JANUARI 1975 e or Noud van Iperen FINANCIëN/ECONOMIE TUS13/HL13 BOSCH De beste reme- tegen de werkloosheid is een ïd ondernemingsklimaat. Dat ^tekent een sfeer waarin bin- n- en buitenlandse bedrijven ureid zijn hier te investeren groeien en hiermee nieu- arbeidsplaatsen te scheppen, lar hiertoe hebben de onder- mers en kapitaalverschaffers vertrouwen nodig, dat op Ht geld dat in een nieuw pro mpt wordt gestoken, een behoor- rendement kan worden ge lakt en niet het gevoel (dat jle ondernemers blijken te heb- n) dat ze eigenlijk niet wel- wm zijn en dat winst een 'vies >ord' is. i is in grote lijnen de medicijn de heer C. W. van der Griendt, scheidende directeur van de Ne- fc landse Herstructurerings Maat- P tappij (NEHEM) ziet voor het rstel van de economie en daar- d£e voor de werkgelegenheid in land. huidige teruggang maakt de iructurele) problemen ineens laai veel duidelijker en urgenter, moeten eens tot bezinning ko- n£n, want de ellende is al veel te upot', zegt de heer Van der iendt. Hij praat zo geconcen- erd, dat hij vergeet de koffie - in een 'teleyisiekan' op zijn aijreau staat - voor de tweede keer te schenken (waarvoor hij aan Dejt einde van het gesprek uitge- eide verontschuldigingenaan- idt). heer Van der Griendt (59) weet e$t er in het bedrijfsleven omgaat, directeur van de Herstructure- hgs Maatschappij (op verzoek van toenmalige minister Langman) Ljjrkt hij duidelijk, dat de nood in bedrijfsleven, vooral het laatste lf jaar, veel groter is geworden. _>orts heeft hij de praktijk meege- ;kt als president-directeur bij ►kvis (tot dit bedrijf in 1972 'd overgenomen door de OGEM). ivendien is hij als commissaris rechtstreeks bij het zakenleven (trokken. Onder die commissaria- zitten er drie, die zeer veel tijd aandacht vergen en waarin hij commissaris in feite 'op de stoel in de directie zit'. Dit is de reden kunt maar één ding goed m') waarom hij bij de Herstruc- irerings Maatschappij verstrekt, eglopen uit commissariaten bij Indrijven waar moeilijkheden zijn, jin niet, zo licht hij zijn besluit r i heer Van der Griendt vindt het idernemingsklimaat in ons land rre van ideaal. Maar hij wil niet ver gaan, om het rot te noemen, at dit betreft is hij sinds een sek of anderhalf - na de rede van inister-president Den Uyl in Am- erdam - iets 'minder pessimis- sch' geworden. 'De premier heeft ermee', zegt hij, 'de eerste stap izet op de weg die het gevaarlijk ode verschijnsel van de weg-met- industrie-stemming een beetje m terugdrukken'. Hij had die uit maak (nuancering van de rede n Den Uyl in Nijmegen, die 'hard inkwam' bij het zakenleven -vl) aag wat eerder gehoord. Maar hij blij, dat die alsnog is gekomen. aken aarzelen heer Van der Griendt merkt üt er een aarzeling zit in de be- lidheid tot investeren. 'Er wordt itegenzeggelijk te weinig geïnves- erd'. Behalve aan twijfels als ge- >lg van algemene economische iagnaties, ligt dit naar zijn me- C. W. van der Griendt De Nederlandse Herstructure rings Maatschappij, die in 1972 werd opgericht enf waarvan de heer C. W. van dc^ Griendt nog korte tijd directeur zal zijn, is een onafhankelijke organisatie. De taak van deze organisatie is de problematiek in bedrijfstak ken op te sporen door analyse ren, het bedrijfsleven te stimule ren zich aan de nieuwe situatie aan te passen en zonodig daar mee behulpzaam te zijn en ver volgens de overheid te adviseren over te nemen maatregelen. Aan de 'vrij sterke' toeneming van het aantal gevallen, waarin deze organisatie wordt betrok ken, leidt de heer Van der Griendt af, dat het bedrijfsleven de aanvankelijke twijfels laat varen. Van invloed is echter ook, dat de nood van het bedrijfsle ven groter is geworden. Er is zodoende nog werk genoeg voor de NEHEM. Momenteel zijn de heer Van der Griendt en zijn mensen inten sief bezig met de confectie-in- dustrie. Eerder werd de organi satie betrokken bij de structuur veranderingen in de schoen- en wolindustrie. Grote problemen liggen daar naast vooral in de bouw en in de bedrijfstakken die tegen de bouw 'aanleunen', zoals beton, baksteen, stalen ramen, hout, meubels en meubelstoffen, ta pijt, elektrotechniek, radiatoren, en centrale verwarming. Voorts zijn het de broodbakkerijen en de levensmiddelengroothandel. De problemen tekenen zich, al dus de heer Van der Griendt af (of zullen zich gaan voordoen) in de bedrijfstakken, die verhou dingsgewijs erg arbeidsintensief zijn en waarin het werk van vrij eenvoudige aard is. ning vooral aan de politieke en sociale omstandigheden, ('zeg naar het ondernemingsklimaat'), die de belangrijkste oorzaak zijn van ge brek aan durf om risico's te nemen. In één adem laat hij hierop volgen, dat er geïnvesteerd zal moeten worden in geavanceerde technie ken. 'D&t is waar we naar toe moeten en ik hoop dat we dat met z'n allen gaan inzien. Maar naast durf om risco's te nemen is er ook visie nodig, om met kans op succes daaraan te beginnen'. - Vindt u dat alleen economische maatstaven belangrijk zijn, of wilt u ook andere aspecten - zoals werkgelegenheid - zwaar laten we gen? 'Laat ik vooropstellen, dat in feite elke onderneming ten dienste staat van de mensheid. Maar om dienst baar te kunnen zijn, moet een on- Üfteesink verdiende meer UTPHEN Rees ink (groothan- heeft 1974 afgesloten met een ,t voor belasting van 4.9 mil tegen 4.4 miljoen in 1973. belasting wordt een voorzie- - ing getroffen van 2.3 (2.1) mil- >en. Voorgesteld wordt een divi van 12 pot. Over 1973 werd anvankelijk 6.8 procent uitgekeerd ïaar na afloop van de machti- ingswet werd alsnog 5.2 pet ver trekt zodat het totaal over 1973 ok op 12 pet kwam. Door omstan- igheden buiten het bedrijf valt te etwijfelem, aldus de directie, of de roei van de omzet en de bruto- rinst evengroot zijn als in 1974 (10 et). Factoren binnen het bedrijf ijn mogelijk van voldoende belang m de ongunstige factoren van bui en te compenseren. Jrote Russische irder voor Thomassen-De Steeg tOTTERDAM Thomassen Hol- and in De Steeg, een onderdeel an RSV (Rijn-Schelde-Verolme) leeft van Machinoimport in Rus and een opdracht ontvangen voor iet leveren van tien gasturbines. Iet deze opdracht is ca 30 min :emoeid. De turbines hebben elk len vermogen van 14.600 pk. Aanzienlijk beter resultaat bjj KNSM AMSTERDAM De gunstige ont wikkeling van de bedrijfsresultaten «In de eerste zes maanden in 1974 heeft zich bij de KNSM Group ook in het tweede halfjaar voortgezet. De lichte teruggang, waarvan eer der melding werd gemaakt, is in het tweede halfjaar niet ingetre den. Het boekjaar zal daarom met een aanzienlijk beter resultaat dan 1973 worden afgesloten, aldus de maatschappij. Normale bedrijfswinst in 1974 hoger bij AMEV UTRECHT De omzet van AMEV Verzekeringen) is volgens voorlo pige cijfers in 1974 toegenomen met 11.3 pet. van 991. min. tot 1103 min. De normale bedrijfs winst was iets hoger, maar het is nog te vroeg om te kunnen beoor delen in hoeverre het uiteindelijke resultaat zal afwijken van dat over 1973, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, mr. C. G. Nen- german in het personeelblad Amev Vizier. Voor 1975 verwacht het con cern betere resultaten voor het be drijf als geheel. Aan premies ontving Amev in 1974 10.8 pet. meer dan in 1973. De interestontvangsten en inkomen niet-verzekeringsbedrijven stegen met 12.5 pet. Het bestand aan le vensverzekeringen ging omhoog van ƒ22.311 min. tot ƒ24.563 min. Bod van Boskalis gaat niet door PAPENDRECHT De In oktober vorig jaar begonnen besprekingen tussen Bos Kalis Westminster Group en de Britse Mears Bros. Holdings zullen niet leiden tot een bod op het geplaatste aandelenka pitaal van Mears door Bos Kalis Westminster. Wel worden bespre- politieke en/of economische om standigheden? 'In een aantal gevallen wel. Laat ik een paar voorbeelden geven. De fiscale politiek zou erop gericht moeten zijn, de winsten voor een groter deel in de bedrijven te laten, in plaats van ze af te romen. Een belangrijk punt dat ik in dit ver band wil aanstippen is, dat voor elke nieuwe arbeidsplaats veel meer geld moet worden geïnvesteerd dan vroeger door de technische vooruit gang en de geldontwaarding. Ook zou de nodige terughoudend heid moeten worden betracht met het verhogen van sociale premies. De confectie-industrie heeft bij voorbeeld geklaagd, dat de concur rentiepositie door de hoge premie voor de ziektewet zwaar wordt aan getast. Wat het sociaal aspect betreft ben ik er natuurlijk niet voor, mensen zo maar lichtvaardig te ontslaan. Maar ik ben er een tegenstander van, mensen op kosten van het bedrijf al te lang aan het werk te houden als er geen uitzicht is op een werkelijke verbetering van de toestand. De armslag van de bedrijven wordt ook vaak tegen gehouden door de houding van de vakbonden. In zulke gevallen wordt het de be drijven onmogelijk gemaakt, flexi bel te reageren en zich direct aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Dat holt de financiële kracht uit en belemmert de arm slag tijdig naar andere mogelijkhe den uit te zien en die te benutten'. - De overheid wil in zo'n situatie nog wel eens bijspringen. 'Het is voor mij een vaststaand feit, dat een bedrijf alleen be staansrecht heeft, als het econo misch nuttig is. Er is dan geen enkel probleem als de overheid deelneemt en éventueel daaraan voorwaarden koppelt. Maar ik zie het nut van een soort werkverschaffing niet zitten. Dat betekent dat overheidssteun be perkt dient te zijn tot die gevallen, waarin een onderneming niet in staat is een bedrijf - dat mogelijk heden heeft - van de grond te brengen of uit de put te halen. Maar dat dient dan te gebeuren door ondernemers; die hebben daar ervaring mee en die kunnen het. GENEVE De Wereldhandelscon ferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD) wil tien miljard dollar besteden aan het aanleggen van voorraden van achttien belangrijke produkten, voornamelijk voedsel, om de prijzen te stabiliseren en de voorziening te waarborgen Een plan van deze strekking is gisteren gepubliceerd in Geneve. De voornaamste produkten die erin voorkomen zijn tarwe, rijst, wol suiker, thee, cacao, koffie, koper en rubber. Het plan zal worden voor gelegd aan de uit 87 landen be staande grondstoffen commissie van de UNCTAD die vanaf 10 februari tien dagen vergaderd. De algemeen secretaris van de UNCTAD. Gamani Corea, verwacht dat ongeveer de helft van het be drag van tien miljard dollar nodig zal zijn voor de aankoop van tarwe, rijst en voedergraan, voor voorra den suiker, koffie en rubber denkt hij ongeveer drie miljard dollar no dig te hebben. Het geld moet uit een gemeenschappelijk fonds ko men waaraan zowel de exportlan den als de importlanden bijdragen. Het fonds moet ook geld kunnen aantrekken uit de olie-exporterende landen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de of ficiële slotkoers van gisteren. AKZO 44.70- 45.20 (45.20) Hoogovens (58.60): Kon. Olie 72.00 gb-73.50 gl (73.00)Philips 24.40 gb-25.00 gl (24.80 gl)Unilever 93.00-94.50 gl (93.40); KLM (55.00). NEDERL. FONDSEN IN NEW YORK AMSTERDAM Koninklijke Olite no teerde gisteren (in dollars) 30%-%, Phi lips tO-lO'A, KLM 23-23% en Unilever 38%-39 (Opgave Homblower en Weeks). DEN HAAG 'De financiële positie van vele ondernemingen is met de welvaart verzwakt en wel zo, dat teveel arbeidsplaatsen verloren gaan. We zullen dan ook van koers moeten veranderen. We moeten het behoud van arbeidsplaatsen weer echt belangrijk gaan vinden. Dit vraagt om concreet beleid met globale en selec tieve maatregelen'. Dit schrijft minister Lubbers van economische zaken in het maand blad van de KVP. Li zijn artikel 'economische verwachtingen voor 1975' betoogt de bewindsman, dat in verband met de arbeidsplaatsen belemmeringen voor de onderne mingen moeten worden weggeno men als die belemmeringen niet zinvol zijn. Minister Lubbers denkt daarbij speciaal aan procedurele vertragingen (waarmee hij bedoelt het netwerk van vergunningen, dat nodig is voor een bedrijf daadwer kelijk kan investeren, red.). Naar de mening van de heer Lubbers moet de overheid rijk, provincie en gemeenten meer dienstbaar zijn. Verder mag de financiële structuur van de ondernemingen niet verder verzwakken. De sociaal zwakken en kwetsbaren van vandaag zijn vaak de bedrij ven, maar alleen met gezonde be drijven kan er voldoende werkgele genheid zijn. De versterking van de financiële structuur van bedrijven is naast beheersing van de kosten ontwikkeling een zaak van rede lijk prijs- en fiscaal beleid, aldus minister Lubbers; Daarnaast moet z.l. ook kredietverlening onder ga rantie van de overheid een grotere rol gaan spelen. Naast handreikingen van de over heid per onderneming zullen per sector nieuwe faciliteiten ter be schikking komen. Het is de bedoe ling om op basis van zgn. sector structuuronderzoeken de bedrijven te versterken. Per bedrijf, per sec tor en in de economie als geheel draagt de overheid een mede-ver antwoordelijkheid voor de continuï teit van de ondernemingen. Lub bers vindt, dat Nederland voldoen de Is toegerust om de huidige eco nomische situatie te doorstaan. Hij wijst in dit verband op onze 'breed gestructureerde, gemoderniseerde economie en op het systeem van sociale wetten, die het bijkomende voordeel hebben, dat ze in een tijd van recessie de koopkracht op peil houden'. De aardgas- en deviezenre serves bieden ons voldoende haven om in het ruwe economische weer overeind te blijven. De laatste jaren is volgens minister Lubbers tot veler verrassing geble ken hoe sterk belangrijke delen van ons economisch activiteitenpa troon zijn. Er wordt wel veel ge sproken over een tekort aan inves teringen in ons land, al of niet klimatologisch bepaald. De realiteit is echter dat juist door systemati sche belangrijke investeringen het Nederlandse produktieapparaat in een reeks van jaren sterk gemodef niseerd is. Werkverschaffing - Wat bedoelt schaffing? u met werkver- derneming ook kunnen bestaan; het apparaat moet goed zijn en blijven. Dat betekent bijvoorbeeld, dat de financiële kracht van be drijven niet mag worden uitgehold. Maar dat is wél gebeurd. De ver- houdingscijfers tussen eigen ver mogen en vreemd kapitaal geven een duidelijke aanwijzing, dat de reservekracht van de ondernemin gen in het algemeen is teruggelo pen. Bij de conjuncturele terugslag, die we nu beleven zien we, dat vele bedrijven hierdoor in het algemeen onvoldoende kracht hebben om die klap op te vangen. Duidelijker ge zegd: bij het minste of geringste zuchtje wind, valt een aantal be drijven om'. Niet afromen - En dat schrijft u vooral toe aan 'Het wordt werkverschaffing, als met kunst en vliegwerk een bedrijf, dat geen toekomst meer heeft, in stand wordt gehouden doordat de overheid bijspringt om te voorko men dat de werkloosheid nog toe neemt. Dat is het paard achter de wagen spannen, al begrijp ik best dat de overheid soms inspringt om dat ze zich daartoe politiek of soci aal genoodzaakt ziet. Dit moet ech- ter niet ten koste van de sterken D UlSter gaan. AMSTERDAM De klant kan nu al, eerder dan verwacht, profiteren van de prijsverlaging die de marga rinefabrikanten hebben doorge voerd. De grootwinkelbedrijven wil len namelijk niet wachten op de aankomst van de eerste partijen goedkopere margarine (dat duurt ongeveer één tot twee weken) van de fabriek en hebben alvast hun bestaande, duurdere, voorraden af geprijsd. In het algemeen ligt de prijsverla ging in de winkels in ongeveer dezelfde orde van grootte als die van de fabrieken. Die hebben de prijs van een halfponas pakje mar garine met zes cent verlaagd en een pakje halvarine van hetzelfde gewicht met drie cent. Vorig jaar zijn de grondstoffenprij- zen voor margarine (plantaardige oliën en vetten) gestadig naar een recordhoogte geklommen, wat op 17 december 1974 resulteerde in een prijsverhoging van 8 cent voor margarine en van 4 cent voor hal varine. Een bekend merk als Blue Band ging toen 76 cent kosten tegen 47 cent begin 1974. - Wat zou u dan willen? 'Dat de overheid de sterken steunt om te groeien en daardoor nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Er moe ten tijdig nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. Det is funda menteel; dat is de oplossing. Maar ik moet nog zien, dat een bedrijf dat góed loopt (de boek- houdboeken schrijven overigens al leen geschiedenis), steun krijgt voor toekomstige ontwikkelingen'. Men maakt de zwakken niet sterk, door de sterken zwakker te maken. Men moet juist de sterke onderne mingen steunen - en dat hoeft niet altijd met geld te zijn - om te groeien en daarmee nieuwe arbeids plaatsen te maken. De zwakken kunnen dat niet. Daarom zeg ik: geef de sterken de ruimte en de moed om door te gaan. Waar de winsten uiteindelijk terecht komen is een politieke zaak. Eerst zullen we de beer moe ten schieten en dan pas kunnen we praten over het verkopen van de huid'. Begin dit jaar begonnen de prijzen van de meeste grondstoffen, waar onder dus ook oliën en vetten, te dalen en de margarineproducenten konden goedkoper leveren. De oor zaak van die prijsdaling op de we reldmarkten is duister. Producent Brinkers in Zoetermeer (o.a. Leeu wezegel-, Wajang-, Dessa- en Sum- mermargarine) zegt: 'Wij zouden graag weten hoe dat allemaal pre cies komt, want dan zouden we veel geld verdienen.' Omdat niemand in staat is de pre cieze oorzaak aan te wijzen is ook onbekend wat de prijzen in de loop van dit jaar zullen doen en dus of de mogelijkheid bestaat, dat mar garine nog goedkoper zal worden. 'De prijzen schommelen nu meer per dag dan anders in één jaar. Het geringste gerucht, dat bijvoor beeld in Siberië een oogst mislukt, heeft, al direct gevolgen voor de prijzen', aldus de margarinefabri kant. Enig idee van hoe het allemaal komt, heeft wel de heer Dirk van den Broek, eigenaar van een der tigtal supermarkten in Amsterdam en Rotterdam. Volgens hem doen Amerikaanse boeren momenteel voorraden sojabonen van de hand om de belastingheffing daarop te ontlopen. Daardoor is het aanbod verruimd en een prijsdaling het gevolg. Bovendien zijn de Verenig de Staten de belangrijkste sojabo nen leverancier niet meer, maar nemen ook de Latijnsamerikaanse landen als zodanig in betekenis toe. De oogst van een land als Brazilië wordt nu op 9 tot 10 miljoen ton geschat, tegen- 4 tot 5 miljoen ton in de twee vórige seizoenen. Concurrentie De door de margarinef abrieken verlaagde prijzen hoeven niet door de winkeliers aan de consument te worden doorberekend. De winke liers zijn daarin vrij, maar de grote concurrentie in de levensmiddelen branche dwingt met name de su permarkten ertoe de prijsverlaging van de producent in meer of min dere mate te volgen. Dirk van den Broek: 'Wij willen nooit vooruitlopen op prijsverho gingen, wél op prijsverlagingen. De consument beloont je daarvoor en dat vind je uiteindelijk terug in de omzet. Daarom heeft Dirk van den Broek, evenals de meeste andere grootwinkelbedrijven, ook de duur der ingekochte voorraden afge prijsd. Grote verliezen zijn door deze maatregel niet te verwachten, want de hoge omzetsnelheid van margarine houdt de voorraden klein. Het goedkoopste margarinemerk van Dirk van den Breek, Disko (van een Duitse leverancier) wordt een dubbeltje goedkoper en gaat nu 49 cent per half pondspakje kosten. De Amsterdamse kruidenier is ove rigens de enige, die een verdere prijsverlaging van margarine ver wacht. Volgens hem wordt margari ne dit jaar nog eens 10 procent goedkoper. Ook de prijzen van an dere levensmiddelen, met name van specerijen en rijst, zullen dit jaar zakken, zo wordt verwacht. 'Prijsslag' Jac. Hermans heeft zijn prijzen, vooruitlopend op de goed kopere leveringen van de fabriek ook alvast verlaagd. In zijn super markten gaat een pakje Disko 49 cent kosten, Blue Band 70 cent, Croma 88 cent, Brio 86 cent en een pondskuipje halvarine 95 cent. Bij Albert Heyn wordt dezelfde koers gevaren. De eigen bak- en braadmargarine kost er nu 64 (69) cent, Blue Band 71 (76) cent en Brio 89 (94) cent. De Zaanse grut ter maakte zijn margarine dus een stuiver goedkoper, wat ook het ge val is bij zijn Simon-filialen. Daar kost een pakje Zilvermerk (een ei gen merk) ..m 54 cent in plaats van 59 cent. Zeeuws Meisje kost er 73 (78) cent. De Gruyter heeft gisteren zijn prij zen met drie tot zeven cent per pakje verlaagd. De goedkoopste ei- gen-merk-margarine kost 62 (69) cent. Blue Band 72 (79) Cent, Bona 99 (106) cent en de eigen merk dieet-margarine 109 (112) cent. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.480-13.880 (13.660-14.060) per kg. ZUver 312-339,50 (325-352.50) per kg. Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Sbell Canada DOW JONES INDEX Inilnst. Sporen D4II1. Obi. Mods 24 jan. 666.61 153.19 78.96 67.59 776.2 27 jan. 692.66 156.79 80.75 67.62 780.2 28 Jan. 694.77 157.86 80.59 781.0 Aand. ObL Tot. B. L. 24 jan. 20.670 22.310 1.792 1.060 368 27 Jan. 32.130 26.920 1.844 1.451 201 28 jan. 31.760 1.864 1.007 553 24 /I 27/1 28/1 1.10 1.35 1.30 17 17% 17% 16 16% 16% 14% 14% 14% kingen over mogelijke andere vor men van samenwerking tussen de twee bedrijven voortgezet. Nat Nederlanden breidt uit DEN HAAG NV Levensverzeke ring-Maatschappij 'Groot Amster dam' en Nationale-Nederlanden Le vensverzekering Maatschappij NV zijn overeengekomen dat 'Groot Amsterdam' haar levensverzeke- ringsportefeuille aan Nationale-Ne derlanden zal overdragen. De wet telijk voorgeschreven overdrachts procedure wordt in overleg met de Verzekeringskamer in gang gezet, aldus Nationale-Nederlanden. Het gaat om een portefeuille die in totaal ca. 400 verzekeringen omvat, waarvan de premiereserve ca. 3 min bedraagt. 'Groot Amsterdam' ls van oordeel dat haar financiële po sitie op langere termijn geen uit zicht op een gezonde bedrijfsvoe ring biedt. Winst Shell-Oil vorig jaar bijna verdubbeld Shell Oil, de Amerikaanse maat schappij van de Koninklijke Shell Groep, heeft de winst vorig jaar vrijwel verdubbeld. Na 4.94 dollar per aandeel In 1973 kwam Shell Oil in het afgelopen jaar op 9.21 dollar. De grotere winst was voornamelijk het gevolg van hogere prijzen van ruwe olie, aardgas en chemische produkten in de V.S. Maar de resul taten werden gedeeltelijk teniet ge daan door een scherpe verminde ring van de inkomsten uit de han del in olieprodukten, zo zei de maatschappij. NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Braods 36% 36% American Can 31 31% Am Cyanamld 23% 24% Am Electr Power Door stappen van arme landen ROTTERDAM Het lijkt in het geheel niet onwaarschijnlijk, dat bW'steei binnen enkele jaren de arme landen de anderen een soort wereld- ISrifn'gton md pnjsbeheersing voor granen en andere belangrijke voedselgrond- Can p^cltlo Ry stoffen zullen afdwingen of een tweeprijzenstelsel, waarbij de ar- me landen tegen gereduceerde prijzen zullen kunnen aankopen. 27/1 28/1 42% 41% 13 14% 32 32% 32% 33% Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Ac F Am Tel Ac Tel Ampex Anaconda Arm co Steel Atlant Richfield 36 36% 5 5% 17 17% 48 48% 27 27% 30% 30 16% 16% 17% %exd stoffen zullen afdwingen of een tweeprijzenstelsel, waarbij 'de ar- £eianese"lc Ky 28% 28% ma Ionian J Chase ManbattaD 34% 35 Cbessle System 31 %exd Chrysler 11% 11% iV„du.S-h_eeft, de heer G; A" L W1tne- de wereldprijsbeheersing kunnen Boi^pT'moiiv 22% 23% leiden. Colt LndU8tne8 2e% 26% Uitschakeling van de particuliere Commonw Bdtsor 26% 26% directeur algemene zaken van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten, verklaard. De eerst komende jaren, zo verwachtte hij, zal de wereldhandel in granen en andere voedselgrondstoffen in leder geval toenemen, ondanks de uit breiding van de produktie in de ontwikkelingslanden. De heer Wijne meende, dat de door hem beschreven ontwikkeling zich in de eerste plaats zal voordoen bij granen die vrij gemakkelijk voor menselijke comsumptie kunnen worden gebruikt, zoals tarwe, gerst en rijst en in mindere mate ook mais. Pas in een veel later stadium zullen andere grondstoffen volgen, zoals sojabonen en andere oliegrondstof fen en de specifieke veevoeder grondstoffen. Door deze hele ontwikkeling zullen de tekortgebieden van grondstoffen kunnen worden voorzien, maar vol gens de heer Wijnen in toch nog onvoldoende mate en tegen steeds hogere prijzen. Dit zal tenslotte tot J handel zal dit nog niet betekenen, 2°3ï aarf°n wel bemoeilijking daarvan door het cont ou aanhouden van maximumprijzen In Curties Wright contLngentering e.d. Dartod'r'gbt A In een volgende fase verwachtte de Deere ana co heer Wijnen een duidelijke en Dow chemie»] langdurige, misschien wel blijvende Du Pont (B1) verstoring van het marktevenwicht. Eastman Kodak Om politieke en humanitaire rede- E"on nen zal men dan ongetwijfeld te pirat Nat city maken krijgen met een systeem van verdeling tegen bepaalde prij- zen tussen de verschillende landen. In de aanvang nog niet eerlijk en Am standard met bevoordeling van de rijke Amsted md landen, uiteindelijk onder Interna- tionale politieke druk steeds rede- lavuk cigar» lijker. De rijke landen, aldus de heer Wijne, zullen dan gedwongen 09m worden hun consumptie te beper- Chase select Fd ken vooral door inkrimping van Columbia Gas 10% 10% 27% 27% 44% 44 7% 7% 18 17% 19 38% 39% 59% 60% 94% 93% 17% 17% 13% 13% 12 12% 37% 37 17% 17% 36% 37% 23% 39% 39% 13% 13% 21% 21 151% 150% 25% %exd 16% 16 23% 24% 21% 21% 14% 14% 6% 6% Gen Electric GeD Fonds Gen Motors Gen Publ Otll Gen Tel Tel Getty Oil Gllette Glmbel Brothers Goodyear I an P Gulf OU Illinois Centra) Ind Instlco Int Busln Macb Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Can 24% 24% Int Paper 37% 38 Int Tel Ai Tel 17% 18 Ling Lemco Voug 11% 11% Litton Ind 5 5% Lockheed Alrcrafi 4% 4% Marcor 18% 18% Martin Marietta 15% 16 May Dep 8tore« 27% 23 McDonnell Dougl 10% 10% Mobil OU Oorp 41 40exd Nabisco Nat Casb Reglst Nat Dl9tlllers Nat Gypsum 29% 29% 17% 18% 16% 16% lijk zullen deze maatregelen ook van invloed zijn op de binnenland- PllJor c— se distributie landen. in de verschillende 13 13% 20.75 20.70 24% 24% 26 26% 12% 12 20 20% Nat Steel 37% 37% Nat Lead Ind 13% 13% Int Bank for Res >9%b 99%b Int Flav Frag 27% 27% Interspar - 16.90 Kansas City ind 9b 9%b Kansas Power 23% 23% KLM 23% 23% Kroger 20% 20% Lone Star Cam 11 11% Lehman 10 10% Nat Can 10% 11% NY Centr A 34 34 North West. R 66% 67% N Am Philips Co 14% 15% Oltn 17% 17% Pac Gas and BI Penn Central Pepslco 21% 21% 1% 1% 48 49% 31% 31% 46 45% 40% 40 Procter dt Gsmbl 87% 88% Pbelps Dodge Philip Morris Phillips Petr RCA 12 11% Republic Steel 28% 28% Reynolds md 54 54% Royal Dutch Petr 29% 30% Santa F6 Ind 28% 29% Sears Roebuck 59% 60% Shell OU 45 46% Southern Co ll%exd Southern Pacific 30% 30% Southern Raliw 42% 41% Sperry Rand 27% 28% Stand OU Callf 25% 25% Stand OU Indians 43% 43 Studebak Worth 22 23% Sud OU 36% 36% Texas Gulf Iexas lust Trans» merles Unilever Union Carbide Unl Royai United Aircraft United Brands US Steel West Union Tal Westinghouse El Wool worth 7% 7% 37% 38% 44% 43% 7% 7% 36% 36% 4% 4% 44% 45 10% 10% 11% 11% 12% %exd Occidental petr 14% 14% Reliance Group 6% 6% Standard Brands 60% 59% Union Electj 11 11% United Elect! i Ug Corp 12% 12% Western Bancorp 21% 21%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13