tenault presenteert jnieke botsproefbanen Rotterdamse zesdaagse oor Duyndam-Karstens autobiografie- Autokeus Chrysler-concern verkiest Frankrijk boven Engeland Peugeot 104 Sedan en Coupé 'Parende mussen' in perfecte voorstelling wielefheeft, wordt lid van het otsbumpers bieden nauwelijks veiligheid Op heterdaad betrapt Drugs voor jonge mensen AUTOMOBIELBEDRIJF M. DE KONING B.V. VERTEGENWOORDIGER RECEPTIONIST Automobielbedrijf M. de Koning B.V. Service-monteur voor het doorsmeerstation Wijziging netnummer §j en abonneenummers Nuenen OUW/KWARTET WOENSDAG 29 JANUARI 1975 BINNENLAND Kil 'jjf- De 104 Sedan, waarvan nu ook een luxere GL-versie verschenen is, blijft Europa's kortste vierdeurs au to. De 104 Coupé daarentegen heeft twee zijportieren, maar een achter klep als derde deur en een neer- klapbare achterbank, iets dat men in de sedan wellicht zou missen. Uiterlijk is het onderscheid, dat de achterkant van de coupé nogal recht 'afgehakt' is, en verder voor zien werd van bredere koplampen. De lijn is bij beide dezelfde Pinln- farina-stijl: fraai zonder overdre ven opsmuk. Heel duidelijk komt naar voren, dat men voor de exclu siviteit van de coupé zowel geld als ruimte moet offeren. Achterin zijn kinderzitplaatsen, die ongeschikt blijken voor volwassenen. De prijs verschillen bedragen 1.400, met de 104 L en precies duizend gulden met de GL. Maar het is een leuk autootje om mee in de stad te manoeuvreren. De voorwielaandrijving geeft, even als bij de sedan, geen nadeel in de besturing. Het motorvermogen is voor deze wage s voldoende: 46 DIN-pk, wat een topsnelheid van zo'n 135 kilometer per uur oplevert. Verder getuigt de wegligging met het comfort van klasse. Compleet De Peugeot 104 heeft na de intro- duktie al spoedig de naam gekregen geen goedkope auto te zijn. Maar voor de prijs biedt het Franse merk altijd zeer complete wagens. Radi- aalbanden, achterruitverwarming, mooie en prettig' zittende stoelen en bij de coupé een tapijt op de vloer. De GL onderscheidt zich van de L door een fraaier Instrumen tenbord met klokje, ruitenwissers met twee snelheden en een paar kleine verfraaiingen. De coupé heeft diezelfde basisuitvoering, waarbij we toch één ding misten: een ruitenwisser op de achterruit, zoals de eerder deze maand bespro ken Renault 5 LS die heeft. Wil men de Peugeot-serie van de Renault 5 onderscheiden, dan is dat allereerst een kwestie van per soonlijke smaak. We lmoet gezegd worden, dat de Peugeots voor een wat hogere prijs met name een stillere motor bieden. Het benzineverbruik van de Peuge ot 104 komt in de buurt van de 1 op 12, bij zuinig rijden 1 op 13. Dat geldt zowel de sedan als de coupé. De ruimte in de 104 Sedan blijft opmerkelijk groot voor zo'n kleine auto; bij de coupé is de vergrote door Sicco de Jong lRIJS-LARDY Het Franse autoconcern Renault heeft in samenwerking met Peugeot unieke- tsproefbanen aangelegd. Hiermee kunnen alle mogelijke ongevallen zeer realistische worden na bootst. staf van Renault's veiligheidsre- rch heeft in een discussie-bij- ikomst met Europese persverte- ïwoordigers een lans gebroken ir een meer werkelijkheidsge- uwe veiligheidsresearch. Niet lo- definities, zoals de Amerikaanse sp^oef met 80 km. per uur fron- 1 tegen een betonnen muur, eten maatgevend zijn. Het gaat ners niet om de vervorming van auto, maar om de bescherming de inzittenden, aldus de Re- -ult-ingenieurs. nault en Peugeot hebben, in sa- 5 nwerking met het sterk op ver- irsslachtoffers gespecialiseerde kenhuis te Garches, twee andere 5 (kenhuizen en m,et de politie, ds begin 1970 ten westen van 5 rijs talrijke ongevallen geanaly- rd. Hoewel dit onderzoek nog irtgaat, zijn uit de thans be- likbare gegevens van bijna rduizend verkeersslachtoffers ds enkele waardevolle basisge- rens komen vast te staan. jtomatische gordel unault en Peugeot streven er ar de textiele schokbreker te ver- teren en mogelijk te combineren t een bij grote schokken auto- .tisch blokkerende, doch anders egevende gordel. Uit oogpunt i n het feit dat de mensen eerder ■eid zijn, de automatische gordel dragen, verkiezen vele fabrikan- dit systeem. Maar de schokbre- ïde werking is, zodra het werke- t om het functioneren van de rdel gaat, veel belangrijker. De togordel is en blijft voor autorij- !rs nog altijd de beste mogelijk- id om een ongeval te overleven I verwondingen te voorkomen, sj alle ernstige ongevallen, die !h in Europa voordoen met een zaelheidsverandering van meer dan km. per uur halveert de gordel kans om gedood te worden. Bij 5 ti snelheidsverandering van min der dan 55 km. per uur wordt de kans gedood of ernstig gewond te worden tot één zesde teruggebracht. In negentien op de twintig gevallen doet zich een ongeval van minder dan 55 km. per uur snelheidsveran dering voor; in één op de tien gevallen van meer dan 45 km. per uur. Aldus een gezamenlijk rapport van de Europese auto-industrie. Het gaat aldus de ingenieurs, alleen om de snelheidsverandering. (Dit laatste komt in zoverre overeen met studies van de SWOV, dat ook deze Nederlandse instelling consta teerde, dat wanneer met ongeveer gelijke s nelheden in gelijke rich ting gereden worden, dit veel meer bepalend is voor de verkeersveilig heid dan de hoogte van die snelhe den). Hoofdsteunen Hoofdsteunen, hoewel steeds meer standaard gemonteerd, zijn volgens Renault van minder belang dan gordels. Dit gezien de constatering, dat geen van de door de drie Fran se ziekenhuizen onderzochte ver keersslachtoffers hiermee geholpen zou zijn geweest. De helft van alle aanrijdingen komt onder een hoek van 60 graden of zijdelings. De andere helft is frontaal, achter waarts of met kantelen van de wagen. Toch voorziet Renault wel diverse modellen van hoofdsteunen. Een luchtzak als vervanger van de autogordel wordt door de Fransen verworpen, omdat die alleen even tuele bescherming zou bieden bij strikt frontale aanrijdingen. De gordel biedt daarentegen in alle gevallen bescherming. Chefconstructeur Yves Georges van Renault oefende kritiek uit op de zware frontale 'crash tests' in Ame rika. De praktijk van de ongeval- lenresearch toont aan, dat het met 80 km. per uur tegen een blok beton opknallen van auto's niet alleen overtrokken is, maar ook ir reëel: omdat andere en betere mo gelijkheden van bescherming tegen de in de werkelijkheid voorkomen de aanrijdingen bestaan. Die mogelijkheden onderzoeken Renault en Peugeot thans samen met de Franse medische instanties op de nieuwe proefbanen in het researchcentrum te Lardy, bezuiden Parijs. Het unieke van deze proef banen is, dat elk type botsing tot snelheden van 70 km. per uur hier kan worden nagebootst. De medi sche instellingen nemen er proeven met menselijke lichamen dat is de autoconstructeurs in Frankrijk uiteraard verboden waardoor de tests beter op het uiteindelijke doel kunnen worden toegespitst. Dat doel is immers niet de auto, maar de mens te beschermen. Dit kan het beste geschieden door de struc tuur van de auto's af te stemmen op die beveiliging. Dankzij de we tenschappelijke aanpak van de on- gevallenresearch worden voor de voertuigenconstructie grote vorde ringen mogelijk. Botsbumpers De in de Amerikaanse wetgeving vereiste botsbumpers, die een klap tot 8 km. per uur moeten kunnen opvangen en op den duur tot 16 km. per uur hebben alleen zin om parkeerschade tegen te gaan, maar niet voor de veiligheid, aldus de Fransen. Renault heeft zelf po lyester bumpers gemonteerd op de R5, 15, 17, die goed zijn voor aan rijdingen tot 7 km. per uur. Maar om werkelijk schokabsorberende bumpers aan de auto te bevestigen, teneinde de veiligheid te vergroten, zouden deze een paar meter lang moeten zijn. Anders zijn ze eenvou- die te stijf en vangen ze nauwe lijks iets van de botsingsenergie op. Aldus de ingenieurs van het Re- nault-veiligheidsteam. bagageruimte achter attraftief voor wie geen kleine kinderen mee neemt. Tenslotte ontbreekt op deze auto's rembekrachtiging, maar die is ook overbodig: de wagen remt goed. De prijzen lncl. BTW: 104 L- 9.595; 104 GL-/ 9.995; 104 GL met opklapbare achterbank- 10.395; 104 Coupé-/ 10.995. Een Renault 12 na een botsproef tegen een andere auto in Re nault's nieuwe testcentrum te Lardy: de testpoppen zitten nog in de gordels. Chrysler is in heel de wereld door de oliecrisis in ernstige moeilijkhe den gekomen. De Amerikaanse maatschappij maakt geen winst meer. Afspraken met het grote Ja panse concern Mitsubishi om voor 35 procent deel te nemen in de produktie van de Colt-modellen zijn slechts door een deelname van 15 pet in het kapitaal van de auto- fabriek Mitsubishi Jidosha Kogyo gerealiseerd. De Britse en Franse vestigingen hebben op hun thuis markt terrein verloren. In beide landen heeft Chrysler nu een marktaandeel van slechts negen procent. De situatie in Engeland is nog ex tra verergerd door stakingen, ter wijl Chrysler UK deze hele winter maar drie dagen per week zal wer ken. Op de fabrieksterreinen staan* 30.000 onverkochte auto's. Chrysler is er met Vauxhall in Engeland het ergst aan toe; in Frankrijk met Citroen. In beide landen gaat het de twee grootste autofabrikanten British Leyland en Ford, resp. Re nault en Peugeot verhoudingsge wijs beter. Mede op grond van de stakingen heeft Chrysler nu aangekondigd, dat als er weer een nieuw model komt, dit in Frankrijk gebouwd zal worden. Reeds eerder is de produk tie van de Chrysler 160-180-serie, die gepland was voor Engeland, naar Frankrijk overgebracht met oog op de arbeidsvrede in de fa briek te Polssy bij Parijs. Chrysler heeft z'n produktie in het Engelse Coventry nu voornamelijk gericht op de 'wreker-serie', die in Neder land onder de naam Sunbeam wordt verkocht. De Peugeot 104 Coupé, compact en comfortabel. Was de Sedan op basis van Peugeot's 104 met 3,60 meter al compact, de nieuwe 104 Coupé is nog 30 cm. korter. Daarom zijn de vering en schokdemping van die coupé aangepast aan de kortere af stand tussen voor- en achterwielen. En weer met het resultaat, dat een hoog comfort voor zo'n klei ne wagen bereikt is. De 104 Coupé is met z'n 3,30 meter zeker in dit opzicht een uitschieter. IOTTERDAM Leo Duyndam en Gerben Karstens hebben gis- |>ravond de zesdaagse van Rotterdam op hun naam gebracht. Het Testlandse/Brabantse duo eindigde weliswaar in dezelfde ronde is Pijnen-Schuiten (tweede), Sercu-Van Lancher (derde) en Ichulze-Renz (vierde) maar ze veroverden meer punten dan hun Dncurrenten. Harry Hofmeester: 'De hele wieler sport krijgt door de zesdaagse een enorme impuls.' Peter Post inter- rumpeerd: 'Ik geloof dat Nederland zelfs rijp is voor ,een tweede Zes daagse. Maar er zijn gewoon geen geschikte accommodaties voor. En het bouwen van een baan is veel te duur. Peter Post verder over de Zesdaag se: 'Wat mij betreft is het de beste Zesdaagse geweest. De organisatie verliep vlekkeloos. Over de presta ties van de renners ben ik even eens tevreden. Vergeet niet dat het een bijzonder zwaar programma was dat ze moesten afwerken. Jon gens als Fens en Balk presteerden het toch om Sercu en Gilmore een paar keer te kloppen. Knetemann b.v. heeft ook aan mijn verwach tingen beantwoord, vooral als je weet dat hij deze winter amper heeft gefietst'. Over de andere ren ners toonde de wedstrijdleider eveneens zijn tevredenheid. H: 'Ik dacht zo dat deze Zesdaagse een beetje in het voordeel van Leo Duyndam was uitgevallen. Met Pa trick Sercu en René Pijnen was hij zonder meer de beste ploegkoerier'. van Rotterdam werd alle opzichten (financieel, spor- fef) een succes. Binnen enkele ja- jn groeide deze 'six' uit tot een igrip in Europa. De publieke be- ngstelling (52.000 bezoekers; nam ik dit keer weer toe. Slechts in remen verscheen er meer publiek l de tribunes. 'Maar daar werd ik 's middags gefietst terwijl het ibliek minder was geïnteresseerd het wielrennen. Tijdens een joegkoers gingen de mensen een Indje lopen', merkt Peter Post op. Ahoy' ligt dat anders. Peter Post rover: 'De mensen komen in tterdam uitsluitend voor de lort'. Dat bleek wel maandag, toen it grootste deel van de tiendui- ind bezoekers 's nachts om twee ir nog geen aanstalten maakte om piswaarts te keren. De zesdaagse its duidelijk in trek bij de massa, ensen, die in het verleden nogal jpetisch stonden tegenover de 5ielersport bleken plotseling warm lopen voor het zesdaagse-gebeu- n, mede door de sfeerrijke omge- 5'rig (men denke aan het Zesdaag- 5 -orkest) waarin het evenement ih afspeelde. Sportpaleis-directeur Niettemin constateerde hij dat er van de zijde van het publiek een tikkeltje minder enthousiasme uit ging dan vorig jaar. Post eclhter: 'Dat komt gewoon omdat er geen favoriet koppel was. Vorig jaar wel: Toen was iedereen voor Duyndam- Pijnen. Maar nu hadden we zeven gelijkwaardige ploegen. Ieder kop pel had deze Zesdaagse wel eens een zwakke dag. Haritz-Hempel was de meest con stante ploeg. De jongens kwamen echter juist iets te kort om te winnen en Julien Stevens heb ik wel eens beter zien fietsen. Maar ja, die had last van bronchitis'. Post ontkende dat hij (als ploeglei der van Pijnen en Schuiten) in vloed zou hebben uitgeoefend op de einduitslag, zoals werd gesugge reerd: 'Werkelijk, het interesseert mij niet wie er wint. Voor Raleigh is de publiciteit van de baan niet eens belangrijk. Ik ben even blij met een overwinning Karstens- Duyndam of wie dan ook.' De winnaars van de amateurzes- daagse werden Ger Slot en Martin Venix, die een ronde voorsprong hadden op hun naaste concurren ten Barend Huveneers en Ferry Grootzwagers. De overige koppels hadden twee of meer ronden ach terstand. Van een verslaggever BEEK De politie heeft drie man nen gegrepen die bezig waren een gat te boren in het betonnen dak van een grootwinkelbedrijf in Beek. De gearresteerden zijn goede be kenden van de politie; ze variëren in leeftijd van 22 tot dertig jaar. Het zijn twee mannen uit Susteren en een uit Mill, die onlangs uit Veenhulzen ontsnapt is. HAARLEM Het nieuwe stuk van Gerard Lemmens vertelt een bezoeker aan een langdurig getrouwd echtpaar, dat hij op een warme zomerdag door het schuim van zijn bier heen naar twee pa rende mussen heeft zitten kijken. Als voorbeeld voor zijn bewe ring dat de wereld vol erotiek zit, nog meer dan men denkt. Van daar de titel van het stuk: 'Parende mussen', dat dit week-einde zijn première in Haarlem beleefde. een spannende finale in een uitverkocht sportpaleis Ahoy kwa- hen Leo Duyndam en Gerben Karstens als winnaar uit de bus ttfan de zesdaagse van Rotterdam. Of het ook een symbool Is voor waar het stuk eigenlijk over gaat weet ik eigenlijk niet. Misschien wel. Het gaat over een echtpaar, nog niet echt oud, maar toch al zo'n vijf en twintig jaar getrouwd. De man loopt in de ziektewet (of misschien in de wet arbeidsonge schiktheid) wegens astma. Je maakt hem één avond mee: hij kijkt naar de t.v. en drinkt er een borrel bij. Zijn vrouw komt binnen, kwebbelend over het weer, loopt naar het raam, zet intussen de t.v. zachter, kijkt of het nu wel of niet regent want het regent al vijf maanden verdwijnt weer. Hij zet de t.v. weer harder, zonder enig commentaar. Dat herhaalt zich ver schillende malen. Zij praat maar door, praat maar door, stelt ook vragen waar zij geen antwoord op krijgt omdat hij dat gepraat al lang niet meer hoort, zodat zij dan weer reden heeft om zich kwaad te ma ken. Toch is er juist deze avond iets anders, want hij vraagt een paar keer: 'Wat heb je toch vanavond?' Hij krijgt op de duur wel antwoord: zij heeft een afspraak gemaakt met iemand die schilderijen verkoopt. Een schilder, denkt zij. De t.v. gaat uit, zij dammen samen, en als zij, zoals altijd, op verlies staat, gaat de bel. De gewaande schilder treedt binnen. Man en vrouw leven er beiden van op: eindelijk iets an ders. Laten we het gezellig maken, denken zij. De borrelfles op tafel. En dan komen de verhalen los. door André Rutten Eerst die parende mussen, verteld door de schilder. Dan de man met een warrig verhaal over zijn tocht door de regen naar huis, verlan gend naar zijn vrouw en plotseling geconfronteerd met een lappen pop in een plas. Dan de vrouw met een voor de man pijnlijk verhaal. Daar na de man met een voor de vrouw pijnlijk verhaal. Terwijl ieders dronkenschap toeneemt. Je weet dan onderhand vrijwel zeker, dat Gerard Lemmens erg onder de in druk moet zijn geweest van Albee's 'Wie is bang voor Virginia Woolf?' Maar het kan er ook best toevallig op lijken. In ieder geval is het er een Hollandse, erg nuchtere, en daardoor wel aansprekende, versie van. Het is dichter bij huis, ook in dit opzicht, dat iedere Nederlander zal denken: het is allemaal raak, maar zo ben ik niet, maar zo zijn wel de minder ontwikkelden, de minder intelligente, de minder be wuste buren in mijn samenleving. Zo heeft Gerard Lemmens het mis schien niet bedoeld, evenmin de bij het beroepstoneel debuterende re gisseur Ad van Kempen, en zijn drie spelers Elisabeth Hoytink, On- no Molenkamp (het echtpaar) en hun bezoeker (Jules Hamel). Zij maken een perfecte voorstelling, in de kleine ruimte van de Toneel schuur in Haarlem, dus voor een publiek dat er met de neus boven op zit. Leech-Jordan Gebruik en misbruik Twee deskundigen met veel ervaring, een geestelijke en een psy choloog, vertellen wat iedereen van drugs zou moeten weten. Tal van feiten die klare taal spreken. De diverse aspecten van drugmisbruik. Het sociale euvel. De pre ventie-mogelijkheden. De behandeling van drugverslaving. Met adressen voor hulpver lening. Vertaald en bewerkt door Drs. T. P. Kits en Drs. J. Euwema 112 blz. 12,50 Verkrijgbaar in de boekhandel. W ZOMER KEUNING WAGENINGEN PARKZOOM 21 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL TELNR. 01807—3000 of 5690. In verband met de assortimentsuitbreiding van het merk Volkswagen en de samenvoeging met het merk AUDI-NSU zoeken wij een jonge, aktleve die naast een optimale Inzet over de nodige tact en slag vaardigheid beschikt om de bestaande cliëntenkring op een doeltreffende manier uit te bouwen. Het salaris is in overeenstemming met het niveau van de funktie; naast het salaris gelden zeer goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties kunt u richten aan bovengenoemd automobielbedrijf t.a.v. de directie. Bon voor inlichtingen Naam: In open envekppe zonder poetRgd adresseren aan: CN V-Antwoordnummer1096,Utrecht PARKZOOM 21 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL In verband met uitbreiding van de werkzaamheden in een van onze bedrijven kunnen wij op korte termijn plaatsen: Voor deze vakature denken wij aan Iemand die zich na de militaire dienst in het bedrijfsleven heeft waargemaakt als monteur en nu een leidinggevende funktie ambieert. (Zo mogelijk met MAVO-opleiding). Voor deze funktie denken wij aan iemand die na een technische vooropleiding hiervoor opgeleid wil worden en de nodige verantwoordelijkheid kan dragen voor de te verrichten werkzaamheden. Het salaris van de bovengenoemde funkties is in over eenstemming met het gevraagde niveau. Sollicitaties kunt u richten aan het bovengenoemd automobielbedrijf of telefonisch onder nummer 018073000 of 5690. Officiële publikatie van hét Staatsbedrijf der PTT Op donderdag 30 januari 1975 om 14.00 uur worden de abonnees van het net Nuenen aangesloten op het net Eindhoven. Het netnummer (04993) wordt hierdoor gewijzigd in 040. Gelijktijdig worden de 4-cijferige abonneenummers var» het net Nuenen gewijzigd in 6-cijferige door voor de be staande nummers de cijfercombinatie 83 (drieentachtig) te plaatsen. Wie na de wijziging nog het oude netnummer kiest, wordt ingelicht door middel van een berichtenautomaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11