?ord: als reis mislukt moeten we naar Genève JAMES MEREDITH BLEEF EENZAAM VECHTER Senaat VS geschokt door moorddadige catalogus Jordanië laat geen commando's meer toe 'Onze kracht ligt in Afrika, maar impuls moet uit VS komen' isaa it m&mKmmsm issinger 6 februari naar Midden-Oosten AS veroordeld Lmerikaanse andelswet Politie Los Angeles bereidt zich voor op voedselrellen Thieu van Z-Vietnam vraagt om hulp van bondgenoten Delgado in Portugal herbegraven Philippijnse leger gebruikt napalm Vliegtuig kapers zijn in Lybië Boethelezi mijdt overleg passenstelsel Verwarring over hervatting van Noord-Iers bestand K lOUW/KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 BUITENLAND T7-K9 ASHINGTON/CAIRO (Reuter, UPI) Kissinger gaat waarschijnlijk omstreeks 6 februari weer lar het Midden-Oosten, zo heeft president Ford aangekondigd, maar als hij geen vooruitgang kan leken 'zullen we, denk ik, worden gedwongen om naar Genève terug te gaan. Als dat zou gebeu- n zou ik minder optimistisch zijn'. nerika en Israël proberen beide hervatting van de Geneefse con- rentie te voorkomen, om een ont- oeting mét de Palestijnse Bevrij- ngsorganisatie PLO te vermijden. vendien zijn beide landen van ening dat voortzetting van deze nferentie tot vruchteloos bek- chten zou leiden. Ford zei geen usies te willen wekken, dat Kissin- rs missie zou slagen: 'Wij moeten alistisch zijn, maar als we niet is best doen zouden we een unie gelegenheid voorbij laten gaan'. Egyptische president Sadat :efit inmiddels in een interview et Le Figaro doen weten dat Kis- nger welkom is en nog altijd zijn 11e vertrouwen heeft. Hij zei let- rlijk: 'Amerika heeft ons niet be togen. Nog niet. Als dat zou ge uren zou ik dat eerlijk aan het jyptlsche volk en aan de Arable- n zeggen'. Voorts verklaarde Sa lt er zeker van te zijn dat de trenigde Staten de PLO zouden lan erkennen. En op de vraag of er iheim of openbaar overleg tussen VS en de PLO zou zijn antwoord- hij'Ik wens dat het openbaar is', srder had Sadat in een gesprek met een Frans radiostation ver klaard, dat waar 't aan Egypte en Syrië ligt er géén oorlog in het Midden-Oosten zal uitbreken. Dat kan alleen als Israël begint, zei hij. Hij noemde zichzelf in het gesprek 'een man van de vrede'. Daarentegen heeft koning Hoessein zich heel somber over de vredes- kansen in het Midden-Oosten uit gelaten. Hij gewaagde van een 'val se vrede die met het uur verder inkrimpf. Voorts zei Hoessein te geloven dat een volgende ronde ca tastrofaal zou zijn omdat beide zij den afschuwelijke wapens hebben. Wapenhandel ASHINGTON (AP) De politie - raad van de Organisatie van nerikaanse Staten (OAS) heeft nieuwe Amerikaanse handelswet roordeeld en verklaard dat deze t de 'vreedzame betrekkingen' in de landen in beide Amerika's intast. resolutie, waarin op het beper- inde karakter van de wet kritiek srd uitgeoefend, werd aangeno- en meet 20 stemmen voor en geen gen. Van de handelsvoordelen die ize wet biedt zijn Uruguay en inezuela uitgesloten omdat deze nden lid zijn van de OPEC, de ganisatie van olie-exporterende nden. Verenigde Staten onthielden :h van stemming, maar volgens Panamese ambassadeur Nander tty was dat van geen betekenis, lij zijn hier bij de OAS, en niet de Verenigde Naties'. (De Vere gde Staten hebben in de Verenig- Naties het recht van veto). De irestie zal op de algemene verga ring van de OAS in april te ashington opnieuw beproken orden. Volgens de OAS schendt de euwe handelswet zowel het-hand - st van de OAS als het handvest n economicshe rechten én ver- ichtingen dat verleden maand or de algemene vergadering van Verenigde Naties werd aangenö- Het bloedvergieten zal volgens hem onvergelijkbaar zijn met de vorige oorlogen in het Midden-Oosten. Volgens de New York Times zal Amerika Israël ongeveer tweehon derd Lance-raketten verkopen waar mee atoomkoppen kunnen worden vervoerd. Het is voor het eerst dat de VS ballistische raketten aan een land in het Midden-Oosten levert. Het bereik van deze raketten is onge veer 110 kilometer. Volgens het Li banese blad Al Safir is de Sowjet- Unie bereid om aan Libanon drie bases met luchtafweer-raketten te leveren ter bescherming tegen Is raëlische luchtaanvallen. Dit zou door de Sowjet-ambaasadeur in Li banon, Sodatow, aan president So- leiman Frangie, zijn medegedeeld. President Sadats komende bezoek aan Frankrijk zal volgens het Egyptische blad Al Nahar resulteren in de aankoop van Mirages, Si- korskyhelikopters, Super Frelon- helicopters moderne tanks, •anti- tankraketten en electronische uit rusting, waaronder radarstations. In principe heeft Frankrijk zich tot deze levering bereid verklaard, al dus het blad. Tegenover Le Figaro verklaarde Sadat dat hij sinds de LOS ANGELES (Reuter) De politie van Los Angeles in Californië oe fent in het onderdrukken van 'voedselrelletjes' die als gevolg van de werkloosheid zouden1 kunnen ontstaan, zo heeft een woordvoer der van de politife bekend gemaakt. 'Ik weet niet of er voedselrellen komen, maar.de kans bestaat bij de huidige gang van zaken in de eco nomie, de inflatie en de recessie. We moeten erop voorbereid zijn', aldus de woordvoerder. Men is met 500 inspecteurs begonnen, daarna krijgen alle 7200 hoofdagenten van het korps een opleiding. oktoberoorlog van 1973 nog geen enkel nieuw wapen heeft, ontvan gen. Een woordvoerder van president Ford heeft een bericht in het New Republic Magazine tegengesproken volgens hetwelk drie Amerikaanse .mariniers-divisies reeds worden ge oefend voor een interventie in het Midden-Oosten. Het zou om lucht landingstroepen en pantsertroepen gaan. De Amerikaanse mariniers houden al sinds 1959 oefeningen op hun basis in Twentynine Palms in Californië. Wel heeft president Ford herhaald, dat de Verenigde Staten gebruik van geweld niet konden uitsluiten als het erom zou gaan de oliekraan in het Midden-Oosten open te hou den. Dat dit zo'n onderwerp van gesprek blijft, verklaarde president, is om het Amerikaanse publiek ge rust te stellen. 'Het publiek moet de zekerheid hebben dat wij niet zullen toelaten dat Amerika ge wurgd wordt', zei hij, saigon (Afp, Reuter, upi) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren de bondgenoten van zijn bewind gevraagd 'de verplich tingen ter verdediging van de vrede die zij op zich genomen hebben na te komen'. Verder riep hij volk en leger op 'al het mogelijke te doen om de Noordvietnamese agressie te doen mislukken'. Ook de Amerikaanse president Ford heeft opnieuw steun gevraagd aan zijn voorstel Zuid-Vietnam nog eens 300 miljoen dollar te geven. Ford verwett het Congres dat het het militaire vermogen van Zuid- Vietnam had ondergraven door de 1,4 miljard dollar hulp van vorig jaar te besnoeien tot 700 miljoen voor het lopende fiscale jaar. De leider van de delegatie van de Voorlopige Revolutionaire regering van Zuid-Vietnam in Parijs, Dinh B Thi, heeft gisteren op een pers conferentie de Amerikaanse be schuldiging, dat de VRR op het punt zou staan een algemeen of fensief in Zuid-Vietnam te ontkete nen, een 'onbeschaamde leigen' ge noemd. Helicopters van het Zuidvietnamese regeringsleger zijn er gisteren niet in geslaagd nieuwe troepen af te zetten op de bases Nui Ba DEN (de berg van de zwarte maagd). Deze berg, die door Noordvietnamese troepen en eenheden van de VRR werd veroverd, beheerst de noord oostelijke aanvoerlijnen naar de bedreigde provinciale hoofdstad Tay Ninh. Het historische 'Alamo' in Texas is niet te koop. Ook niet voor de Saoedi-Arabische sjeik Al-Aharif AI-Hemdan die het zo graag voor z^jn zon zou kopen. Zoonlief heeft in de buurt een lucht macht-opleiding gehad en raak te op slag verliefd op deze oude burcht uit de strijd tussen Texas en Mexico in 1830. LISSABON (Reuter) Generaal Humberto Delgado, een vooraan staand leider van de oppositie te gen het vroegere bewind van Sala- zar in Portugal, is gisteren met volledige militaire eer herbegraven in Portugal, tien jaar nadat hij in Spanje was vermoord. President Francisco da Gosta Gomes en pre mier Vasco Goncalves waren aan wezig. bij de kerkdienst en op de begraafplaats aan de rivier de Taag. Buiten de kerk hadden zich duizenden mensen verzameld, die rode anjers - het symbool van de a pril-revolutie - op de kist wierpen. Straaljagers van de luchtmacht vlogen boven Lissabon en artille- rieschoten werden afgevuurd als laatste groet toen de kist in het graf werd gelaten. Een grote me nigte kwam de 'genraal zonder vrees' die wel beschouwd wordt als de geestelijke vader van de staats greep van april, de laatste eer be wijzen. PIGCAWAYAN, Philippijnen (AP) Jachtbommenwerpers van de Philippijnse luchtmacht hebben gisteren napalm gebruikt tegen een aantal opslagplaatsen van de Mos lem-rebellen in het centrale moe rasgebied van het \zuidelijke eiland Mindanao van de Philippijnen, zo hebben officieren van het Philip pijnse regeringsleger gisteren be kend gemaakt. Tegelijkertijd zijn grondtroepen aan een offensief begonnen tegen de opstandelingen die over zeer goede bewapening bleken te be schikken. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat de luchtmacht van napalm gebruik maakt in de strijd tegen de opstandelingen, die nu al ruim 28 maanden duurt. WASHINGTON (Reuter) Een agent van de afdeling narcotica van het ministerie van justitie kreeg bij de particuliere onderne ming B. R. Fox Electronics moordwerktuigen aangeboden. Hij bezocht de winkel om afluister apparatuur te bestellen ten be hoeve van het opsporen van drug handelaars. Toen werd hem onge vraagd ook een ontplofbaar siga rettendoosje getoond en telefoons en kaarsen die van een afstand tot explosie gebracht kunnen worden. Dit werd bekendgemaakt door de republikeinse senator Lowell Weicker, die donderdag een wet sontwerp heeft ingediend dat het Congres meer controlemogelijkhe den moet geven op inlichtingen diensten als CIA en FBI. Weicker zei het verbazingwekkend te vinden dat apparatuur die al leen maar voor moord kan wor den gebruikt, openüjk worden ge toond aan federale ambtenaren alsof het gebruik ervan door de overheid de gewoonste zaak van de wereld is. Hij toonde een catalogus van Fox Electronics, waarin over de moor- d-apparaten stond geschreven. 'Deze voorwerpen zijn ontworpen en gefabriceerd voor verkoop aan bevoegde instellingen van dc Amerikaanse regering en speciaal bedoeld voor toepassing buiten dit land'. Weicker, gesteund door senator Howard Baker, ook een republi kein, wil een permanente com missie van toezicht van het Con gres op de activiteit van de in lichtingendiensten. Op het ogen blik is alleen een speciale Se naatscommissie tijdelijk bezig met een onderzoek naar binnenlandse activiteiten van de CIA. CAIRO (Reuter, UPI) Jordanië zal niet toestaan dat Palestijnse commando's naar Jordanië terugkeren en vandaar uit acties te gen Israël ondernemen, zo heeft de Jordaanse koning Hoessein gis teren in een vraaggesprek met het Egyptische dagblad Al Achram bekend gemaakt. De koning zei 'Wij hebben een uitermate moeilijke en pijnlijke er varing achter de rug. We moeten erg voorzichtig zijn en terugkeer van de commando's is thans uitge sloten'. Hoessein heeft de comman do-activiteit in zijn land in 1970 genadeloos onderdrukt nadat zijn leger met de Palestijnse troepen slaags was geraakt. Hoessein toonde zich bereid de erventueel te hervatten vredesconfe rentie over het Midden-Oosten in Gen-ve Dij te wonen. 'Wij zijn be reid dat te doen als wij er zeker van kunnen zijn dat wij de positie van de Palestijnen kunnen consoli deren en hun herstellen in hun rechte'. In een ander bericht meldde Al Achram dat de Jordaanse strijd krachten een Palestijnse vluchte lingenkamp met hun artillerie ver nietigd zouden hebben, als de ko ning ook maar een haar gekrenkt zou zijn door de Palestijnen tijdens de Arabische topconferentie in Ra bat van het vorig jaar. Kort voor dat Hoessein naar Rabat vertrok, maakten Marokkaanse autoriteiten bekend dat ze een Palestijnse kom- plot om Hoessein te vermoorden Koudegolf in India NEW DELHI (DPA) —De koude golf in het Noorden van India heeft volgens persberichten tot nu toe aan 400 mensen het leven gekost. In dit cijfer zijn niet begrepen de slachtoffers van de aardbezing van zondag die in de ondergesneeuwde dalen op grote hoogte van de Hi- malaja door de kou bezweken. hadden ontdekt. In Marokko wer den toen 14 Palestijnse guerrilla's gearresteerd. Later gaf de PLO-Lei- der Abu Iyad in Beiroet het be staan van zo'n komplot toe. Vol gens Al Achram maakten, op het moment dat Hoessein in het vlieg tuig naar Rabat stapte, een Jor daanse eenheid zich klaar om op te trekken naar het vluchtelingen kamp A-Wahdat, waar de kanon nen al vast gericht werden. Sadat verklaart: PARIJS (AP) Vier Palestijnse terroristen, die vorig jaar november in Doebai een Brits vliegtuig kaap ten en naar Tunis vlogen, bevinden zich in Libië. Dit vertelde president Sadat van Egypte aan d eParijse Figaro. 'Ik zal u iets openbaren', zei Sadat, 'zwij worden in Libië vastge houden, nadat Tunesië hen had overgegeven aan de Palestijnse be vrijdingsorganisatie. Ze zouden naar Cairo komen, maar dat is nooit gebeurd'. Aboe Ajad van de PLO onderhan delde met Tunis over het overdra gen van de terroristen. Zeven an dere Palestijnen (die uit Den Haag en uit Cairo naar Tunis werden overgevlogen) zouden eveneens aan de PLO worden overgeleverd. Sadat vertelde niet, waar die zeven zich thans bevinden. DURBAN (Reuter) Zuid-Afrika's zwarte bevolking zal nu zelf de taak op zich moeten nemen om verandering te brengen in het land', zo heeft Gatsha Boethelezi, donderdag in Durban verklaard waar een menigte van ongeveer duizend Afrikanen hem opwachtte na het topgesprek van de thuis landleiders met Vorster. De thuis landleider van Kwazulu verklaarde: 'Wij zijn niet langer bereid genoe gen te nemen met kruimeltjes die van de tafel van de farao vallen'. Hij vertelde voorts aan de menigte, dat hij geweigerd had zitting te nemen in een commissie, die tij-, dens het overleg door Vorster was voorgesteld om de zwarte migratie binnen blank gebied te bespreken met name het passenstelsel. 'Ik kon het niet over mijn harL; verkrijgen om in zo'n commissie' zitting te nemen', zei hij, 'zwarten zullen immers nimmer deze maat regelen accepteren die hen zo diep vernederen'. BELFAST (UPI, Reuter) In de Noord-Ierse hoofdstad Belfast be staat grote verwarring over een eventuele hervatting van het be stand dat op 22 december van het vorig jaar inging en werd verlengd tot 16 januari van dit jaar. Een woordvoerder van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) deelde in Belfast mee, dat de IRA begin volgende week bekend zal maken dat er opnieuw een bestand in acht genomen zal worden. Maar welingelichte kringen meldden gis teravond dat de havikken binnen de TRA er bij hun leiders op aan drongen geen nieuw bestand af te kondigen, tenzij de Britse regering belangrijke concessies doet. times Meredith uit Jackson (Mississippi) noemt zichzelf een beroepsrevo- itionair. 'Het is mijn roeping om de positie van mij en mijn soortgenoten veranderen, van ondergeschiktheid in superioriteit. Daar besteed ik al lijn tijd aan', verklaart hij. door RIMMER MULDER et klinkt nogal hoogdravend uit de ond van de kleine zwarte man, die met nette grijze pak op de sofa in de ïorkamer van zijn burgermanshuisje iet direct doet denken aan een onver- hrokken wereldbestormer. Toch meent eredlth wat hij zegt en hij heeft wel lig recht van spreken. Blanken in Mis- ssippi bevestigen volmondig, dat hij een warsligger is, voor wie je moet uitkij- 3n. In de kringen van de zwarten kan ij al evenmin op louter sympathie reke- m, omdat hij nogal eigengereid is. Met jn ideeën hoort hij thuis bij de radicale roming, die zich met slogans als 'zwarte acht' en 'zwart is prachtig' keerde te- m blank Amerika. Maar Meredith heeft ch nooit bij een bepaalde groep laten ilijven. 'Ik ben nooit deel gaan uitma- m van een partij of een echte organi satie. Dan moet je je aanpassen en ik blijf liever mijzelf', legt hij uit. Tegenover zijn soortgenoten kan hij zich er in elk geval over beroemen eens de aanstichter te zijn geweest van een con flict, dat blank Amerika wekenlang in de grootste opwinding heeft gehouden. Dat was in de nazomer van 1962. James Meredith, die net negen jaar had gediend bij de N Amerikaanse luchtmacht, kreeg toen het ongehoorde idee om zich te laten inschrijven aan de geheel blanke staatsuniversiteit van Mississippi in Ox ford. Natuurlijk werd hem die inschrij ving geweigerd, maar Meredith liet het er niet bij zitten en liep naar de rechter. In Mississippi hielp dat nog niets, maar hij bleef doorgaan tot hij van een federale rechtbank gelijk kreeg. Deze gaf de uni versiteit van Mississippi opdracht Mere dith toe te laten. Eenmaal op dat niveaü aangekomen liep de zaak snel uit tot een hevige botsing tussen de staatsregering van Mississippi en de centrale overheid in Washington. Op het hoogtepunt stroomden in Oxford duizenden heetgebakerde blanke zuider lingen samen om zwarte James de toe gang tot de universiteit te beletten. Zij kregen hem niet te zien, want James werd met een helikopter in het geheim naar de campus gebracht. Het universi teitsterrein werd daarna afgeschermd door een federate troepenmacht van 12.000 man, die door president Kennedy was ingezet. Het kwam nog tot een bot sing tussen federale troepen en burgers waarbij twee doden en honderdgewon den vielen. Neergeschoten antes Merediths tot nu toe weinig suc- esvolle weg in de politiek begon al in 967 toen hij zich door de Republikeinen andidaat liet stellen in een speciale ongresverkiezing tegen de schilderachti- e maar zeer omstreden figuur van Adam •layton Powell. James Meredith, die op dat moment we reldberoemd was, bleef daarna actief in het zwart verzet. Bij een protestmars, die hij een paar jaar later organiseerde, werd hij neergeschoten, maar hij kwam zijn verwondingen te boven. Vorig jaar probeerde hij in Mississippi een zetel voor het Huis van Afgevaardig den in Washington te verwerven. Als zwarte zonder geld en duidelijke organi satie was hij kansloos in een gewone campagne en daarom begon hij maar een geheel eigen strategie, waarmee hij bijna dagelijks de plaatselijke kranten en tele visie haalde. Meredith deed als Demo craat mee aan de voorverkiezingen en wilde vervolgens als onafhankelijke wor den ingeschreven voor de echte verkie zingen. Dat gaat niet in de VS. maar Meredith heeft daarover bij zo ongeveer alle beroepsinstanties geprocedeerd, zijn juridische steekspel bezorgde hem meer publiciteit dan alle andere kandidaten in Mississippi tesamen, maar hij is er ook bankroet door gegaan. 'Ik maak mij geen zorgen over mijn levensonderhoud. Je moet proberen te overleven met de mensen, voor wie de veranderingen, die jij wilt, er moeten komen', legt hij uit. Macht Met wat er nu verandert in Amerika ten gunste van de zwarten is Meredith lang niet tevreden gesteld. 'Het enige wat mij interesseert is de vraag: wie heeft de macht in handen. Dat zijn de blanken. En ik wil dat mijn mensen, de zwarte mensen, die macht in handen krijgen. Dat is mijn einddoel en wat er hier de afgelopen jaren is gebeurd is daarvoor niet belangrijk. 'De westerse christelijke samenleving is hiërarchisch opgebouwd, net als een leger, met supe rieuren en ondergeschikten', gaat Mere dith verder. 'In Amerika is voor het instandhouden van deze opbouw het be staan van verschillende rassen van we zenlijk belang geweest. De ondergeschik ten werden in hun positie gehouden op grond van hun ras.' Maar er zijn toch ook zeer'veel blanken, die niet tot de heersende, maar de on dergeschikte klasse behoren? 'Ja, maar de heersende groep is blank. Dq zwarten zullen nooit de kapitalisten kilnnen worden. Daarvoor is ons systeem te stevig gevestigd. De Amerikaanse sa menleving is altijd in beweging gebleven omdat er altijd weer nieuwe gebieden konden worden opgengelegd. Maar nu is er geen land meer te verdelen en er is geen goud meer te ontdekken. Alle land, alle hulpbronnen anes is al in het bezit van iemand. Wat er was is verdeeld en de zwarten zijn daar duidelijk niet bij geweest. Zij zitten niet goed, maar de meeste blanken evenmin. Tragisch is dat de zwarte zich niet keert tegen de groep, die de macht heeft, maar tegen De Blanke in het algemeen. Hij zet zich af tegen de blanken, die evenmin macht hebben. Dat komt doordat de onderdrukking op basis van ras de afgelopen twee-, driehonderd jaar zo sterk is geweest in Amerika.' De historische foto van Meredith, om hulp roepend na te zijn neergeschoten tijdens zijn eenzame mars door Mississippi in 1964. Zwart herenigen Meredith borduurt voort op deze bestaan de tegenstelling. Hij wil niet in de eerste plaats proberen de arme blanken en zwarten te verenigen, maar streeft naar mobilisatie van alle zwarte krachten. De grote opgave voor zwarte leiders is vol gens hem 'het hergroeperen van de over de wereld verspreide zwarte macht.' Met klem wijst hij er op, dat de zwarten niét vrijwillig naar de VS zijn gekomen. Met geweld zijn zij overgebracht van hun continent Afrika naar Amerika, waar zij werden gebruikt voor een samenleving, die door blanke Europeanen was inge richt. 'De leiders van nu moeten daar overheen een brug slaan naar dé eigen geschiedenis van het zwarte volk.' De positie van de zwarten is over de hele wereld ongeveer gelijk, meent Meredith. 'Overal in de wereld hebben de blanken de rijkdommen en de beslissende macht. Hier in Amerika, maar ook in Afrika. In Afrika bestaat nog het koloniale mecha nisme. Het heeft een andere naam ge kregen. Er is een andere regering, maar het apparaat, dat in de koloniale tijd werd opgezet om de blanken te helpen, werkt nog. Het apparaat beschermt de belangen van de commercie, die werkt voor de blanken. De meeste Afrikanen staan daar buiten.' Hoe kan de zwarte Amerikaan zijn Afri kaanse broeder helpen deze verhoudingen te veranderen? 'Het ontwikkelen van leiderschap is het essentiëelste. Het grootste probleem voor de zwarten is op dit moment gebrek aan leiders. Onze kracht ligt in Afrika, maar de grote impuls moet uit de VS komen. Vergeleken met Afrika zijn wij, zwarte Amerikanen, rijk. Wij hebben technische kennis en een grote militaire macht. Met het zwarte segment uit de Amerikaanse strijdkrachten zou je bij wijze van spre ken heel Afrika in een paar dagen kun nen veroveren. Ik zeg dat alleen maar om aan te geven hoe zwak Afrika nog is. Maar er zijn hulpbronnen genoeg en wij met onze Amerikaanse kennis zouden die kunnen ontwikkelen. Nu verdwijnen de opbrengsten. In Afrika gaan alle wegen naar de kust en vandaar naar Europa en Amerika. Je zou eens moeten beginnen met het verbeteren van de verbindingen binnen Afrika. Daarmee zou het hele beeld al veranderen. Ga eens na welke rol de spoorwegen van oost naar west in de ontwikkeling van de Verenigde Staten hebben gespeeld' Ontwikkelingshulp In Europa en de VS menen veel blanken de arme landen te helpen met kennis en geld voor ontwikkelingsprojecten. Hecht u daar veel waarde aan? 'Voor de hereniging van de zwarte krach ten is die ontwikkelingshulp niet belang rijk. Niemand doet iets wat, op langere termijn, tegen zijn eigen belang zou zijn. Met die hulp geven de blanken niet echt macht uit handen en daarom is ons doel er in feite niet zo mee geholpen. Maar ik vind het wel gunstig. Ik keur elke vorm van hulp van rijk aan arm goed. Dat is gewoon een eis van beschaving, meer niet. Aan voorspellingen over de snelheid, waarmee het door hem gewenste zwarte eenheidsfront op te bouwen is, waagt Meredith zich niet. De olielanden hebben weliswaar de blanke heerschappij een flinke deuk bezorgd, maar zwart Afrika dreigt evenzeer tot de slachtoffers te gaan behoren van deze door Arabische bewustwording ingegeven aanval. Bin nen de VS zal de zwarte bevolking naar verhouding het zwaartste lijden onder de economische malaise, waarvan het diep tepunt nog lang niet bereikt is. Mis schien dat in deze bange tijden de soli dariteit tussen zwart Amerika en zwart Afrika groeit. Meredith hoopt daar een beetje op, maar geeft toe dat het ook dan nog wel een zeer lange weg zal zijn naar zo'n zwart wereldfront. Er zit wei nig schot in, zowel in de VS als in Afrika. De belangstelling voor Afrika bij de Amerikaanse zwarte jeugd is niet groot, zo is ook Merediths Indruk. 'Ik ben al erg blij dat zowel in de VS als in Afrika het zwarte potentieël zich aan het ontwikkelen is, terwijl de blanken steeds grotere moeilijkheden krijgen,' zo besluit Meredith ietwat berustend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9