Atoomstrategie barst van tegenstrijdigheden dichtbij Dmmentaar tel? Amerikaanse onderzoekers vermoeden: Links autoverkeer: minder wervel stormen Onderzeeboten blijven stabiele factor versum IV het weer Rooie neuzen weerrapporten Sneeuwbericht Waarnemend burgemeester in Eygelshoven benoemd roerstaafje in een ideeënbus gr etch en naamkaartje piëta hondje spoelen 4w, /KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 BINNENLAND T5-K7 lord voerders van de regeringsge- progressieve fracties in de Kamer hebben zich er deze bitter over beklaagd dat de l|en-democraten zich uitsloven, de ie li ;ch en van het kabinet tot herziening iet staatsrecht de grond in te P zonder erbij te vertellen op TL wijze onze staatsinstellingen wèl moeten worden vernieuwd en past om helderder en beter te v a functioneren. Staat er niet in 'Schets van voor deze regeringsperiode, dat jopvloed van de kiezers op de stelling van het kabinet moet n vergroot en dat verdergaande ikkeling door het optreden van patijen in het palement moet tegengegaan? Wat hebben de Mn-democraten tot dusverre ge- om van deze schone beloften er -prht Met dit schetje illustreren Isaacs en zijn mede- bo ogressieven hebben enig recht, 3 v spreken. Men behoeft nog niet werkers hun idee over het ontstaan van het be- de overigens niet door de gin van wervelstormen, in de middenberg van hken partijen geautoriseerde autowegen. »m van beleid' erbij te halen om e stellen, (lat .de christen-demo- ten tijde van het kabinet-De hebben meegezongen in het koor taatsrechtvernieuwers en dat zij in nagelaten, van dat gezang ook iets te laten naklinken in wetge- initiatief. Wel heeft de KVP een 'tr itwerp tot verhoging van de empel opgebracht, maar dat niets te maken met de ook door risten-demoóraten begeerde ver- van de kiezersinvloed op de igsvorming. De enige christen haat die terzake de handen uit >uwen heeft gestoken, is minister lay Fortman die in het kabinet- lyl het hol van de leeuw scussie met de progressieven en Igens in de Kamer het hol 'ee leeuwen de discussie met eestverwanten heeft aangedurfd, lat terwijl de heer De Gaay lan vijf jaar geleden ternauwer- heeft meegezongen, moeten de progressieven niet te klagen. Zij hebben destijds veel 'erk op het gebied van de staats- ilijke vernieuwing verricht, maar ij hun plannen in die mate met lolitieke aspiraties en pretenties Altigd, dat zij er echt niet van n opkijken wanneer de christen- xaten die nu hartgrondig in lementen laten vallen. t)at de en-democraten hier een rekening 'Oi vereffenen' 'IS te binder onbe- lijk waar de progessieven van- hfnog de gekozen formateur en het tenstelsel nadrukkelijk in eikaars Md en verlengde willen zien. Dat iet anders betekenen dan dat zij ;en positie die de christen-demo voor zichzelf opeisen, willen iten. Dat minister De Gaay lan er naar eigen opvatting in is Ig< gd, de progressieve plannen van Sajinti-confessioneel karakter te ont- verhindert de christen-democra- iet, het zaakje nog altijd niet te luwen. hopen dat het slotgevecht van week in de Tweede Kamer de het-elkaa r-naar-het-1 even - definitief heeft afgesloten en dat LONDEN (Reuter, UP1- Het lijkt erop dat de Amerikanen zich een fors aantal wervelstormen zelf op de hals halen door in auto's te rijden, al dus vier Califomische onderzoekers. Tussen de beide verkeersstromen op een autoweg ontstaaii luchtwervelingen die het begin van zo'n storm kunnen zijn. Die wervelingen draaien tegen de wijzers van de klok in. de favoriete richting van wervelstormen op het noordelijk halfrond. Als belangrijke aanwijzing voor hun veronder stelling voeren John D Isaacs en medewerkers in het wetenschappelke tijdschrift Nature aan. dat in Amerika op zaterdag aanzienlijk minder wervelstormen worden geregistreerd dan op an- dere dagen. s Zaterdags is namelijk ook het ver- i keersbeeld anders: 'iedereen' gaat de stad uit en er ontstaan dus minder wervelingen tussen te gen elkaar in gaande verkeersstromen. Als de vier Amerikanen gelijk hebben, is daar- mee ook verklaard waarom het aantal wervel- stormen nu zes maal zo groot is als veertig jaar ■V geleden. Dat zou gekomen zijn door de groei van het. autoverkeerRoeiend vinden zij ook. dat wer- j velstormen tegenwoordig meer voorkomen in de oostelijke staten, waar meer mensen wonen en dus meer auto's rijden. Zij suggereren dat het aantal wervelstormen zou afnemen wanneer Amerika en de rest van het noordelijk halfrond, zou overgaan op links ver keer. Dat veroorzaakt wervels die met de klok meedraaien en zich lang niet zo makkelijk tot een ivervelstorm kunnen ontwikkelen. Om de zelfde reden zouden Australië. Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika juist op rechts verkeer moeten over schakelen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De strategie van de kernbewapening in de jaren zeventig, is een zo bizarre hoop te genstrijdigheden geworden, dat je het iemand nauwelijks, kwalijk kunt nemen als hij gelooft dat de militaire theoretici krankzinnig geworden zijn. We hebben op het ogenblik een bewapeningswedloop die zich versnelt naar mate de oost-westverhouding beter wordt. We hebben onderhandelingen over beheersing van de bewapening die in feite het aantal aan beide kanten opgestelde wapens vergroten. In strijd met de algemeen aanvaar de militaire opvatting zien we nu dat wapensystemen de strategie be palen in plaats van andersom. En tenslotte berust de geldende strate gische leer in Amerika raketten gericht op Russische raketbases op de wens om atoomwapens te hebben die in een oorlog bruikbaar zijn, in plaats van wapens die de tegenstander van het voeren van oorlog afschrikken. Die leer berust op de aanname dat een beperkte kernoorlog mogelijk is zonder de totale vernietiging op te roepen. Maar daarvoor is nodig dat de an dere partij de 'spelregels' aan vaardt. Niettemin ontkennen de Russen nadrukkelijk dat zij de re gels van dit merkwaardige spel in derdaad aanvaarden. Onderzeeboten Tot deze verbijsterende overpein zing komt Andrew Mack in een commentaar in het Britse tijd schrift New Scientist. Aanleiding daartoe is het verschijnen van een studie van het Internationaal insti tuut voor vredesonderzoek in Stockholm (SIPRI) over de tech niek van het bestrijden van onder zeeboten. Dat lijkt een zijsprong, maar het heeft inderdaad alles met het strategische overwicht te maken. Een kernbegrip in het strategisch denken is namelijk de 'counterforce capability', het vermogen, de stra tegische kernwapens van de tegen stander in één klap uit te schake len, en daarmee zijn nucleaire wraakneming te voorkomen. Naar mate het aantal meervoudige kern koppen toeneemt, zodat met één raket een aantal lanceerplaatsen tegelijk kan worden bestookt, wordt het 'counterforce' vermogen dichter benaderd. Volgens een eerdere stu die van het SIPRI zijn de Verenig de Staten zo ver nog niet, en de Sowj et-Unie nog lang ,niet. Maar de laatste afspraak over wapenbeheer sing (Wladiwostok), laat beide lan den daartoe wel ongeveer de ruim te. Een van de meest klemmende te genstrijdigheden in het strategische denken is, dat bij dit soort overwe gingen de door onderzeeboten ge lanceerde atoomraketten buiten be schouwing plegen te blijven. Het is technisch niet mogelijk, ook de tientallen rondvarende onderzeebo ten in een 'eerste klap' uit te scha kelen, omdat hun positie niet of onvoldoende nauwkeurig kan wor den bepaald. De aangevallen partij kan dus toch altijd nog iets en zelfs verwoestend veel terug doen. Daarmee is dus eigenlijk het oude 'evenwicht der verschrikking' veilig gesteld en het begrip 'counterforce capability' tot een merkwaardig schaduw-idee teruggebracht. Tenzij de opsporingsmethoden voor onder zeeboten in de afzienbare toekomst dramatisch zouden verbeteren, ten zij, zoals het wel eens wordt uitge drukt, de oceanen doorzichtig zou den worden. Dat is de achtergrond van SIPRI'S beslangstelling voor de huidige stand van de techniek der onder zeeboot bestrijding, en vooral ook voor de vooruitzichten op funda mentele verbetering daarvan. Stabiele toestand Om een lang verhaal kort te ma ken: het instituut komt tot de con clusie dat de toestand in wezen stabiel is. De beste prestatie waar toe de Amerikaanse batterijen van onderwatermicrofoons in staat zijn, is de vaststelling dat ergens binnen een cirkel van negentig kilometer een onderzeeboot zit. Maar dat is een onvoldoende basis om die ook op een gekozen tijdstip te kunnen uitschakelen, laat 'staan om dat met een groot aantal onderzeeboten te gelijk te doen. En er is niets aan de technische horizon te bekennen, dat daar veel verandering in zou kunnen brengen. De toestand wordt zelfs stabieler, aldus het SIPRI. Beide supermo- gendheden zijn namelijk doende, het bereik van hun onderzeebootra ketten te vergroten tot 13.000 kilo meter. Dat betekent dat ze, opere rend vlak voor de eigen kust en dus goed te verdedigen, hun doelen op het andeoe continent kunnen be stoken. Ze hoeven niet meer in volle zee' verstoppertje te spelen. Zelfs als de 'mythologische' door braak in onderzeebootbestrijding er toch zou komen, zouden de kern duikboten er niet door hoeven te worden bedreigd. En dat roept dan weer aandacht op voor een andere merkwaardigheid in de denkwijze van dé nucleaire strategen. Gegeven deze stabiele si tuatie, zou het denkbaar en dus heilzaam zijn, om alle andere stra tegische kernwapens dan verder maar te vergeten. Want alleen die onkwetsbare onderzeevloten zijn al vele malen te groot voor de drei ging met vernietiging van de te genstander die in het schema van de wederzijdse afschrikking de vre de zou garanderen. Maar dat is kennelijk een te simplistische ge dachte om onder militaire petten wortel te kunnen schieten. r Vessieven en cliristen-democraten hij r al te veel wederzijdse wrok an samenwerken om toch nog iets iet beoogde doel het verhelde- verbeteren van de staatsinstel- te kunnen redden. Het kabi- eeft het goede voorbeeld gegeven zonder rancune toe te zeggen dat al blijven zoeken naar mogelijk- om dit te bereiken. is waarschijnlijk, dat Hilversum le nieuwe radiozender met voor lijk klassieke muziek) straks een geringe luisterdichtheid zal 1< en gering althans gezien in de ludingen, waarmee in Hilversum elangstelling voor zulk soort za- nu: wordt gemeten. is het te hopen dat het in het r zover zal komen, want ten eerste et hoe gering vergelijkenderwijs langstelling voor deze Nederland ok zal blijken te zijn toch in ute getallen gezien gaan om en- tienduizenden luisteraars (een concertzalen vol) en ten tweede: idio is nu eenmaal in dit televisie- erk het medium bij uitstek gewor- dat zich kan en mag richten op bedienen van minderheden. Dat (en mag) nuchter gezien alleen al at de kosten van radiouitzendin- betrekkelijk laag zijn. Hiversum ort loeft ons financieel de kop niet te in. is ook te hopen dat het experi- van Hilversum IV mede zal Bsc len gebruikt om aan alle Neder- ers iets door te geven van wat er in de randstad zich in de concert- afspeelt. Dat kan dan voor heel orkesten buiten die randstad een kei zijn zich duidelijker te profile- slottc radio is er (kan er zijn!) om al minderheden te bedienen en ice te verlenen. Laat het experi- met Hilversum IV daarom mede en om na te gaan in hoeverre er meer AM- en FM-zenders kunnen den ontkoppeld en ten behoeve wie er dan gebruik van kan den gemaakt. Van onze weerkundige medewerker De lucht die gisteren onze konen en neuzen rood kleurde was afkom stig uit Canada. Daar is het volop winter en dat was aan de gure westelijke ivind goed te voelen. Toch was die lucht op z'n lange oceaanreis naar ons toe flink opge warmd. Terwijl de Canadese lucht met strenge vorsttemperatuur Oce aan kiest laat zij in ons land tem peraturen van 7 tot 8 graden Celsi us toe en dat is tenslotte nog altijd drie gr. C. boven normaal. Westelij ke winden voelen niet altijd zo kil aan. In de meeste gevallen worden ze dan ook gelanceerd door het Azoren-hogedrukgébied en zijn ze afkomstig van zuidelijke breedten van de Oceaan en dus ook vochti ger. De lucht van gisteren had een rela tieve vochtigheid van 75 procent, waardoor ze voor het gevoel kouder was dan de thermometer aanwees. Een diep lagedrukgebied boven het noordelijk deel van de Oceaan dat een grote uitgebreidheid heeft, is oorzaak van deze circulatie, waarbij een Canadees hogedrukgebied een ruggesteun vormt. Al met al komt er nog steeds maar weinig vërande- ring in het huidige weertype. In de Oceanische circulatie komt vandaag een storing mee met regen en mot regen, morgen kan het ook hier en daar regenen of vallen er enkele buien. In Ierland (Valentia) daalden de barometers gisteravond stevig met 4 millibar in drie uur. Het weer- schip I ten zuiden van IJsland meldde een westerstorm van 9 tot 10 Beaufort bij plus 2 gr. C. Het is de laatste dagen niet zo gemakkelijk geweest om het weer trefzeker te voorspellen. 'Zelfs meer dan drie uur vooruit is al lastig', aldus de meteorologische dienst van de vliegbasis Leeuwarden met betrekking tot het weer tijdens de Europese kampioenschappen schaatsen in Heerenveen, kennelijk doelend op de zeer snel tot ontwik keling gekomen depressie bij Schotland, gevolgd door luchtdruk stijgingen van 11 millibaar in drie uur tijds op de Hebriden, donderdag- gavond. Joop ten Tonkelaar van het KNMI stélde in de tv-documen- taire over elfstedentochten, dat on der normale omstandigheden vier dagen vooruit de uiterste limiet is. Toch geven wij hier ook de progno se van de Londense weerkundigen half bew. 8 2 onbewolkt 8 2 onbewolkt 7 2 zwaar bewolkt 7 10 onbewolkt 8 2 zwaar bewolkt 8 5 onbewolkt 8 3 licht bewolkt 7 9 onbewolkt 7 4 licht bewolkt 8 5 regenbul 4 0.6 half bewolkt 12 0 half bewolkt 12 0 onbewolkt 12 0 regen 9 0.1 zwaar bewolkt 12 5 onbewolkt 8 2 regen 7 0.8 regen 6 3 zwaar bewolkt 3 3 geheel bewolkt 5 0 regenbul 4 4 gehel bewolkt 13 4 geheel bewolkt 6 0 onbewolkt 10 0.4 regenbul 6 4 licht bewolkt 14 0 regen 8 0.5 zwaar bewolkt 13 0 sneeuwbui 3 1 zwaar bewolkt 10 1 zwaar bewolkt 14 2 geheel bewolkt 8 0.5 sneeuwbui 4 0.1 regen 4 0.3 regen 7 0.1 zwaar bewolkt 15 0 half bewolkt 18 0 half bewolkt 19 1 licht bewolkt 15 0 in hoofdzaak gebaseerd op statisti sche gegevens en geselecteerd door de computer, geldig tot half februa ri. Er worden overwegend westelij ke weertpyen verwacht, maar in de eerste februarihelft ook een of meer kou-invallen. Ver gelijking sja ren qua algemene circulatie zijn 1910, 1932, 1937 en 1952. jaren waarin februari normaal of boven normaal getemperatuurd was. IJsland had gisteren een bijzondere roerige dag vooral de zuidelijke ge bieden. Vestmannaeyjar meldde gistermiddag een oostzuidooster or kaan van gemiddeld 117 kilometer per uur, gisteravond zelfs een oos terorkaan van gemiddéls 135 kilo meter per uur, bij matige sneeuw val en de barometer op 961 milli baar, 4.3 millibaar in drie uur tijd zakkend. In do bergen van Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Oost- Frankrijk is er weinig verandering. Alleen in de hogere lagen is winter sport goed mogelijk. De. temperatu ren blijven boven normaal: Linz en Innsbruck gistermiddag 8 gr. C., Milnchen 9 graden en Graz 10 gr. C. V-C ZONNIG *rV OPKLARINGEN REGE JL..., BEWOLKING MIN. TEMP. WINDRICHTING Amsterdam De Bilt Dee len Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorea Milnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis HOOG WATER VOOR ZONDAG 26 JA- VUssingen: 0.33-13.01, Haringylletslulzen 2.13-14 35, Rotterdam: 3 .14-15.46, Scheven- lngen: 1.48-14.09, IJmulden: 2.21-14.42. Den Helder: 6.21-21.11. Delfzijl: 10.46- 23.12 HOOG WATER VOOR MAANDAG 27 JA- VlYssïngen: 1.24-13.48. Harlngvlietslulzen: 3.07-15.25, Rotterdam: 4.06-16.39. Scheven- ingen: 2.42-14.57, IJmulden: 3.1o-15.30. Den Helder: 7.30-19.52. Harllngen: 9.51- 22.04, Delfzijl: 11.43-0.00. Van een verslaggever MAASTRICHT De commissaris van de koningin in Limburg, mr. dr. Ch van Rooy, heeft gisteravond de burgemeester van Bocholtz, mr. J. H Ch. Persoon, met ingang van vandaag benoemd tot waarnemend burgemeester van het Zuidlimburg se Eygelshoven. Op 1 februari loopt de ambtstermijn van burgemeester Janssen af en zal hij zoals hem gisteren schriftelijk door minister De Gaay Fortman van binnenland se zaken is meegedeeld niet lan ger burgemeester van Eygelshoven zijn. Dit in verband met eerder gebleken bestuurlijke fouten in gemeente begrotingen sedert 1972. onder redactie van loessmit Daar moet toch wat aan gedaan kunnen worden, dacht Philips- medewerker Piet van Langerijt. toen er weer eens kortsluiting was. En op een dag vond hij het ei van Columbus. We moeten die kale bougiekabel isoleren, stelde hij zijn bazen voor, dan heb je geen last meer van kortsluiting. Het bleek een schitterend idee dat heel wat kosten bespaarde en Van Langerijt kreeg drie rijksdaalders als beloning. Het was het eerste bruikbare idee dat Philips in z'n 5'opmerkingen bus' kreeg, een hele tijd geleden. Want die 'opmerkingenbus' heet al lang 'ideeënbus' en voor een goed idee wordt niemand meer met 7,50 afgescheept. De inval len die maar weinig geld of tijd uitsparen, worden nu beloond m.et. vijftig gulden, de top-ideeën met tienduizend. Precies vijftig jaar is het vol gende maand geleden dat de 'bus' geboren werd. Er hangen in Nederland zo'n vierhonderd bus sen. in alle Europese vestigingen samen een kleine duizend. Alle personeelsleden, hoog of laag, op de ladder kunnen er hun be denksels instoppen, daartoe aangevuurd door de personeels bladen, ze maken er vaak ge bruik van. In 1973 is er bijna ééndriekwart miljoen gulden uitgekeerd voor slimme in/vallen die het bedrijf alleen al dat jaar wel voor achttien miljoen voor deel opleverden. Hoeveel er in de afgelopen vijftig jaar in to taal bespaard is door wat het Dolores. Jay uit Elkton in de Amerikaanse staat Virginia, vrouw van een methodistenpre- dikant en moeder van vier kin deren, heeft nooit een woord Duits geleerd. Toch vertelde èe onder hypnose in vloeiend Duits dat ze een eeuw geleden Gret- chen Gottlieb heette en als dochter van de burgemeester van het plaatsje Eberswalde op haar zestiende jaar vermoord is. Gretchen Gottlieb werd ontdekt /tóen ds. Carroll Jay zijn vrouw in 1970 onder hypnose bracht om een zware hoofdpijn weg te werken. Ze beschreef toen uit voerig (in het Duits) de omge ving waar ze geleefd had en de omstandigheden waaronder ze vermoord zou zijn. Er zijn intus sen wel tien plaatsjes gevonden dieEberswalde heten en eentje dicht bij Oost-Berlijn, in het hart van Oost-Duitsland, lijkt er het meest op. maar dat maakt het nazoeken niet makkelijker. Mevrouw Jay kan het voorval zelf niet verklaren. 'Er zijn veel dingen die we niet begrijpen', zegt ze, 'maar ik geloof niet in occulte zaken, evenmin als in reïncarnatie. Ik wil er liever niets mee te maken hebben'. Wel is ze van plan een boek te lezen over een vergelijkbaar ge val van twintig jaar geleden. Toen vertelde een andere Ame rikaanse huisvrouw in een Iers dialect, dat ze twee eeuwen te voren als Bridey Murphy in een Iers dorpje geleefd had. Dertig jaar geleden raakte 'Charles Jamieson' zijn geheugen kwijt en nu hij in een zieken huis van Boston is overleden, is zijn ware identiteit nog niet ontdekt. Dat hij desalniettemin als meneer Jamieson bekend stond, kwam doordat hij een kaartje met die naam op zak had, toen hij begin 1945 van een reddingvlot. ergens op de Atlan tische Oceaan werd opgepikt. Volgens het kaartje was deze Jamieson in 1898 geboren en zou hij nu bijna 77 moeten zijn, maar nooit heef tmen met ze kerheid kunnen vaststellen dat kaartje en man bij elkaar hoor den. personeel bedacht valt nauwe lijks te becijferen, maar die be zuiniging moet wel in de vele honderden miljoenen lopen. De meest simpele ideeën zijn vaak de beste. Zo werd bij Phi lips al voor de oorlog bij een kopie koffie in plaats van een lepeltje een glazen staafje gege ven dat binnenshuis van afval- as werd gemaakt. Die dingen waren nogal lang, vielen vaak van het schoteltje en braken dan. Pas na bijna twintig jaar kwam een koffiemeisje op de gedachte dat een korter staafje niet zo gauw zou vallen. Resul taat: veel minder gebroken staafjes en natuurlijk veel min der materiaalkosten. Rehalve de 'opmerkingen' van het koffiemeisje en die bougie- isoleerder gleden er in die vijftig jaar nog zo'n 235.000 ideeën in de bussen. Maar wie denkt dat daar iets leuks aver stofzuigers, t.v.-toestellen, schuim in de af wasmachineeen krulletje in de haarkrultang of een frutseltje aan een koffiezetmachine tussen zat, heeft het mis. Alle 235.000 ideeën waarvan, overigens 65 procent niet uitvoerbaar bleek) hebben betrekking op de machi nes waarmee die apparaten ge maakt worden, zodat ze er snel ler en dus meer geproduceerd kan worden en gerepareerd. Het lijkt een wat saaie bedoening, maar het is bij de instelling van de ideeënbus natuurlijk ook niet begonnen om de lol, maar om kostenbesparingEn dan zijn de ideeën soms zo goed dat er vorig jaar zesmaal het maximumbe drag (f 10.000) voor uitgekeerd werd en 402 keer duizend gulden of meer. Misschien dat daardoor de t.v. of die koffiezetmachine toch een paar gulden goedkoper gebleven is. Een schatje noemt mevrouw Mary Miller haar Ierse wolfs hond Rufus die haar. ondanks z'n jeugd (acht maanden) al aardig boven het hoofd groeit. Ze heeft deze hond voor zover bekend het grootste ras ter we reld aangeschaft omdat ze zich in haar Califomische woon plaats Salinas niet veilig meer voelde. Er wordt in haar buurt zo vaak ingebroken, dat me vrouw Miller besloot een waak hond te kopen en blijkbaar zijn beide partijen erg gelukkig met haar besluit. Het vrouwtje heeft nog maar één probleem: een hek te laten maken waar Rufus niet overheen kan. De uit Hongarije afkomstige Au straliër Laszlo Toth (35). die drie jaar geleden in de basiliek van Sint Pieter (Vaticaanstad) Michelangelo's Pleta ernstig be schadigde. is ontslagen uit de inrichting voor geestelijk ge stoorden, waar hij de laatste twee jaar heeft doorgebracht. Met een hamer heeft hij inder tijd hele stukken van het beeld geslagen, maar die beschadigin gen konden volledig hersteld worden. De Piëta staat nu be trekkelijk veilig achter glas en Toth is als ongewenste vreemde ling naar Australië gebracht. 'Spoelt u maar', sprak tandarts George Gantz in zijn spreekka mer in Detroit tegen zijn net afbehandelde patiënt. Maar in plaats van dat de patiënt opge lucht een slokje water pakte, greep hij een pistool en drukte dat de tandarts onder de neus. Zijn vriendin die in de wachtka mer had gezeten, kwam ook bin nen en samen gingen ze er met het kasgeld en een gouden hor loge vandoor. En passant beroof de het tweetal ook nog even de concierge en een wachtende pa tiënt. Het was voor het eerst dat een overvaller zich eerst netjes liet behandelen, maar al de zes de keer binnen een jaar dat de tandarts in zijn praktijk beroofd werd. Gelukkig zijn de tarieven die hij berekent, hoog genoeg om de schade te kunnen dragen. 'Om eerlijk te zijn. geloof ik niet in jouw nieuwe autowas.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7