Ichuld nekt Utrechts ezondheidscentrum oor gastarbeiders F. Diemer neemt afscheid prostitutie apart MIJN ZOON, EEN VREEMDE omber vooruitzicht teeds minder plaatsen oor onderwijzers Geldboete vervangt korte straf edietgarantie werd geweigerd n METZLER- Heroïne gevonden 'Gevaar in westen voor overspannen raken arbeidsmarkt' Schotse schone Man en vrouw aangevallen met scheermes Schiedam heft belasting op rijkswegen ^een spreiding van 'betaalde liefde' over Arnhemse wijk Criminaliteit in wijk ver boven het gemiddelde Aangrijpend boek van een moeder wier zoon anders is... UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER UW/KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 BINNENLAND T3-K5 een verslaggever tl RECHT Het gezondheidscentrum voor buitenlanders in Utrecht gaat 1 februari dicht. De sub- egevers (rijks en ziekenfondsraad) hebben geweigerd het in financiële moeilijkheden verkerende M tram, (een landelijk nog niet vertoond experiment) tot einde 1976 een kredietgarantie van ,000 gulden te verstrekken. onze onder wijsredactie I HAAG Een van de gevolgen van hèt feit dat er steeds miri- kinderen geboren worden, is de teruglopende behoefte aan 3erwijskrachten. Een gevolg daarvan weer is dat er in de ko- nde jaren een aanzienlijk overschot aan kleuterleidsters en on wijzers zal ontstaan. commissie prognose kleuter- e« ^'iison der wijs (waarin onderwijs- gi organisaties, ambtenaren van ministerie van onderwijs en het traal bureau voor de statistiek jitegenwoordigd zijn) heeft een g, port gepubliceerd, waarin voor- 5l,lge voorspellingen over de aan- g en leerlingen en de daarvoor biiodi-gde leerkrachten gedaan ti 'den over de periode 1974-1978. t de kleuterleidsters betreft, zegt rapport dat verwacht mag wor- dat één op de drie leidsters die een kleuteropleidingsschool af- deren geen aanstelling als kleu- eidster zal kunnen krijgen. Dit r al verwacht de commissie een rschot van 845 leidsters, in 1976 in 1977 worden dat er 837 en 1978 kan een overschot van 652 uterieidsters tegemoet gezien ,rden. Het aantal kinderen van 4, en 6 jaar dat kleuteronderwijs gt zakt van 505.178 in 1974 tot ;ti!.062 in 1980. De prognosecom- ,k ssie heeft in haar berekeningen subsidie zou worden verstrekt voorwaarde, dat het centrum part-time personeel zou wor- voortgezet. Volgens het stich- jsbestuur van het centrum was niet mogelijk. 650 buitenlanders, die als patiënt het gezondheidscentrum ston- februari uitzien naar een andere huisarts, iets wat volgens voorzitter E. M. Jansen van het stichtingsbe stuur, wel zal lukken. Hij vindt het overigens een bijzonder droevige zaak, dat het in mei vorig jaar begonnen experiment nu op een geldkwestie is gestrand. ingeschreven, moeten nu per 1 Het centrum waaraan behalve een geen rekening" gehouden met de mogelijkheid van toelating van kinderen van 3 jaar en tien maan den. "Raad eens wat tante ons ge tuurd heeft. Het is iets van oud (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Dalend Voor de onderwijzers ziet dé toe komst er even somber uit. Waren er vorig jaar nog 1367 onderwijzers voor het basisonderwijs en het bui tengewoon onderwijs te weinig, dit jaar verwacht de commissie al een overschot van 446 onderwijzers, in 1976 worden er 112 overtollige on derwijzers verwacht, in 1977 241 en voor 1978 verwacht de prognose commissie 631 onderwijzers die geen werk kunnen vinden. Verder vraagt de commissie zich af of het tekort aan onderwijzers van het afgelopen jaar niet een schijnbaar tekort is, omdat er vermoedelijk een aantal afgestudeerden van vo rige jaren naar een functie bij het onderwijs uitziet en omdat er mis schien een groter beroep op de in 1974 afgestudeerden zal kunnen worden gedaan dan in de werkhy pothesen van de commissie bere kend kon worden. Als er bij voorbeeld ingrijpende wijzigingen in de klassegrootte zouden komen, of als er meer leidsters en onder wijzers andere dan. 'les-taken' bin nen het onderwijs zouden krijgen, zouden er minder leidsters en on derwijzers werkloos blijven. EINDHOVEN De gemeentepolitie van Eindhoven heeft gistermiddag bij een inval in De Poort van 't Kleef, een café in de binnenstad, vijftig gram heroïne, enkele tien tallen grammen hash en een aantal peppillen gevonden. In verband daarmee zijn twee ver dachten aangehouden. Het Zijn me vrouw N. M. van A. (35) en R. van D. (19), beiden uit Eindhoven. arts ook twee tolken waren verbon den, was speciaal opgezet om de nieuwkomers onder de buitenlandse werknemers, die veelal met taalpro blemen worstelen, toch vrij makke lijk hun weg naar een huisarts te laten vinden. 'Deze mensen komen nu in eerste instantie in de kou te staan en dat is bijzonder kwalijk', aldus de heer Jansen. Fouten Hij wil niét verhalen, dat het stich tingsbestuur fouten heeft gemaakt en in zekere zin ook schuldig is aan het stranden van het experi ment. Het Centrum was namelijk destijds op part-time basis opgezet, maar de werkzaamheden namen (mede door de contact-moeilijkhe den) zoveel tijd in beslag, dat al gauw personeel met een volledige dagtaak in dienst werd genomen. Het stichtingsbestuur heeft toen verzuimd- onmiddellijk bij de subsi diegevers aan de bel te trekken. 'Dat was fout, maar we zijn ook maar een stelletje amateurs', zegt de heer Jansen. Het financiële ge volg: het centrum sloot 1974 af met een ton schuld. In een verklaring zegt het.:stichtingsbestuur de indruk te hebben, dat mede door de terug gang van de economie in ons land, de belangstelling van de overheid voor de buitenlandse werknemers vermindert. Van onze. sociaal-economische re dactie SITTARD Het pleidooi van de werkgeversorganisaties de werkge legenheidsproblemen met algemene maatregelen te bestrijden heeft het risico dat de arbeidsmarkt in het westen op een gegeven moment weer overspannen raakt, terwijl een gebied als Limburg in de kou blijft. De voorzitter van liet NKV, de heer W. Spit heft dit gisteravond ge zegd bij de installatie van de 'kon- taktgroep werkgelegenheid' van het NKV in Limburg. Volgens de heer Spit zit dit gevaar niet alleen in het pleidooi van de werkgevers, maar zit het als het ware in de economie gebakken. 'De economie ontwikkelt zich volgens eigen kapi talistische patronen en doet daar mee tekort aan menselijke belan gen', aldus de NKV-voorzitter. Hij wees erop dat in al die jaren dat de werkloosheid in Limburg een van de grootste problemen werd zich in andere delen van het land (speciaal in de randstad) een eco nomische wildgroei heeft ontwik keld die de leefomstandigheden in de industriële centra van ons land steeds slechter maakte. 'We zullen daarom onze inspanningen moeten verdubbelen om het investeringsbe leid op maatschappelijker doelstel lingen te richten. We moeten de economie democratischer organise ren en er vooral op uit zijn om de werkgelegenheid zo goed mogelijk te spreiden'. Miss Schotland, de 24-jarige Ca therine Robertson, kwam gister middag aan in Amsterdam. Zij is naar de hoofdstad gekomen om een tombola te leiden, waar van de opbrengsten bestemd zijn voor herstelwerkzaamheden van de Engelse Kerk op het Begijn? hof. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Korte vrijheidsstraf fen zullen binnen afzienbare tijd worden teruggedrongen. Hiervoor i de plaats zullen, waar mogelijk geldboetes worden gegeven. De mi nisterraad heeft gisteren in de kabi netsvergadering een wetsontwerp van deze strekking, dat door de commissie-vermogensstraffen is voorbereid, goedgekeürd. Door dit wetsontwerp zullen, als dit door het parlement wordt aangeno men, minder vrijheidsstraffen wor den gegeven. Tevens wordt het mo gelijk om geldboetes in termijnen te betalen. Daarnaast zal ook kun nen worden beschikt over het te goed van bank- of girorekeningen van e«-n veroordeelde, zonder dwangbevel. De ministerraad besloot gisteren ook een aanvullend bedrag van'1.9 miljoen te verstrekken voor de voorbereiding van een nieuw bur ger-vliegtuig. Het gaat, zo zei. pre mier Den Uyl, om de ontwikkeling van een vliegtuig voor verkeer over middellange afstand, dus hoofdza kelijk binnen Europa. Bij dit toe stel zal vooral aandacht worden be steed aan het terugdringen van de geluidshinder. Het Nederlands instituut voor vjiegtuigontwikkeling en ruimte vaart, waar aan de ontwikkeling van dit toestel wordt gewerkt, heeft ook 3,2 miljoen gulden ter beschik king gekregen "oor de voorstudie van een nieuw satellietprojekt. Na de Nederlandse kunstmaan ANS, wordt nu gewerkt aan de IRAS, een satelliet die metingen moet ver richten in het infra-rood gebied. Over een jaar zal worden besloten of het project wordt voortgezet. In dien de IRAS inderdaad wordt ont wikkeld, zal hiermee over een reeks van jaren ongeveer een bedrag van 150 miljoen zijn gemoeid. Stekende inslui per Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een engentlenja- rige kapper heeft bij het binnen dringen aan de Rotterdamse goud- kus' de 58-jarige directeur K. A. Boske en zijn 49-jarige echtgenote H. L. L. Boske-Ilmer met een scheermes zo ernstig verwond, dat het echtpaa r in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De bewoners werden wakker door dat er plotseling..een man in hun slaapkamer stond. Deze was via een boom op het balkon van de eerste verdieping geklommen en vervol gens via openslaande slaapkamer deuren naar binnen gegaan. De heer Boske raakte in gevecht met de indringer, die zijn slachtoffer met een mes in hoofd, hals en onder de rechterschouder stak. Me vrouw Boske kwam haar man te hulp en liep daarbij snij- en steek wonden op in hals, rechterboven- arm en hand. Politie De van het lawaai wakker gewor den 19-jarige dochter zag wat er aan de hand was. Zij ging naar benedèn en belde de politie. Terwijl zij daarmee bezig was, kwam de dader naar haar toe en rukte de telefoon uit haar handen. Door de snelle komst van de politie kon de dader in het huis worden aange houden. Hij vertelde op geld uit te zijn. Hij zat in financiële moeilijk heden, omdat hij binnenkort moest trouwen. Het echtpaar is met ern stige, maar niet levensgevaarlijke verwondingen opgenomen. Van onze sociaal-eéonomische re dactie SCHIEDAM Het gemeentebe stuur van Schiedam lijkt het ei van Columbus te hebben gevonden om de rijksoverheid te dwingen de ge meenten financieel ruimer tege moet te komen. Op voorstel van het college van B. en W. ging de raad er deze week unaniem mee akkoord dat ook rijkswegen onder de belasting op onroerend goed zul len vallen. Op het grondgebied van Schiedam bevinden zich nogal wat kilome tertjes rijksweg zodat de invoering van deze belasting het rijk een forse (financiële) aderlating belooft. Hoeveel precies is op dit moment niet te zeggen, belasting op onroe rend goed wordt namelijk berekend naar de marktwaarde die dat goed heeft en'wat"is in de praktijk de marktwaarde van een rijksweg? Zo op het eerste gezicht lijkt er tegen het besluit van de gemeente raad van Schiedam weinig in te brengen. De wet biedt gemeenten de mogelijkheid een belasting op onroerend goed in te voeren. Hier van uitgezonderd zijn alleen kerken en natuurgebieden. Rijkswegen maar ook polderdijken en provinci ale wegen vallen niet onder die uitzondering. Dus dacht de ge meente Schiedam: Wat let ons ei genlijk. Het is echter de vraag of de rijkso verheid er ook zo over zal denken wanneer straks alle gemeenten in ons land op dit idee komen. Zoals de kaarten er nu voorliggen zal er echter weinig tegen te doen zijn, tenzij de regering de wet gaat wij zigen. ROTTERDAM De heer F. Diemer zal op vrijdag 31 januari a.s. afscheid nemen als directeur van B.V. De Christelijke Pers. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in besloten kring in Rotterdam, van waaruit de heer Diemer tal van jaren met de leiding van de Kwartetbladen belast was. Zoals bekend is, maakte de op richting van Trouw/Kwartet b.v. (als een nieuwe dochter van de Perscombinatie) op 1 januari jl. in alle geledingen van het per soneel een inkrimping noodza kelijk. Diverse diensten waren immers bij de aanzienlijk grote re organisatie van de Perscombi natie reeds in ruime mate voor handen. Omdat juist in Rotterdam de werkzaamheden binnen ons krantebedrijf minder gingen worden, besloot het bestuur van de Stichting de Christelijke Pers de heer Diemer te verzoeken met een vervroegd vertrek ak koord te gaan. De Kwartet-di recteur, die 60 jaar is, stemde met dit voorstel in, hoewel zoals hij zelf zegt hij nog graag zijn bijdrage had willen leveren aan de uitbouw van Trouw/Kwartet b.v. Goede toekomst 'Ik zie onder leiding van de zeer deskundige mensen van de Pers combinatie ongetwijfeld een goede toekomst weggelegd voor de kranten, die wij uitgeven en ik vertrouw er op, dat de lezers al binnen enkele maanden ver beteringen zullen gaan ontdek ken', aldus de scheidende direc teur, die sinds enkele jaren In Nieuwe Tonge woont en daar met zijn echtgenote gp afstand de naar hij stellig verwacht gunstige ontwikkeling van de Christelijke kranten van ons concern nauwlettend zal blijven volgen. Van 1939 af Als jongste zoon van directeur hoofdredacteur H. Diemer trad Frederik Diemer in 1939 toe tot de gelederen van De Rotterdam mer. Hij was van jongsaf met het krantevak grootgebracht en deze professie trok hem bijzon der aan. De Tweede Wereldoorlog (en het in die periode gedwongen staken van de verschijning van de 'Die- mer'-bladen) onderbrak de pas- begonnen carrière. Maar in 1945 keerde F. Diemer terug om de directie van de Nieuwe Leidse Courant te gaan voeren. In de Leidse regio ontwikkelde de NLC zich tot een vooraanstaande streekkrant en de heer Diemer werd een Leidenaar, die zich ook op tal van andere gebieden (o.m. op het terrein van het onderwijs als schoolbestuurslid) voor de gemeenschap verdien stelijk maakte. Moeilijke taak In januari 1963 werd hij be noemd tot adjunct-directeur van de Kwartetbladen en in augustus 1965 werd hij voor de moeilijke taak gesteld om zijn plotseling overleden zwager J. Groenewe- gen als directeur op te volgen. Juist in een periode, waarin de economische noodzaak van het samengaan met Dagblad Trouw zich steeds meer en steeds dui delijker naar voren drong. Na de tot stand gebrachte integratie werd de heer Diemer directeur van de B.V. de Christelijke Pers, samen met Ing. O. Postma, de directeur van Trouw. De hoofd taak van de heer Diemer bleef in Zuidholland liggen. Afscheid Van deze arbeid gaat hij dus nu op 31 januari a.s. in aanwezig heid van de hr. W. A. Fibbe, voor zitter van het bestuur van de Christelijke Pers en de Kwartet medewerkers in Zuidholland af scheid nemen. 'Hoewel de nu uitgewerkte plannen niet volle dig met mijn inzichten strook ten, wil ik met nadruk stellen, dat ik niettemin in goed overleg vertrek', aldus de heer Diemer. Vóór de afscheidsbijeenkomst uit nu reeds deze wens: Dat het de heer Diemer en zijn echtgenote op het goede eiland Flakkee nog vele jaren goed zal mogen gaan! (ADVERTENTIE) an een onzer verslaggevers RNHEM Bundeling van de prostitutie in plaats van spreiding over de wijk één van de middelen om de leefbaarheid in het Arnhemse Spijkerkwartier te srgroten. In de te vormen concentraties moeten geen 'normale' gezinnen meer fjorden gehuisvest. Tot deze uitspraak is de sociografische dienst van het ge lest Arnhem gekomen in een rapport dat aan b. en w. is uitgebracht. ai,at de misdaad betreft -et andere zere been in stadsdeel wordt ge- ;d dat men, om in dit zicht tot een beleidsaan- veling te komen, over ier gegevens moet be- fis likken. (J wijk heeft een sterk woningvoor rad. Ruim tachtig procent (jtteert van de vorige eguw. Slechts tied procent ■e]fn de huizen is goed te Siemen. Veel huizen heb- acht tot twaalf ka ders. In dat soort huizen >rdt de betaalde liefde dreven. Er zijn in het ijkerkwartier 105 geregi- iijreenje prostituees. Er Deteh echter belangrijk in eer niet-geregistreerde ae ppelaarsters' zijn. In vijf isjar nam hun aantal met 'fjiintig procent toe. De in- uk bestaat intussen wel taltt de laatste tijd de klan- zie terugloopt. Het be- ijf is reeds bezig zich te ns ntraliseren, want het oe ntal rosse straten nam van vijftien tot negen, de criminaliteit be- ckjeft, wordt in het rapport ar'gemerkt dat deze in het spijkerkwartier meer dan iajpnderd procent hoger is dan in de rest van Arn hem. Vernieling en mis handeling komen het meeste voor. Over de han del in drugs worden nog gegevens verzameld. Ver mogensdelicten doen zich relatief het minste voor. Deze komen wel meer voor dan officieel bekend is omdat het gaat hier vaak om berovingen van klanten door prostituees dikwijls geen aangifte wordt gedaan uit angst voor represailles. Veel schoolverzuim Nog wat andere opvallende zaken, waarvan met be trekking tot het Spijker kwartier gewag wordt ge maakt. Van de vierduizend bewoners maken er slechts 2400 deel uit van een huis houding: 1600 wonen op een of andere manier op zichzelf. De doorstroming is hoog. In vijf jaar ver trokken achtduizend men sen. Er wonen veel gastar beiders, waardoor de groep 'overige godsdiensten' sinds 1960 met tien pro cent toenam. Het aantal rooms-katholieken omvat 45 procent. Van de kinde ren, dié de kleuterscholen bezoeken, behoort 25 tot 35 procent tot de regelmatige verzuimers. Het zijn veelal kinderen van prostituees, die 's avonds en 's nachts werken en 's morgens uits lapen, zodat ze hun kroost niet kunnen wegbrengen. Het maatschappelijk werk strandt op ondoordring baarheid, gebrek aan con tacten, schuwheid van de bewoners, onvoldoende mankracht on geringe aandacht van de overheid. Wat er aan maatschappe lijke hulpverlening plaats vindt, gebeurt meestal door vertegenwoordigers van kerkelijke instanties, club- en buurthuiswerkers, kruisverenigingen e.d. Het beroep dat vanuit het Spij kerkwartier op de sociale afdeling van de kinderbe scherming wordt gedaan, is het dubbele van wat in dit opzicht voor Arnhem ais geheel geldt. Speelgele- genheid is er nauwelijks. De uurt beschikt slechts over een enkel armetierig plantsoentje. Trage stemmers Da werkloosheid bedraagt in het Spijkerkwartier ze ven procent. Een kwart daarvan betreft vrouwen. Ruim veertig procent van de werklozen is jonger dan 25 jaar. Bijna twintig pro cent van hen zijn Surina- mers of Antillianen. Er wonen tussen de 630 en 700 buitenlanders, 17 pro cent van het totaal. Naar verwachting is een onbe kend aantal niet officieel geboekt. De bewoners van deze buurt blijken niet hard naar de stembus te lopen. Bij de laatst gehou- dén verkiezingen voor de provinciale staten bleef bijvoorbeeld 48 procent thuis. Een belangrijke vraag, die bij de onderzoekers rees, is of het Spijkerkwartier in zijn totaal wel als woon buurt gehandhaaft moet worden. Ondanks onduide lijkheden met betrekking tot de toekomst zeggen zij dat er zeker de komende tientallen jaren nog veel mensen zullen wonen. Op grond hiervan heben zij een aantal beleidaanbeve- lingen gedaan voor zowel de korte als de lange ter mijn. Geadviseerd wordt een groep functionarissen uit het maatschappelijk, soci aal-cultureel -en religieus werk te betrekken bij een verdere uitwerking van de voorstellen. Een dergelijke werkgroep zou te beschou wen zijn als eerste aanzet tot een'wijkoverleg. Op het moment is in de wijk geen enkele vorm van buurtver- tegenwoordiging. Burgemeester en wethou ders heben de resultaten van het onderzoek plus de aanbevelingen gisteren ge presenteerd. Over enige tijd hopen zij - met voor stellen voor een uitvoe ringsplan te komen. Er zijn toezeggingen dat het ministerie van crm in de beurs zal tasten bij de uit werking yan de plannen. door LOUISE WILSON Uit het Amerikaans vertaald door J. de Rooy „Aangrijpend, beklemmend, het zijn grote, zwaar geladen woorden. Toch zijn ze helemaal van toepassing op „Mijn zoon, een vreemde Het is de kennelijk authentieke geschiedenis van een moeder, wier zoon aan een paranoïde schizofrenie lijdt, geschreven door die moeder zelf. Zonder enige franje en sentimentaliteit, maar juist daardoor des te indrukwekkender. DE GOOI- EN EEMLANDER „De betekenis van dit boek ligt in de authenticiteit waarmee de moeder het hele drama vertelt. Haar eigen gevoelens, de liefde en toewijding van de ouders, hun reacties en die van de overige gezinsleden op Tony's wan gedrag, de uitwerking van de gesprekken met de deskundigen en vele andere kenmerken van de situatie worden op indringende wijze beschreven. Wie eenmaal aan het boek begonnen is zal het moeilijk terzijde kunnen leggen voordat hij het uit heeftMijn zoon, een vreemde" is een waardevol stuk psychiatrische autobiografie." „.«nP,cD,,n N.R.C.-HANDELSBLAD Omvang 180 pagina's. In fraaie gebonden uitvoe ring met een geplastifi ceerd stofomslag in vier kleurendruk, naar een ontwerp van de bekende graficus Bert Bouman. Prijs f 14.50 Dit boek kan binnen enkele dagen in uw bezit zijn als u gebruik maakt van de BESTELBON. Zend dis aan uw boekhandel of (in open enve lop, zonder postzegel) aan: Telefoon (05170) 3147; bij geen gehoor 2436. Zend mij Q A k I rechtstreeks via boekhandel* ex. MIJN ZOON, EEN VREEMDE geb. 14.50 Naam: Straat: Plaats: Gironummer: (alleen in "te vullen indien u over een eigen postrekening beschikt). Doorhalen wat u niet wenst. TROUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5