'Bij Ajax nooit voluit gespeeld' Gapende kloof tussen Harm Kuipers en zijn ploeggenoten niet kleiner geworden DEWEERMACHINEfilE vraagt sluiting terrein Manchester United Alleen Timman en Sosonko nog bij top Arnold Mühren krijgt bij FC Twente vaste plaats en meer zekerheid L Belgische regering ivil praten over WK tousseau komt niet Munari-Mannucci winnen Ralley fROUW/KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 SPORT T23-K23 'an onze speciale verslaggever INSCHEDE Grommend heeft een deel van de Volendamse dorpsgemeenschap in de afgelopen we ien toegezien, hoe de plaatselijke voetbalvedette Arnold Mühren uit Noord-Holland is weggetrokken. >e kersverse middenvelder van FC Twente woon tot nader aankondiging op een flatje in een van de illere wijken van Enschede en verhuist, zo gauw de mogelijkheid zich voordoet, naar het nabijgele gen Borne, een dorp dat qua rust in zekere zin met Volendam overeenkomt. Mühren voorspelt, dat hij ia zijn voetbalcarrière 'wel weer in Volendam terug zal belanden', maar voorlopig is hij toch de éér- |te betaalde voetballer van Volendamse komaf die zich buiten de dorpsgrenzen woongelegenheid is .an verschaffen. Uniek voor Volendamse begrippen, uniek ook als men weet hoezeer de Mühren-tjes rnold en broer Gerrie aan Volendam gehecht zijn. iRUSSEL (UPI) De Belgische egering zal komende week cotact pnemtn met de Nederlandse rege- Ing om de plannen te bespreken ie de Belgische en Nederlandse oetbalbond gezamenlijk geopperd ebben om de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 978 van Argentinië over te nemen. )ie plannen werden eind vorig jaar penbaar gemaakt. Daarna heeft de 'IFA gezegd dat het wereldkampi- enschap zoals gepland in Argenti ne zal worden gehouden. Toch zijn r twijfels gebleven, zeker ook bij Ie FIFA. De toestand in Argentinië (lijft even onzeker als die was toen lederland en België hun plannen ntvouwden. De met veel geweld jepaard gaande politieke activitei- en in Argentinië zou het enige irgument voor de FIFA kunnen ijn om de Argentijnen de organi- atie te ontnemen. Nog dagelijks komen er Twente- supportertjes aan Miihren's deur met het verzoek om Ajax-vaantjes of Ajax-foto's, nog dagelijks ook houdt de bij Ajax achtergebleven broer Gerrie zich op de hoogte van Arnold's aanpassing bij zijn nieuwe fJUEBEC De ontmoeting, die Ro- Rousseau (voorzitter van het rganisatiecomité van de Olympi- che Spelen van Montreal 1976) de :omende week in Amsterdam zou lebben met Lord Killanin (voorzit- er van het Internationaal Olym pisch Comité) gaat niet door. jtousseau verklaarde in Quebec te- ;en journalisten dat zijn aanwezig- leid op 28 januari in de provincie- Poofdstad wordt vereist omdat het parlementaire lebat over de finan- fiele aspecten van de bouw van )lympische installaties zal worden iervat. Programma Eredivisie Heden: PSV-Sparta FC Twente-AZ'67 Morgen Excelsior-MVV NAC-FC Den Haag Wagen jngen-Ajax Telstar-De Graafschap FC Amsterdam-Haarlem Roda JC-FC Utrecht Feyenoord-Go Ahead Eerste Divisie Morgen: FC Dordrecht-Heerenveen Veendam-Helmond Sport PEC-Eindhoven SC Amersfoort-Heracles SVV-FC Vlaardingen Volendam-Fortuna SC FC VVV-Vitesse SC Cambuur-FC Groningen NEC-Willem II \i Ju COVENTRY (UPI) Het Engelse lagerhuislid William Wilson heeft ge vraagd om sluiting van het terrein van Manchester United. Wilson kwam ;inet deze vraag, nadat afgelopen woensdag opnieuw moeilijkheden waren intstaan met lans van Manchester United. Na de bekerwedstrijd tegen Norwich City die met 1-0 verloren werd, trokken boze fans van Manchester jUnited door de straten van Norwich en richtten daar vernielingen aan. Er werden winkelruiten ingegooid en enkele auto's werden omver geworpen. Wilson heeft gezegd dat hij over deze zaak op korte termijn een onderhoud heeft met Denis Howell, de Britse minister voor sport. Wilson: 'De voetbal bond heeft tot nu toe weinig meer gedaan dan handenwringend oproepen iplaatsen tot de fans om zich beter te gedragen na een serie van aansla gen en ernstig vandalisme door supporters van Manchester United. Het is nu tijd voor drastische maatregelen'. club, maar in feite zijn dat de enige feiten die nog aan Arnolds wisselvallige Ajax-tijd doen terug denken. Arnold Mühren werd in december '74 door FC Twente bij Ajax losgeweekt en heeft zich van af dat moment hartstochtelijk beij verd om de plaats over te nemen van de in omgekeerde richting af- gereisde René Notten. Mühren praat aanvankelijk dan ook voornamelijk over zijn nieuwe club, en uiteraard over zichzelf, maar naarmate zijn perspectieven bij FC Twente aan de orde komen, volgt bijna automatisch een terugblik op de periode-Ajax, die voor Arnold Mühren precies 3y2 jaar duurde. Mühren wc-rd als 19-jarig talent uit de Volendamse kweekvijvers wegge zogen, koesterde op dat moment de illusie, dat hij' bij Ajax meer zou kunnen bereiken dan wanneer hij in Volendam bleef voetballen, maar strandde uiteindelijk op de reserve bank, waar al zoveel voetballers in anonimiteit zijn 'verdronken'. Hij zegt zelf: 'Als ik bij Ajax was blij ven hangen, dan had niemand over twee jaar misschien meer geweten wie die jongen van Mühren was. Toen ik 17 jaar was, kon ik al een contract krijgen. Gerrie adviseerde me toen, om te wachten tot ik een A-contract zou krijgen. Dat kwam uit. Ik wist al bij de start dat het moeilijk zou worden om dóór te breken. Maar dat ik na él die tijd nóg op de bank zou zitten, dat heeft niemand me kunnen voor spellen. Het feit dat je midden in het sei zoen bent crvergestavt naar FC Twente, zegt genoeg over je teleur stellingen bij Ajax? Arnold Mühren: 'Als Ajax René Notten niet had willen hebben, dan had ik misschien nooit weg kunnen komen. Al voor het wereldkampi oenschap voelde ik, dat ik bij Ajax niet verder kwam. Hans Kraay stroopte de halve wereld af voor een opvolger voor Johan Neeskens, terwijl ik al die tijd stand-by was. Ik ben wel geen Neeskens, maar met de helft van de destijds ge noemde kandidaten had ik durven concurreren. In de oefencampagne heb ik, geloof ikt ook geen wed strijd gemist, maar toen de compe titie eenmaal begon, zat ik weer op de bank'. In 3Y2 jo.ar heb je ook .nooit de kans aangegrepen, om je waar te maken. Hoe lang zou je nodig heb ben gehad om dat wél te kunnen? Arnold Mühren: 'Toen ik bij Ajax kwam, wasStefan Kovacs trainer. De nummers 12 tot en met. 17, die telden in die tijd niet mee. Barry Hulshoff heeft eens gevraagd waar om Gerrie Kleton, Johnny Rep, Pim van Dord en ikzelf nooit een kans kregen. Toen zei Kovacs, dat ARNOLD MÜHREN: 'Al voor het wereldkampioenschap voelde ik dat ik bij Ajax niet verder kwam'. TENNIS De Amerikaan Vitas Geru- laltis. die eerder Tom Okker uitecba- keldè, heeft in de achtste finales herenenkelspel van het tennistoernooi om de internationale Indoorkampi oenschappen van de Verenigde Staten In Philadelphia met gemak gewonnen v3n de als dertiende geplaatste Mexi caan Raul Ramirez: 6-3, 6-0. De als vijfde geplaatste. Amerikaan Arthur Ashe had heel wat meer moeite met zijn landgenoot Brian Gottfried: 6-4. 5-7, 6-2. Nadat Ashe in de derde set met 1-2 achter stond was hij niet meer te houden en veroverde vijr games achter elkaar. BOKSEN De World Boxing Council wil Muhahhad All niet langer als wereldkampioen boksen in het zwaar gewicht erkennen indien hij zijn titel op het spel zet tegen de Amerikaan Chuck Webner. Dit verklaarde Ramon Velazquez (voorzitter van de WBC) in Mexico-Stad. Velazquez lichtte het besluit toe door mede te delen dat pleegt te laten vgrschljnen. Het ge vecht tussen Ali en Webner zou eind maart worden gehouden. TENNIS Rolf Thung heeft tijdens het Internationale tennistoernooi van Birmingham (Alabama In de tweede ronde herenenkelspel met 2-6. 2-6 ver loren van de Westduitser Karl Meiier. Voorts versloeg de Brit Roger Taylor de Australiër Ian Fletcher met 7-6. 6- l en won de Brit John Feaver met 4- 6. 6-0, 7-6 van de Roemeen Ion Tlrlac. De als eerste geplaatste Amerikaan Jimmy Connors kwam niet in actie. BASKETBAL In een andere wed strijd voor kwartflnalegroep B heeft Real Madrid een zege behaald op de Israëlische titelhouder Maccabl Tel Aviv: 114-94. Bij de rust had de Spaanse kampioen reeds een voor sprong van 54-37. Real Madrid h ad het eerste duel eveneens gewonnen (114-95) en krijgt twee punten. BASKETBAL De Nederlandse bas ketbalkampioen RZ heeft ln de kwartflnalegroep B van het toernooi om de Europa Cup voor landskampi oenen in Berck verloren van de plaat selijke vereniging: 94-102. De Rotter dammers krijgen toch twee winstpun ten, omdat het eerste duel winnend was afgesloten: 94-84. De ruststand lh Berck was 49-49. Het duel werd bijge woond door 5000 toeschouwers. VOETBAL CF Barcelona is bij de Londense bookmakers favoriet voor het winnen van de Europa Cup voor landskampioenen. De Catalaanse for matie, die in de competitie verre van briljant speelt, lootte donderdag voor de kwartfinales het Zweedse Atvlda- berg FF. De bookmakers noteerden 'Barca' voor 9-4. Bekerhouder Bayern München wordt zelfs geen finale plaats toebedacht, want Leeds United dat niet nodig was. zolang het nog goed ging. Vervolgens kwam toen Knobel, in mijn ogen nog altijd een fantastische trainer. Het was in het jaar voor de W.K. Knobel heeft me eerlijk verteld, dat hij onmoge lijk kandidaat-internationals kon passeren. Zelfs als ze wat minder in vorm waren, kregen ze het voordeel van de twijfel. Af en toe heb ik eens twee wedstrijden op rij mogen opdraven. Maar nooit meer dan twee. Daarna-mocht kleine Mühren weer terug naar de'bank. Dat ge brek aan zekerheid, dat maakte al les kapot. Ik durf nog steeds te vertellen, datik bij Ajax een fijne tijd heb gehad. Maar daar moet ik dan aan toevoegen, datik nooit vo luit heb durven voetballen. Als je iets inventiefs deed en het misiukte een keertje, dan zeiden ze: 'Ja, die Mühren, die hebben we voorlopig wel weer gezien'. Johnny Rep heeft op de rechtsbui- tenplaats weken achter elkaar ge faald, maar hij bleef gehandhaafd? Arfiold Mühren: 'Het heeft te ma ken met brutaliteit. Als Johnny Rep gepasseerd wordt, dan zegt-ie ijskoud tegen Kraay: 'Dat flik je me niét nog een keer'. Ik heb dat een keer met m'n eigen oren ge hoord. Kraay pikte dat van Rep, omdat Rep nou eenmaal anders is dan ee*i Volendammer. Toen Kraay Piet „Keizer als middenvelder ging proberen, heb ik gezwegen. Dat is/ mijn aard en dat- verandert nie mand. Later volgden nog experi menten met Henk van Santen en met Jan Mulder, maar ook daar heb ik me bij neergelegd. Kraay heeft altijd gezegd, dat een mid denveld Mühren-Mühren-Haan geen echt middenveld kon zijn. Daar was ik te aanvallend voor. Maar Jan Mulder is nota bene dub bel zo aanvallend als ik', Jouw type voetballer krijgt het steeds moeilijker om zich te hand haven tussen de schoppers. De Donner valt na nederlaag ver terug WIJK AAN ZEE Het 37ste Hoogoventoernooi is de beslissende fase ingegaan. Om elk half punt wordt fel gestreden. Ronduit ge- bannm Zt Wit mZmmearn zegd: behalve Timman en Sosonko zijn alle Nederlanders uiige- geven, vooral omdat je bij FC schakeld voor een prijs, die telt voor de waardeiing op de wereld Twente een technicus als Frans ranglijst. Thijssen naast je hebt staan? Arnold Mühren: 'Ik zit daar niet zo over in, omdat ik nu tenminste de kans krijg om in een eerste elftal te spelen zonder dat ik er een week later weer uitgegooid word. Dat is een ervaring die ik eigenlijk nog veel te weinig heb meegemaakt. Bij Ajax ben ik aan de weet gekomen wat er te', koop is. Dat is bij FC Twente .in.'elk geval eën bruikbaar gegeven. Eh wie dan nog beweert, dat ik niet buiten Volenda mkan, die maakt: flauwekul. Ik geef toe dat Gerrie bij Ajax mijn coach was. Maar nu ik daar weg ben, wil ik het alleen doen'. JAN VAN DER KROON Nederlandse kampioen: 'Ik denk dat het verschil dit seizoen ook wel zo zal blijven van een verslaggever HEERENVEEN Er mag dan nauwelijks een steekhoudende voorspelling zijn te doen over de afloop van de Europese schaats- fcampioenschappen in Heerenveen, zeker is het wel dat Harm Kui lers zonder ontsporingen de sterkste Nederlander in het veld zal ilijken te zijn- Kuipers die zijn laatste top-schaatsseizoen beleeft, oonde bij de Nederlandse kampioenschappen al duidelijk aan dat iet na hem een hele tijd stil wordt voor er weer iets komt. Alle loopvolle kwalificaties voor zijn achtervolgers die coach Leen 'frommer tevoorschijn toverde, ten spijt. Dat doet hij niet alleen ten opzich te van onze jongens -maar ook ten opzichte van de buitenlanders'. Een theorie die wordt bevestigd door wereldkampioen Steen Stensen en Europees kampioen Goran Claeson. Al hebben zij er natuurlijk ook alle belang bij niet direct als gedood verfde favoriet van start te moeten gaan. De voorbereiding op de titelstrijd in Heerenveen is bepaald niet ver lopen zoals Pfrommer en de zijnen het zich gedacht hadden. Het weer zat ook in het Zwitserse bergoord de schaatsers tegen. Al wilde Pfrommer het dan wel een 'redelijk goed trainingskamp' noemen. 'Al thans in vergelijking met vooraf gaande trainingskampen. We moes ten alleen voor een uur 's middags van de baan zijn anders werd het ijs te zacht. Als het zaterdag en zondag het weer van de afgelopen dagen zou zijn geweest hadden we ongetwijfeld zeer snelle tijden ge maakt'. VERSCHIL KLEINER De Nederlandse achtervolgers van Harm Kuipers, mannen als Piet Kleine, Jan Derksen en Klaas Vriend, hebben in Davos getracht in ieder geval een deel van het gat dat er tussen hen en Kuipers was gevallen te dichten. Pfrommer is ervan overtuigd geraakt dat ze in ieder geval iets dichterbij gekomen zijn. Pfrommer: 'Vooral op de 500 meter was het verschil kleiner. Wat dat betreft zijn we weer zo'n beetje terug in de tijden van Jan Pesman en Jeen van den Berg. Wat we verliezen op de sprint moeten we zien goed te maken op de lange HEERENVEEN Leen Pfrommer was na twee dagen lip de kunstijsbaan in Assen, waar jle Nederlandse top elkaar bestreed [m de national e titels, even nog teneigd geweest Kuipers' prestatie [e zien als een uitschieter. Maar na (iet trainingskamp in Davos h eeft Dok Pfrommer zich er bij neer (noeten leggen. Harm Kuipers is de [terkste Nederlander. Hij heeft uit- ficht op de Europese titel bij de ill-röunders en dat is aanmerkelijk meer dan een van zijn ploeggeno ten. PROTE SLAG lavos bevestigde nog eens de hui- ige kracht van Kuipers. Hij won ien kleine meerkamp voor Storholt in Stensen en ook het verschil met le andere Nederlanders was geble- 'en. Daarom ook stelt Leen Pfrom- ,er aan de vooravond van de Eu- 'opese titelstrijd vast: 'Hij rijdt alle afstanden sterk, maar hij slaat zijn prote slag op de 500 en 1500 meter. afstanden. Sprinten is iets wat je langzaam leert. Kees Verkerk heeft het nooit helemaal onder de knie gekregen. Jan Bols pas na een paar jaar. Als in Heerenveen de omstan digheden goed zijn en Piet, Klaas en Jan blijven onder de 41.5 secon den, dan behoren ze tot de favorie ten. Rijden ze echter 42.8 of meer dan wordt het een problematische zaak'. Pfrommer neemt daarbij de man nen waarmee hij in de toekomst verder moet gaan in bescherming. Harm Kuipers ziet hij na dit laatste seizoen in de kernploeg niet meer terug. Vriend, Derksen en Kleine gaan echter door. Daarom ook dat stukje bescherming. Want koel op de cijfers kijkend ziet Harm Kui pers maar weinig van het naderbij- komen van zijn ploeggenoten. Kui pers: 'In Davos was het verschil drie volle punten. Net zo als in Assen. Ik denk dat het dit seizoen ook wel zo zal blijven'. GEEN VOORUITGANG Harm Kuipers, de doe-het-zelver van de schaatstop, doelde daarmee overigens bepaald niet op een mo gelijk debacle. Het internationale schaatsen vertoont sinds enige tijd weinig of geen vooruitgang meer. Dat is ook te zien aan bijvoorbeeld de Noorse en Zweedse ploegen die nog steeds met dezelfde namen naar voren komen. Routiniers als Sten Stensen en Goran Claeson gelden daar weer als de favorieten. Hoewel zij weer een jaar ouder zijn en mogelijk langzamerhand ook minder gemotiveerd zijn geraakt. Achter hen staat een lichting al enige tijd veel te beloven. Namen als Storholt. Sjöbrend en Stensh- jemmet duiken weer op. Maar er moet ten zeerst getwijfeld worden of zij al het uithoudingsvermogen bezitten om op de lange afstanden het met enige kans van slagen op te kunnen nemen tegen de gekende grootheden. Ook wat de Russen be treft zijn de verwachtingen niet te hoog gespannen. Het ziet er naar uit dat zij en niet voor dee ersie keer te vroeg in topvorm zijn geweest. Daar komt nog bij dat hun sterkste man, Ivanow, tijdens de 1500 meter in Davos een dijbeen blessure opliep. CONDITIE Veel gevaar heeft Pfrommer met zijn vier-mans equipe dan oo kniet te duchten. Terecht verwacht de Nederlandse coach dat hij zijn hele ploeg in de top-twaalf van het af geroomde internationale schaatsge- weld kan loodsen. 'Veel zal afhan gen van het weer. Degene die tech nisch het beste rijdt, heeft het meeste nadeel van de v/ind'. Een bewering van Pfrommer dierecht tegenover uitlatingen uit het Ard en Keessie tijdperk staat. Nu vindt hij: 'Een jongen als Piet Kleine vind ik technisch een van de beste schaatsenrijders. Maar als het waait kan hij zijn slag niet afmaken. Je moet dan proberen korter te rijden. Daarvoor heb je conditie nodig. Ik geloof dat onder die omstandighe den de Noren het beter zullen doen dan wij'. LOTING 500 meter: le rit: Bernard Meyer (WdD- Bruno Toniolli (Ita) 2e rit: Alexander Vladimirov (Rus)-Kay Stenshjemmet (Noo) 3e rit: Amund Sjöbrend (Noo)- Piet Kleine (Ned) 4e rit: Jan Derksen (Ned)-Vladimir Ivanov (Rus) Te rit: Perjan Sandler (Zwe)-Dan Johansson (Zwe) 6e> rit: Viktor Varlamov (Rus)- Harm Kuypers (Ned) 7e rit: Göran Clae son (Zwe) -Jan Mietus (Pol 8e rit: Franz Krfenbühl (Zwi)-Sten Stensen (Noo) 9e rit: Joerl Kondakov (Rus)- Klaus Wunderllch (Odl) 10e rit: Jan Egll Storholt (Noo)-Jouko Salakka (Fin) 11e rit: Peter Lake (Eng)-AndzeJ Za- wadzki (Pol) 12e rit: Richard Tourne (Fra)-Gilbert Eesbeeck (Bel) 13e, rit:. Manfred Winter (Odl)-Markus Elcher (Wdl) 14e rit: Lennart Carlsson (Zwei- Klaas Vriend (Ned) 15e rit: Lorls Vellar (Ita) -Kim Osterjiirvl (Fin). 5.000 meter: le rit: Storholt-Wunderllch 2e rit: Vladlmlrov-Johansson 3e rit: Meyer-Kietne 4e rit: Salkka-Derksen 5e rit: Kondakov-Varlamov 6e rit: Stensen- Toniolli 7e rit: ïvanov-Sjöbrend 8e rit: Kuypers-Mietus 9e rit: Stenshjemmet- Sandler 10e rit: Claeson-Krlenbhl 11e rit: Osterjarvl-Vellar 12e rit: Zawadzki- Carlsson 13e rit: Lake-Wlnter 14e rit: Vrlend-Eesbeeck 15e rit: Elcher-Tourne. ADVERTENTIE wegens enorme belangstelling nu al herdrukt en de dreiging van het ijs het boek van de tv-uitzending met veel illustraties in kleuren en zwartwit tijdelijk f 14,50 gebonden (na 31-3-1975 f 24,50) de derde druk is ter perse Een Sesam-special van Bosch Keuning te koop in de boekhandel Triest maar waar is, dat gisteren de ondergang van Donner, met zwart, tegen Hort daartoe het pijnlijkste bewijs leverde. Donner staat nu op de 12e plaats. Niet door pech doch 'eenvoudig' wegens gebrek aan winstprestaties. Sosonko, -vechtend voor het grool- meesterresultaat van 8 punt, staat er een beetje buiten. Hij is be kwaam, maar de Nederlandse eer 'moet toch de 23-jarige Jan Tim- man verdedigen. Hij doet dit be kwaam en ambitieus.'Zijn hangpar- tij met de Amerikaan Browne de winnaar van 1974 zal wel eën winstpunt opleveren. In dat geval toeft Timman in de kopgroep, of schoon toch nog IV2 punt achter kopman Portisch. De Hongaar slaagde er niet in winst te boeken op Sosonko, die have en goed toch wel zeer weloverwogen weet te be schermen. Geiler smaakte, voor het eerst in deze krachtmeting, het zoet der overwinning. Hij versloeg Popov, met vakmanschap. Of zijn landge noot Furman het ongeslagen record kan handhaven is de vraag. Gligo- ric. de Joegoslavische routinier, die wit tegen hem had, brak af in kansrijke positie. Over de puntenverdelingen kunnen we kort zijn, zij het, dat Langeweg ongetwijfeld de bpste papieren ver gat te verzilveren. Vandaag wordt de 10e ronde gespeeld. Zondag is het een vrije dag. Grootmeestergfocp 9 e ronde: Smejkal (Tsj)-Kavalek (VS) 'A-li. Por tisch (Hong.)-Sosonko (Ned.) Vi-'A. Tim man (Ned.)-Browne (VS) afgebr. Hort (Tsj.)-Donner (Ned.) 1—0. Geiler (Rus)- Popov (Buig.) 1—0. Langeweg (Ned.-Kuij- pers (Ned) >i-"2. Ree (Ned) - Hübner (Wdl) Gligoric Joeg)-Furman (Rus) afgebr.: Uit de 8e ronde: Popov- Hort 0—1. Stand na 9 ronden: 1 Portisch 7. 2 Smejkal 6'.= 3/4 Hort, Ka- valek 6. 5 Sosonko 5fe. 6/7 Browne, Tim man 4'/4 1 afgebr. 8/9 Geiler, Hübner 4V4. 10/11 Gligoric, Furman 4 1 afgebr. 12: Donner 3\'213 Langeweg 3. 14/15 Po pov. Ree 2'/z. 16 Kuijpers 1 Vx Meestergreep 9 ronde: Enklaar (Ned.)-Böhm (Ned.) afgebr. Cto- caltea (Roem) - Ek (Zweden) %-V&. Llgte- rink (Ned.)- Dvorecki (Rus) Disks (Ned.)-Portisch (Hong.) 0—1. Sigurjonsson (IJsl.)-Weinstein (VS) %-V4. Martz (VS)- Sznaplk (Polen) 10. Bukic (Joeg)- Vadasz (Hong) %-^i. Schmidt (Polen)- Timman (Ned.) 10. 8e ronde: Potrisch-Ligterlnk 10, Tlm- man-Bukic t4-%. Vadasz-Martz 01. Szna- plk-Sugurjonsson 10, Weinsteln-Dleks 01. Ek-Enklaar 0 1. Stand na 9ronden: I Dvorecki 7. 2 Schmidt 6V4. 3/4 Portisch. Ciocaltea 5Vz. 5/6 Ligterlnk, Sigurjonsson 5. 7/10 Dieks. Martz. Bukic, Vadasz 4V4- II Sznapik 4. 12/13 ,Böhm. Enklaar 3V4 1 afgebr. 14 Weinsteln 3V4. 15 Ek 2%. 16 Timman 1%. lJamesgroep 5e ronde: Georgieva (Bulg)-Podrajanskaya (Isr.) 1-0. Van der Giessen (Ned.)-Van der Mlje (Ned.) 0—1. Belle (Ned.)-Gcprlndashvlli (Rus) afgebr. -Elmert (Wdl.)-Plhajlic (Joeg) 01. Teodorescu (Roem)-Veroczy (Hong.) afgebr. Ivanka (Hong)-Vreeken (Ned.) afgebr. Uit de 8e ronde: Van der Mije-Georgieva 01. stand na 5 ronden: 1/2 Gaprindashvlll. Ivanka 4 1 afgebr. 3, I Veroczy. Vreeken 3 1 afgebr. 5/6 Georgieva, Pihajlic 3. 7 Van der Mlje 2%. 8 Teodorescu 1'4 1 afgebr. 9 Van der Giessen U4. 10 Elmert 1. 11 Belle V4 1 afgebr. 12 Podrajanskaya 0. WIT: E. Geiler (Sowjet Unie) ZWART: L. Popov (Bulgarije) GUOOTMEESTERGROEP 9E RONDE 1. e2—e4, c7c5. 2. Pgl—f3. e7—e6. 3. d2d4. c5xd4, 4. Pf3xd4 a7—a6. 5. Lfl— d3. Pg8f6, 6. 0—0. d7d6. In deze stelling speejde Hübner 6. Dc7, mis schien ls de tekstzet beter. 7. Ddl—e2 g7g6. 8. c2—c3. Dikwijls wordt hier 8. c4, gedaan. Tegen de scba- blone. Bovendien ls het nuttig de diago naal van Lg7 te onderbreken. .8. Lf8g7. 9. Lel—g5, h7—h6, 10. Lg5h4, 00. Interessant was 10. h6 en daarna e5. met misschien spoedig h4. van wit en eventuele tussenvoeging van g5 of f3. 11. Pbld2. e6e5. Na de tekstzet heeft zwart het niet gemakkelijk. 12. Pd4—c2, Pb8c6, 13. Pc2—e3. Lc8— e6, 14. Tfl—dl. Dd8c7 15. Lh4xf6. Lg7xf6, 16. Ld3c4, Kg8—h7, 17. Pe3— d5, Le6xd5 18. Lc4xd5, Pc6—e7, 19. Ld5— b3. Mogelijk was eveneens 19. Dc4, met het vervolg: 19. Pd5: 20. Dd5: en er is een klassieke stelling ontstaan. Zwarts slechte loper contra actief paard. Wtt wilde evenwel zijn sterke loper op d5 nog niet missen. 19. Ta8—cl8. 20. g2—g3. h6—h5 21. Pd2—f3, Pe7g8, 22. Tdld3. Lf6—e7 23. Tal—dl, Kh7—g7 24. Pf3—d2, Pg8—h6. Het enige dat zwart nog. restte was 24. f5. ten einde tot activiteit te komen. Ook ln aanmerking kwam Pf6. De tekstzet schépt gevaren. 25. Pd2e4. f7f5. Gevaarlijk voor zwart, omdat de koning niet beschermd ls. 26. e4xf5. Ph6xf5, 27. Pc4—d2. h5—h4 28. Pd2—e4 h4xg3, 29. h2xg3 Tf8—h8 30. Lb3e6 Thöh6. 31. g3g4. De. beslis sende aanval. 31. Pf5—h4. 32. g4g5, Th6—h8. Niet beter was 32Tb7. 33. Pe4xd6 Dc7—c6. Indien 33Td6:. dan 34. Deó:t. Kh7 35. Df4. met o.a. de matdrelglng Df7. 34. De2xe5t Kg7—h7 35. De5—g3 Kh7—g7 36. Dg3e5+ Kg7h7 37. Pd6—e4. Ph4— f3t In feite capitulatie. Misschien was 37. Thf8 hardnekkiger. Overigens ls daarna 38. Ld5 zeer sterk. 38. Td3xf3 Td8—dit 39. Kgl—g2. Zwart geeft het op. De dreiging Th3t is te verschrikkelijk. WIT: R. H14BNER (West Duitsland) ZWART: K. LANGEWEG (Nederland) Grootmeestergroep, 8e onde.l. c2 - c4 Pg8 - f6; 2. Pbl - c3 e7 - e6; 3. Pgl - f3 aldus vemljdt wit een 'directe' nim- zo-lndler. 3. d~ - d5; 4. d2 - d4 Lf8 - b-l; 5. Ddl - b3 c7 - c5: 6. c4 x d5 e6 x d5. Na 6. Dd5 7. Db4:, en na 6 Pd5: 7. c4, Pc3: 8. b3:, La5 9. La3, cd4: 10. Lb5t, en daarna de korte rochade met aunvalskan- seu. 7. Lel - g5 h7 - I16: 8. Lg5 x f6 Dd8 x 16: 9. a2 - a3 Lb4 x c3t 10. Db3 x c3 0 - 0? Het pionoffer waarom alles draalt. Het lijkt incorrect te zijn. Beter was 10. b6 om na 11. Tel, met. 11. c4 te vervolgen, of op 11. e3, met 11. 0-0 te reageren. 12. Le2, Pc6 en zwart heeft ongeveer gelijk spel. 11. Dc3 x c5 Lc8 - e6. Indien 11. Lf5 12. e3, Tc8 13. Dd5:, kan zwart z'n aanval niet versterken. 12. e2 - e3 Pb8 - d7; 13. Dc5 - b5. Aldus behoudt wit de controle over de velden van de witte kleur. Mogelijk was ook 13. De2, Tac8 14. Dbl, doch dan kan zwart door 14. Tfe8 15. Ld3, 16. Le2, Lr5 en daarna Tc2 enig tegenspel creëren. 13. Df6 - g6. Anders komt wit door 14. Ld3, geheel tot bevrijding. 14. g2 - g3 Tf8 - c8. 15. LH - g2. Op 15. Le2, volgt 15. Lh3 met tegenspel. Tegen 15. Ld3, ligt 15. Dh5 klaar. b.v. 16. Lc2, Lgl 17. Pd2, Tc2 (18. Dd7:, Le'»:) eu zwart kan vechten. 15. Dg6 - c2. Zwart had kunnen pogen door 15. a6 15. Db3, Dc2 16. Dc2:, Tc2: het eindspel in te gaan, maar veel reniise-kansn heft hij dan ook niet. 16. 0 - 0 a7 - a6. 17. Dba - b4 Tc8 - c4. De laatste kans oij tegenspel. 18. Db4 x b7. Na 18. Dc7. Tac8 19. PI. Db3 houdt zwart druk en compensatie voor zijn mimispion. 18. Ta8 -b 8. 19. Db7 x a6 Tb8 x b2. Zwart had ongver nog 10 minuten bedenktijd over. Na 19. Db2: zet wit voort rat 20. Dd6, en wint- rgelmatig. 20. Tal - dl. Leidt het gevecht om de tvvede rij in. 20. Pd7 - b8? Een onnauwkeurige zet. Maar ook na 20. Dc3 21. Dd6. (met de bedoeling Pel te spelen) heeft wit lit niet moilijk mer. 21. Da6 - d6 De2 - e2. 22. Pr3 - c5 Tc4 - c3. 23. Lg2 x d5. Zwart geeft het op. (op 23. Te3: wint 24. Lc6:.). Monte Carlo De Italianen San- dro Munari en Mario Mannuccl hebben de 43e rallye van Monte Carlo gewonnen. Dit tweetal had ook in 1972 de overwinning be haald. Aan de finish hadden de Italianen 3 minuten en 47 secon den voorsprong op de Fin Mikkola. Daarna volgden in het officieuze klassement de Fin Markku Alen en de Italiaan Gulvio Bachelli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23