Korter werken door invoerstop Ford in botsing met Congres en vakbonden Salaris ambtenaar 1,25 procent omhoog Zieken'zorg' roept bij Diepenhorst vragen op Indezekrant Heit&wartet 31ieboycot lleen bij anval op nze bronnen' kamervragen ver staking )assault Zogezegd Veel bewolking Voor ruim 1500 man in textielbedrijf Uitbundig welkom George Meany wil wél rantsoeneren Strafklacht tegen Vader Abraham Snel gesprek over verdere aanpassing Speciale postzegel n braillejaar '75 Laclicn te Schiedam HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Nieuwe leiclse Courant ZATERDAG 25 JANUARI 1975 55stc jaargang no. 250 prot. chrf*tcli|ke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur outeflika tot OPEC: jGIERS (Reuter) In een ope- ngstoespraak tot conferentie van i Organisatie van Petroleum Ex- irterende Landen (OPEC) in Al- ;rs heeft de Algerijnse minister n buitenlandse zaken, Abdelaziz mteflika, verklaard dat de olie- porterende landen niet tot een euw embargo zullen overgaan, nzij in het geval van agressie gen de bronnen van een der lid- iten. leruit kan worden geconcludeerd, it een eventuele nieuwe oorlog in t Midden Oosten op zichzelf niet een nieuwe olie-boycot zou lei- instigatie van de Verenigde Sta rt volgen de westerse landen vol- ns Bouteflika een duistere weg, door de vorming van een front consumentenlanden zou kun- leiden tot een confrontatie ,r de hele internationale ge- eenschap onder lijdt'. Dat zit vol- ns hem ook achter de vorming n een Internationaal Energiebu- au, dat de effecten van een euw embargo zou moeten op van- 'Iedereen weet dan zo'n em- rgo een uiterste maatregel zou jn, die niet wordt toegepast tenzij antwoord op agressie tegen olie- onnen van een lidstaat van de PEC'. ADVERTENTIE Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum:Tel. 05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.0320Q-21600- 21400. in onze Haagse redactie JN HAAG Het VVD-Kamerlid tn der Ploeg heeft minister Vre- ling vragen gesteld over de re nte staking in de Daussault fa- leken. Zoals bekend maken deze brieken de Mirage, een van de .ndldaten van de opvolging van Nederlandse Starfighter. heer Van der Ploeg vreest dat levering van Mirageonderdelen in Nederland, als ons land dit estel koopt, door dit soort stakin- >n gevaar kan lopen. Hij vraagt ir. •edeling, daarom of het niet mo- ilijk is bij eventuele aankoop van Mirage de totale produktle in iderland te laten plaats vinden. Veel bewolking met tijdelijk tegen. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind en maxima van omstreeks 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Perioden met regen en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op/onder: 08.30 17.16 maan op/onder: 16.14 07.16 Overmorgen zon op/onder: 08.29 17.18 maan op/onder: 17.39 07.53 ADVERTENTIE W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS STARINGPLEIN 7 TEL. 020-185151 AMSTERDAM. Van een onzer verslaggevers HELMOND/HEERLEN De onverwachte afkondiging van een invoerverbod voor bedrukte stoffen door de Afrikaanse staat Zaïre, heeft bij Vlisco in Helmond geleid tot een aanvraag tot werktijd verkorting voor ruim 1.500 van de ongeveer 1.900 werknemers. Met een grote bos anjers in de hand begroette premier Den Uyl gis teren op Schiphol de Portugese minister van Buitenlandse Zaken Soares. Het werd, zoals uit de foto blijkt, een uitbundige ontmoe ting. De heer Soares zal vandaag in het Jaarbeursgebouw in Utrecht aanwezig zijn bij de actie 'Houdt Portugal Vrij'. Een uitvoerig verslag staat op pagina 11. De werktijdverkorting zal drie da gen in de twee weken bedragen. De werktijdverkortingen, die gisteren nog zijn aangekondigd, treffen ook Limburg. Philips zal namelijk in overleg met de vakbonden werktijdverkorting aanvragen voor 1.100 van de 1.350 werknemers bij de Elcoma- en Au- diofabriek in Heerlen-Heer. Voorts is door Thomas Regout in Maas tricht werktijdverkorting aange vraagd voor 200 van de 500 arbei ders. Gisteren werd ook bekend, dat Pel grim in Gaanderen (bij Doetinchem) voor 300 van de ongeveer 400 werk nemers werktijdverkorting heeft aangevraagd. Sommige afdelingen zullen geheel of gedeeltelijk worden stilgelegd. Wat Limburg betreft kwam voorts het bericht, dat bij Pionier Laura in Kerkrade aan 28 van de 250 perso neelsleden ontslag is aangezegd, ter wijl voor 19 andere personeelsleden gedurende onbeperktetijd werktijd verkorting wordt aangevraagd. Sluitingen Daarnaast werd gisteren door Nu- tricia bekend gemaakt, dat plannen bestaan Vink's Conservenfabriek in Hien (bij Doodewaard) en Bottema in Klundert te sluiten. Hierbij gaat het om in totaal 120 man personeel (zie ook pagina financiën en eco nomie). Bussink zal 26 man ontslaan in het kader van een reorganisatie, waaro ver de vakbonden overigens niet erg te spreken zijn. De koekfabri kant wordt verweten dat er van goed overleg geen sprake is ge weest. 'De vakbonden hebben slechts de kale mededeling van het directiebesluit gekregen'. is de klacht. Bij de Philjpsfabriek in Heerlen zullen, indien c"e aanvraag wordt goedgekeurd-, de 1.100 werknemers gedurende drie maanden twee da gen per week niet werken. De maatregel zou op 24 februari moe ten ingaan. De werktijdverkorting bij Thomas Regout (metalen produkten)) geldt voorlopig voor zes weken. Aanlei ding hiertoe zijn problemen met de verkoop, die weer het gevolg zijn van de malaise op de bouwmarkt. Gisteravond werd nog bekend, dat Hulskamp in Alkmaar 76 voor namelijk Turkse arbeiders ont slag heeft aangezegd, omdat de verkoop van knaldempers is vastge lopen. De ene afnemer, de DAF kan in Frankrijk goedkoper terecht, ter wijl de andere afnemer, Bosal, zelf gaat produceren. De fabrieg gaat zich nu specialiseren in de produk- tie van ventilatiesystemen voor wo ningen en draadwaren. Problemen WASHINGTON (Reuter, UPI) Terwijl president Ford, zoals hij had aangekondigd, gisteren een decreet ondertekende op grond waarvan onder meer de invoertarieven op olie in drie fasen zullen worden verhoogd, bereidde de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden een wetgeving voor om deze maatregel ongedaan te ma ken. De verhoging van de invoertarieven die uiteindelijk zal leiden tot een verhoging van de benzineprijs met 3 dollar per 'gallon', dat is ongeveer 7,5 cent per 3,8 liter, is ook op' verzet gestuit van de 13,5 miljoen leden tellende vakbondscombi natie AFL/CIO. somd, zei George Meany, dat Fords maatregelen slechts de inflatie zou den aanwakkeren 1 en het lot van armen, zieken, bejaarden en werk lozen zou verslechtereni Bij Pelgrim (kook - en verwar mingsapparaten) zijn moeilijkhe den ontstaan, omdat sinds eind vo rig jaar de uitvoer voor een belang rijk deel i s weggevallen. Ook de verkoop in het eigen land is ge stagneerd. De directie heeft laten weten dat de vooruitzichten nog onduidelijk zijn en dat op dit mo ment nog geen orders in portefeuil le zijn. De ontslagen en werktijdverkortin gen bij Pionier Laura zijn, aldus de directie, noodzakelijk wegens de grote voorraden rubber- afdich- tingsringen. Voor deze produkten is al geruime tijd geen vraag als ge volg van de malaise in de auto- industrie. AMSTERDAM Vijf Arabische werknemers uit Amsterdam hebben tegen Pierre Kartner (Vader Abra ham) een strafklacht ingediend bij de Amsterdamse officier van justi tie. mr. J. F. Hartsuiker. De vijf achten zich gekwetst en beledigd door Kartners carnavalslied 'Wat doen wij met die Arabieren hier' en vragen Kartner te vervolgen op grond van artikel 137c van het wetboek van strafrecht. Dit artikel luidt: 'Degene die zich in het open baar, mondeling of bij geschrift of afbeelding opzettelijk beledigend uitlaat over een groep mensen we gens hun ras, hun godsdienst of hun levensovertuiging, wordt ge straft met een gevangenisstraf van maximaal een jaar of een boete van ten hoogste tienduizend gul den'. Een van de vijf is de direc teur van de stichting welzijn bui tenlandse werknemers in Amster dam, A. B. Kaplanian, een Pales tijn. De anderen zijn drie Marokka nen, onder wie twee bestuursleden van de stichting Marokkaanse emi granten en een Irakees. De grammofoonplatenmaatschappij Dureco in Weesp heeft de productie van de omstreden plaat inmiddels gestopt en de reeds geproduceerde platen vernietigd. George Meany )e Verenigde Staten hebben e tot dusverre niet bedrogen, og niet!' Sadat tegen de Figaro De voorzitter daarvan. Georg, Mea ny, maakte een actieprogramma bekend dat door het algemeen be stuur is aanvaard en dat bedoeld is om 'de economie te stabiliseren en Amerika weer aan het werk te krij gen'. Hij zei rantsoenering van benzine verre te verkiezen boven prijsverhogingen. Dat actieprogramma omvat de vol gende punten: 0 Het Congres wordt verzocht di rect de olie-invoer aan quota te binden en geen olie meer te laten invoeren uit landen die vorige win ter de olie-uitvoer naar de VS staakten. 0 Het Congres wordt verzocht de afgekondigde extra invoerheffing op olie te blokkeren en de hele 'olie- invoer uit handen van de particulie re ondernemingen in handen van de staat te brengen. 0 Het Congres wordt verzocht de voorstellen van Ford met betrek king tot de aardgasprijzen te ver werpen, alsmede de beperkingen te verzachten die om redenen van mi lieu zijn opgelegd aan.de energie winning in de VS. 0 De inkomstenbelasting dient onmiddellijk met in totaal 15 mil jard dollar te worden verlaagd, ten behoeve van de lagere inkomens groepen en de vennootschapsbelas ting moet met 5 miljard dollar verlaagd en de overheidsbestedin gen aan publieke werken moeten worden verhoogd. Na nog een aan tal maatregelen te hebben opge- 0 Vóór hij het decreet tekende heeft Ford tien gouverneurs van Noordoostelijke staten ontvangen, die allen klaagden dat hun staten extra door de invoerheffingen zou den worden getroffen. Na de onder tekening zei Ford tot verslaggevers: 'We hebben nu genoeg getreuzeld en getalmd. Het Amerikaanse volk wil nu daden zien. Twee jaar zitten we nu al met de armen over elkaar en er is veel gepraat maar niets wezenlijks gebeurd'. Volgens de Fe derale Energieraad in de VS zal Fords programma het gemiddelde Amerikaanse huishouden op 275 tot 345 dollar extra per jaar komen te staan. De helft van die toeneming wordt uitgemaakt door de te ver wachten prijsstijgingen voor plas tics, synthetica, ijzerwaren, chemi caliën enz. De vijf ambtenarencentrales en de regering hebben dit resultaat giste ren na intensief overleg bereikt. De Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Eerste Kamerlid Diepenhorst (ARP) maakt zich ongerust over de gezondheidstoestand, waarin een aantal spelers tijdens de wedstrijd Feijenoord-PSV (afgelopen zondag in Rotter dam) verkeerde. an onze Haagse redactie EN HAAG De PTT zal in okto- er ter gelegenheid van het braille- lar een speciale serie braille-post- egels uitgeven. Het laar 1975 is tot iraille-jaar' uitgeroepen, omdat et 150 jaar geleden is, dat Louis raille zijn tot nu toe voor de linden onvervangbaar brallle- :hrift uitvond. In het braille-jaar 'ordt speciaal aandacht gevraagd oor de problemen van de niet- lenden met name bij het verove- ïn van een volwaardige plaats in e maatschappij. Meer over het raille-jaar leest u op pagina 17. Prof. Diepenhorst heeft hierover vragen gesteld aan minister Vorrink (Voklsgezond- heid en Milieuhygië ne). Hij baseert zich hierbij op de bericht geving van Trouw/Kwartet en de Volkskrant van afgelo pen maandag. Daaruit blijkt dat bij PSV DeiJkers met griep speelde en Edström met een speciale be schermer voo,r zijn ge broken neusbeen. Bij Feyenoord kon Ressel, aldus licht prof. Die penhorst toe, door griep nauwelijks op zijn benen staan, had Kristensen last van zijn maag, speelde De Jong na een penicilli- ne-injectie met rode vlekken en gezwollen keel, had Kreuz tevo ren een verkeerd ge vallen griepinjectie gekregen en was Ramljak vrijdag door zij enkel gezakt. Ramljak weigerde een injectie omdat hij in verband met de wed strijden eerder tegen Barcelona gespeeld een twaalftal spuiten in twintig dagen ge kregen had, ofschoon iemand er in één jaar slechts vier of vijf mag hebben. De antirevolutionaire senator vraagt aan minister Vorrink of zij nog steeds vasthoudt aan het standpunt, dat moet worden gewacht op de uitwerking van het advies van de cen trale raad over de me dische sportbegelei- ding. Ook vraagt hij of met betrekking tot de medische verzorging door clubartsen de mi nister 'bij voortduring het water over de ak ker kan laten lopen'. Bestuursrecht kan ook grappig zijnVan de vraag of een weg een onroerend goed is, zult u niet wakker liggen, tenzij u toevallig minister Westerterp of minister Duisenberg bent. Schiedam heeft namelijk bedacht dat ze daar op 'hun' rijkswegen best gemeentelijke onroerend-goed- belasting kunnen heffen. Dit gaat dolle pret opleveren. Abonneer eens iemand. Ook leuk. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW c DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD D (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De ambtenarensalarissen gaan per 1 januari van dit jaar 1,25 procent omhoog. Deze verhoging zal voor 0,75 pro cent inderdaad in procenten worden uitgekeerd en voor de rest in centen, namelijk tien gulden per maand voor iedereen. heer L. H. van der Post, secretaris van de Christelijke Ambtenaren- centrale was er tevreden mee: 'Het voorschot gaat minder ver dan we gehoopt hadden, maar daar staat tegenover dat we in maart alweer kunnen praten over een verdere aanpassing'. Andere resultaten van het overleg zijn: De=- prijscompensatie over de laatste helft van 1974 is bepaald op 3,25 procent. Dit betekent dat de lonen per 1 januari naast de ge noemde 1,25 procent met nog eens 3,25 procent zullen worden opge trokken. De prijscompensatie zal minimaal 43,33 gulden per maand bedragen. Het minimum aantal vakantie dagen is met één dag uitgebreid tot twintig. Het overleg over de positie van de oudere werknemers zal worden voortgezet. De loonsverhoging van 1,25 procent moet worden beschouwd als een voorschot op de werkelijke loonont wikkeling in het bedrijfsleven. Hoe die zal zijn is op dit moment niet zeker. In ieder geval zal de loons verhoging er groter zijn dan 1,25 procent. In de bouw bijvoorbeeld werd onlangs een cao afgesloten met een loonsverhoging van 1,6 procent en in de metaal hebben de werkgevers een bod gedaan van 1.75 procent. Bovendien ligt er de eis op tafel dat dit.bedrag voor de helft in centen en procenten moet worden uitgekeerd. Mager resultaat Zo bezien is het resultaat van 1,25 procent nogal aan de magere kant. Daar staat echter tegenover dat de overheid de trend, van het bedrijfs leven volgt en niet omgekeerd. Voorzichtigheid is dus geboden. Mi nister De Gaay Fortman zat aan vankelijk nog lager dan de 1,25 procent. Vandaar dat de ambtena ren centrales niet ontevreden rijn met het nu bereikte resultaat. Te meer daar de minister de toezeg ging heeft gedaan dat er in maart over een verdere aanpassing kan worden gepraat. Binnenland Spijkerkwartier: prostitutie apart 5 Drs. Terpstra (CNV) over suggesties Albeda 11 Actie tegen rijksweg.19 Buitenland Meredith bleef een zaam vechter9 Thailand haar stembus 13 Zorza 13 Kerk Mevr. Stavenga over Eva, waar zijt gij?..!... 2 Handoplegging die je overal tegenkomt 2 Kunst Kunstlicht in de schilderkunst15 Vader Heeresma vertelt15 Filmkroniek 15 Sport Harm Kuipers favoriet 23 Economie Ogem koopt Lindeteves 27 Kariln en tv strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer l'op-op-Uc-plaaf l.ezers schrijven Postzegel nieuws Denksport Beurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1