Massale acties tegen nieuwe rijksweg auto bekleden? Inheil tussen Utrecht en Amersfoort is nog maar ten dele te keren rife direkt naar de vakman let op dit bord! pUW/KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 BINNENLAND T19-K19 [ST De zesduizend bewoners van de flats in de Zeister wijk Vollenhove kunnen over enige jaren lol op als de plannen van de regering om de nieuwe rijksweg Utrecht-Amersfoort (Rijksweg aan te leggen doorgaan. Deze weg zal op nauwelijks negentig meter van de flats komen. De be kkenen vinden dat een onaanvaardbare situatie. In het verleden hebben zij er reeds tegen gepro- ;eerd, maar dat heeft weinig uitgehaald. Hetzelfde kan worden gezegd van de acties die zijn onder- nen door de burgerij van Leusden. Ook in die gemeente zal de nieuwe rijksweg grote schade toe- ngen aan landschap en leefmilieu. overkoepelende natuurbescher- ide instanties zijn daarom zij aan de late kant massaal n ageren tegen de plannen. De W. F. Allewijn, medewerker de Stichting Natuur en Milieu Amsterdam, heeft thans samen de heer W. C. R. Boelhouwer, de acties in Leusden leidt, een port geschreven in opdracht van gezamenlijke werkgroepen csweg 28 in Zeist, Soesterberg, irsfoort en Leusden. heb de acties uiteraard gevolgd, n overtuiging was tot voor kort wij als landelijke stichting ons niet mee moesten bemoeien en het in provinciaal verband ist worden geregeld. Nu duide- is geworden dat plaatselijke s geen succes hebben, op en- concessies na die de actiegroep Soesterberg heeft weten te be- Rijkswaterstaat heeft toe- :gd de nieuwe rijksweg ter hoogte het dorp Soesterberg over een [te van een paar honderd meter zullen ingraven) zijn wij erin prongen. Wij hebben goede hoop we nog veel narigheid kunnen rkomen. Maar het is kort dag. in februari gaat de vaste ka- •commissie voor verkeer en wa- taat van de Tweede Kamer over zaak praten. Daar valt in feite beslissing ovér het al dan niet rgaan van de aanleg van deze 'isweg', zegt de heer Allewijn. van de plannen wordt afgezien jkent het dat het onheil ten wordt gekeerd. De afgelopen is al de nodige schade aange- ït door het aanleggen van het eelte van de nieuwe rijksweg ;en Utrecht en De Bilt (wat ten te is gegaan van het landgoed idwijck) en de voorbereidingen r de rest van de weg. Ter hoogte de buitenplaatsen Oostbroek en lenhove in Zeist is reeds veel rbereidend werk gedaan. Tien en bomen Rijn gerooid en grote tijen zand zijn aangevoerd naar plaats waar Den Haag zich het van de nieuwe rijksweg heeft gedacht. Ook zijn bij Zeist al twee viaducten gebouwd, die een onder deel van de nieuwe rijksweg gaan vormen. 'Het moet rijkswaterstaat bijzonder kwalijk worden genomen, dat deze dienst zich niets heeft aangetrok ken van die protesten die plaatselijk zijn geuit tegen de plannen. Men heeft zich vastgebeten in de plan nen voor deze rijksweg, zoals die in 1963 door de toenmalige regering zijn gemaakt. Rijkswaterstaat heeft gewoon niet de moeite willen ne men naar alternatieven te zoeken', vindt de heer Allewijn. Alternatief In het rapport, dat nu is gemaakt om de instanties die uiteindelijk moeten beslissen over de aanleg van de weg. duidelijk uiteen te zetten waar het precies om gaat. is dat wèl gedaan. 'Wij hebben hét niet willen laten bij het opsommen van onee bezwaren. De alternatie ven die wij aandragen passen hele maal in het huidige regeringsbe leid', aldus de heer Allewijn. Het belangrijkste alternatief is de be staande rijksweg Zeist-Amersfoort (S 7), om te vormen tot een 'park weg' met twee banen, vier rijstro ken, ongelijkvloerse kruisingen en een snelheidsbeperking van tachtig tot honderd kilometer per uur. Het bestaande gedeelte van rijksweg 28. dat nu eindigt op een punt even ten zuiden van het KNMI. willen de actiegroepen via een alternatief tracé ten noordwesten van het landgoed Vollenhove naar de S7 leiden. Een belangrijk deel van de S7 willen de samenwerkende actie groepen laten ingraven om de overlast zoveel mogelijk te beperken.. Over de kosten heeft de heer Alle wijn het niet in zijn rapport. 'Dat is niet onze taak. Men mag van ons niet meer verwachten dan het sig naleren van de gevaren en het aandragen van alternatieven', zegt hij. De heer Allewijn is er voor honderd bewoners van de flats in de Zeister wijk Volenhove zijn onlangs confronteerd met de praktijk van het langs hun woningen ge- inde" trace van rijksweg 28. Als de plannen doorgaan zullen zij er een paar jaar in het lawaai en de benzinedampen zitten. 180 hectare bos en hei zouden verloren gaan procent van overtuigd dat rijksweg 28 overbodig is. 'De bezwaren zijn zo groot, dat de overheid ze gewoon wel serieus moet nemen. Als de rijksweg er komt gaat 180 hectare bos- en heidegebied verloren; on geveer 245 hectare verliest, het rus tige karakter. Het parkgebied ten westen van Zeist met de buiten plaatsen Oostbroek en Vollenhove heeft dezelfde landschappelijke waarde als de landgoederen Oud en Nieuw Amelisweerd met hun omgeving, die enige jaren geleden werden bedreigd door de aanleg van rijksweg 27, een plan dat ge lukkig dankzij de gevoerde acties op het laatste moment belangrijk is gewijzigd ten gunste van de na tuur', verduidelijkt de heer Allewijn. Cultuurmonument Een heet hangijzer is de aantastin van het cultuurmonument Oud Leusden. Dat gebied wordt volger de actievoerenden 'op 'n cultuurhis torisch en ethisch onaanvaardbar wijze doorsneden'. Dé nieuwe rijks weg zal vlak langs het Romaans kerktorentje van Oud-Leusden, n een schilderachtig plekje in he groen, gaan lopen. De hervormd' algemene en rooms katholieke be graafplaats°n in Oud-Leusden zul len door de rijksweg worden door sneden. De geluidsoverlast van he verkeer op de rijksweg zal tijder begrafenissen bijzonder storen zijn. Archeologisch is de buurtscha Oud-Leusden. die reeds in een oor konde uit 777 wordt genoenr uniek. Rijksweg 28 zal deze. om' woonkern volgens de actievoeren den 'aan stukken scheuren'. Rusthuizen Tussen Soesterberg en Amersfoo I staan tal van verpleeginrichtingf1 en rusthuizen, die als" de planne doorgaan ingeklemd worden tusse de oude weg naar Amersfoort, d' wordt gehandhaafd en de aan leggen rijksweg 28. Het is begrijpt lijk dat van die kant ook hevi wordt geprotesteerd tegen het door gaan van de plannen met rijkswe 28. Vogelbeschermers maken- zich grot zorgen over de toekomst van wulpen-, buizerd- en houtsnippare die in het gebied waar rijksweg moet komen nestelen. Het zit dik in dat de vogelstand, die laatste jaren toch al snel terug loopt, opnieuw een gevoelige kla;' zal krijgen. Dit verklaart het klemmende be roep dat de heer Allewijn op de volksvertegenwoordigers doet. 'Utrecht en omgeving zijn rijk geze gend met natuurschoon. Dat moet gevrijwaard blijvén voor verdere degeneratie. Wij moeten er even min naar streven de problemen van wegaanleg in dit gebied af te wen telen op andere gebieden. Vandaar onze alternatieven die beogen het wezenlijke karakter van de Utrechtse Heuvelrug te behouden'. hetlandgoed Vollenhove is het voorbereidend werk voor de aanleg van rijksweg 28 al in volle gang. Tientallen bomen zijn er voor gerooid. Dit kaartje laat het gedeelte van rijksweg 28 zien, dat reeds is aangelegd. De onderste stip pellijn is het geplande maar fel omstreden stuk. De bovenste stippellijn laat zien hoe de actiegroepen zich het alternatieve tracé naar de bestaande rijksweg Zeist-Amersfoort (S7) hebben gedacht. De actiegroepen hebben in aansluiting hierop aan de hoofdingenieur-directeur van rijkswa terstaat in Utrecht gevraagd rijksweg 27 (Utrecht-Hilversum) beter te gaan benutten. Het doorgaande verkeer uit zuidwest Neder land naar het Noordwesten en omgekeerd zou vanaf het kruispunt Hoevelaken bij Amersfoort en vanaf Oudenrijn in Utrecht naar rijksweg 27 kunnen worden verwezen. De rijtijd naar Amersfoort is dan weliswaar elf kilometer lan ger wat het tracé betreft, maar uit proeven is gebleken dat de automobilisten er gemiddeld een minuut korter over doen dan over de hui dige Amersfoortseweg, omdat er op rijksweg 27 minder opstoppingen voorkomen. Korte, duidelijk geschreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Iiij publikatic wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS lortus (3) [ie zal voor ons kindeke derven ir laatste kruimelken brood? Wie er, wie zal er voor sterven en ien op kiind en op dood?' KVP ARP komen nu met een nieuw ïsvoorstel voor abortus, waaruit |kt dat zij nog steeds geen ant- )rd weten op bovenstaande vra- i, maar René de Clercq wist het 'Kleine, kleine moederke al- m idschendan J. H. Maas tortus (4) leek zou ik zeggen, dat de rlemse hoofdofficier van justi- mr. J. L. Andreae, bij zijn ingen het leven van ongeboren ideren te beschermen tegen isen, die er een luguber beroep hebben gemaakt dat leven te ietigen, door de Haarlemse iter-commissaris ernstig belem- :rd wordt. De praktijk wijst uit, de Haarlemse rechtbank een schermend schild vormt voor de fgenen, die dagelijks - in Heemste- - gruwelijke misdrijven tegen ft leven plegen. We raken verzeild een overgangsvorm naar anar- J|!ie, als hoonlachende delinquen- zich ongrijpbaar gaan voelen tens de machteloosheid van >uwe Justitia, die verward is ge rikt in een net van juridische I llitsvondigheden, niet zonder de jjPlp van politieke pressiegroepen h haar weg gelegd. Dat kwaad ft onherstelbaar voort, fsburg G. Goossens Portugal Begin december werd er een poli tieke bijeenkomst gehouden in de opleidingsschool voor officieren in Maf ra (40 km van Lissabon), waar een Russische film werd vertoond. Zes soldaten en twee kadetten be sloten toen politieke aktivitelten te gaan ontplooien. Daarom werden ze gearresteerd, waarop 800 kadetten als teken van protest in hongersta king gingen. Kort daarna bezocht soldaat José Batista de acht gearresteerden in de gevangenis, waarop ook hij ge- arresteerd_ werd. Men vond toen in zijn agenda de naam en het tele foonnummer. van António Miguel, die, na een ballingschap van drie jaar in Nederland, in juni weer naar Portugal terugekeerde. In de nacht van 12 op 13 december werd hij, samen met zijn vriendin, om 4 uur 's morgens door de politieke militaire politie van zijn bed ge licht en zonder opgaaf van reden gearresteerd. Zijn vriendin werd na tussenkomst van een dokter na 24 uur vrijgelaten omdat zij zwanger was. Op dit moment zit António Miguel nog steeds vast en wel in de mili taire gevangenis in Santarém (80 kilometer van Lissabon). Dit is nu al de derde gevangenis waarin hij, sinds zijn arrestatie, opgesloten zit. Hij heeft nog niet met zijn advo caat mogen spreken en mag geen boeken en tijdschriften ontvangen. Bovendien zit hij geïsoleerd, con tact met anderen ls onmogelijk. António Miguel heeft altijd konse- kwent tegen het fascisme gestre den: daarom ook deserteerde hij uit het leger en zat hij als vluchteling in Nederland. Het feit dat zulke mensen gearresteerd kunnen wor den, kan een gevaarlijke precedent scheppen voor toekomstige politie ke activiteiten. Om zulke situaties te voorkomen, moet Portugal Vrij gehouden worden. Maar dan niet op de manier zoals de PvdA wil, met de actie 'houdt Portugal vrij.'. De steun aan de Portugese Socialis tische Partij betekent steun aan de bestaande toestand en dit betekent dat de fascistische kopstukken op- vrije voeten blijven, terwijl pro gressieve mensen het gevaar lopen gearresteerd te worden! Amsterdam Rui da Cruz Mota Vader en kinderen De heer A. Dijkstra, die weigerde alimentatie te betalen omdat hij zijn kinderen niet mag zien, moet zich niets voorstellen van een kort geding, een verzoek om omzetting van de voogdij of aanstelling van een gezinsvoogd na ondertoezicht stelling door de kinderrechter. De simpele' reden hiervan is dat ge scheiden vrouwen met kinderen zich in ons land blijkbaar van alles kunnen permitteren zonder dat een onafhankelijk kinderrechter in grijpt. Het kan nóg wel enige jaren duren voordat de heer Dijkstra hierin enigszins kan berusten. Voor zijn gemoedsrust en de zo nodige rust voor zijn kinderen, die nu eenmaal niet kunnen en mogen kiezen tussen moeder en vader, is het te hopen dat hijzelf zowel on der de door zijn ex-vrouw gesabo teerde bezoekregeling als onder de hem toebedeelde 'toeziende' voog dij, die toch niets voorstelt, een dikke streep kan zetten. Hij is zijn kinderen immers al lang -adikaal kwijt, ook al zou hij hen via een met een geldsom afgedwongen om gangsregeling nog wel eens zien. Evenals Vrouw Justitia mag Vader Dijkstra geblinddoekt 'toezien' en bovendien alimentatie beta len! Utrecht A. E. van Eeden Jaar van de vrouw (9) Mevrouw Glashouwer vindt dat de vrouwen niet onderdrukt worden. Maar wat zegt ze dan: als een man 65 jaar wordt krijgt hij wel aow, maar de vrouw niet. De vrouwen! hadden vroeger geen stemrecht. In 1960 pas kregen de vrouwen han delsbekwaamheid. En nu, al doet de vrouw hetzelfde werk als de man, toch vérdient de vrouw minder. Ik ken vrouwen die alles aan hun man moeten vragen, als ze eens met een vriendin of een buurvrouw naar een bingo-avond willen gaan. Maar de man vraagt niet of hij naar zijn kaartavond mag gaan. Dat vindt hij vanzelfsprekend. De vrouw moet vragen of zij een nieuwe jurk of nieuwe schoenen mag kopen: denk je dat een man zoiets vraagt? Denk maar eens aan onze regering en in de studio's in Hilversum. Allemaal spelen de mannen daar debaas. Nee, wat dat betreft moet er nog veel veranderd worden voor de vrouw. Den Haag Gewetensbezwaren (slot) Het is onaanvaardbaar, dat de overheid eerst toegeeft dat Kees Vellekoop gewetensbezwaren heeft en hem daarna voor de keus stelt tussen gevangenisstraf of geweten loos handelen (door tegen je gewe ten in in dienst te gaan). Dat is een ernstige aantasting van de ge wetensvrijheid en de rechten van de mens. Als de huidige wet tot dit soort situaties leidt, dan deugt deze wet niet en moet hij zo snel moge lijk veranderd worden, zodat &lle gewetensbezwaren erkend kunnen worden. Reeds enkele jaren ligt er een wij zigingsvoorstel in de Tweede Kamer klaar, maar met name de CDA- fracties willen deze wijziging niet steunen. Laat men ernst maken Zandvoort met de christen-democratische be ginselen door, evenals kardinaal Alfrink, voorzitter van Pax Christi, dit wijzigingsvoorstel te steunen en |nflati6 (2) zo een einde te maken aan een v onaanvaardbare, onchristelijke en ondemocratische situatie. Afrika. De bewering van prof. Lin- neman, dat deze niet in het belang is van de zwarte bevolking, is een onwaarheid. Vele zwarte leiders, o.a. Gat-sha Boethelezi en Matanzi- ma moedigen de buitenlandse ves tigingen aan. Boethelezi zei in Dur ban tijdens een toespraak voor 6000 textielarbeiders: Laten de jakhal zen (tegenstanders der investerin gen) niet aan jullie werk komen. Is dit ook niet tegen het belang van de arbeiders hier in Nederland? In 1973 bezochten veie handelsmissies Zuid-Afrika (Duitsland, Engeland, Frankrijk en Japan) om hun werk gelegenheid en grondstoffen veilig te stellen. Komt de anti-houding van bijv. de regering Den Uyl en de anti-apartheidsgroepen niet neer op verliesvan werkgelegenheid voor de arbeider? Boxtel Th. van der Meijs mevrouw cooien Werkloosheid (4) PPR en abortus Het hoofdbestuur van de PPR heeft een 'berispende' brief verzonden aan drie van haar twee Kamerle den, die anders over abortus den ken dan progressieven (blijkbaar) behoren te doen. Deze vermaning gaat volgens mij lijnrecht in tegen de idee dat de PPR een werkelijk democratische partij wil zijn. Hope lijk zal een te houden enquête, naar aanleiding van de komende abortus-discussienota, uitwijzen dat veel PPR-leden het standpunt van Bas, Dolf en Henk ook huldigen. Hoogeveen Cas van Kamperdijk PPR-voorzitter Hoogeveen Dat de socialisten in de Jaren der tig wel scholden en betoogden over de werkloosheid, vond hierin zijn oorzaak, dat men zes weken 10,20 per week kreeg. Was men nog werkloos, kreeg men 20 weken 8,40 per week. Moet ik er bij vertellen, elke dag stempelen? Honselersdijk Estel C. Landman Willem de Brabander De verzamelaars van de zegels van landen uit het Verre Oosten (b.v. Japan) kennen natuurlijk allemaal de jaarlijkse nieuwjaarszegels, die daar worden uitgegeven ten behoe ve van de massa's nieuwjaarwen- sen, die men elkaar daar ook tor gelegenheid van de jaarwisseling pleegt toe te zenden. Het zal hun daarbij opvallen dat op die zegels veelal steeds representanten uit het dierenrijk, afgebeeld in de vorm van speelgoedbeesten, voorkomen. Het is interessant genoeg om wat nader op die afbeeldingen in te gaan, U moet dan weten dat b.v. de Chinese voorstelling van tijd er een is van kringlopen zonder eind. En wel een reeks van perioden, geba seerd op de beweg-ing van de plane ten, zich onbegrensd voortzettend zolang die planeten bestaan. Voorts dat tijdens de Han-dynastie (206 voor Chr.) reeds jaren, dagen en uren door tekens in een kringloop werden aangeduid. Men had daar o.a. kringlopen van twaalf tekens. Hoe die ontstaan zijn is duister, maar ze zijn eerbiedwaardig oud. Er is een verhaal dat Boeddah eens een bespreking met alle dieren wil de houden. Omdat er echter slechts twaalf kwamen opdagen, beval Boeddah, die hun een bewijs van appreciatie wilde geven, dat naar elk van die dieren een jaar zon worden, vernoemd. Toen onder de Chow-dynastie een cyclus van zestig jaar (vijf keer twaalf tekens) in gebruik kwam, identificeerde men de twaalf tekens met genoemde twaalf dieren. Die dieren waren: rat, os, tijger, konijn, draak, slang, paard, schaap, aap, haan, hond en beer. Dit was dan ook de volgorde in de cyclus. In dit systeem is in het jaar 1975 het konijn aan de beurt. In dit verband las ik een harte- kreet in een Engels blad, die ons filatelisten wel aanspreekt. Daarin sprak iemand de hoop uit dat het jaar van het konijn, een dier dat' het odium heeft zich bijzonder snel en talrijk voort te planten, niet weerspiegeld zou worden in een stroom van postzegelemissies, die de postdiensten de wereld insturen. IJdele hoop. dacht ik! De Japanse posterijen begonnen in 1948 de twaalfjarige cyclussen van dieren tot onderwerpen van hun Nieuw jaarszégels te maken. In de volgor de als boven aangegeven begon in 1972 voor de derde maal een cyclus en zo verschijnt voor dit jaar weer het konijn. De speelgoedbeesten, die meestal op de zegels voorkomen, zijn afkomstig van de verschillende districten van het land. Zij werden in lang ver vlogen dagen vervaardigd door de soldaten, die weinig bezigheden en nog minder soldij hadden. Alles bijeen een erg interessante verza meling. vooral gezien in het licht van deze achtergrond-informaties, dacht ik. Verschillende lezers hebben mij ge vraagd om de pulikatie van het Nederlands uitgifte-programma 1975. Omdat onze PTT het defini tieve programma nog niet in zijn finesses gereed heeft, moet u nog geduld oefenen. Zodra ik het heb. komt het in de krant. Eveneens erg laat kreeg ik dezer dagen het Belgi sche overzicht voor 1975. U kunt twintig emissies met een totaal van 35 zegels verwachten, waarvan er veertien met toeslag zijn belast. Van de laatste noem ik de gebrui kelijke Culturele en Solidariteit- reeksen. Verder komen er zes speci ale toeslagzegels ten bate van de filatelistische1 tentoonstelling The mabelga, die dit jaar in Brussel zal worden gehouden. Dan de Dag van de postzegel, de propaganda voor de jeugdfilatelie, de Êhiropazegels en een Kerstzegel, die weer zullen ver schijnen. Vele herdenkingszegels, o.a. voor de 100e geboortedag van wijlen koning Albert, het eeuwfeest van de Normaalschool Charles Buis het Davidsfonds. 125 jaar Nationale Bank van België. 550 jaar Leuvense Universiteit en vijftig jaar lucht- verbmding België—Zaïre (Belgisch Congo). Verder nog zegels gewijd aan de Gentse Floraliën, Bouwkun dig Erfgoed, Bijbelgenootschap Leu ven, Koningin Fabiolastichting Jaar van de Vrouw &n Dr. F. Heme- rijekx. En dan begint het program ma 17 februari met een propagan- dazegel voor Themabelga. Aansluitend op deze laatste zegel deel ik u mede dat dit jaar de navolgende grote internationale fi latelistische tentoonstellingen zul len worden georganiseerd: Madrid 75 (Madrid 4-13 april), Arphila (Parijs 6-16 juni) en Themabelga (Brussel 13-21 december). Mis schien wilt u er rekening mee hou den? J. J. M. Kiggen (ADVERTENTIE) De anti-apartheidsgroepen en poli tieke predikanten hielden in Velsen een discussie met de leiding van Heljningen Estel over de vestiging in Zuid- De heer Bezemer meent een plei dooi te moeten houden voor rente trekkers. Hij schrijft: 'Dit onrecht vaardige schouwspel (de inflatie nl.) heeft de eeuwen door een rol gespeeld, maar het spreekt nu meer door de onrechtvaardige verdeling van de opbrengsten tegenover el kaar te stellen'. Maar heeft de heer Bezemer er w el eens bij stil ge staan, wat een gruwelijk onrecht door de eeuwen heen is aangedaan aan hen die rente moeten betalen? In de bijbel wordt het rekenen van rente zonder meer als een grote zonde veroordeeld. Lees Ezechiël 18 maar eens aandachtig. Wat zou het een zegen zijn als bijv. iemand een huis zou willen bouwen, en daar voor een renteloze lening kon krij gen als hijzelf niet voldoende mid delen had, niet alleen voor de bou wer, ook voor de werkgelegenheid. SF0CWA Nederlandse Vereniging van Carrosseriebedrijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19