Mgang van dictatoren bracht Thailand geen chte vernieuwing Beleid van Kissinger in gevaar door onzekerheid over Breznjew fhais gaan morgen voor eerst sinds ruim twintig jaar naar stembus STENG GIRO 29.14.600 pUW/KWARTET ZATERDAG 25 JANUARI 1975 BUITENLAND T11-K13 or gen gaan de Thais naar de stembus. De eerste vrije verkiezingen in meer dan twintig jaar. Nog en anderhalf jaar geleden zuchtte Thailand nog onder de druk van een militaire dictatuur. Nu is een grondwet waardoor deze verkiezingen mogelijk geworden zijn. Wel een vooruitgang. Maar in everre is er echt iets veranderd? ngkok, de hoofdstad, met zijn r miljoen inwoners is een van swingendste steden van Azië. ede straten, hoge torenflats, mo- me kantoorkolossen, hip geklede innen en vrouwen, plateau-schoe- n en mini-rokken, go-go disco- ;ken, een playboy club, een enor- verkeerschaos. Maar ook stin- ode kanaaltjes, krottenwijken, verminkte bedelaar voor de rik of America. En overal de jn en andere reclame, het Ja ns en Amerikaans imperialisme •kondigend. Toyota, Sony, Esso, !M, Pan Am, Peter Stuyvesant. !tend door Noordoost-Thailand jrk je ook een ander soort Ame- ;aanse aanwezigheid. Phantoms B-52 bommenwerpers, die al ja- lang Indo-China kapot bom- rderen. Van Amerikaanse bases Thailand komen ze voorname- Het hoofdkwartier voor de iele Indochinese oorlog inclusief il van de geheime operaties, I-werk enzovoort is in Udon, in ordoost-Thailand. Het laatste ir zijn de aantallen wat vermin- ■d. zelfs twee bases gesloten, iar nog steeds zijn er 27.500 man 400 gevechtsvliegtuigen, waaron- de pilootloze Drones en de SR- spionage-toestellen, over vijf ba- i verspreid. in de twintiger jar§n begint de ïerikaanse invloed in Thailand te nemen. In 1941 sluit het laise militaire bewind zich bij de panners aan. Na de oorlog vorm- ii pro-geallieerden een regering, tar in '47 kwamen de militairen, in '41 Amerika de oorlog had- ii verklaard, weer aan het be nd. De Amerikaanse behoefte aan uvast in een deel van de wereld t steeds meer door bevrijdingsbe gingen werd geschud, was hier ït vreemd aan. Zij zagen het aise leger als een middel tot idernisatie en 'stabilisatie'. In id-Vietnam, Laos en Cambodja bben Thaise troepen gevochten, revolutie van '32 had de absolu- monarchie haar absoluutheid ge- st. Voor de bevolking was er wed- veranderd. De macht was in nden van de militairen overge- an en daar zou ze blijven. Ja, af toe 'iets dat op parlementaire mocratie moest lijken, grondwet, rbiezingen, nationale vergaderin- n en zo. Maar dat was meer om t image van de militairen wat op vijzelen. e heersers Thaise heersende elite wordt vormd door hoge militairen en reaucraten en de met hen ver inden zakenlui. Vooral door mid- van baantjes bij leger en over- id weten zij hun aanhang te iden. Maar ook afpersing, omko- ig, corruptie is hen niet vreemd. Chinezen, die de commerciële ktor in handen hebben, werden dwongen 'beschermgeld' te beta- Ondanks hun sterke economi sche positie, staan de Chinezen hier tamelijk machteloos tegenover. In leger en politie vind je geen Chine zen. Anti-Chinese sentimenten zijn zo aangewakkerd. Op het platteland is het niet veel beter. Traditioneel bezaten de Thaise boeren zelf het land. Nu is naar schatting zo'n 60 procent al pachter geworden van de vooral in Bangkok zetelende nieuwe klasse van grootgrondbezitters. De metho den van landonteigening die gebe zigd zijn behoren tot de minder fraaie delen van de Thaise geschie denis. 'Rijstschuur van Azië' is Thailand wel eens genoemd. Maar de meeste boeren worden steeds armer. Als gevolg van de monopo liepositie van de rijsthandelaren zijn hun inkomsten gering. Ze moeten geld lenen, om het jaar door te komen en 60 pet rente is niet vreemd. Ook hier heeft de Groene Revolutie vooral de Rockefeller Foundati on is hier actief een landprole- tariaat doen ontstaan. De trek naar de stad neemt toe. Naar Bangkok dus, want verder zijn er geen ste den. Ook daar is geen werk, omdat de kapitaalsintensiteit van de meeste buitenlandse industrieën de werkgelegenheid weinig bevordert. Meer dan 70 pet van Thailands nieuwe fabrieken zijn buitenlands bezit. Opstanden Dit alles verklaart wel dat er sinds '65 in het Noorden en Noordoosten van het land, de armste streken, een revolutionaire beweging is op gekomen. Het Thais Patriottisch Front heeft onder de boeren veel aanhang. Maar de Amerikanen en Thaise militaire élite zijn minder enthousiast. Tussen '66 en '73 heb ben de VS hier 1100 miljoen dollar aan het bestrijden van opstandelin gen uitgegeven. USAID, dat een ontwikkelingsorganisatie heet te zijn van de Amerikaanse regering, geeft in een brochure uit '68 zelf toe dat al haar hulp aan de Thaise regering erop gericht was de com munisten te elimineren. Het op ei gen belang gerichte optreden van de in Bangkok zetelende Thaise éli te heeft ertoe geleid dat ook onder de bergstammen in het Noorden opstanden uitbraken. In het Zuiden zijn moslem-seperatisten actief. De gemiddelde Bangkokker merkt misschien van de opstandelingen niet veel, van de sterk toenemende inflatie en de alom heersende cor ruptie des te meer. Oktober 1973: de studenten demon streren, eisen een nieuwe grondwet. Arrestaties, nog meer demonstra ties, gevechten, tanks rollen door de straten, gebouwen branden, bloed vloeit. Tien dagen later, bijna 100 doden (officieel), 1000 gewon den. Maar de militaire dictatuur is gevallen. Haar leiders de maar schalken Thanom en Prapass en de kolonel Narong vluchten het land uit. Koning Bohumipoll, in het bui tenland bekend om zijn mooie vrouw, Sirikit, benoemd dr. Sanya, rektor van de Thammasat Universi teit en leider van des konings ad viesraad, tot premier. De aangewe zen, nationale vergadering gaat aan het werk de nieuwe grondwet goed te keuren. Er volgen echter geen arrestaties, geen veranderingen in het overhelds- en militaire appa raat of bij de politie. Studenten Wel veranderingen onder de lagere lagen van de bevolking. De studen ten zijn op slag helden geworden. Zonder de massale steun van de bevolking echter hadden zij het niet geklaard. Tijdens de tien da gen van oktober waren er vaak meer dan een half miljoen mensen op straat! Het lijkt of er een zelf vertrouwen is gegroeid bij hen die al te lang niets te vertellen hebben gehad. Stakingen en demonstraties zijn aan de orde van de dag. Forse loonsverhogingen worden geëist. De meeste arbeiders verdienen nauwe lijks voldoende om in leven te blij ven. Vaak ook eisen de stakers het vertrek van leden van de directie, managers die hen altijd minder waardig hebben behandeld. Tien duizenden demonstreren uit solida riteit met hun stakende collega's. Zelfs de verkopers van lotjes voor de loterij, blinden, kreupelen die op deze manier to'ch in leven proberen te blijven, houden een demonstra tie naar het huis van Sanya. Het ging om een verandering in het verkoopbeleid van de groothandela ren in lotjes waardoor de gehandi capten zelfs van deze schamele broodwinningsmogelijkheid beroofd zouden worden. De staking bij het, luxe Dusit Thand hotel vormt een proefzaak. De hotelwerkersvakbond dreigt met staking bij alle hotels als de eisen niet ingewilligd wor den. De directie houdt haar poot stijf. De regering probeert te be middelen, de toeristenbusiness is een grote bron van inkomsten. Zoals meestal is er 'overleg tussen de arbeiders en de studenten. De laatsten komen massaal de hotel werkers steunen. Bijna alle edsen worden uiteindelijk ingewilligd. De studenten hebben goede relaties opgebouwd met arbeidersorganisa ties. Groepen arbeiders die in ver zet komen kunnen steeds op hun steun rekenen. 'Maar', verzekert Satid, die studentenleider is aan de Thammasat Universiteit, mij, 'wij bemoeien ons er alleen mee als /het ons door de arbeiders gevraagd wordt.' De boeren Na de oktoberrevolutie zijn vele studenten het platteland op gegaan om de boeren te helpen tegen geld leners, grootgrondbezitters, corrupte ambtenaren. Terwijl ik met Satid zit te praten lopen twee boeren door Roel Burgier In oktober 1973 trokken de studenten in Thailand de straten van de hoofdstad Bangkok op. Hun actie werd bekend als de 'oktober-revolutie', omdat daarmee een eind werd gemaakt aan de militaire dictatuur. door de gang van de universiteit. 'Als ze problemen hebben komen ze vaak daar met ons over praten. Veel van de mensen kunnen niet lezen of schrijven. Wij hebben hen bij onderhandelingen met de bazen, met het opstellen van arbeidsover eenkomsten landeigendomsver kla - ringen, belastingen en al dat soort dingen. Daar werden ze steeds mee belazerd.' Als de nationale vergadering arti kelen in de grondwet wil goedkeu ren die het aktief kiesrecht op 21 jaar en het passiet op 25 jaar vaststellen, gaan de studenten weer de straat op. Zo groot lijkt hun invloed dat premier Sanya hoopt dat de grondwet in die vorm ver worpen zal worden. Hij wil des noods een nieuwe indienen waarin de gewraakte artikelen naar de te vredenheid van de studenten ver anderd zijn. Wilde taferelen in de nationale vergadering. 'De militairen zijn nu wat op de achtergrond, maar de heersende élite van voor de oktoberrevolutie is niet veranderd. Zij weten heel goed dat de studenten hun gevaar lijkste vijanden zijn. Kijk, wij kun nen het systeem niet veranderen. Dat moeten de boeren en arbeiders zelf doen. Maar omdat wij hen helpen zichzelf te organiseren, hun proberen duidelijk te maken hoe het systeem werkt waardoor zij het zo slecht hebben, vinden de mili tairen en kapitalisten ons gevaar lijk.' Satid had geen ongelijk. Op allerlei manieren wordt gepoogd de studen ten bij de bevolking in diskrediet te brengen. Het dorpje Na Sai in Noordoost-Thailand was door het leger platgebrand omdat het com munistisch zou zijn. De boeren van Na Sai gingen naar Bangkok om te protesteren. 'We zijn geen commu nisten', zeiden zij. Boonmee, een belangrijk studentenleider, nam het voor hen op. Dus was hij ook com munist. In Thailand heeft dat nog steeds dezelfde betekenis als bij ons in de zwartste dagen van de Koude Oorlog. Harde reacties In juli werd een Amerikaanse jour naliste in haar kamer vermoord. Zij stond bekend als een anti-Vietnam oorlogsactiviste en had goede kon takten met Thaise studentenleiders. De redacteur van een provinciaal dagblad, die in een aantal artikelen allerlei corruptiepraktijken bloot had gelegd, werd ook in juli ver moord. Een studentenleider uit Udon werd op straat neergeschoten. In augustus werd Saeng in een straat in Bangkok doodgeschoten. In zijn vrije tijd gaf hij les aan kindertjes in Bangkoks grootste krottenwijk, Klong Tuey. In geen van deze gevallen worden de daders gevonden. Bij dit soort affaires valt steeds de naam van de CIA. Begin '74 schijnt er zelfs een samenzwering van de CIA tegen de regering-Sanya ge weest te zijn. De militairen weten bepaalde stu- dentengroepen achter hun karretje te spannen. Bij de demonstraties tegen een actief kiesrecht pas bij 21 jaar, hebben 7000 studenten van hogere vakscholen drie dagen lang tegendemonstraties gehouden, bus sen gekaapt en brandbommen ge gooid. Het moest maar eens afgelo pen zijn met al die pressiegroepen, die de nationale vergadering steeds maar onder druk zetten, de orde en rust verstoorden en niet de wensen van de bevolking vertegenwoordi gen, aldus de vakschoolstudenten. Op deze manier is de goede naam van de studenten bij de bevolking al eerder in diskrediet gebracht. In hun ogen vormen de studenten een groep. 'Gewoon een verdeel-en- heers-taktiek van de militairen', al dus Sadit. De demonstraties van de universi teitsstudenten golden niet alleen het aktief kiesrecht pas met Je 21ste. Het ging ook tegen een twee kamerstelsel waarbij de Eerste Ka mer zou worden benoemd. En tegen het feit dat de nationale vergade ring de beslissing om buitenlandse troepen op Thais grondgebied toe te laten en Thaise troepen naar een ander land te sturen niet door het parlement wilde laten nemen. Zo zijn er wel meer punten in de grondwet waarvan je je terecht kan afvragen hoe democratisch zij wel zijn. Ook een deel van de regering zal benoemd worden. 'Zo'n 80 pet van de leden van de nationale vergade ring maken deel uit van de heer sende élite. Die zullen dus niet zo gauw hun bevoorrechte positie aan tasten, niet waar', vertelde een cor respondent van een Thaise krant mij. De regering-Sanya heeft weinig ge daan aan de problemen waar Thai land mee geconfronteerd wordt. Heel voorzichtig wordt er wat meer contact met de Volksrepubliek Chi na en Noord-Vietnam gezocht. Maar een wet die de Amerikaanse aanwezigheid in Thailand moet for maliseren moest eerst met de Ame rikanen doorgesproken worden voordat zij in de nationale vergade ring behandeld kan worden. 'De VS zijn een grootmacht. We moeten het eerst aan henvragen', aldus een regeringswoordvoerder. Naar de reden van de opstandige bewegin gen wordt niet gezocht. Het ant woord komt nog steeds in de vorm van kogels en bommen. In 1975 wordt 26,5 miljoen dollar uitgetrok- Èken voor de bestrijding van opstan delingen, in meer dan 30 provin cies. Begin oktober '74 is de nieuwe 7 i grondwet goedgekeurd. Op het laat ste moment hebben de studenten hun aangekondigde acties afgelast. Politieke partijen zijn nu weer toe gestaan. Ondanks de chaotische wirwar van bondgenootschapjes, combinaties en kliekjes waar de Thaise pers steeds melding van maakt is een simpele indeling wel enigszins mogelijk. Het zijn uiter aard weer de militairen, regerings leiders en grote zakenlui die we in de top van de rechtse en centrum partijen tegen komen. Bijvoorbeeld een man als generaal-majoor Pra- man, textielbaron en ex-minister. Of generaal-majoor Chatichai, staatssecretaris onder het Thanom- Prapass-regime. Status quo Alleen de Nieuwe Kracht Partij valt" wat dat betreft wat uit de toon, met haar veelal in het westen op geleide, jonge intellectuelen. De al gemene indruk is dat de meeste van deze partijen niet meer in hun politiek program hebben staan dan 'handhaving van de status quo' en 'wat kunnen we er voor onszelf uit slepen'. Ter linker zijde is de zaak ook nogal ondoorzichtig. Er is sprake van een Verenigd Socialistisch Front, een coalitie van verschillen de linkse groepen. De communisti sche partij blijft verboden. 'Ik denk niet dat de mensen tegen gelegali seerde communistische propaganda op kunnen', aldus Kukrit, vooraan staand lid van de nationale verga dering, journalist en leider van de Sociale Actie Partij. Ondanks de stakingen, demonstra ties en aktivlteiten van arbeiders, boeren en studenten hoeft de heer sende élite voor de komende ver kiezingen niet bang te zijn. De meeste boeren, toch de overgrote meerderheid van de bevolking vor mend. zijn analfabeet. Zelfvertrou wen en bewustzijn nemen toe. Een militaire coup zou velen, vooral jonge studenten en intellectuelen de stap naar het Thals Patriottisch Front doen nemen om de opstan-""1 delingenbeweging te versterken. Maar in één jaar kunnen die ver anderingen niet al zo groot zijn. en zoveel mensen dermate beïnvloed hebben dat een verkiezingsoverwin ning voor links erin zit. De meeste studenten voelen wel dat er iets moet veranderen, maar weten niet hoe. Traditie speelt nog een rol. En zoals we gezien hebben, de macht van de militaire en burokratenélite is met de omverwerping van de diktatuur niet gebroken. Voorlopig dus meer van hetzelfde voor Thailand, nu in een grondwet telijk jasje. De problemen als infla tie, enorme verschillen in rijkdom en kansen, corruptie en de proble men in de landbouw worden door een grondwet en verkiezingen ech ter niet opgelost. Roel Burgier studeert sociale We tenschappen aan de universiteit van Amsterdam en heeft onlangs een studiereis door Indo-China ge maakt. afgelopen dagen hebben wij twee totaal uiteenlopende beschouwingen te zien gekregen over Hen- Kissingers visie op wat er gaande is in het Kremlin. ene beschouwing, in de New >rk Times, komt in het algemeen •ereen met Kissingers bezorgd- ad, die hij privé bij verschillende ilegenheden heeft uitgesproken genover senatoren en anderen en op neerkomt, dat het gevecht nnen het Kremlin tussen de 'goe den en de slechten' wel eens kan uitlopen op een overwinning van de haviken en de verwerping van de ontspanningspolitiek. De andere beschouwing, in een ru briek in de Washington Post, zegt dat Kissinger niet gelooft, dat er binnen het Kremlin een totale oor- (ADVERTENTIE) Wij vragen uw hulp voor de NU KAN HET NOG! Wij vragen uw gift voor: Bouw van 2 lagere scholen. Opleiding Stieng-meisjes tot verpleegster. Landbouwopleiding voor Stieng-jongens. 'Self-support' zijdeprojekt. HELPT U MEE? Ook DEZE vluchtelingen hebben uw hulp nodig! DOE HET VANDAAG NOG: comité hulpverlening Zuid-Vietnam, postb. 1527, Groningen. COMITÉ VAN AANBEVELING: Ds. K. A. Abelsma, Wateringen; Ds. H. G. Abma, Gouda; H. Algra, Leeuwarden; Mr. W. Beernink. Dordrecht; G. van der Berg, St. Philipsland; B. S. van der Bijl, Eerbeek; Ad de Boer, Nijkerk; Ltn.-gen. b.d. M. R. H. Calmeyer, Den Haag; Prof. dr. A. C. Drogendijk, Amstelveen; P. C. Elferich, Delft; Ds. W. Glashouwer, Driebergen; Ir. J. van der Graaf, Huizen; Ds. C. M. Graaf stal, Ermelo; B. Hamminr, Groningen; Jac. Heitink, Abcoude. log zou woeden tussen goede en slechte mannen over het leider schap. Dit is inderdaad de mening, waaraan Kissinger nu uiting geeft. Hij wijst erop dat Breznjew zelf een harde lijn volgde om Nikita Chroestjew er uit te werken en daarna terug te keren naar de poli tiek van ontspanning. Hij herinnert er verder aan, dat Chroestsjew eveneens eerst een harde lijn koos om Georgi Malenkow te verdrijven en zich vervolgens uitsprak voor 'vreedzaam naast elkaar bestaan'. Hij is daarom niet overdreven be zorgd over het effect van de huidi ge worsteling in het Kremlin tus sen de aspirant-opvolgers van Breznjew op de ontspanning. Politiek effect Zal de echte heer Kissinger ooit opstaan? Waarschijnlijk niet, want wat hij publiekelijk zegt over het gebeuren in het Kremlin is politiek en niet voorlichtend bedoeld. Toen hij probeerde in het Congres steun te verwerven voor ontspan ning en voor de concessies die hij aan de Sowjet-Unie wilde doen, wilde hij zijn gehoor bang maken met verhalen over de haviken in het Kremlin. Nu de haviken in sommige kwesties de overhand heb ben gekregen zoals bij de afwij zing van het handelsverdrag (met de VS) moet hij betogen, dat de ontspanning niet in gevaar is, want zijn eerste zorg is nu het voorko men van een kettingreactie. Men kan Kissinger moeilijk verwij ten, dat hij zich gedraagt als een politicus, want dat is hij per slot vanrekening. Voor werkelijke op heldering moeten we te rade gaan bij één van de belangrijkste acade mische deskundigen in de VS op het gebied van de buitenlandse po litiek. Die merkt in één van zijn boeken op dat in het verleden iede re periode van ontspanning (door het Kremlin) 'abrupt werd beëin digd met een nieuwe periodè van onverzoenlijkheid, die algemeen werd toegeschreven aan een over winning van de mensen van de harde lijn in de Sowjet-Unie'. Stilstand De hoogleraar van Harvard, die dat in 1968 schreef heette ook Henry Kissinger. Alle drie Kissingers had den, ieder op hun eigen manier, gelijk, maar de professor heeft meer gelijk dan de anderen, omdat zijn analyses kunnen worden ge staafd met feitelijke bewijzen. Wat er is gebeurd na de laatste twee machtswisselingen in het Kremlin, eerst toen Chroestsjew Malinkow opvolgde en daarna toen Breznjew Chroestsjew opvolgde, was dat er een periode van stilstand ontstond Ln de buitenlandse politiek van Moskou. Dat kan ook nu weer het resultaat zijn van de strijd om de opvolging van Breznjew. De schade aan de ontspanning kan ernstig zijn, ook al is zij van tijdelijke aard. En er zijn aanwijzingen, dat de 'slechte mannen' in Moskou aan het langste eind trekken. De laatste aanwijzing komt van ra dio- en tv-uitzendingen uit Moskou, die verwijzen naar binnenlandse oppositie tegen de overeenkomst (over beperking van de bewape ning) van Wladiswostok, die in sommige opzichten het spiegelbeeld is van de oppositie die hiertegen in de Verenigde Staten bestaat. Die overeenkomst kon er alleen maar doorkomen doordat Breznjew con cessies deed, die door Kissinger als 'zeer wezenlijk' werden omschre ven: en doordat president Ford net zulke wezenlijke Concessies deed, die uiteraard niet door Kissinger worden genoemd. Russisch verzet In beide landen zijn de concessies, die door de leiders zijn gedaan, bekritiseerd, in Washington open lijk door mensen als senator Jack son, en in Moskou in het geheim door militairen van de harde lijn en hun politieke medestanders. De kritiek in Moskou kan alleen rnaar tussen de regels worden gelezen en aangezien die signalen doorgaans moeilijk te ontdekken zijn, waren maar weinige westerse deskundi gen bereid om er veel belang aan te hechten. Maar Kissinger zelf heeft de sleutel gegeven voor de code, die het Kremlin gebruikt .Hij onthulde, dat de Sowjet-Unie aanvankelijk vast hield aan de eis net zoveel kern wapens te mogen hebben als de VS, Engeland en Frankrijk te samen en dat zij deze eis in Wladiwostok liet vallen. De nieuwe overeenkomst bepaalt dat de VS en de Sowjet- Unie getalsmatig gelijk zullen zijn. De militairen in de Sowjet-Unie hebben zich bezorgd afgevraagd of zij bij dit evenwicht tussen de twee grote mogendheden wel in staat zouden zijn, om in het geval van een crisis, het hoofd te kunnen bieden aan zowel de gezamenlijke De omroep in Moskou zegt nu, in antwoord op de 'vrees, die is uitge drukt in brieven van luisteraars', dat bij de verdere onderhandelin gen tussen de VS en de Sowjet- Unie er rekening mee zal worden Henry Kissinger gehouden dat 'verscheidene andere landen' eveneens kernwapens heb ben. Betekent dit dat Moskou op nieuw wil gaan onderhandelen over de overeenkomst van Wladiwostok? De 'luisteraars' krijgen de verzeke ring, dat veiligheid van de Sowjet- Unie niet verontachtzaamd zal wor- kernbewapening van de VS en de anderen, als die van China, den. Het Kremlin, zo doet radio- Moskou beslist, waagt zich niet aan 'een of andere eenzijdige ontwape ning door ons land, zoals sommige luisteraars vrezen'. Campagne In de uitzendingen wordt, zowel op de radio als op de televisie, bijna exact dezelfde woorden gebruikt en het gaat duidelijk om een gecoördi neerde propaganda-campagne. De radio- en tv-programma's hou den een waarschuwing in, dat er opnieuw moeilijkheden kunnen ontstaan bij het omzetten van de overeenkomst van Wladiwostok in verdragen vóór het bezoek van Breznjew aan Washington dit voor jaar als hij tenminste in de gelegenheid is die reis te maken. In de VS bestaan er eveneens proble men over de vraag hoe er zeker van te zijn. dat de Russen zich inder daad houden aan de overeenkomst. Aan beide kanten worden deze pro blemen nu groter door de onzeker heid over de toekomst van Brez njew, net zoals de onzekerheid over de toekomst van president Nixon vorig Jaar bij de top-ontmoeting in Moskou iedere wezenlijke vooruit gang bij de besprekingen over be perking van de bewapening (SALT) verhinderde. Kissinger blijft nu, net als toen, flink doen, maar SALT is in gevaar, in elk geval voor korte tijd, en datzelfde' geldt voor de hele opzet van zijn buiten landse politiek. Voor de verdere toekomst zijn de vooruitzichten goed, zoals ik eerder op deze plaats heb betoogd maar in de verdere toekomst zijn yrij allen dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13