Sadat spreekt over vrede met Israël De weg van Cairo naar Tel Aviv houdt niet meer op bij Suezkanaal Portugal krijgt eenheidsvakbond Voormalige Griekse junta in voorarrest Russen onwennig in zachte winter Nog geen akkoord over energiebeleid van EG In Chili nog meer dan 2600 politieke gevangenen Britse militairen doden buskaper in Noord-Ierland Egypte voert nieuwe 'Israël-politiek' Boudia-groep dreigt met nog een aanslag Papoease separister gaan ondergronds Stakers in Pamplon beëindigen actie Ford: hulp voor Saigoi TROUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 BUITENLAND T7-K6 Diplomatieke banden voor volgende generatie PARIJS (UPI, AP, Reuter) In een gesprek met Eric Rouleau van het Franse dagblad Le Monde heeft de Egyptische president Sadat verklaard bereid te zijn een vredesverdrag met Israël te sluiten. In tegenstelling tot een eerder gesprek, waarin hij zei met niet minder dan Israëlische terugtrekking in drie maanden tijd uit alle bezette gebied van 1967 genoegen te nemen, verklaarde hij nu: 'Ik ben be reid om als dat nodig is, akkoord te gaan met achtereenvolgende terugtrekkingen. Het belangrijkste voor ons is de dynamiek van de vrede te handhaven. De situatie is explosief en we moeten ons haas ten. Anders zal het onherstelbare gebeuren'. Wat Egypte in elk geval nu eist is de teruggave van de strategische be langrijke passen in de Sinai en de olievelden van Aboe Rodeis. De vrees uitsprekend dat Israël een nieuwe oorlog zou beginnen, zei Sadat dat ook de Arabische landen tot een verrassingsoorlog in staat zouden zijn. Maar, voegde hij eraan toe. 'Wij zijn ons ervan bewust, dat géén van beide partijen in de posi tie is door geweld een oplossing te dicteren. Ik ben bereid een vredes overeenkomst met Israel te sluiten en alle verplichtingen die daar het gevolg van zijn na te leven. Ik geloof echter dat het nog te vroeg is om over diplomatieke relaties te spreken en over open grenzen'. Voorts zei hij dat het de taak van de volgende generatie zal fcijn om de kwestie van normale diplomatie ke betrekkingen op te lossen. VERGIST Sadat zei over Kissinger diens woorden over een eventuele mili taire interventie te betreuren. 'Henry heeft zich vergist door zülke woorden te gebruiken', zei hij. Bo zer maakte hij zich op de Russen, LISSABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese regering heeft in de nacht van maandag op dinsdag, ondanks oppositie van de so cialisten en de centrum-partijen, in beginsel haar goedkeuring ge hecht aan een communistisch voorstel alle vakbonden in Portu gal onder te brengen in een eenheidsvakcentrale. Gisteren hebben de ministers zich over details van het plan gebogen. Het voorstel geeft de communisten in feite de zeggenschap over de vakbonden in handen. De beweging van de strijdkrachten was er voor. De tegenstanders van het in princi pe aanvaarde eenheidsmodel noe men de maatregel 'ongrondwettig' en stellen dat de Portugese arbei ders verplicht worden zich aan te sluiten bij een organisatie, waarin de communisten reeds nu de bo ventoon voeren. De socialisten en de centrum-par tijen hadden aangekondigd hun deelname aan de interim-regering opnieuw te bezien als het voorstel zou worden aangenomen. Waarne mers in Lissabon menen echter dat een kabinetscrisis is afgewend en dat de socialisten hun dreigemen ten om uit de regering te treden niet zullen uitvoeren uit vrees dat de algemene verkiezingen, die zij menen to kunnen winnen, onder druk van de communistische partij leider Alvara Cunhal zouden worden uitgesteld. De socialisten en andere tegenstan ders van het voorstel hadden ook aangevoerd dat de maatregel tegen strijdig is met twee fundamentele beloften die de beweging van de strijdkrachten na haar coup van 25 april 1974 heeft gedaan, namelijk: dat er geen ingrijpende hervormin gen zouden worden doorgevoerd voor de algemene verkiezingen, die volgens plan in april moeten wor den gehouden en ten tweede, dat het beginsel van pluriformiteit zou worden gerespecteerd. Het wets voorstel bepaalt nu dat de Portuge se arbeiders niet langer vrij zijn om zich naar eigen goeddunken te organiseren. Waarnemers wijzen erop. dat er nergens in de Westerse wereld sprake is van een eenheids vakbeweging, of een streven in die richting. die geweigerd hadden hem tien jaar uitstel voor de afbetaling van mili taire leningen te geven, hetgeen zij wél aan Syrië hadden toegestaan. In een vergadering met Joodse be zoekers uit het buitenland heeft de Israëlische minister Sjimon Peres gezegd, dat als Israël de keus zou hebben tussen het prijsgeven of het behouden van de oliebronnen van Aboe Rodeis, het deze zou behou den. 'Moet het echter kiezen tussen vrede zonder deze olie en oorlog met deze olie, en dan vind ik vrede belangrijker', aldus Peres. PLO De organisatie voor de bevrijding van Palestina (PLO) heeft de con venties van Genève onderschreven, zo melden de Libanese bladen Al Nahar en L'Orient-Le Jour. De kranten drukten een fotokopie af van de brief die Faroek Kaddoemi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO, 12 december 1974 aan de Zwitserse regering heeft geschre ven. In die brief verzoekt Kaddoemi de Zwitserse bondsraad in zijn hoeda nigheid van beheerder van de Conventies van Genève (betreffen- de de behandeling van gewonden en krijgsgevangenen in oorlogstijd) nota te nemen van de toetreding van de PLO en de aangesloten lan den in te lichten. Men meent te weten dat Zwitserland het nodige heeft verricht. GENEVE (AFP) In Chili zaten eind vorig jaar nog meer dan 2600 mensen op politieke gronden ge vangen. Dit heeft het internationa le comité van het rode kruis in Genève dinsdag meegedeeld. De rode-kruisorganisatie is tot dit cijfer gekomen na bezoeken die haar vertegenwoordigers aan 42 strafinrichtingen en gevangenkam pen in Chili heben gebracht. MOSKOU (AP) Ook in de Sow- jet-Unie wil liet dit jaar maar geen winter worden. Zelfs het of ficiële persbureau Tass begint zich ermee te bemoeien en meldde de zer dagen: 'Het weer van thans, in het midden van de winter, lijkt op dat van april. De burgers van Moskou staan elke dag weer voor het besluit: bontjas thuislaten en regenjas aantrekken. In plaats dat he thard vriest en er sneeuw stormen razen, valt er wat natte sneeuw met nu en dan ook regen'. In Moskou is slechts in het aller eerste begin van ditj aar een paar graden vorst geconstateerd. Nor maal behoort het er nu te vriezen dat het kraakt. Leningrad, dat een 725 kilometer ten noorden van Moskou ligt, be leeft thans de zachtste winter in honderd jaar en zelfs in het zuiden van Siberië valt er regen en komen de lentebloemen tevoorschijn. De boeren in Centraal Rusland vin den het gebrek aan sneeuw een on gezond verschijnsel, onder meer omdat de bodem de sneeuwdeken zal moeten ontberen. De Prawda, door veel lezers hier toe opgewekt, is dinsdag te rade gegaan bij de directeur van de hy- drometereologische dienst, de heer Michail Petrosjants, enwat die te zeggen had in een lange omhaal van vakjargon kwam op het vol gende neer: Het warme weer werd vooral ver oorzaakt door een massale invasie van warme lucht uit het gebied van de Atlantische oceaan en de Middellandse Zee. Al eerder was door collega's van deze vakman gezegd dat de warme winter niet zou voortduren en dat het in februari in het grootste deel van het land 'noordpoolach- tig koud' zou gaan worden. Veel burgers geloven echter niet dat het zo'n vaart zal lopen. In de Sowjet-Unie is men evenmin als elders bereid maar klakkeloos aan te nemen wat de 'mensen van het weer' aankondigen. Bovenaan de trap: Ex-dictator Pa- padopoulos gaat de Korydallos-ge- vangenis in Piraeus binnen. BELFAST (Reuter, UPI, AP) Brit se soldaten hebben in de nacht van maandag op dinsdag bij de Ierse grens een man doodgeschoten die een autobus wilde kapen, zo heeft het opperbevel in Belfast gisteren bekend gemaakt. Of de man lid was van het Ierse republikeinse leger (IRA) kon de politie niet zeggen. De soldaten openden het vuur nadat de man een geweer in aanslag had ge bracht. Acht mannen die mede de bus probeerden te kapen wisten te ontkomen. BRUSSEL (Reuter, AP) De ministers van buitenlandse zake] van de Europese Gemeenschap hebben nog geen overeenstemmin bereikt over het door de Gemeenschap te volgen energiebeleid. He grootste struikelblok vormde de mate waarin de Gemeenscha overleg diende te plegen met de Verenigde Staten. ATHENE (Reuter) Ex-presi- dent Papadopoulos en vier lei dende figuren van zijn militaire junta, die Griekenland zeven jaar lang bij decreet regeerden hebben gisteren hun eerste dag in de gevangenis doorge bracht, in voorarrest, hangende hun berechting wegens hoogver raad. De tenlasteleggingen tegen hen zijn zwaar genoeg voor de doodstraf. De voormalige juntaleden werden met een torpedoboot jager overgebracht van het eiland Kea, waarheen zij verbannen waren, naar Piraeus. Daar werden zij in dezelfde gevan genis gezet, waar zij zelf gedurende hun regime duizenden Grieken hadden opgesloten, die tegen hen opponeerden. In die gevangenis zat reeds het voormalige hoofd van de gevreesde militaire politie Ioanni- des. Zij allen ontkennen de be schuldigingen tegen hen en beroe pen zich op hun officierseed, die hen zou hebben gedwongen in tè grijpen toen hun land tijdens een politieke chaos werd bedreigd door de communisten. De torpedoboot jager, die de vijf naar Piraeus overbracht, bleef zes uur buitengaats, omdat er bij de gevangenis een grote menigte stond te wachten op de gelegenheid om zijn gevoelens jegens de gevange nen te openbaren. Pas toen in de vroege ochtend de menigte groten deels weg was, meerde het schip en kwamen overvalwagens langszij. door Heinz Gstrein In Egypte is sinds de oktoberoorlog van 1973 een regelrechte 'Israël-politiek' zichtbaar geworden. Het is een ontwikkeling die zich voltrekt na een periode van 25 jaar Egyptische struisvogelpolitiek jegens de realiteit van Israël. De gedaanteverwisseling is vergelijkbaar met de Westduitse overstap van een Hallsteindoctrine (die angstvallig het bestaan van de DDR negeerde) naar de Oostpolitiek van Willy Brandt (die tot erkenning van de DDR heeft geleid)De Egyptische koerswijziging biedt gerechtvaardigde hoop op een bestendige vrede. Elk nieuw dictaat van de supermo- gendheden, de VS en de Sowjet- Unie, om tot verdere troepenschei ding over te gaan op de Sinai, op de Hoogten van Golan, of in de bezette Arabische gebieden ten westen van de Jordaan, kan alleen maar bijdragen tot het wegnemen van wrijfpunten tussen Arabieren en Israëli's. Een echte vrede tot is echter alleen mogelijk als alle be woners van Palestina en hun buren fundamenteel bereid zijn tot een vreedzaam samenleven en tot een goed nabuurschap. Onder Anwar as-Sadat is Egypte daartoe bereid geworden. Het bui tenlandse- en voorlichtingsbeleid van Sadats voorganger Abdel Nas ser was slechts op het militair on uitvoerbare gericht geweest: de ontbinding van de joodse staat in Palestina. Het smartelijke trauma van Israël dat de Egyptenaren sinds de omsingeling van Faloedsja van de veldtocht van 1948 heeft geplaagd werd eenvoudig gene geerd, het werd verdrongen of het werd in de vorm van een zelf kastij dende medelijden met zichzelf aan de kaak gesteld als opperste bruta liteit, doortraptheid of laagheid. Aan deze bijna psychopatische be nadering van Israël, die zich bij zonder kras manifesteerde na de Egyptische Sinai-catastrofe in de juni-oorlog van 1967, lag niets an ders dan een minderwaardigheids complex ten grondslag. Dat bleek in alle duidelijkheid na de succes volle Egyptische oversteek van het Suezkanaal van 6 oktober 1973. De er opvolgende Israëlische doorbraak tot aan de rand van de stad Suez kon in de ogen van de Egyptische bevolking, van de soldaten en zelfs in die van het officierskorps tot de rang van overste, niets meer weg nemen van het gevoel dat 'de grote overwinning' was behaald. Grootmoedigheid Onmiddellijk trad de typische Ara bische karaktertrek van grootmoe digheid naar buiten, voortvloeiend uit echte of vermeende superiori teit. Zo riepen de op de Elgyptische televisie ononophoudelijk getoonde Israëlische krijgsgevangenenbij de eenvoudige Egyptenaren niet langer meer gevoelens van haat of trots heid omdat nu de rekening was vereffend, op, maar werden in de regel gevoelens van medelijden ge wekt. Een analyse van de oorlogsfilms, die in de zomer van 1974 in de Pyramide-studio's zijn vertoond, in verband met de eerste verjaardag van de Ramadan-Jom Kippoeroor log, toont een grondige verandering in vergelijking met de filmbeelden die in 1967-68 in Egypte zijn ver toond over de juni-oorlog. Het zijn zeer verheugende resultaten, die bijdragen tot het nieuwe beeld dat de Egyptenaren van Israël wordt voorgeschoteld. Destijds werden de Israëli's getoond als woestijnslach ters, gevangenenmoordenaars, foi- terknechten en weerzinwekkende bullebakken. Maar in de nieuwe films worden zij bijna zonder uit zondering gepresenteerd als harde, faire en bijna achtenswaardige te genstanders. Dit veranderde beeld van Israël heeft ee echte kans op een 'Is raël-politiek' geboden aan president Sadat, aan zijn minister van bui tenlandse zaken Ismail Fachmy en aan premier Hegasi, die gespeciali seerd is op het verschaffen van een economische opening voor Egypte in de internationale topfinanciën. Aan het nasseristische taboe over rechtstreekse contacten met Israël werd echter niet getornd en tot dusver is dit in het zuiver formele vlak gehanhaafd. Maar via omwe gen zijn Egypte en Israël al veel dichter bij elkaar komen te staan. Cairo kan zich nu zonder gevaar voor een ineenstorting en woedege- huil vanuit de rijen van radicale Arabieren een dergelijke toenade ring veroorloven omdat Sadat de kunst verstaat op passende wijze te pochen op zijn 'sterke positie na de oktober-oorlog'. 'Israël een feit' De stevige basis van deze Egypti sche 'Israël-politiek' bestaat uit het realistische inzicht dat de joodse staat in Palestina een onomstote lijk feit is. Sadat heeft het niet gemakkelijk gehad om tot deee nuchtere beoordeling van de din gen te komen. Toen hij nog maar pas president was praatte Sadat graag over vroegere voorvallen in zijn leven, zoals de gebeurtenis van de joodse bankier in Cairo die geen huurkooplening wilde geven om een radio aan te schaffen. Maar Sadats vrouw, de politiek uiterst actieve en invloedrijke Djihan Sa dat bedient zich veel onverbloem- der van de nieuwe politieke taal en zegt in interviews onomwonden. 'Israël is een feit'. Dat Egypte zijn bord van de Mid- den-Oostenpolitiek heeft verhangen betekent nu nog niet dat Cairo zijn politieke en toekomstige steun aan de Palestijnse Arabieren heeft ge staakt. Anwar as-Sadat heeft geen jota weggestreept uit de nog on langs weer uitgesproken belofte dat de 'Palestijnse rechten op een va derland' worden gegarandeerd. Maar op het ministerie van buiten landse zaken aan de Nijlbrug in Cairo pleegt men niet langer te spreken over 'Arabisch recht Is raëlisch onrecht', doch van 'Recht tegenover Recht'. Van een op de Thora (de joodse bijbel) gebaseerde Israëlische aan spraak op het land der vaderen willen de Egyptenaren echter niets weten en zij zullen dat waarschijn lijk ook nooit aanvaarden. Maar in linkse kringen van de enige in Egypte toegestane partij, de Arabi sche Socialistische Unie (ASU) gaat men zich steeds meer op het standpunt stellen dat de Israëli's gerechtvaardigde aanspraken kun nen maken op het veilig bestaan B(j het touwtrekken om het eerste troepenscheidingsakkoord raak ten de Egyptenaren hun schuwheid voor de onderhandelingstafel kwijt. Hier schudden een Egyptische en een Israëlische officier el kaar de hand terwijl een VN-officier toekijkt. van hun staat in het vroeger louter Arabische Palestina. Dit standpunt wordt ingegeven door de erkenning van het feit dat de Israëli's tiental len jaren arbeid in Palestina heb ben geïnvesteerd, dat joden uit de gehele wereld geldelijke bijdragen hebben geleverd, dat dit geld slechts voor een klein percentage afkomstig was van de 'zionistische mammoerfinanciers' en door het feit dat de Israëlische mensen met vlijt en spaarzin actief zijn gewees- t. Het eigenlijke doel van een politie ke oplossing voor het Midden-Oos ten moet dan ook zijn dat het bestaan van Israël niet eeuwig ten laste moet komen van de Palestijn se Arabieren. Het groeiende begrip bij de Egyptische socialisten voor de soviaal-menselijke belangen van de Palestijnen, die in de plaats komt van een stijfkoppig, nationa listische visie, maakt dat bemoeie nissen van de Socialistische Inter nationale om een toenadering te bewerken tussen Egyptische ASU en Israëlische Mapai nu helemaal geen utopie meer lijkt. Keerpunt 73/74 De Egyptische 'Israël-politiek' is in feite al begonnen rond de jaarwis seling van 1973-74. Toen gingen de rechtstreekse Egyptisch-Israëlische onderhandelingen bij het Suezka naal van start. Het was komisch dat er in het begin strikt geschei den tenten en stoelen gebruikt werden terwijl beide partijen naar dezelfde wc in de woestijn wandel den. Het eerste troepenscheidingsak koord werd ondertekend na taai touwtrekken, maar met als neven effect dat de generaals van beide partijen elkaar nu pas echt leerden kennen en elkaar op verrassende wijze leerden waarderen. Maar veel belangrijker en met grote belof ten voor de toekomst was het dat de Egyptenaren hun schuwheid jegens de onderhandelingstafel kwijt gingen raken. Deze angst kwam voort uit hun opvatting dat zij daar. voortdurend overgelevere zouden zijn en verkocht zouden worden aan de Israëli's. Het volledige streven van Egypte is thans gericht op een hervatting van de Midden-Oosten conferentie in Genève. Het doel van Cairo is een rechtstreekse overeenkomst be reiken met Israël over de terug trekking van Israëlische troepen en over de Palestijnse kwestie. Sadats vuistregel daarvoor luidt: 'Wat. principiële concessies betreft niets maar aan modaliteiten alles'. En daarbij zijn de supermogendhe- den en de Verënigde Naties slechts figura'nte'n, die er bij mogen staan en 'super-Henry Kissinger maakt daarop geen uitzondering. Hun aanwezigheid dient alleen maar om het formele imago in stand te hou den, dat er toch sprake is van 'indirecte' onderhandelingen met Israël. De eersten, die profijt trekken van de nieuwe Egyptische 'Israël-poli tiek' zijn de ongeveer 400 nog in Egypte wonende joodse gezinnen en de Egyptische particuliere in dustrie. Na een teruggetrokken be staan, dat jaren heeft geduurd, ko men de joden van Cairo en Alexandrië eindelijk weer in het normale leven, in de café's en in de clubs, terug. En de particuliere handel en het verkeer spint garen bij de herstelde zakelijke betrek kingen met het 'wereld-jodendom', en wel op de eerste plaats bij de relaties met zijn vertegenwoordi gers in de VS. Na vele uren van besprekingen kwam men niet tot overeenstem ming over de vertegenwoordiging van de Gemeenschap op de con ferentie van olie-producerende lan den en rijke en arme olie-ver bruikende landen. Vooral Frankrijk is voor het houden van zo'n con ferentie. Conferentiekringen deel den mee, dat vooral Engeland, West-Du'itsland, Nederland en Bel gië willen wachten met het bepalen van een gezamenlijk EG-standpunt nadat overleg gepleegd is met an dere betrokken landen, en dan met name de Verenigde Staten. Deze afwachtende houding riep een scherpe reactie op van Frangois Xa- vier Ortholi, de president van de uitvoerende commissie van de Europese Gemeenschap. Hij zei niet te kunnen begrijpen waarom de negen blijven aandringen op advies van andere zijdeover een kwestie die tot hun eigen verantwoorde lijkheden behoort. Vorige week waarschuwde Ortholi dat Europa zijn onafhankelijkheid ten opzichte van de Verenigde Sta ten dreigt te laten ondermijnen door de oliecrisis. Hij vindt dat de uitvoerende commissie een grotere rol moet spelen om dit tegen te gaan. De Britse minister van bui tenlandse zaken beschreef de be sprekingen als 'rommelig'. Volgens hem moet de Gemeenschap een confrontatie met de Verenigde Sta ten, maar ook met de olie-expor terende landen vermijden. De ministers bereikten wel over eenstemming over de positie van de Gemeenschap in het nieuwe inter nationale energiebureau van de grote olie-verbruikende landen. Frankrijk heeft geweigerd toe te treden tot dit bureau. De acht an dere leden van de Gemeenschap hebben toegezegd, in dit bureau geen standpunt te zullen innemen, waarover men het in Brussel, met Frankrijk, niet eens is geworden. Akkoord met Israël Verder is uit een verslag van de Europese commissie aan de minis ters gebleken, dat er grote vorde ringen gemaakt zijn met de onder handelingen over een nieuw han delsakkoord met Israël. Het nieuwe akkoord met Israël behelst in grote trekken de volgende bepalingen: met ingang van 1 juli 1977 krijgt Israël volledige vrije toegang tot de gemeenschappelijke markt voor zijn Wraak voor Zuid-Libanon PARIJS (Reuter) Het Pari j se kantoor van het persbureau Reuter werd gisteren uit Genève gebeld door een onbekende die een nieuwe overval van het 'Commando Mo hammed Boudia' aankondigde. Deze organisatie pleegde ook de twee laatste aanslagen op het vliegveld Orly. 'Israël valt Zuid-Libanon aan en daar zullen we hen duur voor laten betalen', aldus de stem die door de dienstdoende redacteur herkend werd als dezelfde die de verantwoordelijkheid voor de eerste aanslag op Orly had geclaimd. Die verwijzing naar Zuid-Libanon kwam ook voor in een in Beiroet verspreide verklaring, ondertekend door 'Arabische revolutionairen' waarin de Arabische landen 'defai tisme' ten opzichte van Israël wordt verweten. Volgens ooggetuigen werd president Sadat van Egypte woedend toen men hem het verzoek overbracht het overvliegende toestel met de drie Palestijnen te laten landen. 'De duivel hale hen! Ik wens hen hier niet', riep hij, midden in een interview met Eric Rouleau van het Franse dagblad Le Monde, 'Ik heb in het verleden asyl verleend aan verschillende groepen terroristen, maar nu is het afgelopen. Dit zijn misdadigers. Zij schaden de belan gen van het Palestijns verzet'. Ver scheidene Arabische dagbladen le veren bedekte kritiek op de PLO, die wel luidkeels de aanslagen af keurt, marar nooit de daders binnen of buiten haar bereik heeft probe ren te straffen. Israël heeft de VN bericht ervan overtuigd te zijn dat de aanslag door de PLO is beraamd. Irak, waar de Franse Boeing met de drie Palestijnen tenslotte kon lan den sprak gisteren over hen als 'naïeve en storende elementen.' Dat het hen toch had laten landen op het vliegveld van Bagdad was hele maal om de Franse' piloten terwille te zijn die bijna geen benzine meer had en moe waren na 17 uur vlie gen. Ze zijn gearresteerd. industrieprodukten. De EG zal tarieven tegen die tijd geleidelijti aan afbreken. Omgekeerd zal Isra zijn grenzen openen voor produlQ ten uit de Gemeenschap, echter afbraak van de tariefmuren in li rael zal een stuk langzamer gebeijni ren. Over de Europees-Arabische dialo(l( is er in Brussel nog geen besluf genomen. De Nederlandse minist van buitenlandse zaken, Max vaPf der Steel noemde het voorbarig concluderen dat ook de Palestijn^ bevrijdingsorganisatie, de PLO, ai de conferentie van de EG en Arabische landen, zal deelnemen. PORT MORESBY (Reuter, AP) De leider van de 'strijdkrachten van de Papoease afscheidingsbew ging, Simon Kaoemi, heeft beke: gemaakt dat hij in Port Mores d (Papoea's Nieuw Guinea) zal on derduiken, omdat hij vreest gess resteerd te worden. De afscheidingsbeweging wil cK het gebied Papoea een af zonderlij a staat wordt en niet dat het e unie gaat vormen met Nieuw Gi nea, dat door de Verenigde Nat beheerd. Beide gebieden zullen de loop van dit jaar volledig ona> hankelijk worden en in een uid samen gaan. De eerste minister v de centrale regering van Papoe Nieuw Guinea in wording, Mich Sdmare, heeft gisteren gezegd zullen optreden tegen ieder die t nieuwe Papoease separistische weging van wapens voorziet. Het leger van Kaoemi, dat lik man sterk zou zijn, heeft vork week een plantage bezet en c eigen 'regering' gevormd die zf teweer wil stellen tegen de officif van Somare. Er hebben zich geen gewelddaden voorgedaan de regering te Port Moresby schi voorlopig nog te willen wach alvorens in te grijpen. Maandag Kaoemi weten dat zijn mani!I vuurwapens en uniformen zouc krijgen, maar minister Somi hechtte hier niet veel geloof Hij betwijfelt of de beweging aanhangers heeft. BILBAO (Reuter, UPI, AP) stakers die zich in de kalimijnei, de buurt van Pamplona, in No<P Spanje, hadden opgesloten heb gisteravond na ongeveer twee ken hun actie beëindigd. Toen stakers naar boven kwamen wer ze door de politie geregistre maar nog niet gevangen genorrie Ook de duizenden arbeiders die rige week uit solidariteit met in staking gegaan waren heb gisteren hun werk hervat. In Bilbao hebben ongeveer hon< studenten gedemonstreerd uit test tegen het doodschieten hun 24-jarige collega Victor Mai Perez. Deze kwam maandag om leven toen hij tijdens het verspt den van pamfletten door de po neergeschoten werd. De Spaanse politie heeft gist c vond één van de belangrijkste dische specialisten in Spanje g resteerd. Hij wordt ervan verdi een illegale persconferentie te 1 ben georganiseerd. 9 Vervolg van pagina 1 maar dat het 'niet de juiste o] sing voor het probleem was' oi het de ontwikkeling' van ar energiebronnen niet zou bevoj ren. Hij zei dat als het Congres plan tot rantsoenering zou ai men, het als een verplichting worden opgelegd en niet s zou mogen fungeren als een o; sing voor noodgevallen. En dai iedere automobilist slechts i gallon (34 liter) per week krijgi Ford drong er daarom op aani het door hem voorgestelde ene^ programma als de beste manier^ voor voldoende brandstof i Verenigde Staten te zorgen, het Congres zou worden goe) keurd. Nog deze week zal Fordfe proclamatie ondertekenen waaii een glijdende tarief schaal tot 3f lar per vat voor ingevoerde olie zal worden ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6