Welzijnsraad bezorgd over zijn toekomst eer veel stookolie-slachtoffers nder de zee- en strandvogels Modelwoning inMerenwij] Bil □I B. en W. Leiden doen beroep op verstand Eendracht-be won er s Grof vuil Leiden Inruilen bij Kamsteeg betekent meer dan een mooie prijs. Films in Leiden Ziekenhuis Verkoopstertje niet verkracht Duurder kamperen in Katwijk -KL 40UW/KWARTET VRIJDAG 17 JANUARI 1975 STAD EN REGIO )emokratische kernfuncctie verloren als reorganisatie doorgaat pDEN Binnen de Welzijnsraad en de funktioneie raden (zoals de Sportstichting en de Culturele Raad), bestaat ernstige bezorgd- iid over de toekomstige plaats en funktie van deze raden tegen de achtergrond van de gemeentelijke reorganisatieplannen. In verband ermee zal de welzijnsraad binnenkort de gemeenteraad vragen de verdere uitwerking van de reorganisatieplannen, althans voor zover t de welzijnsraad en funktionele raden betreft, stop te zetten en eerst in onderling ovêrleg de nieuwe plaats vand eze raden tussen erheid en burgerij te zoéken. (ADVERTENTIE) in 61 v» >rvolgens dient een externe reor- Bgèfenisatiecommissiie de reorganisatie men de raden voor te bereiden. Het gemeen bestuur van de Welzijns- ne ad ging dinsdagavond akkoord el< et een schrijven aan de gemeen- van deze strekking. In die terne BOO-commissie (Begelei- ngscommissie reorganisatie on- ;oeken) zouden naast raadsle- en ambtenaren, de staven en sturen van de genoemde raden him achterban ook vertegen- oordigers van de Leidse burgerij rs0Juting moeten hebben. 'kei ,h, de brief, die aan de gemeente- ad zal worden verstuurd, wordt in it algemeen principieel bezwaar ringetekend tegen het aan de lidse bevolking ontnemen van in- j "llingen die hun tot dusver ten enste stonden voor advisering, mstverlening en belangenbehar tiging. Dat gevaar dreigt volgens de ^Izijnsraad als in het kader van gemeentelijke reorganisatie ra den als de welzijnsraad en de sportstichting ambtelijke afdelin gen van de gemeente zouden wor den. Met de reorganisatie wordt het particulier initiatief door de over heid aangetast, vindt men. Partner 'De externe organen (de raden) helpen de Leidenaar bij het vinden van organisatievormen van sportclub tot wijkcomité waarin hij gemeenschappelijke belangen kan nastreven, zij helpen de Leide naar zich als gelijkwaardige partner tegenover de gemeentelijke over heid op te stellen, maken hem weg wijs in de doolhof van subsidie- en andere administratieve regelingen en zij leren hem zodoende zelfstan dig op te treden en als volwaardig burger deel te nemen aan het be stuur van de stad'. Volgens de welzijnsraad wordt de raden hun democratische kern- funktdé ontnomen, wanneer de re organisatieplannen doorgaan. 'Zij zullen hierdoor onderdeel worden van de scheidstechterfunktie van het openbaar bestuur en het ver trouwen van de Leidenaren verlie zen, die tot dusver voor de beharti ging van hun specifieke belangen steun meenden te unnen vinden bij de raden'. De welzijnsraad besloot dinsdaga vond ook zich te gaan concentreren in de toekomst op de reorganisatie plannen van het gemeentelijk ap paraat en daarover een standpunt te gaan bepalen. Opbouwwerk Het dagelijks bestuur van de wel zijnsraad besloot dinsdagavond ook om binnenkort te proberen een formulering te vinden voor een ad vies aan B. en W. over de toekom stige vormgeving van het opbouw werk in Leiden. Daarbij zal als leidraad worden genomen het meerderheidsstandpunt dat naar ■i$| i H IDEN Hoe nodig het is, dat ei 975 ook monumentenjaar is, on- erstreept deze foto wel van het ladmagazijn bij de Boerhaavezalen de Camp achter de Haarlemmer - n traat. Nou zijn daar behalve de ind des tijds ook wel mensenhan- en aan te pas gekomen om het istorische magazijn tot een ruïne maken, want toen de dakpannen evaar voor de omgeving begonnen op te leveren, hebben durvende lie den de dakbedekking, die de win den hadden achtergelaten, naar be neden gegboid. De noodzaak daar van zal wel niemand betwisten, maar dat open dak geeft de vernie tigende krachten die nu in versneld tempo aan het interieur zijn be gonnen, natuurlijk wel vrij, spel. Onlangs zakte er iemand, die eens poolshoogte wilde nemen, bij de tweede stap al door de vloer. Als Leiden van het Boerhaave-com- plex nog iets wil behouden, zal restauratie toch niet lang meer op zich kunnen laten wachten. Het is bestemd om museum te worden. Moge dit monumentenjaar ertoe bijdragen, dat het BoerhaaVe-cen- trum straks niet alleen nog als plaatje in het stedelijk museum en )ok in Noordwijk een niet te verwaarlozen aantal fOORDWIJK Een groot aantal en strandvogels Is weer het lachtoffer geworden van de ruim 50 ton ruwe olie, die in zee terecht wam toen een tanker in storm- reer voor de kust van IJmuiden theurde. Deze ramp gebeurde half icember. Hoewel als gevolg van de idwestenwind de olie voorname- Ljk ten noorden van IJmuiden op iet strand terecht kwam, werd ook /in Noordwijk een nief te verwaarlo- :en aantal stookolieslachtoffers waargenomen, z o meldt Dick van L Ben Oever in zijn rapport in* 'De itrandloper'. VMet^iijn medewerkers van Natuur- i «n vogelbescherming heeft hij ge- flaan wat hij kon om nog te redden wat er te redden viel. En dat was ^ïiet veel. De door olie aangetaste kogels liepen longontsteking op of idden olie naar binnen gekregen iaj»aardoor de ingewanden van de lieren verbrandden. Jan Hoek, de teheerder van helr-vogelasiel, die snkele vogels onderzocht, stelde dit vast. Zelfs /vogels, die aan de bui tenkant geen olievlekken vertoon- ien, waren toch 'doodgegaan. Hun magen bleken vol te zitten met j^jolie. In verreweg de meeste geval- 'm móeten olieslachtoffers onder e zee- en strandvogels dan ook als verloren worden beschouwd. Opval len is dat onder hen zich verhou dingsgewijs veel meer Zwarte Zee- eenden bevinden dan Zeekoeten. „JDit is te verklaren, aldus de des kundigen. uit het feit dat Zwarte en zijn vriend Wiersma op één kilometer 15 Zwarte Zee-eenden aan," 3 Zeekoeten en een Alk. Ande re slachtoffers waren Fuuten, Grote Zee-eenden, een Jan van Gent én een Drieteenmeeuw. De rapporteurs vermeldden, dat alle Drieteenstrandlopertjes, die op strand of over zee werden waarge nomen, en dat waren er zeker zo'n vijfhonderd, een olievlek tussen de poten hadden. Het aantal jonge, nog niet zelfstan dige vogels, dat aan het asiel werd gebracht, viel dit jaar erg mee. De deskundigen van Vogelbescherming attenderen op de zogenaamde nest- vlieders, zoals kieviten. Deze wor den vrijwel steeds ten onrechte meegenomen, omdat men 'geen ou de vogels in de buurt ziet'. Het gebeurt echter nooit dat een oude vogel haar jongen in de steek laat, verklareh de beheerders van het vogelasiel.' In dit verblijf is een nestvlieder bijzonder moeilijk groot te brengen. Tijdens de trektijd be- Het betekent ook: een nieuwe Het betekent ook: auto kiezen uit misschien wel het meest geavanceerde programma van het jaar. De vernieuwde kever, de Golf, de Scirocco, de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk in reeksen uit voeringen en actuele kleuren. profiteren van de unieke computer-diagnose en vele andere plezierige service faciliteiten van het hyper moderne ^utohuis Kamsteeg. Kom praten over inruilen en merk zelf: voren is gekomen uit de inspraak procedure rond de discussienota over het opbouwwerk. Dit meerder heidsstandpunt- (van de Leidse Jeugd Actie), de '11 februaribewe- ging' en de clubhuizen) komt er in grote trekken op neer, dat er niet met opbouwèwerk mag worden be gonnen als de buurt daar zelf niet om vraagt. Hoe dat opbouwwerk er uit komt te zien moet de "buurt verder zelf aangeven. Uit de' discussies zijn nogal wat accentverschillen in visie naar vo ren gekomen, zoals blijkt uit de hearings, die over het opbouwwerk zijn gehouden met vertegenwoordi gers van buurt- en klubhuizen, wijkcomité's en politieke partijen. In haar concept-brief aan de raad schrijft de welzijnsraad. dat zij niet de plaats is om een Salomonsoor- deel uit ,te spreken. Die funktie hoort haars inziens aan de Raad van Leiden. Zij wenst hem daarmee veel sterkte. kamsteeg Geversstraat 30. Oegstgeest, 071 -51940/52661 Tramstraat 67, Katwijk, 01718-15141 v.d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, 071-99212 ''Hofweg 39, Voorschoten, 071-69307 LEIDEN De twee in Amsterdam verblijvende jongemannen, die maandagochtend zijn aangehouden, omdat ze ervan werden verdacht een 16-jarig verkoopstertje uit Lei den te hebben -verkracht, zijn woensdag weer op vrije voeten ge steld. Het meisje heeft namelijk tijdens een nieuw verhoor verkl aard, dat ze niet in de auto van het tweetal is gesleurd maar vrijwillig met de twee jongemannnen is meegegaan. Ze is zelf in de auto gestapt, toen 'zij haar de weg naar Amsterdam vroegen. Eén van de twee jongemannen heeft toegege ven met het meisje op een kamer in de Amsterdamse binnenstad ge meenschap te hebben gehad maar van enig geweld zou daarbij geen sprake geweest zijn. Huurverhoging moet betaald het gemeente-archief is te zien. Daar begint het langzamerhand wel op te lijken. De Marekerk, die zo trots boven de vervallen zalen uitsteekt, geeft vooralsnog voldoende hoop dat het zo ver toch niet zal komen. Leiden weet zijn monumenten in het alge meen wel op hun waarde te schat ten. Maar het heeft het nu eenmaal niet alleen voor het zeggen. KATWIJK Met het oog op de verwachte tekorten op de exploita tie van het gemeentelijke kampeer terrein in de zuidduinen is het noodzakelijk om de tarieven met ingang van het seizoen 1975 aan te passen aan de gestegen kosten. De opbrengsten van het kampeerter rein met handhaving van de oudé" tarieven. voorden geraamd op 173.000 tegenover een ,uitgavenpot van 185.000 een tekort van f 12.000. De opbrengst van de cam ping in de noordduinen ramen B. en W. zonder verhoging van de kampgelden op 253.000 tegenover 252.900. De kostenvermeerdering vindt haar oorzaak in de stijging van de personele en materiële uit gaven. Óm verlies te voorkomen stellen zij voor de tarieven voor het kampeer terrein met 10 procent te verhogen. Een hoger percentage is niet ge wenst, omdat het immers ook tot de taak van de gemeenten behoort te voorkomen. De tarieven voor de om prijsstijgingen zoveel mogelijk camping behoeven onder deze om standigheden geen wijzigingen. Ook nu al geldt voor beide terreinen een uniform, tariefsysteem met, vanwege het verschillende gebruik, verschillende tarieven. LEIDEN Op maandag 20 januari zal het gemeentelijk museum 'De Lakenhal' de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Deze maatre gel is noodzakelijk in verband met de huidige verbouwingswerkzaam heden. LEIDEN Naar aanleiding van het feit dat opnieuw eén groep mensen zich geroepen voelt erop aan te dringen de huurverhoging, die het bestuur van de woning bouwvereniging 'De Eendracht' met ingang van 1 januari 1975 heeft opgelegd, niet te betalen, berichten B. en W. het volgende. Op 3 december 1974 heeft er een gesprek plaatsgevonden met staats secretaris Van Dam, de wethouders Verboom en Waal en de voorzitter van de federatie, de heer Stikkelo- rum, over de huren van de vooroor logse woningen van alle corpora ties. De staatssecretaris had name lijk naar de toestand van een groot aantal woningcomplexen een on derzoek laten i nstellen ^en daarna de huren vastgesteld met toepas sing van de Woningwet. Tegen deze vaststelling is geen beroep meer mogelijk. Voor die complexen werd de huurverhoging per 1 oktober 1972 en 1 april 1973 alsnog vastge steld op 6 pet. per jaar. Dit betekent, dat er in ieder geval geen huurharmonisatie behoeft te worden betaald. Bij het gesprek met de staatssecretaris hebben B. en W. weten te bereiken, dat de huurverhogingen niet met terug werkende kracht behoeven te wor den betaald. De datum van ingang is zelfs 1 januari 1975 geworden Bovendien zal de huurverhoging van 1 april 1974 voor de meeste complexen woningen achterwege mogen blijven. B. en W. zijn van mening, dat zij het maximum wat haalbaar was hebben gekregen en zien dan ook in een nieuwe actie geen enkel heil. De besturen van de betrokken corporaties, waarondei hqt bestuur va'n de woningbouwvereniging 'De Eendracht', zijn verplicht de door de staatssecretaris vastgestelde huurprijzen in rekening te brengen en -te Innen, op straffe van harde maatregelen, die de staatssecretaris heeft aangekondigd, namelijk in trekking van het besluit tot toela ting van de vereniging als instel ling, werkzaam op het terrèin van d? volkshi^svesting, met alle gevol gen van dien. Het gaat hier om de goedkoopste woningen van Leiden. Met inbegrip van de nu vastgestelde huurverho ging zullen de huren van de meeste woningen nog niet boven de hon derd giilden per maand komen. Het blijven dus goedkope woningen. Het is bij bouwverenigingen precies zo als bij andere huiseigenaren: men zal geld moeten hebben om het normale onderhoud te kunnen uit voeren. Onthoudt men hun deze middelen, dan zal er ook niet veel meer gedaan kunnen worden. Men weet. dat het renovern van de wo ningen in een straf tempo zal door gaan om binnen de kortst mogelij ke tijd alle woningen waar mo gelijk op te knappen. B. en W. doen daarom een dringend beroep op de bewoners om geen gevolg te geven aan de oproep om de huur verhoging te weigeren. Het weige ren van betaling van deze verplich te huurverhoging kan namelijk het ritme van de renovatie ernstig ver storen. Het college rekent in dezen op het gezonde verstand van de bewoners. Het zal het bestuur van de woningbouwvereniging 'De Een dracht' steunen in zowel het snel renoveren van haar woningbezit alsook in het innen van door de staatssecretaris vastgestelde wette lijke huurverhogingen. (ADVERTENTIE) landden weer enkele kleine zan gertjes (Goudhaantjes, Vuurgoud- haantjes. Zwartkop. Tapuiten) in het asiel, die uitgeput door het slechte weer, ergens in het dorp gevonden waren. Van wel een bete kenis het vogelasiel in Noordwijk is, blijkt wel uit het assortiment, dat inde loop van dit jaar verple ging vond. Onder meer vermeldt de lijst 'de Koperwiek, de Kramsvogel, de Tapuit, de Fitis, de Gierzwaluw, Turkse Tortels, Noorse Stormvogels en een groot aantal eenden- en meeuwensoorten. Model van een hoekwoning zoals er nog meer komen.te staan in ditzelfde stukje Leiden. Wonen op een hoek met tuin voor, tuin achter en niemand opzij... Een ideale formule voor wie privacy ambieert en een kritisch oog heeft voor architectuur die eruit springt. Wie geïnteresseerd is in wonen onder het motto "vrijheid blijheid" èn in een bijzonder gunstige financieringspropositie van het Bouwfonds, kan voortaan terecht op de IJsselmeerlaan (zie Bouwfondsborden), maandag t/m vrijdag van 14.00-16.30 uur en van 19.00- 21.00 uur, zaterdags van 11.00-16.00 uur. Zee-eenden minder ver uit de kust zitten dan de Zeekoeten en zich dys dichter bij de olievelden be vonden. Ten noorden van de Duin- damse Salg troffen Van den Oever De olieslachtoffers vormden een vijfde gedeelte van alle patiënten uit het vogelasiel. In totaal werden daar in 1974 152 vogels ter verple ging en verzorging gebracht. Ver scheidene van deze vogels konden na herstel de vrijheid weer krijgen. De dieren hebben dit te danken aan de voortreffelijke zorgen van de heren Jan Hoek en Dick Hoek, die het 'ziekenhuis' van Natuur- en Vogelbescherming .voor hun reke ning hebben genomen. Talrijk wa ren dit jaar weer de vogels, met gebroken vleugels. Hieraan valt meestal weinig te doen. Vogels met één poot kunnen zich in de natuur vaak nog goed redden, deelt de heer Hoek mede, maar het vermo gen om te vliegen is onmisbaar. Zo werden een vleugellamme Jan van Gent en een Knobbelzwaan naar het dierenpark Wassenaar gebracht, waar ze een toch nog enigszins nuttige functie kunnen vervullen. Een Ransuil en een VElduil,. beide met gebroken vleugels, stierven aan hun verwondingen. De Velduil- was afkomstig van Schiphol, waar hij tegen een vliegtui was opgevlogen. LEIDEN Maandag wordt in de volgende straten grof vuil opge haald: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pasteur straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groe- noordstraat en plein, Mussenbroek- straat, Lucas van Leydenstraat, Bakker Korffstraat, Jan Lieven- straat, Fr.van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg, Stadspol- derweg, Haarlemmerweg, Raam poort, Raamstraat. Maredijk, Piet Heinstraat, Vendelstraat, Poelgees terstraat, Schutterstraat, Maredijk- hofje, Vaartadel Aloëlaan, Rijns- burgersingel. Marislaan, Maresingel (an Julianastraat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat. Koningstraat, Bronkhorststraat. Willemstraat, Pr. Hendrikstraat en plein, Maurits- straat, L. de Colignystraat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan), Amaliastraat, J. W. Frisostraat, van Hogendorpstraat, van Limburg Sti- rumstraat, van der Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksen- straat. Kemperstraat, Molenstraat. Woensdag zijn deze straten aan de beurt: Ter Haarkade, Boshuizer- laan, Boshuizerkade, 5 Meilaan en plen, Bevrijdingsplein, G. van der Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat, Joh. Poststraat, Walraven van Halstraat. Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan, Arent Bruinsstra&t, Lieven de Key- straat. Zocherstraat, van Banchem- hof, de Bazolstraat, Jac. Roman straat, J.an Keldermansstraat, Ving- boenshof, Jacob van Campenplein, Voorschoterweg, Stalpaerthof, van 's-Gravensandestraat, BerlagestiWt, Veilingkade. Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammen- schansplein), Lammenschansplein, Zoeterwoudseweg, Meloenstraat, Appelstraat, Tomatenstraat, Drui- venstraat. Kersenstraat, Carbutrie- weg, Planteynstraat, Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlijn), Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestein (woonschepen). Donderdag komt de kraakwagen in de volgende straten: Stationsweg. Paviljoenshof, Stationsplein, Mors singel, Pesthuislaan, Piet Paaltjen- spad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krugerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaranstraat, v. d. Tasstraat, Lopsenstraat Rijn- zichtstraat, de Wettstraat, Reitz- straat, de la Reystraat, Pretorius- straat, de la Reystraat, Pretorlus- straat, Rijnsburgerweg, Terweepark, Boerhaavelaan, Marinpoelstraat. Kagerstraat, Zweilandlaan, van Swietenstraat, Falkerllstraat, Hout laan, A. Duycklaan, van Beunin- genlaan, van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. van Oldenbarneveld- straat, Fagelstraat, Leden berch- straat. Hogerbeetss traat, Warmon- derweg, Nachtegaallaan, Mezen- straat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Was- senaarseweg, Leeuwerikstraat.- Een vrijdag kunnen de bewoners van deze straten hun grof vuil bui ten zetten: Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit van der Laanstraat, Leeuwkenstraat, Valdeszstraat, Stadhouderslaan, Magdalena Moonsstraat, 3 October- straat. Duiven bodestraat, Staalwijk- straat. Buitenruststraat, Kastanje kade, Meidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, Dahliastraat, Anjefterstraat, Herenstraat, Pr. Wll- helminastraat, Bloemistenlaan, Le liestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat. P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Aca cialaan, Tulpenstraat Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam menschansweg). LEIDEN Met recht kan de ze week een Roman Polanski- week worden genoemd. Dé grote nieuwe film 'Chinatown' in LUXOR en het ipeester- werk 'Macbeth' terug in CA MERA. Chinatown is met Kerst in de Nederlandse bio scopen in première gegaan en ingehaald als een topper. Er is in de honderddertig minu ten die de film duurt (let op 7 uur en 9.30!) veel te genie ten. Een originele en zeer in gewikkelde Intrige rond pri- vé-detective J. J. Gittes (Jack Nicholson). Het decor is San Fransisco anno 1937. en daar heeft regisseur Polanski een schitterend gebruik van ge maakt: een onheilspellende en bedreigende omgeving. Een thriller In de beste traditie van de aloude speurdersro man: een detective die zich met zeer louche zaken bezig houdt. John Huston en de mooie Faye Dunaway spelen ook rollen. Dan 'MacBeth'. Wie deze tra gedie twee jaar geleden- niet heeft gezien, moet dit nu be slist doen. Polanski heeft een indrukwekkende film van het eeuwenoude Shakespeare-ver- haal gemaakt. Het thema, op huiveringwekkende wijze door de heksen uitgesproken: 'Goed is slecht en slecht is goed'. Het is fantastisch te zien hoe dingen als eerzucht, macht, ambitie, jaloezie en haat in het verhaal zijn ver werkt. Daarbij nog opnamen in kleuren-grootbeeld van het authentieke Engelse- en Schotse landschap: hier en daar overheerst de regie wél -de acteurs (Jan Finch als MacBeth). Door Polanski zouden we bij na de erg. leuke film in TRI ANON vergeten: 'Spys', een gek spionageverhaal met het door de wol geverfde komi sche duo uit Mash en andere films: Donaln Sutherland en Elliot Gould. Een wat onder schatte plezierige film. LIDO en STUDIO gaan voor de vijfde weok door met het wel zeer in karakter verschillende succesduo: 'Marlken van Nleumeghen' en 'The man with the golden gun' oftewel James Bond. REX tenslotte brengt de altijd-raak formule van motoren en sex in 'Born losers'. Een motorbende ter roriseert een stadje Ln Ameri ka, maar het eindigt allemaal toch mooi met rust en orde en een liefdesaffaire, 's Naehts in REX de toch nog goedgekeurde 'Venus in bont' en in CAMERA een gruwelij ke en indringende film over oorlogsgeweld van veteraan Dalton Drumbo: 'Johnny got his gun'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3