Veel reacties op artikel Y////////////////////> over martelen bij slacht Bunuel (75) speelt met zijn publiek FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK 'Andrei Rublev:' lang en overweldigend Borowzcyk is niet lief voor vrouwen! Ilachten op abattoirs »oms martelpmktijkei Dierenbescherming Apeldoorn doet dringende oproep 'Le Fantöme de la Liberté' Inmorele vertellingen Nederlandse kerken krijgen bezoek uit Oost-Duitsland TBR voor jongen die kind doodde K* tOUW/KWARTET VRIJDAG 17 JANUARI 1975 BINNENLAND/FILM Tll-Kll oor Huib Goudriaan MSTERDAM Het artikel lachten op abattoirs soms mar- lpraktijken' heeft een golf van 3ofdzakelijk instemmende re gies opgeroepen uit onze le eskring. Alvorens een greep t deze tientallen brieven ge- :ht aan de redactie zowel als evrouw C. M. van Oosten- lortman van de landelijke irkgroep Dier in Nood be- ïopt weer te geven, ons ant- pord aan enkele kritische brief- hrijvers. recht verwijten zij uw verslagge- dat de foto bij het artikel- geen slachte varkens toonde, maar ge- ehte runderen. Deze fout is in de ant gekomen, omdat een foto van geslacht varken was besteld, lar een afbeelding van een ge- cht rund werd geleverd. Niette- n geven wij gaarne toe. dat wij m met de heer P. Luinstra uit te spreken) geen geslacht ld van een varken kunnen on- rscheiden. Of dit iets afdoet aan essentie van het artikel laten we n het oordeel van de lezers over. s. G. K. Roek te Eefde, verwijt de armeester (die op verzoek van ivrouw Van Oosten-Poortman boekje opendeed over de chtprak-tijken) niet met open vi- te strijden, omdat hij zijn am niet bekend wilde maken. Roek zal nu een brief van de irmeester ontvangen met naam adres. De keurmeester, die bij lewijden overigens bekend is. >lt er echter niet voor landelijk de publiciteit te komen. Wat de cht betreft dat wij, met het aan woord laten van mevrouw Van sten en de keurmeester ,de wer- ijkheid geweld zouden hebben ngedaan, verwijzen we naar de ronder volgende brief van de leljng Apeldoorn van de Neder- idse Vereniging tot bescherming dieren. Dat wij niet alle abat- rs beschuldigen is een duidelijke ,k. De kop van het artikel luid- 'Slachten op abattoirs soms rtèlpraktijken'. De brief van de renbescherming in Apeldoorn: it béstuur van de afdeling Apel- im- van de Nederlandse Veren'i- tot Bescherming van Dieren left met belangstelling kennis ge- men van uw artikel. Tot haar ite spijt moet het, bestuur bea- dat enerzijds door eigen con- tering, anderzijds via nu ontvan- mededelingen van derden, aronder personeel var» het slacht- ook te Apeldoorn slachtvee erdere malen aan erge mishan- ing blootstaat. Het bestuur van afdeling hoopt van ganser harte, uw publicatie en mede door een ssaal protest er op korte termijn einde zal komen aan deze voor dieren ergerlijke martelingen. bestuur doet tevens een drin- ïd beroep op: hen die met het slachten der ren en de eventuele controle rop belast zijn, ten aanzien van e dieren humaan op te treden; hen die' met het transport van belast zijn, zich te realiseren, zij zowel bij inladen, transport uitladen te doen hebben met ende wezens; de gemeentelijke instanties en de irheid om op het transport van gcj en op slachthuizen verscherpte itrole uit te oefenen, e port van slachtvee kan, maar t zoals nu met de stelregel: het v :1 heiligt de middelen. Wij vra- dan ook aan een ieder ons te len heiepen om aan deze wan- as standen een einde te kunnen nei ken. U kunt ons helpen door het istateren van ontoelaatbare han- ingen op slachtvee te melden bij plaatselijke afdeling van de die- ibescherming in uw woonplaats, kunt hiermede in de nabije toe- nst veel leed voorkomen'. Hoogachtend namens het bestuur E. J. de Weerdt (secr.). (ronder een aantal brieven, arbij, indien nodig, ook af ge ilet de reactie van mevrouw Van iten en de keurmeester. ster M. P. C. Haaijer van 'De Idingboot'. Stichting van Evan- iserende Sociale Arbeid te Rot- dam: ben diep geschokt na het lezen het artikel over de martelprak- ten in de abbattoirs. We kunnen tegenover het dier schamen, f" is te zijn. God vertrouwde ons mooie wereld toe en wat doen ermee? Rijd je langs de wegen zie je, bijvoorbeeld onder Gou- hoe bomen bij tientallen tegen grond worden gehaald voor de est monsterachtige gebouwen. Ik 'aam me meer dan ik zeggen Diw WTiulml uiii it blo Imfu'f W utlndnl tit op hrl vtrtnlpU.a vrrttll nli-t (ktnnrllik uil Knaltr van ilr loiuIflIH' u<ikv: nu+trniinrlni. dot naaif oml/Hun.tlp In Nitul' Ml Offd Oil up haai i*\ dillcullrrci en noa-l de I» Irnlmfrlr I'dteten die hun Ir Uil u<ljui<rlr hail aecvnitaleeiil en dit dw idlpt ullde laten btinttuen >r Hulb Goudriaan Ml rtv\r dlfMnnliian vuur Vu tit, id «>|r. mrl ie vlff Vmrtny«a(l T* kU)lJ| iliwtrii-nlrt rr.n r hrt»uin.' ;J$. G. K. Roek te Eefde (directeur het gemeentelijk slachthuis) st dit artikel verlaagt Trouw- 2fartet zich tot het niveau van sensatieblad. Natuurlijk zal er slachterijen wel eens iets gebeu- I, dat niet door de beugel kan. iemand met jarenlange erva- g in de vleeskeuring moet ik 'P wijzen, dat de leek door dit ikel (gevallen, die in een reeks i jaren voorkomen, worden hier nengevat) een totaal verkeerde druk krijgt van de soorsnee gang p zaken in een slachterij. Me- puw Van Oosten heeft blijkbaar p nooit een moderne kalvermes-. terij gezien, dat ze nog spreekt van stikdonkere hokken. En de keur meester (ik daag hem trouwens uit mij zijn naam bekend te maken en met open vizier te strijden) is ver plicht zijn klachten ter tafel te leggen bij het gemeentebestuur of bij de bond van keurmeesters. En mijnheer Huib Goudriaan, als u weer eens" een dergelijk artikel schrijft, gaat u dan eerst eens te rade bij echte deskundigen'. Antwoord van mevrouw Van Oosten en de keurmeester: 'U schrijft zelf dat er in slachterij en wel eens iets gebeurt dat niet door de beugel kan. Juist daarom hebben wij deze fouten gesigna leerd. Bovendien, wijzen wij u erop, dat het toezicht op een gemeente lijk slachthuis beter is dan op een particuliere slachterij. Wat de be dwelming betreft vragen wij uw aandacht voor hoofdstuk III van het Vleeskeuringsbesluit (art. 9 en 13). Voorts rijzen er bij ons vragen over de toepassing van artikel 2; wij verwachten daarop van u een antwoord. Uw collega-directeur van het Groningse slachthuis heeft in juni 1-974 "op de jaarvergadering van de bond van keurmeesters ver wezen naar artikel 2 en opgemerkt, dat het slachten zo humaan moge lijk moet geschieden en een voort durend toezicht vraagt. Op de vraag aan een opzichter" van de volksgezondheid of hij aan de wantoestand van het onvoldoende- bedwelmen geen einde kon maken, antwoordde hij: 'Men kan zich be ter wenden tot een instantie als bijvoorbeeld 'Dier in Nood', want als keurmeester of vleeskeurings dienst heeft men bij het bedrijfsle ven niets meer te vertellen'. In het ter tafel leggen van klachten bij de bond van keurmeesters zien wij niets, omdat deze bond geen rechts positie heeft. En wat het gemeen tebestuur betreft: dat gaat over zo veel schijven, bij wie moeten we dan zijn? Weliswaar kan een keur meester op grond van artikel 18 lid 2 van de vleeskeuringswet proces verbaal opmaken, maar ik ben niet beëdigd, mag düs geen proces-ver baal opmaken, en weet overigens niet waarom ik niet beëedigd ben. Onze vraag is aan u: waarom zijn niet waarom ik niet beëdigd ben. deel bij onze dienst in Salland-Olst niet beëdigd? De heer J. Gassenaar, Amerongen. 'Als dergelijke praktijken waar voor de wet blijkbaar (althans van degenen die de wet moeten uitvoe ren) een oogje toeknijpt onge hinderd kunnen worden toegepast is er iets goed mis in Nederland. Uit 'economische overwegingen' worden kunstmatig opgefokte stak kerds, die al tijdens hun leven on noemelijk lijden, gewelddadig om het leven gebracht'. Mej. A. Bot, Santpoort-Zuid: 'Hoe is het mogelijk, dat men die ren zoiets kan aandoen! Het is mensonterend. Grote bewondering heb ik voor mevrouw Van Oosten- Poortman uit Raalte, die dit heeft meegemaakt en voor de keurmees ter (naam bij u bekend) die dit alles volledig beaamt. Dank aan de redactie van Trouw-Kwartet en Huib Goudriaan voor het plaatsen van dit artikel. M. Saton te Alphen a.d. Rijn: 'Waar blijven de reacties van de lezers van Trouw-Kwartet over de martelpraktijken in de slachthui zen? Kom, lezers laat het er niet bij zitten en bel uw plaatselijke dierenbescherming op, om geza menlijk iets te doen tegen deze dierenmishandeling. Jongelui, wordt eens wakker en laat jullie stem ook horen'. Ing. J. W. Oortglesen, bedrijfsvoor- lichter rundvleesproduktie voor Overijssel en IJsselmeerpolders, Zwolle 'Het komt mij voor dat uw artikel net zoveel overeenkomt met de werkelijkheid als het onderschrift bij de foto. Het zijn geen karkassen van varkens, maar van stieren. Voorlichting laten geven door des kundigen en persoonlijk op de hoogte stellen, zou de betrouwbaar heid van dergelijke artikelen sterk kunnen verhogen. Als trouwe Trouw-lezer is de betrouwbaarheid van de artikelen voor mij een hoog goed'. Ditta Lith, Rotterdam: 'Met stijgende ontzetting heb ik het artikel gelezen. Hoe kan m'en' in Nederland, waar zoveel acties wor den gevoerd tegen martelen in het buitenland, tegen honger en ellen de in de derde wereld en. tegen criminele handelingen in eigen land, deze praktijken toelaten? Zouden we niet, voordat we wat van een ander zeggen, naar onszelf kijken?' Mevrouw H. Verhaere-Van Dijkhui zen, Brunssum: 'Kunnen wij individuele Neder landers niet gezamenlijk probe ren een eind te maken aan deze wantoestanden en zorgen dat de wet nageleefd wordt, bijvoorbeeld door het houden van een handteke ningenactie? Mogen wij lezers van een christelijke dagblad daarbij op uw steun rekenen? Een journalist heeft zoveel meer macht dan een eenvoudige huisvrouw'. Mevrouw G. Plat-Vincent te Laren: 'De regering heeft de overeenkomst van de raad van Europa te Straats burg tot betere bc::l:crmmg; van 'het dier 'ijdms 1 internationaal transport, die in 1968 tot stand is gekomen voor dertien Europese landen, als laatste land nóg niet getekend. Ook is het nationale wets ontwerp 'Dierenvervoer', dat door de vorige regering is samengesteld, nog niet uit de ijskast gehaald. Op 16 december schreef minister president Den Uyl mij, dat hij mijn bezorgdheid over de mishandeling van dieren deelde. Op mijn voorstel een of twee staatssecretarissen met strenge wetten en een uitgebreide staf voor controle aan te stellen, voor de vele misstanden, zoals bio- industrie, ritueel slachten, dieren vervoer, vivisectie, dierenhandel, kettinghonden, vogelvangst, stro pen, dierenmishandeling, overschot van huisdieren, zwerfdierenasiels enz.c.'ntwoordde de minister-presi dent mij dat zulks niet mogelijk is. W'i dierenvrienden zijn er hard aan tóe de moed te te verliezen en de hoop te laten varen, hier in Nederland het dier beter bfeschermd te krijgen'. Veevoederfabrikant W. A. Pesch te Kootwijk: 'Het is persé niet waar, dat mest- kalveren allemaal in het donker worden gehouden. Dit is al sedert 1962 bij de wet verboden. Het komt nog wel eens voor, maar dat is dan een leemte in de naleving van de wet en geen algemeen verschijnsel. De keurmeester dient op zijn eigen plaats te protesteren. Doet hij dat niet, dan is hij een slappe vent en mist hij het recht in het openbaar kritiek uit te oefenen' (zie ant woord aan drs. Roek, hieraan voor afgaand red.). Antwoord van mevrouw Van Oosten wat betreft het fokken van mest- kalveren: 'Inderdaad staan de kalveren niet in het stikdonker, maar in het schemerdonker. Dit en de een- zijdige voeding van kunstmelkpoe der om de bloedarmoede op te wekken, die men voor de kwaliteit van het vlees nodig vindt. Bij Ko ninklijk Besluit van 8 september .1961, afgedrukt in het staatsblad 296, artikel 1, is echter ook vastge steld, dat de ruimte voor mestkal- veren zodanig moet zijn, dat de dieren onbelemmerd op beide zij den kunnen liggen en onbelem merd moet kunnen staan. Dit arti kel, wat nog erger is dan het sche merdonker, wordt echter sinds 1961 voortdurend met voeten getreden. Ook hierdoor kunnen de kalveren, na achttien weken als ze worden geslacht, niet lopen bij aankomst in de slachthuizen en worden ze wankelend en struikelend de dood ingedreven'. We nemen aan dat de lezers, die hurt brief niet zagen afgedrukt, hun mening zien weerspiegeld In boven staande bloemlezing. Wie met handtekeningen of anderszins te gen de wantoestanden wil proteste ren, kan zich richten tot mevrouw Van Oosten-Poortman van de Lan delijke. Werkgroep Dier in Nood, Hogeweg IA, te Raalte (tel. 05720- 1598). Luis Bunuel, Jean-Claude Brialy y Monica Vitti in 'Le Fantöme de la Liberte'. Luis Bunuel, een van de weinige zeer grote filmregisseurs, een man die zijn Spaanse afkomst nooit verloochent, ook al filmt hij al jaren buitenslands, is 75 jaar. Hij werkt gestaag door, op een niveau dat door de tand des tijds geenszins is aangeknaagd. Wel wordt hij met het klimmen der jaren minder wreed en meer ont spannen, zijn satire minder geweld dadig en meer humoristisch. Hij schijnt er ook een groot plezier in te krijgen de critici te laten raden naar zijn bedoelingen. Hij zet ze tantaliserende titels voor ('Le char me discrèt de la bourgeoisie', 'Le Fantöme de la Liberté'), maar als ze denken dat ze hun tanden erin kunnen zetten, maakt hij een uit wijkende beweging, draait hen de rug toe, slaat zijpaden in en vertelt onderwijl lustig verder. 'Le Fantöme de Liberté' is een film over de vrijheid, zegt hij zelf. Toch wordt er over die vrijheid slechts weinig gerept. In het begin, als de Napoleontische legers Spanje bin nentrekken, halverwege als een tfolgt de wegen van een bijfiguur, die dan op zijn beurt Weer in de steek wordt gelaten. Bijvoorbeeld de vader, die verschrikkelijk ver ontwaardigd is als zijn dochtertje thuis komt met kennelijk obscene ansichtkaarten. Later blijkt, dat er op die kaarten gewone Parijse ge bouwen staan en het kind mag ze ook best inruilen voor spinne-fo- to's, maar de vader heeft een vreemde belevenis, 's Nachts in bed vliegt'de tijd voorbij en er komen rare gasten in zijn kamer: een grote haan en een postbode, die een brief op zijn bed werpt. Met die brief gaat hij naar de dokter en die dokter heeft een secretaresse die haar zieke vader wil bezoeken. Weg is de vader en we zien hem niet terug. De secretaresse heeft man ter dood wordt veroordeeld en .ook vreemde ervaringen, ze komt in De Russische filmregisseur Andrei Tarkovsky (maker van 'De Jeugd van Iwan' en 'Solaris') is in zijn vaderland een tijdje uit de gunst geweest. Zijn 'Andrei Rublev', die in 1969 gereed kwam, werd wel op festivals vertoond, maar daarna jarenlang verboden, zowel voor binnen- als buitenlands gebruik. Klaarblijkelijk is het1 embargo nu opgeheven, gelukkig maar. Rublev was een monnik en -een beroemde ikonen-schilder uit de eerste helft van de vijftiende eeuw. In de film, die in sterk bekorte versie toch nog ongeveer twee en een half uur duurt, zien we wat hij ziet in het Rusland van zijn tijd. Een onherbergzaam land, vol kou, marteling en moord. Tartaarse in vallen en de pest completeren een beeld, dat zonder die invloeden van buiten al gruwelijk genoeg is: 'Wij hoeven jullie niet af te maken, jullie maken elkaar wel af', zegt een Tartaar. Andrei Rublev walgt zo van alle wreedheid, dat hij geen 'Dag des Oordeels' wil schilderen vol arme mensen die branden in het pek. Gekweld en opgejaagd zwerft hij door het land, hij voert gesprekken met zijn leerlingen over het Evan gelie (we zien een kruisiging mid den in het besneeuwde land, Chris tus, als Russische boer, verlaat ge heel vrijwillig de mensen om op het kruis te gaan liggen), hij ver moordt een man omdat hij een half-krankzinr 1g meisje wil redden, hij ziet hoe gevluchte kunstenaars de ogen worden uitgerukt, tenslotte praat hij niet meer en schildert hij niet meer. Vreemd genoeg treedt pas in het laatste deel van de film de echte held naar voren: de jonge Boriska, zoon van een klokkenma ker, die zegt dat zijn stervende vader hem het geheim van het gieten heeft toevertrouwd. Hij krijgt de opdracht om een reusach tige klok te maken, die het Russi sche volk wakker moet roepen. Energiek en tiranniek gaat hij aan het werk, hij schroomt niet weer spannige arbeiders te laten geselen, en zie, het lukt! Als de klok klaar is en de opdrachtgevers hem onver schillig terzijde laten staan bekent hij, snikkend in Rublev's armen, dat hij het geheim nooit heeft ge weten, dat hij het helemaal alleen heeft gedaan. Samen trekken ze verder en de film eindigt in een climax van kleuren: de ikonen die Rublev heeft geschilderd, fraai en zachtmoedig. Het is een eigenaardige film, lapg, onevenwichtig en toch overweldi gend, die duidelijk het stempel draagt van een groot regisseur. Een bar epos met een voor Sowjet- Russische begrippen misschien dwarse teneur: Rublev schildert uit eindelijk niet de werkelijkheid maar het sprookje. Alhoewelhet socialistisch realisme heeft ook maar weinig met de werkelijkheid en veel met het sprookje te maken. W. W.-B. Amsterdam-Kriterion, 18 jr. vervolgens vrijgelaten om gewoon te sterven, en aan het eind, als een horde de dierentuin bestormt onder het geschreeuw van 'Vivan les ca- denas' (letterlijk vertaald: 'Lang leve de ketenen', vrij vertaald 'Weg met de vrijheid'). Willen ze zichzelf opsluiten in de dierenkooien, onder het argwanend oog van een struis vogel? Als het niet de slotbeelden van de film waren geweest, zou Bunuel ons dat zeker niet verteld hebben. Chinese methode Hij gaat namelijk te werk volgens de methode van de oude Chinese schrijvers. Hij begint een ^verhaal te vertellen met een bepaalde hoofdpersoon. Als de climax bijna is bereikt, laat hij die hoofdpersoon gewoon vóór oud vuil liggen en zo'n Spaanse herberg waarmee Bu- nuel's films bevolkt zijn en ont moet daar duistere paters en per verse hoedenmakers, maar de zieke vader krijgen we nooit te zien. Voordien is Bunuel alweer overge gaan op een andere figuur, die hij even abrupt laat vallen. Een plaag geest is die man! Maar hij mag. want het is verrukkelijk om naar zijn realistische en surrealistische fantasieën te kijken. Er zijn een paar aardige, satirische grapjes in de film (bij een diner wordt het eten in strenge afzondering op een toilet genuttigd, het is hoogst on fatsoenlijk om erover te praten; een klein meisje wordt als vermist opgegeven terwijl ze voortdurend aanwezig is, de commissaris van politie roept haar zelfs bij zich om precies haar signalement op te ne men) maar om nu aan het duiden te slaanNee, ik heft er geen zin in. 'Le Fantöme de la Liberté' is geen film om te duiden, maar om te ondergaan. Hij roept bizarre ge dachten en gevoelens op, die met niets en met alles te maken heb ben. Geen gezoek naar symbolen dus, dat is koud werk. Geheim Maar ook geen vrijblijvend gekljk naar koddige verhaaltjes. Hoe Bu nuel het doet weet ik niet, het is zijn grote geheim, maar hij weet voortdurend het gevoel wakker te houden dat vlak buiten de rand van het beeld een gruwelijke, wrede wereld ligt en dat zijn volgende stap ons daar zal brengen. Hij zet die stap niet, sardonisch lachend draait hij zich net op het nippertje om. Die twee schilderijen van Goya hangen waarlijk niet voor niets aan zijn filmmuren. W. Wielek-Berg Amsterdam-Calypso, 14 jr. Filmbeeldjes Scène uit 'Andrei Rublev' De erotische film 'Contes Im- moraux' (immorele of a-morele vertellingen) van de in Parijs wonende Pool Walerian Borow zcyk is eerst door de Nederland se filmkeuring verboden en daarna onder gedempt gejuich van de voorzitter binnenge haald, omdat hij zo mooi is en zo decent in zijn soort. Mooi is hij zeker en decent ook, als je het onnozele vierde vertelsel over de Borgia's buiten beschou wing laat. Borowzcyk steekt niet onder stoelen of banken, dat zijn eigenlijke stiel de schilderkunst is. Hij zwelgt in de composities, zijn weelderige beelden lijken vaak op stillevens, waarin het vlees de plaats inneemt van appels of peren of bloemen. En passant verstrekt hij informaties, die de gebeurtenis sen eerder versluieren dan bloot leggen en zodoende de fantasie op gang brengen. 'Immorele Vertellingen' is dus geen gewone sexfilm en zelfs is de le gende ontstaan, dat Borowzcyk zo lief zou zijn voor vrouwen. Aangezien het jaar van de vrouw net is begonnen, kunnen we het gewoon niet laten om op dit aspect wat nader in te gaan. Hoever gaat de liefheid van Borowzcyk? Niet verder dan de oppervlakte. O ja, hij weet met de camera een hand, een mond, de ronding van een been te omspelen dat het een lieve lust is, hij brengt een galante huldiging aan de schoonheid van zijn vrou wen. Maar als we zijn verhalen nader bekijken stoten we op een heel ander patroon. In alle episodes (ze spelen in het heden, in het begin van de negen tiende eeuw en in de Middeleeu wen) is de vrouw meewerkend voorwerp in of handlangster van typische mannenfantasieën. Ze wordt respectievelijk voorgesteld als masochistisch, schijnheilig-wel lustig en verraderlijk laf. Bo rowzcyk lie? voor vrouwen? Vergeet het maar! W. W.-B. Amsterdam-Leidseplein Theater en Flora, 18 jr. Cinestud zal tiit jaar, voorlopig maandelijks, een nachtvoorstelling organiseren in Kriterion te Amster dam. Er zullen telkens twee films vertoond worden, een klassieke en een nieuwe. Begonnen wordt op 25 januari met Reed's 'The Third Man' en Andrzej Wajda's 'Landschap na de slag'. 'Landschap na de slag' staat ook op het programma van twee Poolse filmweken, die van 16 tot en met 29 januari worden gehouden in het 'Filmhuis Delff. Behalve Wajda's film worden vertooiid: Zanussi's 'Inzicht' en 'Familiesituaties' LeszcynskVs 'Het levan van Mat- thei' en enkele voorfilms. Het Engelse filmblad 'Films and Filming' heeft bij de jaarlijkse ba lans-opname onze eigen 'Turks Fruit' uitgeroepen tot meest onder schatte film van het jaar. Erg zorg vuldig zijn ze daar niet: ze menen dat hij in Denemarken is gemaakt. AMERSFOORT Dit voorjaar zal een delegatie van de kerken in Oost-Duitsland een bezoek aan Ne derland brengen op uitnodiging van de raad van kerken. Het is de bedoeling, dat de Oost- duitse gasten zich vooral op de hoogte kunnen stellen van het plaatselijke kerkelijke leven in ons land. De delegatie zal zowel protes tanten als rooms-katholieken om vatten. LEEUWARDEN De negentienja rige A. D. uit Enkhuizen, die op 35 juli de achtjarige Basje Ellmer op Terschelling om het leven bracht, is door de rechtbank in Leeuwar den conform de eis veroordeeld tot terbeschikkingstelling van de rege ring. De verdedigers hadden inge stemd met de eis. maar meenden dat doodslag niet bewezen was. De rechtbank meende dat dit wél het geval was. A. D. was een pupil van een kindertehuis in Enkhuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11