Bouwer YF 16 biedt veel werk Portugees bewind ernstig verdeeld Appelsap belasting NO stelt [)orwaarden •ij fors In deze krant Schaapachtige vergissing Het Kwartet VS rastisch mlaag orgelspelen? Opklaringen 'ieuw-Zeeland n de lijn Waarom Nederland China erkende SlKm 'v'1 M In West-Europa 25.000plaatsen Tweede keer slachtoffer roofoverval Geen opium in potjes Bouw-cao is nagenoeg rond Communisten in Lissabon de straat op fles 0,68 liter Auto doorboord: drie doden en twee gewonden Dode en twee gewonden Rijlessen worden 2,75 duurder Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 15 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 241 vooraanstaande ~rot. christelijke agbladen RISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvaatich it gheblevtn mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 26927^ t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ftSHINGTON (Reuter q President rd zal het Amerikaanse Congres meer belastingmaatregelen voor- len dan hij gisternacht in zijn evisie-rede heeft aangekondigd. Witte Huis kondigde gisteren aan de president nog plannen heeft ir belastingverlagingen tot een to- 1 van 24,5 miljard dollar. Van dit irag zal een kleine twingtig mil- d opgaan aan verlaging van de in- iduele inkomstenbelasting over 5. De rest zal ten goede komen het bedrijfsleven door verlaging belastingen voor ondernemingen, ze belastingmaatregelen zouden 'n nvulling zijn op de plannen, die rd gisternacht aankondigde en die irkomen op een verlaging van zes- n miljard dollar. Deze verlaging :ft betrekking op het belastingjaar 4. n Nessen, Fords woordvoerder, zei de 24,5 miljard dollar deel uit- akt van de 30 miljard, die de lerikaanse regering extra hoopt men te krijgen door verhoging van accijns op de benzine en die op- luw in de Amerikaanse economie worden gepompt, rds plannen voor herstel van de inomie zullen vandaag uitvoerig n het Amerikaanse Congres wor- a voorgelegd. De president houdt ïdaag zijn jaarlijkse grote rede or het gehele Congres (the state the union). De rede, die de presi- t gisteren voor de televisie hield, joed .ontvangen in de Verenigde ten. De meeste politici zijn blij, er krachtige maatregelen komen de zwakke economie van de VS r op gang te brengen, e voor meer bijzonderheden' uit ds rede pagina TK13). gemeen akkoord een onzer verslaggevers iï HAAG De voorzitter van Verbond van Nederlandse On- nemingen (VNO) heeft vrij for- porwaarden gesteld om te komen een 'maatschappelijk akkoord', noemde onder meer verlaging de vennootschapsbelasting, iidies aan bedrijven voor mi- beschermende maatregelen:, dit geen afroming van winsten en vakbeweging die zich sterk ma- t in het stellen van eisen. Vooral t punt van de winstafroming it voor de vakbeweging een on- teerbaar brok te worden. rder meent het VNO dat regering .parlement de stokpaardjes (zo- verdere nivellering van de inko- tpns) maar op stal moet zetten. ook pag. 5 ied.lJ18.50 inl.JUHA ermelo (ADVERTENTIE) Enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest. Maximum tempera turen circa 10 graden. Morgen en overmorgen: Eerst af en toe regen, later weer op klaringen. Geleidelijk minder zacht. Morgen zon op: 08.41 zon onder: 16.59 maan op: 09.52 maan onder: 21.46 Mr. Stikker: Naar aanleiding van minister Van der Stoels bezoek aan de Volksrepubliek China geven wü vandaag op pa gina 9 het woord aan de man die destijds voor Neder land de diplomatieke erkenning van Peking bewerkstel ligde, de toenmalige minister van buitenlandse zaken, mr. D. U; Stikker. Hfi verschaft een interessant inzicht van de wereld waarin dit Nederlandse initiatief los kwam. Van een verslaggever AMSTERDAM General Dynamics, de bouwer van de opvolger van de Starfighter gekozen YF 16 heeft Nederland, België, Dene marken en Noorwegen, die eveneens een opvolger voor de Star fighter zoeken, een co-produktieprogramma aangeboden dat voor ziet in 25.000 arbeidsplaatsen. Er zouden achttien Nederlandse be drijven als leveranciers in aanmerking komen.. senator Tower. Daiokert vermoedt dat luchtmacht-angst voor de mari ne, die binnenkort óók straaljagers gaat kopen (450 stuks), de drijfveer is geweest. De Amrrikaar.oe marine wordt geacht meer invloed, te heb ben op het aanschaffingsbeleid van Pentagon dan de luchtmacht. De marine was geporteerd voor de Cobra. Vandaar dat het doen uit lekken van nieuws werd gebruikt als middel omde marine voor een voldongen feit te stellen. Steeds duidelijker wordt, dat met wensen van de Europese landen, die ook in Amerikaanse straaljagersgeïnteres seerd zijn, praktisch geen rekening is gehouden. Tijdens een bijeen komst met hoge militairen uit Bel gië, Noorwegen, Denemarken en Nederland, vorige week in Dayton (Ohio) heeft destaf van de Ameri kaanse luchtmacht zelfs geweigerd officieel kennis te nemen van de voorkeur van Noorwegen en Neder land voor de Cobra. General Dynamics verwacht dat de produktie van de YF 16 uiteindelijk 55.000 tot 65.000 arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten zal bevatten, waarvan 7.000 alleen al in de fa briek in Fort Worth. Otto Glasser, onderdirecteur buitenland van Ge neral Dynamics zei gisteren in Brussel dat er bij een keus voor de YF 16 voor verschillende Europese fabrieken lucratief werk komt. Dit betekent dat de kosten van aan schaf enorm worden verlaagd. De Europese vliegtuigbouwers heb ben daarentegen in Brussel een of fensief Ingezet om de 'vier' te be wegen tot aanschaf van een Euro pees gevechtsvliegtuig. Allen Greenwood, de voorzitter van de vereniging van de vliegtuigcon structeurs, verwees bij zijn pleidooi naar de voorkeur, die EG-commis- saris Spinelli heeft voor Europese vliegtuigen. Het socialistische Kamerlid Piet Dankert heeft inmiddels vernomen dat er misschien een speciaal on derzoek door het Amerikaanse con gres wordt ingesteld naar de (ge heime) achtergronden van de be slissing van de Amerikaanse lucht macht te«i gunste van de YF-16 jager-bommenwerper. Er wordt in elk geval grote druk uitgeoefend van de kant van de firma Northrop, bouwer van het afgewezen 'Cobra'- jachtvliegtuig, om het tot zo'n on derzoek te laten komen. 'De verbit tering bij Northrop is zeer groot en er kan best een staartje vastzitten aan de hele affaire', zo zei Piet Da*ikert, die op uitnodiging van Northrop in Los Angeles is. Dankert onthulde voorts, dat het nieuws van de keus van de YF-16 ontwikkeld door General Dynamics, vorige week niet per ongeluk in het nieuws is gebracht door senator Jack Tower uit Texas, waar de uit verkoren fabriek staat. Maar het is de Amerikaanse lucht macht zelf geweest, die het embar go op het voor de Europeanen zo schokkende nieuws bewust heeft verbroken, met gebruikmaking van ZOETERWOUDE Voor de tweede maal in ruim een half jaar tijd is de 60-jarige veehandelaar K. Mer- bus uit Zoeterwoude het slachtoffer geworden van een roofoverval. De man was gistermorgen rond 6 uur per bromfiets op weg naar de Leid se veemarkt, toen hij door 3 man nen werd aangevallen. Hij werd op het hoofd en in het gezicht gesla gen en belandde uiteindelijk met een gebroken been in een sloot. Hij werd beroofd van een portefeuille met enkele duizenden guldens. Het aanzienlijke bedrag aan geld dat de heei Merbus in de jaszak had, hebben de roofoverval len over het hoofd gezien. De heer Merbus is opgenomen in het Leidse academisch ziekenhuis. Gisteren heeft de politie hem nog wel niet kunnen horen. Wel kon men gister avond politiezijde meedelen dat het onderzoek vannacht wordt voortgezet. Men vermoedt dat de roofovervallers bekenden zijn van de heer Merbus die op de hoogte waren van zijn doen en laten. Men leidt dat af uit het vroege uur van de overval. Op grond van het overigens* steeds ondoorzichtiger cijfermateriaal, stelt Dankert dat er geen enkel hard bewijs aanwezig is dat de verworpen Cobra duurder zou zijn dan de YF-16. EINDHOVEN De vorige week in de Eindhovense school voor apothekersassis tenten gestolen potjes blij ken geen opiumderivaten te bevatten. Dit heeft directeur J. van der Linden gistermor gen onthuld. In een aantal potjes zitten wel verdunde vergjften, die bij gebruik door kinderen of bij ander onoordeelkundig gebruik ge vaar zouden kunnen opleve ren. Slechts 12 potjes droe gen een etiket met daarop de naam van een opiumpre paraat, In deze potjes zat echter noch opium noch vergif. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft verteld dat de heer Van der Linden na het bekend wor den van de diefstal "wel zou hebben gezegd dat er sprake was van een diefstal van met vergif gemengde opium preparaten, die bij gebruik levensgevaarlijk zouden zijn. Desgevraagd zei de heer Van der Linden geen enkele be hoefte te hebben gevoeld om de politie in een later stadi um te wijzen op het feit dat in de potjes geen opium zat. De politie: 'Wij wisten niet beter, dan dat er sprake was van vergiftigde opium. Daar hebben wij onze acties op gebaseerd' De verhou ding tussen de politie en de druggebruikers in Eindhoven is door deze affaire volgens insiders aanzienlijk ver slechterd. Wat betreft de 40 potjes die nog zoek zijn zegt de heer Van der Linden: 'Die vor men nauwelijks een gevaar. Koning FeisaI (links) kwam gis teren aan in de Syrische hoofd stad Damascus, waar h(j en pré sident Assad van Syrië uitbun dig zwaaien naar de juichende bevolking. De vorst,uit Saoedi- Arabië, die voor het eerst in twintig jaar dit land beioekt, blijft hier voor vier dagen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de bouwnijver heid zijn er nagenoeg in geslaagd een cao voor 1975 af te sluiten. De overeenkomst moet morgen worden bekrachtigd. De nieuwe bouw-cao voorziet*in 'n loonsverhoging van 1,6 procent met terugwerkende kracht tot 1 januari. De totale verbetering van het ar beidsvoorwaardenpakket komt op 2,3 procent. De voorzitter van de Hout- en bouw bond CNV, de heer D. van Com- menée verklaarde gisteravond 'dik tevreden' te zijn met de bereikte re sultaten. 'Gelet op de frustraties die het mislukken van het centraal ak koord heeft meegebracht, de sombe re economische situatie en met na me het feit dat er 51.000 bouwvak kers werkloos zijn, kunnen we te vreden zijn met deze verbeteringen', aldus de bondsvoorzitter. De cao voorziet in een prijscompen satie van 175 gulden per procent prijsstijging. Deze vloer zal met na me ten goede komen aan de laagst betaalde bouwvakkers (groep drie). Deze groep krijgt ook een extra ver hoging van 1,50 per week. Verder is de vakantietoeslag verhoogd tot 7,5 procent en de pensioenpremie met 0,5 procent. Voor de werkne mers van 55 jaar en ouder zijn drie dagen extra vakantie bedongen, zo dat het totaal aan extra dagen nu op vijf komt. De zomervakantie in '76 zal op verzoek van de werkgevers weer in drie weken aaneengesloten moeten worden opgenomen. Nadere detailleringen zullen morgen bij de bekrachtiging van de nieuwe cao bekend worden gemaakt. (ADVERTENTIE) LISSABON (UPI, Reuter) Duizenden communistische arbeiders gingen gisteravond in Lissabon de straat op om van de regering te eisen, dat deze alle vakbonden in één eenheidsbeweging zal ver enigen in weerwil van het verzet van de socialistische partij hiertegen. Leiders van de communis tische partij hebben verklaard dat zij terwille van de doorvoering van een hiertoe ingediende wet eventueel een half miljoen leden op de been kunnen brengen. De crisis die het desbetreffende wets ontwerp in de Portugese coalitie heeft veroorzaakt is nog verhevigd doordat de Beweging voor de Strijdkrachten het confederatievoorstel steunt. Aanvankelijk, is door de socialisten bij een doordrukken van dit wets voorstel de' verwachting gewekt dat zij de voorlopige regering zouden verlaten wetsvoorstel dat eerder al ongrondwettig is genoemd door de, socialistische minister van justi tie Francisco Salgado Zenha omdat het de vrijheid van vereniging aan tast. Maar gisteravond noemde de socialistischeminister van buiten landse zaken Soares de veronder stelling dat het bewind op deze wet zou splijten een 'verregaande spe culatie'. De minister van Arbeid, kapitein Jose da Costa Martins, gaf voor de televisie als zijn mening te kennen dat de overgrote meerderheid van de arbeiders een eenheidsvakbond wenst. Socialistische leiders vrezen dat zo'n confederatie teveel macht over de arbeiders in handen zou geven van de communisten. Giste ren moest president Costa Gomes zijn besprekingen met vertegen woordigers van de drie Angolese bevrijdingsfronten afbreken voor een tussentijdse bespreking in Lis sabon met regeringsleiders. Minister Zenha heeft voort sin een krantenartikel gewaarschuwd dat 'als we het op de manier van deze wet gaan doen wij weldra ook toe kunnen met één politieke partij, één pers. en én lijst van kandida ten voor de verkiezingen'. De verklaring van de Beweging van de Strijdkrachten ten gunste van het wetsontwerp voor een een heidsvakbeweging sloeg in als een bom in Lissabon. Een woordvoerder van de socialisten veronderstelde, NIEUW-VENEP De rijkspolitie heeft gisteravond op rijksweg 4 bij Nieuw-Vennep een auto aangetroL 'fen met drie doden en twee zwaar gewonden. De auto was doorboord door een stuk ijzer, vermoedelijk af komstig van een vrachtauto. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend. Het ongeluk moet zijn gebeurd tussen zeven en acht uur gisteravond. De slachtoffers zijn vermoedelijk al len Joegoslaven in de leeftijd van twintig tot dertig jaar. BEEMSTER Bij een botsing tus sen twee auto's op een kruising in de Beemster is gistermiddag de 38- jarige Laurens van Bavel uit Graft om het leyen gekomen. Twee andere personen wérden zwaar gewond. DEN HAAG Autorijschoolhouders mogen hun lesprijzen met 2,75 (in clusief BTW) per uur verhogen. De ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben met die prijsverhoging Ingestemd. Cunhal Da Costa Gomez Goncalvez dat de militaren zich kennelijk niet goed over de consequenies van zo'n wet hebben beraden. Volgens inge wijden is de ondersteuning van de wet door de beweging niet een stemmig geweest, maar heerste er verdeeldheid over. Met speciale treinen en gecharterde autobussen werden betogers voor het wetsontwerp naar Lissabon ge reden. Auto's met communistische symbolen reden toeterend door het stadscentrum. Een officiële verkla ring van de socialistische partij die gisteravond werd uitgegeven noem de de demonstratie 'een manoeuvre om de socialistische partij van het politieke toneel te verwijderen'. v Binnenland Veel heroine naar Nederland 5 Geen studiebeurs voor 50- plussers 7 Kan een kind van 14 de krant lezen? 7 Nieuws autosalon zit in grote, wagens 11 Buitenland Contacten Nederland-Peking 9 Kerk Jubileum bond inwendige zending 2 Islam in het kort2 Economie VS. en E.G. akkoord over oliepolitiek13 Sport Rob Spee restaurateur bad- mintonbond 8 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton 6 Puzzel 6 Radio en tv 6 Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 12 Van een onzer verslaggevers DELFT De Schipluidense veehouder C. M. A. van Winden sloeg gisteren de schrik om het hart toen hij bemerkte dat vier van zijn schapen die in een weiland langs de Schieweg in Delft graasden verdwenen waren. Hij ging. op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking dat drie schapen regel recht in de handen van personeel van het openbaar slachthuis waren ge lopen. De dieren waren, nadat het hek van het weiland open was gewaaid, op verkenning gegaan en tenslotte op de binnenplaats van het slacht huis beland. Eén schaap overleefde de zwerftocht niet, het dier verdronk ine en sloot. Dea ndere drie schapen werden bij vergissing geslacht. Nadat personeelsleden de dieren in hokken hadden opgeborgen om ze later aan de wettige eigenaar terug te geven, dachten collega's dat het de bedoeling was de dieren te slachten. Het gebeurde dan ook prompt. Veehouder Van Winden heeft een eis tot schadevergoeding bij het slachthuis Ingediend Niet zo apart Je kunt apartheid ook te ver doordrijven, vindt de regering van Zuid-Afrika kennelijk. De Engels talige televisie wordt er gemaand, zich cultureel niet te ver naast het Afrikaanderdom op te stellen. En wij blijven maai op de nuances letten. (En op de hoofdzaken.) Integreer eens iemand. Met die bon hier NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER C1 NIEUWE HAAOSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Arttkelenserle Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zutbem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1