Ford: in nood is olieactie denkbaar Sowjet-boeren zijn geen tweederangs-burgers meer Westen piekert over actie tegen Arabische landen Zware gevechten in Z.-Vietnam Kritiek op Iraanse wapenaankoop in VS President steunt uitlatingen van Kissinger Angolese leiders bijeen in Kenia Indiase minister overleden na bomaanslag Verkiezingen in Thailand Werkloosheid in VS flink hoger Indianen weer in actie in VS Breznjew heeft bronchitis Bankrente VS lager TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 JANUARI 1975 iUiiENLAND T7/K9 WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Ford heeft zich achter de opmerkingen geschaard van zijn minister Henry Kissinger, die heeft gezegd dat gewapende actie tegen olielanden mogelijk is wanneer deze met hun oliewapen het westen zouden wurgen. Ford liet gisteren via zijn woord voerder Ron Nessen, weten dat hij Kissingers uitlatingen opvat als' een hoog gekwalificeerd antwoord op een hypothetische (denkbare) si tuatie, die zich alleen zou voordoen als de industriële wereld in de ern stigste soort noodsituatie zou be landen.' Minister Kissinger heeft verklaard dat hij vol vertrouwen is dat het probleem van de olieprijzen zal worden opgelost-' 'zonder gebruik van geweld' door de VS in het Midden-Oosten. Kissinger zei dit naar aanleiding van vragen van de pers over zijn geruchtmakende in terview met het Amerikaanse tijd schrift Business Week. Daarin had Kissinger gezegd dat hij een Ameri kaanse militaire actie tegen de olieproducerende landen niet volle dig uitsluit, hoewel "hij een derge lijke actie 'zeer gevaarlijk' acht en daar toe slechts in 'een 'zeer ernsti ge' situatie zou moeten worden overgegaan. De VS hebben sedert Vietnam ge leerd dat het' gemakkelijker is te gaan- oorlogvoeren dan- ermee op te houden, aldus Kissinger. 'Ik zeg niet dat er geen enkele omstandig heid is waarin wij geweld zullen gebruiken. Maar het is één ding er gebruik van te maken, in geval van een twist om de prijzen (van olie). Het is een andere zaak, als er een soort wurging plaats vindt van de geïndustrialiseerde wereld.' Het was de eerste keer dat Kissin ger zo rechtstreeks zinspeelde op een eventuele interventie in Arabi sche olielanden. Kissinger liet de mogelijkheid open dat de VS zijn oliebevoorrading met militaire mid delen zal veiligstellen, zelfs als er kans is op vergeldingsmaatregelen van de Sowjet-Unie Hij voegde er echter aan toe dat 'het gebruik van geweld slechts in de uiterste nood situatie zal worden overwogen.' j Europa In het vraaggesprek met Business Week heeft Kissinger zich ook be klaagd over de onvoldoende samen werking van de Europese landen bij zijn pogingen om tot ontspanning Henry Kissinger in het Midden-Oosten te komen. Hij zei dat niet met name genoem de Europese landen 'systematisch tegen alle Amerikaanse initiatieven in dat gebied zijn'. 'Waarom zijn de Europeanen zo vijandig tegenover de VS?', zo vroeg K'ssinger zich af. 'Ik geloof dat zij aan een zeer groot gevoel van onveiligheid lijden. Zij erkennen dat hun veiligheid af hangt van de VS, dat hun econo misch welzijn afhangt van de VS en zijweten dat wij in de grond gelijk hebben met wat wij doen.' Kissinger legde grote nadruk op de noodzaak van versterking van de samenwerking tussen olieverbrui- kende landen. Hij waarschuwde voor 'het gevaar van louter natio- BRUSSEL (UPI) De landen van het Atlantisch bondge nootschap zijn begonnen met het delikate proces van samen peinzen over de Arabische bedreiging van hun westerse be schaving en zij denken er nu ook aan wat daartegen moet worden gedaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer is al een stapje verder gegaan met zijn opmerkingen dat er omstandigheden kunnen zijn 'dat wij geweld zouden ge bruiken' tegen de olieproducen ten. Deze kwestie heeft vorige maand reeds de bijeenkomst van minis ter van buitenlandse zaken van de 14 NAVO-landen beheerst waar ook Kissinger van de partij was. Alle NAVO-zegslieden ontkennen dat de ministers op die bijeen komst in Brussel over een even tueel gebruik van geweld in het Midden-Oosten hebben aange kaart. Maar velen van hen heb ben gewaarschuwd dat de olie crisis en andere economische problemen een bedreiging vor men voor de westerse wijze van samenleven, wat ook wel wester se beschaving wordt genoemd. Dat de problemen in dergelijke termen werden gezien en de zaak in het kader van een mili tair bondgenootschap zijn be sproken toont een wijziging van houding onder de westerse bondgenoten jegens het 'denken over het ondenkbare' zo hebben leskundige NAVO-waarnemers gezegd. 'Oorlog zou nu wel eens niet langer ondenkbaar kunnen zijn', aldus een van de waarne mers. 'Maar de grote jongens zullen alleen toestaan dat zij door hun eigen onderdanen zo. lajig heen en weer worden geslingerd.' Kissinger waarschuwde zelf in Brussel dat de oliecrisis en eco nomische laagblo.ei tot 'politieke onevenwichtigheid' in het westen kon leiden en het vermogen van de NAVO tot zelfverdediging kon ondergraven. De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan waarschuwde dat de depressie de westerse democratie kon bedreigen. NAVO-secretaris generaal Joseph Luns zei dat een nieuwe Arabische olie-boy cot 'een fatale slag zou kunnen toebrengen aan de bestaande vrije markteconomieën en zo ook aan de bestaande sociale syste men van bepaalde landen.' Zonder dat dit werd uitgespro ken werd toch gezinspeeld op een overeenkomst tussen de pe riode van rond 1948, toen de NAVO werd gesticht om een soortgelijke 'fatale slag' die van de zijde van de Sowjet-Unie werd gevreesd te weerstaan. Dat gebeurde kort nadat vele van de 15 later in de NAVO verenig de landen een bondgenootschap hadden gesloten om een andere 'slag', van nazi-Duitsland, het hoofd te bieden. In het openbaar is overwegend van Amerikaanse zijde gespro ken over een mogelijke aanval op de Arabische landen. De Eu ropese landen, die veel afhanke lijker zijn van de Arabische olie, zijn betrekkelijk zwijgzaam hier over geweest. De Franse com mentator Raymond Aron zei echter onlangs in een vraagge sprek met het Franse weekblad Le Point dat de Europese landen het best goed zouden vinden als de Amerikanen tot gewapende interventie in het Midden-Oos ten zouden overgaan, omdat dit ook een deel van hun problemen zou oplossen en de Europese landen dan tevens weer een stok zou kunnen geven om de Ameri kanen publiekelijk wegens hun boosheden de les te lezen. De mogelijkheid, de rechtvaardi ging van, de gevaren en de ope ratiedoelen van een actie tegen de olielanden is echter een dis cussiepunt geworden voor bij eenkomsten van elkaar ontmoe tende westerse diplomaten en militaire leiders. Kissinger heeft gezegd dat iede re Amerikaanse president die de Arabieren zou aanvallen 'zon der te vrezen wat de Russen zouden doen. roekeloos zou moe ten zijn.' Maar Russische diplo maten in Europa hebben te ken nen gegeven dat het Kremlin daarvoor nog geen beleidsplan heeft uitgewerkt. De experts zeiden dat de Russen, als zij voor dit dilemma zouden komen te staan, bij hun berekeningen zouden moeten overwegen wat belangrijker is: hun strategisch sterke positie in het Midden- Oosten of hun nieuwe banden met Washington plus de econo mische voordelen die dit voor hen heeft opgeleverd. De westerse leiders hebben voor een eventuele actie, hoe dan ook, reeds een 'rechtvaardigings theorie' klaar: een nieuwe Ara bische olieboycot zou het wester se politieke en economische systeem rampzalig ontwrichten. In het verleden was dit voldoen de grond tot militaire actie. Dus zou het dat ook nu kunnen zijn. Aldus de leiders. nale politiek, die volgens, hem 'in het bijzonder in Europa' de econo mische problemen niet kan oplos sen. Hij vervolgde dat 'naar mate het gevoel van onmacht toeneemt' de politieke gevolgen 'ernstiger' worden. Kissinger voorspelde dat binnen de komende drie maanden de voornaamste elementen aanwe zig zullen zijn voor een samenwer kingsprogramma van de oliever- bruikende landen. Zonder een der gelijk programma zou er ook geen conferentie zijn van olieproduce rende en olieconsumerende landen, zoals Frankrijk heeft voorgesteld met steun van de EG-landen. VS-Moskou Elders in het interview sprak Kis singer op bezorgde toon over een mogelijke herleving van de Koude Oorlog tussen de VS en de Sowjet- Unie. Als voorbeeld noemde hij de onlangs door het Congres aangeno men handelswet met de Sowjet- Unie waaraan voorwaarden zijn verbonden, zoals emigratie van jo den uit de Sowjet-Unie. 'De beper kingen die het Congres heeft aan gebracht hebben de VS belangrijke en wellicht wezenlijke mogelijkhe den tot onderhandelingen ontno men', zo verklaarde Kissinger. 'Als deze trend zich in de VS doorzet mag een algemene verharding van de Russische standpunten worden verwacht in Europa, in het Midden- Oosten in Zuidoost-Azië, aldus Kis singer. MOMBASA (Reuter, DPA) De drie Angolese bevrijdingsbewegingen zijn gisteren in de Keniase havenstad Mombasa een conferentie begonnen om een gemeenschappelijke basis te vinden voor de onderhandelingen met de Portugese regering over de onafhankelijkheid van Angola. Deze onderhandelingen zullen hoogst waarschijnlijk 10 januari in de Por tugese stad Sagres, in het zuiden Van Portugal, beginnen. De confe rentie in Mombasa staat onder voor zitterschap van de Keniase president Jomo Kenyatta. Aan het overleg wordt deelgenomen door Agostinho Neto van de Angolese Bevrijdings beweging MPLA, Holden Roberto van het Angelose Bevrijdingsfront FNLA, en Jonas Savimbi van de Na tionale Unie voor de totale bevrij ding van Angalo UNITA. De confe rentie in Mombasa zal twee dagen duren en waarnemers menen dat het bereiken van een gemeenschappelijk standpunt niet eenvoudig zal zijn. Naast ideologische tegenstellingen hebben ook persoonlijke geschillen tussen de leiders in het verleden toe nadering bemoeilijkt. Kenyatta deed bij de opening van de conferentie een beroep op de leiders hun geschil len bij te leggen en in het belang van de vrijheid van het Angolese volk tot een eenheidsfront te komen. 'Verdeel en heers' is altijd het meest geweest, aldus Kenyatta. Daarna geweest, aldus Kenyatta. Daarna succesvolle kolonialistische devies ging het overleg achter gesloten deuren verder. Er nemen ongeveer vijftig Angolezen aan deel. NEW DELHI (Reuter, UPI) De Indiase minister van spoorwegen, Lalit Narayn Mishara is donderdag avond overleden aan de verwon dingen die hij eerder op de dag opliep bij een bomontploffing. Volgens het Indiase persbureau PTI stierf Mishra tijdens een spoedo peratie. Bij de explosie werden 22 mensen gewond, onder wie de broer van de minister Jagganath Mishra, minister van landbouw in de India se deelstaat Bihar. De politie heeft in verband met de ontploffing 20 arrestaties verricht. BANGKOK (AFP) In Thailand zullen op 26 januari verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe kamer, zo is gisteren in Bangkok be kendgemaakt. De huidige volksvertegenwoordiging die op 24 januari zal worden ont bonden, was gekozen door een 'con gres' van 3.000 mensen uit alle lagen van de bevolking. De koning had dit congres na de val van de militaire dictatuur samengesteld. De nieuwe kamer wordt volgens algemeen kies recht gekozen. WASHINGTON Het werkloos heidscijfer in de Verenigde Staten is in december gestegen tot een percentage van 7,1 van de beroeps bevolking, het hoogste sinds 13 jaar. Dit betekent, dat er meer dan zes miljoen mensen zonder werk zijn. De Amerikaanse regering maakte nog bekend dat de sprong, die van november op december is gemaakt (van 6,5 procent naar 7,1 procent) de hoogste maandelijkse stijging betekent sinds oktober 1960. In de VS zijn weer groepen Indianen in verzet gekomen tegen het volgens hen wederrechtelijk afnemen van grondgebied door blanke kolonisten in het verleden. In Eagle Bay in de staat New York hebben Indianen een raeisjeskamp bezet. Twee Indianen bewaken het kamp (foto rechts) naast een groot bord, waarop zij hun standpunten uiteenzetten. Twee mensen zijn gewond bij schietincidenten op de weg bij het kamp dat op grond ligt, waarop de staat New York zegt aanspraak te maken. In Keshena in Wisconsin heeft een groep gewapende Indianen een verlaten klooster bezet op nieuwjaarsdag. Hun woordvoerder Neal Hawtetos (foto links) heeft gezegd dat zijn groep het klooster bezet zal houden en dat zijn mensen bereid zijn voor hun zaak te sterven. Hanoi: VRR-troepen veroveren vliegveld van Phoeoc Binh SAIGON (Reuter, AP) Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben Zuidvietnamese regerings troepen en troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (Vietcong) en Noordvietnam zware gevechten geleverd in de straten van de stad Phoeoc Binh, de van Saigon afge sneden hoofdplaats van de provincie Phoeoc Long. Volgens een mededeling van radio- Hanoi hebben eenheden van de VRR het vliegveld van de omsin gelde stad veroverd en de verdedi gers bestaande uit 2500 man Zuid vietnamese troepen, zware verliezen toegebracht. De Zuidvietnamese re gering in Saigon heeft niet officieel op de bewering van Hanoi gerea geerd, maar militaire bronnen in Saigon gaven toe dat de regerings troepen zware verliezen hadden geleden. Eerder was door Saigon gemeld dat zijn troepen met succes de vijand in en om de stad van zich af geslagen had, daarbij gehol pen door vliegtuigen van de Zuid vietnamese luchtmacht. Gistera vond deelden militaire kringen in Saigon mee dat de Noordvietname- se en Vietcong-eenheden hun troe pen hadden gehergroepeerd en op nieuw aanvallen deden op de stad, daarbij door artillerie en in de Sowjet-Unie vervaardigde tanks ge steund. Zij zouden in het zuidelijk gedeelte van de stad posities in handen hebben gekregen na ge vechten van man tegen man met de regeringstroepen. President Thieu President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren in een 'oproep aan de wereldopinie' gezegd dat aan het grootscheepse offensief dat door de communistische troepen tegen de ïijne is ingezet ook wordt deelge nomen door de Noprdvietnamese zevende divisie. De president her haalde zijn oproep van 7 november tot het heropenen van militaire en politieke besprekingen. De Vietcong heeft dit indertijd afgewezen omdat volgens haar de Parijse vredesak koorden niet kunnen worden uitge voerd zolang President Thieu in Saigon aan de macht is. Phoeoc Binh ligt ongeveer 120 kilo meter ten noorden van Saigon. De ze stad is thans de enige in de provincie Poeoc Long die nog in handen is van de regeringstroepen. Vier andere steden en drie militaire bases van de regeringstroepen wer den al eerder door de aanvallers onder de voet gelopen. Als de troe pen van de VRR erin slagen Phoe oc Binh te veroveren betekent dit dat .zij voor het eerst een provinci ale hoofdstad in bezit heeft en de gehele provincie beheerst. Volgens de autoriteiten in Saigon zitten momenteel 26.000 burgers in de stad opgesloten, onder wie 8.000 vrouwen en kinderen. In een op roep van Saigon aan het internati onale rode kruis is de aandacht op het lot van deze mensen gevestigd. Waarnemers achten de situatie van de burgers in de stad zeer zorgwek kend. Ook in de stad Hoai Due in de provincie Binh Tuy werd giste ren zwaar gevochten. Ook in Hoai Due is de Vietcong er in geslaagd de stad binnen te dringen. Cambodja In Cambodja hebben troepen van de Rode Khmer hun strijd om de toegangswegen naar de hoofdstad Phnom Penh gisteren voortgezet en de stad met raketten bestookt. Mi litaire woordvoerders in Phnom Penh hebben gezegd dat er aan de kant van de Rode Khmer ook Noordvietnamese en Vietcong-troe- pen vechten. Volgens berichten is één persoon omgekomen en vielen er zeven gewonden toen vijf raket ten het nationale museum in de stad troffen. Bij eerdere raketaan- vallen deze week hebben zes men sen het leven verloren. WASHINGTON (UPI) Als gevolg van de reusachtige wapenaankopen door Iran (Perzië) in de Verenigde Staten dreigt een tekort aan specia listen bij de Amerikaanse strijdkrachten, zo staat in een rapport van de Amerikaanse algemene rekenkamer. Ook vindt deze kamer dat Iran nu maar eens de 36 miljoen dollar moet terugbetalen waarvoor het bij Washington in het krijt staat. Volgens het rapport heeft Iran in twee jaar tijd voor tenminste 5,8 miljard dollar (ruim 16 miljard) Amerikaanse wapens gekocht, waaronder zeer moderne straaljagers van het type F-14 en anti-tankraketten. Hierbij zorgen de VS voor adviseurs, volgend jaar zullen dat er 610 zijn. De algemene rekenkamer adviseert minister van buitenlandse zaken Kis singer de achterstallige schulden te innen die al van na de Tweede Wereld oorlog dateren. Minister van defensie Schlesinger krijgt de raad Iran te helpen bij de vestiging van een wapeninkoopbureau in de VS. Naar aanleiding van het rapport heeft inmiddels de democratische afge vaardigde Clarence Long president Ford gevraagd de militaire steun aan Iran te herzien, nu de paraatheid van de Amerikaanse strijdkrachten gevaar zou lopen. CAIRO (UPI) De Russische par tijleider Leonid Breznjew heeft bronchitis en heeft op aandringen van zijn arts zijn bezoek aan het Midden-Oosten uitgesteld. Dit heeft het Egyptische dagblad Akhbar el Yom gemeld. Het blad schrijft dat Breznjew zijn bronchitis heeft opgelopen tijdens zijn bezoek aan Parijs in december. Zijn toestand verbeterde niet, hoe wel hij daar op gerekend had. De twee Egyptische ministers, die vori ge week naar Moskou trokken, heb ben Breznjew bezocht. De ministers moesten in antisceptische witte jas sen het vertrek in waar Breznjew zich bevond en spraken slechts kor te tijd met hem. De 68-jarige partij leider bevindt zich thans in een zie kenhuis buiten Moskou om een me dische behandeling te ondergaan, aldus het Egyptische blad. Breznjew had zijn adviseurs en medewerkers verteld dat liet uitstel van zijn be zoek verkeerd zou worden uitgelegd en 'dat hij dat niet wilde'. Daarom had hij de Egyptische ministers naar Moskou ontboden om de zaak uit te leggen. Tijdens het bezoek had Breznjew hen verteld dat hij 'zeer verdrietig' was dat hij niet kon ko men. maar dat zijn artsen liet hem hadden verboden. De ontmoeting was zeer hartelijk geweest en Brezn jew had 'uitvoerig gesproken over zijn vriendschap met president An war Sadat', aldus Akhbar al Yom. WASHINGTON (Reuter) De VS hebben hun bankdisconto verlaagd tot 7,25 procent. Het was voorheen 7,75 procent. De maatregel die be doeld is de verzwakte economie een stimulans te geven, wordt maandag a.s. van kracht. Enige van de felste critici van het Sowjet-systeem hebben toch met blijdschap het dekreet begroet, waardoor de plattelandsbevolking in de Sowjet-Unie verlost wordt van een juk dat haar zoveel jaren lang opgelegd was. Zij menen dat de nieuwe wetten de boeren eindelijk zullen toestaan om hun dorpen te verlaten als ze dat willen, zonder het verlof van de autoriteiten te hoeven hebben. Toch staat dit nog geenszins vast. Iedere Sowjet-burger die in de stad wil gaan wonen moet eerst zijn paspoort bij de plaatselijke politie komen laten zien, die er dan een verblijfsvergunning in stempelt - tenminste als zij overtuigd ls dat de man het verdient. In het verle den kregen de stadsbewoners auto matisch een paspoort zodra zij de leeftijd van zestien jaar hadden. Maar de leden van de collectieve boerderijen hadden helemaal geen automatisch recht op paspoorten. Als 2ij langer dan een maand in een stad wilden blijven moesten zij beschikken over een verklaring van het dorpsbestuur, waarin het doel van het verblijf was aangegeven. Nog veel moeilijker was het om zonder in het bezit van een pas poort te zijn een permanente ver blijfsvergunning te krijgen. Op tal van dorpen was er een tekort aan werkkrachten en daarom werden zulke verklaringen voor .verblijf el ders moeilijk afgegeven. Ook in de steden was moeilijk aan verblijfs vergunningen te komen gezien het chronisch woningtekort. In de Sowjet-pers werd maar zel den melding gemaakt van de men selijke problemen, de emoties en de gedwongen scheidingen die hier door konden worden veroorzaakt. In de laatste jaren kregen de socio logen veel meer de kans om zich te gaan bezighouden met dit probleem dat altijd uitsluitend het d omein van de politie was geweest. Zo toonde een sociologische studie aan dat op elke honderd boeren die een verblijfsvergunning voor Novosi birsk hadden aangevraagd er slechts 33 werden toegelaten. Dat betekende overigens n iet, d at alle afgewezenen rustig op de col lectieve boerderij bleven zitten, zo als de .autoriteiten beoogden. Zij bleven doorgaan met het aanvragen van vergunningen in naburige plaatsen en tenslotte kreeg op nieuw de helft van hen zijn zin - zij het pas na twee of drie of meer pogingen en ten koste van veel tijd, geld en persoonlijke spannin gen. Uiteindelijk slaagde dus maar een derde van d e aanvragers er niet in om de bureaucratische bar rière te doorbreken. Volwaardig Het nieuwe decreet van het Krem lin verklaart nu dat ook de boeren van de collectieve boerderijen au tomatisch op 16-jarige leeftijd voor een paspoort in aanmerking ko men. Daarmee is inderdaad een ob stakel voor vrij menselijk verkeer weggenomen, maar men zal toch nog wél een verblijfsvergunning van de stedelijke politie nodig blij ven hebben. De So wj et-minister van politie, Nikolai Sjelokow, heeft gezegd dat de nieuwe paspoort-re geling een situatie willen schep pen, waarin iedereen zich een vol waardig burger kan voelen'. Aange zien in Moskou officiëel nimmer is toegegeven dat de plattelandsbevol king in feite uit tweederangs-bur gers bestond, is dit een late maar welkome erkenning van de feiten. Maar het mes snijdt wel aan twee kanten. De politie is kennelijk tot de conclusie gekomen dat een over zichtelijker passen-stelsel ook de beste manier is om zowel de stede lingen als de plattelanders, die niet blijven zitten waar ze zitten, beter in de gaten te houden. Sjelokow zegt dan wel dat mensen die hun huis verlaten voor een afwezigheid tot, zes weken - zoals zakenreizen en vakanties - nu geen lange amb telijke procedures meer hoeven doorlopen, maar zij moeten zich bij aankomst wél bij de politie melden. Als zij voor méér dan zes weken een andere verblijfsplaats kiezen moeten zij zich binnen drie dagen na hun aankomst bij de politie melden - dat is dan al een verbete ring met vroeger toen het binnen 24 uur moest. De andere 'verbete ring' is dat als hen een verblijfs vergunning voor de stad wordt ge weigerd, zij niet meer binnen drie dagen weg hoeven te zijn, maar zeven dagen krijgen om hun kof fers te pakken. wil helpen besparen door haar voor het leven geldende passen te ver strekken. Voorheen waren er op zijn minst drie leeftijdsgrenzen waarop men een nieuw moest gaan aanvragen. Nu is een nieuwe pasfo to op zijn tijd genoeg. Mishagen Burgerrechten Het passenstelsel, aldus de minister van politie, helpt de mensen ook hun burgerlijke rechten te verwe zenlijken - 'het recht op werk, op onderwijs, op pensioen' - en niet te vergeten het stemrecht, dat hij bo venaan de lange lijst plaatst. Voor zover het recht op werk betreft kan de burger echter nog steeds niet op wettige wijze aan een andere baan komen, tenzij hij zijn paspoort aanbiedt om het benodigde stempel te krijgen. Hij moet zijn paspoort ook tonen om zijn kind op een school te doen inschrijven, om zijn pensioen uitbetaald te krijgen en om voor die enige kandidaat te stemmen die de partij hem bij de verkiezingen voorhoudt. Een type klachten dat van tijd tot tijd in de Sowjetpers doordrong beschreef het eindeloze zwerven van de éne bureaucraat naar de andere. Dat gebeurde bijvoorbeeld als het paspoort van een burger een vergissing bevatte of zijn ande re documenten niet geheel in orde waren. Sjelokow belooft dat deze procedures vereenvoudigd zullen worden en dat hij de burgerij tijd Maar wat gaan ze nu doen als die pasfoto de plaatselijke politiechef niet aanstaat? Zoals dat mannetje in Dnepropetrowsk, waarvan een Sowjet-krant vermeldde dat hij niet van baarden hield? Toen een verslaggever hem naar aanleiding van een klacht van een lezer eens ging opzoeken, kon de politiechef zich van zo'n geval niets herinne ren'. 'Er kloppen hier zoveel van die harige lui aan', zei hij. 'Ik kan ze onmogelijk allemaal voor me ha len'. Maar dit was pas nog gebeurd, hield de verslaggever aan. 'Wat dan nog? Er gaat geen dag voorbij of ik stuur er een stuk of vijf naar de kapper'. En gingen ze dan ook echt? 'Natuurlijk gaan ze. Anders wil ik niet met ze praten'. Van tijd tot tijd zal de Sowjet-pers zo'n klein bureaucraatje hekelen, maar nooit het systeem waarin bu reaucraten welig kunnen tieren. Vooral nu is zij vol lof voor de verzachting van het passenstelsel en terecht. Maar veel irriterende, om niet te zeggen: vernederende, apsecten van het systeem blijven in tact.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9