Niels Overweg en FC Twente wennen sneller dan verwacht Wiel Coerver optimistisch 'Ik geloof niet in degradatie' Hockeyteam kan niet overtuigen [k ben nu eindelijk waar ik wilde wezen: bij een topclub' Peter Feteris nog steeds overtuigd van de mogelijkheden van Haarlem IZ kansloos KWARTET ZATERDAG 4 JANUARI 1975 SPORT T19/K17 ,n onze speciale verslaggever jORNE Niels Overweg, de al in stelling gebrachte opvolger van |C Twente's karaktervolle voorstopper Willem de Vries, is één van je weinige voetballers die FC Amsterdam's voorzitter Dé Stoop bit tot een financiële knieval heeft kunnen dwingen. In de tijd jat zowel Stoop als Overweg aan het toenmalige DWS verbonden jaren.b ood Stoop de lange verdediger een contract aan, dat in verweg's ogen te weinig financiële dikte had. Stoop wachtte .af, naar toen de nog jeugdige Overweg niets meer van zich liet horen n met voetballen dreigde te stoppen, gaf Stoop zijn pupil, tegen e gewoonte in, zijn zin. Overweg's eisen werden ingewilligd en op jst eind préés Stoop hem zelfs^ voor zijn karaktervolle manier van doen. en ikzélf drijf op inzet. Ik kom er eerlijk voor uit, dat ik alleen maar een mannetje kan passeren als ik op snelheid lig. Uit stilstand kan ik het gewoon niet. Moet ik me daar dan voor schamen? ^ken c riddels is Stoop voorzitter van Amsterdam en heeft Overweg ners bereikt, wat hij al jaren ge pen in interviews voorspelde. Op i-jarige leeftijd voetbalt hij, zoals het zélf schildert, 'bij topclub 1 Twente': in de wetenschap, dat Overweg heeft het in eerste instan- tk de club die hij twee weken lór het lopende seizoen verliet, Go |iead, hem heeft leren kennen als van zichzelf overtuigde semi- fof, die vraagt wat in zijn ogen jchtvaardig is. rerweg zegt: 'Go Ahead wilde m'n [ntract verlagen. Dat liep .uitein- lijk zo "hoog op, dat voor mij ststond, dat ik nooit meer in fventer zou voetballen. Pas twee tie extra druk gehad omdat hij een conditionele achterstand moest goedmaken ten opzichte van FC Twente's andere spelers. De eerste paar weken hield trainer Spitz Kohn hem opzettelijk op de reser vebank: om hem daarna langzaam in te passen door Overweg stelsel matig te laten invallen. Dat ge beurde vreemd genoeg meestal op momenten, dat een stroef draaiend iken vóór de competitie kwam ik FC Twente behoefte begon te krij- pd met FC Twente. Binnen twee Lgen tijd was de zaak rond. Ik bij een topclub. Dat heb ik [reikt door hard werken, want een lote voetballer ben ik niet.' óór René Notten naar Ajax ging, b ik met hem veel over FC jvente gepraat. ledore speler heeft een specifiek stuk inbreng, fans 'Thijssen heeft zijn enorme chniek. Epi Drost heeft zijn bluf gen aan frisse impulsen. Overweg kreeg maar zelden de ge- [niet hier elke minuut van, want legenheid om zich warm te spelen ben nou eindelijk waar ik wilde In een soepel functionerend team, maar tóch is hij erin geslaagd om eerder dan verwacht door te drin gen tot Twente's basis-formatie. In eerste instantie draafde Niels Overweg (26) vaak op voor de ge blesseerde Epi Drost, maar sinds enkele weken kondigt zijn aanwe zigheid in de basisopstelling de rol aan die Spitz Kohn Overweg in de nabije toeko.mst heeft toebedacht. Overweg moet Twente's nieuwe voorstopper worden, als alternatief voor de waarschijnlijk aan .zijn laatste seizoen' werkende Willem de Vries. 'Dankzij' een 'blessure van diezelfde Willem de' VriéS 'heeft Overweg, reeds vroeger dan was gepland, een kans gekregen om zich ;in Twente's* centrum-verdedi ging te manifesteren. Qverweg zegt: 'Ik wéét, dat ik'als opvolger van Willem de Vries ben aangetrokken en niét als vervanger van Epi Drost. Er is gesuggereerd, dat Epi en ik niet bij elkaar pas sen, maar in de praktijk lachen we daar allebei om. In de bekerwed strijd tegen Fortuna SC hebben Epi en ik voor het eerst samen in het centrum gestaan, ik dol wel eens met hem. Dan zeg ik: 'Epi, geef Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM - Ofschoon Wiel Coerver na lang aandrin gen heeft toegegeven dat de In donesische autoriteiten hem hebben benaderd voor de functie van bondscoach van het natio nale elftal van Indonesië, ge looft men bij Feyenoord niet dat de Limburger zal ingaan op het, naar verluid, vorstelijke aanbod. Coerver heeft altijd al geweigerd om van woonplaats te verande ren, omdat zijn veertienjarige zoon in Nijmegen op school gaat. 'Ik zeg in dit stadium van dp competitie ook liever niets over mijn toekomstplannen. Ik wil me volledig op Feyenoord con centreren om te proberen op nieuw kampioen te worden', al dus Coerver. die enkele maanden geleden via het televisiepro gramma FC Avondrood liet we ten dat hij er weinig voor voelde om zijn contract bij Feyenoord. dat 1 juli afloopt te verlengen. Een mededeling die hem door het bestuur van Feyenoord be paald niet in dank is afgeno men. Wiel Coerver zegt, nu bij Feyen oord over een half jaar de rug toe zal keren, ook niets meer voor interviews te voelen. Hij is slechts bezeten van het idee de Rotterdammers naar een her nieuwd kampioenschap te stu wen. Deze maand, waarin Feyenoord eerst FC Twente en over veertien dagen het naar titelglorie hunkerende PSV ont moet, is naar het oordeel van Coerver van beslissende beteke nis. Nu de blessures, met uitzonde ring van Ramljak de Joegos- slaaf ondervindt nog altijd last van zijn in Ierland geblesseerde enkel en Olsen (slokdarmo peratie) tot het verleden beho ren. staat volgens de Feyenoord- trainer niets prolongatie van de titel meer in de weg. 'En dit Feyenoord speelt beter dan vorig jaar. Bovendien heel't de ploeg de afgelopen anderhalf jaar in liet stadion geen wedstrijd meer verloren. Waarom zou ik dan niet een beetje optimistisch mo gen zijn?' Coerver. die zich in tegenstelling tot andere gelegenheden, van kritiek op de leiding van de club onthoudt, meent dat Feyenoord op twee plaatsen nog meer ren dement van zijn spelers moet kunnen hebben. Joop van Daele. zo licht Coerver toe, heeft zich nog niet ontwikkeld tot een groot leider in de defensie en Willi Kreuz moet in de spits nog brutaler worden. FeyenoordFC Twente zal zich voltrekken voor een bijna uit verkocht stadion. De wedstrijd wordt geleic} door scheidsrechter Hoppen brouwer. Aanvankelijk was voor de confrontatie Frans Derks aangewezen, maar de KNVB achtte het juister, gezien de vriendschapsbanden die er lussen Derks en Van Hanegem bestaan. Hoppenbrouwer de eer deze topper te regisseren te gun nen. Wiel Coerver heeft aangekon digd dat hij Ramljak pas in een noodgeval zal laten aantreden. De opstelling luidt dan aldus: Treijtel: Schneider, Van Daele, Jong, Van Hanegem: Ressel, Rijsbergen. Vos: Jansen. De Kreuz. Kristensen. NIELS OVERWEG in aktie tijdens de training van FC Twente. Rechts kijkt Epie Drost toe. nou maar toe. dat je sinds die dag jé vorm weer hebt itruggekregen.' Met een zeker recht, van spreken blikt Niels Overweg tevreden terug op de wedstrijden waarin hij als invaller kwam opdraven. Slechts één 'optreden' kwalificeert hij ais 'afschuwelijk slecht', maar daarbij moet worden, aangerekend, dat heel FC Twente die wedstrijd ('uit' te gen Wageningen) ver beneden het gebruikelijke niveau bleef. Overweg zegt: 'Invallen is voor elke voetballer één van de rottigste kanten van het vak. Je wordt meestal ingezet op een plaats waar je helemaal niet hoort en tegen de tijd dat je bent warmgespeeld, mag je weer gaan douchen. Dat is moei lijk, maar ik heb bewust elke kans willen aangrijpen: ongeacht op welke positie. Vroeger was ik een onmogelijk type. als ik niet mee speelde. Ik werd op de reservebank altijd opstandig. Maar bij FC Twente heb ik een aantal dingen van tevoren moeten accepteren. Als Willem de Vries weer hersteld is. dan krijgt hij een kans om zich weer in het eerste terug te spelen. Dat is hier regel en dat accepteer ik ook.' 'Het gaat niet om concurrentie, maar om de manier waarop een trainer die zaken toelicht. Kohn praat nooit over reserves, maar over wisselspelers. Dat geeft je een stuk eigenwaarde, waar dé club weer profijt van heeft. Het houdt ook de sfeer in stand als de presta ties wat .tegenvallen. Dat is me vooral opgevallen, toen we kort achter elkaar verloren van Excelsi or en van Wageningen Niemand kankerde en niemand begon ook te roepen, dat hij beter was dan een ander. Dat is typisch - Twente, ge loof ik. Toen ik twee weken terug een volledige wedstrijd speelde, kwam Willem de Vries vóór de wedstrijd naar me toe om me te feliciteren. In zó n sfeer wordt zelfs een training voor mij een wed strijd. Daar hebben sommigen in het begin wat moeite mee gehad. Als ik tijdens de training wat sli dings begon in te zetten, dan rie pen ze: 'Ach God. daar lieb je Overweg weer. JAN VAN DER KROON BARCELONA Het op vele plaatsen vernieuwde Nederlands elf tal is gisteren het internationale hockeytoernooi in Barcelona wei nig overtuigend gestart met een magere overwinning op Maleisië: 2-1. Coach Cees Tania stond voor de ondankbare taak geschikte vervangers te vinden voor het illustere vijftal Taminiau - Kaan- ders - Kranenberg - Frans Spits - Litjens, dat om allerlei redenen met tophockey is gestopt en zag bovendien 'vaste' spelers Hans Kruize en Kooreman (wegens tentamens) in Nederland achter blijven. |p de Nieuwjaarsreceptie van Ajax laren Horst Blankenburg en Cor nster (zie foto) gisteren druk be- proken figuren. Blankenburg wil eg bij Ajax omdat hij slecht kan pschieten met manager Hans [raay, al konden beiden elkaar nog el de beste wensen aanbieden. Iver de verdere afwikkeling van de aak werd zo min mogelijk gespro- ook al omdat Ajax-voorzitter tan Praag duidelijk liet merken de- affaire binnenskamers verder af 1 handelen. Eredivisie oda JCFC Amsterdam eyenoordFC Twente io AheadTelstar C UtrechtWageningen aarlemNAC Z '67Excelsior e GraafschapSparta jax—MVV C Den Haag—PSV -erste Divisie C Cam buur—FC VVV ECVolendam Pillem II—SVV C GroningenSC Amersfoort itesse—PEC 'ortuna SCVeendam C VlaardingenFC Dordrecht eraclesFC Den Bosch ind/iovenHeerenveen [OTTERDAM Basketbalkampi- en RZ is in de eerste wedstrijd oor de halve finale poule voor de luropa Cua, met de neus op de eiten gedrukt. Het Israëlische laccabi Tel Aviv versloeg RZ voor igen publiek met 85-94. Belangrij- er nog was, dat bleek dat RZ toch e weinig klasse heeft om op het oogste niveau in Europa mee te raaien. de pauze stond RZ al achter: 6-48. En dat terwijl Maccabi al na nkele minuten zijn sterkste op telling van het veld had gehaald, 'esondanks bleek RZ niet bij Qachte om de Israëliërs te benade- en. Na de pauze lukte dat met anatiek spel even wel. De marge lonk tot drie punten, maar toen "leek de koelbloedigheid de er- aring met dit soort wedstrijden toch weer de doorslag te geven. ïZ moest afhaken en verloor ten slotte ruim (85-94). Volgende week vacht de Rotterdammers een nog noeilijker opgave, als Maccabi in fel Aviv voor eigen publiek hard »aat uitpakken. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Barry Hughes, trainer-coach van het in de ere divisie treurig triest geklasseerde Haarlem, heeft een passie voor de meest uiteenlopende tabellen en statistieken met betrekking tot de prestaties van zijn eigen spelers. Hughes, nogal gek van voetbal en vreselijk betrokken bij het wel en 'vooral' wee van Haarlem, tekent en kleurt wat af in zijn kantoortje. Rode, groene en paarse kleuren voor zeer goede, redelijk goede en matige pres taties op individuele onderdelen als techniek, tactiek, snelheid en inzet. Hafljaarlijks neemt Hughes de tabellen door met de betrok kenen. Gisteren waren achtereenvolgens Peter Feteris, Dries Bosz- hard en Piet Hoeben aan de beurt. Zomaar een uurtje praten. ik vooruit ging. Ik voetbalde in een aanvallende ploeg met jongens als Boskamp, Van Daele, Van Duiven- bode en Hasil en dat lag' mij als aanvallende middenvelder goed. In zijn laatste jaar vond Hasil het ook leuker om in het reserve-elftal te spelen dan in het eerste. Maar nu ik voor het tweede jaar bij Haarlem zit en achterom kijk, moet ik con cluderen dat ik stil ben blijven staan in mijn ontwikkeling. Ik heb bij Haarlem hardheid geleerd van wege het voetbal waar we mee te maken krijgen, maar qua voetbal ben ik weinig wijzer geworden.' De jeugdige full-prof heeft dan ook zijn bedenkingen rond de verlen ging van zijn, aan het eind van dit seizoen, aflopende kontrakt. Hoewel Feteris nadrukkelijk stelt nog ver trouwen in de toekomst te hebben. Hij zegt tenminste: 'Ik ben ervan overtuigd dat Haarlem qua materi aal niet zwakker is dan bijvoor beeld Go Ahead. FC Utrecht of Wageningen. Toen ik was ge schorst, heb ik Haarlem heus wel gqed zien voetballen. Neem zo'n wedstrijd als tegen Sparta. Haarlem is veel sterker, maar dan glijdt Piet van de Berg uit en kan Hans Ven- neker scoren. Kort daarop wordt het ongelukkig O2. Dat was ge woon een kwestie van pech, hoewel het onzinnig zou zijn om de slechte resultaten louter met pech af te doen.' PUBLIEK 'Eigenlijk begrijp ik ook wel dat we zo weinig publiek trekken. Wanneer ik aan die competitiewedstrijd te gen De Graafschap denk, die we met 4O verloren. Als toeschouwer zou ik dan ook niet zo vlug meer negen gulden voor een kaartje be talen. Aan de andere kant heeft Haarlem waarschijnlijk het slecht ste publiek van Nederland. Daar heeft de ploeg werkelijk niets aan.' Maar ondanks een soort van gema tigd optimisme 'tegen NAC wordt het zondag natuurlijk erg belangrijk. Winnen we, dan zie ik het echt wel zitten' heeft Feteris niet al teveel vertrouwen in de nabije toekomst van Haarlem. Hij zegt: 'De club heeft op het moment vijf of zes spelers van dertig jaar of Peter Feteris (22), Feyenoorder van kom-af en sinds twee jaar onder contract bij Haarlem, zal ongetwij feld enige blank gebleven blokken op zijn lijsten hebben gesignaleerd. Feteris is door schorsingen al vijf wedstrijden langs de kant gebleven. STRAFLIJST De Rotterdammer zegt: 'Ik heb al een behoorlijke straflijst en dat werkt door bij die schorsingen. Met het C-elftal speelde ik in het begin van het seizoen een halve wedstrijd tegen FC Twente. Althans, dat was de bedoeling. Ik kreeg na tien mi nuten al een rode kaart. Dat kostte me drie wedstrijden. En enige we ken geleden kreeg ik bij. MVV een gele kaart. Het was in een periode dat de scheidsrechter De Bruin was het een voorbeeld wilde stellen. Tevoren had ik nog geen overtreding gemaakt. Maar het ge volg was, dat ik weer voor twee wedstrijden werd geschorst.' Peter Feteris was enige jaren gele den nog een jeugdspeler in de Feyenoord-school, die evenals zove le andere talenten in Rotterdam- Zuid zowel de voordelen als de nadelen van het C-elftal onder vond. Feteris leerde veel van oude re spelers 'vooral van Franz Ha sil, een geweldige voetballer. Toen hij weer naar Oostenrijk vertrok heeft hij nog geprobeerd mij mee te nemen' maar had aan de andere kant met teleurgestelde ou deren te maken die het reserve team ongunstig beïnvloedden. Feteris wilde dan ook hogerop en kwam uiteindelijk bij Haarlem terecht, waar hij voor het eerst kon erva ren, wal regelmatig verliezen is. En dan vooral dit seizoen, dat voor Haarlem tot dusver slechts zorgen heeft gebracht. Grote problemen, die tot een onderste plaats in de nationale topklasse hebben geleid. Op het oog niet direct een sfeer, die gunstig lijkt voor een in ont wikkeling zijnde jonge full-prof. Peter Feteris heeft te maken met wekelijkse gevechten voor het be houd. HARDHEID Hij zegt: 'De laatste jaren bij Feyenoord had ik echt het idee, dat PETER FETERIS: 'Haarlem heeft een spelersbestand dat gelü'ku aardig is aan bijvoorbeeld Go Ahead'. ouder. In het C-elftal lopen geen vervangers. Haarlem zal zich in de schulden moeten steken voor nieu we aankopen of moet amateurs aantrekken. Wanneer Haarlem voor dat laatste kiest, dan kost dat tijd voor die amateurs zich ontplooien. Ik geloof dan ook niet dat de club gauw zal terugkomen, wanneer men zou degraderen. Maar nogmaals, in degradatie geloof ik nog niet.' Van de oudere spelers dreigt met name oud-international Theo van Duivenbode af te vallen. Van Dui- venbode was het liefst nu al tijdens het seizoen gestopt, maar zal zijn contract toch uit dienen. Feteris betreurt het voorne men van Van Duivenbode om te stoppen. Hij zegt: 'Iedereen is zo'n beetje tegen Theo. Ik kan me ook goed voorstellen, dat hij het mo menteel niet meer zo ziet zitten. Wanneer je een Europa Cup en de Wereld Cup hebt gewonnen en in ternational bent geweest, dan kan ik begrijpen, dat zo'n jongen zich afvraagt, waar hij mee bezig is wanneer hij bij Haarlem reserve staat. Ik ben ervan overtuigd dat Van Duivenbode als Ausputzer voor Haarlem nog minstens twee jaar nuttig zou kunnen zijn. Niet als middenvelder, dat ligt hem niet.' En waar het Feteris zelf betreft, lijkt de veronderstelling juist, dat voor hem de 'struggle for life' niet zo nodig meer hoeft. Tijdens dit seizoen was er ook al een keer serieuze belangstelling voor hem. Feteris: 'De Graafschap wilde mij hebben en ik zag het zelf ook wel zitten. Die club draait met een gemiddelde van bijna tienduizend toeschouwers. Maar De Graafschap wilde niet meer dan 50.000 gulden voor mij betalen. En daar ging Hughes niet mee akkoord. Het is voor mij als jongere ook moeilijk om weg te komen. Door dat nieuwe vergoedingssysteem heb ik met een vermenigvuldigingsfactor van 9 te maken. Wanneer ik aan een 22.000 salaris plus premies per jaar kom. dan moet ik bijna al twee ton opleveren. En dat is voor alle betaalde clubs, behalve de top clubs. erg veel geld.' TRANSFER Feteris heeft al eens aan den lijve ondervonden, hoe merkwaardig het bij transferzaken kan gaan. Hij vertelt: 'Toen ik nog bij Feyenoord speelde was er een belangstelling van Lierse SK. Voor de wedstrijd tegen het C-team van AZ'67 kwamen spelersmakelaar Bekeffy en een de legatie van Lierse SK kijken. Maar toen ik mij wilde verkleden, kwam trainer Ab Zonderland me vertellen dat ik reserve stond. Die man kon er ook niets aan doen, want die was het opgedragen. En ik kon ook weer niet verwachten, dat Zonder land zijn baan voor mij in de waagschaal zou stellen.' 'Bovendien heeft hij mij altijd goed begeleid. Toen hij de training van Happel overnam, kwam ik ook ge lijk een paar keer in het eerste. Zonderland had ook geen ontzag voor de vedette. Iedereen was ge lijk. Vandaar dat hij nu de jeugd traint en Theo Verlangen hulptrai ner is. Maar tijdens die wedstrijd tegen AZ'67 viel Breuer uit. Naar later bleek met opzet, om mij een kans te geven. Ik deed het toen in twintig minuten nog goed ook. Gaf een voorzet waar een goal uit kwam en scoorde zelf nog een keer. En al kun je dan helemaal niet voetballen dan is zo'n delegatie toch enthousiast. Na afloop mocht ik het spelershome niet in, omdat daar over mij werd onderhandeld. Feyenoord heeft toen Breuer aan geboden. Wanneer je het nu aan Brox gaat vragen, zal hij het wel ontkennen. MATTY VERKAMMAN Zo kon het gebeuren dat niet min der dan vijf spelers voor de eerste keer in het Oranje aantraden, ook al telde de wedstrijd voor de statis tiek niet als een officiële interland wedstrijd. Jorritsma, Kan en Boer- ma (die in 1967 wel in de Olympi sche selectie was opgenomen) speelden de zeventig minuten vol. Lunter en Van der Heyden werden na de rust ingezet. Alleen Boelaars en reservedoelman Doyler bleven aan de kant. Nederland speelde slechts in de eerste helft hockey van aanvaard bare kwaliteit. Het afstoppen was echter van het begin slecht ver zorgd. doch dit kwam voornamelijk door het hobbelige veld, dat boven dien bezaaid was met steentjes. In de verdediging speelde laatste man Marinus Dijkerman een bekeken partij en hij wist dan ook veel van de slordig opgezette aanvallen van Maleisië te ontregelen, zij het dat dit nogal eens ten koste ging van strafcorners. Maleisië mocht er in totaal zelfs zeven nemen, Neder land niet een. Linkerverdediger Jorritsma begon aarzelend ('ik kwam lucht tekort', zei hij later), maar herztelde zich knap. Aan de andére kant viel Pie- rik. die last ondervond van een lichte beenblessure. tegen. Voorstopper en aanvoerder Bolhuis werkte keihard als vanouds, maar het middenveld met Kan en Steens 'zweefde' wat. Leefers. die lange tijd geblesseerd is geweest, speelde niet altijd even attent achter de voorhoede met verder Mundt, Ties Kruize en Boerma. De laatste deed op links vaak goede dingen, al was het switchen met Kruize bepaald geen precisiewerk. Boerma zorgde in de 20e minuut voor de openingstreffer, die een schoonheidsprijs waard was. Leefers gaf een scherpe voorzet en de zich uitrekkende Boerma kreeg er pre- zles op tijd zijn stick achter, waar door er voor de Maleisische doel man Khairuddln geen houden meer aan was (1-0). Vijf minuten later was het weer raak. Na een lange corner kwam de bal bij Leefers. die alle tijd had zorgvuldig te mikken (2-0). Maleisië was hierdoor duide lijk aangeslagen en ging prompt verkrampt spelen. Kort voor rust kreeg Ties Kruize nog een goede kans op een doelpunt, maar hij schoot uit mooie positie net naast. In de tweede helft zette Tania twee wisselspelers in. Van der Heyden werd linkerverdediger, Jorritsma verhuisde naar rechts, waar Pierik uitviel en lUnter verving Steens als linkshalf. Deze wijzigingen hadden geen voordelige uitwerking op het spel. Nederland was nauwelijks meer in de aanval, ook niet toen de Westduitse arbiter Höderath Ma- hendran tien minuten uit het veld stuurde nadat deze Dijkerman met de stick een klap op de linkerpols gaf. De scoops van Kruize kwamen meestal bij een Maleisische verde diger terecht en te vaak koos men de weg door het midden in plaats van de vleugelspelers in de acties te betrekken. De tweede helft bood dan ook verder weinig fraais. In de laatste minuut scoorde Maleisië door Francis zelfs nog tegen. (2-1). iets dat in een officiële interland tegen Nederland nog nooit was ge lukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17