Molukkers slaags met de politie t Politie Rotterdam sluit gokhuizen Bij mijnramp in Frankrijk 36 doden In deze krant mm an doodt zijn ouw bij ruzie gezegd iwaar bewolkt gtekerke zonder lit en 'Toon' Bij demonstratie in Den Haag Nieuw deel van kentekenbewijs moet op voorruit Amsterdammers slaan Rotterdams café kort en klein LeMse Courant ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 227 EUJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „StantvasticH is ghebtevan mijn hert in teghenspoet!" natuurzuiver tstraat L 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement f 12,02 per maand, per kwartaal 36,Oo - Atd. Bezorging vanaf 08.30 uur een verslaggever STRICHT De 32-jarige me- (v B. D. uit het Zuidlimburgse raten is gisteren bij een ruzie haar 33-jarige man om het le- gekomen. Mevrouw D., moeder twee kinderen kreeg enkele slagen op het hoofd. De man is et politiebureau van Valken- ingesloten. Hij was nog niet aat verdere verklaringen af te ADVERTENTIE U TE KOOP! LI JOI ne-man-shaw 'e 2 elpees van de üijknamige t.v.-show i feestelijk album, veral verkrijgbaar 'KMMA/Sïk HCX.lAND'^^' Ook op musicauetle id0|ers kan het zich niet meer prloven nog meer, terrein te geven. Nog één stap en iort in de afgrond. Directeur Ernst Meyer vcrn het internationaal persinstituut. tnvankelijk opklaringen aar ook hier en daar een li. Meest zwaar bewolkt en irioden met rege nof mot- feen. Vrij krachtige tot harde in de kust tot stormachtig enemende zuidwestelijke tad. Maximum temperaturen pstreeks tien graden. vooruitzichten voor mor en overmorgen, nu en dan LSgen of motregen met tem- iraturen tussen 6 en 11 gra- (n. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.36 maan op: 17.25 onder: 08.45 Maandag zon op: 08.48 onder: 16.37 maan op: 18.47 onder: 09.25 Bft de demonstratie in Den Haag van Zuïdmolokkers tegen vermeende martelingen door de Indone sische regering moest onder meer het Vredespaleis het ontgelden. De hekken werden opengebroken (foto boven) en het gebouw bestormd, waarbij de ruiten werden ingeslagen en binnen brand werd gesticht. Bij de Indonesische ambassade moest de politie een waterkanon inzetten en herhaaldelijk charges uitvoeren (foto onder) een verslaggever DELBURG Het plaatsje Aag- ke op Walcheren heeft gister- 1 zonder stroom gezeten. Dat iet gevolg van een aanrijding twee personenauto's. Eén van e auto's schoot door de berm een verdeelkast van de elektri- imaatschappij, die vonkend 't liet. De automobilist kwam Ie schrik vrij. Technici van de iciale Zeeuwse Energiemaat- tij zijn onmiddelijk met man icht aan het sleutelen gegaan proberen de Aagtekerkers in geval nog een deel van de Hermans Show te laten zien. Van onze verslaggevers DEN HAAG Een protestdemonstratie van onge veer zeshonderd Zuid-Molukkers is gistermiddag geëindigd in een veldslag tussen demonstranten en politie bij de Indonesische ambassade in Den Haag. In totaal zijn dertien agenten en twee Zuid-Moluk kers voor behandeling naar een ziekenhuis ver voerd. Kort tevoren hadden ongeveer zeventig Zuid- Molukkers het Vredespaleis bestormd ën er voor meer dan een half miljoen gulden sphade aange richt. Volgens afspraak werden bij de In donesische ambassade vijf Zuid- Molukkers binnen de afzetting ge laten. Ze waren evenwel nog niet halverwege toen er volgens de lezing van de politie, een bombar dement van straatstenen losbarstt^. Op de voet van een agent ontplofte een benzinebom, die echter alleen de laars van de man in vlammen zette, links en rechts vlogen straat stenen de ME-agenten rond de oren, getroffen door de projectielen zakten verscheidene politiemensen in elkaar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De actie, die de justitie en politie tegen de gok huizen in de Maasstad voeren, heeft tot nu toe al gunstige gevol gen gehad. Volgens de politie hebben verschillende gokhuizen hun deuren gesloten. ADVERTENTIE W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS STARINGPLEIN 7 TEL. 020-185151 AMSTERDAM. (ADVERTENTIE) Zoals bekend begon de actie ruim een week geleden, toen de politie een inval deed in .één van de grootste gokclubs van Rotterdam en wel in drachtsweg. Op het moment, dat de een pand aan de Rotterdamse Een- politie het pand daar met veertig man binnendrong werd er volop rou lette gespeeld. Tijdens de inval wa ren vijfentwintig spelers en vijftien man personeel aanwezig. De politie heeft daarbij twee mille aan speel geld en een revolver in beslag geno men. Na de inval deelde de politie mee dat er snel aan het bestaan van de gok- DEN HAAG Het nieuwe deel (3) van het kentekenbewijs. dat auto mobilisten toegestuurd hebben ge kregen, moet op de voorruit beves tigd worden, zo blijkt uit een me dedeling van minister Westerterp van verkeer en waterstaat in de staatscourant. Het gaat daarbij wel om motorvoertuigen op meer dan drie wielen met een voorruit. Het nieuwe deel van het kenteken bewijs mag worden aangebracht in de uiterste rechter onder- of bovenhoek van de voorruit, of ge heel boven of geheel onder de ver ticale middenlijn van de voorruit (boven of beneden in het midden van de voorruit dus). De bevesti ging moet zodanig zijn dat het deel van het kentekenbewijs van buiten het motorvoertuig door de voorruit behoorlijk leesbaar is en het uit zicht van de bestuurder zo weinig mogelijk wordt belemmerd. De maatregelen treden in op een na der te bepalen tijdstip in, aldus de mededeling in de staatscourant. huizen in Rotterdam een einde ge maakt moest worden. Regelmatig bedient men zich in deze wereld van intimidatiemethoden, waarbij men niemand en niets ont ziet. Niet zozeer werden de spelers, die men maar al te graag in hun ge legenheden ontvangt, lastig geval len, maar de gelegenheidsgevers. Er is een vorm van concurrentie ont staan waarbij verschillende groepen eikaars spelers op unfaire en gevaar lijke manieren proberen weg te ha len. Vooral ook omdat er intimidaties ge bruikt werden, die indruisten tegen alle humanitaire gevoelens, ging de politie feller optreden. Naar de Rot terdamse politie gisteravond mee deelde, heeft de actie die door poli tie en justitie in Rotterdam gevoerd wordt, succes gehad. Voorlopig zal de actie tegen de Rotterdamse gok huizen nog voortgezet worden. Van een verslaggever ROTTERDAM Zes Amsterdam mers, vijf mannen en een vrouw, hebben gisteravond in een Rotter dams café de inventaris kort en klein geslagen en een 29-jarige bar keeper licht verwond. De groep kwam café Nicky aan de Hudson- straat binnen en trok zonder enige aaneliding van leer. Zelfs schoten de Amsterdammers met pistolen de ruiten aan diggelen. De barkeeper liep verwondingen op aan het hoofd door rondvliegende glasscherven. Na afloop van hun vernielingsactie vluchtten de Amsterdammers in een auto. De politie vermoedt dat men wraak heeft wilen nemen de re den is niét bekend op de eigenaar van het café. Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum: Tel .05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. Kanonnade Op het moment dat twee toegesnel de jeeps hun collega's wilden ont zetten maar bij die poging in om gevallen dranghekken bekelemd raakten richtte de woede van de menigte zich op de jeeps, die een ware kannonade van klinkers, ijze ren en houten staven te verduren kregen. Uit een verdekte opstelling rukte onmiddellijk hierna een ge- panserde waterwerper op die de Zuid-Molukkers verspreidde. Uiteindelijk kreeg de politie de de monstranten in de autobussen, waarmee ze-uit alle delen van het land naar Den Haag waren geko men. Aanvankelijk was het de be doeling iedere deelnemer aan de actie te fouilleren en voor onder vraging naar het hoofdbureau over te brengen. De politie behandelde echter slechts twee bussen op deze manier. Iedere passagier werd op wapens onderzocht en gefotogra feerd. Omdat het donker begon te worden en de passagiers van de achterge bleven en zwaar bewaakte bussen een vermoeden kregen dat zij geen vrije aftocht zouden krijgen, achtte de politie het verstandiger de reste rende veertien bussen te laten g&tn. Met een politie-escorte wer den ze naar de Haagse gemeente grens gevoerd. Tijdens de actie hebben verscheidene politiefotogra- De Indonesische regiering heeft in middels bekendgemaakt dat haar veiligheidstroepen geen arrestaties hebben verricht onder aanhangers van, de zogeheten 'Republik Maluku Selatan' (Zuid-Molukken) en de In donesische provincie Maluku (Mo- lukken). Er waren ook geen gru weldaden begaan. Deze tegenspraak is een reactie op berichten in de Nederlandse pers, waarin werd ge zegd dat de Indonesische veilig heidstroepen op Ambon op grote schaal arrestatie^ hadden verricht en dat de gearresteerde R.M.S.-aan hangers waren gemarteld. fen voortdurend- foto's genomen van de demonstranten, zodat even tueel in een later stadium nog ar restaties kunnen worden verricht. Zie verder pagina 5, kolom 5 (ADVERTENTIE) üordonking Je staat er zelden bij stil, maar het verzamelen van wereldnieuws uit brandhaarden is een riskant beroep. Vandaag publiceren wij de droevige statistiek over 1974. Zonder commentaar. U begrijpt ons wel. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: a Wenst abonnement op: TROUW O DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas.) Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Toe-n het nieuws over de mijn ramp zich verspreid had kwa men talrijke familieleden naai de mjjn. De vrouw op de foto wordt getroost door een mijn werker even nadat zij gehoord had dat haar man bjj de ramp was omgekomen. PARIJS (AP/Reuter) Bij een mijnontploffing in de buurt van Lens (bij Lille) zijn 36 mijnwerkers omgekomen en zes ernstig gewond geraakt. De ontploffing deed zich voor toen de mijnwerkers na een vijfdaagse kerstvakantie het werk wilden hervatten In een 710 meter diepe mijnschacht. Gisteravond laat waren achttien lijken naar boven gebracht. Op het •moment van de ontploffing half vier 's middags waren een vijftig kompels ondergronds. De vermoe delijke oorzaak van de ramp is mijngas dat grotendeels uit me thaan bestaat en uiterst explosief is als het met lucht vermengd wordt. Volgens het dagblad Le Monde van vandaag werkte de ventilatie in de mijnschacht niet goed. Het is de ernstigste mijnramp Ln Frankrijk sinds 1942. De grootste ramp in Frankrijk gebeurde in 1906. Toen x kwamen in Courrières, eveneens ln het noorden, 1171 mensen om het leven. Binnenland Zorg om zwakzinnigen 5 Ab Goubitz stopt er na 25 jaar mee 13 Bruidjes uit 113 lan den in bejaardente huis 13 Buitenland Uitbreiding oorlog in Ethiopië 8 Onze vroegere redacteur buitenland Ferry Ver steeg thans teamleider van Nederlandse vrijwil ligers ln Oostelijk Kame roen heeft als 'hinder lijke' journalistieke eigenschap overgehouden dat zijn belangstelling zijn werkterrein te bui ten gaat. Dat leverde ons vandaag een eerste arti kel op over een schok kende ontdekking: Voor pygmeeën zingen bossen niet eeuwig 11 Roemenië nationali seert zijn hele cultuur bezit 11 Sport Zaterdagvoetbal wint aan prestige 21 Economie Kamerplant wint het van de snijbloem 23 Kerk Met één theologie kun je niet toe Preek je over een tekst van Carmiggelt 2 Kunst Kunst Jan Ameling Emmenis dichter en geleerde 15 Strips en r^uilleton fi KihIIo- en tv-programma's 6 Commentaar 7 Beurs 14 Boeken 16 Familieberichten 16 Autonieuws 17 l'nstzegelrubriek 17 Dammen en schaken 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1