Commissie bepleit meer aandacht voor afvloeiers yvj Nk Naïef É'JUj tariefswijziging verkoop door adverteren Gezondheidscentrum in raadhuis Zwammerdam Centrum Rhijnenburch komt in discussie iTWp a8®ÉL Motie over kruispunt Dropsstraat- Gemeneweg Draaiboek voor sluitingen van bedrijven Geen gemeentelijk bouwbedrijf tegen werkeloosheid? Wellicht een artotheek in de Waag Twee oplossingen hHI Borsumij Wehry Nederland B.V. Vaardige assistente N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ ingaande 1 januari 1975, de koning SS§|ép van der Luit TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 Van een onzer redacteuren DEN HAAG Voor de afvloeiing van arbeidskrachten zijn de bestaande sociale voorzieningen niet de juiste kanalen. Deze voorzieningen zijn te eenzijdig gericht op aanvulling op het loon. Er moet een bewust afvloeiingsbeleid komen, dat in de eerste plaats aandacht schenkt aan zelfontplooiing, taakbevrediging en sociale contacten en pas later op de concrete arbeidshandelingen zelf. Tot deze en andere conclusies is een studiecommissie gekomen die begin 1972 door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is ingesteld. In het rapport dat de commissie gisteren uitbracht wordt de schijn werper gericht op andere uitgang spunten voor de Sociale Werkvoor ziening. waardoor meer aandacht wordt besteed aan de mogelijkhe den tot arbeidsbevrediging van de werkers. We moeten af van de ge dachte en de feitelijke situatie, dat de Sociale Werkvoorziening voor verreweg de meeste mensen een eindstation betekent, bepleit de su- diecommissie. Om die reden moet ook de arbeid als belangrijkste ver trekpunt worden verlaten en meer aandacht worden geschonken aan het zinvol beleven van noodzakelijk of nuttig werk. functies bij dienstverlenende in stanties of in het verenigingsleven. Door gemeenten zouden projecten moeten worden gekozen die door geldgebrek zijn blijven liggen. Vol gens de studiecommissie komen -de exploitatielasten van de Sociale Werkvoorzieningsorganen op die manier weer direct ten goede van de gemeenschap. Bij die projecten kan worden gedacht aan voorzie ningen als zwembaden, musea, ar chieven. monumentenonderhoud en jeugd- en dorpshuizen. Ambachtelijk Werkloos De samenleving moet weer claims gaan leggen op~~ de mensen die 'structureer werkloos zijn, dat wil zeggen, voor wie geen plaats meer op de arbeidsmarkt is. In di tver- band voert het rapport het begrip 'recycling' in. wat hier inhoudt het door de arbeidsmarkt overbodig verklaarde figuur maatschappelijk noodzakelijke of nuttige functies te laten vervullen. De studiecommissie stelt zich als voorbeelden voor, HAZERSWOUDE In Hazerswou- de zal met ingang van 1 januari géén rioolbelasting worden gehe ven. zoals de meerderheid van de KVP. ARP en CHU aanvankelijk in de begrotingsdebatten hadden voorgesteld. Wél zal in het komend Jaar de straatbelasting worden ver hoogd. En de hierdoor vrijkomende geldmiddelen worden besteed aan het onderhoud en/of de verbetering van de wegen, straten en pleinen in de gemeente. Voordat de diverse begrotingen werden vastgesteld, werd ingestemd met een door CDA-ers ingediende motie, waarin bij G.S. wordt gepleit voor een spoedige realisering van de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat-Gemeneweg. De reden voor het opstellen van het rapport door de provinciale commissie is de in de loop van enkele tientallen jaren sterk veran derde arbeidssituatie. Van overwe gend ambachtelijk en agrarisch is het arbeidspakket overgegaan naar overwegend industrieel. De invoe ring van arbeidsbesparende metho den, stijgende loonkosten, toene mende massaproductie en vergro ting van de welvaart hebben een enorme stimulans gegeven aan ver dere mechanisering en automatise ring. Het meest ingrijpende gevolg van deze ontwikkeling is het enorm toegenomen verschil tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Eén van de mogelijke oplossingen voor dit structurele probleem vormt een slagvaardig om- en herscholingsbe- leid, waardoor het aanbod beter op de vraag zou kunnen worden afge stemd. Maar wanneer deze maatre gel niet toereikend zou zijn is er een aparte regeling voor afvloeiers nodig. De Sociale Wekvoorziening, die deel van die regeling zou moe ten uitmaken, dient vervolgens ge richt te zijn op herstel van de arbeidsmogelijkheden, maar dan vanuit een ander perspectief dan het bedrijfsrendement. want vol gens de studiecommissie levert dit in vergelijking tot de Sociale Werk voorziening een tegenspraak in zichzelve op. De commissie vindt het onjuist dat de meeste aandacht wordt geschon ken aan de inkomsten uit arbeid. Immers, in een welvaartssamenle ving blijft het inkomstenaspect een vanzelfsprekendheid, waardoor de andere aspecten meer in de belang stelling komen. Juist om die reden dient de overheid zich meer te be moeien met de directe gevolgen van de afvloeiing uit de arbeid. De door GS van Zuid-Holland inge stelde studiecommissie heeft zich ALPHEN AAN DEN RIJN Enkele raadsleden vroegen tijdens de raadsvergadering om maatregelen te treffen tegen het gedrag van een aantal jeugdigen in het winkelcen trum 'De Aarhof'. Veel ouderen mijdden het winkelcentrum vanwe ge de niet-prettige houding van het groepje. De heer Bijl (PCC) pleitte voor een nog betere surveillering door de politie, ook in burger. De heer Vis (WD) ging het verst, door voor te stellen 'De Aarhof' af te sluiten een uur na winkelsluiting stijd. De heer Winninghoff (KVP) vond dat men met zo'n voorstel de ver keerde kant uitgaat. Niet buigen voor een wezenlijk klein groepje jeugd. De burger moet juist worden beschermd. Burgemeester Gallas zegde toe in overleg met politie en winkeliers te bekijken wat hier aan te doen is. Naar aanleiding van een brief van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond over de ontoegankelijkheid Financiële meevaller voor Woubrugge WOUBRUGGE Het agendapunt, waarover de raad het langst van gedachten wisselde, was een nieuwe begroting van de bouwkosten voor een nieuw gemeentehuis. Werd het plan Rijnbergen in september nog geraamd op 670.000 na wijzigin gen en door de sterk gestegen kos ten wordt nu een bedrag van 811.000 genoemd. Uiteindelijk werd besloten, dat men in Januari 1975 voor deze belangrijke uitgave opnieuw zal bijeen komen. Prettiger was, dat volgens normen van de Financiële Verhoudingswet men over 1974 alsnog een bedrag krijgt uitgekeerd van 144.450. Met de nog bestaande post onvoorzien betekent dit, dat men over de be groting 1974-1975 nog een extra bedrag kan besteden van ruim 164.000. De raad ging akkoord met het voorstel hiervan 100.000 uit te geven aan de aankoop van een boekhoud- en een lichtdrukma^ chine voor de gemeentelijke admi nistratie; .voorts 30.000 voor speelmaterieel vpor de jeugd in de nieuwbouw en 30.000 als extra armslag bij onverwachte tegenval lers. Er werd besloten de reinigingsrech ten tot 44 te verhogen. De per centages voor de straatbelasting zullen stijgen tot 32 en 16 percent voor bebouwde en ongebouwde ei- gen<*ommen (was 29 en 14,5 pet). Voorts werd een bedrag van 11.000 beschikbaar gesteld voor straatverlichting aan de Oude Ker- kweg te Hoogmade en 6.300 aan het zuidelijke gedeelte van de buurtschap Ofwegen. De heer Haas broek werd beëdigd tot raadslid als opvolger van mevrouw Sijses (Ge meentebelang). Hij werd evenzo gekozen in de commissie voor de ruimtelijke ordening. Rijnoord met dezelfde problematiek bezig ge houden als een in 1973 door minis ter Boersma binnen de SER opge zette werkgroep herbezinning wet Sociale Werkvoorziening. Ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een werkgroep Soci ale Werkvoorziening. GS van Zuid- Holland en de VNG hangen dezelf de gedachten aan maar de SER, waarin ook regeringsvertegenwoor digers zitting hebben, schijnt nog geen standpunt te hebben ingeno men. LEIDEN Op de suggestie van het raadslid Mentzij (PvdA) om een soort draaiboek te maken van mo gelijkheden. die de gemeente heeft bij sluitingen van bedrijven, heeft wethouder Van Aken positief gerea geerd. De wethouder vertelde in de raad dat het bedrijf Tokheim bij zijn sluiting de gemeente volledig heeft gemeden. Overneming door de gemeente van bedrijven noemde hij onmogelijk. Hij constateerde ook nog dat de grond voor industrievestiging steeds schaarser wordt. De sugges tie van Stro ink om industrie te vestigen in het, geprojecteerde Vlietpark zal hij onderzoeken. Het vertrek van het Rijkszuivelstation naar Wageningen zal in 1975 nog niet plaats vinden, deelde de wet houder ten slotte nog mee. LEIDEN Het raadslid Van Duijn (WD) heeft vrijdag in een persoonlijke verklaring zijn ontevredenheid geuit over de zijns inziens onbevre digende wijze van beantwoor den in de raad door wethou der Van Dam. Hij verklaarde: 'Opzettelijke foutieve en misleidende inter pretatie van voorstellen en woorden van een ander vind ik een verwerpelijke strijdwij ze. Deze tactiek wordt in het algemeen toegepast door hen, die bij gebrek aan bruikbare argumenten, het acceptabel achten ten koste van de te genstander demagogische kre ten te plaatsen. Ik ben het niet eens met degenen, die deze wijze van spreken vlege lachtig noemen. Het woord vlegelachtig heeft mijns in ziens toch nog een te milde klank, als zou het een kwa jongensstreek betreffen. De beantwoording van de heer Van Dam was op zijn minst een naieve onderschatting van de intelligentie van het aanwezige gehoor. LEIDEN Het voorstel vanuit de raad om een gemeentelijk of inter gemeentelijk bouwbedrijf op te richten ter bestrijding van de werkloosheid heeft bij B. en W. weinig steun gekregen. Wethouder Verboom meende, dat zo'n bedrijf niet goedkoper maar eerder duurder zou werken. Het was hem gebleken dat het vroegere PSP-raadslld Amptmeijer al in 1970 eens de mo gelijkheid voor zo'n bedrijf heeft laten onderzoeken. Hij zal met col lega Waal de zaak eens gaan on derzoeken. HAZERSWOUDE Er wordt in Hazerswoude hard gewerkt om de plannen van de bouw van het mul tifunctionele centrum in Rhynen- burch-Oost zo snel mogelijk te ver wezenlijken. Op maandag 20 janua ri, 20 uur, organiseert het bestuur van de stichting Het Anker, dat de bouw voorbereidt een hoorzitting in de raadzaal van het gemeentehuis. Doel hiervan is, de leden van de parochie Bernardus dien in het centrum gaat participeren, en de burgerij van de Rijndijk de moge lijkheid tot inspraak te geven in het dan voor te leggen eisenpakket. Voordat de hoorzitting plaatsheeft, gaat de 'Initiatiefgroep Multifuncti oneel Centrum' van zich doen spre ken. Nu er sprake van is dat in Januari het programma van eisen definitief moet worden vastgesteld en de mogelijkheid bestaat dat om streeks juni/juli 1975 met de bouw wordt begonnen (het Amsterdamse architectenbureau Alberts is druk doende met de voorbereidingen), komt het de initiatiefgroep gewenst voor dat er meer overleg komt met de gebruikers en het bestuur van de stichting Het Anker. Taak van de groep, zo wordt ge steld: nagaan of het mogelijk is een overlegorgaan voor de sociaal- culturele activiteiten ter plaatse op te richten. Dit overlegorgaan zou zich de eerste tijd moeten concen treren op de ontwikkeling van het multifunctionele centrum. In een later stadium zou het totale scala van sociaal-culturele activiteiten tot haar werkterrein moeten wor den gerekend. Het overlegorgaan moet, vinden de leden van de initiatiefgroep, indien mogelijk alle organisaties of groe pen actief op het sociale en cultu rele vlak omvatten. Daarom hebben de besturen hiervan, voorzover be kend ('Wie geen uitnodiging heeft ontvangen, is uiteraard ook wel kom'), een oproep gekregen om op woensdag 8 januari present te zijn in Het Anker, de noodlokali'teit aan de Rhynenburcherlaan die indertijd door de gezamenlijke kerken als stichting-in-oprichting werd ge bouwd. Werkgroepvoorzitter K. v. d. Bos en secretaris J. Dijkstra in hun schrij ven aan de verenigingen en groe peringen: 'Wij hopen dat het voor lopige programma van eisen ter discussie komt, gezien de korte tijd die nog beschikbaar is om te ko men tot aanvullingen op dit pro gramma'. Intussen heeft wethouder Van der Werf tijdens de dezer dagen in de gemeenteraad gehouden begrotings debatten al meegedeeld dat het ge meentebestuur, dat binnen afzien bare tijd de raad gaat voorstellen 600.000 in het multifunctionele centrum te 'stoppen', zeer positief staat tegenover de activiteiten van de initiatiefgroep. LEIDEN Wethouder Tesselaar verklaarde vrijdag bij de begro tingsbehandeling, dat het gemeen tebestuur voorop wil gaan als straks de nota van minister Van Kemenade over achterstandssitua ties in het onderwijs tot conorte maatregelen gaat leiden. Verder toonde hij zich positief over de oprichting van een onderwijs blad voor Leiden. Het Kreatief Sen trum hoeft niet op extra subsidie van de gemeente te rekenen voor de vernieuwing van haar gebouw. De wethouder noemde de financiële situatie bij het Kreatief Sentrum uitermate gezond. Het positief ver mogen is 50.000. De gemeente heeft in de loop der jaren een bedrag van 175.000 in het 'Sen trum' geïnvesteerd. Noordwijk huldigde scheidend schoolhoofd NOORDWIJK Na een diensl van ruim 45 jaar nam de hee| Schuurman, tot voor enige hoofd van de dr. J. Th. de Visj school te Noordwijk aan Zee, een druk bezochte receptie in. Rank afscheid van het onderwij De heer Schuurman begon loopbaan bij het onderwijs in te Oude Tonge en ging daarna Utrecht en Rotterdam, naar geboorteplaats Dordrecht, waar hoofd werd van de school, die als vijfjarige voor het eerst binnengegaan. Deze school IF' een kwijnend bestaan te lijdenJ stapte prompt weer op en zo ve in 1953 zijn benoeming tot orijk wijzer aan de Dr. J. Th. de Vi n school. Vijf jaar later was hij zelfsprekend de opvolger schoolhoofd Kuyt, die naar ekr vertrok. De heer Schuurman heeft zie de ruim 21 jaar, dat hij het or wijs in Noordwijk diende, een fect schoolleider en bekwaam! derwijzer getoond. In 1969 fusi" de Hervormde Schoolveren met de Vereniging voor Christ Onderwijs, die de Duinoordstj^ exploiteerde. Als gevolg van de huizing van talrijke gezinnen de/verder weg gelegen woonwi begonnen de beidé scholen bloedarmoede te lijden. Het bet besloot toen tot depéndancr ming en dit betekende dat eer schoolhoofden zou moeten ver{„ nen. 'U bood toen uit eigen bew<r aan als hoofd terug te tredei weer onderwijzer te worden'i daarmede was het bestuur op uit de grote moeilijkheid tot moeten doen van een keuze, beslissing, die u een enorme mtd moet hebben gekost, is door bestuur bijzonder gewaardeerd is een bewijs van uw grote sop heid en aanpassingsvermogen, bovenal van uw geloof, dat de gen ons uit Gods vaderlijke toekomen', aldus voorzitter W. Sprang. Namens het schoolbestuur boo het echtpaar tuinstoelen aaqid afscheidsgeschenk. van openbare gebouwen, zou de heer De Jong (PCC) de bouwveror dening aangepast willen zien aan de wensen van de invaliden. De heer Peeters (PvdA) vulde aan dat blijkens een CBJf-rapport 8,7 pro cent van de nederlandse bevolking een handicap heeft. De heer Strijker (Progressief Al phen) vroeg hoofdzakelijke stem ming over de aankoop van grond in Kerk en Zanen. Hij stelde voor de aankoop op te schorten, totdat de door wethouder Haanstra toegezeg de Knelpuntennota behandeld zou zijn. Zijn voorstel werd echter met 23 tegen 3 stemmen van de tafel geveegd. De hele raad kon zich achter het voorstel scharen in het voormalige raadhuis van Zwammerdam een ge zondheidscentrum te stichten. De heer Van der Vlies (PvdA) deed nog de suggestie daar ook een tand arts bij te betrekken. De heer Waagmeester (Progressief Alphen) was verheugd dat juist in Zwam merdam zo'n centrum tot stand komt en hoopte dat het inspirerend zal werken op de Alphense artsen. Wethouder Goedhart had goede verwachtingen over het geraamde exploitatieverlies van ziekenhuis Rijnoord. De bezettingspercentages zijn de laatste maanden aanzienlijk gestegen, variërend van 80 tot 90 procent. Het geraamde verlies zou uiieindelijk best wat lager kunnen uitvallen. De heer Winninghoff vroeg tijdens de behandeling van een krediet- voorstel voor de aanleg van par keerplaatsen en groenvoorziening rond de brandweergarage van Zwammerdam aan de Vosholstraat, wanneer de hele reconstructie van de Vosholstraat aan de orde komt. De raadsleden Metaal (PvdA) en Vis (VVD) wezen er bovendien nog op dat het terrein nabij de par keerplaats van vrachtauto's van de firma Uittenbogaart in sleghte con ditie verkeerd. Wethouaer Van Leeuwen antwoordde dat eerst nog met de bewoners van de Voshol straat over de reconstructie (voet gangersgebied) gesproken moet worden, zodat het niet tegelijkertijd met bovengenoemde werkzaamhe den uitgevoerd kan worden. LEIDEN Voor de oplossing van de problemen bij het gevaarlijke oversteken op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Marnixstraat denkt het gemeentebestuur aan twee mo gelijkheden: stoplichten met een eenvoudig drukknopsysteem (kos ten 60.000 k 70.000 óf een ver- keersaf hankeli j ke verkeersinstalla- tie (kosten 175.000). Dit deelde wethouder Waal vrijdag mee tij dens de begrotingsbehandeling. j striate otanie-9eï® *uitg<N°erd W Bk. kleur ^voorzienvanm luit voorraad lever Ka(nsteeg. ^tassen aan rijklaar, inclusief btw. Hofweg 39* v Op de door ons in de afgelopen weken geplaatste advertenties hebben wij vele reacties ontvangen, waardoor wij in verschillende vacatures hebben kunnen voorzien. Door voortdurende uitbreiding hebben wij echter weer plaatsingsmogelijkheden voor een (of aardige jongedame) Een enthousiaste jongedame, die één van onze boekhouders assisteert. Haar belangrijkste taak ligt in 't verwerken van gegevens op de office-computer. Een secuur karwei, dat 't best geklaard kan worden door iemand met MAVO-diploma. Bel ons even om een afspraak te maken. Ons telefoonnummer is 070-18.53.60 toestel 121-122. U weet dat wij in 1975 naar een nieuw kantoorpand te Roelofarendsveen verhuizen en dat u tot aan de verhuisdatum in Den Haag zult worden tewerk gesteld, uiteraard met reiskostenvergoeding. CARNEGIELAAN 1, DEN HAAG. De directie maakt bekend dat, in verband met de sterk stijgende kosten, het tarief voor de levering van water voor alle afnemerscategorieën met circa 20 pet moet worden verhoogd. Deze verhoging geschiedt in afwachting en onder voorbehoud van verlening der daarvoor aangevraagde ontheffing van de Prijzenbeschikking Goederen en Diensten-1973. Exemplaren van'het nieuwe tarief zullen na de ingangsdatum op aanvraag verkrijgbaar worden gesteld. UITZENDBUREAU Telef..071-31710 Koreyaafstraaf 33. Leiden' iicjabu Begrafenissen Crematies Leiden, Haagweg 31, TeL 071-23574

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6