'Eenheid in verscheidenheid' tijdens communistische top s 'n lich tingendienst 'IA ging boekje buiten in FS VS en Sowjet-Unie eens over regeling voor Midden-Oosten xr Sacharow bedreigd pngresleden VS verlaag llastingen „.flitsers succes in Seïeiding insuline Belangrijke taken voor Rockefeller Fransman in Libanon ter dood veroordeeld het weer - Zacht, zacht.... Vliegramp in Venezuela: 74 doden Betogingen: Ethiopië socialistisch IRA actief vlak voor kerstbestand IOUW/KWARTET MAANDAG 23 DECEMBER 1974 BUITENLAND WEER T5/K7 u lilt der palen bij vooroverleg uit de weg gepraat jbEDAPEST (AP, Reuter, UPI) De Europese communistische partijen hebben een belangrijke nderpaal op de weg naar een grote topconferentie van partijleiders, volgend jaar in Oost-Berlijn, t de weg geruimd door af te spreken dat alle conflictstof zal worden vermeden. ia voorbereldénde zitting van 22 mmunistische partijen is zaterdag lijnbaar eensgezind besloten, iar het was duidelijk dat lang et alle geschilpunten waren opge- t. Sergio Serge, hoofd van de ernationale sectie van de itali- aise communistische partij, de I iot5te in de westerse wereld, zei alle partijen het er over eens ren dat 'eenheid in verscheiden- vffd' de beste benadering voor de nmunist-ische topconferentie was. de bijeenkomst in Berlijn die ior alle partijleiders onder wie de Leonid Breznjew zal worden gewoond - zal men omstreden on- werpen als Tsjechoslowakije. ina en de wens van het Kremlin een wereldconferentie van imunistische partijen vermijden, jp nadruk zal komen te liggen op t verhoudingen binnen Europa. I - t een minimum aan ideologie. benadering die vooral is bepleit K or de Italiaanse communisten. -n partijleider. Enrico Berlinguer. ook de eerste geweest die het t voor een communistische top- ferentie heeft geopperd, j de bijeenkomst in Boedapest, volgde op een eerste voorberei- ide conferentie in Warschau in toer, is afgesproken dat een issie de top zal voorbereiden, zal er naar streven dat beslui- eensgezind kunnen worden ge in, maar als dat niet mogelijk .1 van een verschil van mening geheim worden gemaakt, al- hotels, waarin tegen lagere prijzen kon worden gelogeerd via het staatsbureau voor toerisme, zijn niet langer beschikbaar. dus de Italiaan Serge. Verschillende minder van Moskou afhankelijke partijen hadden dit geëist, wijs als zij waren geworden tijdens een topconferentie in de zestiger ja ren. Joegoslavië en Roemenië lieten toen verschillende malen verstek gaan. Gesprek katholieken Verschillende vertegenwoordigers van de gematigde communistische partijen zouden in Boedapest heb ben gepleit voor samenwerking met socialisten, vooruitstrevende katho lieken en andere reformistische groe pen die traditioneel als vijanden worden beschouwd. Daartegenover stonden uitlatingen van de Tsjechi sche 'diehard' Vasil Bilak die zei dat bourgoiskringen bezig zijn de harde kanten van het imperialisme te verzachten en de schijn te wek ken dat hun politiek vreedzaam is. Hij waarschuwde dat de Europese veiligheidsconferentie zal voortgaan in het kader van harde klassen strijd. Bulgarije Russisch? Volgens de Londense Daily Tele graph zal Bulgarije in de toekomst opgaan in de Sowjet-Unie, als 35e Sowjet-republiek. In Roemenië zou over dit vooruitzicht grote onrust zijn ontstaan. Het blad wijst er op dat volgens de Russische grondwet elk land, hoe ver weg ook. kan vragen om aansluiting. Van offi ciële Britse zijde is meegedeeld dat men over geen enkel bewijs voor het bericht beschikt. Waar de Tele graph het heeft over 'westerse di plomatieke kringen' worden In ie der geval geen Russische kringen bedoeld, aldus de verklaring. Tegenover het bericht van een 'Sowjetisering van Bulgarije staat het bericht dat Sofia zou hebben besloten privé-eigendom van land weer toe te staan. Het zou een abrupte wijziging inhouden van het Bulgaarse beleid sinds de oorlog toen alle particuliere eigendom werd afgeschaft. Het nieuws komt van het Joegoslavische blad Politi- ka dat het weer ontleent aan het Bulgaarse staatsblad. Het ministerie van landbouw heeft bepaald dat aan individuele boeren een halve acre (4(147 vierkante meter grond wordt toebedeeld in de vruchtbare gebieden en 1,2 of nog meer acres in de minder bebouwbare hooglan den. De boeren krijgen toestem ming graan te verbouwen en vee te houden maar ze moeten alle 'over matige' produktie verkopen aan de staat De maatregel is bedoeld om de landbouwproduktie te verhogen. Roemeense hotels In Roemenië zulle n buitenlandse toeristen en zakenlieden met in gang van 1 januari alleen nog wor den ondergebracht in staatshotels. Ook dit meldt Politika. Particuliere MOSKOU (UPI) Andrei Sa- cliarow, strijder voor mensen rechten in de Sowjet-Unie, heeft een brief ontvangen waarin de levens van zijn schoonzoon en kleinzoon wor den bedreigd als hij zijn strijd voor een vrije emigratie niet opgeeft. Bij de brief zaten knipsels uit Russische kranten over de offi ciële ontkenning dat de emi gratie worden verruimd in ruil voor Amerikaanse handels- voorwaarden. 'Als u na deze officiële verklaringen niet uw houding tegenover het Russi sche volk herziet zullen wij al het mogelijke doen om u daartoe te dwingen', aldus de brief. Deze was ondertekend door het centrale comité van de Russische christelijke par tij, een Sacharow onbekende organisatie. Hij zei niet uit te sluiten dat de brief was ge ïnspireerd door de geheime po litie (KGB). hulr^ Y°RK - (AP, Reuter) De Amerikaanse Inlichtingen- nst (de CIA) begon al in de jaren vijftig met het spioneren Amerikanen met een afwijkende politieke mening. Later richt- höeze actie zich vooral tegen groeperingen, die tegen de oorlog mot ietnam waren- In totaal heeft de CIA van ruim tienduizend me[erikaanse burgers persoonlijke gegevens verzameld. gegevens staan in een groot Teel. dat de New York Times Bren op de voorpagina publi- de. Het blad wijst er op, dat de met deze geheime binnenland- leratie haar boekje ver te bui ging. omdat de organisatie al- spionage-activiteiten in' het inland mag ondernemen. De voor de binnenlandse veilig- is de taak van de FBI, de ale recherche. Het verzamelen Inlichtingen over politieke ac- iten begon in het kader van de iring van spionnen in de Vere- Staten. ankelijk werd alleen maar na- of de onderzochte groepe- BHINGTON (UPI) De jomische commissie uit het Irikaanse Congres heeft er lde regering op aangedron- I de belastingen aanzienlijk Jerlagen om de stagnerende irikaanse economie een sti- jans te geven. commissie stelt verlagingen van in totaal tien tot twaalf ird dollar. Een gezin van vier 1 met een inkomen van dollar zou 300 dollar minder m betalen. Gezinnen met een beneden de 6773 dollar aar zouden helemaal geen be- ïgen meer hoeven te betalen, deze maatregelen zou de koop- at van de meeste inkomen- ikers in de VS worden opge- De congrescommissie ver- dat daar een belangrijke im- op de economie vanuit zal 'llll|ommissie is tamelijk pessimis- i over de economie van de VS. voorspelt, dat de malaise van zienfloment zeker een half iaar zal Muren. In haar studie komt de issie tot de conclusie, dat de loosheid in de loop van 1975 iplopen tot 7.5 procent. Nu is lercentage 6.5 procent. In het igste geval zal de inflatie >reidiontwaardinS) ongeveer 7 pro- ■brac! bedragen. ^congresleden vinden dat nu 're g de economische recessie moet ig rien bestreden. Zij stellen voor rekMroduktiviteit op te voeren. Een geh#bjke opvoering zal ook de in- B terug dringen, zo meent de tneld^iissie. Het zeldzame geval doet irruiilvoor- dat een belastingverla- de inflatie niet bevordert ,Q1 doet afnemen, schrijft de dJL ïilssie Bn é$L (AP) Een onderzoekteam tiet farmaceutlscne concern Ci- leigy heeft een doorbraak be- bij pogingen om het hormoon Ine in het laboratorium na te )n. Volgens een woordvoerder jhet bedrijf is hiermee de weg industriële produktie van in- le opengelegd ringen contacten hadden met het buitenland. Later was de operatie echter uitgegroeid tot een puur binnenlands gebeuren. Volgens de New York Times werd het werk zorgvuldig gescheiden gehouden van andere CIA-activiteiten. Het werd uitgevoerd door een speciale eenheid, die behoorde tot de ge heimzinnige en machtige CIA-afde- ling voor de contra-spionage. Tot de Amerikanen, die door de CIA werden bespioneerd, behoorde een congreslid, die zich openlijk tegen de Amerikaanse inmenging in Vietnam had verklaard. De CIA ging bij het verzamelen van inlich tingen over Amerikanen op de ge bruikelijke manier te werk. Activis tische groeperingen werden geïnfil treerd. er werd afluisterapparatuur geplaatst en er werden i nbraken gepleegd. De Times citeert een re geringsfunctionaris, die zei: 'De CLA deed dingen, die ons beiden zouden verbazen'. De illegale operatie werd uitgevoerd onder rechtstreekse verantwoorde lijkheid van CIA-directeur Richard Helms, die nu ambassadeur in Te heran is. Hij werd opgevolgd door James Sdblesinger, de tegenwoor dige minister van defensie. Diens Richard Helms illeg-ale operatie opvolger bij ae CIA, William Colby, zou pas vorig jaar de voorzitters van de subcommissie uit het parle ment voor inlichtingenzaken op de hoogte hebben gebracht van de binnenlandse activiteiten van de CIA. De operatie is nu geheel stop gezet. Functionarissen van de CIA wei gerden zondag commentaar te ge ven op het artikel in New York Times. Zij wilden de tekst eerst uitvoerig bestudeerd hebben. Er zijn eerder berichten geweest over CIA-activiteiten tegen bepaalde po litieke oppositie-groepen in de VS. De inlichtingendienst is door de jaren heen vele malen in opsrpaak geweest door haar vaak verstrek kende operaties in het buitenland. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse vice-president Nelson Roc kefeller zal belangrijke taken krij gen op zowel binnen- als buiten lands gebied. Rockefeller is door president Ford benoemd tot vlce-voorzitter van de Raad voor binnenlandse zaken. Dit adviesorgaan, dat grote invloed heeft op het binnenlands beleid, zal in feite door Rockefeller worden geleid. President Ford is voorzitter, maar heeft geen tijd om die functie werkelijk uit te oefenen. Rockefeller wordt eveneens vice- voorzitter van de nationale veilig heidsraad, die adviseert over alle belangrijke zaken op het gebied van de buitenlandse politiek. Ver der zal de vice-president een be langrijke rol spelen bij het aan trekken van nieuwe medewerkers van het Witte Huis. Anders dan ten tijde van Richard Nixon zal de vice-president (of diens staf) alle stafvergaderingen op het Witte Huis bijwonen. De Franse eerste minister Jacques Chirac wordt door de sjah van Iran ontvangen in het Niavaran-paleis. Westduits weekblad Der Spiegel: BONN, CAIRO, TEHERAN (UPI, Reuter, AP) Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel zijn de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het in beginsel eens over een vredesregeling voor het Midden-Oosten. BEIROET (AP) De 42-jarige Fransman Francois Pierre Ronget is zaterdag door een Libanese krijgsraad ter dood veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd voor Israël gespioneerd te hebben en de Israë lische commando's te hebben ge holpen die bij een aanval op Bei roet op 10 april 1973 drie Palestijn- se verzetsstrijders om het leven Frankrijk brachten. De militaire rechters kwamen tot dit vonnis nadat zij twee uur be raadslaagd hadden. Krachtens deze regeling zou Israël zich moeten terug trekken tot ach ter de grenzen van voor de oorlog in 1967. In ruil daarvoor zouden de Arabische landen de staat Israël er kennen. De Spiegel zegt dat gege vens over dit geheime Amerikaans- Russische akkoord zijn verstrekt aan leden van de Westduitse rege ring. Het weekblad weet verder te melden dat bondskanselier Helmut Schmidt geen bezwaar zal maken wanneer de VS bij een eventuele nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten wapens van bases in West- Duitsland overbrengt naar Israël. Voorwaarde daarbij is wel, dat de oorlog niet door Israël moet zijn begonnen, aldus Der Spiegel. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger zal voorlopig nog niet naar het Midden-Oosten gaan. Hij zei in New York tegen journalisten, dat hij opnieuw naar dat gebied zal gaan 'als de standpunten van Israël en de Arabieren dicht genoeg bij elkaar liggen om een vrede moge lijk te maken'. Een 'onmiddellijk bezoek' achtte hij uitgesloten 'om dat zich geen nieuwe dramatische ontwikkelingenhebben voorgedaan'. De minister zei dit nadat hij over leg had gepleegd met Kurt Wald- heim. secretaris-generaal van de Verenigde Naties, en de Algerijnse minister Bouteflika. momenteel voorzitter van de Algemene Verga dering van de VN. De Fransen deze dagen opvallend aanwezig in het Midden-Oosten. Minister van buitenlandse zaken loor r tschff hiert nogi In I aise I Van onze weerkundige medewerker Het hogedrukgébied boven de Alpen houdt goed stand. Met een kern- druk van 1035 mb reguleert het de depressiepassages ten westen en noordwesten van de Britse eilanden. Boven Lyon was de wind gisteren tot op 14.000 meter hoogte zuid- zuidwest tot zuidwest, nog hogerop westelijk Boven het Noordfinse So- dankyla was de wind tot 20.000 meter hoogte westelijk georiën teerd. Het ligt voor de hand. dat bij deze stabiele anti-winterse luchtdrukver deling het weer de komende dagen en dus ook met kerstmis (dan wel weer een zonnetje) aan de zachte kant zal blijven, vooral nu de de pressies aan het randgebied van het maximum de aanvoer van zachte otcaanlucht op gang hou den. Zo af en toe dringt een koufrontje wel iets verder naar onze omgeving door en komt het, zoals gisteren, in het westen en noorden tot ivat regen en motregen. Maar voor het overige, blijft het vooreerst op de meeste plaatsen droog. De oceaan zit stikvol depressies. Ten noorden van de Azoren ont wikkelde zich gistermorgen een zeer aktieve, die momenteel met 985 mb in het centrum op Ierland aantrekt. De 'Bilderdijk' rappor teerde gistermorgen ten noordoos ten van de Azoren een barometer- daling van maar liefst 8 mb in drie uur tijd. De ermee samenhangende regen zal onze omgeving vermoe delijk later op maandag kunnen bereiken. In de nacht van zaterdag op zon dag had het Russische schip Vastly Kachalov licht tot matig onweer gemeld in het Azorengebied. In de loop van zondag werd ook ten zui den en zuidoosten van de Azoren herhaaldelijk onweer gepeild, echt een teken van grote onstabiliteit daar. We moeten westwaarts gaande he lemaal tot in zuid-Texas reizen, om een hogedrukgebied (1022 mb) aan- te treffen. Ten westen van de Gro te Meren ligt er ook een en voorts boven Groenland, maar dat is zwak (1017 mb) en neemt in betekenis af. Tot in zuid-Zweden is het warm: 6 tot 10 gr. C. maar ten noorden van de depressiebanen. op de Far Oer sneeuwt het en IJsland rapporteert strenge vorst: Reikjavik -13 gr. Een heel verschil weer met Leningrad, waar het enkele graden dooit. Ook in Gorki, een flink einde ten oos ten van Moskou, was het gistermor gen niet erg koud: -3 gr. bij zuide lijke luchtaanvoer, maar wel 55 cm sneeuw. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Amsterdam geheel bew 9 0.1 De Bilt geheel bew 9 0.1 Deelen geheel bew 8 0 Eelde geheel bew 8 0.3 Eindhoven geheel bew 9 0 3en Helder zwaar bew 8 1 Luchth R'dam geheel bew 9 0.1 Twente regen 9 0.1 Vlissingen zwaar bew 9 0 Z Limburg geheel bew 9 0 Aberdeen onbewolkt 9 0 Barcelona onbew 15 0 3erlijn onbew 7 0 Bordeaux onbew. 14 0 3russel motregen 9 0 Erankfort licht bew 4 0 Genève regenbui 8 0 Helsinki geheel bew 7 0 [nnsbrück onbew 1 0 kopenhagen regen 7 0.1 Lissabon licht bew 15 0 Locarno onbew 7 0 Londen licht bew 13 0 Luxemburg half bew 3 0 Madrid onbew 9 0 Malaga onbew 18 0 Mallorca onbew 16 0 München onbew 7 0 Nice onbew 15 0 Oslo geheel bew 7 0 Parijs zwaar bew 10 0 Rome onbew 14 0 Split onbew 13 0 Wenen onbew 7 0 opklaringen Sauvagnargues was in Egypte, pre mier Chirac onderhandelde in Iran met de sjah. In Teheran zei pre mier Chirac, dat de wrijvingen tus sen Frankrijk en Iran over de Franse herwaardering van de gou dreserves uit de wereld waren. Frankrijk had vorige week vrijdag aangekondigd, dat het de waarde van zijn reserves aan goud zou berekenen aan de hand van de prijzen, die op de vrije markt voor goud gelden. Dat kwam neer op een waardevermeerdering met zo'n 00 procent. De sjah had gewaar schuwd. dat een dergelijke her waardering zou worden beantwoord met een verhoging van de olieprij zen. 'Ik kan mededelen, dat er geen onenigheid meer tussen ons be staat'. zo zei de Franse premier Chirac nadat hij met de sjah had geluncht. Hij had gisteren ook een bespreking met zijn Iraanse ambt genoot Hoveida. Er werd bekend gemaakt, dat beide landen hun economische samenwerking tuzzen uitbreiden. Zo zal Frankrijk een metro gaan bouwen in Teheran. Verder zou Iran besloten hebben het Franse systeem voor kleurente levisie te nemen. De Franse minister van buiten landse zaken Suavangargues had zondag een gesprek met de Egypti sche president Sadat. Hierover is medegedeeld, dat zij uitsluitend hebben gesproken over de toestand in het Midden-Oosten. Sadat had het Franse standpunt in deze zaak geprezen, zo zei een Franse functi onaris. Arabische verzetsstrijders hebben zondzg in Jeruzalem een aanslag gepleegd op een bus met Ameri kaanse toeristen. Daarbij is een meisje van zeventien jaar uit Flori da gewond geraakt door granaat scherven. De overkoepelende Pales tijnse organisatie PLO heeft chris tenen opgeroepen dit jaar niet naar de bekende bedevaartsplaatsen te gaan die in door Israël bezette Ara bische gebieden liggen. CARACAS (Reuter) In het noord oosten van Venezuela is zondag avond een toestel neergestort van de Venezolaanse luchtvaartmaatschap pij Avensa. Gevreesd wordt dat alle 74 inzittenden (69 passagiers en vijf bemanningsleden) zijn omgekomen. Het toestel, een DC-9 explodeerde in de lucht ongeveer vijf minuten na dat het was opgestegen van het vliegveld bij de stad Maturin. .ADDIS ABEBA (Reuter) Tien duizenden studenten in nieuwe khakiuniformen en met veldflessen bungelend aan de schouder demon streerden zaterdag in Addis Abeba. Zij gaven steun aan de plannen van het leger Ethiopië te verande ren in een socialistische staat. Ze ker 40.000 jongeren zongen, zwaai den met vlaggen en riepen: 'Verder met de vooruitgang', en: 'Steun on ze broeders op het platteland'. De demonstranten werden gadegesla gen door nog eens 40.000 toeschou wers en bewaakt door zwaar bewa pende politie- en legereenheden. Vliegtuigen cirkelden boven de stad, maar er deden zich geen inci denten voor. De demonstratie luidde de Nationa le campagne in die de militaire raad vrijdag heeft afgekondigd. De ze moet Ethiopië veranderen van een feodale in een socialistische staat met één partij, volkscommu nes, staatsboerderijen en een sterke greep van de overheid op de econo mie. Ongeveer 25.000 studenten ('pio niers') zullen op het platteland de volksgemeenschappen organiseren" en drankmisbruik, luxe. prostitutie en ongeletterdheid bestrijden. 'Wij willen de toorts van kennis dragen naar de massa's op het platteland', zo hield de voorzitter van de mili taire raad. generaal Tefori Bentl, de demonstranten voor. Sommige studenten zijn bang dat zij vijandig worden ontvangen door de conser vatieve boeren, maar. aldus Benti. 'het leger zal voor u zorgen. De Ethiopische soldaten staan aan uw kant'. Benti verscheen zaterdag voor het eerst in het openbaar. Tanzania Tanzania zou van plan zijn uit de Oostafrikaanse Gemeenschap (met Kenia en Oeganda) te stappen en een nieuw bondgenootschap te vor men met Zambia en het onafhan kelijke Mozambique. Volgens de voorzitter van de afdeling Nairobi van Keniaas Afrikaanse Nationale Unie zijn de verhoudingen binnen de Oostafrikaanse Gemeenschap nog nooit zo slecht geweest als op het ogenblik. Hij stelde voor alle Tanzanlanen Kenia uit te zetten en de handelsbetrekkingen te verbre ken. omdat Tanzania zich toch steeds meer op zijn zuidelijke in plaats van op zijn noordelijke bu ren richt. Deze week verkilde de verhouding tussen Tanzania en Kenia toen Ke nia om nog onbekende redenen plotseling zijn grenzen met Tanza nia sloot. In een reactie op de uitlating van zijn partijgenoot heeft de Keniase minister van buitenlandse zaken Moenyoea Waiyaki gezegd niet te geloven in een breuk binnen de Oostafrikaanse gemeenschap. Hij gaf wel toe dat de toestand aan de grens een ernstige bedreiging vormt voor de goede betrekkingen tussen de twee landen. LONDEN (AP. Reuter, UPI) Puin en scherven werden gisteravond van het Londense plaveisel verwij derd ,vlak voor het ingaan van het bestand van de IRA. Om twaalf uur afgelopen nacht begon de IRA een kerstrust tot 2 januari, nadat het winteroffensief tot de laatse mi nuut was voortgezet. Om negen uur gisteravond ontplofte een bom voor de woning van de voormalige Engelse premier Edward Heath, op 440 meter van Bucking ham Palace. Heath was niet thuis maar leidde een concert van kerst liederen in zijn geboorteplaats Broadstairs (Kent). De koninklijke familie verblijft in Windsor. Er wa ren ge engewonden terwijl de scha de meeviel. Zaerdagavond ontploefte een bom in het sjieke warenhuis Harrods in Londen, de favoriete winkel van de koninklijke familie. Er vielen geen slachtoffers omdat tien minuten voor de ontploffing een telefoni sche waarschuwing was ontvangen. Met achterlating van hun kerstin kopen verlieten de klanten snel het gebouw. De bom was verstopt in een rol behang op de verfafdellng van het warenhuis, waarvan de eer ste verdieping het meeste te lijden had. Door de ontploffing trad de automatische sproei-installatie in werking zodat een dunne nevel neerdaalde op de bontjassen. In de garnizoensplaats Warminster en in het Noordierse Bessbrook werden in het weekeinde bommen ontdekt voordat deze ontploften. Beide bommen waren in auto's verborgen. Alleen al de laatste maand zijn bij 20 bomaanslagen in Engeland 22 doden en 217 gewonden gevallen. KIN, TE WINDRICHTINQ Voor zware regens moeten we in het Midden-Oosten zijn. Minder in Israël (de berg Kanaan 19 mm) dan wel in Libanon: Tripolis meld de daar zaterdagmorgen 24 mm re gen over 12 uur. Beiroet 25 mm, het bergstation Les Cèdres 30 mm en Dahr Baidar 53 mm bij -1 gr. C. 'Je draait nog steeds de stoom te hoog op, Simpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7