dagmaandag as*— Recepten voor de kerstdagen Wie is die vrouw? van Falke Vesten Fabrieksongeluk Koeweit alleen eigenaar van olierijkdommen Plafond uit voor oogstschade Disconto Portugal gaat omhoog fcopt en klein Thérèse en de mode Anne-Marie is erg blij TROUW/KWARTET MAANDAG 23 DECEMBER 1974 Ze heeft aangekondigd er definitief mee op te houden. En toen dat bekend werd lagen er meteen horden journalisten, fotografen en televisieploegen voor haar deur om te vragen of dat nu wel echt waar was en of ze nu niet kon wachten tot ze 65 jaar was, zoals ieder werkend mens pleegt te doen. Maar toen bleek dat Lucille Ball alleen maar met haar wekelijkse televisieshow stopte om tijd vrij te maken voor een nieuwe jaar en ze speelt 'Mame', die de records van speelfilm-carrière. En toen was iedereen ge- een film als 'The sound of music' moeten rustgesteld. Daar is ze nu: Lucille Ball, 62 overtreffen. BINNENLAND T6 I LUCILLE BALL IS NU'MAME' Garnalengeleitje 4 dl. pittige, ontvette bouillon 50 gr. garnalen paprika-zoet-zuur 50 gr. kleine champignons peterselie 8 gr. gelatine 1 citroen wat blaadjes sla toast, boter Week de vier blaadjes gelatine in ruim koud water. Los de uitgekne pen gelatine op in de hete bouillon. Schenk een klein bodempje bouil lon in een glad vormpje (bijv. een recht kopje). Leg er enkele garna len, paprikazoet-zuur, een blaadje peterselie en een plakje champig non op in een mooi figuur. Laat de bouillon geleiig worden en leg er een nieuwe laag vulsel op. Schenk er weer wat bouillon op en laat hét geheel opnieuw wat stollen. In de koelkast gaat het sneller. Vul de vormpjes tot alles op is. Om te lossen de kopjes even in heet water houden en aan de kanten losma ken. Stort ze op een schoteltje mei een blaadje sla. Geef er een partij citroen en toast met boter bij. Helderse uiensoep 1. bouillon 25 gr. boter 300 gr. uien blikje tomaten madera, peterselie 4 eetl. stijfgeslagen ongezoete slagroom Snijd de schoongemaakte uien klein en fruit ze bruin in de boter. Schenk de bouillon erbij en kook de soep gedurende een kwartier zachtjes door. Snijd de uitgelekte tomaten in stukjes en doe die door de soep. De zaak afmaken met ma dera en kleingesneden peterselie.' Garneer de soep op het laatste moment op het bord of in een kop met een toefje slagroom COQ AU VIN 1 kip van 1200 gr. Vi fles rode wijn 100 gr. zure zilveruitjes 100 gr. doorregen rookspek 3 sjalotjes 3 teentjes knoflook peper, zout 100 gr. champignons takje basilicum 4 eetl. bloem Wrijf de kip in met peper en wei nig zout. Bak het in dobbelsteentjes gesneden spek uit en fruit hierin de kleingesneden sjalotjes en kno flook. Bak de kip bruin aan alle kanten. Schenk de wijn erbij en voeg de zilveruitjes kleingesneden champignons en basilicum toe. Stoof de kip in bijna twee uur gaar. Bind de saus met aangemengde bloem. Fruitsalade 1 banaan 1 appel 2 sinaasappels Vii blikje mandarijntjes 2 glazen kirsch 3 eetl. suiker 15 gr. boter Schil de vruchten. Snijd de banaan en de appel in niet te kleine stuk ken. Snijd de partjes sinaasappel uit de tussenvliezen van de dik geschilde vrucht. Smelt de boter en laat die lichtbruin worden in een koekepan die op een fonduestel op tafel staat. Schep de suiker erbij en doe ook de vruchten in de pan. Bak die heel even onder voortdurend omscheppen. Schenk de kirsch erbij en warm die goed door. Houd de pan even schuin zodat de alcohol in de fik vliegt. Verdeel de vruch tensla over schaaltjes als het vuur is gedoofd. Garnalengeleitje Helderse uiensoep Coq au vin snijboontjes bleekselderij met walnoot gekookte aardappelen Fruitsalade met effect TIP: De snijboontjes kunnen uii diep vries of blik worden gebruikt. Neem voor de selderijsalade bleekselderij uit blik en garneer deze met gepel de walnoten. Maak de garnalenge- leitjes de soep en de kip een dag tevoren en zet alles koel weg. (met dank aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding). OUDE PEKELA In Oude Pekela is zaterdagmorgen de 53-jarige W. Baas uit die plaats in de karton fabriek De Kroon verongelukt. De man reed op een heftruck door een loods toen het voertuig plotseling kantelde. Het slachtoffer werd nog door de heftruck geraakt en was op slag dood. KOEWEIT Koeweit is praktisch .de enige eigenaar geworden van zijn olierijkdommen, zo heeft de minister van financiën en olieza ken, Abdel Rachman al Atiki, mee gedeeld. Gulf Oil en BP zijn nog slechts 'theoretisch eigenaar' van de 40 procent van de Kuweit Oil Co., de nationale oliemaatschappij, die zij bezitten. De minister zei, dat BP en Gulf Oil thans gewoon klanten zijn voor Koeweitse olie, waarbij zij overeen komstig het recente besluit van de organisatie van olieproducerende landen een reductie van 30 cent per vat krijgen. Koeweit bezat in het kader van het bestaande parti cipatie-akkoord met BP en Gulf een belang van 60 procent in zijn oliewinning. De Kuweit Oil Co neemt 90 procent van de produktie van ruwe olie van Koeweit voor zijn rekening. Qatar heeft aangekondigd, dat het onmiddellijk met de buitenlandse oliemaatschappijen die in het land opereren, besprekingen zal begin nen voor overneming van het aan- DEN HAAG Uit de ter tegemoetkoming in de regen veroorzaakte verdwijnt het ƒ.20.000,- per bedrijf. Minister der Stee (landbouw) heeft besloten. Voor bruine bonen, ook onder de nog in zijnde regeling worden gaat een tegemoetkoming 1.250 per ongeoogste hectare den. De bonen mogen nog geruiterd zijn (nog niet op op het veld te drogen zijn gen). De voorwaarden voor van ongeoogst gewas zijn LISSABON De bank van gal heeft het disconto met procent verhoogd tot 7*6 Dit om in het buitenland Portugezen aan te moedigen naar Portugal over te maken. deel van 40 procent, dat zij nog de olie-industrie bezitten. In land werken BP, Cie Frangaise Petroles, Exxon, Kon/Shell en bil Oil. LUCILLE BALL: 'Mijn moeder vond dat ik erg goed kon suggereren dat ik iets kon, terwijl ik in werkelijkheid er niets van terecht bracht.' Aan het einde van de laatste draaidag van de film 'Mame' reageerde iedereen zich op zijn of haar manier af, zó blij was men dat de zaak op de film stond. Camera mensen stortten zich op de whiskey, de regisseur ver dween naar zijn buitenhuis, de producers stapten bei den in een ander vliegtuig naar Europese vakantie bestemmingen en tegenspeler Robert Preston wenste drie weken niet gestoord te worden op de Canarische Eilanden. En hoe zou dat allemaal zijn gekomen? Wel. het feit dat niemand van de filmploeg erg enthousiast deed over de draaidagen en alleen werd verteld dat het een 'erg goeie film' zou worden, was voor journalisten aanleiding om te melden dat de werksfeer af schuwelijk moet zijn geweest. Absolute heerseres op de filmset was Lucille Ball, een vrouw met een film- en tv- staat van dienst die geen mens ooit haalde en ook nooit meer zal halen. Ze speelde in 75 films en maakte vijfhonderd televisieshows. Ze heeft alle andere superlange tv-serles overleefd en het eerste wat ze deed toen haar nieuwste film 'Mame' erop zat was tientallen mensen bellen .om ze bijeen te roepen voor een vergadering aangezien ze direct weer nieuwe televisie shows wilde maken. Insiders menen dat het fil men haar is tegengevallen, voornamelijk omdat ze vaak lang moest wachten vanwege het weer en op de tweede plaats omdat ze eigenlijk niets te zeggen had over het verloop van het filmen. Dat laatste was misschien nog het allerergste, want Lucille is sinds twintig jaar de absolute heerseres over zichzelf, haar twee kinderen, vijfhonderd man personeel en haar maat schappij 'Desilu', die ze overi- gens laatst van de hand deed en ruilde tegen olie-aandelen. De loopbaan van de nu al legendarische Lucille Ball (een soort van tweede Marie ne Dietrich) begon, zoals het grote sterren betaamt, zeer eenvoudig. 'Mijn moeder stuurde me op mijn vijftiende naar de toneelschool. Thuis speelde ik met vriendinnen toneelstukjes en m'n moeder zag dat het helemaal in me zat. Ze vond dat ik erg goed kon suggereren dat ik iets kon, wat ik in werkelijkheid niet kon. Op die toneelschool werd ik overigens niet aange nomen. De directeur vond dat ik absoluut geen talent had. Later heeft die school me nog op de lijst van oud-leerlingen gezet, maar daar heb ik pro test tegen aangetekend. Ik mocht nauwelijks de kantine in om koffie te drinken. Dur ven ze te zeggen: 'Lucille Ball is bij ons op school geweest' Jaja, ik ben bij ze op school geweest om te horen dat ik er niet op mocht'. Maar Lucille kwam er natuur lijk toch. Eerst moest ze typiste worden, later probeer de ze het als fotomodel, ze verdiende wat als serveerster en volgde 's avonds balletles sen. Het lukte haar om 'juf- frouw-met-veren' in een re vue te worden en daar viel ze op door haar bekkentrekkerij tegen de pianist, op wie ze een beetje verliefd was. Een theateragent zag wel iets in haar aanstekelijke lach en zorgde dat ze links en rechts wat rolletjes kreeg. Erg te spreken is Lucille nu niet meer over haar eerste acteer prestaties, want onlangs kocht ze al haar oude films uit die beginperiode op, om ze in een kluis te stoppen zodat niemand haar gestuntel uit die jaren kan zien. Zelf wil Lucille daar niet over praten, hoewel de woorden van haar moeder toch duide lijk worden: 'Lucille kan erg goed suggereren dat ze iets kan terwijl ze het in feite niet kan'. 'Kijk. ik heb het nooit erg gevonden om kleine rollen in tweederangsfilms te spe len. Daar heb ik het vak geleerd, zeg ik altijd. Maar nu moeten ze die films niet opnieuw uit gaan bren gen, alleen omdat' ik er in speel. Dat is niet eerlijk. Hadden ze me destijds maar de hoofdrol moeten geven'. Toen Lucille werd aangezocht om een eigen televisieshow te gaan maken, zat ze meteen aan het hoofd van de tafel om met de schrijvers te on derhandelen. Eén voor één werden de heren weggestuurd. De man die haar een ontdek kingsreizigster wilde laten spelen kon een asbak naar zijn hoofd krijgen. De man die een rooie sexbom in zijn hoofd had kon een kop koffie naar datzelfde hoofd krijgen. Alleen de schrijver die haar een leuke, naieve, geestige, schattige, in dolle si tuaties rakende moeder zag, die schrijver werd aan de boezem van Luoille gedrukt: dat zou haar rol worden. En Lucille bleek het juist te zien, want ze werd de ideaalste moeder die pen Amerikaans kind zich maar kon wensen. Een moeder die altijd tijd voor je heeft, een moeder met wie je mee kunt lachen, die geen problemen heeft en wier grootste zorg is dat het eten dat op tafel staat er toch maar weer lekker in mag gaan. Bah. al die vieze films tegen woordig'. zegt Lucille. 'Ik heb nooit begrepen dat zo'n ge weldig acteur als Marlon - Brando in 'Last Tango' heeft gespeeld. Daar breng je de jonge mensen van tegenwoor dig toch helemaal mee in verlegenheid? Ze gaan den ken dat. die viezigheid de wèrkelijkheid van het leven is. Ze gaan denken dat het heel gek is om als maagd het huwelijk in te gaan. En de kranten hebben ook veel schuld. Die brengen alleen maar ellende en slechte din gen'. Lucille kan prima te keer gaan als het de moraal be treft. En ze geeft zelf een uitstekend voorbeeld want meer dan een blote knie heb ben we nog nooit in haar televisieserie kunnen zien. Het haar altijd keurig opge stoken en de bloes hoog ge sloten. Basta verder. De rest is voor de slaapkamer, dat hoeft een ander niet te zien. Er was tijdens de opnamen van de film 'Mame' trouwens erg veel dat verborgen moést blijven. Zoals normaal voor een vrouw van 62 waren er wel een paar rimpeltjes links en rechts op het aangezicht van de diva te zien. Een apart legertje grimeurs was daar mee de ganse dag bezig. Vijf maal werd er een belichter ontslagen omdat hij het hart had een iets te sterke lamp op mevrouw Ball te richten. Fotografen werden als hon den van de set gejaagd als Lucille haar kunsten voor de camera's moest vertonen. Er was één man die mocht kie ken maar die had een aantal filters voor zijn lens, die de tekening van oma Mame niet doorlieten. Het verhaal van de film zit geheid in elkaar. Lucille Ball speelt Mame, een excentrieke vrouw die lachend door het leven gaat. Ze moet op een gegeven moment zorgen voor een jong neefje. Om dat joch te laten studeren is geld no dig en daarom trekt Mame de stoute schoenen aan en trouwt met een miljonair. De zorgen lijken voorbij, maar daar komen dreigende wolken voor de zon aangezien de mil jonair te vroeg sterft. Toch weet Mame voor alles een op lossing. Privé gaat Lucille niet altijd lachend door het leven. Uit de krant moest ze vernemen dat haar zoon zou gaan trouwen met actrice Li za Minelli. 'Vroeger stelde een zoon de j vrouw van zijn leven aan haar voor, Nee, alles is veran- derd. Het begint al op school. Ik heb mijn dochter Lucie van school gehaald. Daar le- jen ze toch niks. Ja: drugs, i dat leren ze er. En zowat al die schoolmeisjes zijn zwan- i ger. Nou dat wil ik met mijn J eigen dochter niet. Ik zei te- gen haar: g a maar werken, maar verwacht niet dat alle j deuren voor je opengaan om- dat je moeder Lucille Ball J heet. Als iemand mij belt en i zegt: is het waar dat uw J dochter bij mij in dienst wil j komen, dan zal ik zeggen: een dochter? Die heb ik niet. Je zult alles zelf moeten doen Het blijft de grote mode van deze winter: de vesten va dunne tweed, de rolkraagtruien, pullovers en de tweed» rokken. Falke brengt een uitgebreide serie met veel fan tasievesten: met zakken, met en zonder revers, lan£ kort en dat alles is onderling weer goed te combinere^ dagmiddag op dc televisie terwijl zij zelf zeer huiselijk in datzelfde nachtgewaad door het huis liep'. Italiaanse mode vind ik erg mooi', zegt zangeres Thérèse Steinmetz, momenteel hoog op de hitparade met het lied 'Geef ze een kans', dat ze voor het eerst zong in de grote actie 'Geven voor le ven'. 'Thuis loop ik liet liefst in een lange, losvallende jurk. Ik heb ook een heel mooie onderjurk, tenminste zo heb ik hem gekocht. Daarin treed ik het liefst op. De vrouw van theateragent Joop van de En- de zag m'e een keer op zon- Misschien is niet iedereen gelukkig met de beslissii van het Griekse volk dat do middel van een referendu de koning niet heeft terugg roepen. Maar ex-koning] Anne-Marie is zeer te vrede 'Ik wil het liefst gewoon hul vrouw blijven', heeft ze officieel verklaard. 'Want Griekenland weet je h( nooit. De ene dag juichen je toe en een week later m< je vluchten. Ik kan niet mej tegen die spanningen', rij gezin van Constantijn wool in Londen. Gert op reis in Israël Begin januari zal de Evangj lische Omroep de reis Gert Timmerman op de tel),. lanr visie brengen. Met een kaart, van Israël voor zich de bijbel in de hand, zal TiifJ merman uitleggen wat er o\ dit land wordt voorspeld, doet hij de onthulling dat Russen met een enorm paa denleger over de bergen zi len komen. 'De Amerikan schieten te hulp, maar er een grote veldslag in het van Megiddo en Christus terugkeren op de Olijfberg' HENK VAN STIPRIAAN IVO SAMKALDEN PIET VAN EGMOND Weer een puzzeltje om even voor te gaan zitten. De grote vraag: Wie is die vrouw? Is het de echtgenote van radio-presentator HENK VAN STIPRIAAN. die op deze maandagochtend weer vanuit De Brakke Grond in Amsterdam opereert? Ziet u meer in de trouwe ega van burgemeester IVO SAMKALDEN. van Amster dam? Of gelooft u dat het de muzikale echtgenote van PIET VAN EGMOND is? Schrijf één van deze drie namen op een briefkaart, gefrankeerd met vijfender tig cent en stuur die naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 859 Amsterdam. Vermeld tevens op uw kaartje welke van de drie boeken u graag wilt hebben mocht u prijswinnaar zijn: kookboek, gezondheidsboek of bloemen- en planten boek. De prijswinnaars van de twee vorige weken kunnen we vertellen dal. de boeken nu onderweg zijn. Dus niet meer verdrietig zijn. De briefkaarten graag uiterlijk donderdag op de bus doen. Nee, erg moeilijk bleek de puzzel van de vorige week niet. De meeste inzenders hadden het dan ook goed: het was Hildegard Knef en niet Tante Leen of Lucille Ball. De boeken gaan naar: M. Endeveld-Oos- terbaan, Van Naaldwijcklaan 30 in Berkel (Z.-H.) (kookboek); S. Ramp-Oudshoorn, Eijkenhove K 138 in Hoofddorp (bloemen en plan tenboek) en J. Moelken-Van Kleef, Dawesweg 322 in Rotterdam 3014

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6