Doopsgezinden staan voor jaar van herdenken Discussie over herdoop van predikant 'lisMil Uit de kerkbladen Vandaag 'Broederlijke vereniging' <fón bjortttïtcüe ttcwenmge fcucrijöe/öjeötcnte cnttngljc öesièloctöCtot/ft Jicfw met ooeH öc gauen öca «éecf7o/biet)andë&aö gcfon ör roojt/alicu geloomgm tot tfctdjyctt noofi/ rn uoiflfan» Jotm.te.c ötctjj tn alle tyocfticyt/tot af öcn cpitöc.Jimê. £>y met allé lirfjeljijetc^oöe/ctt htnöew beo ltdjts/tuelchc ouetaloct* fïtopt wn/gcitjtk fp ua oufeii fêaö oet«?ömem 590/ macc fp tigaüm ?mt eenmoe oelic tn cenê «éoö/cn Ida# on y fet allet,<éenaöc ett ojicöc in* bet Ijcfti fymetv aüen.?tmê. Jt 9 Itcue Bestuur DS'70 bewondert Van Veenendaal Dr. J. C. Hooykaas overleden Water begint weer te zakken Trouw K wartet Berkhof als exponent van deze tijd „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Nieuwe boeken TROUW/KWARTET MAANDAG 23 DECEMBER 1974 KERK /BINNENLAND ÏC T2/K2" door dr. S. L. Verheus De doopsgezinden staan voor een jaar van herdenken en gedenken: in 1975 'bestaan' de doopsgezin den 450 jaar. Dit zal onderwerp zijn van bijeenkomsten in Zwitserland deze zomer, maar ook in de Nederlandse broederschap hoopt men door publicaties en discussiekringen het verleden tot een bron van inspiratie voor het heden te laten worden. Wat dat betreft mag het een goede zaak genoemd worden dat onlangs een Doopsgezinde Historische Kring werd opgericht, die uitgaven van geschriften over geloof en geschie denis van het doperdom wil uitge ven, voorts bijeenkomsten belegt en samenwerking zoekt met reeds bestaande verenigingen in het bui tenland. Tot vreugde van de initia tiefnemers groeit de Kring snel en een eerste wens: publikatie van historische documenten, ging in vervulling: als 'Doperse Stemmen 1' verscheen 'Broederlijke Vereniging', een nieuwe vertaling van de zgn. Schlelthelmer Belijdenis, een aan tal artikelen, waarop de in 1527 te Schlaten am Randen bijeen geko men dopers elkaar vonden. Het waren zeven punten, waarover men het eens was geworden: doop, ban, breking van het brood, afzon dering van de gruwelen (bedoeld is wereldse afgoderij), de herders in de gemeente, en de kwesties van zwaard en eed. Men neemt alge meen aan dat de tekst, zoals die ons is overgeleverd, van de hand is van Michaël Sattler (1490-1527). De tekst werd voor het eerst in onze taal uitgegeven in 1560, in 1909 door prof. dr. S. Cramer in de Bibliotheca Reformatoria Neerlan dica herdrukt en is nu opnieuw vertaald door ds. H W. Meihuizen, lector aan de doopsgezinde kweek school, naar de ook pas uitgekomen bronnen-uitgave van Heinold Fast, een omvangrijk werk over de do pers in Oost-Zwitserland (Zürioh 1973). Doperse Stemmen 1 bevat bovendien een inleiding op de tekst, eveneens van Ds. Meihuizen en 2 aansluitende artikelen: 'De Broederlijke Vereniging, een voor lopig consolidatiepunt der broeder schap', door prf. dr. mr. J. A. oos- terbaan en een naar het heden verwijzende beschouwing van prof. dr. H. B. Kossen 'Zeven overwegin gen bij de zeven artikelen van de Broederlijke Vereniging'. Betekenis De betekenis van deze uitgave ligt enerzijds in de mogelijkheid om kennis te nemen van een aantal standpunten betreffende het karak ter van een christelijke gemeente, die in een bepaald opzicht mer kwaardig actueel blijken te zijn (de verhouding kerk en staat, de ver nieuwde. sobere levenswijze, de noodzaak van een zekere tucht), anderzijds is het boekje mede door de er aan toegevoegde artikelen uitgangspunt voor een niet alléén historische kwestie, waarvoor de tekst van het boekje ons stelt: ging het vóór alles om een duidelijk belijden tegenover de buitenwacht óf was het bedoeld als een confes sioneel sluiten van eigen gelederen en gericht tegen (een nog niet geheel opgehelderd aantal broe ders), die er minder strakke leven spraktijk op nahielden. De discussie onder de deskundigen is daarover nog niet geheel rond, maar dit maakt de lezing er niet minder boeiend om. Kenmerkend Voor de nog altijd zeer velen, die nog maar heel weinig van de doopsgezinden afweten (bij herha ling verwisselt men vooral in verta lingen doopsgezinden en baptisten) kan dit boekje een handzame inlei ding zijn om iets te gaan begrijpen van dat 'eigene' dat vele dopers zo dierbaar is. Wij laten enkele ken merkende passages volgen: De doop moet gegeven worden aan al diegenen, aan wie de boete en verandering des levens is onder- wexen en die waarachtig geloven, dat hun zonden door Christus zijn weggenomen, aan al diegenen, die in de opstanding van Christus wil len andelen.Over de breking des broods zijn wij het eens geworden en hebben aldus bepaald: allen die één brood willen breken ter ge dachtenis van het verbroken li chaam van Christus en allen, die van één drank willen drinken ter gedachtenis van het vergoten bloed van Christus, moeten tevoren vere nigd zijn In één lichaam van Chris tus, dat is in de gemeente Gods, waarvan Christus het Hoofd is en wel door de doop. Het ambt van de herders in de gemeente bestaat uit: lezen en aansporen, onderwijzen, vermanen, straffen of bannen in de gemeente, alle zusters en broeders goed voor gaan in het gebed, in de breking des broods en acht geven op alle dingen van het lichaam van Chris tus, zodat dat gebouwd en verbe terd wordt, de naam Gods door ons geprezen en geëerd en de lateraar de mond gesnoerd wordt. Ten aanzien van het zwaard stelt het geschrift zich op het standpunt dat dit enerzijds alleen een over heidszaak is, maar dat een Christen hier zich zeker van zwaardmacht heeft te onthouden. Niet eenvoudig Uit de toegevoegde artikelen blijkt dat de interpretatie van deze 'belij denis' mede van betekenis is voor het accent dat men legt op de gemeente in verhouding tot het in dividuele geloof. Daarover is zowel in binnen- als buitenland het laat ste woord nog niet gevallen. Uit het opstel van prof. Kossen blijkt wel dat een sprong naar de theolo- gie-van-nu nog niet zo eenvoudig is. Wie op zoek is naar een 'open gemeentemodel' kan zich wel af vragen of d£t het nu was wat daar in Schlaten am Randen aan de orde was. Verantwoorde bezinning op het verleden èn een discussie tan ftucn 4rticuicn. over wat wij er in het heden mee doen moeten lijkt ons een zinvolle zaak. 'Broederlijke Vereniging' (50 blz) is te bestellen bij de Doopsgezinde Historische Kring 5,- Wie zich voor het nieuwe jaar nog opgeeft als lid van die kring 15,- per jaar) krijgt het boekje gratis thuis. Adres: Singel 454 Amsterdam-C. Op de groeiende belangstelling voor het anabaptisme als onderdeel van de kerkgeschiedenis hopen wij bin nenkort terug te komen. Dr. S. L. Verheus, doopsgezind the oloog, is als kerkhistoricus verbon den aan de Universiteits-Biblio theek van Amsterdam. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Onderwijs Als gepensioneerde ben ik het vol ledig eens met dr. Crijns als hij zegt (Tr.-Kw. 18 december)'Het enige bezwaar tegen een regeling van geleidelijke pensionering in het onderwijs op grond van persoonlij ke omstandigheden is eigenlijk de vervélende naam: invaliditeitspen sioen'. Ik zou als naam willen voor stellen 'omschakelingsregeling'. Mensen die hiervan gebruik willen maken, béhoeven zich nog niet in valide te gevoelen, integendeel, zij kunnen, zij het op beperkter schaal, nog een heel nuttige functie in de school vervullen als zij bijvoorbeeld 10 a 15 lesuren per week geven. Zelf werk ik nu nog 20 lesuren per week, hoewel ik 65 jaar ben en dus volledig gepensioneerd. Er zijn vrijwel geen tijdelijke lera ren te vinden voor bepaalde vak ken. Voor de leerlingen en ook voor mijzelf is het fijn, dat ik 20 lesuren helpen kan. De naam 'omschake lingsregeling' geeft mijns inziens duidelijk de doelstelling aan, nl. de geleidelijke omschakeling naar een rustiger werkperiode. Nu de gezond heid van veel bejaarden tegenwoor- Visser-Neerlandia prijzen toegekend DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlands Ver bond (ANV) heeft de Visser-Neer- landiaprijzen 1974 voor toneel- en hoorspelen toegekend. De uitreiking zal in 1975 geschieden. Prijzen voor toneelspelen zijn toe gekend aan: Per Justesen te Am sterdam, voor 'De lamp hangt scheef', R. B. Barkman te Amster dam voor 'De anatomische les', Mi chel Desmyter.te Lier (België) voor 'En dzt we toffe jongens zijn' en Lucienne Stassaert te Antwerpen voor 'Best mogelijk'. Prijzen voor hoorspelen gaan naar: Rudolf Bruyn te Heemstede, 'Mister international', Willem Capteyn te Amsterdam, voor 'Gebroken dienct', Johan Breedveld te Amsterdam voor 'De man met de snor', Mark Insingèl te Nukerke België), voor 'Een kring' en Toos Staalman te Hilversum voor 'De sleutel'. dig aanmerkelijk beter is dan vroe ger, zou het voor velen psychisch beter zijn als zij op beperkter schaal door zouden mogen gaan met hun werk. Rhenen H. Moret Van een verslaggever AMSTERDAM Het hoofdbestuur van DS '70 bewondert de moed van mevrouw Van Veenendaal de prak tijken van de toneelgroep Proloog aan de kaak te stellen, zonder ge bruik te maken van de mogelijk heid zich binnen de parlementaire onschendbaarheid te blijven bewe gen. Dit is meegedeeld in een communi qué, waarin het hoofdbestuur van DS '70 zich stelt achter het streven van het Tweede-Kamerlid de to neelgroep, door haar een 'rode mantelorganisatie' genoemd, te ontmaskeren. Naar het hoofdbestuur meent, is alleen de daartoe gekozen procedure niet bevredigend. Vol gens de verklaring heeft DS '70 ernstige bezwaren tegen vorming van een politlek-indoctrinair ka rakter. Het hoofdbestuur van de partij wil dat de subsidie van gezel schappen die vormingstoneel bren gen. apart wordt bezien. DEN HAAG Op 61-jarige leeftijd is onverwacht overleden dr. J. C. Hooykaas, hervormd emeritus-pre dikant en een kleurrijke persoon lijkheid aan de rechterflank van de gereformeerde gezindte. Dr. Hooykaas studeerde te Leiden en werd in 1936 predikant. Hij stond in Dussen, Benschop en Ar- nemuiden. In 1949 werd hem onge vraagd emeritaat verleend. Sinds dien verrichtte hij hulpdiensten in vrije oud-gereformeerde groeperin gen. Nadat hij in 1951 aan de universi teit van Montpellier de doctorstitel verworven had, begon dr. Hooykaas in 1959 in Sliedrecht de 'Academia theólogiaè reformatae' met hemzelf als enige hoogleraar. De bedoeling van deze academie was vooral, om vrijstaande oefenaars enige theolo gische scholing te geven. Later werd de hogeschool naar Rotterdam verplaatst. Ook op politiek gebied was dr. Hooykaas actief. Zo was hij van 1965 tot 1969 gemeenteraadslid in Den Haag voor de Boerenpartij. ARNHEM Sinds gistermorgen is het water van de grote rivieren weer aan het zakken. Het droge weer van de laatste dagen heeft in het Duitse stroomgebied van de Rijn gezorgd voor een sterke daling van de waterstand. Over enkele dagen zal ook in ons land het waterpeil in de rivieren weer tot normale omvang zijn te ruggebracht, zo verwacht Rijkswa terstaat. Maar het zal nog wel en kele dagen duren, voordat de on dergelopen kaden, weilanden en ui terwaarden weer droog vallen. TROUW HOUDEN (HET ZEVENDE WOORD) Het gebod 'gij zult niet echtbreken' schijnt oorspronkelijk betekend te hebben dat je de vrouw van een ander, die zijn bezit was, niet mocht stelen. Wij denken bij dit woord aan het huwelijk. Wij spre ken dan al gauw van de grote waarde van het huwelijk en de heiligheid ervan. Even doorgerede neerd en ook het huwelijk wordt een abstrakt stuk heiligheid, waar voor de mens bereid moet zijn te sterven. En dat is precies niet de bedoeling. Het huwelijk is er voor de mensen, om hen gelukkig te maken en te bevrijden. En ik kan me indenken dat als een huwelijk dat niet meer kan en doet, dat het dan heeft opgehouden een huwelijk te zijn. In een huwelijksliturgie van Huub Oosterhuis staat dat mooie zinnetje: Hij heeft zich aan de mensen getrouwd. Dat is waar. We lezen het als Jezus de bruide gom heet en de gemeente de bruid genoemd wordt. Misschien is dat wel het wezenlijke van kerstfeest. Er bestaat geen gebod om het kerstfeest te vieren en soms denk ik wel eens dat we er om alle soesah eens met z'n allen tegelijk mee op moesten houden en b.v. de eerste zondag in januari zouden moeten vieren, de zondag van de verschijning van de Heer. Maar misschien dat daarom kerstfeest zo in de kerk aansloeg omdat we het besef hadden: ja, hier begint het op aarde. God trouwt met ons. Hij verbindt zich nu op leven en dood met ons. In rijkdom en armoede, in ziekte en gezondheid, in goede en kwade dagen. Totdat de dood ons scheide. En dat zelfs niet meer. En dan te bedenken dat dat allemaal zo klein en kwetsbaar begon, met een paar onbekenden en een kind (Exodus 20, 14). m «I GEREFORMEERDE KERKEN Bernenen: t.p Amsterdam tcand R Verschillende lezers reageerden op ons bericht betreffende de gereformeerde dominee G. F. Ch. Goslinga, die zich heeft laten herdopen door onderdompeling, en op de in de rubriek 'Uit de kerkbladen' geciteerde mening van drs. A. K. van der Mey, dat herdoop geen doop is, maar ongeloof. werkt, wie zal het dan keren? De Geest blaast waarheen Hij wil. D. C. Deutekom te Amsterdam: Ook ik heb mij als gereformeerde laten dopen en was heel dankbaar voor dezelfde ervaring als ds. Gos linga, dat ik sindsdien de Heer Jezus beter heb leren kennen. Maar het frappeert mij, dat ds. Goslinga werd overtuigd door de Geest, ter wijl ik juist door het Woord. Ik heb toen in de concordantie alle tek sten nagelezen over 'doop' en 'do pen'. Beide zijn handelingen en wel die alleen een volwassene kan doen. F. L. Stolk te Rotterdam: U schrijft, dat ds. Goslinga zich heeft laten herdopen. Zou het niet beter zijn zonder meer te zeggen, dat hij zich heeft laten dopen? Wij belijden naar Efeze 4 één Heer, één geloof en één doop. Dat betekent voor vele gelovigen, dat er geen christelijke doop is dan die plaats heeft op de belijdenis van het ge loof in Christus door de onderdom peling in water in zijn naam (Rom. 6:3, 4). P. Jager te Nieuw-Weerdinge: Wie onbevangen het Nieuwe Testa ment leest dus niet door een traditionele bril ontdekt de or de: het Woord van God wordt ge hoord: het wordt aanvaard en men laat zich dopen. Goa Delooft en C. Kosten te Rotterdam: Wat is het geweldig, als de Heilige Geest iemand zover brengt, dat hij zich In gehoorzaamheid laat dopen door onderdompeling. Kort geleden mocht ook ik de doop door onder dompeling -ondergaan en ik mag zeggen: Jezus is overwinnaar in mijn leven, Hij wil zich ook aan mij openbaren. Door het waterbad heen mag ik een nieuw mens zijn. Fijn, dat ds. Goslinga in het ambt mocht blijven. Ik moest uit de ker- keraad van de gereformeerde kerk, die ik als ouderling diende. Er was veel begrip, maar toch vond men het onverenigbaar met de gerefor meerde belijdenis. Ik hoop, dat de synode zich nog eens uit zal spre ken voor de bijbelse doop. J. Pasveer sr. te Baarn: Naast de vele gereformeerde kerk leden, die zich de laatste jaren hebben laten herdopen, is er nu ook een predikant. Tr.-Kw. van 5 februari maakte al melding van een artikel van dr. K. J. Kraan 'Waar om niet herdopen?' Hij schreef o.a.: 'Het is een onloochenbaar er varingsfeit, dat steeds meer ge meenteleden zich door de Heilige Geest tot de volwassendoop geleid weten'. Dit alles is een wolkje als eens mans hand aan de kerkelijke hemel van Nederland, die zich ze ker zal uitbreiden, want als God De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Direcfie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fllro X 500. Het gereformeerde maandblad Cre do heeft een heel nummer gewijd aan' prof. Berkhofs dogmatiek •Christelijk Geloof'. De teneur is overwegend kritisch. Zo concludeert dr. B. Wentsel: Een flink snuifje hermeneutiek vermengd met een flink brok bar- thianisme, aangelengd met een be hoorlijke hoeveelheid horizontalis me, ingebed in een bad van evolu- tionisme, vermengd met een dosis dialectiek, ziedaar de ingrediën ten waaruit Berkhof zijn geloofsleer heeft opgebouwd'). Berkhof is een kundige smid, die in frisse stijl deze elementen samensmeedt. Mijn oordeel is dat dit boek vooral en voornamelijk een individueel, ja individualistisch ontwerp is. De klassieke gereformeerde theologie komt er niet best af. De exegese is zwak. Het is Bavinck niet. Het is Calvijn niet. Het is Berkouwer niet. Het is de Nederlandse Geloofsbelij denis niet. Het is Berkhof als expo nent van een bepaalde tijd: inte ressant, zoekend, ponerend, vrijblij vend, veel omverhalend, aanvech tend, experimenterend. Mag een kerkelijk hoogleraar zo schrijven? Mijn mening is: nee. De kerk is een pilaar van de waarheid. Zij mag niet experimenteren. Wie kerk zegt. zegt vastheid, betrouwbaar heid, zekerheid. Verzoening- Prof. dr. K. Runia gaat in op Berk hofs christologie en snijdt met na me de kwestie van de prae-existen- tie (het hemels voorbestaan) van Jezus aan: Toch moeten we zeggen, als we Berkhof's ontwerp meten aan de Schrift, met name aan het N.T., dat de laatste en diepste dimensie ont breekt. Berkhof is wel op het ge heim van de mens Jezus gestoten, maar hij heeft niet de diepste di mensie van dit geheim gepeild, zo als dit in het N.T. telkens weer in allerlei verbanden wordt aangeduid, nl. dat we in deze mens Jezus maar niet te maken hebben met een volmaakte menselijke verbonds- partner, door God zelf te voor schijn geroepen in de geschiedenis, maar met God zelf. Het geheim van de verzoening en verlossing is vol gens het N.T. het geheim van de goddelijke uitgang naar en ingang in deze wereld. In de mens Jezus is God zelf deze wereld binnengetre den. In alle mogelijke variaties keert juist dit thema voortdurend terug in het N.T. Dit was ook de diepste achtergrond van de felle christologische en trinitarische twisten in de kerk van de eerste eeuwen. Het ging niet om een stuk menselijke speculatie, maar om de diepste vraag van het christelijk geloof: zijn wij door God zelf ver lost of niet? Berkhof's dogmatiek cirkelt rondom dit geheim, maar op het beslissende moment gaat hij toch in een andere richting. Daar om blijven de laatste vragen toch onbeantwoord, ook de vraag der verzoening. Ervaring-stheoloog Van prof. dr. W. H. Velema is in dit Credonummer een fragment opge nomen uit zijn bijdrage aan Weer woord (de feestbundel bij Berkhofs zestigste verjaardag) over de recht vaardiging en heiliging bij Berkhof. 'Van een gerechtigheid die zou be staan in het voldoen van de eis van Gods wet en het ondergaan van de toorn van God tegen onze zonde, wil Berkhof niet weten. Hij is daar in heel beslist. Hij meent namelijk dat we met zulke juridische begrip pen in onze tijd niet uit de voeten kunnen'. Hij verwijt Berkhof een tegen elkaar uitspelen van Paulus en Johannes. Ook ds. M. P. van Dijk, die de eschatologie bij Berkhof onder de loupe neemt, noteert, dat Berkhof tegenstrijdigheden in de bijbel aanneemt en dan de geloofserva ring laat beslissen. Berkhof is ei genlijk primair ervaringstheoloog, aldus Van Dijk. Drs. J. Helderman (die zich overi gens inmiddels teruggetrokken heeft als medewerker van Credo) oordeelt aanmerkelijk gunstiger over Berkhof ('steeds werd ik zeer getroffen door de ware christgelovi- ge grondtoon'), maar plaatst als nieuwtestamenticus kritische kant tekeningen bij Berkhofs visie op de canon. Ook hij vraagt zich af, of bij Berkhof de mens niet te zeer maatstaf wordt ter bepaling van het openbaringsgehalte van de Schrift. Overigens: 'mét en van Berkhof leert de aandachtige lezer, dat elke formalistische benadering van de H. Schrift, van het NT dus ook, fout is'. Het administratieadres van Credo is Van Galenstraat 60, Zand voort. Kerstbladen Prof. dr. H. Faber maakt in zijn boek 'Kiezen of delen' onderscheid tussen twee soorten godsdienstige beleving: het Vaderhuis-model en het Exodus-model. Het Vaderhuis model typeert hij met woorden als rust, veiligheid, stilte, inkeer, troost, traditie, harmonie, terwijl hij voor het Exodus-model woorden gebruikt als eropuittrekken, experi menteren, uitdaging, toekomst. Wie de kerstevangelisatiebladen van dit jaar voor zich ziet liggen, wordt gefrappeerd door de juistheid van deze onderscheiding. In een gezamenlijke oplaag van een kleine anderhalf miljoen exem plaren proberen de kerken en het leger des heils traditiegetrouw met deze bladen niet- en randkerkelij- ken het kerstgebeuren te laten meebeleven. De Elisabethbode is het grootst. Het kerstnummer van dit blad heeft een oplagecijfer van 460.000. Daarna volgen Open Deur (350.000), de Strijdkreet (150.000), de Goede Tijding (150.000), Echo (overwegend gereformeerde bond; 100.000). De Zaaier (van de baptis ten: 70.000) en Lichtstralen (vrij- gemaakt-gereformeerd; 70.000). Naar Fabers indeling vallen de Eli sabeth-bode, Echo en Lichtstralen duidelijk onder het Vaderhuis-type. De Zaaier houdt het midden, ter wijl Open Deur, de Strijdkreet en (min of meer) de Goede Tijding in hun kerstnummers representanten zijn' van het Exodus-type. Het thema van het kerstnummer van de Strijdkreet (dat er qua vormgeving duidelijk uitspringt) is 'Hoop voor allen'. Prominenten geven hun visie op de toekomst, zoals minister Pronk, die hoopt 'dat we met z'n allen wijzer worden'. 'Mens van morgen' is het thema van Open Deur. Hierin schrijven bisschop De Smedt van Brugge, dr. A. Jelsma (geref.) en prof. dr. J. de Graaf en dr. A. H. v.an den Heuvel (hervormd) elk op hun wijze over Jezus als de mens van de toekomst, die bevrijdend en bezielend op ons toekomt. Dominee Margriet Gosker uit Heerhugowaard redigeerde het kerstnummer van De Goede Tij ding. Onder het thema 'Nieuw Le ven' komen een politieagent, een boordwerktuigkundige, een kamer lid (mevr. Kraaijeveld) en een stu dent aan het woord. zegt toe aan hen, die door het geloof tot de doop komen. Wie de lijn in de nieuwtestamentische ge gevens ontdekt en inzake de doop ook die lijn wil volgen, verricht geen daad van ongeloof, maar een daad van gehoorzaamheid. Zo is men trouw aan het Woord van God. Doop zonder geloof van de dopeling is geen doop. Jac. Bakker te Andijk: Zelf heb ik ook wel eens gedacht: als het je geloof nu eens versterkte, is er toch niets tegen om je nog eens te laten dopen? Maar dan komt de Geest: Gij zijt gedoopt in mijn naam en je hebt je jawoord gegeven op volwasssen leeftijd: is dat niet voldoende voor je? Komt dat onvoldaan gevoel niet voort uit je eigen hart en doordat je te veel dingen reserveert voor jezelf? Komt de blijdschap niet daardoor op een laag pitje te staan en moet dat overdopen dan niet als compensatie daarvoor dienen? D. Ph. Schouten sr. te Rotterdam: Een familielid van mij werd in de hersteld-verband-kerk gedoopt. Va der was r.k. en moeder h.v. Toen dat meisje naar school moest, kwam ze aan de wal bij familie van haar vader (want ze waren schip pers) en werd ze katholiek opge voed en deed haar heilige commu nie. Later ging ze weer bij haar ouders aan boord, verlangde gere formeerd te worden en deed daar belijdenis. Toen ze getrouwd was, verlangde ze weer baptist te wor den en liet ze zich herdopen. Vele jaren later werd ze Jehova-getuige, maar dat kon ook weer niet, tenzij ze eerst baptist af werd en zich weer opnieuw liet dopen. M.i. wordt de doop dikwijls misbruikt als bin ding. Maar voor mij is er geen enkele pleitgrond dan het verzoe nend bloed. Want het is genoeg dat Jezus stierf, ja stierf voor u en mij. F. Bruyn te Ede: t Ds. Goslinga heeft zich opnieuw laten dopen. Wat zal hier nu weer uit voortkomen? Weer een synodale behandeling? De kerk wordt wel geschud. Ze is als een zeef. Kuitert, Wiersinga, hoe zal het nu met Gos linga gaan? Wijsheid zij toegebeden voor allen, die zich over al die problemen moeten bezinnen! (Discussie gesloten). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amsterdam kand. B. Ledegang aldaar. REMONSTR. BROEDERSCHAP Overleden: J. G. J. van Itterson (62 jaar) te Wapenveld. Stond te Schiedam (NPB), Lochem, Bandung (prot. kerk in W. Indon.), Vlaar- dingen, Groningen en Heerde-Wa- penveld (NPB). Geref. gem. in Ned. Beroepen te Gouda: M. van Beek te[)r< Opheusden. it le: rg (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten Frans Coenen. Verveling. Roman Nawoord door I. Sitniakowskyn Meulenhoff, Amsterdam, 1974. 144 blz. 17,50. In 1956 gaf Can Oorschot het 'Ver-__ zameld werk' uit van Frans Coenei^n (1886-1936). Dit boek ten on rechte zo getiteld is nog steeds te koop 25,-) en wie voor weinigprc geld een goede indruk wil kruger^oi van Coenens veelzijdigheid moet he beslist aanschaffen. Het bevat d< romans 'Zondagsrust' en 'Onper soonlijke herinneringen', voorts en kele novellen, omvangrijke literaiiini historische en literair kritische be n. schouwingen, alsmede kort journa 3e; listiek werk. Het zijn vooral d< tv/ee genoemde romans gewees waarmee Coenen de literatuurge schiedenis is ingegaan (zijn kriti sche werk, o.a. 'Studiën van d<:n* Tachtiger Beweging' wordt echte£° ook hoog aangeslagen). Van 'On persoonlijke herinneringen', me moires na zijn dood verschenen werd laatst een televlsiebewerkint uitgezonden, naar aanleiding waar van Bruna het boek herdrukt 12,50). De belangstelling voo Coenen leeft op, kan men dus zeg el gen. 'Verveling' kondigt Meulenofj aan als de eerste herdruk van eei,ef reeks herdrukken van Coenens ro ba mans. 'Verveling' verscheen in 189 en werd nooit herdrukt. Het boek i ker nerkend voor Coenens pessi'g, mistische romankunst. Al zijn boe J ken handelen over uitzichtloze situ aties en gevoelens. Hier is het eei^t vrou.w die maar niet uitkomt bovei' c de haar teneerdrukkende verveling»)* Die verveling is veel meer dan altev leen maar verveling, het is ervarin5rc van zinloosheid van het bestaar:n Coenen weet daar subtiel over t ar schrijven, dat is waar, en ook bezimi zijn roman een enorme samenhangaai Het hele hoek handelt consequent over die verveling. Hoezeer zo'n sa jn menhang te prijzen is, in Coenen er geval werkt het ook wel eentonig i<3 heid in de hand. Maar, de somber rk heid blijft onontkoombaar en jn securiteit en sobere beschrijvin en daarvan is Coenen beslist een kleiftn ne meester. Voor rijke en spirituele zwartgalligheid moeten we echte uk niet bij hem zijn. Alle verlangen ii t het leven wordt bij Coenen klaa rk en helder gesmoord. 'Wat de menn sen belangrijk vonden liet haan koud en iets anders, iets eigen: 1 had zij niet. Dat maakte haar zn. leeg van binnen en zo eenzaam.c T.vJJorc Paul Koeck. Irish Mist. Standaardkid uitgeverij. Antwerpen/P. N. va Kampen Zoon NV, Amsterdanl°r 1974. (Gemini Literaire Paperbac101 35) 312 blz. ƒ24,90. en Fernand Auwera. We beginnen d3r^ dag opgeruimd en lopen rond dn tafel. Standaard Uitgeverij, Antwei nê pen/P. N. van Kampen Zoon NU1 Amsterdam, 1974. (Gemini Literaiiar Paperback 30). 208 blz. ƒ18.90. R. Blijstra. Naar een ander pararm dijs. Verhalenreeks. De Beuk/Amfn- sterdam, 1974. 148 blz. ƒ15,- (il beperkte, genummerde oplage va rê 500).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2