Zuidafrikaanse minister: kaart Afrika verandert Amerika lokt met grote tegenorders K» Als Nederland marine-vliegtuigen koopt Kwart Nederlanders doet niet aan sport !n deze krant Het Kwartet twines: 21 doden Snani aarden kunnen na kerstverlof niet terug 'huislanden mogelijk onafhankelijk Singer (600 man) kan gered worden AAA Vieux St. André ogezegd Droog Vieux St. André Opmars Topheraad in zwembad OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 27 DECEMBER en 2 JANUARI a.s. Leiclse Courant MAANDAG 23 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 224 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen tHBISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur lij lawinerampen in lostenrijk en IJs- ■and zijn het afgelo- ieii weekeinde zeker 1 mensen om het «ven gekomen. Bij itzbühl werden vijf ?estduitsers en vier ostenrijkers meege- leurd door sneeuw - jassa's die van de teinbergkogel, éen an de populairste Fintersportgebieden de Hahnenkamm, jnlaag denderden. Ie hellingen daar ijn vroeg in het iizoen uiterst ge- aarüjk. vooral bij pmperaturen boven et vriespunt. Vol- ens de politie had- en er geen slacht- ïfers hoeven te zijn Is de skiërs de aarschuwingsvlag- en niet hadden ge- egeerd. en 800 meter bre- e ijslawine die vrij- ag het centrum van et IJslandse Nes- aupstadoer trof eeft vermoedelijk raalf slachtoffers eëist. Het meren- eel van de 1600 in- oners van het ha- enstadje is geëva- leerd omdat het ge- Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Zonder mede weten van de staatssecretaris van justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, heeft de vreemdelin genpolitie vrijdagavond in Maar- heeze de verblijfsvergunning van een aantal Spanjaarden inge trokken. De betrokkenen be hoorden tot een groep van 7 Spanjaarden, van wie de arbeid sovereenkomst met Philips in Eindhoven is beëindigd. Enkele weken geleden heeft Phi- lips laten weten dat het con tract, per 1 januari 1974 inge gaan en een jaar geldig, niet vernieuwd zou worden. Volgens een woordvoerder van Philips is daartoe besloten, toen bleek dat er niet meer voldoende werk voor hen zou zijn. Dat de 7 Spanjaarden in oktober betrok ken waren bij een staking, zou los staan van de beëindiging van de arbeidsovereenkomst. De Spanjaarden kregen bezoek van de vreemdelingenpolitie op de avond voordat zij naar huis gingen om de feestdagen bij hun familie door te brengen. Dege nen van wie de verblijfsvergun ning werd ingetrokken, door middel van een stempel in het paspoort, kunnen bij hun terug keer grote moeilijkheden krij gen. Volgens de voorschriften hebben zij na onvrijwillig ont slag gedurende zes maanden recht op een WW-nitkering en een voorkeursbehandeling bij het zoeken naar ander werk. De meeste vrijdagavond In het kamp El Pinar in Maarheeze aanwezige Spanjaarden hebben dan ook geweigerd de vreemde lingenpolitie hun paspoort te overhandigen. Staatssecretaris Glastra van Loon, zaterdag ingelicht door Bram van der Lek, Tweede-Ka merlid voor de PSP, heeft toege zegd met spoed een onderzoek naar deze zaak te zullen instel len. vaar van nieuwe la wines groot is. Intussen vertrokken in het weekeinde duizenden Nederlan ders naar de winter sport: zie pag. 8. )HANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse minister van bui- inlandse zaken, Hilgard Muller, heeft zondag voorspeld dat zich 11975 in het zuiden van Afrika een aantal verregaande verande- ngen zullen voordoen en dat de Zuidafrikaanse zwarte thuislan- en wellicht onafhankelijkheid zal worden verleend. Van onze medewerker Jaap van Wansbeek LOS ANGELES Voor vele tientallen miljoenen guldens aan industriële (tegen)opdrachten zijn uit Amerika te verwachten, als Nederland de verou derde Neptune-marinevliegtuigen vervangt door dertien langeafstandspa- trouillevliegtuigen van het type Lockheed P-3-C Orion. Tot de voorgestelde compensaties behoort de toezegging, dat de Sin- gerfabriek in Nijmegen waar alle zeshonderd werknemers per 1 fe bruari ontslag is aangezegd kan blijven doorwerken. Dit is de afge lopen dagen duidelijk geworden uit gesprekken met woordvoerders van de Lockheed-vliegtuigfabriek in Ca- lifornië. De directe aanschaffingsprijs van deze Orions, die binnen drie jaar leverbaar kunnen zijn, bedraagt tenminste 28 miljoen gulden per stuk, zodat deze order on totaal een bedrag vergt van zo'n vierhonderd miljoen gulden. inister Muller zei dat de kaart in het zuidelijke gedeelte van Af- ka er in 1975 'geheel anders kan lan uitzien'. Hij noemde de vol- inde ontwikkelingen: Mogelijke onafhankelijkheid lor Transkei en andere Afrikaanse mislanden in Zuid-Afrika: Een meer intensief streven van volkeren van Zuidwest Afrika lamibië) om zelf hun eigen toe- imst te bepalen: Verdere afzwakking van som- ige aspecten van de apartheid: Een overeenkomst in Rhodesië, aar het blanke minderheidsbe- ind onlangs bekend maakte dat in bestand Is afgesloten met de frikaanse guerrillastrijders die peren voor een meerderheidsrege- ig: Terugtrekking van een gedeelte ti de 2.000 man Zuidafrikaanse iramilitaire troepen in Rhodesië de Rhodesische veiligheidstroe- hebben gesteund in de strijd gen de Afrikaanse opstandelingen Muller zei dat Rhodesië zijn betrek kingen met de landen ln zuidelijk Afrika en de rest van de wereld zou kunnen normaliseren als een over eenkomst wordt bereikt met de zwarte meerderheid in het land. 'Wij zullen niet aarzelen om van onze kant vernederende praktijken in Zuid-Afrika af te schaffen die nadelig zijn voor de goede betrek kingen tussen blank en niet-blank, en die niets te maken hebben met de handhaving van onze eigen identiteit en onafhankelijkheid'. Hij voorspelde ook dat de volkeren van Zuidwest Afrika, dat ondanks de bezwaren van de Verenigde Na ties door Zuid-Afrika wordt be stuurd, 'ongetwijfeld hun streven zullen versterken om hun eigen toekomst te kunnen bepalen'. (ADVERTENTIE) de vieux met z'n fluwelen karakter De organisator van de Amerikaans- Nederlandse onderhandelingen over aanschaffing van de Orions, is de Amerikaanse ambassadeur in Ne- DeelneïFlTljaf derland, Gould Hl.' zal de- komende week ook de details van de com pensatieorders aan de Nederlandse industrie bekend maken. Het totale percentage van de compensaties kan worden geschat op veertig pro cent van de aanschaffingsprijs van de nieuwe vliegtuigen. neelsleden van het Bossche bedrijf worden verhoogd van 900 tot 1.200; 9 de Hollandsche Signaal, een on derdeel van Philips, die reeds is betrokken bij de vervaardiging van navigatie-onderdelen van de Orion- vliegtuigen voor de Amerikaanse luchtmacht, zal trachten een deel van het werk aan de Orion over te hevelen naar Singer in Nijmegen. Dit is de kern van het 'reddings plan' van Singer. Met name am bassadeur Gould is een voorvechter van het behoud van de Nijmeegse fabriek: 1 januari opent de firma Berter uit Los Angeles een onderhoudssta- tion voor vliegtuigen op Schiphol, die een jaaromzet kan bereiken van 2,5 miljoen gulden per jaar; Aanzienlijke uitbreiding van de ►nomische, technische en weten- appelijke samenwerking tussen .id-Afrika en haar buurstaten, tiller, die zijn verklaring in een dio-uitzending aflegde, voegde er- n toe: 'Sommige van mijn ver achtingen zijn wellicht gebaseerd het feit dat de wens nu eenmaal vader van de gedachte is'. Vele orders Op de lijst van voorgestelde tegen prestaties waarover ambassadeur Gould thans onderhandelt met de Nederlandse autoriteiten, komen onder meer voor: orders die reeds in de loop van dit jaar door de Amerikaanse moto- renfabriek Allison zijn geplaat-s bij de Gieterij 'Doesburg' ter waarde van zeven miljoen gulden: een produktieplan voor de com- puterfabriek Sperry Univac in Den Bosch voor de vervaardiging van een nieuw type schrijfmachine. De jaarlijkse produktie hiervan wordt geschat op 85.000 eenheden, begin nend in 1976. Over een periode van vijf jaar zou hiermee een extra omzet zijn gemoeid van 5 miljoen gulden en kan het aantal perso- de 'Oude Delft', een besloten familiebedrijf, zal de grootste vruchten plukken. Dit bedrijf, dat zich toelegt op de vervaardiging van ultra-geheime optische syste men, is ook betrokken bij het Ori- on-projekt. De nieuwe Amerikaanse voorstellen komen erop neer, dat de Oude Delft' voor een waarde van 212 miljoen gulden mag participe ren in een vernieuwingsprogramma van onderdelen van de electroni- sche systemen van de ruim driehon derd Orions die al in dienst zijn bij de Amerikaanse marine. Een mini maal aandeel is voorts toegedacht aan Fokker-VWF. Dit betreft de 'verpakking' van de nieuwe electro- nica voor de Orion. Bovenstaande details verduidelijken de betekenis van het bezoek, dat anderhalve week geleden aan Was hington is gebracht door de staats secretaris van Defensie, mr. A. Ste- merdink, die belast is met materieel- zaken. Luchtvaartkringen in Californië leggen een direct verband tussen de verwachte Orion-order en enke le recente ontwikkelingen, zoals het akkoord dat de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, medio deze maand in Brussel heeft bereikt met zijn Amerikaanse ambtgenoot Kissinger. Dit akkoord behelst de Amerikaan se toezegging, dat de landingsrech ten van de KLM in de Verenigde Staten voorlopig onverlet zullen worden gelaten. Maar de belangrijkste kwestie op de achtergrond ls de aanschaffing van de ruim 300 supersone straalja gers door Nederland, België, Noor wegen en Denemarken. De keuze gaat in feite tussen een Ameri kaanse straaljager Cobra en de Franse Mirage. De straaljagerkeus van de vier betrokken landen zal vérgaande gevolgen hebben voor het aanschaffingsbeleid van vele andere luchtmachten, met name de Westduitse, Israëlische en Griekse. Gesproken wordt over het wapen contract van de eeuw. wordt gezien van het toekomstig Franse vliegtuig van dezelfde cate gorie (hieraan wordt gewerkt door Breguet-Dassault), is voorlopig al leen actueel in Nederland. Anders dan bij de straaljageropvolging is Nederland niet gebonden aan het streven naar eenzelfde keuze door een multinationale stuurgroep. Het gevolg van deze keuzevrijheid is vanzelfsprekend dat Nederland de kans krijgt, bij voorbeeld terwille van de KLM die een nieuwe Am- sterdam-Boston-Atlanta-lljn wil, een wit voetje te halen bij de autoriteiten in Washington. Voor de vliegtuigfabriek Fokker ls Staatssecretaris Stemerdink: veel geregeld? een Orion-order een strop, aange zien inpassing van deze fabriek in het reeds vijf jaar draaiende pro- duktieprogramma van de Orion on mogelijk bleek. Maar de Nederland se vliegtuigfabriek zit goed in de orders uit de civiele sfeer, terwijl bovendien de binnenkort te ver wachten straaljagerorder gedurend vier jaar werk zal verschaffen aan vele honderden medewerkers van Fokker. Vertegenwoordigers van Fokker hebben niettemin bezoeken ge bracht aan Lockheed ln verband met de Orion-kwestie. Het laatste bezoek van een Fokker-vertegen woordiger dateert van afgelopen week. Een interessante rol bij de bestelling wordt voorts gespeeld door de vroegere Amerikaanse am- Zie verder pag. 5, kolom 5 Wit voetje De aanschaffing van de Orion, die enigszins als een concurrentie ls wij de gehandicapte bij voor- tat buitenspel zetten, bijvoor- lat kansloos verklaren, dan ijn wij, ondanks de financiële ikerheden die deze sociale ver keringen bieden, tekort ge- :hoten in onze solidariteit. Staatssecretaris Mertens Op de meeste platsen droog weer met wolkenvelden, afge wisseld door enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mum temperaturen omstreeks 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst enige regen, daarna overwegend droog met opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 08.47 onder: 16.32 maan op: 13.06 onder: 03.23 (ADVERTENTIE) 'n drie sterren meer dan waard De bisamrat is in opmars. Onze Bladen bijten terug. Dat zou er mooi uitzien. Maar het is niet zo, en daarom doen we ook niet alsof. We signaleren alleen een ontwikkeling. Zodat u weet wat er aan de hand is als u een bisamrat tegenkomt. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Arttkelenserle Ondernemingsraden door prof. dr. H. J van Zuthem. Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel is niet. nodig. Die betalen wij. Van onze sportredactie DEN HAAG Een kwart van de Nederlanders doet helemaal niet aan sport. Tien procent van de bevolking van ons land beoefent vrij intensief wedstrijd- of prestatiesport. Vijftig procent kan ge rangschikt worden onder de 'gelegenheidssporters', terwijl 15 pro cent van de Nederlanders de wedstrijdsport en de gelegenheids- sport combineert. Dit is gebleken bij een onderzoek dat het Minis terie van CRM heeft laten instellen naar de sportbeoefening in Nederland. nu ten onder tegen FC Den Haag: 10. Omdat PSV en Feyenoord tot de volle winst kwamen is de ach terstand van Ajax nu aanzienlijk geworden. Bij PSV was de nasleep van de wedstrijd van vorige week tegen Ajax nog merkbaar. Renee van de Kerkhof werd bij iedere actie- inclusief een doelpunt door de toeschouwers in het Olympisch Sta dion waar FC Amsterdam tegen stander was, uitgefloten. Van de Kerkhof kreeg de afgelopen week ook een aantal dreigbrieven. Waar uit maar weer eens blijkt dat met het harder wordende voetbal, de mentaliteit van de fansook niet ln opgaande lijn is. De percentages voor mannen en vrouwen bleken niet sterk van el kaar af te wijken. Ook niet in de groep die helemaal geen sport be oefent. Duidelijke verschillen zijn aan het licht gekomen over de ma te waarin aan sport gedaan wordt tussen leeftijdsgroepen, opleidings- groepen en milieuklassen. Gezin- en werksituatie spelen ook een be langrijke rol om al of niet aan sport te doen. De meeste Nederlan ders (69 procent) beoefent sport buiten de sportverenigingen om. Een gedeelte van de tien procent die intensief wedstrijd- of presta tiesport beoefent kwam gisteren in aktie als profvoetballer ln de ere- en eerste divisie, In de hoogste klasse viel Ajax verder terug. De Amsterdammers die met nogal wat geblesseerde spelers zitten, gingen Meer over deze en andere zaken op de sportpagina's. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Binnenland Gehandicapten kansloos in bedrijven? 5 Buitenland Hinderpalen communistische top weg 7 CIA ging boekje te buiten 7 Kerk Doopsgezinden gaan herden ken 2 Kunst Albee subliem gebracht 8 Een topconferentie in het zwembad van hotel Medidien op het Caribi sche eiland Martinique: Van links naar rechts de Franse president Gis- card d'Estainr, zijn Amerikaanse collega Ford en de Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sau- vagnargues. De man met de rug naar de camera is de Amerikaanse minis ter Henry Kissinger. De vier man nen zochten even verkoeling in het zwembad van hun hotel tussen de onderhandelingen door die zij begin vorige week voerden op Martinique. (Deze foto werd gisteren pas vrij ge geven voor publikatie). Wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor resp. vrijdag 27 december en donderdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 6-8 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. Lucille Ball op Dag maandag 6 Lezers schrijven Nieuwe boeken Kerkbladen Itadlo en tv Strips, feuilleton Puzzel Dat maandag Recepten Weer Familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1