Bakker en artiest tonen samen hun werk taimentaar Broodsierkunst te zien in Deventer anonschot ockefeller Milde aanpak Eis in kort geding: stoppen met bouw van 'Bijlmerbajes' Prijsvraag onder architecten voor nieuw kamergebouw wrakken voor een kerstdiner aanmoediging alweer een ei bruidsschat jaloers OUW/KWARTET ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5-K7 p et kabinet-Den Uyl heeft ons, op de L Ireep, nog een nachtelijke klucht in Tweede Kamer bereid die, naar het JI leen. vooral de minister-president pi f onbedaarlijk plezier heeft be- :ej rgd. Wie zou de premier zijn vro- fokbeid misgunnen? Wij zeker niet - g hij tenminste in zijn luchthartig- d d m ar niet uit het oog verliest dat e^t uitspreken van het 'onaanvaard- ie»r' over pietluttigheden een doel- ffend middel is om de coalitie re ir de maan te helpen. In de nacht in i donderdag op vrijdag is weer eens jleken dat men met een kanonschot ,j i mug morsdood kan maken, maar t men daarbij ook heel wat in de ïgeving beschadigt. erbij valt stellig te bedenken dat de t-fractie door het kabinet in niet- redelijke mate was tegemoetgeko- sai n en dat zij daarom ook wat ons treft best haar amendement - inge- ka ind om te bereiken dat de meldings- 'l cht van huurverhogingen pas bij yo >en procent zou intreden - had rd igen intrekken. Staatssecretaris Van m had gelijk toen hij zei dat de t die de meldingsplicht regelt, geen iigend middel is om de hoogte van huurverhogingen vast te stellen. J,0( erigens was dit zo ongeveer het )r ige juiste argument dat de staatsse- arl taris in een nogal jammerlijk be- g wist te produceren, ar anderzijds moet worden vastge- jr ld dat de schatting van een huur- ijn hoging van negen procent aanraer- K?. meer werkelijkheidsgestalte ift dan de hoop van het kabinet dat p wel bij acht procent zal kunnen nn ven. b dan nog: wat heeft een verschil ert één procent te betekenen voor kabinet dat zegt de meldingsplicht Syi maximeringsbevoegdheid te willen ruiken voor het bestrijden van la irverhogingen die de vijftien pro- in t te boven gaan? Hoe had het inet, na kamerontbinding, dit ver- n il in standpunten aan de kiezers uitleggen? gei jr het 'onaanvaardbaar' uit te spre- heeft het kabinet een klein beetje sr bereikt dan het wellicht zonder machtswoord had binnengehaald, ar daar staat een verslechtering de betrekkingen met één van zijn aalste gesprekspartner tegenover, één is het ander bij lange na niet ird. Sof door Jac Lelsz In Deventer hangen op het ogenblik verschillende fraaie affiches in verband met de drievoudige broodsierkunst-nianifestatie die daar tot 31 december wordt gehouden. Ze zijn voorzien van teke ningen, waarvan wij er enkele afdrukken. DEVENTER In Deventer worden op het ogenblik niet de bak ker en de schenker (uit het Bijbelverhaal) in één adem genoemd, maar wel de bakker van de artiest. Drie exposities zijn er tot 31 december, alle gewijd aan de bakker, die de eeuwen door op zijn manier ook een artiest is geweest, evenals eigenlijk zoveel am bachtslieden. Het is daarom helemaal niet zo gek, dat op het moment in de IJsselstad de bakker zijn werk samen met dat van de artiest laat zien. Verenigde Staten hebben weer een •president en nog weieen met een 1 die klinkt als een klok. De •en beëdigde Nelson Rockefeller q de hele wereld zo bekend als de te hond, maar dat maakt hem ïurlijk nog niet geschikt voor de ctie die hij nu heeft, imigen zeggen dat hij als gouver- dr van de staat New York bewezen ft over voldoende bestuurstalenten r de hoogste functie in de Verenig- Staten te beschikken. Wij moeten maar aannemen, want voor een enstaander is het onmogelijk om de chaotische opeenhoping van [l(isen en problemen die New York t. de heilzame werking van 15 jaar kef el ler-bestuur terug te vinden, ir zelfs als wij aannemen dat ikefeller bekwaam genoeg is voor presidentsschap dan blijft er nog een bezwaar over. Dat bezwaar a] lilt in de enorme rijkdom van de lr,iwe vice-president. Nelson Rocke- wjesr heeft zoveel zakelijke belangen 'Pn het voor een normaal mens prak- onmogelijk is om die overal en geid strikt gescheiden te houden van eventuele bestuurlijke taak. Maar vaa ikefeller heeft bewezen wat dit aa eft hij niet tot de normale mensen oort. Hij is zo rijk dat hij geen begrip heeft van de waarde geld. Dat is de afgelopen raaan- bij het uitvoerig onderzoek van congres naar zijn antecedenten lelijk gebleken. Rockefeller deed oprecht verwonderd over de be ing die in het land ontstond toen luid werd welke enorme schenkin- hij had gedaan aan adviseurs en nden. repen de mensen dan niet dat een ®king van 50.000 dollar voor hem ten? maal niet zoveel was? Ja, dat 'u?1 epen de mensen best maar de ker 'ilijkheid is dat Rockefeller kenne- Sti niet meer beseft dat 50.000 dollar at I r andere mensen nog wel een 'prarag is waarvoor je nog eens iets doen. Met de manier waarop hij 1 afgelopen maanden sprak over zijn 5he ;n^'n8en' l'et de nieuwe vice-presi- t zien dat hij eigenlijk niet weet hij met zijn vele geld kan aanrich- Dat getuigt van een wereld- imdheid, die de man die misschien >epen wordt de grootste democra- van de wereld te leiden, zich niet veroorloven, gisch is dat de benoeming van kefeller in de V.S. toch met enige ichting is begroet. De opvolging het onbetrouwbaar gebleken duet on-Agnew is nu immers definitief igeld. Het koppel dat de V.S. in zo diepe bestuurscrisis dompelde, vervangen door een middelmatig lementslid als president en een ex- trieke miljonair als vice-president, dat is onmiskenbaar een vooruit- g. Maar een beter bewijs voor de ling dat de politiek in de V.S. niet imaal gezond is, is nauwelijks kbaar. Er is in Deventer in dit opzicht heel wat aan de hand. De aanlei ding daartoe vormt de sluiting van de expositie-gelegenheid Trogart van Jan Slijkhuis. Zo'n zestien jaar geleden opende deze kunstenaar zijn eerste tentoonstellingscentrum De Trog in de voormalige bakkerij van zijn vader in de Men- straat nabij de- Brink en zijn prachtige Waag. In 1968 verhuisde hij naar de Hofstraat, waar aan de voet van de oude Lebuïnuskerk Trogart ontstond. Daar zijn in de loop van de jaren vele tentoonstel lingen gehouden, maar economisch ging dat niet meer. Trogart ver dwijnt nu en dat zou op zichzelf geen reden zijn om het met drie exposities te vieren, ware het niet dat er goede kansen zijn, dat er iets anders voor in de plaats komt. Het gebouw grenst aan de vroegere Botermarkt. Met de instemming van de gemeente wil men van het geheel nu een kunstpassage en een artotheek voor het uitlenen van kunst maken. Negen Deventer bakkers zijn bereid gebleken mee te werken aan het uitluiden van Trogart en het inlui den van het nieuwe plan, dat Jan Slijkhuis ontwikkelde. In De Kunstpoot laten zij zien tot welke kunstzinnige prestaties zij in staat zijn, waarbij deeg uiteraard het voornaamste materiaal is. Verder wordt daar een kleine indruk gege ven van Tsjechische broodkunst. En voorts ook nog wat voorbeelden van wat zomaar wat Deventenaars uit bloem, margarine, zout, basterd suiker. margarine en gist gebrou wen hebben. Spelevaren met deeg Dat mocht gedurende enkele dagen in Trogart. Een beetje spelevaren met deeg. De bakkers zelf hebben enkele baaltjes meel gedraaid, want dat is zwaar en uiterst deskundig werk. Aankomende bakkertjes van de LTS stookten de oven. Behalve dat zijn er twee kunstenaars, die werkstukken van deeg tonen. In de eerste plaats Paul Année een bak ker uit de Amsterdamse Runstraat. Hij maakt vogels, vissen enz. uit deeg. Ze worden als het ware ge glazuurd met een laagje eigeel. Om ze langer houdbaar te maken, gaat er wat extra zout in. Tweede exposant is Nad ja van It- tersum uit Soest. Zij toont allerlei diertjes en mensjes (zelfs Maria, Jozef en Maria). De prijzen, varië rend van drie tot 45 gulden dulden al op de vergankelijkheid van deze kunst. Er is in dit geval wel sprake van massa-produktie. Men kan tien of meer gelijke of vrijwel gelijke poppetjes naast elkaar zien hangen. Nadja houdt van buitensporige pro porties. Haar figuurtjes hebben ge weldige borsten, geslachtsdelen en snorren, daarentegen beentjes alsof ze aan een ernstige engelse ziekte ten prooi zijn geweest. Wat we ons en dat geldt evenzeer voor An née hebben afgevraagd, dat is: mag je, vooral in een tijd waarin zoveel mensen honger lijden, graan gebruiken om te laten zien, dat je er ook nog wat anders mee kunt doen dan er brood voor de eter van bakken? Warm verleden De derde tentoonstelling is inge richt in de Atheneumbibliotheek, ook al een historisch gebouw, dit maal in het Noordenbergkwartier, waar Deventer een aantal jaren terug de restauratie heeft ingezet. 'Hoe Deventer bakkers vroeger bak ten' heet deze expositie. Ondertitel: 'Boeken, prenten en gebruiksvoor werpen uit het warme bakkersver leden'. Een van de oudste stukken, die uit de Deventer archieven zijn opgedoken, is een rekening uit 1557 van Hendrik Dorre. Daarop moes ten de inkomsten en uitgaven van de broodverkoop in verband met de bijzondere duurte (ook toen al) van Stadswege worden vermeld. We zien stukken, die betrekking heb ben op de overheidsbemoeienis met de broodvoorziening en de brood prijzen uit de tijd dat de stad door de Staatse troepen werd belegerd. Wie aan Deventer denkt, denkt aan koek (al vindt men dat op het stadhuis ndet altijd prettig, want dat geeft nl een eenzijdig beeld van de gemeente, zegt men daar). Op de tentoonstelling komt de Deven ter koek al aan het begin van de timp, turf of een fransje? In de brochure worden enige recepten gegeven 'voor het maken van leuke dingen uit brooddeeg: géén zelfrij zend bakmeel nemen'. Verder is een klassiek kinderversje afgedrukt ('De bakker van de hoek, die heeft vannacht geblazen'), zijn er enkele niet zo geslaagde limericks over de bakker en een groot aantal uit drukkingen, gezegden en spreek woorden met betrekking tot de bakker en het brood, waarvan er vele aan de Bijbel ontleend zijn. We citeren er ten besluite twee van: 'Het is beter bij de bakker te gaan dan bij de aportheker' en 'Geen lekkerder brood dan hetgeen men met de arme deelt'. vijftiende eeuw op de proppen. Er is al een van 1417 daterende ordon nantie in dit- opzicht. Dat document toont aan dat de koekbakkerij er toen al zo belangrijk was, dat de overheid het nodig vond er bepa lingen voor te maken. Honingberei- ders, mengers, warmers en bakkers moesten een eed afleggen alvorens hun beroep te mogen uitoefenen. Bepaald werd onder meer dat aan de honing niet anders zou worden toegevoegd dan wat God liet groei en en de bijtjes deed verzamelen. Koekbakkers en broodbakkers vormden aan het einde van de vijftiende eeuw nog één gilde. Boekje In verband met de drie tentoon stellingen is een gestencild boekje 'Broodsierkunst' verschenen. Dat leert ons hoeveel verschillende broodsoorten er zijn. Er worden er 6 genoemd en deze opgave is niet volledig. Ooit gehoord van ewten- brood, commiesbrood, fluitbrood, een profetenbroodje, vloerbrood, tijgerbrood, kermisbrood. pistolet, pompernikkel, masteluin, krop. Cultuurprijs Groningen voor Simon van Wattum GRONINGEN De culturele prijs van de provincie Groningen voor 1974 is toegekend aan Simon van Wattum. Hij is ex-hoofdredacteur van de Winschoter Courant. Hij schrijft veel in het Gronings. Van zijn hand verscheen vorig jaar het toneelstuk 'Waark' dat handelt over de geschiedenis van de strocarton in Oost-Groningen. Van onze weerkundige medewerker De barometerstanden in Zuid-Europa zijn opmerkelijk: Oran 1028 mb., Toulouse 1027 mb., Corsica en Flo rence. evenals Innsbruck 1030 mb. Verder: de Canarische eilanden 1026 mb. Daartegenover 965 mb tus sen de Far Oer en de kust van Noor wegen, met sterk dalende barometers in Zweden. Bij deze luchtdrukverde ling: hoog in het zuiden, laag in het noorden, is de weg vrij voor aan voer van zachte oceanische lucht over een breed front. Dat gaat het hele weekeind door. De temperatuur in ons land steeg gisteren tot 9 a 11 graden, in Engeland 11 tot 12 gra den. Frankrijk 12 tot 14 graden (Pau zelfs 16 graden). Tot in Zuid-Zweden is het zacht: Kalmar 6 tot 7 graden Celsius boven nul. maar verder naar het noorden vriest het dat het kraakt. Lulea minus 17, Kvikkjokk minus 20 en Kiruna minus 22 gra den. Het komt ons voor. dat deze luchtdrukverhoxédingen het nog wel een tijdje zal uithouden. Het Mid dellandse Zee-maximum is statio nair geworden. Overal in Frankrijk stegen gister avond de barometers. Tot op meer dan 18.000 meter hoogte was de wind gisteravond boven Brest west zuidwest tot west en boven de oce aan ten westen van de Britse eilan den veelal *zuid tot zuid-zuidwest, kort geleden nog west tot noordwest. Een prolongeren van het voor de tijd van het jaar zachte weertype zonder regen van enige betekenis, zolang de wind langs ongeveer parallel verlo pende banen toestroomt, de hogedruk invloed niet zonder uit- In het Middellandse Zeegebied bleef werking: de zon scheen er uitvoerig met name in de Alpen en ten zuiden van de Loire. De Londense weerkun digen hebben dit zachte weer kenne lijk niet voorzien. Zij verwachtten namelijk voor het tijdvak 17 decem ber tot oudjaar overwegend koud weer en een geleidelijke terugkeer van het zachte weer pas in midden januari. In aansluiting op 'de dingen en da den uit 1924 in de krant van gisteren hier nog enkele sajante punten over het weer vijftig jaar geleden. Acht januari 1924 waren er elfstedentocht geruchten. In de voorafgaande pe riode had het dan ook sterk gevro ren, op oudejaarsdag met minus 22.3 graden in Avereest naar een nieuw record. Twee januari werd het in Akkrum 15 graden en de achtste waren er serieuze plannen: de tocht zou op zaterdag 12 januari worden verreden, maar zachtere zuid westen wind boorden het plan de grond in. De eerstvolgende tocht (de Monstertocht) 'zou pas 12 februari 1929 verreden worden (de laatste was geweest op 27 januari 1917). AMSTERDAM Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een kort geding ge diend tegen de gemeente Amster dam over het in aanbouw zijnde nieuwe huis van bewaring, dat in de volksmond al de bijnaam 'Bijl- mer-bajes' heeft gekregen. Het com plex verrijst op een terrein aan de Wenckebachweg in de hoofdstad, dat volgens de eisers oorspronkelijk was bestemd om industriegebied te worden. De stichting 'Laten we welzijn' en de heer E. van Tijn, die op het ter rein een geluidsstudio exploiteert, willen dat 'de gemeente verdere medewerking aan de bouw staakt zolang niet de inspraakprocedure is uitgevoerd en de huidige bestem ming is gewijzigd'. Daarmee hoopt vooral de stichting te bewerkstelli gen dat de bouw helemaal wordt stopgezet omdat men het niet eens is met de plaats en de omvang van dit huis van bewaring. Mr. Hoogenboom stelde namens de eisers, dat de bouwvergunning door de gemeente onrechtmatig is afge geven, in strijd ook met de wet op de ruimtelijke ordening. Namens de gemeente zei mr. J. Wer ner, dat de eisers met hun bezwaren bij de minister van justitie moeten aankloppen en niet bij de lagere overheid. De president zal op 3 januari 1975 uitspraak doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor een nieuw ge bouw van de Tweede Kamer in de onmiddellijke omgeving van het Haagse Binnenhof zal de rijksge bouwendienst een prijsvraag onder de architecten uitschrijven. Als bouwterrein is beschikbaar het hele complex Hofstraat-Lange Poten en Plein. Het rijk is er namelijk in geslaagd de panden aan de Hof straat en Lange Poten, bekend als Hotel Central, Restaurant House of Lords en het voormalige Café Pic cadilly te kopen. Binnen enkele ja ren wordt ook het telefoongebouw van de PTT in de Hofstraat ge kocht. Als straks dan het ministerie van justitie aan het Plein leeg komt, kan over deze hele hoek in het centrum van Den Haag, aan sluitend op de t egenwoordige ge bouwen van de Tweede Kamer, worden beschikt. Een heel nieuw gebouw voor de Tweede Kamer op een andere plaats in de stad bleek op planolo gische bezwaren te stuiten, schrijft de minister van volkshuisvesing taan de voorzitter van de Tweede Kamer. Bij de bouw van de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer moet wel rekening worden gehou den met het 'beschermde stadsge zicht' aan de Hofstraat. Binnenhof Aan het slot van de kamerverbade- ring heeft voorzitter Vondeling meegedeeld, dat over een oaar maanden niet mer geparkeerd mag worden op het Middenplein (vier kant) van het Binnenhof. Voor de kamerleden, die daar hun auto's neerzetten zal dan een andere par keerruimte zijn gevonden. Het is de bedoeling om het hele Binnenhof vrij te maken van particuliere au to's. Maar dat zal de komende zo mer nog niet het gdval zijn. Talloze Nederlanders en buitenlanders zul len zich nog blijven ergeren aan het blik op het Binnenjof, voor spelde Vondeling. onder redactie van loessmif Best mogelijk, dat de dominee zich morgen in zijn preek be moeit met uw kerstdiner. Dat er zeer aardse zaken als kerstkal koen, kip, konijn en het gemeste kalf aan de orde komen. Niet die dieren die na een normaal die renleven geslacht zijn. maar de kippen, varkens, konijnen en hun lotgenoten die voor hun dood géén leven gehad heben, omdat ze door de bio-industrie zijn opgefokt. Hun smakelijk op gediste vlees 'riekt naar ver krachting. uitbuiting, grenzeloos lijden, slavernij', zegt ds. Hans Bouma in een brochure die hij schreef voor de werkgroep 'kerk en dierenbescherming' van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Die bro chure ('Zoiets doe je niet met een dier'), die speciaal over de slachtoffers van de bio-industrie gaat. is in verband met de vlees- cultus rondom de kerstdagen naar de voorgangers van alle kerkgenootschappen gestuurd met het verzoek de gemeente te wijzen 'op de noodzaak van een verantwoord consumptiepatroon' Vandaar dat de dominee het er misschien morgen over zal héb ben. 'Het landbouwhuisdier', schrijft ds. Bouma, 'verkeert in grote fysieke en psychische nood. Het is er beroerder aan toe dan ooit. Het is volkomen gedegenereerd. De dieren die naar het slach thuis gaan hun enige uitje zijn wrakken. Alleen dankzij een zeer intensieve medicamen teuze begeleiding bleven ze nog zo lang op de been.' Nog sterker: 'De dieren in de hedendaagse Je zal als arts maar aan een Turks of Arabisch sprekende pa tiënt moeten uitleggen hoeveel, hoe vaak, wanneer en hoe hij een bepaald tabletje moet inne men. Dat wordt (zie plaatje) handen- en voetenwerk als je zo'n hoogst vreemde taal niet beheerst. En ook dan snapt de patiënt er natuurlijk geen syllabe van. Maar wat moet je dan? De geneesmiddelenindustrie weet daar wel raad op. In Medisch Contact heeft een Amersfoortse fabriek een hele pagina gekocht om een van zijn middeltjes te gen maagklachten aan te prij zen, waarbij de arts handige do seringsinstructies in zes moeilij ke talen beloofd worden: 'Turks, Servokroatisch, Portugees. Spaans, Grieks en Arabisch. U schrijft een recept en geeft een doseringsinstructie mee. U kunt uw handen en voeten sparen, efficiënter communiceren, betere service geven. En u helpt een heel klein beetje de problemen van deze mensen te verlichten.' Inderdaad, een héél klein beetje, en ook geen krummel meer. Want het bedrijf wijst er in diezelfde advertentie wel op dat de meeste buitenlanders hier problemen hebben 'op het socia le vlak, maar dikwijls ook fysiek. Maagklachten bijvoorbeeld ko men zeer frekwent voor', maar daar hoeft de arts slechts een paar Amersfoortse tabletjes te genaan te gooien en de zaak is 'gezond.' De Amsterdamse arts dr. O. M. de Vaal constateerde als een van de zinnige dingen in Leonard de Vries 'Ha dokter Ho dokter' (donderdag in deze rubriek) nog, dat natuurgenezers anno 1900 het al hebben over de be handeling van de hele mens, niet alleen van de ziektever schijnselen, net zoals steeds meer van hun collega's van nu. Zo niet de geneesmiddelenindus trie. Die moedigt de artsen juist aan alleen de symptomen aan te pakken. De gefabriceerde pille tjes moeten tenslotte ook ver kocht worden. veehouderij lijden een schijnbe staan. Het zijn levende lijken.' Je hoeft volgens ds. Bouma echt geen christen te zijn om grote bezwaren tegen deze bio-indus trie, 'een cultureel schandaal', te hebben. De io-industrie is 'een maatschappelijke misstand van de eerste orde, een stuk sociaal onrecht, waarvoor we ons alleen maar kunnen generen.' Ds. Bou ma vindt dat niet alleen de bio- boer schuldig is ('hij weet wel iets leukers') maar beschouwt de bio-industrie als een collectieve misdaad. Er worden gigantische hoeveelheden eiwitten verspild: 'Officiële cijfers tonen aan. dat in 1972 op deze manier in de Nederlandse veemesterijen en pluimveebedrijven ruim een mil joen ton eiwit verloren ging. Hiermee hadden dertig miljoen mensen in de ontwikkelingslan den een jaar lang geholpen kun nen worden.' Wat hier gebeurt, zowel tenop- zichte van het dier als ten aan zien van de boer en de arme landen, kan pertinent niet door de beugel, stelt ds. Bouma, en zeker een christen zal er krach tig tegen moeten protesteren. 'Aan de vrede die de engelen in de kerstnacht bezingen, mogen ook de dieren hun hart ophalen. De komst van deMessias bete kent ook hun redding.' En: 'Het moet een christen löel helemaal tegenstaan om zich ook nog uit gerekend met kerst, het verlos singsfeest ook van het dier, ex tra veel vlees van het ónverloste dier te laten voorzetten. Met het vlees van het door Christus be vrijde en door ons weer tot sla vernij gebrachte dier valt er geen vrede te vieren.' Wellicht heeft u de rollade, lap of bout voor kerst al in huis. In elk geval: smakelijk eten. En alweer ls er een bijzonder el ;esignaleerd. De kip van Drag- stra in het Drentse Nieuw-Weer- dinge mag dan een topprestatie hebben geleverd (zoals gisteren gemeld), ook kip Klaartje van Hans van Leeuwen uit Diemen mag er wezen: na een paar we ken sparen In die tijd legde ze geen ei bracht ze een fors produkt ter wereld, niet meer dan een goeie centimeter korter dan die van Dragstra. Haar tweede ei, kort daarop gelegd, blijkt een tweeling: in het hart van het ei, midden in de dooier, zit nog een exemplaar, wel zo groot als een drietje en op de kalkschaal na helemaal com pleet. Wegens haar grote ver diensten hoeft Klaartje met kerst niet de pan in. Mohammedaanse echtparen, die op de (door Israël bezette) wes- teldijke oever van de Jordaan wonen en een huwbare dochter hebben, staan er financieel niet slecht voor: de bruidsschat die de Mohammedaanse bruidegom volgens traditie voor zijn aan staande moet neertellen, is in twee Jaar verdreivoudigd. Volgens de Engelstalige krant Jerusalem Post vroegen ouders een jaar of twee geleden gemid deld nog geen vijfduizend gul den voor hun dochter: toen kort geleden het Israëlische pond de valueerde, bleek deze 'mohar' al gestegen tot bijna veertiendui zend gulden en nu zijn er al ouders gesignaleerd die hun aanstaande schoonzoons meer dan achttienduizend gulden la ten betalen. Hoe meer dochters, hoe meer vreugd. Bongo en Sjaantje, het jonge orang-oetan-echtpaar dat naast Ori en Truus een apartement in het mensenapenhuis van Ouwe hands Dierenpark bewoont, heb ben een erg gelukkig huwelijk. Ze zijn dol op elkaar en dat heeft Bongo dezer dagen nog eens ruw onderstreept. Alles wat maar binnen zijn bereik lag sloeg hij kort en klein; tralies verboog hij, spijlen rukte hij uit het beton en de vloer lag be zaaid met scherven van kapot geslagen ruiten. Bongo was ja loers, omdat Sjaantje naar zijn idee te veel en te innig naar een andere man, de oppasser, had gekeken. 'Ik hoop, dat de poes het de behanger niet al te lastig maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7