'Onaanvaardbaar' over AR amendement WE Hidalgo >rand vernielt hotel louwes in Zandvoort 'Fraude in Amsterdam met dienstbrillen' Man zou vrouw uit raam hebben geduwd V erdachtmakingen over en weer tijdens Bloemenhove-geding ui antal mensen licht gewond ^chade ruim miljoen w kerstgift ™|oor actie rouw/Kwartet Omzet horeca met 16 procent gedaald Vakbonden: acties winkeliers voor koopavond chantage Kabinet nog niet eens over wet gewetensbezwaren SER-voorzitter: werkloosheid samen oplossen Procureur-generaal: doodslag bewezen Crisissfeer tijdens nachtelijk beraad in Kamer Haal voor de kerst een lekkere FRIESE KRUIDKOEK van in huis Ontstemming over antwoord van Van Dam Sfeer in kliniek onwerkbaar Van een onzer verslaggevers HAARLEM Zoveel is wel duidelijk geworden tijdens het kort ge ding over de Bioemenho\e-kliniek in Heemstede, dat gisteren diende voor de president van de Haarlemse rechtbank: er heerste daar in de kliniek een sfeer om te snijden. en beeld van de ravage in hotel Bouwes, waar gisterochtend een ote brand gewoed heeft. e[AND\OORT Hotel Bouwes aan de boulevard in Zandvoort is iternorgen geheel uitgebrand. Enkele hotelgasten, de portier drie brandweerlieden liepen lichte verwondingen op. De schade idraagt ruim een miljoen gulden. Over de oorzaak was gisteren og niets bekend. biand brak even voor half zes morgens uit. Brandweerlieden inden de 65 gasten en 35 perso- «lsleden al vlug in veiligheid engen. Enkele hotelgasten en de njirtier liepen snij wonden op. Drie mdweerlieden raakten door de )k bedwelmd. Dankzij de hoog- irker. die de Zandvoortse brand eer onalngs aangeschaft heeft, inden de in het hotel aanwezige ensen snel geëvacueerd worden, brand begon ap de benedenver- eping. in de btr aan de zeezijde, de felle westerstorm ver- ireidde het vuir zich razendsnel de gebouvèn op de begane ond en de <erste verdiepingen ADVERTENTIE AMSTERIAM De kerstda gen staar voor de deur. Féés- telijke digen. Wilt bij alle roezige, gezellige drukte, en bij alle bezinning, die deze dagen naar wij hopen evenzeei zal oproepen, even 'meespeen.Méédoen, voor zover J dit nog niet hebt gedaan met de Trouw-Kwar- tet-acte, de jaarlijkse cam pagne voor objecten op het terreir van de protestants- christdijke kinderbescher ming' Het gaat om de finan- cierirg van een aangepaste speelplaats in het medisch centum, met schoolinternaat van'de prot. chr. kinderuit- zeniing, in Egmond aan Zee. En ook om een gloednieuwe speelplaats in het hartje van Rotterdam, bestemd voor het Kinderhuis van de hervormde gemeente. Twee noodzakelijke extra's die buiten de subsidie regeling vallen. We hebben, on beide projecten te knnnen verwezenlijken, een tón no dig. We hopen vurig, dat omstreeks kerst tenminste de helft van dit bedrag bereikt ftan worden. Het gaat nu om ten kerstgave. om een bijzon dere vorm van perspectief te geven aan twee kinderge meenschappen, die kerstvie ring in de familiekring niet. of nauwelijks kennen. Uw gift is uitermate welkom. Daarom: Speel méé. en doe dat via Postgiro B.V. De Christelijke Pers 269274, Gemeentegiro Amsterdam X 500. Nederland se Middenstandsbank N.V. Amsterdam bankrekening nummer 697360768. Vermel den s.v.p.: speelplaatsen. van het tien verdiepingen hoge ho tel. Om acht uur kon het sein brand meester gegeven worden. Maar even later moest de brandweer weer in actie komen omdat de storm het smeulende vuur weer aanwakkerde. Het hotel Bouwes ligt pal aan de zee. Een uur later was de brand definitief bedwongen. Het vuur heeft alle bijgebouwen op de begane grond en een groot deel van het hotel geheel verwoest. Het hotel zal zeker een half jaar buiten bedrijf zijn. Dat betekent dat de 35 personeelsleden voorlopig geen werk zullen hebben. Het hotel was altijd het hele seizoen open. Vooral Duitsers brachten er graag een paar vrije dagen door. De hee dag heeft er gisteren onze kerheid bestaan of er bij de brand mensen om het leven waren geko men. Aanvankelijk kon de hoteldi rectie niet precies nagaan hoeveel gasten op het moment van de brand aanwezig waren. UTRECHT Een enquête heeft uit gewezen dat ten gevolge van de 1 no- vemberwet de totale omzet in de ho reca met 16 procent is gedaald. Aan drank werd in deze bedrijfstal zelfs 23 procent minder omgezet. Oliecri sis, 1 novemberwet en de algehele economische recessie tezamen heb ben het horeca-bedrijf dit jaar bij zonder zwaar getroffen, aldus drs. F. J. Nijsten, voorzitter van het be drijfschap horeca, gisteren tijdens een vergadering van het bedrijf schap in Utrecht. voor hem aftershave toiletpoeder (ook in geschenkdozen Daarom ook werd en onverkwikke lijke reeks incidenten en verdacht makingen over-en-weer voor de president uitgemeten, om hem op die manier enig inzicht te geven in de vraag of het bestuur van de abor tuskliniek terecht tot schorsing van vijf medewerkers overging. Deze vijf hadden opheldering gevraagd over het financiële wel-en-wee van de kliniek, de wir-war van stichtingen die dit alles exploiteert en de gewel dige salarissen waarmee een aantal medewerkers naar huis gaat. Het gaat daar in Heemstede om gro te bedragen. In 1971. toen de kliniek nog in Beverwijk gevestigd was. was er een omzet van een half miljoen met een winst van 163.000 gulden: in 1973 was die omzet gestegen tot 3.229.000 gulden met een winst van 1.053.000 gulden en de eerste zes maanden van dit jaar alleen al is een omzet van 2.800.000 gulden ge haald met 1.154.000 gulden winst. De bedoeling van de geschorsten, zo zei hun raadsman H. J. Pot. was de abortus als een normale medische ingreep te doen erkennen en daar om de behandeling onder te bren gen bij het Elisabeth-gasthuis m Haarlem een plan echter dat bij het bestuur van de kliniek als een bom was ingeslagen. Mr. Pot ging ook uitvoerig in op de organisatiestructuur van de kliniek, waarbij de functie van voorzitter van het stichtingsbestuur en directeur van de kliniek door één man worden waargenomen: de heer F. Kause. die aan niemand verantwoording schul dig is. Van een verslaggever DEN HAAG De marechaussee zal een onderzoek instellen naar een mogelijke fraude met brillen in het rijksmagazijn voor genees middelen. Dat gebeurt op verzoek van luitenant-kolonel B. J. Brasem. Klappen UTRECHT 'De acties van de Amsterdamse winkeliers ter hand having van de omstreden oopa- vond hebben veel weg van chanta ge'. Dat schrijven de vakbonden van winkelpersoneel B. en W. van Amsterdam. Volgens de vakbonden dreigen de winkeliers momenteel met het intrekken van hun bijdra ge aan de viering van het 700-jarig bestaan van Amsterdam volgend jaar. De bonden schrijven het gemeente bestuur dat hun bereidheid om mee te werken aan een beperkte avon dopenstelling van winkels ter gele genheid van dit jubileumfeest, 'met de dag afneemt zolang de winke liers zich niet constructief opstellen jegens het verdwijnen van de Am sterdamse koopavond. De winke liers moeten hun onzindelijke ac ties staken'. Mr. L. Laus en mr. D. van Driel van Wageningen. die pleitten voor de stichting, voerden aan dat niet het overleg met het Elisabeth-gasthuis de reden van de schorsing is ge weest. maar veeleer de onwerkbare DEN HAAG Premier Den Uyl ver wacht dat het kabinet zijn beraad slagingen over een verruiming van de wet gewetensbezwaren militaire dienst pas na Nieuwjaar zal afron den. Gisteravond heeft, de minister raad er weer over gepraat, maar vol gens drs. Den Uyl zal men er nog niet uitkomen. Het probleem is of en in hoeverre ruimte moet worden gegeven aan dienstplichtigen die uit politiek ge fundeerde gewetensbezwaren weige ren in militaire dienst te gaan. Deze mensen komen momenteel niet in aanmerking voor vervangende dienst en gaan daarom voor 21 maanden de gevangenis in. Drs. Den Uyl sloot niet uit. dat de komende wetswijziging aanleiding zou kunnen zijn voor de tot 21 maanden veroordeelde dienstweige raar Kees Velekoop opnieuw een gratieverzoek in te dienen. Het ka binet zet spoed achter de afhande ling van de wetswijziging omdat de ze zaak al sinds 1970 aanhangig is. Drs. Den Uyl wees er overigens op dat er nog tientallen jongeren in de zelfde moeilijke situatie verkeren als Vellekoop. sfeer die door de vijf bezwaarden 7 was geschapen. De heer Laus vertel- Beschuldiging VdJi SOI UlClt de verhalen over discussies in de behandelkamer in het bijzijn van patiënten: er schijnt zelfs wel eens een klap gevallen te zijn en medi- ontdekte op een reisje naar Parijs, dat hij op zijn hielen werd gezeten door een medisch medewerker van Bloemenhove ('wiens salaris voor dit part-timewerk het ideëel karakter te boven gaat'), die een verslaggever van de Vara-televisie met zich voer de. De president van de rechtbank zal zo mogelijk maandagmiddag (of an ders de vrijdag na kerst) uitspraak doen let wel: alleen over de vraag of de schorsing van de vijf medewerkers al of niet terecht was. DEN HAAG De voorzitter van de Sociaal Economische Raad. drs J W de Pous, meent dat. de oplossing van het werkloosheidsprobleem wellicht moet worden gezocht in een hechtere samenwerking van de overheid en het oedrijfsleven. Beslissingen van de overheid en het bedrijfsleven zouden volgens hem ingepast moeten worden in wat hij noemde een 'systeem van indicatie ve economische programmatie'. Een nieuw te ontwikkelen beleidsinstru mentarium zou het mogelijk moe ten maken te komen tot een sa menhangend geheel van algemene en gerichte maatregelen om de doelstellingen te verwezenlijken van verantwoorde groei, voldoende werkgelegenheid een bevredigend leefklimaat en een beschermd mi lieu. aldus de SER-voorzitter De heer De Pous maakte zijn op merkingen gisteren tijdens de rondvraag van de SER-vergadering Hij constateerde dat er met de komende feestdagen in vele gezin nen 'grote onzekerheden' en zorgen zullen bestaan, omdat men zich uitgesloten voelt uit het bedrijfsle ven, uit de maatschappij. De werk loosheid heeft volgens de heer De Pous een omvang aangenomen, die we niet hadden verwacht. 'Noch de regering noch de sociale partners hebben het verlossende woord gesproken Er is twijfel of de problemen waarvoor onze volks huishouding staat wel oplosbaar zijn met algemene maatregelen en er is evenzeer twijfel of we de problemen kunnen oplossen met gerichte maatregelen die een adhoc en incidenteel karakter dragen', al dus de SER-voorzitter. Het was tegen die achtergrond dat hij zijn opmerkingen maakte over een nieuw systeem. Hij liet zich er overigens opzettelijk vaag over uit. omdat er in de SER naar hij hoop te nog veelvuldig over het werk loosheidsprobleem zal worden ge sproken en hij niet op het overleg vooruit wilde lopen. IADVERTENTIE (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! Vanuit de werkplaats in de Oranje- Nassaukazerne in Amsterdam zou den op grote schaal brillen aan particulieren zijn verkocht, waar door hot rijk voor tienduizenden guldens zou zijn benadeeld. De 24- jarige soldaat V Jansen, die als aankomend opticien op het rijks magazijn werkzaam is. beschuldigt zijn chef. de burger-opticien W. J. T. Z. (63) voor die handel verant woordelijk te zijn. Volgen de heer Jansen heeft trou wens ook de luitenant-kolonel Bra sem een privé-bril bij de heer Z. gekocht. Majoor J. C. van der Putten, van de legervoorlichtingsdienst in Den Haag. zei gisteren: 'We weten nog van niets, maar de inspectie ge neeskundige dienst van deland- macht probeert licht in deze zaak te krijgen. De voorlichtingsdienst kan zich overigens moeilijk voor stellen dat de handel in dienstbril len aantrekkelijk zou zijn voor een particulier. Die brillen (die spot tend ook we 'dienstfietsen' worden genoemd, vanwege de thans po pulaire ronde montuurtjes) heb ben glazen die niet zijn ontspie- geld. Ze worden alleen incidenteel met gekleurde glazen verstrekt. Monturen en glazen, aldus de voor lichtingsdienst. worden uitsluitend geleverd op doktersvoorschrift. Er is bovendien een regelmatige con trole op de voorraad. De heer Jansen zegt evenwel zijn beschuldiging te hebben geuit na zorgvuldig onderzoek. Overplaatsing De commandant heeft de heer Jan sen de afgelopen week laten weten dat hij zal worden overgeplaatst naar Apeldoorn. De heer Jansen zegt: 'Een vreemde zaak. als men weet dat we een achterstand heb ben van ongeveer duizend dienst brillen. Een woordvoerder van de legervoorlichtingsdienst zegt even wel dat de heer Jansen al enige tijd geleden de commandant van het magazijn, overste Brasem, heeft verzocht, hem over te plaatsen. Dat bleek destijds niet mogelijk, maar dezer dagen is de overplaatsingsbe schikking afgekomen. De heer Jan sen heeft thans gezegd geen prijs meer te stellen op de overplaatsing. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na door de rechtbank in Utrecht te zijn vrijge sproken, hoorde de 30-jarige portier Tim D. uit Amersfoort zich gisteren door de procureur-generaal bij het gerechtshof in Am sterdam, mr. H. Lagerwaard, schuldig verklaren aan doodslag op zijn vrouw. Mr. Lagerwaard eiste dat D. wordt onderzocht in de Psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen in Utrecht, voordat de strafmaat zal worden bepaald. De procureur-generaal achtte bewe zen dat D. in de nacht van 25 op 26 februari zijn vrouw Leen uit het raam van een slaapkamer op de vier de verdieping van hun flat in Amers foort heeft geduwd. Volgens D., die nooit schuld heeft bekend, is zijn vrouw uit het raam gesprongen, toen hij plotseling voor haar stond, na de buitendeur geforceerd en de slaap kamerdeur ingetrapt te hebben. D. werd bij het nachtelijke bezoek aan zijn vrouw, van wie hij geschei den leefde, vergezeld van zijn 24-ja- rige vriendin Ans van G. uit Amster- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dreigement dat het gehele kabinet-Den Uyl zou opstappen, heeft de Tweede Kamer gisteren in de vroegere uren ervan weerhouden de grens' waarboven huurverhogingen moeten worden gemeld te verhogen van acht naar negen procent. ADVERTENTIE minister Gruijters weigerden in het crisisachtige beraad op deze wens (neetgelegd in een amendement van de ARP-er Scholten) in te gaan, nadat eerder aan en kele andere wensen (met name van KVP-woordvoer- der P. A. M. Cornelissen) tegemoet was gekomen. Mi nister Gruijters sprak ui teindelijk namens het gehe le kabinet met 'onaanvaard baar' uit. Hetgeen volgens AR-fractieleider Aantjes 'al lertreurigst' en 'onverant woordelijk' was. Hij trok het amendement echter, om niet even onverantwoordelijk te zijn en het land in een poli tieke crisis te storten, in. Het debat over de huur- en subsidieplannen van minis ter Gruijters en zijn staats secretarissen Van Dam en Schaefer spitste zich giste ren toe op een tijdelijk wet je, waarin een melding splicht wordt ingevoerd voor huurverhogingen met meer dan acht procent. Deze mel dingsplicht geldt voor wo ningen waarvan de huren vrij zijn. Indien er sprake is van een buitensporige ver hoging, kan een maximum worden gesteld. Staatssecre taris Van Dam wil met deze. na het zwaarste politieke dreigement toch aangeno men wet allereerst inzicht krijgen in de verhogingen. De wet 'meldingsplicht en maximeringsbevoegdheid' is slechts van tijdelijke aard om de periode tussen het aflopen van de machtigings^ wet en het totstandkomen van het nieuwe huurbeleid te overbruggen. Twee wensen De partijen die het kabinet gedogen, de KVP en ARP, hielden twee wensen op ta fel. De KVP wilde de wet alleen invoeren in het niet- geliberaliseerde gebied en in de rest van het land de mo gelijkheid openen op ver zoek van de betrokken ge meenteraad in die gemeente de wetin te voeren. Nalang beraad (het kabinet was toen inmiddels al bijeen ge komen) kwam staatssecreta ris Vart Dam tegemoet aan de wens van de KVP. en opende hij de mogelijkheid het percentage van acht waarboven de melding splicht gaat gelden tussen tijds te wijzigen. Voor de ARP was dit onvoldoende, met als gevolg het 'onaan vaardbaar' en het intrekken (waardoor Wim Kans stelre gel dat als de kerstbomen staan de kabinetten vallen weer niet opging). Het optreden van staatsse cretaris Van Dam. VARA's vroegere ombudsman, wekte tijdens de behandeling van de wet de nodige irritatie. ARP-fractieleider Aantjes zei dat er wekenlang was gemanoeuvreerd en dat een situatie was ontstaan waarin geen ruimle voor maatrege len was die afwijken van wat Keerpunt wil. Eerder al had mr. Aantjes gezegd dat de PvdA, die aan een afwij zing ernstige politieke con sequenties wilde verbinden, de hele zaak oplopte. De irritatie nam gisteren toe, bijvoorbeeld doordat premier Den Uyl wel telefo nisch contact opnam met KVP-leider Andriessen en aanvankelijk niet met Aan tjes. Ook de wijze waarop minister Gruijters het 'on aanvaardbaar' uitsprak, droeg niet bij tot een goede verstandhouding, evenmin als een wat vrolijke inter ruptie van premier Den Uyl. die ook achter de regering stafel had plaatsgenomen. Minister Gruijters zei tot zijn spijt namens de rege ring het 'onaanvaardbaar' te moeten uitspreken. Toen VVD-fractieleider Wie gel vroeg of dit inhield dat bij aanvaarding van het amendement-Scholten het wetsontwerp zou worden in getrokken, of dat staatsse- Drie bewindslieden tijdens een crisis-achtig kamerde bat: van links naar rechts minister Gruijters, pre mier Den Uyl en staatssecretaris Van Dam. cretaris Van Dam aftreedt, dan wel. de minister en de staatssecretaris, dan wel het gehele kabinet, antwoordde minister Gruijters het te hebben bedoeld zoals hij had gezegd en aan het ge zegde niets te willen toevoe gen. 'Nauwelijks antwoord' Maar het meeste ongenoe gen van de Kamer wekte het antwoord van staatsse cretaris Van Dam. ARP-lei- der Aantjes zei dat is gepro beerd een zakelijke discussie te voeren, maar dat de staatssecretaris nauwelijks had geantwoord. KVP- woordvoerder Cornelissen, die had gevraagd om een overtuigend betoog en harde argumenten, zei niet onder de indruk te zijn van het antwoord van drs. Van Dam. Het sterkst echter drukte de PSP'er Van der Spek zich uit. die zei nog nooit een bewindsman te hebben ge zien die zoveel moeite heeft gedaan een wetsontwerp verworpen te krijgen. Naast de wijzigingen die uit het compromis voortkwa men. moest staatssecretaris Van Dam ook accepteren dat de werkingsduur van de wet wordt verkort tot 1 ja nuari 1976. De heer Scholten diende hiertoe een amende- mentin na het gewraakte amendement te hebben in getrokken. De bedoeling is dat nu nog binnen een jaar opnieuw met staatssecretaris Van Dam moet Worden ge discussieerd. Huurverhoging Ook een motie over de jaar lijkse huurverhoging werd aangenomen. In die motie, eveneens van de heer Schol ten. wordt gevraagd om een grotere samenhang, tussen lonen, prijzen en huren. Er wordt echter niet in gesteld hoeveel het jaarlijkse per centage van de huurverho ging (nu acht procent) moet worden. Enkele andere moties die werden aangeno men. zijn die over het op stellen van aanvullende bouwprogramma's (Tolman. CHU). over het openbaar maken van de adviezen van de Rijks Planologische Com missie (Giebels. PvdA) en het opnieuw in overweging nemen van de doorstro mingsheffing (Cornelissen, KVP) Het opnieuw bezien van de doorstromingsheffing had staatssecretaris Van Dam eerder deze week reeds toegezegd. dam. die hem die avond had verwe ten omgang met zijn vrouw te heb ben gehad. Volgens D. wilde hij. dat Leen dit tegenover Ans zou ontken nen. De gisteren als getuige gehoorde Ans van G.. inmiddels met een rivaal van D. getrouwd, bracht weinig licht in de zaak. In de hal wachtend, zou ze D. slechts hebben horen roepen: 'Nou springt ze nog het raam uit ook'. Gegil of geluiden van brekend glas had ze naar haar zeggen niet gehoord. Zo mogelijk nog minder te melden had de getuige Evert B.. die in de bewuste nacht in het huis sliep, omdat Leen niet alleen met haar twee kinderen thuis had dur ven blijven. De procureur-generaal zei het niet aannemelijk te vinden dat de vrouw van D. zelfmoord heeft gepleegd of dat de val uit het raam een onge luk is geweest. De vrouw is rugge lings het raam uitgegaan: de voor zijde van haar lichaam vertoonde vrijwel geen verwondingen. Mr. La gerwaard was ervan overtuigd dat D. 'kennelijk leugenachtige verkla ringen' heeft afgelegd. Tussenvonnis De procureur-generaal wilde de strafmaat laten afhangen van de uitkomst van het onderzoek in de Utrechtse gevangeniskliniek. Als het hof de zienswijze van de procureur- generaal deelt, kan daartoe een tus senvonnis worden gewezen. De pre sident. mr. Romke de Waard, noem de het 'een leemte in de wet' dat in zo'n vonnis niet kan worden vast gelegd dat de verdachte schuldig wordt bevonden, ofschoon dat wel het geval is. Acht het hof de ver dachte onschuldig, dan wordt deze in een eindvonnis vrijgesproken. Op 31 december zal het gerechtshof uitspraak doen. 'Vindt u niet, dat de bladeren nu een prachtige herfstkleur hebben?' BINNENLAND T3-K5 (ADVERTENTIE) JOUW/KWARTST ZATERDAG 21 DECEMBER 1974

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5